23 Aralık 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • doktor yurumus sana bence
  • Murat Hocam ve Mağdurlar Lütfen Mücadelemize Katılın ! http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490 linkinden görebileceğiniz üzere ciddi bir mücadele başlattım arkadaşlar. E-nabız zaten kanunsuz ve insan haklarına aykırı hatta şu anda bile davalık, fakat THY'nin e-nabıza kişilerin özel telefonlarından bakması tümüyle bir usülsüzlük ! Kişinin E-nabızlarına baktıkları kanıtlanamasın diye şifrelerini isteyip bilgisayarlarında giremiyorlar IP adresleri görünmesin diye, adaylara kişisel telefonlarında açtırıp telefonlarına bakıyorlar. !
  • E nabız zorbalıktır. Bir kişinin verisini kendı rızası olmadan kaydeden bir sistem. Insanları fişlemek için kurulmustur.
  • Hali hazırda uçan kaptanından memuruna, herkesin e nabız geçmişine de bakılsın o zaman kimbilir kimlerde neler çıkar.
  • Şu psikiyatri mevzusunda bende muzdaribim. Arkadaşlar herhes eşit değil. Anası babası olmayan şiddet gören tecavüze uğrayan insanlar var. Böyle ınsanları psikiyatrutr gönderiyor. Ben seref hastalığı ile 10 yıl uğraştım. Bu zaman diliminde psikiyetrik tedavi gördüm zaman oldu. Doktura sordum. Ilerde başıma iş açar diye. Hiçbir sıkıntı olmas dedi. Ben-i kandırdı. Neden yaptı Biz fakiriz diye. Belki yazdığı ilaçlar başına rüşvet alıyordu. Psikiyeri sahte bir bilimdir. Bulebt sevinç ve psikolog izzet güllü anlatıyor. Sedef hastasıydım. Astsubay kazandım olamadım. Ormanci olcam olamayacam. Şu anda 30 bin TL borcum var. Ben ne yapayım. Başımıza iş açtı bu durum. Bız bilsek gitmezdim. Psikolohik bozuksa mülakatda eleyin. Insanlar ekmek parası için uğraşıyor.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Doğan hastanesine ben ve arkadaşlarım efor testi için 1000 tl ödedik. Gisadda tanıdığı olanlar girebildi, diğerleri elendi. Ben girebilen gruptaydım. Zarfın içi bize hiç gösterilmedi.Zarfı teslim ettiğinde ayşe ç. İsimli şirket doktoru, bana insan kaynakları rolüne soyunarak neden kabin memuru olmak istediğimi sordu. Neden kendi işimi yapmadığımı ve bu işi ne kadar istediğimi sordu. Oysa ben bu mülakat süreçlerini çoktan geçmiştim ve bu soruların cevapları doktoru ilgilendirmezdi. Doktorun görevi raporu kontrol etmekti. Sağlık müdürlüğü belirleyicidir, doktorlar kardiyoloji raporunu aldıktan sonra whatsapp grubuna bir şey sorar, ordan gelen yanıta göre sizi işe başlatır ya da başlatmaz.
  • Kaptanlar önce er uçuşlarında dış meydanlarda ekibi beklemeyi öğrensinler. Yabancı kaptanlardan örnek alsınlar. Sanki yangından mal kaçırır gibi hemen ekip aracına gitmeye çalışmasınlar. Yada böyle yapıcaklarsa yalandan uçuş başında el sıkışmasınlar samimiyetsizlik oluyor.
  • Sahra altı adında kişiye özel ihdas edilmiş bir başkan yardımcısı var.Buranında Orhan ikizin yanciligindan dolayı atanmış bir başkan yardımcısı var,Eski müfettiş Aşkın Cantimur.Günü gününe, saati saatine uymayan bir psikopat.Adam görevden alınacağım korkusu ile tam bir paranoyak.Kazara selam verip hal-hatir sorsanız aklına binbir türlü soru gelir.Kendisine bağlı birimlerde çalışanlar baskı altında ve biribirleriyle konuşmaktan çekiniyorlar. Allah basa vermesin ama Aşkının bu hale gelmesinde bazı ailevi sebeplerde var(sağlık müdürlüğünden incelenebilir)Ancak böyle birinin değil başkan yardımcısı, maşa başında işsiz güçsüz oturması bile sakıncalı. Acilen Bakırköy ruh ve sınır hastalıkların da tedavi edilmesi gerekir.Gene de Allah şifasını versin.
  • Thy de istenildiğinde Herşey kılıfına uyduruluyor.. yetiştirilmek üzere istihdam ettikleri pilot adaylarının her filosunda en az 1 kişi eğitim esnasında psikolojik sebeplerden dolayı yalınıza bırakılmayan , kişilik bozukluğu vb gibi tanılar konulup tedaviye başlatılıp en kısa sürede tekrar hem tedavisine devam edip hem uçuşlarına devam ettirilmeye çalışılıyor... benzer adaylar çoğunlukta olmasına karşın simülatör uçurmaktan deneyimli bir pilot kıvamına gelen arkadaşımı sebebini belirtmeden son aşamada eliyorlar.. onun için daha hayırlısı oldu böyle bir ortama girmektense Pegasus gibi bir şirketin yurtdışındaki anlaşmalı okulunda eğitimine başladı.. demem o ki THY bin referanslarını dikkate almayın , canları , keyifleri nasıl olmasını istiyorlarsa o şekilde kılıf dikiyorlar.. havacılık camiası ise bu kılıflar için uygun olmasa da....

THY için hangisi daha riskli? Seri katil babası pilot mu, annesini kaybeden evlat mı?

Türk Hava Yolları; işe alım süreçlerinde, adayların sağlık bilgilerini gayri yasal olarak kontrol ettiği e-nabız sistemine girmeye ve hastaların özel alanlarına tecavüze devam ediyor. Evet bu bir tecavüzdür. İhlaldir. Hasta haklarına kasten saldırıdır.

Buna ilişkin Ekim ayında yazdığım yazıdan sonra dramatik geri dönüşler aldım. Birçok kişinin ortak noktası, eften püften sebeplerle, e- nabız sistemi geçmişinden dolayı süreçten elenmiş olmaları idi.

THY maalesef o konuda yanlışa devam ediyor. Her Türk vatandaşının Anayasa ile koruma altına alınmış, hastalık bilgilerinin özel bir konu olduğu gerçeğini elinin tersiyle itiyor ve alenen suç işliyor.

Bu durum Anayasa’ya da Hasta Hakları Yönetmeliği’ne de aykırıdır. Ama maalesef kamuoyunda, “ Aman kafamızı kaldırmayalım, ağzımızın tadı kaçmasın” tavrı hakim olduğu için, bu konuda herkes çaresiz kabullenmeyi tercih etmiş durumda…

Hastalık geçmişinin kontrolüne ilişkin en önemli savunma tezlerinden birisi, geçmişte ağır psikolojik tedavi gören ve iyileştiğine dair raporları havayoluna sunduktan sonra iş başı yapan ve hemen akabinde kendisini uçağın kokpitine kilitleyerek Germanwings uçağını düşüren Andreas Lubitz vakası…

Bu olaya benzer durumların yaşanması ihtimali, havayollarını ürkütmüş olabilir ancak  oradaki rahatsızlık derecesi ve tedavinin seviyesi ile kıyaslanmayacak kadar basit konuları bile e- nabız sistemini kullanarak adayların karşısına çıkarmak hiç adil değil!

Bir yakınını kaybettikten sonra dönemsel psikolojik destek alanların bile karşısına e - nabız garabetini çıkarmak ve ağır psikolojik rahatsızlığı var gibi değerlendirerek sistem dışına itmek ne kadar doğru?

İddia ediyorum, bugün kabin memuru olarak görev yapan ekiplerin önemli bölümü ya fıtık tedavisi görüyordur ya da potansiyel fıtık hastası adayıdır. Yapılan iş, bunu bir meslek hastalığı haline getirmiştir. Ama buna rağmen, fıtık hastası da olsalar görevlerine özveriyle devam edenler var. Hal böyleyken, içerde bir sürü fıtık hastası ve potansiyel hasta adayı varken, e - nabız’da fıtık şüphesi tanısı olanları elemek hak mı?

İşin bir de kaza kurşununa giden kısmı var. Türkiye’deki sağlık sisteminin çarpıklığının mağdurları… Bazı doktorlar, SGK’nın karşılamadığı ilaçları, vatandaşın uygun fiyata alabilmesi için, başka bir hastalık tanısı üzerinden, hastaya kullandırtıyor. Gün geliyor, bu durum, o kişinin hiç tedavi olmadığı bir birimde, tedavi olmuş gibi karşısına çıkıyor.

Bu arada THY uçuş hekimlerinin, özellikle özel bir hastanenin kardiyoloji bölümüne yönlendirerek, “ Git orada kalp hastalığın olmadığını kanıtla, gel” şeklindeki taleplerinin sayısının da oldukça fazla olduğunu duyuyorum. Her bir kontrolün maddi bir karşılığı olduğu ve her seferinde aynı hastaneye benzer sebeplerle insanların yönlendirildiği için, bu işin “duygusal!” boyutunun olup olmadığı kuşkusu, ister istemez  içimize düşüyor.

Şunu kabul ediyoruz. Pilotların ve kabin memurlarının en büyük sermayesi sağlığıdır. Sağlıklarını kaybettikleri anda ellerindeki lisansın hiçbir öneminin olmadığını en iyi onlar bilir. Ama geçmişte yaşadıkları ve her insanın başına gelebilecek tedavilerin bir gün karşılarına çıkarılarak, “ Sende fıtık belirtisi varmış” denilmesi  ya da tedavi sürecini başarıyla tamamladığı bir rahatsızlığın yıllar sonra önüne konulması ve bunun kişiye ait özel alan kullanılarak ortaya dökülmesi, hiçbir mantıklı gerekçe ile açıklanamaz.

Size uç bir örnek vereyim.

Madem geçmiş bu kadar önemli ve madem ağır travmatik olaylar işe alınmamak için bir gerekçe, o zaman şuna ne diyeceksiniz?

Türkiye’nin yakın dönemde tanınmış en önemli seri katillerinden birinin babası hali hazırda THY’de pilot olarak uçuyor. Üstelik mesul pilot… 

Şimdi, evladı Türkiye’nin gündemine oturmuş bir seri katil olan bir babaya 300 kişilik uçağı teslim etmek riskli değil de, annesi vefat ettiği için geçici psikolojik destek alan bir kabin memuru adayı mı uçaklarınız için daha büyük risk oluşturuyor? 

THY için hangisi daha riskli? Seri katil babası pilot mu, annesini kaybeden evlat mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

gapdan ~ 1 yıl önce
doktor yurumus sana bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bize Katılın ~ 1 yıl önce
Murat Hocam ve Mağdurlar Lütfen Mücadelemize Katılın ! http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490 linkinden görebileceğiniz üzere ciddi bir mücadele başlattım arkadaşlar. E-nabız zaten kanunsuz ve insan haklarına aykırı hatta şu anda bile davalık, fakat THY'nin e-nabıza kişilerin özel telefonlarından bakması tümüyle bir usülsüzlük ! Kişinin E-nabızlarına baktıkları kanıtlanamasın diye şifrelerini isteyip bilgisayarlarında giremiyorlar IP adresleri görünmesin diye, adaylara kişisel telefonlarında açtırıp telefonlarına bakıyorlar. !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E nabız zorbalıktır. ~ 1 yıl önce
E nabız zorbalıktır. Bir kişinin verisini kendı rızası olmadan kaydeden bir sistem. Insanları fişlemek için kurulmustur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kılıf ~ 1 yıl önce
Hali hazırda uçan kaptanından memuruna, herkesin e nabız geçmişine de bakılsın o zaman kimbilir kimlerde neler çıkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E nabız hak ihlali. ~ 1 yıl önce
Şu psikiyatri mevzusunda bende muzdaribim. Arkadaşlar herhes eşit değil. Anası babası olmayan şiddet gören tecavüze uğrayan insanlar var. Böyle ınsanları psikiyatrutr gönderiyor. Ben seref hastalığı ile 10 yıl uğraştım. Bu zaman diliminde psikiyetrik tedavi gördüm zaman oldu. Doktura sordum. Ilerde başıma iş açar diye. Hiçbir sıkıntı olmas dedi. Ben-i kandırdı. Neden yaptı Biz fakiriz diye. Belki yazdığı ilaçlar başına rüşvet alıyordu. Psikiyeri sahte bir bilimdir. Bulebt sevinç ve psikolog izzet güllü anlatıyor. Sedef hastasıydım. Astsubay kazandım olamadım. Ormanci olcam olamayacam. Şu anda 30 bin TL borcum var. Ben ne yapayım. Başımıza iş açtı bu durum. Bız bilsek gitmezdim. Psikolohik bozuksa mülakatda eleyin. Insanlar ekmek parası için uğraşıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ibnelik ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efor Testi ~ 1 yıl önce
Doğan hastanesine ben ve arkadaşlarım efor testi için 1000 tl ödedik. Gisadda tanıdığı olanlar girebildi, diğerleri elendi. Ben girebilen gruptaydım. Zarfın içi bize hiç gösterilmedi.Zarfı teslim ettiğinde ayşe ç. İsimli şirket doktoru, bana insan kaynakları rolüne soyunarak neden kabin memuru olmak istediğimi sordu. Neden kendi işimi yapmadığımı ve bu işi ne kadar istediğimi sordu. Oysa ben bu mülakat süreçlerini çoktan geçmiştim ve bu soruların cevapları doktoru ilgilendirmezdi. Doktorun görevi raporu kontrol etmekti. Sağlık müdürlüğü belirleyicidir, doktorlar kardiyoloji raporunu aldıktan sonra whatsapp grubuna bir şey sorar, ordan gelen yanıta göre sizi işe başlatır ya da başlatmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuh ~ 1 yıl önce
çüşşşş
KM1 ~ 1 yıl önce
Kaptanlar önce er uçuşlarında dış meydanlarda ekibi beklemeyi öğrensinler. Yabancı kaptanlardan örnek alsınlar. Sanki yangından mal kaçırır gibi hemen ekip aracına gitmeye çalışmasınlar. Yada böyle yapıcaklarsa yalandan uçuş başında el sıkışmasınlar samimiyetsizlik oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
El sksmak ~ 1 yıl önce
El sksma proseduru yok. Once eller yikanmanli (bir kaptan)
KM1' e ~ 1 yıl önce
Araç gelmiş ve kaptanlar araca gitmişse kaptanlar niye araca gitmiş diye düşüneceğine, sen niye araca gitmemişsin önce bunu düşün. Adamların işi çay kola vermek kadar kolay değil.
Q class ~ 1 yıl önce
Aynen öyle edep adab bilen çok az onlarda sayılı artık , çoğu türk captan dediğiniz zatlar zaten kaçar gider körüğü görünce alayı samimiyetsiz yabancı bir başka gerçekten
330Fo ~ 1 yıl önce
Sizde onun bunun arkasından atıp tutacam diye sallana sallana yürüyeceğinize hareket edin biraz. Ben sizin dedikodularınızı dinlemek zorundamıyım. Otele gidip istirahat etmek istiyorum. Bilmem anlayabiliyormusun KM1.
sen de yürü ~ 1 yıl önce
biraz kıçını kaldır, etrafa laf yetiştireceğine yürü. Senden kaç yaş büyük kaptan yürüyüp gitmişken niye çok arkada kalıyorsun, onu sorgula.
Ekip ~ 1 yıl önce
Bence her ekip hak ettiği muameleyi görmeli.Mesai başında kpt ı görmeden uçağa geçen kabin ekibi için, uçuş sonunda da ,kaptanlarında ekibi beklemeden ekip aracına beklemeden geçmesi normal değil mi? Veya aynı ekipte olduğunu bilmediğin zaman selamlaşmadığın kaptanla uçuş çıkınca o kaptanın beklememesi de gayet normal.Sen üstüne düşeni yapıpta kaptan beklemediyse o da kaptanın görgü,eğitim ve yetişmesiyle ilgili eksik tabiiki.
İsmimi yazarım altına ~ 1 yıl önce
10 numara yorum
AŞKIN CANTIMUR ~ 1 yıl önce
Sahra altı adında kişiye özel ihdas edilmiş bir başkan yardımcısı var.Buranında Orhan ikizin yanciligindan dolayı atanmış bir başkan yardımcısı var,Eski müfettiş Aşkın Cantimur.Günü gününe, saati saatine uymayan bir psikopat.Adam görevden alınacağım korkusu ile tam bir paranoyak.Kazara selam verip hal-hatir sorsanız aklına binbir türlü soru gelir.Kendisine bağlı birimlerde çalışanlar baskı altında ve biribirleriyle konuşmaktan çekiniyorlar. Allah basa vermesin ama Aşkının bu hale gelmesinde bazı ailevi sebeplerde var(sağlık müdürlüğünden incelenebilir)Ancak böyle birinin değil başkan yardımcısı, maşa başında işsiz güçsüz oturması bile sakıncalı. Acilen Bakırköy ruh ve sınır hastalıkların da tedavi edilmesi gerekir.Gene de Allah şifasını versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komsi ~ 1 yıl önce
Ne yapsın adam ,düşmüş bir kere , biri resmi diğeri imam nikahlı senin de iki eşin olsun,görürsün hanyayı Konyayı...
MECZUP ~ 1 yıl önce
ABARTILACAK FAZLA BIRŞEY YOK,MEZUBUN BİLİNÇALTINA 4 HATUN YERLESTİRIRSEN İKINCİSİN DE ALIR ÜÇÜNCÜSÜNÜ DE,KIME NE Kİ-:)
Deneyimli havacı ~ 1 yıl önce
Thy de istenildiğinde Herşey kılıfına uyduruluyor.. yetiştirilmek üzere istihdam ettikleri pilot adaylarının her filosunda en az 1 kişi eğitim esnasında psikolojik sebeplerden dolayı yalınıza bırakılmayan , kişilik bozukluğu vb gibi tanılar konulup tedaviye başlatılıp en kısa sürede tekrar hem tedavisine devam edip hem uçuşlarına devam ettirilmeye çalışılıyor... benzer adaylar çoğunlukta olmasına karşın simülatör uçurmaktan deneyimli bir pilot kıvamına gelen arkadaşımı sebebini belirtmeden son aşamada eliyorlar.. onun için daha hayırlısı oldu böyle bir ortama girmektense Pegasus gibi bir şirketin yurtdışındaki anlaşmalı okulunda eğitimine başladı.. demem o ki THY bin referanslarını dikkate almayın , canları , keyifleri nasıl olmasını istiyorlarsa o şekilde kılıf dikiyorlar.. havacılık camiası ise bu kılıflar için uygun olmasa da....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yemekhaneden ~ 1 yıl önce
Aynen kardeş ben biliyorum ne torpilliler ama isim verince kuduruyorlar DLR geçtiler sonra beklediğimiz sorular çıktı falan havalarına girdiler geçmişlerini biliriz bunların

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000