29 Haziran 2020, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • Öyle bir kabul yok! Ne demek; 15 gün ücretsiz izin, geri kalan 15 gün kçö’lü! Ölelim o zaman! Çalış çalış 3 kuruş! Yok ya! Bir kere KÇÖ tamamen son bulmalı.
  • Kızlar siz siz olun şu ortamda ne cadet ne lineda uçan hiçbir pilotla nişanlanmayın ve görüşmeyin. Şimdi sektör kötü durumda olduğu için sizi sevdiklerini söylerler, salgın bitip işler bi düzelsin sizi tanımazlar.
  • Madem Thy milli havayolu, madem devlet bu şirketin olanaklarından maddi ve manevi olarak sonuna kadar yararlanıyor, o zaman bu devlet Thy'ye yardım edecek, çoğu nitelikli olan çalışanlarını böyle yüz üstü bırakmayacak, elinden tutacaktır diye düşünüyorum..
  • Çok basir arkadaşlar.toplanin anlatiyorum. Once emekli oluocalisan abilerimize tesekkur edip yollari ayiracaksin.Yetmedi mi ? Emekliligi gelen abilerimize yol vericeksin.Yetmedi mi ? Piyasaya sanayiden gelen klimaci,tornaci,marangoz gibi meslek sahibi olup da 6 aylik typ kursu ile gelen arkadaslarimizi cikaricaksin.Sizin gibi havaciligin h sini bilmeyen adamlarin bu sirkette calismasi zaten lukstur.Ucak muhendisi olmayip uzman-muhendislik kadrolarinda calisanlari gondericeksin Simdi bazi arkadaslarimiz diycek ki yazik degil mi typli kardeslerimize.Onlara da çaremiz var.Sirkette tesis bakim diye bi kadro var.Orada bir cogu istihdam edilebilir.Sanayiden gelenler tgsde istihdam edilebilir.Ogretmen olup typ ile teknisyenlik yapanlari da ucak liselerine atiyacaksiniz veya ucretli ogretmenlik yapsinlar ne biliyim.En azindan ucak nasil ucar falan anlatirlar.Ucak liselerinde sektor gormus insan yok nasilsa.
  • dhmi 60 yaş üstü ve raporlu idari izinlileri emekli etsin. Onlaın yerine kabin memuru arkadaşları istihdam etsin. hem kurumun çehresi değişir hem işsizliğin önüne geçilir.
  • Yıllarca THY’de çalıştıktan sonra bu anormal pilot düşmanlığını görüp ayrılmış bir kaptanım. Çok net söyleyebilirim: Pandemi döneminde pilotlara karşı bu kadar net tavır alan,pilot maaşlarını düşürmek için ölümüne bastıran Türkiye’de başka bir şirket daha yok. Ne Pegasus,ne SunExpress,ne Corendon,ne OnurAir ne de Tailwind.. Hiçbir şirkette pilot maaşlarının azaltılması için bir düzenleme yapılmadı. Dünyada da pilot maaşlarını azaltan şirket sayısı çok az. Azaltan şirketlerin hepsi halihazırda batmaya aday şirketler. Ben buradan değerli meslektaşlarıma şunu söylemek isterim. Sonuna kadar direnin! Gerekirse grev bile bir opsiyondur. Ben yıllardır aldığım her türlü riskin üzerine bir de Covid riskini alacağım. Aynı uçuşu yapıp üstüne dünyanın en az maaşını alacağım öyle mi??! Üst tip,sinyorite vs gibi ilüzyonlardan kendinizi kurtarın lütfen. Gün işine sahip çıkma günüdür.
  • Sizene billetin çalışmamasından. Kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamların kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama görevden alma ihtimalleri var. İşin ehli biri geldiğinde nefes aldırmaz. Böyle hamuduyla götüremezsiniz. Bu yatışı bulamazsınız.
  • Biliyoruz maaşlarınızda tasarrufa gitmek istemiyorsunuz. Bindiğiniz koca motorlu lüks araçlarınızın, oturduğunuz koca havuzlu villalarınızın, lüks kolejlerde okuttuğunuz çocukların masraflarını ödemek için tasarrufa gidemezsiniz. Ancak bizler kiramızı ödemek karın doyurmak işe gidip gelmek için ihtiyac duyduğumuz paradan tasarrufa gideriz kabin memurları olarak. Aman sizin totonuz rahat etsin.
  • Adı üstünde follow me. Önde müdür arkada diğerleri takip ediyor. Neden rahatsız oldunuz anlamadım.
  • Müdürler ve şefler den temizlik elemanı bile olamayacak insanlar var. Onların kadrosunu temizlik işçisi olarak değiştir. Müdür sayısı 50 düşer. Oda şirkete yeter. Şirketin eski bir follow me şoförü tarafından yönetilmesi de ayri bir dert. Son 5 yılda yanlış uçak alım sozlesmeleri ve pazarlama planlamasiyla bence batmadan iyi dayanıyor. Sonuç olarak bakkallar bile kendi dükkanlarını daha iyi yönetiyor Amma velakin bunlarda tık yok..

THY ekiplerinin ücretsiz izin meselesi…

Ha bire troller tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyoruz. Neymiş efendim, THY dışında başka şirket yok muymuş, milli şirkete zarar veriyor muşuz. Arkadaşlar THY havacılığın yüzde kaçını kapsıyor biliyor musunuz? Durun size açıklayalım.

Türk Hava Yolları toplam 350 uçakla diğer şirketlerin iki katından fazla.

TGS deyince THY gelir.

Turkish Teknik deyince THY gelir.

TEC denince THY gelir. 

 Opet denince THY gelir.

DO&CO denince THY gelir.

Pilot Akademisi denince THY gelir.

TSI denince THY gelir.

Daha sayalım mı? Hayır saymayalım. Gerisini zaten siz biliyorsunuz. Ve eminim ki alt alta sıralayacaksınız.

İşte bu yüzden bizim konularımızın yüzde 99 kısmı THY ile ilintili oluyor.

Pandemi döneminde zorluklarla karşılaşılacağını hepimiz bilmekle birlikte, anlayışlı da olmaya çalışıyoruz.  Amma velakin anlayışlı bir yönetim göremiyorsunuz. Burun havada, kibir fezada.

Şimdi gelelim ücretsiz izin meselesine.

İlker Aycı’nın 3 bin 500 hostesi hastanelere geçici de olsa hemşire olarak vermesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan veto yedi.

Yine İlker Aycı’nın bin 500 pilotu hava kuvvetlerine vermek istemesi kabul görmedi.

Personel çıkartmak da imkansız. Çıkartılanlara ultra düzeyde anlaşma önerileri, fazladan paralar teklifleri yapılıyor.

Elde ne kalıyor. Devlete yaslanmak, personeli ücretsiz izne çıkartmak.

Her çalışan onbeş gün ücretsiz izne çıkartılacak. Bu ne demek yarı yarıya tasarruf demek. Mantıklı mı? Evet. Bu arada öyle bir planlama yapılacak ki o planlamaya göre uçucular ayda 3-5 kez uçacak geri kalan ödemeler İŞKUR üzerinden verilecek.

İŞKUR üzeri diyorum çünkü THY bakanlığa müracaat etti. Kısmı çalışma ödeneğinin uzatılmasını istedi. Açıkçası zor süreçte istenecek en mantıklı talep olsa gerek.

Bildiğim kadarı ile bu sürecin ismi “normalleşme süreci” olacak ve üç ay uzayacak. THY bu süreci normal geçirir ve ikinci dalga bir pandemi süreci yaşamazsak sürünmekte olan şirketin nasıl bir ekonomik doğrulma yaşayacağını göreceğiz.

Ben halen şunda ısrarlıyım. Müdürlük sayılarını düşürün. Yurtdışı ülkelere tek bir müdür atayın ve diğer hatlar o müdüre bağlı şefliklerle idare edilsin.

THY için kişisel ego yerine profesyonel düşünce hakim olsun istiyoruz. Ve yaptığımız da yazdığımız da bunu içeriyor.

Ne THY’mize ne de diğer şirketlerimize zarar gelmesin.

THY ekiplerinin ücretsiz izin meselesi…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (642)

F/O X ~ 4 saat önce
Öyle bir kabul yok! Ne demek; 15 gün ücretsiz izin, geri kalan 15 gün kçö’lü! Ölelim o zaman! Çalış çalış 3 kuruş! Yok ya! Bir kere KÇÖ tamamen son bulmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kızlara uyarı ~ 6 saat önce
Kızlar siz siz olun şu ortamda ne cadet ne lineda uçan hiçbir pilotla nişanlanmayın ve görüşmeyin. Şimdi sektör kötü durumda olduğu için sizi sevdiklerini söylerler, salgın bitip işler bi düzelsin sizi tanımazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli Havayolu ~ 11 saat önce
Madem Thy milli havayolu, madem devlet bu şirketin olanaklarından maddi ve manevi olarak sonuna kadar yararlanıyor, o zaman bu devlet Thy'ye yardım edecek, çoğu nitelikli olan çalışanlarını böyle yüz üstü bırakmayacak, elinden tutacaktır diye düşünüyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy teknik çare ~ 13 saat önce
Çok basir arkadaşlar.toplanin anlatiyorum. Once emekli oluocalisan abilerimize tesekkur edip yollari ayiracaksin.Yetmedi mi ? Emekliligi gelen abilerimize yol vericeksin.Yetmedi mi ? Piyasaya sanayiden gelen klimaci,tornaci,marangoz gibi meslek sahibi olup da 6 aylik typ kursu ile gelen arkadaslarimizi cikaricaksin.Sizin gibi havaciligin h sini bilmeyen adamlarin bu sirkette calismasi zaten lukstur.Ucak muhendisi olmayip uzman-muhendislik kadrolarinda calisanlari gondericeksin Simdi bazi arkadaslarimiz diycek ki yazik degil mi typli kardeslerimize.Onlara da çaremiz var.Sirkette tesis bakim diye bi kadro var.Orada bir cogu istihdam edilebilir.Sanayiden gelenler tgsde istihdam edilebilir.Ogretmen olup typ ile teknisyenlik yapanlari da ucak liselerine atiyacaksiniz veya ucretli ogretmenlik yapsinlar ne biliyim.En azindan ucak nasil ucar falan anlatirlar.Ucak liselerinde sektor gormus insan yok nasilsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
daha öncede dedim ~ 16 saat önce
dhmi 60 yaş üstü ve raporlu idari izinlileri emekli etsin. Onlaın yerine kabin memuru arkadaşları istihdam etsin. hem kurumun çehresi değişir hem işsizliğin önüne geçilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski TK kaptanı ~ 1 gün önce
Yıllarca THY’de çalıştıktan sonra bu anormal pilot düşmanlığını görüp ayrılmış bir kaptanım. Çok net söyleyebilirim: Pandemi döneminde pilotlara karşı bu kadar net tavır alan,pilot maaşlarını düşürmek için ölümüne bastıran Türkiye’de başka bir şirket daha yok. Ne Pegasus,ne SunExpress,ne Corendon,ne OnurAir ne de Tailwind.. Hiçbir şirkette pilot maaşlarının azaltılması için bir düzenleme yapılmadı. Dünyada da pilot maaşlarını azaltan şirket sayısı çok az. Azaltan şirketlerin hepsi halihazırda batmaya aday şirketler. Ben buradan değerli meslektaşlarıma şunu söylemek isterim. Sonuna kadar direnin! Gerekirse grev bile bir opsiyondur. Ben yıllardır aldığım her türlü riskin üzerine bir de Covid riskini alacağım. Aynı uçuşu yapıp üstüne dünyanın en az maaşını alacağım öyle mi??! Üst tip,sinyorite vs gibi ilüzyonlardan kendinizi kurtarın lütfen. Gün işine sahip çıkma günüdür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
troll ~ 16 saat önce
"Yıllarca THY’de çalıştıktan sonra bu anormal pilot düşmanlığını görüp ayrılmış bir kaptanım." mı? Yani sırf pilot düşmanlığı var diye mi ayrıldın thyden? yaman trollmüşsün delikanlı.
Eski tk kaptanına! Başlığa... ~ 3 saat önce
Emekli misin nesin bilmem ama ülke batıyor sen burada meslek provakatörlüğü yapıyorsun. Milleti mi ayaklandıracaksın kendince. Bunca zorluk cekti kuş kadar maaşı ile herkes ama sen sadece mesleğin diye hep bana hep bana... Bunca okumuş Dr, hemşire sağlık insanları gece gündüz çalıştı zırnık istemedi, ayaklanmadılar... Sizden 100 kat riskin içinde insanlık için çalıştılar... Sizin lüx yat kat araba borcunuz varsa satın ödeyin. Maaşınız max. düşse yine de 30-40 alırsınız. Evde yatarken bile çalışan bir doktor kadar maaş aldınız, utanır insan biraz bence... Trende makinist, otobüste şoför aynı şey bence. Airbus havaotobüsü hatırlatayım. İnsanlar ne şartlarda yokluktan gıkı çıkmıyor, sizde hala para derdindesiniz. Durun bakalım full otomatik Airbuslar yakında işe başlar ve sadece teknisyen Olur belki kokpitte kimbilir... Biraz vicdan biraz ar dilerim...
Dikkat ~ 1 gün önce
Sizene billetin çalışmamasından. Kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamların kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama görevden alma ihtimalleri var. İşin ehli biri geldiğinde nefes aldırmaz. Böyle hamuduyla götüremezsiniz. Bu yatışı bulamazsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamud ~ 6 saat önce
işin ehli gelsin biz nefes almayalım dengesizlikten iyidir
salih ~ 5 saat önce
zihniyetinizi seveyim
Sevgili Yöneticiler ~ 1 gün önce
Biliyoruz maaşlarınızda tasarrufa gitmek istemiyorsunuz. Bindiğiniz koca motorlu lüks araçlarınızın, oturduğunuz koca havuzlu villalarınızın, lüks kolejlerde okuttuğunuz çocukların masraflarını ödemek için tasarrufa gidemezsiniz. Ancak bizler kiramızı ödemek karın doyurmak işe gidip gelmek için ihtiyac duyduğumuz paradan tasarrufa gideriz kabin memurları olarak. Aman sizin totonuz rahat etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdür ~ 1 gün önce
Adı üstünde follow me. Önde müdür arkada diğerleri takip ediyor. Neden rahatsız oldunuz anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek Bilgi ~ 2 gün önce
Müdürler ve şefler den temizlik elemanı bile olamayacak insanlar var. Onların kadrosunu temizlik işçisi olarak değiştir. Müdür sayısı 50 düşer. Oda şirkete yeter. Şirketin eski bir follow me şoförü tarafından yönetilmesi de ayri bir dert. Son 5 yılda yanlış uçak alım sozlesmeleri ve pazarlama planlamasiyla bence batmadan iyi dayanıyor. Sonuç olarak bakkallar bile kendi dükkanlarını daha iyi yönetiyor Amma velakin bunlarda tık yok..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
followme ~ 1 gün önce
eski followme şoförü kim?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000