21 Mayıs 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • FO ların Kurunu sabitleyerek güzel bir girişim bekliyoruz 24 Hazirandan önce
  • O değildi bu teknik destek personelinin hali ne olacak yav
  • Tek tek çıkan yargıtay onama kararları neyi hatırlatıyor size? THY yönetiminin müfteri olduğunu Bu sizin iyi günleriniz,kusurabakmayın ama bu güzide şirkete yakışmıyorsunuz.
  • Siz sırf sizin gibi düşünmüyor diye kendi personelinizi işten atın utanmadan üstüne iftira atın,arkasından personel arayın.Arayan bulutmuş.
  • Kaptanlarin paraya ihtiyaci yok . THY davayi kaybetmez
  • Yahu işe bakar mısınız ? Sen gideceksin mühendisliğini,ya da okuduğun 4 yıllıklisans bölümünü bitireceksin, Dlr 1,2 hta dır IELTS dir Toefl dır vs litrelerce ter akıtacaksın veya uçuş okulunu binbir türlü sıkıntılarla vs bitireceksin 14 tane sınava gireceksin hepsi için ayrı stres çekeceksin geleceksin bir havayoluna girip yüzlerce insanın sorumluluğunu alacaksın arkana sonrada lise mezunu ya da 2 yıl kıytırık bi bölüm okumuş 3 ay eğitim alıp ingilizcesi yerlerde olan birisi gelecek senin yarı maaşını alacak yyyooooookkkkk yaaaaaaaaa çakallara bak sen neymiş kabin yükü fazlaymış lan bi motor yangınında bi arızada senin taşıdığın çaylar bardaktan çıkıp yüzüne sıçrarlar utançtan!!!! Tek yaptığın what would you like to drink başka bişe yapıyo musun ????? Yahu kardeşim Allah aşkına yapmayın hepiniz değerlisiniz kabinciler olarak ama haddinizi bilin maaşlarınızın derhal indirilmesi gerekiyor.Millete yukardan bakıyosunuzda siz kimsiniz hayırdır yaaa ?????
  • Katar fuar duzenledi, 7500 tl maasla (+ev) km ariyor. Yani 1630 dolar. Katar’da fo maasi ne? En az 10000$ (+ev). kac kati? En az 6 kati. Thy’de fo ile km maasi arasindaki fark nedir? 2-3 kat bile degil. Hesabi siz yapin. Boyle yana yakila pilot ararsiniz iste. Thy’ye her sey mustehak. Bir de o yetmiyormus gibi yabanciya ev kirasinin yarisini verirler spor salonunda %75 indirim uygularlar yabanciya. Her sey mustehak.
  • Kokpit personeli calisma sartlarina ve maaslara itiraz ederek havasen’i kurdu ve oraya gecti. Peki kabin gecti mi? Hayir. Neden? Cunku tuzlari kuru. Demek ki maaslarindan ve calisma saatlerinden memnunlar. Dayayin bunlara her ay 100 saat ucusu madem yorulmuyorlar memnunlar ucsunlar. Kabin ekibi bir kez daha kokpiti sirtindan vurmakla kalmadi kendi ayagina da ates etti.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Kabin memurlarina 2750 tl maas cok bile

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

2023 yılına kadar 230 yeni uçağı filosuna katacak olan Türk Hava Yolları’nın bu uçaklara nasıl pilot bulacağı konusunda ciddi endişeler taşıyorum. THY yönetiminin de bu konunun farkında olduğunu ve çözüm yolları aradığını biliyorum.

Son olarak THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin sözlerinden, önümüzdeki yıl 900 civarında pilot ihtiyacı olduğunu öğreniyoruz  ancak THY’nin yılda 300 pilot kapasiteli akademisi ile bu açığı kapatmasının mümkün olmadığının da farkındayız.

Bu süreçte, yerli kaynaklarla birlikte yabancı kaynakları da kullanarak filoya dahil olacak uçakların yerde kalmaması ve uçuş ağının sırf bu sebeple sekteye uğramaması için, şimdiden uzun vadeli projeksiyon çizilmesi ve sorunun çözümü için adımlar atılması gerekiyor. Şu anda bile ekip planlama ile pazarlama  departmanlarının bir savaş halinde olduğunu, bazı noktalarda frekans derinliklerinin artırılması için pazarlamanın baskısına rağmen ekip planlamanın, “ ekip sıkıntısı var” cevabıyla karşılaştığını biliyorum. Hatta öyle ki, pilot arzının yetersiz olmasından dolayı önümüzdeki süreçte kapasite daraltılmasının bile gündeme geleceği THY içinde ciddi şekilde konuşulan konulardan biri… Bu şartlarda THY’nin mevcut ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanırken 5 yıl içinde filoya katılacak 230 yeni uçağa nasıl pilot bulacağı önemli bir soru işareti!

Pilot sıkıntısı yaşanmasının bugünkü yönetim ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu söylemiyorum. Uzun vadeli planlar yapılmaması ve bu ihtiyacın yıllar önce öngörülmemesinden dolayı bu sıkıntıların yaşanması kaçınılmazdı ve şu anda da bunları yaşıyoruz.

İçinde bulunulan durumu düşündüğümüzde THY’nin ağır bir çıkmazın içine girdiğini anlayabiliyoruz. THY pilotlar için bir şeyler yapmak istiyor. Ama yapamıyor çünkü birçok noktada eli kolu bağlı… Tam olarak aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık durumu…

THY’nin, diğer çalışanlardan ayrı olarak pilotlara maaş ve diğer haklar konusunda iyileştirme yapabilme şansı yok çünkü toplu iş sözleşmesi buna engel.

“Ya hepsine birden vereceksin ya da hiç vermeyeceksin” diyor kanunlar…

Hep konuşuluyor ya, Kabin A.Ş, Kokpit A.Ş senaryoları… THY için ilaç gibi bir formül ancak pratikte böyle bir oluşum mümkün değil çünkü THY’nin ana iş  kolu olarak sayılan uçuş ekiplerini taşeronlaştırma şansı yok. 

Hal böyle olunca THY elindeki yabancıları kaçırdığı gibi yerli pilotlar için de günden güne cazibesini yitiriyor. TL ile maaş alan yabancı pilotların son birkaç yıldan bu yana kur farkından dolayı maaşlarının erimesi yabancı kaçışının en büyük nedeni olarak görünüyor. Kriterleri karşılayan yerli pilotların da özellikle Körfez ülkelerinde astronomik maaşların hayali ile ilk fırsatı değerlendirerek THY’den ayrılma olasılıkları oldukça yüksek. Yani bu durumda önümüzdeki yıl THY’nin elindeki pilotları koruduğu gibi ilave olarak 900 pilota daha ihtiyacı olacağını düşündüğümüzde işinin hiç de kolay olmadığını söylemek zorundayız.

Diyeceksiniz ki, THY açısından hiç mi pozitif bir durum yok. Aslında ilk bakışta THY’nin aleyhine gibi görünen ancak uzun vadede THY’nin pilot kaybını bir nebze olsun önleyebilecek devam eden bir davadan bahsetmek istiyorum.

THY’de görevli iki kaptan pilot geçtiğimiz yıl sonlarında THY’yi dava etti. Gerekçeleri ise, yabancı pilotlara verilen aylık iki bin TL’lik kira yardımının kendilerine de verilmesiydi. Yasalara göre, THY’nin aynı işi yapan bir gruba diğerinden ayrı olarak ayrıcalık sunması söz konusu olamıyor. Yani yabancılara kira yardımı yapıyorsa, aynısını yerli pilotlara da yapmak zorunda. Hatta mahkeme pilotları haklı bulursa, bu THY’nin kasasından her bir pilot için 5 yıllık kira yardımı tutarı olan 120 bin TL çıkması anlamına geliyor. Bakırköy İş Mahkemesi nasıl bir karar verecek bunu kestiremiyoruz ancak eğer davacı pilotları haklı bulur ve geriye dönük kira yardımı verilmesi kararı alırsa THY’deki pilotlar hem geriye dönük o yardımları alabilecek hem de THY bundan sonra yabancıya ne veriyorlarsa yerliye de aynısını vermek zorunda kalacak.

Yani basit hesapla,  4 bin 500 pilotu bulunan THY, yabancıları çıkardığımızda, 3 bin 800 civarında Türk pilota toplu olarak 120’şer bin TL’den yaklaşık 500 milyon TL ödeyecek. Sonrası için de her birine 2 bin TL olmak üzere her ay kasasından 9-10 milyon TL kira yardımı adı altında  para çıkacak.

İyi tarafından bakalım… Belki THY’nin parasından her ay fazladan 10 milyon TL çıkacak ancak bu sayede belki de THY pilot göçünün biraz olsun önüne geçebilecek.  

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (206)

THY den YENİ BİR ATILIM BEKLİYORUZ ~ 10 ay önce
FO ların Kurunu sabitleyerek güzel bir girişim bekliyoruz 24 Hazirandan önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy teknik ~ 10 ay önce
O değildi bu teknik destek personelinin hali ne olacak yav

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yargıtay Kararları ~ 10 ay önce
Tek tek çıkan yargıtay onama kararları neyi hatırlatıyor size? THY yönetiminin müfteri olduğunu Bu sizin iyi günleriniz,kusurabakmayın ama bu güzide şirkete yakışmıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Te Ha Ye Zihniyeti ~ 10 ay önce
Siz sırf sizin gibi düşünmüyor diye kendi personelinizi işten atın utanmadan üstüne iftira atın,arkasından personel arayın.Arayan bulutmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 10 ay önce
Kaptanlarin paraya ihtiyaci yok . THY davayi kaybetmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin kokpit ~ 10 ay önce
Yahu işe bakar mısınız ? Sen gideceksin mühendisliğini,ya da okuduğun 4 yıllıklisans bölümünü bitireceksin, Dlr 1,2 hta dır IELTS dir Toefl dır vs litrelerce ter akıtacaksın veya uçuş okulunu binbir türlü sıkıntılarla vs bitireceksin 14 tane sınava gireceksin hepsi için ayrı stres çekeceksin geleceksin bir havayoluna girip yüzlerce insanın sorumluluğunu alacaksın arkana sonrada lise mezunu ya da 2 yıl kıytırık bi bölüm okumuş 3 ay eğitim alıp ingilizcesi yerlerde olan birisi gelecek senin yarı maaşını alacak yyyooooookkkkk yaaaaaaaaa çakallara bak sen neymiş kabin yükü fazlaymış lan bi motor yangınında bi arızada senin taşıdığın çaylar bardaktan çıkıp yüzüne sıçrarlar utançtan!!!! Tek yaptığın what would you like to drink başka bişe yapıyo musun ????? Yahu kardeşim Allah aşkına yapmayın hepiniz değerlisiniz kabinciler olarak ama haddinizi bilin maaşlarınızın derhal indirilmesi gerekiyor.Millete yukardan bakıyosunuzda siz kimsiniz hayırdır yaaa ?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahahahahahah ~ 10 ay önce
Nasil cildiriyosun yaaa.. Kamoooonnnnn..
Tgs ~ 10 ay önce
Cok iyi aciklamissiniz. Ucagi da hostesler kullaniyor zaten. Simarikliklarini kibirlerini anlamis degilim. Isten atilmalarina da 1 gram uzulmuyorum.
kaptana ~ 10 ay önce
kaptanım bide işe alırken havalarını görseniz ya ingilizcemiz okulumuz olduğu halde kapısından giremiyoruz hostesliğin o derece yani anlayamadım ben siz mi host hostes onlar mı pilot bunca strese sokma aşama neden yani birde torpil tabi şimdi yaldakçılar atılır burdan yok ya ne torpili alnımın teriyle aldım der.
Troll ~ 10 ay önce
Hiçbir kaptan senin gibi düşünmüyor trolcüğüm. Sendikal ortak zemini engellemek için elinizden gelen herşeyi yapıyorsunuz. Kötülük ne zaman kazandı ki??
Qatar ~ 10 ay önce
Katar fuar duzenledi, 7500 tl maasla (+ev) km ariyor. Yani 1630 dolar. Katar’da fo maasi ne? En az 10000$ (+ev). kac kati? En az 6 kati. Thy’de fo ile km maasi arasindaki fark nedir? 2-3 kat bile degil. Hesabi siz yapin. Boyle yana yakila pilot ararsiniz iste. Thy’ye her sey mustehak. Bir de o yetmiyormus gibi yabanciya ev kirasinin yarisini verirler spor salonunda %75 indirim uygularlar yabanciya. Her sey mustehak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bak kardes ~ 10 ay önce
Thy de yeni km maasi 4500-5000tl ikramiyesi dahil,Fo maasi 18-20000Tl ikramiyesi haric,yani oyle atip tuttugun rakamlar yok!Ne yapiyor oran :Kabaca 4,5 misli!katardaki oran 5misli...Mis gibi kumda oynamani tavsiye ederim.Sevgiler
Qatar fo ~ 10 ay önce
Burda calisan 2500saatli fo olarak ben 10bin maasi hic gormedim.Normaldeki rakam 10500dolar fakat bizden accdtn.bedeli olarak 1500dolar dusuluyor.Yeni giren memur arkadaslarin net ucretleri ise 2000dolar civari .Lutfen bilgi kirliligi olmasin.
Ziyaaa ~ 10 ay önce
Fuar daki kur 3,78(qatar km maas teklifi 2bin$)fo maaslari 9bin$(ev dahil)MUBAREK AYDA YALAN SOYLEME
Anafikir ~ 10 ay önce
Anafikir katar’da km ile pilot maasi farki en az 5 ya da 6 katmis. Tk’da 2 kat. Tamamdir...
Hayvansever ~ 10 ay önce
Haberlerse dahi cikti, katar yeni giren km maasi 7500 tl. 2000$ degil! Internette arastirin kur olayiyla birlikte.
Havasen ~ 10 ay önce
Kokpit personeli calisma sartlarina ve maaslara itiraz ederek havasen’i kurdu ve oraya gecti. Peki kabin gecti mi? Hayir. Neden? Cunku tuzlari kuru. Demek ki maaslarindan ve calisma saatlerinden memnunlar. Dayayin bunlara her ay 100 saat ucusu madem yorulmuyorlar memnunlar ucsunlar. Kabin ekibi bir kez daha kokpiti sirtindan vurmakla kalmadi kendi ayagina da ates etti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha ha ha ~ 10 ay önce
Mu ha ha Kendiniz çalın kendiniz oynayin
Kabin ~ 10 ay önce
Bende8 yildir ucuyorum kabinde. Dediklerinize sonuna kadar katiliyorum. Deveyi diken.......
Bu gidisle ~ 10 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabin ~ 10 ay önce
keni ayagina degil kafaya sIKILdigi dogru, ancak inanin kokpti arkadan vurmak diye degil, aklini kullanmadigi icin , kibarca bukadar yazabildim , aklimdaki kelime dahi yetersiz kalir. yeniler eskiyi bilmediginden karsilastiramiyor galiba tek dert gezeyim araba alayim ev alayim . okadar geclerki nekadar yasarimi hesaplamiyor ve sorgulamiyor. ben biran once kendilerine geliop yalanci , utanmaz , arkamizdan is ceviren kisilerle birlik olmaz ve esekten duseni esekten dusen anlar deyip one cikan kabin kokpitin ve kendisinin yaninda olur
Tk ~ 10 ay önce
Kabin memurlarina 2750 tl maas cok bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 10 ay önce
Nekadar alsinlar pasam?asgari ucret uyar mi?Ama problem cikaranin kafasina ,portakali gecirince ,sizlanmak yok !cunku o paraya calisan adam ,o tafrayi cekmez!NET
Yoruma cevap ~ 10 ay önce
Atlas jet km’lari 3000 tl, kabin amirleri 3500 tl aliyor. Sikinti cikaran yolcunun kafasina portakal mi atiyorlar? Tipik thy hostesi zihniyeti sizdeki. ‘Hak etmedigim parayi vermezlerse yolculara satasirim’.
Bak kardes ~ 10 ay önce
Atlas jette servis yapmiyorlar birrrrr;yeni hostes maasi atlasta 3500civari,thy de 4500civari(yol harcirahi dahil,ki thy de servis olmadigi icin bunu veriyor),senin gibiler 3kurusa calisabilecek kapasiteye sahip olduklari icin ancak camur atarak kendilerini tatmin etmeye calisir,bu da sonnnn!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000