15 Ocak 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Her taşeron’a para dağıtılacaksa vay halimize.
  • “only monkeys work for peanuts”
  • Umarım docodaki tüm çalışanlara da prim ödenir eper bu başarıya hep birlikte imza atıldıysa...
  • iyi güzel de iç hatlarda ikram kalitesi o kadar düştü ki. artık sıradan bi hava yolundan farksız hala geldi. sonuçta uçaklar aynı marka. koltuklar aynı kalite. yolcu adına firmalar arasındaki farkı belirleyen en önemli unsur ikram kültürü. madem ki işler yoluna girdi ikram kültürünü eski haline getirmek şart. zaten diğer firmalardan yüzde 50 pahalı bilet satılıyor. kriket takımına sponsor olacaklarına bu ülke vatandaşlarına verdikleri hizmet kalitesini düşürmesinler bi zahmet.
  • Sayın murat herdem bey söylenmesi gereken sozler tam soylenmedigi sürece örneğin sayın cumhur başkanı başında patron olmayan mudurler olan tüm kurumlardaki taseronlar kalkacak dese herkez kime ne yapıldığını bilecek
  • Para para para herkesin tek problemi ve dunyasi para. Herseyin ve herkesin esit oldugu bir dunya olsaydi acaba muhabbet ne olurdu. Herkes sikayetci herkes umutsuz. 10 bin lira maas alanida memnun degil asgari ucret alanda memnun degil. Iyi maas alanda is yogunlugundan sikayetci az maas alanda. Bu sadece havacilik sektorunde tumyerde boyle. Sanirim bu durum ihtiyaclarimizin artmasindan kaynaklaniyor. Ihtiyac eskiden bir iken simdi kirk. Eskiden daha az ihtiyacla daha memnun olan hayatlari ozler olduk. Sistem bizi oyle bir noktaya getirdi artik carkin icindeyiz istemesekte.Dunya lanet biz hiz icinde ve bu hiz bizi esir alip memnuniyetsizligin kucagina birakiyor. Cokta kazansan tadi yok azda kazansan tadi yok. Hülasa durdurun dunyayi inecek var. Saygilar
  • Her haberden de bu chefler pay çıkarmıyor mu kendilerine hayret ediyorum.. Siz kimsiniz nesiniz arkadaşım? Biz neden sizin saçma sapan sorunlarınızı duymak zorundayız.. hazirlayacaginiz 2 trolley cebinize hayatinizda goremeyeceginiz paralar girsin, gelin buralarda hala tatava.. hadi kardeşim beğenmiyorsan uçma git açık büfe kahvaltıda omlet yap yada garsonluk yap bir lokantada.. gelmiş burada kaptana bile laf söylemeler, ukalalıklar.. hadsizler!
  • Özellikle yurtdisi ofislerinde calisan ve Fetö döneminde kapasitesinin 2-3 misli personel doldurulan subeler ne olacak. Adeta bir ciftlik haline gelmis, 1 kisinin isini 2-3 kisiye yüklemisler. TK da bu durumun farkinda olan varmidir... Aloooo..
  • 50 bin kişinin başarısı ama 20 bin kişi ikramiye ve prim alıyo. Diğerleri birilerinin üstünden para alıyo. Thy ve adalet... kriz döneminde torpil savaşları oldu be. Kimin torpili daha yüksekse o kaldı m.vekili torpilli gitti bakan torpilli kaldı.
  • Her kes birbiriyle kiyasliyor kendini. İştirak şirket çalışanları sizden alıp tk ya paramı veriyor. Yada bir kaptanın maaşı sizi nie bu kadar alakadar ediyor. Adam kaç sene okuyor ne kadar para harcıyor bilip bilmeden salllayin. Biyerden bişey isterken başkasının sırtına basmayin hakkın ise zaten gelir hakkın değilse arama zaten. Eminim ki her kes payına düşeni alacaktır tüm iştirakler de. Ama senin müdürün yatiririmi bilinmez. El altından dönen paralar sana gelir mi bilinmez. Güzel olacak. Bu arada yazıyı beğendim eline sağlık. Gelsin paralar.......

THY bir yılda nereden nereye...

Bundan tam bir yıl önce Türk Hava Yolları, Rusya ile uçak krizi, havalimanı saldırısı, darbe girişimi gibi belki 20-30 yılda bir yaşanacak krizler silsilesini bir yıla sığdırınca zor bir sürece girdi.

Yolcu sayısı bıçak gibi kesildi. Rusya uçakları boş gitti boş geldi.  Avrupalı turistler Türkiye’den elini ayağını çekti. Avrupa’da doluluk oranları önceki yıllara göre yüzde 50’ye yakın düştü.

Türk Hava Yolları bir anda kendisini, ne zaman sona ereceği kestirilemeyen bir krizin içinde buldu. Uçakların doluluk oranları sürdürülebilir olmaktan çıkmaya başladı. Bir an önce önlem almak şarttı. İvedi şekilde frekans derinlikleri azaltıldı, çok olmasa da birkaç hat kapatıldı. Bunun sonucu olarak, çoğunluğu geniş gövdeli olmak üzere 40 civarında uçak, farklı havalimanlarında yere indirildi, motorlarına branda gerildi.

THY bu süreçte tasarruf tedbirlerini devreye koydu. 250 milyon dolar tasarruf hedefiyle sponsorluklar kesildi, gereksiz harcamalar kısıldı.

THY yönetimi, operasyon maliyetini düşürmek için DHMİ’nin kapısını çaldı, ve “Tarifelere bu yıl zam yapmayın ve hatta bir önceki yılın tarifesine dönün” dedi, istediğini de aldı. Tarifelerde bir önceki yılın rakamları geçerli oldu. Birkaç milyon dolar daha cepte kaldı.

Kabin memurlarının bir kısmı eğitim adı altında yere indirildi. Her ay 200 kabin memuruna bu sayede uçuş tazminatı verilmeyerek tasarruf sağlandı.  Ücretsiz izinler verildi.

THY yüzde 10 kapasite düşürünce  Do&Co da düşürdü. İkram çeşitliliği azaltıldı, birçok uçan şef işinden oldu.

Kriz öylesine derindi ki, bunlar da yetmedi. Çalışanlara zam verme zamanı gelip çatmıştı. THY yönetimi bu kez sendikanın kapısını çaldı.  Sendika, üyelerine sordu, THY çalışanları “Feda” dedi. Anketten, “ Şirketimizin yanındayız” mesajı çıktı. Böylelikle THY, krizi atlatınca eksiksiz ödeme koşuluyla zam yapmadı. Kızanlar oldu, küsenler oldu, gidenler oldu. Ama istisnalar dışında herkes şirketinin yanında saf tuttu.

Yukarıda yazdıklarım, yıllar önce değil bundan sadece bir yıl önce yaşandı. İnsan gerçekten hayret ediyor öyle değil mi?

Bir yıl içerisinde siyahla beyaz kadar farklı iki tablo çıkıyor karşımıza… İşte hep söylediğimiz gibi, havacılık dinamik bir sektör… Bir anda kırılabildiği gibi çok hızlı da toparlanabiliyor.

Bugün geldiğimiz noktada THY doluluk oranlarında tüm zamanların rekorunu kırdı, yolcu sayısına, 6 milyon daha ekledi, 70 milyona dayandı. Gelirleri de karlılığı da arttı.

İşler yoluna girince THY de verdiği sözü tuttu.

THY yönetimi, zor zamanında “Feda” diyen çalışanına “Vefa” diyerek karşılık verdi.  Türk Hava Yolları, çalışanların geriye dönük zam ve enflasyon farklarını eksiksiz olarak ödediği gibi üzerine bir maaş da prim ekledi. 

Açıkçası THY ile çalışanlar arasında yaşanan bu durum,  güzel bir dayanışma örneğiydi.

Herkese örnek olması dileğiyle…

“THY 20 BİN DEĞİL 50 BİN KİŞİLİK AİLE”
Bu arada THY’nin verdiği primlerle ilgili tartışmaların da bir süre devam edeceğini unutmayalım. THY yöneticileri prim kararı alırken  THY’nin bir aile olduğu gerçeğini asla gözardı etmemeli. Yöneticilerin şirketin başarılarından sonra zaman zaman kullandıkları, “ Bu başarı sadece bizim değil 50 bin kişinindir” sözü havada kalırsa orada adaletsiz bir durum ortaya çıkar. THY’nin prim konusunda tüm iştirakler ile birlikte taşeronları da kapsam içine alması en doğru davranış olacaktır. Çünkü aile olmak tam olarak bunu gerektirir… Aile reisi çocuklarının arasında ayrım yapamaz, yapmamalıdır.

THY bir yılda nereden nereye...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

Aile mi? ~ 1 yıl önce
Her taşeron’a para dağıtılacaksa vay halimize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Money s no object ~ 1 yıl önce
“only monkeys work for peanuts”

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doco ~ 1 yıl önce
Umarım docodaki tüm çalışanlara da prim ödenir eper bu başarıya hep birlikte imza atıldıysa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Insallah ~ 1 yıl önce
Bence de ödenmesi lazım. Ama kendi sirketleri tarafından. Yoksa aşağıda biri yazmış norveçteki somon çiftligi sahiplerine bile prim odememiz gerekebilir.
murat ~ 1 yıl önce
iyi güzel de iç hatlarda ikram kalitesi o kadar düştü ki. artık sıradan bi hava yolundan farksız hala geldi. sonuçta uçaklar aynı marka. koltuklar aynı kalite. yolcu adına firmalar arasındaki farkı belirleyen en önemli unsur ikram kültürü. madem ki işler yoluna girdi ikram kültürünü eski haline getirmek şart. zaten diğer firmalardan yüzde 50 pahalı bilet satılıyor. kriket takımına sponsor olacaklarına bu ülke vatandaşlarına verdikleri hizmet kalitesini düşürmesinler bi zahmet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin ~ 1 yıl önce
Sayın murat herdem bey söylenmesi gereken sozler tam soylenmedigi sürece örneğin sayın cumhur başkanı başında patron olmayan mudurler olan tüm kurumlardaki taseronlar kalkacak dese herkez kime ne yapıldığını bilecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayali ~ 1 yıl önce
Para para para herkesin tek problemi ve dunyasi para. Herseyin ve herkesin esit oldugu bir dunya olsaydi acaba muhabbet ne olurdu. Herkes sikayetci herkes umutsuz. 10 bin lira maas alanida memnun degil asgari ucret alanda memnun degil. Iyi maas alanda is yogunlugundan sikayetci az maas alanda. Bu sadece havacilik sektorunde tumyerde boyle. Sanirim bu durum ihtiyaclarimizin artmasindan kaynaklaniyor. Ihtiyac eskiden bir iken simdi kirk. Eskiden daha az ihtiyacla daha memnun olan hayatlari ozler olduk. Sistem bizi oyle bir noktaya getirdi artik carkin icindeyiz istemesekte.Dunya lanet biz hiz icinde ve bu hiz bizi esir alip memnuniyetsizligin kucagina birakiyor. Cokta kazansan tadi yok azda kazansan tadi yok. Hülasa durdurun dunyayi inecek var. Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Birdost ~ 1 yıl önce
Tam olarak durumumuzu özetlemişsin. Napoleon gibi olduk para.. Para.. Para..
Km1-2-3 ~ 1 yıl önce
Her haberden de bu chefler pay çıkarmıyor mu kendilerine hayret ediyorum.. Siz kimsiniz nesiniz arkadaşım? Biz neden sizin saçma sapan sorunlarınızı duymak zorundayız.. hazirlayacaginiz 2 trolley cebinize hayatinizda goremeyeceginiz paralar girsin, gelin buralarda hala tatava.. hadi kardeşim beğenmiyorsan uçma git açık büfe kahvaltıda omlet yap yada garsonluk yap bir lokantada.. gelmiş burada kaptana bile laf söylemeler, ukalalıklar.. hadsizler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komiksin ~ 1 yıl önce
Sanki sen farklı bir iş yapiyorsun. Onlar 2 troley hazırlıyor sen onun da yapmıyorsun.
LM ~ 1 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum amirim :)))
Gercek km ~ 1 yıl önce
Sen kabin memuru degilsin. Su sirkette bir tane hostes, bir kaptani bir ucan sefe tercih etsin hatta savunsun disimi kirarim. Ha eger gerceksen lutfen bir ucusumda bana denk gel ve sefler hakkinda bu sekil konus. Bunu kalpten istiyorum biliyor musun ? Cunku artik birinizi fiziksel sarjla rehabilite edip haberlere dusurup ibret etmedikce duzelmeyecekseniz. Cok merak ediyorum bakalim kaptan mi olacak memur mu harekat mi yoksa sef mi buyuk ikramiyeyi kazanan.
B-737 captain ~ 1 yıl önce
Sefler olsa keske de hep onlarla ucsak. Kaptanlar olarak hepsinden cok memnunuz. Memur ben tuvalete gidicem bi temizle bakiyim hadi canimcim. Bak bide chime var garsoncum bi bakiver canimcim.
B 737 captana ~ 1 yıl önce
Otele giderken sandwich istersiniz siz. Sandwich canavarlari
Müdüüürr ~ 1 yıl önce
Özellikle yurtdisi ofislerinde calisan ve Fetö döneminde kapasitesinin 2-3 misli personel doldurulan subeler ne olacak. Adeta bir ciftlik haline gelmis, 1 kisinin isini 2-3 kisiye yüklemisler. TK da bu durumun farkinda olan varmidir... Aloooo..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi tabi tabiiii.... ~ 1 yıl önce
50 bin kişinin başarısı ama 20 bin kişi ikramiye ve prim alıyo. Diğerleri birilerinin üstünden para alıyo. Thy ve adalet... kriz döneminde torpil savaşları oldu be. Kimin torpili daha yüksekse o kaldı m.vekili torpilli gitti bakan torpilli kaldı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sierra4 ~ 1 yıl önce
Her kes birbiriyle kiyasliyor kendini. İştirak şirket çalışanları sizden alıp tk ya paramı veriyor. Yada bir kaptanın maaşı sizi nie bu kadar alakadar ediyor. Adam kaç sene okuyor ne kadar para harcıyor bilip bilmeden salllayin. Biyerden bişey isterken başkasının sırtına basmayin hakkın ise zaten gelir hakkın değilse arama zaten. Eminim ki her kes payına düşeni alacaktır tüm iştirakler de. Ama senin müdürün yatiririmi bilinmez. El altından dönen paralar sana gelir mi bilinmez. Güzel olacak. Bu arada yazıyı beğendim eline sağlık. Gelsin paralar.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
celalaga ~ 1 yıl önce
inşallah hayrını görmezsin o paranın
celalaga'ya ~ 1 yıl önce
Bir dakika, niye hayrını görmeyecekmiş? Senin cebinden mi çaldı? Senin çocuğunun ailenin rızkı mı o para? Durup dururken niye beddua ediyorsun?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000