29 Haziran 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Madem Thy milli havayolu, madem devlet bu şirketin olanaklarından maddi ve manevi olarak sonuna kadar yararlanıyor, o zaman bu devlet Thy'ye yardım edecek, çoğu nitelikli olan çalışanlarını böyle yüz üstü bırakmayacak, elinden tutacaktır diye düşünüyorum..
  • Bahse konu isimler iktidarın adamı ve torpilli olmasalar özel sektörde sıradan personel bile olamazlardı...
  • Arkadas ne kadar zoruna gitmis bu heykel lafi senin.Donup ,dolasip gelip ayni martavallari yaziyorsun.Kimsenin kurucu degerlere bur saygisizligi yok.Hangi kafayla bunu yazdiysan ,onu anlamak mumkun degil.Ataturk'un muasir medeniyelere ulasma ulkusunu ve ona olan saygisini,heykel yapmaya indirgemek asil ona yapilan en buyuk saygisizlikdir.Once bunu idrak et. Saygi ve degerleri yasatma,basariyla olur,calismayla olur,ulkeye bir deger katmayla olur.Heykel rekoruna kosmakla olmaz.Ihanet ve adilik bunu anlamamaktadir aslinda.Sig beyninize artik kabullendirin bunu.Ulu onderi kullanarakda pirim yapmakdan vazgecin artik.
  • Yaza yaza bunu yazdığına göre sen Türkçe'yi zor konuşuyorsundur eminim . Kaldı ki İngilizce bileceksin üstüne 2.dil bileceksin. Mümkün değil. Senin ingilizcen olsa olsa google translate ingilizcesidir. Bence sen ve senin gibiler bu caaaanım şirketten kendi istekleri ile defolup gitsinler. Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıp ama sen ve senin gibilerde öğrenmek gibi bir çaba da yok . Yada dediğin gibi sen zorlama . Bir kere de doğruya doğru demeyi bilin. Zorunuza gitmesin gerçekler. Evet kim yazdı ise çok doğru yazmış. Artık bu şirkette hak eden hak ettiği yere gelsin.
  • Çok doğru bir tespit. Temel Kotil her ne kadar beğenmesek de bu şirket için ciddi bir değerdi. Kaliteli, vizyon sahibi ve çalışanına kendini değerli hissettiren bir insandı. Onun zamanında da çok büyük haksızlıklar, kıyımlar oldu maalesef ama bu bir Türkiye gerçeği. Türkiye patronlar ülkesidir; emekçiyseniz, siyasi iradeyle dirsek temasınız yoksa hakkınız hukukunuz her fırsatta bir patron için gasp edilir. 2004 yılında şirkete girmiş bir insan olarak şunu söylerim; beni ben yapan THY’dir, ancak THY’yi de THY yapan ben ve benim gibi çalışanların emeğidir. Yani yönetici ve emekçi arasındaki dengedir şirketi başarılı kılan. Eğer siz bir tarafı kollamaya başlar, diğer tarafa aba altından sopa göstererek zorla çalıştırmaya çalışırsanız bırakın büyümeyi, gelişmeyi, eldekinden de olursunuz. “Öldürmeyecek kadar maaş verirsen kovulmayacak kadar iş alırsın” demişler, havacılık sektörü bu bakışı kaldırmaz, riski yüksektir, kazası sadece maddi değil, yüzlerce cana mal olur. Dolayısı ile İlker Aycı ve avanesi maalesef bu güzelim şirketi yok etmeye doğru adım adım ilerletiyor. Çünkü çalışanın aidiyetini, motivasyonunu bitirdiler. Çalışanın hakkını başkalarına peşkeş çekmek için gün be gün gasp ettiler. Pandemi dönemi de maskelerinin hızla düşmesine sebep oldu. Emekçiye nasıl kin besledikleri ortaya çıktı. Kurt kışı atlatır ama yediği ayazı da unutmaz. Pandemi geçip de işler normale döndüğünde, normale dönmeyecek tek yer THY’dir. Çünkü çok değerli emekçilerini kaybetmiş olup, beş para etmez yanacılarla, bir işten anlamaz torpilli çalışanlarla bu geminin yürümeyeceğini görecekler.
  • elimizi mi uzatacağız başka yerimizi mi? derdin ne?
  • Ingilizcesi A1-A2 seviyesinde olupta torpille Thy'ye girenler 2 3 dilli tecrubeli, kulturlu, vasıflı adayların önüne geçtiği sürece Thy daha çok dibe batacaktır. Lütfen artık gercekten hakeden adaylar alınsın, tecrubeli, 2 3 dilli adaylar torpilli adaylarin arkasinda kalmasin.. Hakedene hak verin.
  • 2002 sonrasını da gördük hormonlu büyüme,aşırı uçak alımı sonucu aşırı borçlanma,olur olmaz heryere uçmak,ona buna reklama paraları saçmak sonra en ufak bir krizde uçakları yerde yatırmak,motor satmak,bilançoyu yen üzreinden göstermek,sırf torpilli yandaşlar daha çok kazansın diye makamları,maaşları arttırmak,şirketin geleceğini ve olabilecek riskleri düşünmeden hareket etmek vs...
  • Demek ki para, yerli ve millilikten,kendi vatandaşından daha önemli öyle mi? Ülkemizdeki oteller de yabancıya ucuz bize pahalı satıyor bunun dünyada bir örneği var mıdır? Başkasına ucuz kendi insanına pahalı bilet,otel,tur vs satmanın ticaretle bilmem neyle ne alakası var be ahmak?
  • bu güzel yazıyı saçma sapan yorumlarla zedelemeyin.Tebrik ederim Murat bey.çok güzel bir yazı.

THY 5 yılda vizyonunu kaybetti

Türk Hava Yolları'nın, ‪2010 -2015‬ ve ‪2015-2020‬ yılları arasını kapsayan 5'er yıllık iki bölümünü siyah ile beyaz gibi birbirinden ayırmak gerekiyor. 2010 yılı öncesinde atılan doğru adımların, sonrasındaki beş yılı kapsayan dönemde, bayrak taşıyıcı havayolunu hangi seviyelere ulaştırdığını görmek için rakamlara bakmak yeterli olacaktır. Ama tabiki onun öncesinde, 2006 ve 2010 yılları arasında temelleri atılan projelerin neredeyse tamamının başarılı olması ( Siyasi etkilerle kurulan Air Bosna ortaklığı hariç), sonrasındaki yıllarda şirket rakamlarına pozitif olarak yansımıştı. Tüm bunların etkisiyle 2009 yılı sonunda 132 olan uçak sayısı, 2015 yılına gelindiğinde iki katın üzerinde artarak 299'a, yolcu sayısı ise 25 milyondan 61 milyona kadar ulaşmıştı. Yine 2006 öncesinde sadece 1989 yılında Lufthansa ile ortak kurulan Sunexpress markası varken, bu dönemde kurulan 12 iştirak şirketinin THY'yi getirdiği nokta inanılmaz bir seviye idi...

İkram için kurulan Turkish DO&CO, Yer Hizmetleri için kurulan TGS, yakıt tedariki için kurulan THY Opet, kabin içi sistemleri ve koltuk üretimi için kurulan şirketler vs...

12 şirketin neredeyse tamamının bilançosu artıda olduğu için THY'ye bırakın yük olmayı, THY'ye para kazandıran akılcı projelerdi... Dolayısıyla THY, küresel krizin etkili olduğu 2008 krizi dahil bütün yılları kârlı bilançolarla kapatırken hem kasasını doldurdu hem de yeni yatırımlarla büyümesini sürdürmeyi başardı.

İkinci beş yıllık dönemde ise bu tablonun tam olarak tersine döndüğünü söylemek abartılı olmaz sanıyorum...

2015'ten günümüze kadar geçen dönemi; şirketin başarısından ziyade, koltuk kavgaları ve kişisel gelecek kaygısıyla Beştepe nöbetlerinde daha çok vakit harcayan yönetim anlayışından dolayı, hemen her krize tek ayak üzerinde yakalanan bir THY dönemi olarak değerlendirmek gerekir.

2015 yılına kadarki yönetim anlayışı ve vizyonun, sonraki dönemde yerini yukarıda saydığım sebeplerden ötürü başarısız yönetim anlayışına bırakması, belki de bugün THY'nin içinde bulunduğu sancılı dönemin diğer şirketlere göre daha da sancılı geçmesindeki en önemli etken olarak değerlendirilebilir.

Tabiki her havayolu için bazı dönemler parlak ve bazı dönemler durağan geçebilir ama THY özellikle son 5 yılda en önemli silahını, yani vizyonunu kaybetti.

Büyük düşünen ve büyük oynayan, uluslararası arenada alkış alan projeleriyle ve temsil gücüyle ses getiren bir THY'den, kabuğuna çekilen, kurum içerisinde çatışan, gruplara bölünen, Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın etrafında kümelenen küçük bir grup tarafından idare edilen ve bütün enerjinin kişisel bekâ için harcandığı, kurum içinde kavga ve küslüklerin hiç olmadığı kadar arttığı bir döneme geçildi...

Barcelona, Manchester United, Kobe Bryant, Messi ve Eurolig gibi dünya çapında sponsorluk projelerinden, tamamen iç siyasete oynayan ve küçük düşünen bir THY vizyonuna ulaşmak yıllardır bayrak taşıyıcının attığı her adımı takip eden bir gazeteci olarak en üzüldüğüm noktalardan biri olabilir. Küçük düşünen, dar vizyonlu, kabuğuna çekilen bir THY değil, kabuğuna sığmayan bir THY görmeye alıştığımız için görünen manzara birçoğumuz için oldukça can sıkıyor.

 

2015 yılı hedeflerini 2010 yılında tutturan ve İstanbul Havalimanı fikrinin temellerinin atılmasına öncülük eden ve hatta yeni havalimanında kendine ait terminal projesi hedefi olan bir THY'den; İstanbul Havalimanı'na kira ve konma/konaklama borcunu dahi ödeyemeyen bir THY'ye nasıl ve neden gelindi buna bir miktar kafa yormak gerekmez mi?

THY'nin vizyonu, uçuş olmayacağı kesin olmasına rağmen yolculara bilet satarak kasasına sıcak para sokmak olmamalı değil mi?

THY'nin akılcı adımlara, içi dolu projelere, elindeki değerlerin kıymetini bilmeye ihtiyacı var. Çalışanlarının aidiyet duygusunu bu denli yitirdiği ve gelecek konusunda belirsizlik yaşadığı bir dönemde, neredeyse bütün mali tasarrufların çalışanlar üzerinden gerçekleştiriliyor olması da bu yönetim anlayışının, yönetme zaafiyetinden kaynaklanmıyor mu?

Yukarıda 2010 ile 2015 yılları arasında ve onun öncesinde yapılan THY'yi sağlam ayaklar üzerinde tutan projelere örnek verdim...

Peki son 5 yıl içerisinde bunların yanına yeni bir örnek eklemek mümkün mü?

Kameralar karşısında imzalanan gösterişli törenlerin bir türlü arkası gelmiyor...

THY çalışanları için 10 bin konut yapılacaktı mesela... 29 Ekim 2018'de lansmanı yapıldı ve 16 ayda ilk etabı bitecekti... Ne oldu o proje?

Air Albania ile ortaklık kuruldu, aylar sonra güç bela bir uçak gönderildi onun da sağlıklı olarak operasyona devam ettiğini söylemek mümkün mü?

Çinli kargo şirketi ZTO ve Hong Konglu Pal Air ile şirket kurulmuştu... Bu şirketin fonksiyonu ve son durumu nedir mesela?

Ya da yüzde 50'sine ortak olunan THY Opet yerine; İGA, Demirörenler ve Kalyoncular'a ait Zirve Holding ile birlikte kurulan ve yüzde 25'ine ortak olunan TFS Akaryakıt Hizmetleri A.Ş ile, önceki ortaklıktaki yüzde 25'lik hak kaybını nasıl izah edebilirsiniz? Sahi, 5 yıl önce 500 milyon dolara müşterisi bulunan THY Opet neden bir gecede yok edildi?

İkram şirketi Turkish DO&CO' ya kişisel sebeplerle bir anda tavır alınması ve Singapurlu ikram şirketi SATS ile flört edilmesi sebebiyle İstanbul Havalimanı'na kurulması gereken ikram tesislerinin gecikmesi ve sırf bu yüzden ikramların Atatürk Havalimanı' ndan taşınmak zorunda kalınması yönetim hatası değil mi?

Bu süreçte kurulan diğer şirketler; Uluslararası Yatırım ve Taşımacılık A.Ş. ve Cornea Havacılık Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş. Ne işe yarıyor, ne kadar kâr elde ediyor?

Birinci sınıf sponsorluklardan sonra hatır gönül işi üçüncü sınıf sponsorlukları da tek tek saymıyorum...

THY'nin bir numarasının kurum imajına doğrudan zarar veren keyfi tutumlarının, kamuoyunda THY'ye karşı nasıl bir negatif algı oluşturduğunun takdirini de yine kamuoyuna bırakıyorum.

Özetle THY için gerileme  tanımı, bu son 5 yıllık süreç için abartılı olmaz. Önceki 5 yıllık dönemde yüzde 126'lık filo artışı, yüzde 144'lük yolcu sayısı rağmen ikinci 5 yıllık dönemde yüzde 17 filo büyümesi ve yüzde 21'lik yolcu artışı, zaten çok şey anlatıyor...

Üzerine çok da konuşmaya gerek yok aslında.

THY 5 yılda vizyonunu kaybetti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (169)

Milli Havayolu ~ 9 saat önce
Madem Thy milli havayolu, madem devlet bu şirketin olanaklarından maddi ve manevi olarak sonuna kadar yararlanıyor, o zaman bu devlet Thy'ye yardım edecek, çoğu nitelikli olan çalışanlarını böyle yüz üstü bırakmayacak, elinden tutacaktır diye düşünüyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpilli tayfa ~ 10 saat önce
Bahse konu isimler iktidarın adamı ve torpilli olmasalar özel sektörde sıradan personel bile olamazlardı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heykel diyen Mahluk'a Cevap ~ 16 saat önce
Arkadas ne kadar zoruna gitmis bu heykel lafi senin.Donup ,dolasip gelip ayni martavallari yaziyorsun.Kimsenin kurucu degerlere bur saygisizligi yok.Hangi kafayla bunu yazdiysan ,onu anlamak mumkun degil.Ataturk'un muasir medeniyelere ulasma ulkusunu ve ona olan saygisini,heykel yapmaya indirgemek asil ona yapilan en buyuk saygisizlikdir.Once bunu idrak et. Saygi ve degerleri yasatma,basariyla olur,calismayla olur,ulkeye bir deger katmayla olur.Heykel rekoruna kosmakla olmaz.Ihanet ve adilik bunu anlamamaktadir aslinda.Sig beyninize artik kabullendirin bunu.Ulu onderi kullanarakda pirim yapmakdan vazgecin artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cvp ~ 11 saat önce
Kimsenin kurucu değerlere saygısızlığı yoksa heykel niye diyorsun o zaman ? İsmiyle adam gibi hitap etsene. Heykel rekoru peşinde koşan kim,18 yıldır ismi,cismi her yerden kaldırılmaya çalışılıyor ne konuşuyorsun sen? Tarihe bak bakalım en çok heykel kimlerin zamanında yapılmış. Özrün kabahatinden beter olmayan aklınla da ahkam kesiyorsun,saygıdan,bilmem neden bahsediyorsun. Asıl sen idrak sahibi ol...
Oldu .... diyene ~ 23 saat önce
Yaza yaza bunu yazdığına göre sen Türkçe'yi zor konuşuyorsundur eminim . Kaldı ki İngilizce bileceksin üstüne 2.dil bileceksin. Mümkün değil. Senin ingilizcen olsa olsa google translate ingilizcesidir. Bence sen ve senin gibiler bu caaaanım şirketten kendi istekleri ile defolup gitsinler. Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıp ama sen ve senin gibilerde öğrenmek gibi bir çaba da yok . Yada dediğin gibi sen zorlama . Bir kere de doğruya doğru demeyi bilin. Zorunuza gitmesin gerçekler. Evet kim yazdı ise çok doğru yazmış. Artık bu şirkette hak eden hak ettiği yere gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
330 Kpt ~ 1 gün önce
Çok doğru bir tespit. Temel Kotil her ne kadar beğenmesek de bu şirket için ciddi bir değerdi. Kaliteli, vizyon sahibi ve çalışanına kendini değerli hissettiren bir insandı. Onun zamanında da çok büyük haksızlıklar, kıyımlar oldu maalesef ama bu bir Türkiye gerçeği. Türkiye patronlar ülkesidir; emekçiyseniz, siyasi iradeyle dirsek temasınız yoksa hakkınız hukukunuz her fırsatta bir patron için gasp edilir. 2004 yılında şirkete girmiş bir insan olarak şunu söylerim; beni ben yapan THY’dir, ancak THY’yi de THY yapan ben ve benim gibi çalışanların emeğidir. Yani yönetici ve emekçi arasındaki dengedir şirketi başarılı kılan. Eğer siz bir tarafı kollamaya başlar, diğer tarafa aba altından sopa göstererek zorla çalıştırmaya çalışırsanız bırakın büyümeyi, gelişmeyi, eldekinden de olursunuz. “Öldürmeyecek kadar maaş verirsen kovulmayacak kadar iş alırsın” demişler, havacılık sektörü bu bakışı kaldırmaz, riski yüksektir, kazası sadece maddi değil, yüzlerce cana mal olur. Dolayısı ile İlker Aycı ve avanesi maalesef bu güzelim şirketi yok etmeye doğru adım adım ilerletiyor. Çünkü çalışanın aidiyetini, motivasyonunu bitirdiler. Çalışanın hakkını başkalarına peşkeş çekmek için gün be gün gasp ettiler. Pandemi dönemi de maskelerinin hızla düşmesine sebep oldu. Emekçiye nasıl kin besledikleri ortaya çıktı. Kurt kışı atlatır ama yediği ayazı da unutmaz. Pandemi geçip de işler normale döndüğünde, normale dönmeyecek tek yer THY’dir. Çünkü çok değerli emekçilerini kaybetmiş olup, beş para etmez yanacılarla, bir işten anlamaz torpilli çalışanlarla bu geminin yürümeyeceğini görecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tikandik ~ 1 gün önce
Koskoca thy,bir Ahmet olmusturun ve beceriksiz tayfalari yuzunden tikandi,kitlendi ilerlemiyor. Ayci bey AO yu şirkette istemiyor,ancak malum kartal imam hatipli olması sebebiyle elinden fazla bir şey gelmiyor. AO da buna mukabil,elini işten güçten çekmiş,her şey durmuş vaziyette. Ahmet olmuştur un şirkete maliyeti korkunç oldu,hala 6 sene sonra b i le çıraklık aşamasını geçemedi. Pandemi döneminde ortalıktan tamamen kayboldu,oncesindede yoktu ama en azindan arada bir görünürdü. Bu ne kibir anlamak mümkün değil. Ya diğer avaneleri Harun baştürk,kimse ciddiye dahi almıyor bu kişiyi,saka gibi ama unvanı baskan Kerem,sınıfta kaldi Mahmut yayla ,cantuturk aga Şirket kimlere kalmış, Kartallilar yazik ettiniz şirkete,bir parça vicdanınız varsa pilinizi pırtınizi toplayıp gidin. Sirketin icinde resmen bir paralel yapı oluşturmuşlar. Ik da onlarin ellerinde Ne bulunmaz hint kumaşıymışsınız Ahmet ağa gitmeden bu şirket düzelmez,işgal ettiği makam şirketi tikamis vaziyette.
Teşekkürler ~ 1 gün önce
Kırım ~ 14 saat önce
THY’da kırım geliyor kırım. Pilotu küstür, teknisyeni küstür, harekatçıyı küstür, herkes işini yarım yamalak yapsın, sonra ver 350milyon dolarlık uçağı hadi uçun de... “Giden gider, biz yerine buluruz” mantığıyla nice efsane kaptanı kaçırdın şirketten, yerine doldurdun hintliyi pakiyi iranlıyı.. Çok büyük kaza geliyor THY’de, peşpeşe düşecek uçaklar.. O zaman Aycı tayfası anlayacak o bitaraflarına takmadıkları maaşı çok dedikleri pilotlar sayesinde o koltuklarda oturduklarını.
neremizi uzatalım? ~ 1 gün önce
elimizi mi uzatacağız başka yerimizi mi? derdin ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpille Girenler ~ 1 gün önce
Ingilizcesi A1-A2 seviyesinde olupta torpille Thy'ye girenler 2 3 dilli tecrubeli, kulturlu, vasıflı adayların önüne geçtiği sürece Thy daha çok dibe batacaktır. Lütfen artık gercekten hakeden adaylar alınsın, tecrubeli, 2 3 dilli adaylar torpilli adaylarin arkasinda kalmasin.. Hakedene hak verin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oldu ~ 1 gün önce
havacılık =yabancı dil sandığın için elenmişsindir, kasma olmuyorsa vardır bir sebebi
Ayşe ~ 8 saat önce
Kızım SAİNT JOSEPH lisesi ve BİLKENT MEZUNU YURT DIŞINDA ÇALIŞTI
heykel'e ~ 2 gün önce
2002 sonrasını da gördük hormonlu büyüme,aşırı uçak alımı sonucu aşırı borçlanma,olur olmaz heryere uçmak,ona buna reklama paraları saçmak sonra en ufak bir krizde uçakları yerde yatırmak,motor satmak,bilançoyu yen üzreinden göstermek,sırf torpilli yandaşlar daha çok kazansın diye makamları,maaşları arttırmak,şirketin geleceğini ve olabilecek riskleri düşünmeden hareket etmek vs...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merhaba ~ 15 saat önce
Arkadaslar,illa muhalif olacagiz diye ,sirketimizi kotulemeyelim. Bu ucaklar alindi evet ama ne oldu? Yolcu sayilarinda rekorlar kirildi.4 yil ust uste Avrupanin en iyi havayolu secildi.En cok destinasyona ucan havayolu unvani hala bizde.Illaki yapilan hatalar vardir ama elstirirkende mantikli olalim lutfen. Pandemi oncesi surecte,calisanlarina kar payini verdi sirket,ikramiyelerini eksiksiz yatirdi.Gozlerimizi bunlara kapamayalim.Yanlislari tabiki elestirelim hepberaber ama iyi taraflarida gorelim.Yoneticiler gecici,kurumumuz bakidir.Turkiyemizin en guzide kurumumuza sahip cikalim. Bu kotu gunler de gececektir.Sabredelim.Daha guzel gunlere hepberaber gelecegiz.Saygilar
merhaba'ya ~ 10 saat önce
Muhaliflikle alakası yok akılla alakası var. Haddinden fazla uçağı Türkiye gibi krizlere son derece müsait bir ülkede domates alır gibi alır da şirketi döviz bazında borçlandırırsan bir tivitle dolar ikiye katlanınca da ağlarsın sonra. Yolcu sayılarında rekor kırıldı ama borçta da rekor kırıldı. 4 sene ödülü de bizi yemlemek için verdiklerini herkes biliyor. Ayrıca en çok destinasyona uçuyorsun da ne oluyor thy'den daha az yere uçanlar daha çok kar yapıyor.
yanlışgelmişsin'e ~ 2 gün önce
Demek ki para, yerli ve millilikten,kendi vatandaşından daha önemli öyle mi? Ülkemizdeki oteller de yabancıya ucuz bize pahalı satıyor bunun dünyada bir örneği var mıdır? Başkasına ucuz kendi insanına pahalı bilet,otel,tur vs satmanın ticaretle bilmem neyle ne alakası var be ahmak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen sesini cikarma ~ 1 gün önce
Yunanli Los Angeles tan Atina ya $700.00 dollara ucuyor. Ayni ucakla giden Turk, izmir e $1200.00 dolara gidiyor. Bu adalet mi? THY Turklere kazik atiyor. Bunu tipis tipis kabul edeceksin. Turkiye de senin gibi sesini cikarmayan o kadar cok salak insan varki. Aptallardan biride sensin herhalde. Sus ve sesini cikarma, kazik ye.
sensesiniçıkarmaya ~ 10 saat önce
Adam ne yazmış sen ne cevap yazmışsın.
güzel yazı ~ 2 gün önce
bu güzel yazıyı saçma sapan yorumlarla zedelemeyin.Tebrik ederim Murat bey.çok güzel bir yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000