15 Temmuz 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • yok ihale ye yüksek fiyat vermişler yok başkan böyle yapmış yok ihalerde usulsüzlük hepsi bir tarafa hani derlerya hırsızın hiçmi suçu yok orman bakanlığı akp den aday adayı iş kadını nuray adında bir kadına vermiştir THKzararına maliyetde verseydi sonuç gene değişmeyecekti bu şirketin ne uçağı var ne pilotu kiralanan helikopterleri bakanlık hiç görmüşmü ama sonuç ortada iş yapıyor gibi görünüp iş yapılmayınca nerde THK dendi kimsede demiyor kardeşim bu yangın işini kim aldıysa o yapsın kurum yıllarca m18 dramadırlarla cl lerle yangın işini alnının akıyla yaptı bu yıl iktidara yakın kişi aldı ve sonuç ortada üstelik orman bakanlığı sözleşmeli olarak çalışan orman işçilerinin bile sözleşmesini fesh edip işten atıyor dünyanın her yerinde uçaklar havadan buişi yaparken orman işçileri yerden arörözlerlecanı pahasına destek vererek çalışırlardı bakanlık onlarıda saf dışı bırakıyor osman yıldırım kurumu tam takır bırakırken genel kurul üyeleri neden tepkisiz kalmıştır
  • Sn. HERDEM, Dün akşam , TELE1 de , Tuncay Mollaveyisoğlu nun programında izlediğim kadarıyla ; ''Orman yangınlarını söndürme ihalesi yandaş bir firmaya verilmiş , Dalaman yangınında bu firma başarısız olunca , yeni bir firma deveye girmiş fakat bu arada yandaşa verilen ihale de iptal edilmemiş , daha sonra başka bir firmadan da yardım alınmış netice itibari ile DALAMAN yangınını söndürmenin maliyeti 106 milyon TL ye çıkmış'' olduğu iddia ediliyordu . Anlaşılan bu konu her yönü ile araştırılmalı , hem THK , hem Orman bakanlığı ...
  • Yaklaşık maliyetin 46 milyon olması için ço düşük miktarlı teklifin olması gerek. O teklifi veren neredeymiş?
  • Murat abi, Dromaderlari biz ( 11 ucak ) ve 12.000 kalem yedek parca+ motorlar ile birlikte 999 bin usd para vermemize ragmen imza aticak kimse olmadigindan alamadik, ucaklarin wingspar lari icin A.D gelmis, kokpit, pervane, yine dehset masraf cikariyor ama satmadilar. kimsede daha fazla vermez
  • Güzel yazı..Tebrikler.
  • Sayın yazar, M 18 ler Mike Golf tarafından kal edildi.Kurumun en çok para kazandığı işler daha önce yazmıştım artık elit işler yapacağız kafasıyla Mike Golf tarafından terk edildi.Gökçen havacılığı batıran Mike Golf'ü takip etmenizi tavsiye ederim çok malzeme çıkar.
  • yangınla mücadele için büyük gövde ucaklardan yangın mücadele uçağı yapmak zor bir iş değil bence.Örnekler var.Fakat yapmak isteyen varmı?

THK uçakları tu kaka mı oldu?

Türk Hava Kurumu yangın uçaklarının Dalaman’daki orman yangınına müdahale etmek yerine Ankara ve İzmir’de zincirlere bağlandığını Airporthaber gündeme getirmemiş olsa böylesine hayati bir gerçeğin belki de kimse farkına bile varmayacaktı. Açıkçası, her yıl yangın sezonu başlamadan önce yangın potansiyeli yüksek bölgelere konuşlandırılan bu uçakların, bu yıl o bölgelere gitmediğini ve zincire vurulduğunu biz bile o ana kadar fark etmemiştik.

Dünyada farklı yangın söndürme uçağı modelleri olsa da yaygın olarak kullanılan yangın söndürme uçaklarından olan CL 215 tipi uçaklar eski THK Genel Başkanı Yusuf Güngör zamanında İtalya’dan satın alınarak ilk olarak Türkiye’ye getirildi. Güngör, döneminde 5 adet CL 215  satın alındı ve kullanılmaya başlandı. Hem THK hem de Orman Bakanlığı uçakların performansından memnun kalmış olacak ki, sonraki Genel Başkan Osman Yıldırım döneminde 4 adet daha satın alındı. Hatta bir zamanlar THK’nın internet sitesi üzerinden kampanya ile para toplanarak, bu uçaklardan yenilerinin satın alınmaya çalışıldığını bile hatırlıyorum.

Bu uçaklar eski model belki ama fiyatları 35-40 milyon doları bulabiliyor. İki metre derinliğindeki denizden ya da büyük göletten su alabildiği ve tankını saniyeler içerisinde doldurabildiği için yangın söndürmede oldukça etkili olduğu biliniyor.

THK’da bu uçaklardan bir dönem aktif 9 adet olsa da birçoğu yedek parça sıkıntısı sebebiyle uçamıyor. Şu an için bildiğim kadarıyla 4 ya da 5 uçak aktif kullanılabilecek durumda. Tabi bu pahalı uçakların satın alındıktan sonra yedek parça sıkıntısı sebebiyle filo dışı kalmasının da mantıklı bir izahının yapılması gerekir.

THK’da bu uçaklar dışında 9 adet yine sabit kanat M18 Dromader uçakları var ki, onların yıllardır hangarda çürümeye terk edilmiş olması da, tartışılması gereken bir başka meseledir. THK bu uçakları, işletemediği gibi satmayı da becerememiştir. Hatta bir dönem yurtdışına satış için anlaşıldığı ancak uçakların satışına onay verecek imzayı bir türlü atamadıkları için satışın iptal olduğu da konuşulur.

Sonuç olarak THK’nın elinde iyi bir yangın söndürme filosu var ancak bu yıl için bu filodan faydalanamıyoruz. Uçaklar da yerde yatıyor. Tabi uçakların yerde yattığı her günün maliyeti, pilot, teknisyen ve bakım giderleri de THK’nın omzuna ek yük olarak biniyor.

Dönelim ihale sürecine… THK bu uçakları yangın ihalesini almak için satın aldı. Onun dışında bir kullanım alanı olmadığı için ihaleyi alamadığı takdirde bu uçakların kuruma kambur yaratacağı ortada. Bu yıl yangın sezonu için Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk ihale yeni Genel Başkan Bertan Nogaylaroğlu döneminde yapıldı. Birinci ihalede THK teminat bulamadığı için teklif veremedi ve ihale otomatikman iptal edildi. İkinci ihalede ise THK teminat mektubu temin ederek ihaleye teklif verdi. 4 aylık bir süreyi kapsayan ihale için Orman Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık bedelinin 46 milyon TL idi ancak THK neredeyse o miktarın iki katına yakın bir fiyat verdi. (78 milyon TL) THK bu fiyatı verirken bu uçaklardan sadece kendilerinde olmasının verdiği özgüvenle fiyatın kabul edileceğini düşünüyordu. Bir nevi Orman Genel Müdürlüğü’nü fiyatı kabul etmeye mecbur gibi hissediyordu. Ancak THK’nın restine karşı rest geldi. Orman Genel Müdürlüğü, madem fiyatı inmiyorsunuz biz de uçaklarla değil helikopter filosu ile yangın söndürme işine devam ederiz diyerek, helikopter filosuna takviye yapmayı tercih etti. Böylece Orman Genel Müdürlüğü’nü kıskaca aldığını düşünen THK, uçakları ile birlikte ortada kalakaldı.

Yangın sırasında THK’nın, “ Görev için hazırız” jestine Orman Bakanlığı’nın,  kibarca teşekkür etmesi de muhtemeldir ki yakın geçmişte yaşanan bu ihale sürecinden kaynaklanıyordu.

Gelinen noktada THK, yerde yatan ve para kazanmayan, bir taraftan da bakım ve ekip maaşları (Pilotlarının 60 bin TL maaş aldığı söyleniyor) sebebiyle ciddi mali yük getiren bu uçakları bir yıl boyunca finanse etmekte zorlanacaktır. Uçakların korozyon riski ile karşı karşıya kalacağı da ortada iken bu ihalenin alınamamasında sorumlu kim varsa bu işin vebali de onların üzerindedir.

Bu arada Orman Bakanlığı’nın, bu uçaklar için eski ve günün ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik donanımlara sahip olmadığına ilişkin açıklamasını da trajikomik buldum. Bu yıl eğer istenilen fiyat verilseydi ve ihaleyi o uçaklarla THK kazanmış olsaydı, Orman Bakanlığı yine aynı açıklamayı yapar mıydı? Veya geçen yıl aynı ihaleyi aynı uçaklarla THK’ya veren Orman Bakanlığı, bir yıl önce  eski ve yetersiz uçaklarla mı yangınlara karşı mücadele etti?

Seneye THK ihaleyi aynı uçaklarla alırsa ne diyeceğiz peki? İhaleyi verince aslan parçası Ateş Kuşları, ihaleyi alamayınca tu kaka mı oldu yani?

THK uçakları tu kaka mı oldu?

Facebook Yorum

Yorumlar

havacı ~ 4 ay önce
yok ihale ye yüksek fiyat vermişler yok başkan böyle yapmış yok ihalerde usulsüzlük hepsi bir tarafa hani derlerya hırsızın hiçmi suçu yok orman bakanlığı akp den aday adayı iş kadını nuray adında bir kadına vermiştir THKzararına maliyetde verseydi sonuç gene değişmeyecekti bu şirketin ne uçağı var ne pilotu kiralanan helikopterleri bakanlık hiç görmüşmü ama sonuç ortada iş yapıyor gibi görünüp iş yapılmayınca nerde THK dendi kimsede demiyor kardeşim bu yangın işini kim aldıysa o yapsın kurum yıllarca m18 dramadırlarla cl lerle yangın işini alnının akıyla yaptı bu yıl iktidara yakın kişi aldı ve sonuç ortada üstelik orman bakanlığı sözleşmeli olarak çalışan orman işçilerinin bile sözleşmesini fesh edip işten atıyor dünyanın her yerinde uçaklar havadan buişi yaparken orman işçileri yerden arörözlerlecanı pahasına destek vererek çalışırlardı bakanlık onlarıda saf dışı bırakıyor osman yıldırım kurumu tam takır bırakırken genel kurul üyeleri neden tepkisiz kalmıştır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
COST CONTROL ~ 4 ay önce
Sn. HERDEM, Dün akşam , TELE1 de , Tuncay Mollaveyisoğlu nun programında izlediğim kadarıyla ; ''Orman yangınlarını söndürme ihalesi yandaş bir firmaya verilmiş , Dalaman yangınında bu firma başarısız olunca , yeni bir firma deveye girmiş fakat bu arada yandaşa verilen ihale de iptal edilmemiş , daha sonra başka bir firmadan da yardım alınmış netice itibari ile DALAMAN yangınını söndürmenin maliyeti 106 milyon TL ye çıkmış'' olduğu iddia ediliyordu . Anlaşılan bu konu her yönü ile araştırılmalı , hem THK , hem Orman bakanlığı ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacilik ~ 4 ay önce
Bordo havacilikmi
meka ~ 4 ay önce
Yaklaşık maliyetin 46 milyon olması için ço düşük miktarlı teklifin olması gerek. O teklifi veren neredeymiş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dromader ~ 4 ay önce
Murat abi, Dromaderlari biz ( 11 ucak ) ve 12.000 kalem yedek parca+ motorlar ile birlikte 999 bin usd para vermemize ragmen imza aticak kimse olmadigindan alamadik, ucaklarin wingspar lari icin A.D gelmis, kokpit, pervane, yine dehset masraf cikariyor ama satmadilar. kimsede daha fazla vermez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teşekkürler... ~ 4 ay önce
Teşekkürler Sayın Murat Herdem bey. Çok güzel ve doğruları yazmışsınız. 9 CL 215 yangın uçağının 2 adedi yangın söndürme faaliyeti sırasında su almak için göle inmiş, su aldıktan sonra kalkamayarak çamura saplanmış ve bakım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kal edilmiş, faal olan aksamları da diğer uçakların bakım ve tamirlerinde kullanılmıştır. THK Bertan Nogaylaroğlu dönemine kadar Orman Bakanlığından almış olduğu yangın ihaleleri kapsamında 5 bölgede konuşlanmış ve yangın söndürme faaliyetlerine devam ederek 2 uçağı da hazır durumda yedek olarak bekletmiştir. Hal böyle iken ihaleyi alamadıkları gibi şu anda 5 uçağı bile faal hale getiremedikleri Genel Sekreter Rafet Yavuzun basına verdiği demeçlerden anlaşılmaktadır. Genel Başkanlık Seçiminden sonraki 9 aylık süre içerisinde Nogaylaroğlu paşayı Genel Başkan olarak ne görsel basında gördük ne de yazılı basında okuduk. Kurumun, üniversitenin, vakıf ve şirketlerinin Nogaylaroğlu adına olan imza kaşeleri, e-imzaları Rafet Yavuzun masasının çekmecesinde olup tüm evraklara Rafet Yavuz tarafından kaşe basılmaktadır. Ve Genel Başkanın yapılan icraatlardan hiç birinden haberi olmamaktadır.Havacı Piyade Emekli Albay Rafet Yavuz ve zerzevatı THK nun üzerine karabasan gibi çökmüş kuruma faydalı ve Kurumun içinden yetişmiş değerlerin işlerine son vererek zerzevatı ile birlikte kurumu güya yönetmeye başlamıştır. Basına verdiği demeçlerden de anlaşıldığı gibi Kurumla ilgili ne uçaklarla ne yangın ihaleleriyle ilgili hiç bir bilgisinin olmadığı üç dört bölgede yangın hizmeti veriliyor demekle bilgisizliğini yine ortaya koymuş 5 bölgede yangın hizmeti verildiğinden bile haberi olmadığından kendini yine gülünç duruma düşürmüş ve THK Genel Başkanlığının Orman Bakanlığı ile olan ilişkilerinde de gerginliğe yol açmıştır. Sayın Murat bey bu Rafet Yavuzun yangın söndürme ihalesi olayında göstermiş olduğu basiretsizlik, yalan yanlış demeçler sadece buzdağının gözüken bir yüzüdür. Diğer yüzünden hiç bahsetmiyor. Sağlık Bakanlığından alınmış olan hava ambulans helikopter ihalesinde 19 bölgede hizmet verilmesi gerekirken ihalenin Tl bazında alınıp daha sonra zarar edileceği ortaya çıkınca Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde 2 bölge iptal edilerek hizmet bölgesi 17 ye düşürülmüştür. Şu anda 17 bölgede hizmet verilmesi gerekirken 4 bölgede helikopter eksik olup 2 bölgede de helikopterlerin parça bekler durumda olması ve yedek parça alacak para olmaması nedeniyle 6 bölgede Sağlık hizmeti verilememektedir. Diğer bölgelerde de arıza yapan helikopterlerin yedeği olmadığı için Sağlık hizmetleri aksamakta Rafet Yavuz ve zerzevatının eksik olan 4 adet helikopteri temin etme ve 2 adet parça bekler durumdaki helikopterin bakımını yapmak için yedek parça almanın yollarını arama yerine yangın söndürme ihalesi ile ilgili basına yalan yanlış açıklamalar yaparak Sağlık Bakanlığındaki hava ambulans helikopter hizmetlerinden hiç bahsetmemektedir. Halbuki her ay bu eksikliklerden dolayı da İKİMİLYONBEŞYÜZBİN TL civarında da Sağlık Bakanlığına ceza ödenmektedir ve bu cezalar her ay Sağlık Bakanlığından alınan hakedişlerden kesilmektedir. Bunların sorumluları araştırdığınızda göreceğiniz gibi Bertan Nogaylaroğlu, Rafet Yavuz ve zerzevatıdır. Zamanı gelince zaten Kurumun uğramış olduğu bütün bu zararlar yargı konusu olacaktır.
ofb ~ 4 ay önce
Güzel yazı..Tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mike Golf ~ 4 ay önce
Sayın yazar, M 18 ler Mike Golf tarafından kal edildi.Kurumun en çok para kazandığı işler daha önce yazmıştım artık elit işler yapacağız kafasıyla Mike Golf tarafından terk edildi.Gökçen havacılığı batıran Mike Golf'ü takip etmenizi tavsiye ederim çok malzeme çıkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M 18 ~ 4 ay önce
Kuruma ait bir uçağın kal edilmesi de satılması da Genel Yönetim Kurulu yetkisindedir. Bu karara bakarsınız ekinde de kimin teklif ettiğini, kimlerin satış görüşmelerini yürüttüğünü görürsünüz.
yorumcu 48 ~ 4 ay önce
yangınla mücadele için büyük gövde ucaklardan yangın mücadele uçağı yapmak zor bir iş değil bence.Örnekler var.Fakat yapmak isteyen varmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000