24 Eylül 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ben bir maduroyu göremedim dünya gözüyle :(
  • ne o ilker sov mu yapti.. kardesim heryerde okuduk haberi, izledik videoyu, neyi kimi kimden sakliyorsun?
  • Ben de oradaydım fakat senin baktığın gözle bakmadığım için gayet güzel bir gün geçirdim. Kimse gelmeseydi o zaman tonlarca para harcanan festivale ilgi yoktu diye yazı yazacaktın. Ben vatandaşım yapılanları çok iyi görüyorum sende gör.
  • Teknoloji üretmek iyi birşey festivale karşı çıkan yok, yanlız senin 12 uçağın varken ,hibe adı altında 747 almakta nedir ,esnaf dükkanları siftahsız kapatırken? Burda dinden bahsedenlerin kaçı beş vakit namaz kılıyor merak ettim ?yoksa korkuları bu iktidar giderse havalimanındaki bedhavacı yerlerlerini kaybetmekmi?
  • Evet eksiklikler trafik tuvalet sorunu vardı ama böylesi kapsamlı bir organizasyon daha önce yapılmadı ilk olan bir tecrübeydi belki daha önceleri olmuş olsaydı bugün tecrübeli olurduk sorgulamamız gereken neden daha önce bu tür bir festival yapılmadığı olmalı önümüzdeki yıl bu eksiklikler tespit edildi en aza indirilmesi için gerekli adımlar atılacağından eminim emin olduğum bir şey daha var çoçukların gençlerin ilk kez ulaşılmaz olan her şeye ulaşabilmelerinin mümkün olduğunu görmeleri bu bile gelecek için yeterli ayrıca selçuk Bayraktar ve eşinin halkın içine karışmaları gençlerle bilgi alışverişi katılanları motive etti 4 gün boyunca katıldım bahsedilen sıkıntıları yaşadım ama yerli ve milli projeler hazırlama konusunda birbirleri ile yarışan Türkiye nin 5 yıl sonrası gençlerini görünce bütün sıkıntıları unuttum keşke bu sıkıntıları daha önce birileri bize yaşatsaydı bugün çocuklarımız daha farklı yerlerde olur yerli ve milli hamlede payımız olurdu ben yinede bu atılımdan kendime pay çıkarıyorum çünki oğlumu 4 gün boyunca okulundan geri kalmasına rağmen götürdüm ve unutulmaz bir gün yaşadı seneye katılmayı dört gözle bekliyor şimdiden bunu yerli ve milli bir uyanış görenler Seyit onbaşının yaşadıkları yanında buna sıkıntı demeye utanırlar
  • Solotürk, Türk Yıldızları, Ali İsmet Hoca'da sunucu vardı.. Bi yanlışınız olmasın?
  • BARDAĞIN HEP BOŞ TARAFINA BAKMIŞSINIZ, BELKI BIR ZAMAN KENDINIZI DE O TARAFTA BULURSUNIZ. BIR VATANDAS OLARAK BIRAZ POZITIF BAKMAYI DENEYIN !
  • Kopya CHP ağzıyla karalamissin, boş sunuz
  • Bu hav lim dedikleri yerin adi ne acaba bilen varmi
  • Allah'inizdan bulun baska birsey demiyorum, YALAN'larla hicbir yere varamayacaksiniz! Gitmeyenler icin bu yalan dolanlarla bu ulke icin yapilanlari karalayamaycaksiniz!! Tek sozum Allah'iniz bulun!!!

Teknofest’te neler gördüm?

20 Eylül Perşembe günü Teknoloji, Uzay ve Havacılık Festivali Teknofest’i izlemek için İstanbul yeni havalimanının yolunu tuttum.  4 gün sürecek festivalin bir kısmının havacılık temalı olması Teknofest’i ilgi alanım içerisine sokarken festival yoluna düşmeden önce aklımdaki ilk soru, on binlerce insanın havalimanına nasıl ve ne kadar sürede ulaşacağı idi.

Göktürk’te ikamet ettiğim için yeni havalimanına oldukça yakınım.  Açılıştan yarım saat önce yola çıksam 15 dakika sonra orada olurum diye plan yapıyorum ama  15 dakikada yeni havalimanına gelmiş olmama rağmen,  İpsala sınır kapısındaki gurbetçilerin bayram dönüşlerini hatırlatan  yaklaşık 4-5 kilometrelik araç kuyruğuna takılınca,  bir saati aşan sürede kendimi otopark bölgesine güç bela atabiliyorum.

Otopark bölgesinde “20 yıllık Astsubayım ilk kez otopark değnekçiliği yapıyorum” diyen bir askerin serzenişi arasında polis, zabıta, asker, özel güvenlik görevlisi her biri kendine göre araçları oradan oraya yönlendirmeye çalışsa da çabaları yetmiyor. Açıkçası ilk günden bu kadar geniş bir katılım olabileceği konusunda eksik bilgilendirildikleri kanısındayım. Bir anda alana doluşan yüzlerce belediye otobüsü ve özel araçlarından inen binlerce ziyaretçi, tozun toprağın arasında, araçlar arasında ezilme tehlikesi riski ile birlikte festival alanına ulaşmaya çalışıyor.

İlkokul birinci sınıftan lise öğrencisine kadar gruplar halinde bölgeye ulaşan öğrenciler, öğretmenlerin gayret ve titizlikleri sayesinde belki de ezilmekten kurtuluyorlar. Onlar gibi ben de bir otobüs, kamyon ve otomobilin altında kalmadan güç bela kendimi festival alanına atıyorum.

Göstermelik güvenlik kontrolünden geçtikten sonra  basın ziyaretçi kartımı alıyorum ama kart okutarak geçtiğim turnikelerin; üstünden, altından sağından, solundan bağır çağır geçen öğrencileri görünce, boynuma astığım barkod okuyuculu kartın bir anlamının olmadığını anlıyorum.

Kapı girişinde karşılaştığım manzara, az sonra içeride göreceğim kaotik ortamın ön habercisi gibi adeta… Saatler ilerliyor, Kavimler göçünü andıran kalabalık araçlarından inerek dakikalarca toz toprak yolda ilerliyor, ana giriş kapısından festival alanına oluk oluk insan akıyor. Dağ taş insan kaynıyor diyorlar ya tıpkı o misal... Yönlendirme tabelaları olmadığı için insanlar deneme yanılma yoluyla ana giriş kapısını arıyorlar.

Bu kadar insanın kontrolsüz şekilde bir alana doluşması, güvenlik riski ile beraber, bir takım sorunları da beraberinde getiriyor.

Mesela en başta yeme- içme ve tuvalet konusunda ciddi eksiklikler gözlemliyorum. Tuvaletler önünde uzayan kuyruğu, o ana kadar herhangi bir katılımcı firma standının önünde görmemiştim çünkü. Bir süre sonra suyu biten tuvaletler tamamen kapatılınca kalan tuvaletlerdeki kuyruklar da daha bir uzuyor.

Yeme-içme alanları da çok yetersiz.  Sayabildiğim kadarıyla 6 ya da 7 adet restoran vardı ki bu sayı ilk iki günde 250 bin kişinin ziyaret ettiği bir festival için oldukça az.

Yemek sonrası ortaya çıkan çöp dağları da uzun süre toplanmadı. Kaybolan çocuk anonsları da hiç durmadı gün boyu...

Kısacası, ilk gün tuvaletten çevre temizliğine, otoparktan ses sistemine kadar tam anlamıyla facia idi. Adına Teknoloji, Uzay ve Havacılık Festivali denilse de ilgili ilgisiz birçok katılımcı firmanın yer aldığı festivalin ilk günü için söyleyebileceğim tek şey sadece ama sadece ‘curcuna festivali’ olurdu herhalde…

Benim ve birçok katılım için tam bir hayal kırıklığı...

İlk günün sonunda festival alanından dönenlerin, “ Biz şimdi ne yaşadık” diye birbirlerine baktıklarından o kadar eminim ki…

Maddi manevi devlet kurumlarının imkanlarının önüne serildiği bir festivalin bu kadar kötü bir girişle başlaması sonraki günler için endişemi artırıyor.

Festivali domine eden uçuş gösterileri başladığında, kabul edilemez bir hata ile yüzleşiyoruz.  Atak helikopterleri karşılıklı Harmandalı konseptini canlandırıyor ama alanda helikopterlerin ne yaptığını anlatacak sunum yok! Sessiz sinema oynatılıyor ve helikopterlerin müziksiz gösterisi, anlamını yitiriyor. Türk Yıldızları, Solotürk ve diğer uçuş gösterilerinde pilotların akrobatik hareketlerini teknik bilgiler eşliğinde seyirciye aktaracak ve gösteriyi daha bir anlamlı kılacak sunucu detayı nasıl unutulabilir ki? Sergilenen hava araçlarını tanıtıcı bilgi levhaları bile birçoğunda yoktu. Bariyerle çevrelenmiş uçakların helikopterlerin ne olduğunu bilmeden bakıp geçen ziyaretçileri bilgilendiren de yoktu.

Birinci gün tek kelime kabus gibi geçti… Kiminle konuşsam, sitemle karşılaştım. İkinci gün düzelmesi ümidiyle festival alanından ayrıldım.

Sanıyorum benim de saydığım eksiklikler organizatörlerin de dikkatine sunulmuştu ki, ilk gün ile ikinci gün arasında siyahla beyaz kadar fark vardı. Tabiki pozitif manada… Otopark düzeni kurulmuş, ön bölüme özel araç geçişi kapatılmış, adalar oluşturularak ring otobüslerine duraklar hazırlanmıştı.

İç alanda da küçük kovaların yerine çöp konteynerleri konulmuş, alan içerisinde sürekli çöp toplama araçları temizlik yapıyordu. Tuvalet sayıları da artırılmıştı. Ses sistemi alanın tamamına ses ulaşacak şekilde düzenlenmiş, ek hoparlörler konulmuştu.

Hem Türk Yıldızları hem Solotürk hem de diğer uçuş gösterilerinin  sunucu eşliğinde anlatılırken seyirciler daha bir keyif alıyordu.

Ama yine de, çok geniş bir alana sahip bir yerde düzenlenen festivalin, her bir bölgesinde yapılan etkinliklerin saha içindeki insanlara doğru aktarılamadığını ve bu yüzden sağlıklı takip edilemediğini düşünüyorum.

Herşeye rağmen üçüncü ve dördüncü gün daha derli toplu bir festival gördük. Kötü başladı ama iyi bitti diyebilirim Teknofest için...

İlk yılında bu tarz aksaklıkları normal karşılamak lazım ama bir sonraki festival için çok önemli üç önerim var:

- Siyasi parti mitinglerinde olduğu gibi ilgili ilgisiz  insanları festivale getirmek yerine sadece ilgi duyanların gelmesi sağlanırsa katılımcı kalitesi daha da artar

- Festivalin en çok ilgi çeken ve tüm dünyaya haber olan gösteri uçuşları için sunucuların önceden eğitim almaları şart. Mesela Mor Menekşe duman atmayı kestiğinde motoru durdurdu diye anons yapan bir sunucu olmamalı

- Festivalin ana çerçevesi geniş tutulunca hiçbiri tam olarak amacına ulaşmadı. Hepsini bir arada yapmak yerine alanları bölerek farklı zamanlarda yapmak daha akıllıca olabilirdi. Mesela sadece havacılık veya sadece teknoloji gibi...

Teknofest’te neler gördüm?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

ilkel and demode ~ 5 ay önce
ben bir maduroyu göremedim dünya gözüyle :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sov yapma ~ 5 ay önce
ne o ilker sov mu yapti.. kardesim heryerde okuduk haberi, izledik videoyu, neyi kimi kimden sakliyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kerem ~ 5 ay önce
Ben de oradaydım fakat senin baktığın gözle bakmadığım için gayet güzel bir gün geçirdim. Kimse gelmeseydi o zaman tonlarca para harcanan festivale ilgi yoktu diye yazı yazacaktın. Ben vatandaşım yapılanları çok iyi görüyorum sende gör.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kerem ~ 5 ay önce
Yolda yaptılar değil mi ?
Kerem ~ 5 ay önce
Uyan artik Kerem.... Gercekleri yazsalar bile sen hala ruyadasin. Organizasyon kotuyse kotu. Hatalarla ogrenecek ve basaracagiz.
Bir ucube ~ 5 ay önce
Teknoloji üretmek iyi birşey festivale karşı çıkan yok, yanlız senin 12 uçağın varken ,hibe adı altında 747 almakta nedir ,esnaf dükkanları siftahsız kapatırken? Burda dinden bahsedenlerin kaçı beş vakit namaz kılıyor merak ettim ?yoksa korkuları bu iktidar giderse havalimanındaki bedhavacı yerlerlerini kaybetmekmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fİnal23 ~ 5 ay önce
Evet eksiklikler trafik tuvalet sorunu vardı ama böylesi kapsamlı bir organizasyon daha önce yapılmadı ilk olan bir tecrübeydi belki daha önceleri olmuş olsaydı bugün tecrübeli olurduk sorgulamamız gereken neden daha önce bu tür bir festival yapılmadığı olmalı önümüzdeki yıl bu eksiklikler tespit edildi en aza indirilmesi için gerekli adımlar atılacağından eminim emin olduğum bir şey daha var çoçukların gençlerin ilk kez ulaşılmaz olan her şeye ulaşabilmelerinin mümkün olduğunu görmeleri bu bile gelecek için yeterli ayrıca selçuk Bayraktar ve eşinin halkın içine karışmaları gençlerle bilgi alışverişi katılanları motive etti 4 gün boyunca katıldım bahsedilen sıkıntıları yaşadım ama yerli ve milli projeler hazırlama konusunda birbirleri ile yarışan Türkiye nin 5 yıl sonrası gençlerini görünce bütün sıkıntıları unuttum keşke bu sıkıntıları daha önce birileri bize yaşatsaydı bugün çocuklarımız daha farklı yerlerde olur yerli ve milli hamlede payımız olurdu ben yinede bu atılımdan kendime pay çıkarıyorum çünki oğlumu 4 gün boyunca okulundan geri kalmasına rağmen götürdüm ve unutulmaz bir gün yaşadı seneye katılmayı dört gözle bekliyor şimdiden bunu yerli ve milli bir uyanış görenler Seyit onbaşının yaşadıkları yanında buna sıkıntı demeye utanırlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Final23 ~ 5 ay önce
Agzina saglik. Birde Kerem bu yazdiklarini okusa......
Sunucu? ~ 5 ay önce
Solotürk, Türk Yıldızları, Ali İsmet Hoca'da sunucu vardı.. Bi yanlışınız olmasın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Txt ~ 5 ay önce
BARDAĞIN HEP BOŞ TARAFINA BAKMIŞSINIZ, BELKI BIR ZAMAN KENDINIZI DE O TARAFTA BULURSUNIZ. BIR VATANDAS OLARAK BIRAZ POZITIF BAKMAYI DENEYIN !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden? ~ 5 ay önce
Nedir bu zavallılık? Niçin? Bu kadar mı değersiz görüyorsun kendini? İnsansın sen. Kendine gel artık.
.. ~ 5 ay önce
sen kendini böyle bir festivale layık görüyorsan kim ne dese boş.
Txt ye cevap ~ 5 ay önce
Haklısın değerli kardeşim. Ben de oradaydım ve kundaktaki bebeden en yaşlısına teknoloji aşığı milletimi bu festivalde görünce mest oldum. Dedim ki kendi kendime bizde bu gayret oldukça et, mercimek, nohut, pirinç, kağıt vs ithal etmeyeceğimiz günler çok yakındır.
Teslim ~ 5 ay önce
Ruhunu teslim etme.
Vatandaş Harun ~ 5 ay önce
Kopya CHP ağzıyla karalamissin, boş sunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 5 ay önce
Sakarya milletvekili motorsikletçi Kenan sofuoglundamı görmediniz.Motorsikletçiyi bile milletvekili yaptı senin savundugun sistem.Ayaklar baş,başlar ayak oldu
Senin savunduğun sistem ~ 5 ay önce
Kenan sofuoğlunun milletvekilliğini eleştiren arkadaş acaba kısmi felçli ve konuşamayan kişiyi milletvekili yapanlar hakkında ne düşünüyor.
.. ~ 5 ay önce
sen de kendini böyle bir festivale layık görüyorsan kim ne dese boş.
Boşsun ~ 5 ay önce
Birincisi boşsun, ikincisi eleştiri kötü bir şey değil, sokun şu teslimiyetçi kafalarınıza. Çok anlamsız bir cümle olduğunu farkettim yazınca gerçi.
Isim ~ 5 ay önce
Bu hav lim dedikleri yerin adi ne acaba bilen varmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havalimanı ismi ~ 5 ay önce
Yapılmasını istemeyenlerin havalimanının ismine bu kadar önem vermeside ayrı bir muamma. Size ne arkadaş?
Km ~ 5 ay önce
Allah'inizdan bulun baska birsey demiyorum, YALAN'larla hicbir yere varamayacaksiniz! Gitmeyenler icin bu yalan dolanlarla bu ulke icin yapilanlari karalayamaycaksiniz!! Tek sozum Allah'iniz bulun!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne geldiyse ~ 5 ay önce
Ne geldiyse başımıza Allah Allah diyenlerden geldi.Allah ile aldatmak adlı kitap var okumanızı tavsiye ederim
Ne geldiyse ~ 5 ay önce
Başımıza ne geldiyse Allah diyenleri cezalandıranlardan geldi
Dinin temsilcisi ~ 5 ay önce
Hırsızlık var,yalan dolan var,faiz haram olduğu halde sürekli faiz arttırımı var,hakir görme var,varda var,siz hangi dinin temsilcisisiniz ?
km ~ 5 ay önce
Yukarida yazilan yazida ki tek probleminiz Allah' kelimesiymis demek ki, sorununuz belli oldu sizin; vatanla milletle devletle isiniz yok. Sorununuz İSLAM ile..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000