27 Ekim 2014, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Ey Çelik iş yönetimi otomatikman e-devlet de çelik iş sendikasından düşmüş görünüyoruz.Anlayacağınız Taşımacılık iş kolu olan hava işe üye olabiliyoruz habom da yapmış olduğunuz toplu iş sözleşmesi sendikacılık tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.Bundan sonra artık Ferhan la birlikte havacılık şubesi yöneetimi pistte çelik çomak oynarsınız.
  • Sefa bey guzel bir yazi yazmış Tebrikler. Evet 812 kisi alan thy bir katakulle yapmaz diye umuyorum. Imza atan arkadaslara su olacak bu olacak demisler. Yahu bu adamlar kurnaz tilki milletin aldigi 3 kurus paraya goz dikiyorlar. Bizler mng de iken kafamiz rahatti. Suan bnm dusuncem bu son cumleyi THY yonetimi okusun:YA ADAM GIBI BIZI KENDI BUNYENIZE KATIN YADA BIZI ISTEN CIKARTIN BIZLERDE YOLUMUZA BAKALIM YETER ARTIK YETER OMRUMUZU YEDINIZ
  • Öff bırakında millet çalışsın ya. Ne bitmez sendikaymış bu. Özele gelinde çalışmayı öğrenin biraz. Eski mngt daha az elemanla dağları deviriyirodu. Devlete geçti verim %50 düştü. Hala sendika sendika. Yeter sıktınız. Çalışmak istemeyen bıraksın yakasını thy nin. En iyi çözüm özelleştirme. Yoksa batar bu thy
  • Müşteri İlişkileri, ÜPK, Mühendislik... Bu birimler sırf GİSAD'daki İK birimindekiler gelecek diye HABOM'a gönderiliyor. Hangar gibi değerli bir varlığa, sen İK personelini koyuyorsun. Bu insanların çoluğu çocuğu var... Üstüne üstlük, 10 yıllık proje olmasına rağmen apar topar... 3 ay önce yöneticiler diyor ki "Kesinlikle karşıya gitmiyorsunuz, bir daha bu soruyu sormayın, beni kızdırmayın" 2 ay geçiyor, deniyor ki önümüzdeki ay karşıya geçiliyor. Bu insanlar ne yapsın? Daha yeni bunlara güvenerek Avcılar'da 10 yıllık krediye girdim. İstifa etmem de bu yüzden riskli... Çoluğum çocuğum Avrupa Yakasında, perişan oldum. Kaçıyor muydu? Yazın deseydin bana, bu eve girmezdim, çocuğumu kayıt ettirmezdim...
  • Hangarında bekleniyorsunuz başkan.
  • Arkadaşlar kurnazlık yok biz sahaya inmeliyiz bune ya imzaladığı atışa ragmen HAVA İŞ li göbekli gerim gerim konuşuyo bir dediği öbürünü tutmuyor.FERHAN ı ara bulasın gelsede yapacak birşey yok abelerim öyle diyo diyecek .Bizimse hayat biz bizimle olanlarla ağlamadan yürümeliyiz daha 40 yıl çslısacağız .''Akılcı''abilerimiz olan sizlerden destek bekliyoruz.İşveren duy bizi konuş bizimle çözüm istiyoruz
  • Herkes burda Sefa İnan ı kurtarıcı olarak görüyor haliyle . İnsanların güvenecek bir dala , kendinden olan birisine güvenmesine çok ihtiyacı var anladığım kadarıyla .
  • Arkadss haklı herkes. Habomcular omurgasix tamam kabul ya siz ilk habom açıldığında neden ses çıkarmadnz tabi iyiydi sizin ayak işlerinzi yaparken yazık size bee.
  • FERO bugün Cumhuriyet bayramı .Gasserili abene söylede .Üyelerinin parasıyla FETO culuk yapmasın .Gönüllü vardiyacılar,Sendikacılığa yeni bir soluk getirdiniz yapacak birşey yok abelerimiz öyle istiyor diyerek.ALİ CENGİZ Gasserili altını oyuyor bil .FERO yu hangi başarısından dolayı seçtirdi sor .Satış susuşşa tamam yalansa oooo
  • Sefa bey THY deki teknik kitlenin geçmişini ve bugününü en iyi siz biliyorsunuzdur. Yirmi seneyi aşkın dernekciliğiniz sırasında teknisyenlere hayatlarında göremeyecekleri avantajlar sağlandı. THY'den emekli olunduğunda alınacak olan ikramiyeden çok fazlasını ceplerine koydular. THY dekiler Habomdakiler sizi anlata anlata bitiremiyorlar. Bir oluşum içinde tekrar geri dönmenizi diliyoruz.

TAV, ISG'Yİ GERÇEKTEN İSTEDİ Mİ? VE THY/TEKNİK HABOM’LULARI DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR

Bu hafta, yine iki ayrı konu ile karşınızdayım. Birinci konumuz; Sabiha Gökçen Havalimanı hisselerinin tamamının Malaysia Airports Holdings Berhard, (MAHB)’a geçmesinin perde arkası ve ikinci konumuz olarak; HABOM’un THY/Teknik A.Ş’ ye geçme planındaki son durum yer alacak.

Öncelikle LİMAK ve TAV ilişkisine bir göz atalım;

Hatırlayacağınız üzere TAV, Limak Holding’in elindeki yüzde 40’lık hisse için geçen ay 285 milyon Euro’luk teklif yapmıştı. Ancak, yüzde 60 hisseye ve kalan hisseler için öncelikli satın alma hakkına sahip olan Malaysia Airports Holdings de bu hakkı kullanacağını açıkladı ve bu açıklamadan sonra halka açık TAV’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yapılarak, Malezya MAHB’ın ön alım hakkını kullanmaya karar verdiğini, Malezya Borsası’na yaptığı açıklama ile beyan ettiğini belirterek; “MAHB tarafından ön alım bildiriminin usulüne uygun yapıldığı ve söz konusu ön alım haklarının geçerli olarak kullanıldığı tespit edildiği takdirde, şirketimiz söz konusu işleme taraf olmayacaktır” denildi.

Değerli okurlarım;

Bildiğiniz üzere LİMAK, üçüncü havalimanı ihalesini alan konsorsiyumun içinde yer alıyor. Üçüncü havalimanının gidişatında konsorsiyumun her şirketi için nakit çok önemli. Limak’ta bu sıkıntı açısından Sabiha Gökçen’deki %40 hissesini satmak istemiş olsa gerek ki bir anda Malezya yerine TAV ortaya çıktı ve Sabiha Gökçen’in %40 ına talip olduğunu ve %40 karşın 285 milyon Euro luk bir teklif yaptı. Medyamız hemen bu teklifi manşetlerine taşıyarak, Sabiha Gökçen TAV’ın oldu gibi, manşetlerle erkenden duyurdular.

Oysa ki; kazın ayağı öyle değildi. Maleysia Airport Türkiye ve Avrupa’da havalimanı işletmecisi olarak konumunu ve etkinliğini artırmak isteyerek, dünya standartlarında bir havalimanı işletmecisi olduğunu kanıtlamak isteyen bir şirket. Dolayısıyla bu sene %29 büyüme kaydeden ve 22 milyon yolcuya ulaşan ISG(Sabiha Gökçen)’den vazgeçmesi çok zordu. Kısaca, ISG, MAHB için portföyünde tutulacak bir havalimanı olmuş olduğundan kaybetmek istememesi doğaldır.

Limak, şimdi kalkıp da, önceliği olan Malezya’ya ” hisselerimi al” dese, Malezya’nın teklifi daha düşük olurdu diye düşünüyorum. Çünkü malımı al dediğinde, koz karşı tarafın eline geçer.

 Hal böyleyken ve TAV, hisseleri satın alma önceliğinin Malaysia Airports Holding ‘de  olduğunu bile bile, 15 Eylül 2014’de Malezya’nın elinde bulunan %40 için 285 milyon Euro’luk teklifi neden yapmıştır?

Bu alımla ilgili kararın, 12 Temmuz 2014 de alındığı, ama, medyaya 15 Eylül 2014 tarihinde yansıdığı görülmekte. Bu teklif öncesi ve sonrasında TAV hisselerine baktığımızda, yukarı veya aşağı bir seyir görünmemekte olup, hisselerin 17-18 TL bandında hareket ettiği gözlenmektedir. Kısaca bu alım isteğinden oluşan TAV hisselerine yönelik bir manipülasyon (hile) yok.  Bu konuda her şey kurala uygun görünüyor.

TAV hisselerine baktığımızda; en büyük ortak olarak %38 ile TANK ÖWA ALPHA GMBH görülmektedir. AKFEN HOLDİNG ANONİM Şirketi’nin %8, 12 TEPE İNŞAAT SANAYİ ANONİM Şirketi’nin ise; %8,06 hisseleri olduğu görülmektedir. Geri kalan %45,82 ise; halka açık ve kişisel hisseleri içeriyor. Özel hisse miktarları %6-7 civarında olmalı. Halka açık hisselerin ise yerli veya yabancıların elinde olup olmadığını TAV bile göremez.  Belki de halka açık hisselerin çoğu yabancıların elindedir.

Bu nedenle, MAHB veya TAV arasında fark yok gibi…Her ikisi de yabancı. Gönül isterdi ki hisselerin çoğunluğu Türk olan bir firmanın elinde olsun… Ancak yeni kanunlara ve mevzuatlara baktığınızda; tümünün yabancı olmasında maalesef sakınca yok.

Sonuç olarak; MAHP öncelikli satın alma hakkına sahip, ama, vereceği teklif hiçbir zaman TAV’ın verdiği 285 milyon Euro’dan düşük olamayacaktır. MAHB ile  LİMAK anlaşamazsa, devreye TAV girecektir.

Benim anlayamadığım ve yorumlanmasını arzu ettiğim konu: TAV MAHB’ ın öncelik hakkını bildiği halde, ilk teklifin MAHB’tan gelmesini neden beklemedi? Beklese idi  MAHB’ın teklifini beğenmeyen LIMAK, TAV ile anlaşmaya girebilirdi.

TAV gerçekten Sabiha Gökçen’i istiyor muydu?  TAV ilk teklifin MAHB’tan gelmesi gerektiğini bildiği halde, neden önceden teklif verdi? Bu ilginç konuda tabii ki benim çok farklı ve değişik düşüncelerim var, ama, ne burası yeri, ne de SPK buna müsaade eder.

***

HABOM’UN DEVŞİRİLMESİ

Bazı HABOM’lu okurlarım, her hafta benim ne yazmam gerektiğini bana hatırlatıp, yazmadığımda yorum atarak kınıyorlar. Bu okurlarım unutmasın ki, ben kimsenin kadrolu yazarı falan değilim. Kendi gündemimi ben belirlerim.  HABOM kuruldu kurulalı, hep eleştirmişimdir. Eşit işe eşit ücreti hep savunmuşumdur. Teknisyenlerin mağduriyetini defalarca yazmışımdır. Google’a “Habom-Sefa İnan” yazdığınızda, onlarca yazı bulabilmeniz mümkündür.  Lütfen daha anlayışlı olalım. Bir dolu haksızlıklara uğrarken, haksızlığı hiç olmazsa, bir de siz yapmayın.

Sendikalarınız var. Dernekleriniz var. Temsilcileriniz var.  Mücadele etmeden hiçbir şey elde edemezsiniz. Ben buradan size ancak yazılı destek olabilirim. Şunu yapın, bunu yapın diyemem.

Yaşamış olduğunuz bu saçmalık, HABOM’un gereksiz kuruluşunda başladı. Sendika ile dalaşıp, HABOM ‘u kuranlar, şimdi eskiye dönmek için çözüm arayışlarındalar. Aslına bakacak olursanız; “madem HABOM’u kurdunuz, neden birleşme gereği duyuyorsunuz?” diye onlara sormak lazım. FAA-EASA ile ilgili mevzuatları düşünmeden, ben yaptım oldu mantığı ile “kurun bir şirket olsun bitsin yahu” derseniz, işte bugün gelinen noktadaki sorunları yaşar ve yaşatırsınız. Eski Hava-İş’e kızıp, yeni kurulan HABOM’u Çelik İş’e bağladığınızda, aynı işleri yapan iki işyerini, farklı sendika yönetimleri ile nasıl götüreceğinizi düşünmezseniz,  bugün mahkeme kapılarında işyeri tespiti için uğraşırsınız. Sendikaları, dernekleri etkisiz hala getirdiğiniz için, çalışanların seslerini duymaz oldunuz. “Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramıyor” diye bir atasözümüz vardır. Bu atasözü bugün yaşananlara ne kadar uyuyor, siz karar verin. Görülen odur ki; taş bir türlü çıkarılamıyor.

Yapmış olduğum araştırmada; HABOM (ISG)’den, şimdiye kadar 813 kişinin Teknik A.Ş’ ye geçmiş olduğu anlaşılıyor. Bu arkadaşların 2014 Ağustos ayının ilk gününü baz alarak, 2,5 senesi dolan A1 kadrosu ile işe başlatırken, 2.5 senesine bir gün kalanı, yani, 31Temmuzda iş başı yaptırdığınızı A0 dan başlatıyorsunuz.

Bir odaya iki masa kurmuşsunuz. Birinci masa; HABOM’dan istifayı alıyor, diğer masa; Teknik A.Ş’ye geçişi yapıyor. Sanırsın amale pazarı. Hani Teknik A.Ş ile HABOM birleşecekti? Bu birleşme değil ki. Bu resmen Teknik A.Ş’ nin yeni alımıdır. HABOM adı altında THY’ ye hizmet verenler,  geçmiş kıdemlerini nasıl alacaklar diye sorduğumda; “onların kıdemleri sayılarak alınıyor” deniyor. Yani, işten çıkartılır veya emekli olunursa;  HABOM’da çalıştığı süreler geçerli olacak deniyor, ama, ortada çalışanların ellerine verilmiş;  THY imzalı,” eski kıdemleriniz geçerli olacaktır” diyen bir yazı olmadığı gibi,  işçi-işveren olarak karşılıklı imzaladıkları sözleşmede de bu belirtilmemiş.  Bu tür kıdemlerle ilgili THY Yönetim kurulunun bir kararı varsa;  isteyin,  görün ve sonra imzalayın.  Aksi takdirde sıfır kıdem ile başlarsınız.

Teknik A.Ş ile HABOM çalışanları arasında imzalanan sözleşmede ilginç maddeler var. Hepsini okuyamadıysam da, gözüme takılan bazı maddeleri yazıp yorumlamaya çalışayım.

 Örneğin; 7/1’de deneme süresi 3 ay olarak belirlenmiş. Bu süre içinde işten çıkartıldığınızda “tazminat  istemeyeceğim” diye imza atılıyor. Yorum;  (Bu çalışanlar zaten HABOM’dan gelen kişiler. Orada denenmişlerdir. Tekrar  deneme süresi,  neden konuyor? ( İLGİNÇ) Yorum; Belki de bazılarını HABOM’ da iken işten atsa, kıdem tazminatını ödemek zorunda kalınacaktı. Bu sözleşmeyle kıdemler sıfırlandığından, üç aylık deneme süresinde işimize yaramaz dendiğinde tazminat almadan kapı dışında kalınıyor.

7/2 de ise; Çalışma saatleri, dinlenme süreleri işveren ne derse o…Yorum; Kısaca işverenin vardiya saatlerini istediği gibi ayarlama özgürlüğü var. Her saat diliminde; her an vardiya saat değişiklikleri yapabilir ve yemek paydosu veya çay saatlerini işin gidişine göre her an değiştirebilir.

7/4 de ise; Kendi iş branşında olmak kaydıyla, aldığı işçiyi yurt içi veya yurt dışında çalıştırabilir. Yorum;  Ailem burada, çoluk, çocuk tahsilde, ben başka yere gidemem… yok. İster Tanzanya, isterlerse Papua Yeni Gine… İtiraz yok.  Neden diye sorar veya itiraz ederseniz, alacağınız cevap bellidir: Anında; “işine gelirse aslanım” derler ona göre.

10/3 de ise; Bu madde çok ilginç. İşçi işyerinden ayrılsa veya atılsa bile, işyeri ile ilgili sır ve bilgileri aktardığında, son brüt ücretinin 4 katı ceza ödemeyi, cezai koşul olarak getirmişler. Üstelik işverenin diğer tazminatları ise ekstra… Yorum; İşten emekli oldunuz veya çıkartıldınız, işiniz bitmiyor. Ağzınızda hep fermuarla gezeceksiniz. Mezara kadar sadakat şart :)

Bunların yanı sıra işveren bir de dese ki; HABOM’da çalışanlar, THY için çalışmışlardır. Bunların kıdemlerini yok saymak bize yakışmaz. Madem HABOM’ u Teknik A.Ş ile birleştirmiyor, devşiriyoruz, o halde; bu kıdem haklarını çalışanlara vermeliyiz diyen yok. Hani Emel Sayın’ın son çıkan single albümü olan, söz ve müziğini Tarkan’ın yaptığı ve Emel Sayın’ın söylediği “HEP BANA HEP BANA”(Tıklayın) şarkısı vardır ya... İşte aynı böyle bir durum söz konusudur. İşverenin HABOM’cuları falan düşündüğü yok.  Hep bana, hep bana diyor.  Bir an yazı yazmak yerine, bu şarkıyı işvereninize armağan etmek aklıma geldi ve bu şarkıyı THY yönetimlerine armağan ediyorum. Güzel bir parça, tabii ki anlayana…

Emel Sayın’dan bu şarkıyı dinlediğinizi ve gülümsediğinizi varsayarak o gülümseme dudaklarınızdan silinmeden, yapılan diğer yanlışları okuyarak gülmeye devam edelim. 

THY bazı teknisyenlerini HABOM’a yollamış. Malum; THY’nin oksijen, hidrolik, vb..shop’ları orada. Bu giden arkadaşların Sabiha Gökçen ‘de Hava-İş’in yetkisi olmadığından, sendika üyelikleri düşmüş. Yahu bu ne bilgisizliktir. Bu hatayı nasıl yapıyorsunuz?  Bu kadar acemilik olur mu?

Teknik A.Ş’ ye HABOM çalışanlarının devşirilmesinde bir de işin teknik boyutu var. Şimdi Teknik A.Ş Habom’la şirket bazında resmen birleşse, sorun yok, ama, iş devşirme olunca sorunlar çıkıyor. MNG’nin yetkili teknisyenlerini THY’ye aldığınızda; THY’nin kalite birimi onları tekrar tanımlamaması gerekiyor. MNG’nin MOE’ si farklı. Teknik A.Ş’ nin farklı. Bu iki MOE’ yi teke düşürmek için yeniden yazılması lazım. Yeni bir MOE yazıldıktan ve gerekli eğitimler verildikten sonra; EASA gelecek onaylarsa onaylayacak.

Yine de sorun bitmiyor. Duyduğum kadarı ile MNG’ nin yetkili teknisyenlerinden geçiş için istek yok. Maddi sorunlar ön plana çıkmış. Bu devşirme uygulamasında sorunlar bitse bile, iş barışı sağlanması çok zor. Çünkü oralarda ne işçi kesiminde ne işveren kesiminde bu işi bilen yok. Yüzlerine gözlerine iyice bulaştırmışlar.

Hâlbuki Teknik A.Ş ile HABOM’u şirket olarak resmen birleştirselerdi, iş daha kolay olur ve ne EASA ile ne de FAA ile uğraşmazdınız. Bu uygulamayı yapmak istemiyorsanız, bırakın HABOM resmen şirket olarak kalsın ve Teknik A.Ş ile rekabet içerisinde daha kaliteli hizmet yürütmeye çalışsınlar. Olmaz mı? Olmaz diyorsanız, o halde ana şirket Teknik A.Ş’nin hakları neyse; çalışanın kıdemine göre, -eşit işe eşit ücret mantığında- ücret ve kıdem uygulamasını yapın çalışsınlar. HABOM çalışanlarını devşirmeye çalışmayın.

Bu kadar kolay işi beceremediniz, ya pes yani… 

TAV, ISG'Yİ GERÇEKTEN İSTEDİ Mİ? VE THY/TEKNİK HABOM’LULARI DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Teknik ~ 9 yıl önce
Ey Çelik iş yönetimi otomatikman e-devlet de çelik iş sendikasından düşmüş görünüyoruz.Anlayacağınız Taşımacılık iş kolu olan hava işe üye olabiliyoruz habom da yapmış olduğunuz toplu iş sözleşmesi sendikacılık tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.Bundan sonra artık Ferhan la birlikte havacılık şubesi yöneetimi pistte çelik çomak oynarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habom ~ 9 yıl önce
Sefa bey guzel bir yazi yazmış Tebrikler. Evet 812 kisi alan thy bir katakulle yapmaz diye umuyorum. Imza atan arkadaslara su olacak bu olacak demisler. Yahu bu adamlar kurnaz tilki milletin aldigi 3 kurus paraya goz dikiyorlar. Bizler mng de iken kafamiz rahatti. Suan bnm dusuncem bu son cumleyi THY yonetimi okusun:YA ADAM GIBI BIZI KENDI BUNYENIZE KATIN YADA BIZI ISTEN CIKARTIN BIZLERDE YOLUMUZA BAKALIM YETER ARTIK YETER OMRUMUZU YEDINIZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Öff bırakında millet çalışsın ya. Ne bitmez sendikaymış bu. Özele gelinde çalışmayı öğrenin biraz. Eski mngt daha az elemanla dağları deviriyirodu. Devlete geçti verim %50 düştü. Hala sendika sendika. Yeter sıktınız. Çalışmak istemeyen bıraksın yakasını thy nin. En iyi çözüm özelleştirme. Yoksa batar bu thy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rahatsız beyaz yaka ~ 9 yıl önce
Müşteri İlişkileri, ÜPK, Mühendislik... Bu birimler sırf GİSAD'daki İK birimindekiler gelecek diye HABOM'a gönderiliyor. Hangar gibi değerli bir varlığa, sen İK personelini koyuyorsun. Bu insanların çoluğu çocuğu var... Üstüne üstlük, 10 yıllık proje olmasına rağmen apar topar... 3 ay önce yöneticiler diyor ki "Kesinlikle karşıya gitmiyorsunuz, bir daha bu soruyu sormayın, beni kızdırmayın" 2 ay geçiyor, deniyor ki önümüzdeki ay karşıya geçiliyor. Bu insanlar ne yapsın? Daha yeni bunlara güvenerek Avcılar'da 10 yıllık krediye girdim. İstifa etmem de bu yüzden riskli... Çoluğum çocuğum Avrupa Yakasında, perişan oldum. Kaçıyor muydu? Yazın deseydin bana, bu eve girmezdim, çocuğumu kayıt ettirmezdim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MNG ~ 9 yıl önce
Hangarında bekleniyorsunuz başkan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Barıs ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar kurnazlık yok biz sahaya inmeliyiz bune ya imzaladığı atışa ragmen HAVA İŞ li göbekli gerim gerim konuşuyo bir dediği öbürünü tutmuyor.FERHAN ı ara bulasın gelsede yapacak birşey yok abelerim öyle diyo diyecek .Bizimse hayat biz bizimle olanlarla ağlamadan yürümeliyiz daha 40 yıl çslısacağız .''Akılcı''abilerimiz olan sizlerden destek bekliyoruz.İşveren duy bizi konuş bizimle çözüm istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Technician ~ 9 yıl önce
Herkes burda Sefa İnan ı kurtarıcı olarak görüyor haliyle . İnsanların güvenecek bir dala , kendinden olan birisine güvenmesine çok ihtiyacı var anladığım kadarıyla .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomcu ~ 9 yıl önce
Arkadss haklı herkes. Habomcular omurgasix tamam kabul ya siz ilk habom açıldığında neden ses çıkarmadnz tabi iyiydi sizin ayak işlerinzi yaparken yazık size bee.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aydın ~ 9 yıl önce
FERO bugün Cumhuriyet bayramı .Gasserili abene söylede .Üyelerinin parasıyla FETO culuk yapmasın .Gönüllü vardiyacılar,Sendikacılığa yeni bir soluk getirdiniz yapacak birşey yok abelerimiz öyle istiyor diyerek.ALİ CENGİZ Gasserili altını oyuyor bil .FERO yu hangi başarısından dolayı seçtirdi sor .Satış susuşşa tamam yalansa oooo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 9 yıl önce
Sefa bey THY deki teknik kitlenin geçmişini ve bugününü en iyi siz biliyorsunuzdur. Yirmi seneyi aşkın dernekciliğiniz sırasında teknisyenlere hayatlarında göremeyecekleri avantajlar sağlandı. THY'den emekli olunduğunda alınacak olan ikramiyeden çok fazlasını ceplerine koydular. THY dekiler Habomdakiler sizi anlata anlata bitiremiyorlar. Bir oluşum içinde tekrar geri dönmenizi diliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000