27 Aralık 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Yok kaptandı yok fo’ydu yok şuydu buydu,kardeşim sizi zaten 5 bin parçaya bölmüşler, siz kendi aranızda birbirinizi ezmek ya da kendinizi üstün görmek için can atıyorsunuz,sizi herkes tekmeler iter kakar. Maaşı yüzde 10’a düşürdüm dese ne yapa bileceksiniz, söyliyim mi hiçbir şey yapamazsınız.anca burda birbirinizle kavga edin, pilotları eğitimli biliyor insanlar ama akademik eğitim almış cehalet baki kalmış azımsanmayacak insan varmış ne yazık ki.birlik olun birlik, gücünüzün farkına varın siz iktisadi olarak değerli bireylersiniz,egonuzu gereksiz havanızı bir kenara koyun ve düşünün lüffen.
  • kriz her sektörü ve her ülkeyi vurdu ancak TK personel krizin her aşamasında maddi ve manevi olarak hep yalnız ve desteksiz kaldı. aylarca şirketin maas ya da kriz yönetimi konusunda bir açıklama bile yapmaması ve bu haber sitesinin adeta resmî kaynağa dönüşmesi cok tuhaf bir durum
  • İyiysen girersin demişti büyük düşünür. Beceriksizliğinizi torpilsizliğe bağlamayın. Ne torpilliler giremedi.. haberlerde okuduk. Ne torpilsiz fo arkadaşlarda şirkette kaptanın, müdürün konuşamayacağı cesaretle konuşabiliyor.
  • Fark yaratan haberlerinizle camiadaki gazetecilerinden biri olarak TİS sürecinde özellikle II. Pilotların büyük bir hak kaybına uğramasına neden sessizsiniz.?? Şirket belli ki 2018 de verdiği zammı geri aldı ancak o dönemde ikinci pilotlara kaptanlarla aynı oranda zam yapılmamıştı ki!! verirken farklı keserken aynı??? biri de çıkıp bunu dillendirmeyecek mi TİS in kaybedeni ikinci pilotlar oldu...
  • Kadir ben sana deneyimlerime dayanan bir yorum yaptım. Sen ise beni tanımadığın halde benim üzerinden analiz yaparak kendince cevap vermişsin. Sana tek tek sayarım diyorum. Kendi yaşadığım 2 tane olay var ki keşke anlatabilsem sana. Pilot arkadaşlarımın itirafları cabası. 27 bin kişiyi bilmem kokpit için yorum yaptım çünkü kokpit personeliyim. Kabin için de yüzüme karşı itiraf eden arkadaşlar olmadı değil ama kokpiti konuşuyorum ben. Hakkıyla şirkete giren, bir yere gelen yok demiyorum. Hak yemem. İki elinin parmaklarını geçmez diyorum. Bana devlet kültüründen hiç bahsetme ülkede liyakat diye bişey kalmamışken komik olur. THY küçük Türkiye'dir bu sözümü unutma.
  • biz cadetleri niye uçurmuyorlar anlamak mümkün değil 2018 aralıktan beri bekliyoruz daha ne kadar beklicez
  • İşin aslı sxs’de fo fazlalığı ve Tk da geniş gövde açığı… birincisi 50 kişi geçmiyoruz totalde zaten 38 kişiydik ve 6 arkadaşımız malesef eğitimlerde fail oldular ve işsiz kaldılar tk da olsalardı devam ediceklerinden eminim:) ikincisi ortalama 1300-1500 saat arasında sxs den tk ya dönen toplam 26 kişiyiz, bizlere tk nın ihtiyacı varmıydı tartışılır ama en çok sxs in ihtiyacı olucak.. ama tk son zammıyla piyasa gene lider olduğunu ve hep öyle olucağını gösterdi herkes için hayırlı uğurlu olsun
  • Tk bu ortada kalan 17 pilota tip eğitiminiz bile planlandı, haftaya başlıyorsunuz bile dedi düşünebiliyor musunuz? Empati kurun lütfen bu 17 kişinin tek hatası Tk nın bu kadar kesin konuşmasına inanmaları oldu. Son ana kadar tip başlangıç zamanını beklerken bir anda ortada kaldıkları söylendi ve yıllardır bu 17 kişinin bir tanesini dahi muhattap görmüyorlar . Murat bey bu 17 kişi bence Tk nın o dönemki en büyük ayıbı oldu. Eğer bu Tk yöneticilerinin birazcık olsun Allah korkusu var ise bu haklarını yedikleri 17 kişi ve aileleri ile helâlleşmek olmalı..
  • SXS uçaklarında 17. sora yoktur :)
  • 23 yasinda lufthansa da pilot egitimim bitdi, bizi birinci germanwingse sonra eurowings gönderdiler, birdaha geri almadilar, aradan 9 sene gecdi, hic bir zaman borçum olmadi ama gine gecinemedim, 2020/21 de ayda 10-20 saat ucduk,istifa etdim,universitede ögrenciyim suan,benimlen liseyi bitiren arkadaslarim doktor veya mühendis, ben üsteykenen onlar beni örnek gösteriyordu simdi ben onlari,tabi soranlar var:3 tip eğitimim ve neredeyse 5000h var,neden baska sirket degil, evet dünya acik bana ama sirketlerin kahpesi olmakdan bikdim, cocuklarimi ordan oraya götürmekdende biktim,bu mesleğe sevdalanmakda kolay ama sirt dönmekde, nankör cünkü, değmez.. tavsiyem : ikinci mesleğiniz olsun, sirket haric sağliğiniz bile eksik olsun gözünüzün yaşina kimse bakmaz.

Sunexpress'e giden THY pilotları geri dönüyor

Türk Hava Yolları'nın, 2018 yılında herhangi bir krizi öngörmeden, (öngörmesi de mümkün değil) sisteme dahil ettiği mezun pilot ve pilot adaylarının, geride kalan iki yıllık süreçte, en büyük sıkıntıyı yaşayan kesim olduğunu biliyorum. Sistemin içerisinde olup maaşları kesilenler ile mukayese edilemeyecek kadar mağduriyet yaşadılar.

Bugün gelinen noktada, şirket bünyesindeki tüm çalışanların maaş kesintilerinin büyük bölümü iade edilirken iki yıldan bu yana tanımsız bir statüde bekletilen mağdurlar var. Onlara kimse kulak vermiyor. Mağduriyetlerini dile getiremiyorlar. Korkuyorlar ama tükenmenin eşiğindeler... Birçoğu maddi ve manevi açıdan bitik durumdalar.

Biliyorsunuz 2020 yılı Mart ayında pandemi krizi henüz başlamadan birçok havayolunun Boeing 737 MAX ile başı dertteydi. Pandemi gibi çok büyük bir kriz, daha minör seviyedeki MAX krizini unuttursa da, filosunda Boeing 737 MAX bulunan veya bu uçaklardan sipariş eden havayolları, küçük bir krizle karşı karşıya idi. Filo planlamaları ve dolayısıyla bu filolarda görev alacak ekiplerin istihdamı konusunda havayolu şirketleri önemli sıkıntılar yaşadı. Kapasite düştüğü için bazı havayolu şirketleri yolcu ve kârlılık hedeflerinin gerisinde kaldı.

THY de o havayolları arasındaydı. Henüz pandemi krizi yokken 2019 yolcu rakamları hedeflenenin gerisindeydi. Global havacılık sektörü için değil de MAX işleten havayolları için pandemi öncesinde mini bir kriz testi vardı aslında...

Onun öncesinde ise her şey yolunda ve havacılık sektörü için son derece iyi bir ortam vardı. Havayolu şirketleri filolarını büyütüyor ve sürekli istihdam sağlanıyordu. THY'nin bu dönemde, temini güç meslek sınıfında olduğu için, özellikle pilot ihtiyacını karşılamak üzere, yoğun bir şekilde pilot alımı yaptığını hatırlıyorum. Türkiye'deki uçuş okullarından, silahlı kuvvetlerden, yurtdışındaki okullardan ve yabancı kaynaklardan sürekli istihdam sağlanıyor, büyüyen filolar bu şekilde besleniyordu. Bütün bunlar olurken eldeki pilotların yurtdışına kaçmaması için de zam üstüne zam yapılıyordu.

Bütün dünya genelindeki pilot arzı talebe yetişemediği için havayolu şirketleri pilotlarını kaybederek sürpriz yaşamak istemiyordu.

THY'de de, bu panikle ihtiyacın üzerinde pilot alımı oldu. Kendisine ait uçuş eğitim akademisi ile diğer uçuş okullarına çok sayıda yetiştirilmek üzere pilot filosu alındı. Bin civarında pilot, sadece kendi bünyesindeki akademiye dahil edildi. Bunların dışında, tip eğitimi olmayan yeni mezun pilotlar da, "dil yeterliliği ve üniversite mezuniyeti" şartı aranmadan işe alındı.

Piyasadaki panik, THY'nin hata üstüne hata yapmasına neden olmuştu. Ve bu hata ile ilk olarak Boeing 737 MAX krizinde yüzleşti. İşe aldığı bazı pilotların tip eğitim planlamalarını yapamadı. Sadece pilot da değil. Teknisyen ve kabin memurları için de benzer süreç oldu. İşe alınan kabin memurlarının bir kısmı eğitime başlatılamadı. Teknisyenler de aynı şekilde... Hem eğitim sınıfları dolu olduğu için hem de o günün şartlarında acil ihtiyacı olmadığı için, pilotlar, kabin memurları ve teknisyenler beklemeye alındı.

Hatta bu süreçte çok ilginç bir şey oldu. THY, işe aldığı ihtiyaç fazlası bir kısım pilotu yüzde 50 ortağı olduğu Sunexpress'e yolladı. Kontrolsüz şekilde piyasadaki bütün pilot, kabin, teknisyen ne varsa toplayan THY, bir anda pandemi krizi ile karşı karşıya kalınca, kelimenin tam anlamıyla işi eline yüzüne bulaştırdı.

Aylarca kimseye ne bir haber verdi ne bir açıklama yaptı. İşe alımları tamamlanan veya imza aşamasına gelen çok sayıda mağdur ordusu ortaya çıktı. Aylarca evlerinde haber beklediler. Her an haber gelecek beklentisiyle başka iş arayışına da giremediler.

Pandemi döneminde THY'nin insan kaynakları sistemi kelimenin tam anlamıyla çöktü. Panikle piyasadaki herkesi toplayan THY; o günlerde kara kara "Ben şimdi bunları ne yapacağım" diye düşünmeye başladı. Kendi eğitim akademisindeki pilot adaylarının eğitim planlamalarını 2025'e kadar uzattı, diğer uçuş okullarına verdiği filoları geri çekti. Diğerlerine ise aylar sonra, "İşler düzelince biz sizi ararız" deme zahmetinde bulundu. Tip eğitimi bekleyenlere de birkaç ay öncesine kadar insan kaynakları "ölü taklidi" yapmakla yetindi.

THY'nin personel maaşlarında normale dönmesi ile birlikte şimdi sıra onlarda... Yeterince mağdur edildiler ve haklı olarak artık işlerin normale döndüğünü düşünüyorlar. Eğitimlerinin bir an önce tamamlanmasını ve görevlerine başlamayı umuyorlar.
Fakat burada bir konuya dikkat çekeceğim. Yazının bir bölümünde THY'nin ihtiyaç fazlası pilotları iki yıllığına Sunexpress'e gönderdiğini ve o sürenin de bu ay itibariyle dolduğunu öğrendim. THY anlaşma gereği, dönmek isteyen bu pilotları geri almak zorunda. Ancak Sunexpress'in bu pilotlara ihtiyacı var. Pilotların da açıkçası euro ile maaş aldıkları ve daha istikrarlı gördükleri Sunexpress'ten ayrılmayı düşündüklerini pek sanmıyorum. Böyle bir ortamda, THY'nin Sunexpress'teki 50 civarındaki pilotu bünyesine çekmek istemesini pek anlamadım. Hali hazırda tip eğitimi bekleyen çok sayıda pilot varken dışarıdan henüz tecrübeli denilemeyecek uçuş saatine sahip pilotları, üstelik hali hazırda bir işleri varken çağırmak neyin nesi?
Kaldı ki, gelenlerin bir çoğunun da gönülsüz olarak THY'ye döndüğü ortada...

Hakkaniyetli olan, işi olan pilotlara iş vermek yerine önce aylardır belirsizlik içerisinde bekletilen pilotların sisteme dahil edilmesi değil mi?

Sunexpress'e giden THY pilotları geri dönüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (120)

Sizi bölmüşler uyuyorsunuz ~ 4 ay önce
Yok kaptandı yok fo’ydu yok şuydu buydu,kardeşim sizi zaten 5 bin parçaya bölmüşler, siz kendi aranızda birbirinizi ezmek ya da kendinizi üstün görmek için can atıyorsunuz,sizi herkes tekmeler iter kakar. Maaşı yüzde 10’a düşürdüm dese ne yapa bileceksiniz, söyliyim mi hiçbir şey yapamazsınız.anca burda birbirinizle kavga edin, pilotları eğitimli biliyor insanlar ama akademik eğitim almış cehalet baki kalmış azımsanmayacak insan varmış ne yazık ki.birlik olun birlik, gücünüzün farkına varın siz iktisadi olarak değerli bireylersiniz,egonuzu gereksiz havanızı bir kenara koyun ve düşünün lüffen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
paylıt ~ 5 ay önce
kriz her sektörü ve her ülkeyi vurdu ancak TK personel krizin her aşamasında maddi ve manevi olarak hep yalnız ve desteksiz kaldı. aylarca şirketin maas ya da kriz yönetimi konusunda bir açıklama bile yapmaması ve bu haber sitesinin adeta resmî kaynağa dönüşmesi cok tuhaf bir durum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden Sonuç penetrasyonu ~ 5 ay önce
İyiysen girersin demişti büyük düşünür. Beceriksizliğinizi torpilsizliğe bağlamayın. Ne torpilliler giremedi.. haberlerde okuduk. Ne torpilsiz fo arkadaşlarda şirkette kaptanın, müdürün konuşamayacağı cesaretle konuşabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey e ~ 5 ay önce
Fark yaratan haberlerinizle camiadaki gazetecilerinden biri olarak TİS sürecinde özellikle II. Pilotların büyük bir hak kaybına uğramasına neden sessizsiniz.?? Şirket belli ki 2018 de verdiği zammı geri aldı ancak o dönemde ikinci pilotlara kaptanlarla aynı oranda zam yapılmamıştı ki!! verirken farklı keserken aynı??? biri de çıkıp bunu dillendirmeyecek mi TİS in kaybedeni ikinci pilotlar oldu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadir'e 2 ~ 5 ay önce
Kadir ben sana deneyimlerime dayanan bir yorum yaptım. Sen ise beni tanımadığın halde benim üzerinden analiz yaparak kendince cevap vermişsin. Sana tek tek sayarım diyorum. Kendi yaşadığım 2 tane olay var ki keşke anlatabilsem sana. Pilot arkadaşlarımın itirafları cabası. 27 bin kişiyi bilmem kokpit için yorum yaptım çünkü kokpit personeliyim. Kabin için de yüzüme karşı itiraf eden arkadaşlar olmadı değil ama kokpiti konuşuyorum ben. Hakkıyla şirkete giren, bir yere gelen yok demiyorum. Hak yemem. İki elinin parmaklarını geçmez diyorum. Bana devlet kültüründen hiç bahsetme ülkede liyakat diye bişey kalmamışken komik olur. THY küçük Türkiye'dir bu sözümü unutma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 5 ay önce
biz cadetleri niye uçurmuyorlar anlamak mümkün değil 2018 aralıktan beri bekliyoruz daha ne kadar beklicez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 5 ay önce
Cok
Sen daha dur ~ 5 ay önce
Şirkette yabancılar varken uçmayı unut. Önceşik yabancı. Üşkeden döviz çıkışı yani
Yalan ~ 5 ay önce
.
Bu süreçte SXS’den TK ya geçen Fo ~ 5 ay önce
İşin aslı sxs’de fo fazlalığı ve Tk da geniş gövde açığı… birincisi 50 kişi geçmiyoruz totalde zaten 38 kişiydik ve 6 arkadaşımız malesef eğitimlerde fail oldular ve işsiz kaldılar tk da olsalardı devam ediceklerinden eminim:) ikincisi ortalama 1300-1500 saat arasında sxs den tk ya dönen toplam 26 kişiyiz, bizlere tk nın ihtiyacı varmıydı tartışılır ama en çok sxs in ihtiyacı olucak.. ama tk son zammıyla piyasa gene lider olduğunu ve hep öyle olucağını gösterdi herkes için hayırlı uğurlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sxs ~ 5 ay önce
Hayırlı olsun her işte bir hayır vardır,ik cinin dediği gibi sxs nin kalanlarla sözleşme uzatacagi ne malum? şak diye Almanya'ya kilit vurdular,tak diye 10 uçak yeter diyebilirler,işin içinde Türkler var olmaz denen herşey olur.
Yorumcu ~ 5 ay önce
Bence SXS’ in ihtiyacı olacağı konusu tartışmaya kapalı çünkü sizlere ihtiyacı olacağını sanmıyorum, hele ki “olucak” yazacak kadar Türkçe konuşabilen birine olacağını hiç sanmıyorum.
Uyduruk ~ 5 ay önce
Uyduruyorsun. Bilmeden konusma.
Bu durumun tek mağdurları o ortada kalan 17 kişidir. ~ 5 ay önce
Tk bu ortada kalan 17 pilota tip eğitiminiz bile planlandı, haftaya başlıyorsunuz bile dedi düşünebiliyor musunuz? Empati kurun lütfen bu 17 kişinin tek hatası Tk nın bu kadar kesin konuşmasına inanmaları oldu. Son ana kadar tip başlangıç zamanını beklerken bir anda ortada kaldıkları söylendi ve yıllardır bu 17 kişinin bir tanesini dahi muhattap görmüyorlar . Murat bey bu 17 kişi bence Tk nın o dönemki en büyük ayıbı oldu. Eğer bu Tk yöneticilerinin birazcık olsun Allah korkusu var ise bu haklarını yedikleri 17 kişi ve aileleri ile helâlleşmek olmalı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
17 ~ 5 ay önce
SXS uçaklarında 17. sora yoktur :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nankör meslek ~ 5 ay önce
23 yasinda lufthansa da pilot egitimim bitdi, bizi birinci germanwingse sonra eurowings gönderdiler, birdaha geri almadilar, aradan 9 sene gecdi, hic bir zaman borçum olmadi ama gine gecinemedim, 2020/21 de ayda 10-20 saat ucduk,istifa etdim,universitede ögrenciyim suan,benimlen liseyi bitiren arkadaslarim doktor veya mühendis, ben üsteykenen onlar beni örnek gösteriyordu simdi ben onlari,tabi soranlar var:3 tip eğitimim ve neredeyse 5000h var,neden baska sirket degil, evet dünya acik bana ama sirketlerin kahpesi olmakdan bikdim, cocuklarimi ordan oraya götürmekdende biktim,bu mesleğe sevdalanmakda kolay ama sirt dönmekde, nankör cünkü, değmez.. tavsiyem : ikinci mesleğiniz olsun, sirket haric sağliğiniz bile eksik olsun gözünüzün yaşina kimse bakmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Edebiyat ~ 5 ay önce
Nankör olmayan meslek mi var? Sağlığını kaybettiğinde yapabileceğin meslek mi var? Kapitalizmin olduğu yerde vefa mı olur? Aileni gezdiren bi tek sen misin? Askerler ne yapsın, polisler, doktorlar ne yapsın?
Bu türkçeyle? ~ 5 ay önce
Eminmisn????
NANKOR MESLEĞE CEVAP ~ 5 ay önce
DUNKOF
Nankor ~ 5 ay önce
Var. sahadan yer e gecersinnayni massi alirsin. Pilotlukta issiz kalisin. Yuzde bir belki uzman vs yaparlar yarisindan az gelirin olur. Gemi kapt dahil buna

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000