22 Ekim 2018, Pazartesi
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com

Sportif Havacılıkta Lisans Karmaşası

Yazıma tiraji-komik bir ülkemiz gerçeği ile başlamak istiyorum. PPL (Hususi Pilot Lisansı) sahibi bir pilot, mevcut lisansı ile, tüm Dünya’da, 4 kişi kapasiteli, tek piston motorlu tüm hava araçlarını MEVCUT LİSANSI İLE uçurma yetkisine sahip.

AYRICA FARKLI BİR LİSANSA İHTİYAÇ DUYMADAN.

Ülkemize döndüğümüzde, 2015 Haziran itibariyle, Dünya’da eşi benzeri bulunmayan bir lisans türü mevcut. UPL. Ultralight Pilot Lisansı.

UPL nedir, nereden gelmiştir kısaca üstünden geçelim.

#

Nedir bu UPL?

Azami kalkış ağırlığı 472,5 kg altında bulunan 2 kişi kapasiteli hava araçlarını sportif olarak uçurmak isteyen kişiler için bir kolaylık olarak düşünülmüş dönemin otoritemiz yetkilileri tarafından. Tamamen iyi niyetli. Tamamen sportif havacılığa destek amaçlı. Buraya kadar herşey güzel. Sonra otoritemiz demiş ki bu işle ilgilenen, “hoca” lık yapan kişileri toplayalım, hep birlikte birşeyler hazırlayalım. Onlar bu işi biliyorlar.

İŞTE TAM BURADA İLGİNÇLİKLER BAŞLIYOR.

O toplantıların sonucunda, şuan ismini vermek istemediğim fakat daha sonra öğretmenlik yetkisi dahil askıya alınacak “DUAYEN(!)” hocalarımızın da ÇOK BÜYÜK KATKILARI İLE ortaya öyle güzel bir talimat çıkıyor ki (Maalesef halen yayında fakat çok yakında revize edilecek) sportif havacılığa destek amaçlı başlayan hareket en büyük kösteklerden biri haline geliyor.

Yeni kişileri camiaya kazanırken her şey daha kolay olsun diye başlanan yolda mevcut lisans sahiplerine ek zorluklar çıkıyor.

Nereden mi biliyorum, PPL lisansım ile Airbus’un eğitim uçağı olarak üretilmiş, 240 Beygir Socata Tayyaresini uçurabiliyorken, Avrupa’da 16 yaşında çocuklara uçmayı öğrettikleri Aeroprakt’ı kullanabilmek için 7 saat eğitim ücreti olarak 1750 euro ücret ödedim. Bugün Euro neredeyse 7 TL.

Bolca pilot, bolca uçuş öğretmeni yetiştirelim, sportif amaçlı uçuş okulları kurulsun diye yola çıkılmışken talimatnamede araya sıkıştırılan bir “Eğitim Müdürü” maddesi ile mevcut öğretmenlerin dışında kimse sisteme giremedi.

Neyseki derdimizi gerekli yerlere ilettik. Birçok farklı kanaldan. Otoritemiz derdimize kulak verdi. Hatta sportif havacılık düzene girsin diye, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne, yıllarını sportif havacılığa adamış Haluk hoca (Özil) alındı. O çabaladı, herkes elinden geldiğince destek oldu. Yeni bir talimatname taslağı hazırlandı, yayınladı. Çok yakında da yürürlülüğe girecek diye umut ediyoruz.

#

Fakat ülkemizde bu gelişmeler yaşanırken Uluslararası otoritelerde boş durmadı. EASA, Daha önce her otoritenin kendi sorumluluğuna bıraktığı sportif havacılık bölümünün “Sabit Kanat” kısmını (ultralight, Light Sportif Aircraft…) 2016 yılında “LAPL” başlığı altında standardize etti. Haliyle ülkemizde EASA aday ülkesi konumunda bulunduğundan Part-FCL başlığı ülkemize SHT-FCL olarak gelirken “LAPL” da yanında hediye olarak geldi.

Şimdi, benim ve birçok kanat arkadaşımın aklında şu sorular var. Buradan bu konudaki tüm ilgilileri SHT-FCL ve SHT-ÇHHA’yı inceleyerek  yorum, e-posta, sosyal medya aracılığı ile görüşünü iletmeye davet ediyorum.

SİZCE;

1)   Ülkemizde ÇHHA kategorisinde bulunan Microlight ve Gyrocopter’in PPL uçaklarından ziyadesiyle farklı olduğunu ve ayrı bir lisans istemesini kabul ediyoruz. Fakat bazı uçuş okullarında PPL eğitimi dahi verilen EVECTOR uçağını uçurmak için, tamamen aynı olmasına rağmen tescil sertifikasında “U” yazıyor diye UPL lisansına sahip olmak zorunda kalacak mıyız ?

2)    LAPL, SHT-FCL ile resmen yürürlülüğe girmiş ise UPL’in Ultralight (Sabit Kanat) bölümü yeni talimatda yer almayacak mı ?

3)    LAPL hali hazırda yürürlülükte iken SHT-ÇHHA’da Ultralight yer alırsa kim neye göre hareket edecek?

4)    PPL  sahiplerine 7 saatlik eğitim her şartta verilecek ise UPL diye ayrı bir lisans tanzim etmek yerine PPL lisansına tip olarak işlenemez mi ? 2 Yılda bir farklı bir lisansın tazelemesi ile uğraşılmamış olunur.

Yazımı sonlandırmadan son bir konuya değinerek haklı bir teşekkür de bulunmak istiyorum.

Ülkemiz mevzuatsal çerçevesinde MAALESEF Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü aynı anda,

Sportif havacılık,

Havayolları,

Havacılık savunma sanayii,

İnsansız Hava Araçları vb. birçok alanda otorite görevi görüyor.

Aynı denetçi,

Bir gün havayollarını denetliyor ertesi gün gidiyor bir sportif havacılık kulübünü denetliyor. Bir sonraki gün TAI’ye gidiyor Hürkuş’u denetliyor.

1 Aralık 2012’de Samsun’da gerçekleştirilen sportif havacılık çalıştayı sonrası yükselişe geçen bir ivme ile ( Mevcut Amatör Havacılık Yönetmeliği temeli o çalıştayda atılmış idi.) genel müdürlüğümüz sportif havacıları görüyor ve destekliyor. Hatta 2.’si 10 Kasım 2018 tarihinde yine Samsun’da gerçekleşecek çalıştaya genel müdürlük ve daire başkanları düzeyinde katılım sağlıyor.

Bu bağlamda,

Başta Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİ olmak üzere,

Tüm Genel Müdürlük Çalışanlarına,

Ultra-yoğun programlarına rağmen sportif havacılığı unutmadıkları için,

Geçmişe göre kat kat fazla önem gösterdikleri için şahsım ve böyle düşündüğümden emin olduğum kanat arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle,

Sportif Havacılıkta Lisans Karmaşası

Facebook Yorum

Yorumlar

Elbise biçmek ~ 1 yıl önce
Başkasına biçilen elbiseden bize ne? Bakarsın ülkende hangi araçlar var, trend ne yönde ona göre işi kolaylaştıran ve sadece küçük araçları ilgilendiren ulusal ve basit bir mevzuat yazarsın, olur biter. EASA buna (ulusal mevzuata) karışmıyor. Bu uçaklar zaten Münih'e de uçmayacak. Sıkıntı nedir? Bunu tüm Avrupa ülkeleri yapıyor. EASA mevzuatı yanında adamların kendi UPL mevzuatı var. Ayrıca, bu ülkelerde binlerce araç var ona göre mevzuat yazılmış. Bizim bir avuç Genel Havacılığa yazacağın toplam mevzuat 10 sayfayı geçmese de olur. Bırak önce biraz küçük araç sayısı artsın, sportif uçuş gelişsin, ondan sonra düzenle. Motorlu yelkenkanatla tur atacak adama PPL eğitimi derecesinde eğitim vermenin, class 2 medikal istemenin manası ne? Uçuşu düzgün yapsın, ölmesin yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İrfan ~ 1 yıl önce
Eski bir havacı olarak sizi yakinen izliyor,yazılarınızı zevkle okuyorum Ulukan bey.Başarılarınız daim olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İrfan ~ 1 yıl önce
Ulukan bey sizi yakinen takip ediyorum,sportif havacılığın gelişmesi için çabalarınızın farkındayım.Sizlerin çoğalması en büyük dileğimiz ve umudumuz.Başarılarınız daim olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer Koca ~ 1 yıl önce
Güzel tesbit umarım sonuç alınır . Upl g var bende yurtdısından aldım . Orada amator ve sportif havacılıgın ne kadar kolaylastırıldığını , bin tane işlem yapmadan 2000 feet üzerine kontrollü sahalara girmeyeceksen Arabanla gezer gibi uçuş yapıldıgını gördük . Umarım yabancı lisansların türk lisansına çevrim konusuda ele alınır zira easa ultralight lisansları ülkelerin kendilerine bırakmış .Easa upl diye bi lisans yok yani. Yabancı ülkelerden alınan Upl lisanslar için Çhha da yazmasına ragmen realite ne yapılacağı bir muamma .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000