02 Aralık 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Nerdeyse THY bataacak sabebi de basiretsiz liyakatsız baş müdürler yüzünden gereksiz bir müdürler ordusundan şatafat meraklısı tepeden inme ne oldum delisi olmuş yöneticilerin iş bilmezlikleri israfıı yüzünden lego reklamı neydi öyle kabus gübi hatırladıkça o sesler kafamın içinde dan dan yankılanıyor sponsorluklar açık hava gösterileri say say bitmez devlet arkasında olmasa yıkıldı yıkılacak gibi Pegasus nasıl bir firma nasıl büyüdü küçük bir sermayeyle kuruldu ama liderliğe oynuyor herkes bildiği işi yapsa havacılığı havacılara bıraksalar olmaz mı
  • Şirketin bu durumuna hepimiz üzülüyoruz,ama yakında herkes göricek,küllerinden doğacak bu şirket,pegasusu bile geride bırakıcak,sadece sabırlı olmalıyız,ben ve ekibim elimizden geleni yapcaz.
  • Umarım batmazlar. Ama sıkıntının tamamen yönetimsel beceriksizlikten olduğunu düşünüyorum. Pegasus'a bakın büyüdükçe büyüyor. Dediğim gibi inşallah batmazlar. Onca çalışanına yazık!!
  • Koç ve Sabancı gurubuna bakınca kimlerle yola çıktıklarını ve başarılarını görürüz.Oncelik kaliteli bir yönetim. insiyatif ve sorumluluk almış kişiler.Atlas ise sadece PATRON tarafından yönetilen bir şirket.Gecmise yönelik acı tecrübeler yaşamış olabilir ama geleceğe yürürken doğru yönetimlere güvenmek gerekir.Guzel bir şirket umarim bu işin içinden çıkarlar.
  • Global in kurtulusu onurair gibi bir ticaret ekibine bagli kafasini gomdu tek bir yere orasida iga sonunda thy nin yaninda nefes alamadi cunku sen thy standartlarinrinda ozel havayolu sirketisisin durum malum antalya ve izmiri neden bosladi bu is tarifeli ucuslarlala olmaz sadece benim param var demeklede olmaz hazira dagmi dayanir thy devletin yardimlari vs ile buyur tabi ozel havayolu sirrketleri kaliyor acikta devletten medet ummak yerine yoneticlerin silkelenip ticaret savasinda heryol mubah mantigi saldirmasi lazim heryere bu is istanbulda iga da olmaz ikramlari yap satisli antalya izmir dalaman bodrum gerekirse sende onur gibi bul misir vietnam vs at ucaklari oraya gonder ekipleri yap hesabini kalk ayaga startrex vs ile hava atacak zaman deil buzaman umarim kurtulur bu durumdan sivilhavacilik daha iyi duruma gelir umarim
  • Doğru Pegasus'un elin de WIDE BODY uçak yok! Sence Wide body uçak almak ya da kiralamak çok mu zor? Onur Air,Atlas gibi şirketler kiraladığına göre Pegasus'ta isterse kiralar değil mi? İlk önce bunun cevabını verirseniz çok sevinirim.Ayrıca Sabiha'da neden ikinci pist yıllardır bitmiyor? bu da size ikinci sorum? Kısacası Pegasus'u nasıl baltalarız diye uğraşıyorlar.! Birisi kar elde ederken diğeri zarar ediyor! Böyle giderse Beyefendiler koltuklarından olacak,lüks ve şatafat içinde ahkam kesemeyecekler. :) Yeterince sorunuza cevap verebildim umarım?
  • Thy de kalite dusmekte. Kotil zamaninda vizyon vardi kalite vardi..
  • Atlasglobal'e Sabiha'dan slot verileceği söyleniyor. Bilgisi olan var mı?
  • diğer havayollarının hepsı alım yapıyor. Fakat yas ortalaması 30 ve altı ıstenılıyor. Esnek olan lutfen...
  • THY'nim bu kadar büyümesi bizi gururlandırır ama! Sürekli zarar etmesi ve diğer hava yolu şirketlerini batırması bizleri üzer! Batırmaktan kastım şu; Mesela IST-ESB Ankara uçuşları sadece Thy'de! Amerika,uzak doğu da thy'nin tekelinde :) Pegasus Amerika için slot almaya kalktı,perde arkasında kıyamet koptu.Ayrıca Thy yöneticilerine iki sözüm var;Eğer kar elde etmek,tasarruf politikası uygulamak istiyorsanız 10 dakika olan taxi sürelerini 30 dk çıkmasını engelleyin,uçuş ekiplerine max blok verin ki yakıttan milyon dolarlar kar elde edin.Ayrıca elini sallasan her birim de onlarca müdür ve şef var. öncelikle de yeniden yapılanmaya gidin de milletin mesai hakkı vb şeylere göz dikmeyin yazıktır.

Son kurban Atlasglobal mi?

Türk sivil havacılığının miladı olarak nitelendirilen 2003 yılından itibaren, havayolları açısından iki farklı fotoğraf görebiliriz.

Bir tarafında sürekli yükselen bir THY ve onu takip eden Pegasus…

Diğer tarafında ise ayakta kalma savaşı verenler ve o savaşı kaybedenler…

Belki geçen süre içerisinde bir çoğunun adını unutmuş olabiliriz ancak 2003 yılında Türkiye’de 17’si yolcu ve 3’ü kargo taşımacılığı yapan toplam 20 havayolu şirketi vardı.

Türk Hava Yolları ile özel havayolları arasındaki makas bu kadar açık değildi. Sektörde toplam 160 civarında uçak varken ve bunun yüzde 60’ı özel havayollarına aitti. (2003’te THY’nin 65 uçağı vardı)

2018 yılı sonu rakamlarına göre Türkiye’deki toplam uçak sayısı 515 ve bunun 346’sı tek başına THY’ye ait!

16 yıl önceki uçak sayısı orantısı, bugün yüzde 60 THY ve yüzde 40 özel havayolları olarak tam tersine dönmüş görünüyor.

O zamanlar Atatürk Havalimanı’ndaki THY’nin payı da şimdi olduğu gibi yüzde 80’lerde olmamıştı hiç. Şu anda İstanbul Havalimanı’nda diğer havayollarının toplam kapasitedeki payı yüzde 20’yi dahi bulmuyor. Ezici ve yıkıcı bir üstünlük sözkonusu…

Yazının başında savaşı kaybedenler dedim…
Onların bir çoğunun adlarını, bir çırpıda hatırlamıyoruz bile…

Tarhan Tower, Fly Havayolları, Best Air, Saga, Sky Airlines, Turkuaz, İnter, Kıbrıs Türk Hava Yolları, World Focus, Golden, Borajet , Bosphorus Airlines…

Bu şirketlerin tamamı battı!

Ayrıca İzmir merkezli İzair de, Pegasus’a dahil oldu…

Son olarak Atlasglobal’in uçuşlarını askıya aldığını düşünürsek, şu anda 2003 sonrası kurulan şirketlerden tek bir tanesi ayakta…

Tailwind…

Onun da yıllardır filo ve iş planı değişmiyor. Kendisine ait 5 uçağı var. Yazın uçuyor, kışın yatıyor. “Mevsimlik havayolu” diyebiliriz…

2008 yılında Pegasus Havayolları’nın sahibi Ali Sabancı’nın, “Türkiye’de 3 buçuk havayolu kalacak” açıklamasına o gün kimse hak vermiyordu ama bugün görünen tabloda, “ Acaba” diye düşünmeyenimiz yoktur.

Evet, Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress ve THY’nin alt markası Anadolujet…

Üç buçuk tanımlamasındaki şirketler bunlar…

Güçlüler ve rekabette acımasızlar… Herhangi bir havayolunun bu rekabet ortamında, aynı iş modeli ile ayakta kalabilmesi imkansıza yakın…

Yumurtaları farklı sepete koyanlar ayakta kalıyor. Mesela Onur Air… Yıllardır, tarifeli ve charter operasyonlarla, özellikle Suudi Arabistan işbirliği ile zor günleri atlattı ve ayakta kalabildi. Şimdi Mısır operasyonuna ağırlık veriyor. 8 uçağı oraya koydu, 10 ya da 11 uçağı Suudi Arabistan’da… Antalya’dan Rusya’ya charter operasyon yapıyor. Ve küçük bir kısmı da iç ve dış tarifeli uçuşlarda…

Tek bir sepet yerine üç dört sepete bölünmüş riskler ayakta tutuyor Onur Air’i…

Ayrıca Bulgaristan merkezli Holiday Europa adında bir havayolu da kurdu. Üstelik sadece o değil, alternatif olması açısından Corendon ve Freebird de yine yurtdışında havayolu şirketi kuran yerli taşıyıcılarımızdı.

Yukarıda da yazdığım gibi 2002 yılında 20 havayolu şirketi vardı ve Pegasus hariç diğer şirketlerin uçak sayıları yine bugünkü filolarına yakındı.

Bugüne baktığımızda,  fiilen uçmayan Atlasglobal’i de çıkarırsak toplam havayolu sayısı 10…

Yani yolcu sayısı belki kat kat arttı ama havayolu sayısı yarı yarıya düştü…

Bu fotoğrafın elbette birçok nedeni var ama en önemlisi rekabette THY’ye karşı hep haksızlığa uğramaları olabilir. Havayolu sayısı açısından 17 yıl öncesinin yarısı kadar havayoluna sahipsek, 15 civarında havayolu bu süre içerisinde batmışsa ve en önemlisi en son kurulan havayolu 10 yaşında ise, burada şapkayı önümüze koyup biraz düşünmek gerekmez mi?

Gökyüzünde THY’nin kendisini yalnız hissetmesine elbette gönlümüz razı olmaz ama ya 17 yılda batan veya hergün batma korkusu yaşayan havayollarını nereye koyacağız?

Şu kadar yolcu taşıdık. bu kadar uçak uçurduk diye başarılı istatistikleri her fırsatta siyasi malzeme yapanlar, neden bu kadar şirket yok olup giderken kılını kıpırdatmadı ve kıpırdatmıyor?

İstatistikler çoğu zaman gerçeğin üzerini örter. Tıpkı burada olduğu gibi... Belki yolcu sayısı artı, belli rekorlar kırıldı ama kim ne derse desin, ortaya çıkan bu tabloda; yanlı, yanlış ve haksız rekabet politikalarının sonucu olarak başarısız bir fotoğraf olduğu gerçeği tüm çıplaklığıyla karşımızda duruyor...

Bakın son kurban Atlasglobal...

Ama emin olun en son kurban da o olmayacak. 

Son kurban Atlasglobal mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Bu ne ki ~ 6 ay önce
Nerdeyse THY bataacak sabebi de basiretsiz liyakatsız baş müdürler yüzünden gereksiz bir müdürler ordusundan şatafat meraklısı tepeden inme ne oldum delisi olmuş yöneticilerin iş bilmezlikleri israfıı yüzünden lego reklamı neydi öyle kabus gübi hatırladıkça o sesler kafamın içinde dan dan yankılanıyor sponsorluklar açık hava gösterileri say say bitmez devlet arkasında olmasa yıkıldı yıkılacak gibi Pegasus nasıl bir firma nasıl büyüdü küçük bir sermayeyle kuruldu ama liderliğe oynuyor herkes bildiği işi yapsa havacılığı havacılara bıraksalar olmaz mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cenk ~ 6 ay önce
Şirketin bu durumuna hepimiz üzülüyoruz,ama yakında herkes göricek,küllerinden doğacak bu şirket,pegasusu bile geride bırakıcak,sadece sabırlı olmalıyız,ben ve ekibim elimizden geleni yapcaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
okan boran ~ 6 ay önce
Umarım batmazlar. Ama sıkıntının tamamen yönetimsel beceriksizlikten olduğunu düşünüyorum. Pegasus'a bakın büyüdükçe büyüyor. Dediğim gibi inşallah batmazlar. Onca çalışanına yazık!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolsu ~ 6 ay önce
Koç ve Sabancı gurubuna bakınca kimlerle yola çıktıklarını ve başarılarını görürüz.Oncelik kaliteli bir yönetim. insiyatif ve sorumluluk almış kişiler.Atlas ise sadece PATRON tarafından yönetilen bir şirket.Gecmise yönelik acı tecrübeler yaşamış olabilir ama geleceğe yürürken doğru yönetimlere güvenmek gerekir.Guzel bir şirket umarim bu işin içinden çıkarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atlasglb ~ 6 ay önce
Global in kurtulusu onurair gibi bir ticaret ekibine bagli kafasini gomdu tek bir yere orasida iga sonunda thy nin yaninda nefes alamadi cunku sen thy standartlarinrinda ozel havayolu sirketisisin durum malum antalya ve izmiri neden bosladi bu is tarifeli ucuslarlala olmaz sadece benim param var demeklede olmaz hazira dagmi dayanir thy devletin yardimlari vs ile buyur tabi ozel havayolu sirrketleri kaliyor acikta devletten medet ummak yerine yoneticlerin silkelenip ticaret savasinda heryol mubah mantigi saldirmasi lazim heryere bu is istanbulda iga da olmaz ikramlari yap satisli antalya izmir dalaman bodrum gerekirse sende onur gibi bul misir vietnam vs at ucaklari oraya gonder ekipleri yap hesabini kalk ayaga startrex vs ile hava atacak zaman deil buzaman umarim kurtulur bu durumdan sivilhavacilik daha iyi duruma gelir umarim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isma'ya cevaben. ~ 6 ay önce
Doğru Pegasus'un elin de WIDE BODY uçak yok! Sence Wide body uçak almak ya da kiralamak çok mu zor? Onur Air,Atlas gibi şirketler kiraladığına göre Pegasus'ta isterse kiralar değil mi? İlk önce bunun cevabını verirseniz çok sevinirim.Ayrıca Sabiha'da neden ikinci pist yıllardır bitmiyor? bu da size ikinci sorum? Kısacası Pegasus'u nasıl baltalarız diye uğraşıyorlar.! Birisi kar elde ederken diğeri zarar ediyor! Böyle giderse Beyefendiler koltuklarından olacak,lüks ve şatafat içinde ahkam kesemeyecekler. :) Yeterince sorunuza cevap verebildim umarım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan ~ 6 ay önce
Thy de kalite dusmekte. Kotil zamaninda vizyon vardi kalite vardi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CptA319 ~ 6 ay önce
Atlasglobal'e Sabiha'dan slot verileceği söyleniyor. Bilgisi olan var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geyik ~ 6 ay önce
Katarla görüşmeler son aşamaya gelmiş
BUGUN YARISI CIKARTILDILAR ~ 6 ay önce
diğer havayollarının hepsı alım yapıyor. Fakat yas ortalaması 30 ve altı ıstenılıyor. Esnek olan lutfen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İki Çift Söz. ~ 6 ay önce
THY'nim bu kadar büyümesi bizi gururlandırır ama! Sürekli zarar etmesi ve diğer hava yolu şirketlerini batırması bizleri üzer! Batırmaktan kastım şu; Mesela IST-ESB Ankara uçuşları sadece Thy'de! Amerika,uzak doğu da thy'nin tekelinde :) Pegasus Amerika için slot almaya kalktı,perde arkasında kıyamet koptu.Ayrıca Thy yöneticilerine iki sözüm var;Eğer kar elde etmek,tasarruf politikası uygulamak istiyorsanız 10 dakika olan taxi sürelerini 30 dk çıkmasını engelleyin,uçuş ekiplerine max blok verin ki yakıttan milyon dolarlar kar elde edin.Ayrıca elini sallasan her birim de onlarca müdür ve şef var. öncelikle de yeniden yapılanmaya gidin de milletin mesai hakkı vb şeylere göz dikmeyin yazıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isma ~ 6 ay önce
Sanki pegasusun elinde uzun menzili uçak varda abd de slot almaya kalkışıyor söylediklerin mantıksız.
Cenk Yılmaz ~ 6 ay önce
Türk Hava Yolları arkasındaki devlet gücü be bayrak taşıyıcı olması sebebi sürekli kendisini büyütmekte ama devlet olma mantığını yönetimde görememekteyiz. Devlettin temel amacı , özel sektörü desteklemek olmalıdır. Yani kendi yatırımcısı ve vatandaşları ile rekabet etmemelidir. Sektörü geliştirmek ve desteklemek için ana yatırımları planlamalı ama özel yatırımcı ve işletmecilerin önünü açmalıdır. Bunu örneklersek , DHMİ ni verebiliriz. DHMİ nin THY olduğunu varsayarsak bugün ne TAV ne İGA olmalıydı. THY bence kendine sadece Türkiye’de değil batı balkanlardan başlayarak mevcut yerli firmalar ile bölgesel charter uçuşlar için bölgelerden slot kapatma yoluna giderek , kendisi büyürken yerli şirketleri de bölge de desteklemelidir.
Slot ~ 6 ay önce
Kıyamet koptu bölümünü daha açık yazabilir misiniz? Perde arkası çok heyecan vericidir :)
Tek cift soz ~ 6 ay önce
THY oyle buyuk tasarruf elde edilebilecek konulardan cok daha ideolojist tasarruflar pesinde. Bakin Airport habere gore 6 saate kadar uçuşlarda raki, cin ve votkayi yasaklamislar. Artik karlilik tavan yapar. Bir zamanlar American'in bir CEO'su vardi, uçakta verilen salatalarda zeytini kaldirmis ve yılda 200 bin dolar tasarruf etmişti. Arkadas emekli oldu gitti, adini kimse hatırlamıyor ama o zeytin tasarrufu havacilik kitaplarinda hala fikra olarak anlatiliyor. THY şimdi bunlarla rekabet icinde.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000