16 Kasım 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • UK CAA Minimum Requirements for Certification of Aeromedical Examiners (AMEs); Higher Medical Training (CCST or equivalent) : On the UK GMC (or equivalent) Specialist Register in General Practice or a recognised Clinical Specialty. kısaca İNGİLTEREDE de uzmanlık şart.
  • İlgili yetkili ama yetkin olmayan SHGM’nin pratisyen hekimlerinin uzman hekimlerin ve yetkili hastanelerin verdikleri raporlarına dahi direnç gösterdikleri ve ek rapor istedikleri durumlar olabiliyor. Pratisyen oluşuna bakmadan ilgili branşın profesörünün yazmış olduğu raporu dahi sorgulayacak yetkinlikte olduğunu düşünebiliyor bu doktorlar.
  • https://www.caa.co.uk/Aeromedical-Examiners/Certification,-training-and-policy/Guidance-on-AME-Certification/
  • Sn. Toper, hızlı yükselmesine rağmen çalıştığı başkanlıkta bir fark yaratamamıştır. Müdür olduktan sonra da eski yöneticisi, yeni mevkidaşına karşı cephe alarak başkanlık içi kutuplaşmayı körüklemiştir. Müdürken küçük bir ekip yönetmekten aciz olan Sn. Toper'in, başkanlık makamında göstereceği performans şimdiden merak konusudur. Çok kıymetli uzman arkadaşlarımızı birer birer şirketten kaçırıp, raporlama birimindeki tüm işleri kısa süre önce işe giren birkaç yeni mezunun eline bırakmıştır. En acısı da şirketten ayrılan uzman arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarına rağmen torpilleri olmadığından, en kötü birimlerdeki şeflik pozisyonları için bile değerlendirilmemişlerdir.
  • Ben değil miki yaptı(!)
  • Bonkörlük söz konusu olsa; dosya sayısı, iş yoğunluğu nedeniyle detaylı inceleme yapılmıyor gözden kacar denebilir fakat aksi yönlü tavır mazeret teşkil eder mi?
  • Hocam baştan desenize yahu siz tanıyorsanız tamamdır. EASA ya uymamaları pratisyen olmaları kişisel çıkar sağlamaları hiç muhim değil. Sahi bizim yakinen tanıdığımız çok iyi pilotajına kefil olduğumuz fakat EASA denerek mesleğinden edilen pilot arkadaşlarımız ne olacak? Onları yakinen tanıyoruz diye mesleklerine iadeleri mümkün olacak mı? Bu arada düşük maaş alıyorlarsa pek tabi nitelikleri de düşük olacak haklısınız, maaş düşük olunca EASA kuralları aranmıyordu unutmuşuz. Bizim de arkadaşlarımız düşük maaş ile EASA dan muaf tutulurlar mı acaba?
  • Ülkedeki devrin adamını,imamları,din tüccarlarını,yobazları okumuş insan görünce afaganlar basıyor,bilim şeytan işi,bizden icat yapacak adam çıkmaz diyor,paraya,güce,çıkara,makama tapıyor,her türlü ahlaksızlık,arsızlık,haksızlıkları utanmadan yapıyor,her konuda ileri gitmiş,eğitimli,okumuş,insan,bilim ve teknolojiye önem veren ülkelere ve insanlarına küfür,hakaret ediyor ama telefondan,bilgisayara,ilaçtan,arabaya,uçağa her icadını da tonla para verip alıp kullanıyor,onları daha da zengin ediyor,onlarla birbirlerine hava atıyor,prestij kazandıklarını sanıyorlar...
  • Özellikle devlet kurumlarında her işin torpil,hemşehricilik,partizancılıkla döndüğü bir ülke ve sistemde bu kişilerin 'torpilsiz' işe alınıp,'liyakatli' olduklarına inanalım mı?
  • Tosuncukların yurtdışı gelir vergilerini bile hala şirket ödüyor amaç yandaşların ceplerine daha çok para girmesi, ne merkeze çekmesi,tl üzerinden düşük maaş verilmesi?

SHGM'nin torpilli doktorlarını kim koruyor? THY Teknik'e yeni müdürler atandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde iki pratisyen hekimin medikal asesör olarak yetkilendirilerek EASA regülasyonlarına aykırı atama yapılmasının sektörde rahatsızlık yarattığını geçen hafta yazdık. Kişisel kayırmaların, EASA regülasyonlarının denetleyici ve uygulayıcısı kuruluş tarafından adeta by pass edilerek kişilere uydurulmasının, havacılık gibi Uluslar arası kuralların geçerli olduğu bir kurumda yarattığı rahatsızlığı normal karşılamak gerekir.

Üstelik bu görevlere atanan pratisyen doktarlar Kadir Eren ve Tuğba Elverişli'nin, kişisel olarak birçok sektör çalışanı hakkında yetkilerini keyfi olarak kullanmalarından dolayı ciddi mağduriyetler ortaya çıktığı da ortada... Sözkonusu haberden sonra, bu kişilerin iki dudağının arasındaki kararlarla, birçok havacılık çalışanının önünün tıkandığını da biliyoruz.
 
Sağlık şartları konusunda medikal asesörlere sevk edilen durumlarda, doğru ve hakkaniyetle karar verilebilmesi için olmazsa olmaz koşul, ehliyet ve liyakattır. Ancak bu iki örnekte de gördüğümüz gibi, en az 5 yıllık tıbbi deneyim ile birlikte, bu kişilerin tıbbi sertifikasyon üzerine özel eğitim almış olmaları gerekirken, bu kriterlerin hiçbirine haiz olmadıklarını öğreniyoruz...Örneğin, birinci sınıf sağlık sertifikası düzenleyebilmeleri için gerekli olan üç yıl içerisinde en az 30 adet ikinci sınıf sağlık sertifikası düzenlemeleri gibi bir şart varken, tepeden inme ve kişiye özel düzenlemelerle, EASA regülasyonlarında belirtilen koşullar alenen, hem de SHGM eliyle yok sayılmış ve kitabına uydurulmuş görünüyor. Belli ki bu iki isim görevlerine yetkinlikleri olmamasına rağmen, başka güçlerin yardımıyla koltukları işgal etmiş ve belki de onlarca sağlık lisansı kaybında doğrudan etkili olmuşlardır.
 
Ayrıca, bahsettiğim medikal asesörlerden birinde PPL (Private Pilot Licence) olması sebebiyle, son yapılan düzenlemede, “Pilotaj tecrübesi” istenmesi ve çeviri tahrifatıyla  “pratisyen hekim” teriminin “aile hekimi” olarak alınması (ve pratisyen hekimler için geçerli sınırlamaların aile hekimine atfedilmesi), adrese teslim ve hakkaniyetsiz bir düzenlemedir. Dolayısıyla mevcut durum, kelimenin tam tabiriyle, işe göre adam değil, adama göre iş oluşturulmuş izlenimi vermektedir...
 
Tekrar yineliyorum. SHT-MED Havacılık Sağlık Talimatı değişmeden önce, 2017-2020 yılları arası talimatın önceki versiyonunun amir hükümlerine göre uçuş tabiplerinin ve medikal asesörlerin uzman hekim olma şartı var... Bu şu anlama geliyor; 3 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyetinde yapılan bütün hava sağlık uygulamaları (muayeneler, sertifikalar, uçuş tabibi eğitimleri, yenilemeler vb), hukuka aykırı dolayısıyla geçersiz hükmündedir. Bunun sebebi muayene ve sertifikaların uzman hekimler tarafından yapılsa dahi bu muayene ve sertifikaların onaylayanı, denetleyicisi medikal asesörlerin talimata aykırı, uymayan nitelikleridir. Bu ağır hukuksuzluk faturasının, birileri tarafından mutlaka ödenmesi ve geriye dönük mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir...

SHGM'nin buna müsaade etmesi elbette EASA nazarında karşılık bulacaktır ancak daha önemlisi, bu liyakatsız atamaların toplum vicdanında açtığı yaralardır. Sadece bana ulaşan bu liyakatsiz atamaların birçok mağduru var... SHGM Genel Müdür Bahri Kesici'nin bu yıl sonu itibariyle emekli olacak olması, kurum içerisinde bir rahatlığı, başıboşluğu ve keyfiyeti de  beraberinde getirdiğini görebiliyoruz. Sadece havacılık tıbbı konusunda da değil... Diğer alanlarda da keyfi uygulamaların son dönemde fazlasıyla arttığını gözlemleyebiliyorum. Buna ilişkin SHGM Genel Müdürü Bahri Kesici'nin başarılı sayılabilecek görev sürecinin sonlarında çok daha dikkatli olması ve SGHM kültürüne ve ciddiyetine yakışmayan uygulamalarda yaptırım uygulaması gerekmektedir.  Özellikle yukarıda bahsettiğim konu, Türkiye EASA üyesi değildir denilerek geçiştirilecek bir konu değildir ve gerekli yaptırımların öncelikle SHGM üst yönetimi tarafından uygulanması elzemdir. Sektördeki pilotların, hava trafik kontrolörlerinin ve kabin memurlarının gelecekleri, iki pratisyenin iki dudağının arasında olmamalıdır. Tabi, SHGM'den önce bu ucube sisteme ilk itirazı TALPA, TASSA ve TATCA gibi birçok üyesi mağdur edilmiş meslek kuruluşları tepki göstermeli ve gerekli adımların atılmasına ön ayak olmalıdır.
 
THY'DE YENİ MÜDÜRLER ATANDI!
 
Türk Hava Yolları'nda uçak başına iki müdür düştüğünü söyleyerek sürekli eleştiriyoruz ancak pandemi dönemi de olsa yeni müdür atamaları devam ediyor. THY'deki müdürleri konuşurken THY'nin yüzde 100 iştiraki olduğu Teknik A.Ş'deki müdür atamalarını da es geçmeyelim. 
 
Körfez'in en büyük havayollarından Etihad'ın, üst yönetimden bazı isimleri tasarruf tedbiri kapsamında işten çıkardığını ve üst yönetim kademesinde yeniden yapılanma hazırlığına başladığını okuduğum gün THY'deki yeni müdür atamaları olduğunu haber alınca, şaşırmadım değil. Bir tarafta dünya devleri masrafları kısmak için yönetim kademesinin maliyetini düşürmeye çalışırken diğer tarafta bayrak taşıyıcımızın hala ulufe gibi müdürlük dağıttığına tanık oluyoruz. 

Bunları yazmama neden olan son atamalara gelince...

Teknik A.Ş'de bazı başkanlık koltuklarına yeni isimler getirilirken  THY'de müdür olarak görev yapan İbrahim Sercan Toper Teknik A.Ş'ye Satış Pazarlama Başkanı, şef pozisyonlarında görev yapan  Günay Aktürk, Alper Rıza Özdemir ve Ömer Ferat Kıvırcı da Teknik A.Ş'ye müdür olarak atandı. 

Ne diyelim ki...

Artık bu vurdumduymazlığa yorum bile yapamıyoruz...
SHGM'nin torpilli doktorlarını kim koruyor? THY Teknik'e yeni müdürler atandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

baktım nasıl ~ 2 gün önce
UK CAA Minimum Requirements for Certification of Aeromedical Examiners (AMEs); Higher Medical Training (CCST or equivalent) : On the UK GMC (or equivalent) Specialist Register in General Practice or a recognised Clinical Specialty. kısaca İNGİLTEREDE de uzmanlık şart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pratisyenler... ~ 4 gün önce
İlgili yetkili ama yetkin olmayan SHGM’nin pratisyen hekimlerinin uzman hekimlerin ve yetkili hastanelerin verdikleri raporlarına dahi direnç gösterdikleri ve ek rapor istedikleri durumlar olabiliyor. Pratisyen oluşuna bakmadan ilgili branşın profesörünün yazmış olduğu raporu dahi sorgulayacak yetkinlikte olduğunu düşünebiliyor bu doktorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ingilterede nasıl ~ 6 gün önce
https://www.caa.co.uk/Aeromedical-Examiners/Certification,-training-and-policy/Guidance-on-AME-Certification/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Başkan ~ 7 gün önce
Sn. Toper, hızlı yükselmesine rağmen çalıştığı başkanlıkta bir fark yaratamamıştır. Müdür olduktan sonra da eski yöneticisi, yeni mevkidaşına karşı cephe alarak başkanlık içi kutuplaşmayı körüklemiştir. Müdürken küçük bir ekip yönetmekten aciz olan Sn. Toper'in, başkanlık makamında göstereceği performans şimdiden merak konusudur. Çok kıymetli uzman arkadaşlarımızı birer birer şirketten kaçırıp, raporlama birimindeki tüm işleri kısa süre önce işe giren birkaç yeni mezunun eline bırakmıştır. En acısı da şirketten ayrılan uzman arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarına rağmen torpilleri olmadığından, en kötü birimlerdeki şeflik pozisyonları için bile değerlendirilmemişlerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabiki ~ 7 gün önce
Ben değil miki yaptı(!)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 7 gün önce
Bonkörlük söz konusu olsa; dosya sayısı, iş yoğunluğu nedeniyle detaylı inceleme yapılmıyor gözden kacar denebilir fakat aksi yönlü tavır mazeret teşkil eder mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpil ~ 7 gün önce
Hocam baştan desenize yahu siz tanıyorsanız tamamdır. EASA ya uymamaları pratisyen olmaları kişisel çıkar sağlamaları hiç muhim değil. Sahi bizim yakinen tanıdığımız çok iyi pilotajına kefil olduğumuz fakat EASA denerek mesleğinden edilen pilot arkadaşlarımız ne olacak? Onları yakinen tanıyoruz diye mesleklerine iadeleri mümkün olacak mı? Bu arada düşük maaş alıyorlarsa pek tabi nitelikleri de düşük olacak haklısınız, maaş düşük olunca EASA kuralları aranmıyordu unutmuşuz. Bizim de arkadaşlarımız düşük maaş ile EASA dan muaf tutulurlar mı acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
21.Yy rumuzuna ~ 7 gün önce
Ülkedeki devrin adamını,imamları,din tüccarlarını,yobazları okumuş insan görünce afaganlar basıyor,bilim şeytan işi,bizden icat yapacak adam çıkmaz diyor,paraya,güce,çıkara,makama tapıyor,her türlü ahlaksızlık,arsızlık,haksızlıkları utanmadan yapıyor,her konuda ileri gitmiş,eğitimli,okumuş,insan,bilim ve teknolojiye önem veren ülkelere ve insanlarına küfür,hakaret ediyor ama telefondan,bilgisayara,ilaçtan,arabaya,uçağa her icadını da tonla para verip alıp kullanıyor,onları daha da zengin ediyor,onlarla birbirlerine hava atıyor,prestij kazandıklarını sanıyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muzaffer bey'e ~ 7 gün önce
Özellikle devlet kurumlarında her işin torpil,hemşehricilik,partizancılıkla döndüğü bir ülke ve sistemde bu kişilerin 'torpilsiz' işe alınıp,'liyakatli' olduklarına inanalım mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mudur yazana ~ 7 gün önce
Tosuncukların yurtdışı gelir vergilerini bile hala şirket ödüyor amaç yandaşların ceplerine daha çok para girmesi, ne merkeze çekmesi,tl üzerinden düşük maaş verilmesi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000