06 Kasım 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu meslek de ayaklar altına alınmasın. 800 euro'ya çalışan var. uçucular 90 - 100 saat uçarken, bu adamlar ayda 23 - 24 gün, 200 saat çalışıyor. Sağlıkları tehlikede. Beyin kanaması, kalp krizinden ölenleri duyuyoruz. Neden SHGM yıpranma paylarını hesaplamıyor? Yapılan işin ederi 1000 - 1200 euro mu?
  • Pilotluk dünya çapında borsası olan bir meslektir. Arz talebe göre ivmelenir. Atlas Onur vs gibi şirketlerin son 10 senedeki maaşlarını incelerseniz maaşların Euro bazında en az %50 arttığını görürsünüz. Yurtdışındada aynı şey geçerli... Ordada kaptan maaşları 7-8 bin dolarlardan 22 bin dolar lara sırf bu yüzden geldi. Lakin THY pilotları hala anlamadığım bir şekilde diğer personelle aynı sendikaya üye olup aidat yatırıyorlarsa herşeye sonuna kadar müstehaktır. Çünkü THY de yer personeli aynı şartlarda başka şirketlerde çalışan aynı işi yapanların 2-4 katı maaş alıyor. Sendika onlarla pilotlara aynı zam oranını istemek zorunda... herkesi aynı zam oranında dünya standardına çekmeye çalışırsa THY deki bir sekreter maaşı milletvekili maaşını zorlar
  • Bir tek adı konmadığı kalmış zaten. SHGM nin de DHMİ nin de anahtarını versinler şu THY' ye de herkes rahat etsin. SHGM, Sivil Havacılık Otoritesimidir, Havayolu Şirketi uşağımı belli değil.
  • Sghm hep Thy'nin uydusuydu
  • Dlr ı kaldırsınlar o zaman pilot sıkıntısı çekmezler... Dlr sistemi pilotluk için kriter değildir.
  • Pegasus A330 F/O larını arıyor şu anda 3000-4000 saat arası uçuş saati olan 2. Pilotlarına aylık 30.000 TL den başlayan maaş ile kaptanlık teklif ediyorlar. Hatta 5000 saat üzerindeki FO ları aramıyorlar zaten gelmeyecekler diye. Qatar ı önlesende Pegasus 3000 saatte kaptanlığı nasıl önleyeceksin THY?
  • ?!? Ne iş yapar bilen var mı??
  • reis bile soylemıs:) http://www.mynet.com/haber/politika/erdogan-akilli-olanlar-turkiyeyi-terk-etti-gitti-3373052-1
  • TGS ye alım olacak mı ?
  • Thy ve Shgm istedikleri kadar ugrassinlar..bu kacis eger maaslarda bir Düzenleme yapilmadigi surece engellenemez..Ayni isi yari fiyatina Kimse yapmaz..Hele bu Ekip planlama ve Sendika ile nereye kadar..yol yakinken herkes kacacaktir..begenirsin begenmezsin ama harbiden bu isin karsiligini alacagin ve saygi gorecegin o kadar cok yer Varki artik..ortadoguyu denedim..sira uzakdoguda.. Kendinizi kucumsemeyin..gozunuzu acin..dunya sadece florya ve gisad dan Ibaret Değil !

SHGM, THY’nin uydusu mu? Pilotlara ‘gitmeyin’ zammı...

Zaman zaman burada  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sektörün doğal akışına orantısız müdahalelerini dilim döndüğünce eleştiriyorum. Sektörün bazı dinamiklerine müdahale edilmesinin olağan akışı bozduğunu ve aksamalara neden olduğunu çok net bir şekilde gözlemliyor olmamıza rağmen SHGM’nin, bu davranışlarını rutin haline getirdiğini de üzülerek takip ediyoruz.

SHGM, bir otoritedir. Sektörün en tepesindeki kontrol mekanizmasıdır.  Havacılığı düzenleyen yazılı kuralların, uygun şekilde yerine getirilip getirilmediğini denetlemekle ve gerektiğinde yeni kuralların uygulanmasını sağlamakla mükelleftir. Asla taraf değildir. Ne işletmelerden yana olma hakkı vardır ne de çalışanların karşısında bir duruş sergileyebilir. Herkese eşit mesafede durmalıdır. Ancak son dönemde tavan fiyat uygulaması ve  uçucu ekiplere transfer yasağı uygulanması gibi üzerine vazife olmayan müdahaleleri, SHGM’nin tarafsızlığını sorgulatır hale gelmiştir.

SHGM, havayollarının uydusu değildir. Çalışanlara karşı işverenin yanında pozisyon almak SHGM’nin geleneksel yapısına uyan bir tutum hiç değildir. SHGM yeri geldiğinde başta THY ve onun siyasi gücü olmak üzere, patronların da karşısında durabilmelidir. Ama ne yazık ki, son dönemde bu duruşu göremiyoruz.

İşte son örnek…

SHGM, Türk pilotların Katar’a gitmesini engellemek için resmi evrakları karşı tarafa vermeyi reddetmeye başladı!

“Pes artık”

İddia şu ki, son dönemde Türk Hava Yolları’nda hem uçuş programlarının yoğunluğu hem de ekonomik koşullar sebebiyle birçok pilot Katar’ın yolunu tuttu. Bir yıl içerisinde 1100 civarında yabancı pilottan yaklaşık 700’ünün THY’den ayrılmasından sonra Türk pilotların da Katar’a gitmeye başlamasının yakın gelecekte THY’yi zor durumda bırakacağı öngörülmüş olacak ki, THY bu göçü en azından yavaşlatmak ve zora koşmak için iki yıldır uygulanan Ohal'i bahane ederek prosedürleri de bir hayli ağırdan almaya başladı. Pilotların Katar’a gitmesini engellemek için gerekli evrakları Katar tarafına iletmeyi reddeden THY’nin, bu konuda SHGM’nin de doğrudan desteğini aldığını duyuyorum. Hatta SHGM’nin de Katarlı yetkililerin taleplerini geri çevirdiği ve bu ülkeye pilot göçünü engellemek için bir takım tehditlere başvurduğu duyumları bizlere kadar ulaştı. Bu mesele THY’nin meselesidir. SHGM bu olayda tarafsız duruşunu mutlaka korumalı, enerjisini  yoğun uçuş programına maruz bırakılan pilotların ülkeyi terketme sebeplerine harcamalıdır.

PEGASUS VE ONUR AIR KESENİN AĞZINI AÇTI

Ağustos ayındaki bir yazımda, Eylül ayında uçucu ekip transfer yasağının bitmesiyle pilot piyasasının hareketleneceğini, pilotlarını kaybetmemek için havayollarının elini cebine atması gerektiğini yazmıştım. Bugün baktığımızda öngörümün ortaya çıkmaya başladığını görüyorum. KHK ile elindeki 200’ün üzerindeki hazır pilotu TSK’ya göndermek zorunda kalan şirketlerin, Katar tehdidi ile birlikte içerideki havayollarının da devreye girmesi olasılığına karşı teyakkuz halinde olduğunu ve bunun gerçekleşmemesi için pilotlara ciddi iyileştirmeler yaptığını biliyorum. Hatta öyle ki, pilotlara en iyi maaşları veren THY’nin bile maaş konusunda özel havayollarının gerisinde kaldığını görüyoruz.

THY’nin 25 bin TL civarında maaş verdiği kaptanlara Pegasus Havayolları 30 bin 650 TL, euro kurunu 3.75’e sabitleyen Onur Havayolları’nın 9 bin euro maaş vermesi, yaz döneminde pilot kaybı yaşama korkusundan kaynaklanıyor. Tabi TİS ile maaş zam oranları belli olan THY’nin bu rekabette nasıl başa çıkabileceği de şimdilik muaamma. Çünkü bu koşullarda THY bünyesindeki pilotların aklı hep ya Katar’da ya da diğer şirketlerde olacak... Ama bu korkunun önüne geçmenin yöntemi yukarıda bahsettiğim şekilde olmamalıdır.

SHGM, THY’nin uydusu mu? Pilotlara ‘gitmeyin’ zammı...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (139)

Flight Dispatchers ~ 1 yıl önce
Bu meslek de ayaklar altına alınmasın. 800 euro'ya çalışan var. uçucular 90 - 100 saat uçarken, bu adamlar ayda 23 - 24 gün, 200 saat çalışıyor. Sağlıkları tehlikede. Beyin kanaması, kalp krizinden ölenleri duyuyoruz. Neden SHGM yıpranma paylarını hesaplamıyor? Yapılan işin ederi 1000 - 1200 euro mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kardeş ~ 1 yıl önce
Uçucuları karıştırma sen takıl
THY pilotları müstehak ~ 1 yıl önce
Pilotluk dünya çapında borsası olan bir meslektir. Arz talebe göre ivmelenir. Atlas Onur vs gibi şirketlerin son 10 senedeki maaşlarını incelerseniz maaşların Euro bazında en az %50 arttığını görürsünüz. Yurtdışındada aynı şey geçerli... Ordada kaptan maaşları 7-8 bin dolarlardan 22 bin dolar lara sırf bu yüzden geldi. Lakin THY pilotları hala anlamadığım bir şekilde diğer personelle aynı sendikaya üye olup aidat yatırıyorlarsa herşeye sonuna kadar müstehaktır. Çünkü THY de yer personeli aynı şartlarda başka şirketlerde çalışan aynı işi yapanların 2-4 katı maaş alıyor. Sendika onlarla pilotlara aynı zam oranını istemek zorunda... herkesi aynı zam oranında dünya standardına çekmeye çalışırsa THY deki bir sekreter maaşı milletvekili maaşını zorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anahtar ~ 1 yıl önce
Bir tek adı konmadığı kalmış zaten. SHGM nin de DHMİ nin de anahtarını versinler şu THY' ye de herkes rahat etsin. SHGM, Sivil Havacılık Otoritesimidir, Havayolu Şirketi uşağımı belli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Txy ~ 1 yıl önce
Sghm hep Thy'nin uydusuydu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dlr ~ 1 yıl önce
Dlr ı kaldırsınlar o zaman pilot sıkıntısı çekmezler... Dlr sistemi pilotluk için kriter değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DRL ne ~ 1 yıl önce
ADAMLAR kurulda eliyorlar yalan bunlar, almak istemiyorlar işe kendi adamlarını sokuyorlar. askeri kökenli olan kaptan torpilin veya asker çocuğu bu tekel inşallah elinizden gider.
THY nin pilot ihtiyacı yok ~ 1 yıl önce
7 senedir THY de uçuyorum. İlk defa bu sene yazın 1 ay hariç 70 saat üstünü görmedim. Geçen senenin aynı ayına oranla 70 saati geçemediğim için 4-6 bin TL maaşımın eksildiğini gördüm. 45-60 arası aylık uçuşum var. bence pilot ihtiyacı olmadığı gibi fazlalığı var. O yüzden giden paşam gitmeyen bizdendir muhabbeti. Pilot ihtiyacı olmadığı gibi mevcut pilotların nerdeyse 5 te 1 i gitse anca overtime fazla mesai ye girilir. Kime soruyorsam 69 saat program dökülüyor. İptal ve shortcut lar sonucu ay sonu anca 55 vs yazıyoz
THY nin pilot ihtiyacı yok ~ 1 yıl önce
7 senedir THY de uçuyorum. İlk defa bu sene yazın 1 ay hariç 70 saat üstünü görmedim. Geçen senenin aynı ayına oranla 70 saati geçemediğim için 4-6 bin TL maaşımın eksildiğini gördüm. 45-60 arası aylık uçuşum var. bence pilot ihtiyacı olmadığı gibi fazlalığı var. O yüzden giden paşam gitmeyen bizdendir muhabbeti. Pilot ihtiyacı olmadığı gibi mevcut pilotların nerdeyse 5 te 1 i gitse anca overtime fazla mesai ye girilir. Kime soruyorsam 69 saat program dökülüyor. İptal ve shortcut lar sonucu ay sonu anca 55 vs yazıyoz
~ 1 yıl önce
Dlr kagit uzerinde pilotlar icin olmasi gereken kriterleri olcuyor. nitekim diger arkadasin dedigi gibi, tamamen kurulda eliyorlar. dlri gecerek belki de hakkin olan yere kendi adamlarini alacaklar diye hakikaten calisacak adami almiyorlar
Captain upgrade ~ 1 yıl önce
Pegasus A330 F/O larını arıyor şu anda 3000-4000 saat arası uçuş saati olan 2. Pilotlarına aylık 30.000 TL den başlayan maaş ile kaptanlık teklif ediyorlar. Hatta 5000 saat üzerindeki FO ları aramıyorlar zaten gelmeyecekler diye. Qatar ı önlesende Pegasus 3000 saatte kaptanlığı nasıl önleyeceksin THY?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ziya ~ 1 yıl önce
atma ziya adamın elimde gırla 3000 4000 saatlik hali hazırda kaptanlık bekleten fo var
Ziya yazan canım arkadaşa hitaben ~ 1 yıl önce
Atma ziyamı!!!! Arkadaşım bu sektörden olsan bir tane A330 filosundan tanıdığın olur ve yukarıda yazılanın gerçekliğinin teyidi için arar gerçekleri öğrenirdin. Dün beni ve birçok arkadaşımı da aynı yukarıda bahsedildiği üzere Pegasus'tan aradılar. Keşke buraya yazanlar birde üyeliğe tabi olsalar da kimin gerçek, kimin senin gibi ziya olduğunu anlayabilse bu siteyi takip edenlerde.
Ve TALPA yine yok ~ 1 yıl önce
?!? Ne iş yapar bilen var mı??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reis ~ 1 yıl önce
reis bile soylemıs:) http://www.mynet.com/haber/politika/erdogan-akilli-olanlar-turkiyeyi-terk-etti-gitti-3373052-1

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru ? ~ 1 yıl önce
TGS ye alım olacak mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DreamlineR ~ 1 yıl önce
Thy ve Shgm istedikleri kadar ugrassinlar..bu kacis eger maaslarda bir Düzenleme yapilmadigi surece engellenemez..Ayni isi yari fiyatina Kimse yapmaz..Hele bu Ekip planlama ve Sendika ile nereye kadar..yol yakinken herkes kacacaktir..begenirsin begenmezsin ama harbiden bu isin karsiligini alacagin ve saygi gorecegin o kadar cok yer Varki artik..ortadoguyu denedim..sira uzakdoguda.. Kendinizi kucumsemeyin..gozunuzu acin..dunya sadece florya ve gisad dan Ibaret Değil !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no subject ~ 1 yıl önce
Ortadogu'da her seyin parayla mumkun olmadigini ogrendin sanirim.
DreamlineR ~ 1 yıl önce
Dogru haklisiniz..ama turkiyede de herseyin para ile mumkun oldugunu benden iyi biliyorsunuz Herhalde..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000