28 Ağustos 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Baba Yorgun
  • sayın yazar, bu yazdıklarınızı okurken bi yaşıma daha girdim.sendika yönetimine aday olmanın bir koşulunun da işverene meydan okumak olduğunu bilmiyordum.hiç duymamıştım.ama nedennnn? sendika yönetimine aday olunacak, şirket yönetimine değil ki... anlıyamadım.
  • TGS de personel alımı yok mu?
  • UMARIM PILVAK VE TALPA BASKANLARIYLA YENI HAVAIS BASKANI OLACAGINA INANDIGIM KAPTANIMIZLA, ONU BUNU BEGENMEYIP GELECEKLERINI DUSUNMEYEN KAPTAN ABILERIMIZ ON AYAK OLUR DA OZEL HAVAYOLU SIRKETLERINDE UCAN KABIN VE KOKPIT EKIBININ SENDIKALI OLMASI ICIN BIR MUCADELE BASLATILIR VE DEVLETE BASKI YAPILIR. AYRICA SENDIKALI OLMANIN, HAKLARIMIZA SAHIP OLMANIN NE KADAR ONEMLI OLDUGU OZEL SIRKETLERDE UCANLARA ANLATILMALI, YA MEVCUT IS KANUNA MADDE EKLENIP HAVACILIK DA BU KANUNA EKLENMELI YA DA HAVA IS KANUNU CIKARTILMALIDIR. OZEL HAVAYOLU SIRKETELRINDEKI KOKPIT VE KABIN PERSONELI SENDIKALI OLURSA ISTEN ATILIRSAN TEHDITIYLE KARSI KARSIYADIR, PARALAR ODENMEMEKTE BEGENMEYIORSAN KAPI ORADA BULABILIRSN BASKA SIRKETE GEC DENMEKTEDIR, SOSYAL HAKLAR HICE SAYILMAKTA, SUREKLI STRES VE BASKI ALTINDA UCULMAKTADIR.
  • Düşmanın en büyük hilesi,dostluğudur...
  • 2014 yilinda , "augmented crew" ucan ekiplerin ucus saatlerini "geriye donuk" olarak da kesme fikrini getirenler de pilot degilmiydi (N.H ve V.A) .. 5-6 yil 330 ve 777 de ucan pilotlarin kaptanlik sirasi geldiginde uctuklari yillarin 2 senesini "cope" attiran uygulamanin degerli fikir babalari bu pilotlardi .. Sonra "tip egitimi" deyip adaylardan dunyanin parasini alip kapinin onune koyma fikri yine cok degerli PGS yonetici pilotlarinin fikri degilmiydi .. THY'den emekli olmasina 1 ay kala "biz cok maas aliyoruz" bizim maaslarimizi kesin diye mail atan adam da pilot degilmiydi .. su anda Talpada kendi menfaatleri icin diger pilotlarin hakkini yiyenler de "yine pilotlar" .. pilotlara yoneticilik veya pozisyon verilirse once altlarindaki pilotlari "opuyorlar" ..
  • Bak sahte imama ortaya çıkmış utanmadan hangi yüzle sendikaya gitmez üyelerin telefonlarına dönüş yapmaz bütün gününü kurduğu haremde geçirir.Kalkmis aday olmuş gelde iş yerlerine gereken cevabı suratına yapistiralim. Imam sen gizemli işler peşinde koş. Mesela deveci armutu satabilirsin bundan sonraki süreçte
  • Keser döner sap döner Gün gelir hesap döner...
  • Anayasal haklara aykırı olduğu açık olan , SHGM'nin uçucu çalışanların transfer yasağının kaldırılması için sendika veya çalışanlar neden yargıya başvurmazlar anlayabilmiş değilim!?
  • Murat Bey, Sen mi başka ülkede yaşıyorsun yoksa biz mi? Kimin kime saldırdığını bile doğru yazamamışsın ya helal olsun sana. Tatlıbal'ın saldırılarını görmen için daha ne yapmak gerekiyor acaba? Sonra neredeydiniz diyorsun biz hep buradaydık ama sen neredeydin acaba? Biz hep eleştirdik hep sesimizi duyurmaya çalıştık. Kulaklarına pamuk tıkayıp gözlerini kapatanlar şimdi büyük bir rahatlıkla neredeydiniz diye soru sorma cüretini gösteriyorlar ya tekrar helal olsun. Teşbihte hata olmaz diyelim ve yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış. Biz hep buradaydık ve buradayız. Bizim tek gücümüz sesimiz zira ondan başka bir şeyimiz yok belkide bu yetmiyor demek daha doğru mu olur acaba? Seni kırmak istemiyorum ama lütfen çok biraz duy sesimiz artık. Saygılarımla, kendine iyi bak..

Sendika seçimleri ve son dakika muhalifleri- Eylül’de pilot piyasası karışacak

Hava İş Sendikası’nda seçim takvimi açıklanır açıklanmaz ortalık toz duman oldu.  Açıklamalar, suçlamalar, sataşmalar, iddialar bini bir para…

Aslında şaşırmadım bu duruma. Çünkü geçmiş yıllarda da bu böyleydi. Genel kurul yapılır, kazanan yönetimi alır, kaybeden köşesine çekilir. Üç buçuk yıl kaybedenlerin birini bile ortalarda göremezsiniz. Seçime hazırlanırken üyelerin menfaatlerini nasıl savunacaklarını yağlı dille anlatanların, kaybettikten sonra yeni yönetimin karşısına çıkıp, “ Biz seçimi kaybettik ama buradayız. Şurada hata yapıyorsunuz, burada üyelerinizin haklarını koruyamıyorsunuz ” demişliği yoktur. Bir sonraki seçim takvimine kadar çıt çıkarmazlar.
Ne zaman ki yeni seçim takvimi açıklanır, iştahlar kabarır, aday gösterilmeyeceğini anlayanlar en azılı muhalif oluverirler ve birer ikişer ortaya çıkmaya başlarlar. Hem de ne çıkmak! Hırslarından, üç buçuk yılın birikimini, kinini bir çırpıda kusmanın gayretine girerler.

Biz her dönemin yanlışlarını peş peşe sıralarken pusuda bekleyip seslerini çıkarmayanlar,  bir de kalkıp bize objektiflik, ilke, ahlak dersi vermeye kalkarlar. Peki sormazlar mı size, “İyi de arkadaşım, üç buçuk yıldır neredeydiniz?” Neden hiç birinizden ses çıkmadı?

Şimdi üyelerin sorumluluğunu omzuna almaya niyetlenenler,  bugüne kadar o üyelerin hangi derdinde sesini yükseltti? Sendika yönetimine aday olan hanginiz işverene meydan okudunuz? FTL uygulamaları sırasında hanginiz, “Bu bizim de sorunumuz” diyerek üyelere omuz verdiniz? Düne kadar can ciğer kuzu sarması olduğunuz yönetimin hangi olağanüstü yanlışı üç buçuk yıl sonra karşı mahalleye geçmenize neden oldu? Yoksa aday gösterilmeyeceğini anlayınca mı bayrak açtınız?

Bir pedofilinin internet sitesinde çarşaf çarşaf yayınlattığınız mali raporlar sizin de mahreminiz değil miydi? O mali tablolarla ilgili bir şüphe varsa onun yeri o pedofilinin sitesi mi?
Peki ya sendikadan iki buçuk yıl işe gitmeden maaş alıp bütün imkanlarını sonuna kadar kullanan, yardım isteyen kabin memurlarından harem kuran imam eskisi şimdi ne yüzle çıkacak üyelerin karşısına?

Bu 5’inci sendika seçimi olacak takip ettiğim. İlk kez maç başlar başlamaz bu kadar öfke patlaması ile karşı karşıyayım. Bu öfkenin kime ne faydası var? Sendikayı çalışanın gözünde itibarsızlaştırmak kime yarar hiç düşündünüz mü?

Durun bi sakin olun…  Saldırmak yerine kendinizi bi tanıtın üyelere. Kimsiniz, ne istiyorsunuz,  onlar için ne yapacaksınız?
Anlatın bakalım, saldırmadan, sandıktan kaçmadan…

EYLÜL AYINDA PİLOT TRANSFERLERİ BAŞLAYACAK
1 Eylül itibariyle havayolu şirketleri arasında uçucu ekip transfer yasağı sona eriyor.
Hiçbir mantıklı açıklaması olmayan, sadece ve sadece çalışanları işverene mahkum eden ucube bir yasak.
Yaz aylarının en ağır şartlarında, işyerinden memnun olmayan çalışanın, başka alternatif düşünmesinin önüne geçen saçma sapan bir SHGM genelgesi…

Neyse ki, üç sezondur uygulanan yasağın bir kez daha sonuna gelindi. Nisan ayından bu yana şirket değiştirmesine izin verilmeyen uçucu ekipler, bu ay başından itibaren istedikleri havayolunda çalışabilme özgürlüğüne kavuşabilecek. Tabi bir sonraki Nisan ayına kadar...

SHGM'nin, işvereni koruyan bu yasağını ilk günden beri anlamlandıramadım çünkü bu genelge, bana göre çalışanların Anayasa ile teminat altına alınan çalışma hakkına bir nevi tecavüz niteliği taşıyor. Tezatlığa bakar mısınız, işveren memnun olmadığı çalışanını sezon içerisinde kovabiliyor ama çalışan memnun olmadığı bir şirketten istifa edip bir başka şirkette çalışamıyor! Neden? Bu saçma yasak yüzünden!

Tabi bıçağın kemiğe dayandığı anlar da olmuyor değil. Çalışanlar yasağa harfiyen uysa da yasağa rağmen uçakları yerde kalmasın diye 17 bin TL’lik cezayı ödeyerek birbirinden pilot transfer eden havayolları da oldu bu yaz.

Eylül ayı itibariyle artık yasak yok. Şimdi seyreyleyin cümbüşü. Yasak kalktı ya, geçişler HGS gişeleri hızında başlayacak. Kan kaybetmek istemeyen şirketler de mecburen kesenin ağzını açmak zorunda kalacak. Nasıl olsa gidecek yeri yok diye kuru sabitleyenler, ekipleri maksimum limitlerde uçuranlar, maaşlara ayar çekenler ya pilotlarını başka şirketlere kaptıracaklar ya da kaptırmamak için bir dizi iyileştirme yapmak zorunda kalacaklar. Özellikle kaptan pilot konusunda ciddi bir transfer hazırlığı var. Şimdiden bazı havayollarının transferin önüne geçmek için küçük iyileştirmeler yaptığını duymaya başladık. Örneğin bir havayolunun kaptan pilotlara gitmemeleri için 1000’er euro zam yaptığını biliyorum. Bir başka havayolunun uçucu ekiplere Ekim ayında zam sözü verdiğini ve kardeşlere pas bilet hakkı verme vaadleri sunduğunu duydum.

Bu arada, şirketler kaptanları elde tutmak için imkanları zorlarken onlara pozitif ayrımcılık yapılmasının diğer çalışanlarda negatif motivasyona neden olabileceği ve iş barışının bozulacağı da kulak ardı edilmese iyi olur. 

Kısacası Eylül ayı hem havayolları hem de uçuş ekipleri için çok renkli geçecek. Umarız bu rekabetten yaz sezonunun ağır yükünü çeken pilot, kabin, dispeç, yer personeli ayrımı gözetilmeden çalışanların tamamı faydalanır.  

Sendika seçimleri ve son dakika muhalifleri- Eylül’de pilot piyasası karışacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (79)

Yorgun ~ 2 yıl önce
Baba Yorgun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
s.ö.z. ~ 2 yıl önce
sayın yazar, bu yazdıklarınızı okurken bi yaşıma daha girdim.sendika yönetimine aday olmanın bir koşulunun da işverene meydan okumak olduğunu bilmiyordum.hiç duymamıştım.ama nedennnn? sendika yönetimine aday olunacak, şirket yönetimine değil ki... anlıyamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 2 yıl önce
TGS de personel alımı yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zeus ~ 2 yıl önce
UMARIM PILVAK VE TALPA BASKANLARIYLA YENI HAVAIS BASKANI OLACAGINA INANDIGIM KAPTANIMIZLA, ONU BUNU BEGENMEYIP GELECEKLERINI DUSUNMEYEN KAPTAN ABILERIMIZ ON AYAK OLUR DA OZEL HAVAYOLU SIRKETLERINDE UCAN KABIN VE KOKPIT EKIBININ SENDIKALI OLMASI ICIN BIR MUCADELE BASLATILIR VE DEVLETE BASKI YAPILIR. AYRICA SENDIKALI OLMANIN, HAKLARIMIZA SAHIP OLMANIN NE KADAR ONEMLI OLDUGU OZEL SIRKETLERDE UCANLARA ANLATILMALI, YA MEVCUT IS KANUNA MADDE EKLENIP HAVACILIK DA BU KANUNA EKLENMELI YA DA HAVA IS KANUNU CIKARTILMALIDIR. OZEL HAVAYOLU SIRKETELRINDEKI KOKPIT VE KABIN PERSONELI SENDIKALI OLURSA ISTEN ATILIRSAN TEHDITIYLE KARSI KARSIYADIR, PARALAR ODENMEMEKTE BEGENMEYIORSAN KAPI ORADA BULABILIRSN BASKA SIRKETE GEC DENMEKTEDIR, SOSYAL HAKLAR HICE SAYILMAKTA, SUREKLI STRES VE BASKI ALTINDA UCULMAKTADIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadi Şirazi ~ 2 yıl önce
Düşmanın en büyük hilesi,dostluğudur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot Pilotu ~ 2 yıl önce
2014 yilinda , "augmented crew" ucan ekiplerin ucus saatlerini "geriye donuk" olarak da kesme fikrini getirenler de pilot degilmiydi (N.H ve V.A) .. 5-6 yil 330 ve 777 de ucan pilotlarin kaptanlik sirasi geldiginde uctuklari yillarin 2 senesini "cope" attiran uygulamanin degerli fikir babalari bu pilotlardi .. Sonra "tip egitimi" deyip adaylardan dunyanin parasini alip kapinin onune koyma fikri yine cok degerli PGS yonetici pilotlarinin fikri degilmiydi .. THY'den emekli olmasina 1 ay kala "biz cok maas aliyoruz" bizim maaslarimizi kesin diye mail atan adam da pilot degilmiydi .. su anda Talpada kendi menfaatleri icin diger pilotlarin hakkini yiyenler de "yine pilotlar" .. pilotlara yoneticilik veya pozisyon verilirse once altlarindaki pilotlari "opuyorlar" ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 2 yıl önce
Sen ve senin gibiler yuzunden bu haldeyiz. Saat kesintisine gelince tamamiyla katiliyorum ve bana gore sizi once pilot olarak geri gonderip 2 yil orda ucurup sonra kaptan yapmalari gerekiyor. Kaptanlim bankamatik pilotlugu degil kocum hak etmen gerekiyor. Talpa ya uye olmayip konusmaya hakkin yok yamammi sen git doktora yap baska bir seye yaramazsin
Talpa mı ~ 2 yıl önce
Oneki bugüne kadar kimin arkasında durdu,Mesai yönergesine mi? Yoksa. 2018. 2019 uygulanmay aertelenen madelere mi ?Hadi oradan.
Imammm ~ 2 yıl önce
Bak sahte imama ortaya çıkmış utanmadan hangi yüzle sendikaya gitmez üyelerin telefonlarına dönüş yapmaz bütün gününü kurduğu haremde geçirir.Kalkmis aday olmuş gelde iş yerlerine gereken cevabı suratına yapistiralim. Imam sen gizemli işler peşinde koş. Mesela deveci armutu satabilirsin bundan sonraki süreçte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Döner ~ 2 yıl önce
Keser döner sap döner Gün gelir hesap döner...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yargı ~ 2 yıl önce
Anayasal haklara aykırı olduğu açık olan , SHGM'nin uçucu çalışanların transfer yasağının kaldırılması için sendika veya çalışanlar neden yargıya başvurmazlar anlayabilmiş değilim!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YALNIZ SESİMİZ VAR ~ 2 yıl önce
Murat Bey, Sen mi başka ülkede yaşıyorsun yoksa biz mi? Kimin kime saldırdığını bile doğru yazamamışsın ya helal olsun sana. Tatlıbal'ın saldırılarını görmen için daha ne yapmak gerekiyor acaba? Sonra neredeydiniz diyorsun biz hep buradaydık ama sen neredeydin acaba? Biz hep eleştirdik hep sesimizi duyurmaya çalıştık. Kulaklarına pamuk tıkayıp gözlerini kapatanlar şimdi büyük bir rahatlıkla neredeydiniz diye soru sorma cüretini gösteriyorlar ya tekrar helal olsun. Teşbihte hata olmaz diyelim ve yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış. Biz hep buradaydık ve buradayız. Bizim tek gücümüz sesimiz zira ondan başka bir şeyimiz yok belkide bu yetmiyor demek daha doğru mu olur acaba? Seni kırmak istemiyorum ama lütfen çok biraz duy sesimiz artık. Saygılarımla, kendine iyi bak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000