11 Mart 2013, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR [email protected]
  • SHGM demek hükumet demek THy demek thy demek hükumet demek onlar canının istediği gibi demek gecen senede gencecik kaptan kalp krizinden vefat etti. Niye acaba bu sûrelerin kisaltildigi zaman insanların saglıkları bozulmaya başladı? Yaptım olacak dediniz kısaltınız süreleri, herkes de gitti ama olmadı iste olmuyor, bugün sema yarın Fatma gidecek öbür gün ayse uçakta. 2007 de de bir kabın amiri 5. Bacakda arka koltukta beyin kanaması geçirdi. Çok yorgun olduğu, uçuşların yogun olduğu söyleniyordu o zaman da. Siz ucanlari zaten ablanız, kardeşiniz, bir sevdiğiniz yakınınız, canınız gibi düşünseniz bu uygulamaların ne kadar insanlık dışı olduğunu gorurdunuz.
  • Madem sizlesmende yazilan gecerli madem TK aylardir kanunsuz is yapiyor madem haklusin .. Ver mahkemeye ucus saatlerini?? Ver mahkemeye istirahat yada Bİ larin geri alinmasini?? Senin sozlesmen kanun degil kardesim ben onu soyluyorum.. Adam kanunlari bile rk yonergelerle dip gecebiliyor kendine uyarlayabiliyor iken sen sozlesmenden bahsediyorsun??? Saniyormusunki eger bunda biraz haklilik payin olsa o tek damlada firtinalar koparan aycin ve yandasi koltuk sevdalilari bunu bangir bangir soyleyip mahkemelere gitmez?? Gitmez gidemezz.. Cunku ucus kanunlarini senin sozlesmen degil SHGM belirler acta oku!!
  • Tam 4 gundur yatida olmamama ragmen ufak oglumu goremiyorum..adam yokmus sikismislar art arda tebligler 36 saatin ustunde planlamalar perisaniz
  • Agziniza, ellerinize saglik sn. Tevfik Uyar , daha guzel aciklanamazdi...
  • Arkadaslar madem oyle ; thy gecen yilki zam oranlarini kabul ediyorum demis olmasina ragmen, ki; memuriyettede enflasyon ciddi artmadiktan sonra heryil zam orani artacak diye mecburiyet yoktur.. Madem hal boyleyken nicin aycin efendi accik yureklilikle cikip soyleyemiyor kardesim benim skintim zam orani degil biz bir iki puan asagida cekelim fakat yasin yaninda kurununda yandigi su 305 arkadasin kuru olan kismini geri alin , ER larda sureyi biraz uzatin biz raziyiz diyemiyor?? Diyemez cunku ER larda yatiyi yani mesai yi kisaltan thy degilSHGM dir ve uluslararasi bir prosedurdur!! Dolayisiyla calisma saatletinde esnemeyi demekki karsilikli olarak iyi niyet esasi duzenleyecek iken niye aycin olmazsa olmazda diretiyor??? Diretiyor cunku bu is cozulurse AYCİN e gerek yokk! O ,mecburiyet ve muhtaciyet kendinde olsun ister, kudreti burdan gelir sanir!! Ne zam orani ne 305 ne calusma kosullari ummmrrruunndddaa bile degil!! Yeterki koltuk saglamda olsun!! Akar durmasin:)
  • TEVFİK BEY, ELİNİZE,EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ.
  • Elinize yüreğinize saglık tevfik bey. İyiki varsınız. edebiyat yeteneginizle bilimsel bakışınızı birlestirdiginizde yazılarınız enfes oluyor. Kadınlar gününün anlamını öğrenmemiz de iyi oldu.
  • Kesinlikle cok dogru bir yazi daha iyi anlatilamazdi sanirim
  • Kesinlikle katılıyorum. Olay sadece maaş artışı değildir. Bu işi yapanlar da insandır. Sosyaldir. Aileleri, arkadaşları ve özelleri vardır. Ancak işbaşındaki mevcut idarecilerin bunu anlayacak vizyonu ve vicdanları bulunmamaktadır. Bu dönemki TİS'te verilecek artışı vermeyip aynı oranda uçuş personeli sayısını artırmak çok daha faydalı olacaktır. Bu, mevcut personele aynı oranda dinlenme ve sosyalleşme katkısı yapacak, gerilim azalacaktır. İşletmelerin kar etmesi için personellerinin mutsuz olma gerekliliği/şartı yoktur.

SEMA AMİR’İN ARDINDAN: DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI GÜNÜ

Tarih 8 Mart 1857.

New York’taki dokuma fabrikasının emekçi kadınları için önemli bir gündü. Daha ucuza daha uzun süreler çalıştırabildikleri için özellikle istihdam edilen kadınlar her gün olduğu gibi o sabah da hiç memnun olmadıkları ancak çalışmaya da mecbur oldukları işlerine gidiyorlardı. Dinlenebilmiş değillerdi, işlerinde mutlu da değillerdi, zaten mutluluk gibi bir beklentileri de yoktu… Tek dertleri hayatta kalmak, çocuklarını doyurabilmek, yaşayabilmekti; ta ki o güne kadar:

O gün bekledikleri büyük gündü. O güne dek becerilemeyeni becermeye, hep birlikte greve gitmeye karar vermişlerdi. Clara, Rachel, Anne ve daha niceleri, henüz icat edilmemiş asgari ücretten, azami çalışma sürelerinden haberdar değillerdi, ama yaşamın gereğiymiş gibi görünen ve hayatlarından çalan bu düzene o gün karşı çıkacaklar, seslerini kendilerini bir makine parçasından farksız görenlere duyurmaya çalışacaklar, gerekirse insan gibi yaşayabilmek için öleceklerdi.

Fabrika önünde biriken kalabalık az sonra grevin startını verdi. Zaten işkillenen polis kuvvetleri de patron tarafından oraya sevk edilmişti. Polis patronun yanında yer aldı, kalabalığı var gücüyle dağıtmaya çalıştı. Saldırıya uğrayan işçi kadınlar kendilerini fabrikaya attılar ama daha kötü bir talihsizlikle karşılaştılar: İçeride bir yangın patlak verdi ve az önce dayaklarından kaçtıkları polisin kurduğu barikat bu defa kadınların yangından kaçmalarını engelledi. İzdiham sonucunda 129 kadın işçi ezilerek ve yanarak öldüler*.

Bu hikaye, bugünlerde her yıl 8 Mart geldiğinde size kadınlar gününe özel indirimler sunan mağazalarınız, bu mağazalarla anlaşma yapan bankalarınız, dudaklarını bükerek “kadınlar günümü kutlamadın amaaa” diye serzenişte bulunan arkadaşlarınızın bilmediği hikayedir. 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” değil, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’dür. Sırf kadın oldukları için, çocuklarına ekmek götürmek için çalışmak zorunda olan, emeklerinin sömürülmesine sesini çıkaramayan, dayak ya da işkenceye maruz kalan kadının günüdür.

Tekstil işçisi Fatma Ana’nın, temizlikçi Huriye Hanım’ın ve hatta Sema Amir’in günüdür.

Ücret “doyurucu” değil “koruyucu”dur

Ölüm kaçınılmaz. Bundan kaçamayacağız. Bundan kaçamayacağımız için hem kendimiz, hem de yakınlarımız için “en azından şöyle olsun…” dediğimiz temenniler vardır. Şüphesiz bu temennilerden birisi ölümün acısız olması ise, bir diğeri de ecelin biz sevdiklerimizin yanında iken gelmesidir.

Merhum Sema Amir’in ilk temennisi gerçekleşmiş ise bu bize bir tesellidir, ama ya ikincisi?

Eminim onunla aynı sektörde yer aldığımız için işin bu uluslararası doğasından nasibini alan hepimiz rahatlıkla empati yapabiliyoruzdur: Kendimizin ya da bir yakınımızın sevdiklerinden uzakta hayata gözlerini aniden yumması ne acı, ne katlanılmaz bir sondur…

Şimdi bu acı son bazı konuların yeniden gündeme gelmesine sebep oluyor bakıyorum: Herkes yeniden kabin personelinin çalışma şartlarına odaklanmış durumda. Hala aynı tartışmalar. Toplu sözleşme zamanında ya da grev sırasında olandan pek bir farkı yok… Tek fark, acı bir ölüm.

Bernard Shaw’un haklı bulduğum bir sözünü paylaşmak isterim: “ Yeryüzünde hüküm süren kuvvet, hayat kuvveti değil, ölüm kuvvetidir.”

Peki Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 129 tekstil işçisinin ölümünden doğuşu gibi, kabin personelinin çalışma şartları da bu “ölüm” ile gerçek anlamda sorgulanmaya başlanabilecek mi?

Şimdi duyguları bir kenara bırakalım ve bilimsel bakalım…

Birikmiş (başka bir deyişle kronik yorgunluk) konusunun tıbbi olarak tartışılmasının bugüne kadar bir işe yaramadığını gördük. Şimdi daha farklı bir alandan bakacağız: Yüksek ücret gerçekten de her derde deva mıdır?

İş tatmini insanların işlerinden duydukları mutluluğu ifade eder. Başka bir deyişle çalışanların işlerine karşı tutumudur. Pek çok faktörden etkilenir. Herzberg, iş tatminini sağlayan faktörleri ikiye ayırmıştır:

Birincisi, insanın işini sevmesine sebep olan, onun işine karşı olumlu duygular beslemesini sağlayan ve o işe sahip olduğu için mutlu kılan “doyurucu faktörler”.

İkincisi ise, insan mutsuz, stresli dahi olsa, sağlığı bile bozulsa, işinden nefret dahi etse onun işten ayrılmasını engelleyen “koruyucu faktörler”.

Yapılan yüzlerce bilimsel çalışma göstermektedir ki, ücret faktörü, yani maaş, insanın sadece işinden ayrılmasını engelleyen bir “koruyucu faktör”dür. Doyurucu faktör değildir. Kabin personelinin şikayetlerine, işleriyle ilgili beyan ettikleri mutsuzluklara “ama standardın üzerinde maaş alıyorsunuz” yanıtını vermek Herzberg’in ilk olarak ortaya attığı ve araştırmalarla defalarca kez ortaya konan bu gerçeği göz ardı etmektir . Bu hatayı sadece konuyla direkt olarak ilgisi bulunmayan insanlar değil, THY ve hatta sendika yöneticileri de yapıyor. (Oysa Dünya markası olma yolundaki THY’nin İşletme’nin bu çok önemli konusuyla ilgili teorileri ve pratik çalışmaları bilmesi gerekir. Öyle değil mi?)

İddia ediyorum, şimdi yapabiliyorsanız 200-300 kadar kabin memuruna sorun, “size daha az ücret verilse, ancak yorgunluğunuz ve sosyal, ailevi ve duygusal dünyanız da dikkate alınarak, daha insani, daha az yorucu bir uçuş programı sağlansa kabul eder miydiniz?” deyin, büyük oradan “evet” yanıtını duyacaksınız.

Belki de odaklanılması gereken kısım burasıdır ve hatta çözüm de burada yatıyordur.

THY doğal olarak maliyetlerini düşürmek ve kâr etmek isteyen bir işletmedir ama en doğru stratejiyi belirlerken işletme biliminden ne kadar faydalanmaktadır? İş tatminin faktörlerine ne kadar eğilinmektedir? Gerçekten de buna karar veren yöneticiler sadece yüksek ücretle her şeyin çözüleceğini düşünüyorlar mı? Aynı soruyu sendikal örgütlere de soruyorum: Ücreti pazarlık unsuru yaparken daha önemli noktaları gözden kaçırıyor olabilir misiniz?

Her şey para değil. Hatta para hiçbir şey değil… Şimdi Sema Amir’in ailesi bugüne kadar THYAO’dan aldığı tüm ücretleri iade etsin, hadi bakalım Sema Amir’i geri getirebilecekler mi?

 “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nün hemen ardından gerçekleşen bu acı olay için, Müstecaplıoğlu ailesine, Türk Hava Yolları’na ve tüm sektörümüze başsağlığı dilerim.

*   Bu hikaye bir apokriftir. Yani gerçekte olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir, ancak 1910 yılındaki Uluslar arası Sosyalist Kadın Konferansı’ndan bu yana gerçekleştiği kabul edilir ve Kadınlar Günü fikri de bu hikayeye dayandırılmıştır. 

SEMA AMİR’İN ARDINDAN: DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI GÜNÜ

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
SHGM demek hükumet demek THy demek thy demek hükumet demek onlar canının istediği gibi demek gecen senede gencecik kaptan kalp krizinden vefat etti. Niye acaba bu sûrelerin kisaltildigi zaman insanların saglıkları bozulmaya başladı? Yaptım olacak dediniz kısaltınız süreleri, herkes de gitti ama olmadı iste olmuyor, bugün sema yarın Fatma gidecek öbür gün ayse uçakta. 2007 de de bir kabın amiri 5. Bacakda arka koltukta beyin kanaması geçirdi. Çok yorgun olduğu, uçuşların yogun olduğu söyleniyordu o zaman da. Siz ucanlari zaten ablanız, kardeşiniz, bir sevdiğiniz yakınınız, canınız gibi düşünseniz bu uygulamaların ne kadar insanlık dışı olduğunu gorurdunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uysada .. ~ 10 yıl önce
Madem sizlesmende yazilan gecerli madem TK aylardir kanunsuz is yapiyor madem haklusin .. Ver mahkemeye ucus saatlerini?? Ver mahkemeye istirahat yada Bİ larin geri alinmasini?? Senin sozlesmen kanun degil kardesim ben onu soyluyorum.. Adam kanunlari bile rk yonergelerle dip gecebiliyor kendine uyarlayabiliyor iken sen sozlesmenden bahsediyorsun??? Saniyormusunki eger bunda biraz haklilik payin olsa o tek damlada firtinalar koparan aycin ve yandasi koltuk sevdalilari bunu bangir bangir soyleyip mahkemelere gitmez?? Gitmez gidemezz.. Cunku ucus kanunlarini senin sozlesmen degil SHGM belirler acta oku!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Tam 4 gundur yatida olmamama ragmen ufak oglumu goremiyorum..adam yokmus sikismislar art arda tebligler 36 saatin ustunde planlamalar perisaniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Topi ~ 10 yıl önce
Agziniza, ellerinize saglik sn. Tevfik Uyar , daha guzel aciklanamazdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Madem oyle ~ 10 yıl önce
Arkadaslar madem oyle ; thy gecen yilki zam oranlarini kabul ediyorum demis olmasina ragmen, ki; memuriyettede enflasyon ciddi artmadiktan sonra heryil zam orani artacak diye mecburiyet yoktur.. Madem hal boyleyken nicin aycin efendi accik yureklilikle cikip soyleyemiyor kardesim benim skintim zam orani degil biz bir iki puan asagida cekelim fakat yasin yaninda kurununda yandigi su 305 arkadasin kuru olan kismini geri alin , ER larda sureyi biraz uzatin biz raziyiz diyemiyor?? Diyemez cunku ER larda yatiyi yani mesai yi kisaltan thy degilSHGM dir ve uluslararasi bir prosedurdur!! Dolayisiyla calisma saatletinde esnemeyi demekki karsilikli olarak iyi niyet esasi duzenleyecek iken niye aycin olmazsa olmazda diretiyor??? Diretiyor cunku bu is cozulurse AYCİN e gerek yokk! O ,mecburiyet ve muhtaciyet kendinde olsun ister, kudreti burdan gelir sanir!! Ne zam orani ne 305 ne calusma kosullari ummmrrruunndddaa bile degil!! Yeterki koltuk saglamda olsun!! Akar durmasin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uydur uydur söyle ~ 10 yıl önce
Toplu sözleşme esasları SHGM mevzuatının üstündedir! Sivil havacılık isterse 12 saate düşürsün, toplu sözleşmede yazan istirahatler uygulanır. Aksi halde yapılan yasa dışı uygulamadır ve tk aylardır bilinçli olarak yasa dışı uygulamalar yapmaktadır. Bu dönem sözleşmede önerilen istirahat saatleri ve mesai koşullarıyla ilgili detaylı bilgiye hava-iş sendikasının internet sitesinden ulaşılabilir. Haklılıkları mahkemelerce,bilir kişi ve çalışma bakanlığı müfettişi tarafından onaylanmış, kanun dışı eylem yapmadıkları ortaya çıkmış 305 kişinin içinde sizin "kuru" diye nitelendirdiğiniz kimse de yoktur. Asıl kanun dışı uygulamayı TK yönetimi kuralları ve kanunları hiçe sayarak yapmaktadır!! Siz hala oturmuş karşılıklı iyi niyetten bahsediyorsunuz? Kör bir polyanna mısınız?
CULA ~ 10 yıl önce
TEVFİK BEY, ELİNİZE,EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 10 yıl önce
Elinize yüreğinize saglık tevfik bey. İyiki varsınız. edebiyat yeteneginizle bilimsel bakışınızı birlestirdiginizde yazılarınız enfes oluyor. Kadınlar gününün anlamını öğrenmemiz de iyi oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Kesinlikle cok dogru bir yazi daha iyi anlatilamazdi sanirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aburkur ~ 10 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum. Olay sadece maaş artışı değildir. Bu işi yapanlar da insandır. Sosyaldir. Aileleri, arkadaşları ve özelleri vardır. Ancak işbaşındaki mevcut idarecilerin bunu anlayacak vizyonu ve vicdanları bulunmamaktadır. Bu dönemki TİS'te verilecek artışı vermeyip aynı oranda uçuş personeli sayısını artırmak çok daha faydalı olacaktır. Bu, mevcut personele aynı oranda dinlenme ve sosyalleşme katkısı yapacak, gerilim azalacaktır. İşletmelerin kar etmesi için personellerinin mutsuz olma gerekliliği/şartı yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000