15 Şubat 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yorumları yayınla murat korkma ben seni korurum
  • Bu haber sitesini actigimda genel de bu haber cikiyor butun isiniz bitti sabiha gokcenin ikinci pisti kaldi. Su da var eskisinden daha mi cok yolcu ucagimi geliyor acaba.
  • Sabiha Gökçen ikinci pist ve taksi yolları 2021 Ekim ayında açılacak deniliyor artık açılsın
  • Böyle ihale veren olduğu sürece bende olsam çürük demir, deniz kumu, tırtıksız çakıl falan kullanırdım. Eeee müteahhitler nerden para kazanacak... Ah ulan devletin malı yemeyen keriz be.
  • Hocam nervürlü mü değil mi ? Çekme değerleri neymiş öğrendiniz mi ? Gönye hazırlarken Deprem Yönetmeliğine uymuşlar mı ?
  • Kabincilerin ucmayarak yuksek maas almaya devam etmesi durumunda ithal edilen demirkerin mukavemeti dusuk cikacaktir, kabinci maasi 3999 TL olmalidir.
  • Çok teknik ve bilgilendirici yazı.elinize sağlık
  • Çözüm olmasa en azından gelecek için arşiv olarak kalmalı bu yazılar.
  • Hepduydugum haberler lere gore nereye elini atarsan hirsizlik sahtecilik soygun ve bakara makara, Isadami olmak demek hile hurdaya kafasi calisan siyaseten korunan adam olmak demekle ozdesles medimi?
  • Sadece inşaat demirinden bahsedilmiş. Ek bilgi vereyim. Pistte kullanılan dolgu malzemesinin bir kısmı Sabiha Gökçen Metrosundan tünel ve istasyon kazılarından geliyor; Yüklenici Gülermak-YSE Adi Ortaklığı. Yani pist dolgusunda kullanılmayacak muhteviyat bile kullanılmış olabilir. Bizim işten hangi malzemeleri götürdüler bilmiyorum. Bizim işte de 34,4 milyon €'luk sahte fatura ürettiler ve korundular. Bu yüzden Hazine ve Maliye Bakanlığına dava açtım :) Ahlaksızsanız iktidar partisi tarafından korunursunuz...

Sabiha Gökçen'e hurda demir!

Yapımı yılan hikayesine dönen Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinde, üçüncü kez çatlak oluştu. Bu kez, tünelin üzerinin toprakla kapatılması sırasındaki hesap hatasından değil, zeminin kaymasından dolayı  ciddi hasar ortaya çıktı.

Herhalde bu çatlak sonrası, pistin açılış tarihi de Mart 2021'den bir kaç ay sonrasına ve belki de yıl sonuna kadar ötelenecektir.

2017 yılından itibaren, “ Ha bu yıl bitecek, ha seneye bitecek, yıl sonuydu yıl başıydı” diye diye 2021 yılına kadar gelindi.

Belki pandemi döneminde uçuşların yoğun olmamasından dolayı piste acil ihtiyaç duyulmuyor ama eğer pandemi olmamış olsaydı, bugün çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Ama şu bir gerçek ki, filo planlamalarını ikinci pistin bitirilmesine göre yapan Pegasus Havayolları, bu gecikmeden en çok zararı görecek olan şirkettir.

Gelelim pist inşaatındaki son yaşanan sıkıntının detaylarına...

Aşağıda oldukça şaşıracağınız bazı bilgiler paylaşacağım...

Belki o bilgilerden sonra, pist zeminindeki çökmenin, daha doğrusu beton kalıplarını gofret gibi kırılmasının, neden kaynaklandığına dair daha sağlıklı bir fikir yürütebiliriz.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na yapılan ikinci pistin bulunduğu bölgedeki zeminin sıkıntılı olduğu malum... Yumuşak ve kaygan bir zemin olduğu için inşaat süreci de normal bir pist inşaatına göre biraz daha sorunlu ve sıkıntılı. Ancak daha kötü zeminlerde (Örneğin İstanbul Havalimanı) daha büyük inşaat projeleri hayata geçirildiği için, Sabiha Gökçen'deki ikinci pist bölgesindeki zeminin, uygun inşaat teknikleri ve uygun malzemeler ile inşaata uygun hale getirilebilmesi mümkün...

Pistte yaşanan son çökme ve kırılma  hadisesinden sonra, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi atandığını biliyoruz. O heyet eğer objektif olarak raporlarını hazırlayabilirlerse, işin aslını net şekilde öğrenebileceğiz.

Ama öncesinde ben kendi bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Bana gelen bazı bilgiler var. Özellikle tünel inşaatında kullanılan demir ile ilgili önemli detaylar ulaştı.

Tünel inşaatında kullanılan demirler Bartın'daki bir şirket (Adı bende saklı) tarafından tedarik ediliyor. Bu demirçelik şirketi oldukça köklü bir şirket ve üç farklı şehirde demirçelik fabrikasına sahip. Şirketin sahibi, aynı zamanda bir partinin de il yöneticisi...

Şartnameye göre, inşaatta kullanılacak demirin Türkiye'den tedarik edilmesi gerekiyor ama ilgilim demirçelik şirketi, demirleri Ukrayna'dan ithal etti ve gemiyle Türkiye'ye getirdi. Demirler iki parti halinde iki farklı limana, bir kısmı Bartın Limanı'na bir kısmı İzmit' teki Çolakoğlu Limanı' na getirildi. 28 bin ton demir, birim fiyatı Türkiye'de 750 dolara mal olacakken Ukrayna'dan 340 dolara getirtildi. Üstelik demirler Türkiye'den tedarik edilmiş gibi gösterildi!

Kaynağıma göre aslında Rusya ve Ukrayna'daki demirin kalitesi Türkiye'deki demirden daha iyi ancak burada önemli bir detay var.

Ukrayna'dan tedarik edilen demirler, oksitlenmiş ve paslı demirler... Dolayısıyla hurda statüsünde...

Ukrayna'da yaşanan sel felaketinde depolandığı yerde su alan demirler, oksitlendiği için artık kaliteli inşaat malzemesi olarak değil hurda olarak kullanılmaya imkan tanıyor. Hatta Almanya, asfaltta kullanmak için bu demirlerden 70 bin ton kadarını ithal ediyor. Oksitlenen demir, asfalt ile birleşince mukavemeti artacağı için orada sorun yaşanmıyor, ancak paslı demir ile soğuk betonun birleşmesi mukavemeti düşürdüğü için sorun çıkabiliyor.

Buradaki bilgilerden de, pist konusunda bir özensizlik, başıboşluk ve ciddiyetsizlik olduğu açıkça ortada...

Şimdi şu soruları soralım...

Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist inşaatında ihale şartnamesine aykırı olarak malzeme kullanımı yapıldı mı?

Şartnamede demirin yerli olması koşulu var mı? Eğer varsa demirin Ukrayna'dan ithal edilmiş olduğu biliniyor mu?

Daha ucuza mal edilmek istenen demirin oksitlenmiş ve hurda statüsünde olduğu doğru mu?

Bilirkişi heyeti hazırlayacağı raporda bu soruların cevaplarına da yer verirse hem kendim hem de kamuoyu adına memnuniyet duyacağım.

Sabiha Gökçen'e hurda demir!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Yayınla ~ 2 ay önce
Yorumları yayınla murat korkma ben seni korurum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Srdal ~ 2 ay önce
Bu haber sitesini actigimda genel de bu haber cikiyor butun isiniz bitti sabiha gokcenin ikinci pisti kaldi. Su da var eskisinden daha mi cok yolcu ucagimi geliyor acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyup ~ 2 ay önce
Sabiha Gökçen ikinci pist ve taksi yolları 2021 Ekim ayında açılacak deniliyor artık açılsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 2 ay önce
Böyle ihale veren olduğu sürece bende olsam çürük demir, deniz kumu, tırtıksız çakıl falan kullanırdım. Eeee müteahhitler nerden para kazanacak... Ah ulan devletin malı yemeyen keriz be.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne diyonuz bre ~ 2 ay önce
Hocam nervürlü mü değil mi ? Çekme değerleri neymiş öğrendiniz mi ? Gönye hazırlarken Deprem Yönetmeliğine uymuşlar mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demir sorunu ~ 2 ay önce
Kabincilerin ucmayarak yuksek maas almaya devam etmesi durumunda ithal edilen demirkerin mukavemeti dusuk cikacaktir, kabinci maasi 3999 TL olmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sfafdasdfa ~ 2 ay önce
kabinci ne demek davar ?
Kabinci tanimi ~ 2 ay önce
ucakta cay kahve dagitan, galley’de bos bos dedikodu yapan, yatilarda skandallara imza atan (Dakar skandali) ayda 1-2 kere ya ucan ya hic ucmayip dolgun maas alan, lukse merakli fakat luks arabalarinin kredisini 100 aya anca odeyebilen, yerli yabanci pilot kovalayan ama pilotlar yuz vermeyince kuafore berberlere esnafa kalanlara kabinci deniliyor
Davar ~ 2 ay önce
Gerçekten Davarmış ya la
Davar Tanımı ~ 2 ay önce
Kabinci diye yorum yapmaya çalışırken iyice sıvayan akıl fukarası ucube
Benzetirken ~ 2 ay önce
Davara haksızlık olmuş
uA ~ 2 ay önce
Çok teknik ve bilgilendirici yazı.elinize sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elinize sağlık ~ 2 ay önce
Çözüm olmasa en azından gelecek için arşiv olarak kalmalı bu yazılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne uzucu ~ 2 ay önce
Hepduydugum haberler lere gore nereye elini atarsan hirsizlik sahtecilik soygun ve bakara makara, Isadami olmak demek hile hurdaya kafasi calisan siyaseten korunan adam olmak demekle ozdesles medimi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali Nazım Selçuk ~ 2 ay önce
Sadece inşaat demirinden bahsedilmiş. Ek bilgi vereyim. Pistte kullanılan dolgu malzemesinin bir kısmı Sabiha Gökçen Metrosundan tünel ve istasyon kazılarından geliyor; Yüklenici Gülermak-YSE Adi Ortaklığı. Yani pist dolgusunda kullanılmayacak muhteviyat bile kullanılmış olabilir. Bizim işten hangi malzemeleri götürdüler bilmiyorum. Bizim işte de 34,4 milyon €'luk sahte fatura ürettiler ve korundular. Bu yüzden Hazine ve Maliye Bakanlığına dava açtım :) Ahlaksızsanız iktidar partisi tarafından korunursunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000