07 Mart 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Rus ekonomisi cöküse girer ve bu yüksek tur fiyatlarıyla gelse gelse 1 milyon anca gelir.
  • Ahmet bolat in michigan daki yuksek lisansi arastirilsn!!! Makalesini okumak istiyoruz thy olarak
  • ellerinde uçaklar sökülmek üzere kebabcı,köfteci olur.
  • Ciddi bir sigorta sorunu var ortada. Bunun da çözülmesi gerekiyor. Yoksa Türk şirketlerinin Rusya’a uçması ancak devlet sigorta garantisi ile olur ki bu da az buz bir rakama denk gelmiyor.
  • Bizimkiler o kadar zeki ve akilli inanamazsiniz,Rus tescilli uçaklari Türk teacine geçireceklermis sonra burada sirket kurup tezgahi devam ettireceklermis haa birde ucaklari getirirken rus pilotlar ucuracakmis yani ben bu kadar zeka gormedim,pekiii 1-Uçaklarin sahipleri olan batili şirketler ben bu sekilde ucaklari size vermiyorum derse ki kesin diyeceklerdir;bunu düsunen oldumu acaba? 2-Hadi adamlar ucaklari verdiler peki sen binlerce rus pilotu nasil getirip ucuracaksin amerika ve avrupa ambargolarinin delindigini gormeyeceklermi 3-Son olarak sigirta şirketleri ben uçaklari sigortalamiyorum ambargoyu deliyorsunuz derseeee Napacaksiniz,bir siz akilllisiniz ya. Birde bazi kaptanlar Antalyada yeni kurulan sirketimizde ekip lazim falan diye sosyal medyada yayin yapiyorlar cikalimmi hayal aleminden ne dersiniz ?
  • Uçakları TR menşeli yapacakmış. Doğru mu?
  • ne 30 yolı en az 300 yıl şu anda geri gittiler, ellerindek uçaklarla ancak taxi yaparlar!!! rusya ve rus sivil havacılığı bitti!!!
  • Nato bir barış ittifakı olmaktan çok ABD'nin kıtalararası işgal gücü olmuştur. ABD'nin hangi ülkede çıkarı varsa, oraya barış gücü olarak konumlanır, konumlandığı hiç bir yerde yıllarca ne barış olur ne huzur. ABD'nin yıllarca Rusya'yı devre dışı bırakıp, dünyaya tümüyle hakim olma emelleri karşısında Merkel kapı gibi duruyordu. Eski Sovyet ülkelerini kaşıyıp duruyorlar. Ukrayna'da da turuncu devrim diye sözde halk ayaklanması çıkararak seçilmiş hükumeti devirip yerine bu şovmeni çıkardılar. Şimdi şovmen söz verdiği gibi, NATO'ya katılıp muhtemelen gelmiş geçmiş en büyük NATO üssünü Ukrayna'ya kurdurma peşinde. NATO'nun kuruluş aşamasında doğuya doğru büyümeyecek denmesine karşı doğuda Rusya sınırına dayandılar, şimdi de güneyinden abluka altına almaya çalışıyorlar. Rusya'nın buna sessiz kalmayacağını çok iyi biliyorlardı, ve şimdi ölen Ukrayna halkı umurlarında bile değil. Kızları silahlarla askerde gösterip duran,müthiş bir sosyal medya operasyonuyla, habire silah gönderip, hayatında silah tutmamış sivilleri cepheye gönderip duruyor. Ukrayna halkı da maşallah baya dirayetliymiş. ABD amacına ulaştı, Rusya'yı küresel ekonomik sistemden çıkardılar, çöküşe zorluyorlar. Merkel buna izin vermiyordu, şimdi Avrupa rakipsiz bir süper güç yaratarak kendi bacağına sıkıp duruyor. Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasının Avrupa'ya hiç bir faydası yok. Adam Atlantik ötesinde, olanlardan yeterince uzak. Şu an yaşananların bedelini Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ödüyor ve ödeyecek. Bize de girecek tabi

Rus havacılığı 30 yıl geriye gider!

Barış ve istikrara sırtını dayayarak büyüyen bir sektör olan havacılığın, pandemiden sonra savaş ile karşı karşıya kaldığı süreci yakından takip ediyoruz. Avrupa ile Rusya arasına çekilen hava sahası duvarının, Rus ticari havacılığının fişini çekmek üzere kurgulandığı açık ancak bundan sadece Rus havacılığı mı etkilenecek yoksa tüm havacılık sektörü domino etkisiyle sarsılacak mı, bunu zamanla görme şansımız olacak. Birbirine bağlı bir sistemler bütünü olan havacılık endüstrisinin, özellikle Rusya'ya uygulanan yaptırımlardan, küresel anlamda doğrudan etkileneceği açık...

Bu süreçte tarifeli havayollarından charterlara, havalimanı işletmelerinden uçak üreticilerine, parça tedarikçilerinden operasyon yüklenicilerine kadar bir çok kalemde, sarsıcı etki hissedilecek gibi görünüyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından sonra,  Rusya'daki havacılık endüstrisinin diğer sektörlere göre, doğrudan ya da dolaylı olarak, daha katı yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını gözlemleyebiliyoruz.

Hava sahalarının yasaklanmısının yanı sıra Rusya'daki uçak filosunun üçte ikisini oluşturan, Airbus ve Boeing gibi iki büyük uçak üreticisinin, yedek parça ve teknik hizmetler gibi kalemleri kesmiş olması, orta ve uzun vadede Rus havacılığının sadece ekonomik değil, uçuş emniyeti konusunda da sorunlarla karşılaşmasına neden olacak gibi.

2001 yılındaki Körfez savaşı sırasında da ilk olarak Iraklı havayollarına ambargo uygulanması ile Rusya'daki havayolu şirketlerine ambargo uygulanması, metod olarak aynı ama etki olarak birbiriyle kıyaslanamayacak ölçekte... Dünya havacılık pazarının yüzde 6'sini oluşturan Rus havacılığı, Avrupa ve Asya için de çok önemli bir pazar olduğu için bu yaptırımlar silsilesi, uçak üreticilerinden turizme kadar birçok alanda yıkıcı bir etkiye neden olacak.

Rus havacılığındaki krizin, yolcu taşımacılığının dışında, özellikle Rusya açısından, uçak üretimi konusundaki etkilerinin de yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte uçak üretme yeteneğini kaybeden Rus ticari havacılığı, özellikle son 30 yılda Avrupalı ve ABD'li uçak üreticilerine teslim olmayı tercih etmişti. Bugün Rusya'daki her üç uçaktan ikisinin Boeing ve Airbus olması, 30-40 yıl öncesinde her yıl yüzlerce  uçak üretme kabiliyeti olan Rusya için hayal bile edilemeyecek nokta.

Yakın zamanda Sukhoi Superjet 100 uçağı ile başlanan ve MC-21 uçağı ile devam eden dar gövde uçak üretme projelerinde beklenen sonucun alınamamış olması, Rusya'nın geçmişteki uçak üretme kabiliyetlerini yitirdiğinin ve bu anlamda batıya bağımlı duruma geldiğinin bir göstergesi. Hali hazırda Rus şirketlerde uçan dar gövdeli Superjet 100 ile üretim sürecindeki MC-21 uçaklarındaki kokpit sistemlerinin,  motorlarının ve farklı komponentlerin Avrupalı ya da ABD'li olması, Rusya'nın sadece havayolu taşımacılığı anlamında değil, endüstriyel açıdan da çöküşünü beraberinde getirebilir  ve Rus ticari havacılığını 30 yıl öncesine götürebilir.

TÜRK ŞİRKETLERE YASAK GELİR Mİ?

Türkiye açısından baktığımızda ise Ukrayna ve Rusya pazarında toplam 10 milyon turist kapasitesi sözkonusu... Ukraynalılar'ın savaş sonrası seyahat edebilme şansı çok fazla olmadığı için Ukrayna pazarı, Türkiye için bu yıl tamamen kayıp olarak nitelendirilebilir. Aynı şekilde, 7 milyon Rus turistin de büyük bölümünün kaybı sözkonusu olacaktır. Rus tescilli ya da Rus havayolu şirketlerine ait uçakların, Rusya'nın batısındaki coğrafyada yasaklanmış olması ve 28 Mart'a kadar lessörlere iade edilmesi gereken bu uçakların gittikleri ülkelerde el konulma riski taşıması, Rusya'yı iç pazara hapsetmesi sonucunu beraberinde getirdi. Buradan çıkış için, sahibi Türk olan bazı charter şirketler ve tur operatörleri üzerinden yasağa çözüm bulma gayretlerinin de henüz sonuç vermediğini gözlemlemek mümkün. Rus uçaklarının Türk sivil havacılık tesciline geçirilmesi ile by pass edilmesi planlanan yasağın, şimdilik sonuç vermemesi dolayısıyla karamsar tablo devam ediyor. Bilindiği gibi Rusya, Rus yolcuların charter seferlerle taşınmasını sadece Rus şirketlere veriyor ve dolayısıyla bu pazarda Türk charter şirketlerin ciddi bir pazarı yok. Bu sebeple de, Avrupa pazarında etkin olan Türk charter şirketlerin pazarda kaybı olmayacak. Bu açıdan şanslı sayılabiliriz. Ancak Rus charter şirketlerin birçoğunun pandeminin üzerine savaş krizi ile baş etmesi de mümkün görünmüyor.

,
Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları'nın ise Rusya pazarında her zamankinden daha etkin rol alması olası. Talebi karşılamak için verilen yeni slotların  adil dağıtılması halinde THY ve Pegasus'un, ortalama paylarını artırmaları beklenebilir. Bugünkü haliyle THY, Rusya pazarında Aeroflot''tan sonra yüzde 33'lük payla en büyük taşıyıcı. Pegasus' un tüm pazarlara oranla Rusya'daki kapasitesi ise yüzde 5 civarında. Bu açıdan şirketlerimizin, Rusya'daki pazar paylarını artırmalarının Avrupalı rakipler nezdinde endişe verici bir karşılık bulacağını sanıyorum. Türk şirketlerin, tüm dünyanın izole ettiği Rusya'ya uçmaya devam etmesinin Avrupalı şirketlerde ciddi rahatsızlık yaratacağı ortada... Türkiye bu baskıya direnebilirse ve hava sahaları karşılıklı olarak açık tutulabilirse ciddi bir potansiyele ulaşılabilir. Ama bu iş o kadar da kolay olmayacak gibi...

Rus havacılığı 30 yıl geriye gider!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

burakhan dogan ~ 4 ay önce
Rus ekonomisi cöküse girer ve bu yüksek tur fiyatlarıyla gelse gelse 1 milyon anca gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 ay önce
Ahmet bolat in michigan daki yuksek lisansi arastirilsn!!! Makalesini okumak istiyoruz thy olarak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kebabcı ~ 4 ay önce
ellerinde uçaklar sökülmek üzere kebabcı,köfteci olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun ~ 4 ay önce
Ciddi bir sigorta sorunu var ortada. Bunun da çözülmesi gerekiyor. Yoksa Türk şirketlerinin Rusya’a uçması ancak devlet sigorta garantisi ile olur ki bu da az buz bir rakama denk gelmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayaller ve Aci gercekler ~ 4 ay önce
Bizimkiler o kadar zeki ve akilli inanamazsiniz,Rus tescilli uçaklari Türk teacine geçireceklermis sonra burada sirket kurup tezgahi devam ettireceklermis haa birde ucaklari getirirken rus pilotlar ucuracakmis yani ben bu kadar zeka gormedim,pekiii 1-Uçaklarin sahipleri olan batili şirketler ben bu sekilde ucaklari size vermiyorum derse ki kesin diyeceklerdir;bunu düsunen oldumu acaba? 2-Hadi adamlar ucaklari verdiler peki sen binlerce rus pilotu nasil getirip ucuracaksin amerika ve avrupa ambargolarinin delindigini gormeyeceklermi 3-Son olarak sigirta şirketleri ben uçaklari sigortalamiyorum ambargoyu deliyorsunuz derseeee Napacaksiniz,bir siz akilllisiniz ya. Birde bazi kaptanlar Antalyada yeni kurulan sirketimizde ekip lazim falan diye sosyal medyada yayin yapiyorlar cikalimmi hayal aleminden ne dersiniz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Azur Air ~ 4 ay önce
Uçakları TR menşeli yapacakmış. Doğru mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
30 yıl? ~ 4 ay önce
ne 30 yolı en az 300 yıl şu anda geri gittiler, ellerindek uçaklarla ancak taxi yaparlar!!! rusya ve rus sivil havacılığı bitti!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flight radar ~ 4 ay önce
Rusya coğrafi olarak çok büyük toprakları olan ülke, iç hatta uçuşlar epey yoğun devam ediyor. Lojistik problemleri baş gösterene kadar uçarlar.
flight radar'a ~ 4 ay önce
kardeş nasıl ucacak? jeppesen yok, fms yok, üretici manual yok, parç yok.... havacıysan lütfen anlatda öğrenelim?
Avrupa NATO kafa NATO mermer ~ 4 ay önce
Nato bir barış ittifakı olmaktan çok ABD'nin kıtalararası işgal gücü olmuştur. ABD'nin hangi ülkede çıkarı varsa, oraya barış gücü olarak konumlanır, konumlandığı hiç bir yerde yıllarca ne barış olur ne huzur. ABD'nin yıllarca Rusya'yı devre dışı bırakıp, dünyaya tümüyle hakim olma emelleri karşısında Merkel kapı gibi duruyordu. Eski Sovyet ülkelerini kaşıyıp duruyorlar. Ukrayna'da da turuncu devrim diye sözde halk ayaklanması çıkararak seçilmiş hükumeti devirip yerine bu şovmeni çıkardılar. Şimdi şovmen söz verdiği gibi, NATO'ya katılıp muhtemelen gelmiş geçmiş en büyük NATO üssünü Ukrayna'ya kurdurma peşinde. NATO'nun kuruluş aşamasında doğuya doğru büyümeyecek denmesine karşı doğuda Rusya sınırına dayandılar, şimdi de güneyinden abluka altına almaya çalışıyorlar. Rusya'nın buna sessiz kalmayacağını çok iyi biliyorlardı, ve şimdi ölen Ukrayna halkı umurlarında bile değil. Kızları silahlarla askerde gösterip duran,müthiş bir sosyal medya operasyonuyla, habire silah gönderip, hayatında silah tutmamış sivilleri cepheye gönderip duruyor. Ukrayna halkı da maşallah baya dirayetliymiş. ABD amacına ulaştı, Rusya'yı küresel ekonomik sistemden çıkardılar, çöküşe zorluyorlar. Merkel buna izin vermiyordu, şimdi Avrupa rakipsiz bir süper güç yaratarak kendi bacağına sıkıp duruyor. Ukrayna'nın NATO'ya üye olmasının Avrupa'ya hiç bir faydası yok. Adam Atlantik ötesinde, olanlardan yeterince uzak. Şu an yaşananların bedelini Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ödüyor ve ödeyecek. Bize de girecek tabi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOP SAKAL TAYFASI ~ 4 ay önce
Valla sizden biktik heryerdesiniz yeminle, sanki TV deki eski asker yorumculardan birisi anlatmis gibi okudum bos bos konusun anca, ayrica lutfen emekli olduktan sonra ucus okullarindan uzak durun o vietnam doneminden kalma uctugunuz ucaklarla o engin tecrubenizi gidin orduda aktarin genclerin basina bela olmayin.
Ee ~ 4 ay önce
Neresine katılmadın yazılanların, onu da söyleseydin ya, ha hiç anlamadıysan, okumasaydın da olurdu

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000