26 Temmuz 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Sen TGS de çalışıyorsun galiba "Bir sen eksiksin"
  • İstanbul havalimanı yapılırken bu havalimanı "Beyaz fil" olacak. Yani atıl kalıp boşa gidecek diye küçümseyen yazar, şimdi yeni rekorların devamı gelecek mi diye soruyor? Havacılık konusunda ne kadar bilgili olduğunu burdan anlayabilirsiniz.
  • Arkadaşlar ben ATCo yum ve DHMİ yi karışık sanırdım. THY de çok farklı değil gibi. Kurum içinde personelin sürekli birbirine üstünlük çabasından hiç kimsenin uzun vadede kazanç sağladığını görmedim maalesef. Tek istisnası işverendir bu durumun. O bu kaotik durumdan hep faydalanır. Personel barışı vs gibi bahanelerle. Herkesin elbette görevi farklı ve emeği söz konusu kıyas pek doğru olmuyor. Ancak tek dileğim herkesin hakettiği şekilde kazanması ve motivasyonunun yüksek olması. Keşke mümkün olsa :)
  • Şu f/o ların pass önceliği için ağlaması bir bitmedi. Anlamadığınız şey şu. Yaptığınız işin karşılığını ayın 8 inde maaş olarak alıyorsunuz zaten. Bence kaptanlar dahil kimsenin önceliği olmamalı. Kim şirkette daha eskiyse o önce biner. Bu kadar basit.
  • Benden eski olmalarına rağmen gözüm purserların pass önceliğinde. Hakkım olmamasına rağmen gözüm b/c yemeklerinde. Beni hiç ilgilendirmemesine rağmen tüm işim gücüm hangi kabin personeli nerede hikaye paylaştı. Acilen kokpit maaşının düşürülüp kargo ve teknik personele dağıtılmasını istiyorum. Akademi borçlarına da her yıl tüfe oranında faiz eklenmeli. Kabinciler candır, gerisi heyecandır
  • 1 sene boyunca kapan dışarı cikma,1 ayda tüm emekler ziyan olsun,olan çocuklara oldu 1 sene daha okul yok,eserinizle övünün
  • Olamaz. Ama daha cok doz asi yapacaklar. 3.4 hatta besinci doz yolda cunku sorgulayan bi millet yok. Sen iki tane bicakla bi tanki alt etmeye calisiyorsun sonra bicak sayini uce cikariyosun ama tank artik f16 oluyo mevzu da tam olarak bu. Neymis efendim hastaligi daha hafif atlatiyormussun. Gecin bunlari zaten potansiyel olarak bircok kisi bu hastaligi grip gibi geciriyor kaldiki bulasiciligi artan mutasyonlarin olduruculugu azalir ama siz birtakim sozde proflari dinlerseniz pandemi 10 sene daha devam eder. Adamlar halinden gayet mutlu. Kapat heryeri diyor lokantada calisan garsonu spor salonu isletmecisini simit satani dusunen mi var.
  • Tgsden giden kurtuluyor,olan kalan personele oluyor,mesaiye gelin düzgün çalışın, hızlı olun vs.insanustu bir gayretle 5 kişinin işini 1 kisi yapsada yinede yaranamıyor.yakinda ramp müdürü personelin elinde kaldı veya ramp şefi personelin elinde kaldı haberi yaparsaniz şaşırmayın,sinirler yay gibi gerilmiş durumda
  • Tazeleme eğitimlerinde 2 cümle ingilize tahliye komutunu veren bir kabinciye yıllardır denk gelmedim. Ezberlemeniz ve yapmanız gereken şey için 15 dk (biz pilotlar için çalışmayada gerek kalmazdı) önceden çalışmanız yeterli iken Los Angelesta, new yorkta hikaye paylaşmayı iyi bilen kabincinin maaşı asgari olsun tasarruf edilen parayla kokpite acilen zam yapılsın.
  • Tgs çalışanları pandemi boyunca canla başla elinizden geleni yaptınız bir buçuk senedir hakkımız olan ikrami şartlar normale döner dönmez başlanacak denilmesine rağmen rekor üstüne rekor kırılmasınsa rağmen sessizlik hakim bayram boyunca erken gelin devam mesaisi zorunlu vardiya değişikliği ofta bile vardiyaya çağırıldık ne servis pilanlaması nede bir şey yaptılar yemek yicek vaktimiz yok yoğunluktan ama benim 3500tl maaşımı vermeye gelince sessizlik ayın 5 şöförler kontak kapatacak tüm birimlerden destek verelim hakkımız olanı vermediler hırsızlar sesiz kaldıkça daha fazlasını yapıyorlar susmayın hakkımızı arıyalım dünya genelinde grev yapılıyor susma hakkını ara bu hırsızlıga dur de !

Rekorların devamı gelecek mi?

Türkiye'deki havacılık sektörünün, son iki aydan bu yana sergilenen performans açısından, pandeminin başından beri en iyi, en parlak dönemlerini yaşadığını söylemek mümkün... Haziran ayından itibaren yolcu ve uçuş sayısında yaşanan artışın dikkat çekici boyutlara geldiğini; hem bir yılı aşkın süredir düşük tempoda görev yapan çalışanların yükselen performanslarından hem de ortaya çıkan rekor haberlerinden anlayabiliyoruz. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte Antalya, Bodrum, Dalaman gibi havalimanlarında eski günleri aratmayan görüntülerin ortaya çıkmış olması, hepimizin umutlarını yeşerten bir tablo... Ancak bu tablonun suni bir toparlanmadan ötürü mü yoksa kötü günlerin gerçekten geride kalmasından ötürü mü olduğunu, zaman gösterecek.

Ancak şu bir gerçek ki, özellikle iç hat trafiğinde yaşanan bu denli hareketliliğin ve bu hareketlilik sırasında, pandemi kurallarının çoğunlukla ihlal edilmiş olmasının, bir faturası olacak ve bu fatura da ilk ve doğrudan havayolu sektörüne yansıyacaktır. Normalden daha hızlı bulaşan delta varyantının etkisiyle günlük vaka sayılarının yeniden 30 binlere çıkmasının öngörüldüğü bir ortamda, havayolu şirketlerinin bundan etkilenmemesi mümkün değil. Mayıs ayında aldığımız sıkı tedbirlerden sonra birçok ülkenin, Türkiye'deki vaka sayılarının düşmesinden ötürü Türkiye'yi "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldığı gibi, vaka sayısının yükselmesi halinde de "seyahat yasağı" uygulayacağını unutmamak gerekir.

Sadece pandemi tedbirlerinden dolayı da değil. Son dönemde, kontrolsüz şekilde ülkeye giriş yapan Afgan ve Suriyeli mültecilerin de vaka artışına neden olabileceğini hesap edersek, ülkelerin Türkiye'ye seyahat kararlarında doğrudan etkili olması muhtemel...

Her şeye rağmen havayolları da havalimanları da ve diğer destekleyici sektörler de iyi bir yaz dönemi geçirmekten ve kasaya sıcak para sokmaktan dolayı mutlular. Gönül isterdi ki, böyle yüksek yolcu talebinin olduğu dönemde Onur Havayolları da, operasyonlarına devam edebilse ve pastadan payını alabilseydi. Ancak maalesef bu gerçekleşmedi. Devletin kamu bankalarından tek bir kuruş kredi desteği vermediği özel havayolları için, bir can suyu olabilirdi bu yoğun yaz sezonu. Ama maalesef bazı şirketlerimiz bu fırsatı yakalayamadılar. Eminim onlar da, bütün planlarını yaz sezonunu yakalamak üzerine yapmışlardı. Şimdi mecburen eğer varsa B planlarını devreye sokmak zorundalar. Ancak ilk dalgayı ağır yaralı atlatan şirketler, ikinci dalgaya nasıl direnebilecekler?

Bu dönemde en dikkat çekici konulardan birisi, talebin böylesine yüksek olduğu dönemde, bilet fiyatlarının da fırlamış olmasıydı. Her zaman söylediğimiz gibi, rekabet varsa fiyatlar düşer, ama eğer rekabet yoksa, bugün olduğu gibi fiyatlar tavanı deler, geçer...

Bugün havayolu çeşitliliği olmuş olsa idi, bilet fiyatları bu kadar yükselebilir miydi? Fiyatları piyasanın belirlediği bir ortamda örneğin Atlasglobal, Onur Havayolları vs İstanbul Havalimanı'ndan ya da Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan operasyon yapmış olsa idi, bilet fiyatları bu kadar yükselir miydi?

İşte bu sebeple Türkiye'nin daha fazla alternatifli ulaşım sistemine geçebilmesi için şirketlerin ayakta tutulması ve bir tarafa orantısız destek verilirken, diğer taraf yok olmaya mahkum edilmemeli... Havayolu halkın yolu sloganının bu bayram döneminde, "havayolu parası olan halkın yolu" haline dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. İç hatlarda gidiş dönüş uçak bilet fiyatlarının bin TL'yi aşması, 4 kişilik bir ailenin seyahat edebilmesini, bundan 18 yıl öncesinde olduğu gibi, lüks haline getirmiş görünüyor.

Bir sözüm de, artan performansın çalışanların maaşlarına yansımıyor olmasına...

Eğer bir yerde sürekli kırılan rekorlardan bahsediliyorsa, bu kendiliğinden olan bir durum değildir. Böylesine emek yoğun bir sektörde, insan gücü ve emeğiyle o rekorların kırıldığının bilinmesi gerekir. Hiç yoksa, böyle özel dönemlerin (bayram gibi) dönüşündeki yoğunluğun da hesaba katılarak özel bir değerlendirme yapılması lazım. 4 günlük bayram süresince ekstra mesai ücretleri verilirken, aynı yoğunluğun bayram sonundaki dönüşlerini, normal bir gün olarak kabul edemeyiz. Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri özellikle olağanüstü yoğunluk vardı. O iki gün bayram mesaisi olarak sayılmadığı için özellikle yerde çalışan personeller, yemek yemeye bile vakit bulamadan görev yaptılar. Ama bayram olarak değerlendirilmediği ve ekstra ücret tarifesi olmadığı için, herhangi bir gün gibi ücretlerini alacaklar. Bu adil değil. Eğer bayramda çalışmak ve bayram yoğunluğu hesaba katılacak ve ekstra ücret ödenecekse, bayram dönüşlerindeki yoğunluk da hesaba katılarak en azından özel prim düzenlemesi yapılmalıdır.

Rekorların devamı gelecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

Son kabin memuru ~ 1 yıl önce
Sen TGS de çalışıyorsun galiba "Bir sen eksiksin"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yayınla bunu ~ 1 yıl önce
İstanbul havalimanı yapılırken bu havalimanı "Beyaz fil" olacak. Yani atıl kalıp boşa gidecek diye küçümseyen yazar, şimdi yeni rekorların devamı gelecek mi diye soruyor? Havacılık konusunda ne kadar bilgili olduğunu burdan anlayabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATCo ~ 1 yıl önce
Arkadaşlar ben ATCo yum ve DHMİ yi karışık sanırdım. THY de çok farklı değil gibi. Kurum içinde personelin sürekli birbirine üstünlük çabasından hiç kimsenin uzun vadede kazanç sağladığını görmedim maalesef. Tek istisnası işverendir bu durumun. O bu kaotik durumdan hep faydalanır. Personel barışı vs gibi bahanelerle. Herkesin elbette görevi farklı ve emeği söz konusu kıyas pek doğru olmuyor. Ancak tek dileğim herkesin hakettiği şekilde kazanması ve motivasyonunun yüksek olması. Keşke mümkün olsa :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mağdurum da mağdurum ~ 1 yıl önce
Şu f/o ların pass önceliği için ağlaması bir bitmedi. Anlamadığınız şey şu. Yaptığınız işin karşılığını ayın 8 inde maaş olarak alıyorsunuz zaten. Bence kaptanlar dahil kimsenin önceliği olmamalı. Kim şirkette daha eskiyse o önce biner. Bu kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıralama ~ 1 yıl önce
O zaman hepimizin senyoritesi Genel müdürü geçer yalnız :)
Fo yu ~ 1 yıl önce
Bilmem ama bir havayolunun kaptanı o havayolunun en önemli çalışanıdır.O biner gerisi sırayla takılsın genel müdür dahil
Kabinciye ~ 1 yıl önce
Fazla konusma cay kahve getir
Oyleyse ~ 1 yıl önce
Kaptan neden kabin ile siralamaya girmiyor?
The zombi ~ 1 yıl önce
Sen Namık Kemal’i bilirmisin tabiki bilmezsin sen de o zeka ne gezer ama belki araştırırsın diye yazıyorum. Derki “ HAYALLE YAŞAYANIN…………………………..” der. He canım anladınmı.
Safinaz Kılıklı 77ci Kıskanç F/O ~ 1 yıl önce
Benden eski olmalarına rağmen gözüm purserların pass önceliğinde. Hakkım olmamasına rağmen gözüm b/c yemeklerinde. Beni hiç ilgilendirmemesine rağmen tüm işim gücüm hangi kabin personeli nerede hikaye paylaştı. Acilen kokpit maaşının düşürülüp kargo ve teknik personele dağıtılmasını istiyorum. Akademi borçlarına da her yıl tüfe oranında faiz eklenmeli. Kabinciler candır, gerisi heyecandır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tüm emekler zayi oldu ~ 1 yıl önce
1 sene boyunca kapan dışarı cikma,1 ayda tüm emekler ziyan olsun,olan çocuklara oldu 1 sene daha okul yok,eserinizle övünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artik kapanma olmaz ~ 1 yıl önce
Olamaz. Ama daha cok doz asi yapacaklar. 3.4 hatta besinci doz yolda cunku sorgulayan bi millet yok. Sen iki tane bicakla bi tanki alt etmeye calisiyorsun sonra bicak sayini uce cikariyosun ama tank artik f16 oluyo mevzu da tam olarak bu. Neymis efendim hastaligi daha hafif atlatiyormussun. Gecin bunlari zaten potansiyel olarak bircok kisi bu hastaligi grip gibi geciriyor kaldiki bulasiciligi artan mutasyonlarin olduruculugu azalir ama siz birtakim sozde proflari dinlerseniz pandemi 10 sene daha devam eder. Adamlar halinden gayet mutlu. Kapat heryeri diyor lokantada calisan garsonu spor salonu isletmecisini simit satani dusunen mi var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahil ~ 1 yıl önce
Senin gibiler oldukça bu hastalık bitmez
Gorucez bakalim ~ 1 yıl önce
Herkes asisini olduktan sonra hala maske takmaya devam edilecek mi hala kisitlama olacak mi hala ucuncu dorduncu doz gelecekmi. Ayrica sorgulamaz cahillik degildir. Siz isterseniz on tane asi yaptirin kendinizi korursunuz ama ben kendi vucudumdan sorumluyum ayrica biraz avrupadaki basini takip edin. Haa sunu da belirtiyim cok yakin zamanda diyecekler ki bu asilarin etkinligi dustu artik yeni bir asi bulduk onu olun. Herseyi zaman gosterecek. Birine cahil derken iki kere dusunun.
Hiçbir kanıtı ~ 1 yıl önce
Olmayan, ortaçağ kilisesi kafasını taşıyan, zamanında çicek hastalığına karşı geliştirilen ve milyonların hayatını kurtaran aşıyada kafa tutan bu gelişim karşıtı teknoloji yobazları maalesef her dönem tıbbi gelişmeleri engellemeye çalışmıştır.. Ne de olsa ben evden çalışıyorum, param da yatıyor, şimdi hastalık bitsin hiç istemem, keyfim yerindecilerin oluşturduğu bu aşı karşıtlarına karşı avrupadaki gibi önlemler alınmaya başlanmalıdır.
Tgs ucakalti ~ 1 yıl önce
Tgsden giden kurtuluyor,olan kalan personele oluyor,mesaiye gelin düzgün çalışın, hızlı olun vs.insanustu bir gayretle 5 kişinin işini 1 kisi yapsada yinede yaranamıyor.yakinda ramp müdürü personelin elinde kaldı veya ramp şefi personelin elinde kaldı haberi yaparsaniz şaşırmayın,sinirler yay gibi gerilmiş durumda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AŞIRI YAKIŞIKLI VE KASLI 77 FO ~ 1 yıl önce
Tazeleme eğitimlerinde 2 cümle ingilize tahliye komutunu veren bir kabinciye yıllardır denk gelmedim. Ezberlemeniz ve yapmanız gereken şey için 15 dk (biz pilotlar için çalışmayada gerek kalmazdı) önceden çalışmanız yeterli iken Los Angelesta, new yorkta hikaye paylaşmayı iyi bilen kabincinin maaşı asgari olsun tasarruf edilen parayla kokpite acilen zam yapılsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
top ~ 1 yıl önce
...
2 apoletli ~ 1 yıl önce
Ya napalım abi öyle bi topluluk işte içerde oturuyoruz 4-5 kişiyiz ama grubun içinde farklı insanlar var yukardan bi ses yükseldi
Ne bos adamlarsiniz ~ 1 yıl önce
Tas yesen, yerine Afgan alsalar acimam. Kabinciler sevsin seni.
Ben ~ 1 yıl önce
Katılıyorum
Roger that ~ 1 yıl önce
Kabincilerin yurtdışından hikaye paylaşmasından bıktık. Zaten instagramdan eklediğimizde hepsi hemen kabul ediyor. Sevgilisi olan bile
Kaslı ya ~ 1 yıl önce
Şirkete yazsana derdini fuzuli kişilik.. Hadi bir yaz lütfen yaz da görelim kasların seni yer çekimine karşı koruyor mu, delikanlı seni.
tgs ~ 1 yıl önce
Tgs çalışanları pandemi boyunca canla başla elinizden geleni yaptınız bir buçuk senedir hakkımız olan ikrami şartlar normale döner dönmez başlanacak denilmesine rağmen rekor üstüne rekor kırılmasınsa rağmen sessizlik hakim bayram boyunca erken gelin devam mesaisi zorunlu vardiya değişikliği ofta bile vardiyaya çağırıldık ne servis pilanlaması nede bir şey yaptılar yemek yicek vaktimiz yok yoğunluktan ama benim 3500tl maaşımı vermeye gelince sessizlik ayın 5 şöförler kontak kapatacak tüm birimlerden destek verelim hakkımız olanı vermediler hırsızlar sesiz kaldıkça daha fazlasını yapıyorlar susmayın hakkımızı arıyalım dünya genelinde grev yapılıyor susma hakkını ara bu hırsızlıga dur de !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000