21 Haziran 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • bos yapiyorsun, miami beach te her otelde nerdeyse helikopter pisti var, git gez bakalim south beach te otelleri.
  • Adamin arkasi saglammis o yuzden Sivil Havacilik Genel Mudirlugu cezai yaptirim uygulayamadi, kilifina uydurmaya calisiyoruz biz de deseniz daha dogru olur.
  • Yazar tam anlamiyla sacmalamis.Havaciligin gelismesi,plaja helikopter inmesiylemi olculuyor,
  • İniş yapılacak yerlerin heliport olması lazım. Aksi halde; ne kaçakçılık önlenebilir, ne insan kaçakçılığı, tellere ağaçlara takılmalar, genç Vecihi’lerin eve balkondan girmeleri, kaçak avlanma vb. Elinde taşla uzaylı inmesini bekleyen bir de halkımız olunca...Heliporta inen helikopter daha özendirici olur, görmemiş veya sonradan görmüş kültürüne karşı duralım lütfen.
  • "Honda CEO'sunun" Nissan olmasın ?
  • Ben karadenizliyim bizim bölgede helikopterin inmesi gereken alanlar çok kısıtlı sahil boyu limanlar havalimanları yazın yayla düzlükleri birde iç kesimdeki ilçelerdeki meydanlar . Tirebolu Özlü köyü sahiline arıza nedeni ile Azerbeycan helikopteri acil iniş yaptı önceki yıllarda Tirebolu limanına yine askeri helikopter arıza nedeni ile acil indi . Sahiller kumsallar bazen acil durumlar için helkopter için inmeye müsait alanlar oluyor saygılarımla
  • Sacmasapan yorum yapmayin.o kadar kocaman miami beachte daha bir kere helikopter indigini gormedim.Gelse zaten millet bekliyor bir tazminat davasi acsam da parayi kirsam derdinde.sikiysa insanlarin can guvenliginin tehlikeye atip in amerikada.orada gozleri gormeyen bir vatandasta olabilirdi.olebilirdi.bebekler var helikopterin savurdugu kumlar bebege de insanada zarar verebilir.neyi savunuyorsunuz?bu hukuksuzlugun gorgusuzlugun savunacakneresi var?

Plaja inen helikopter!

Marmaris'te plaja inen helikopter konusunda farklı görüşler vardı. Ben dahil bir kesim, helikopterin insanların yoğun olarak bulunduğu plaja inmesini eleştirdi...

Diğer kesim ise, havacılığın gelişimi ve özendirilmesi için bu tür hareketlerin, toplum nazarında tu kaka ilan edilmemesi gerektiğini aslında bunun havacılık kuralları içerisinde bir iniş olduğunu savundu.

Uçuş emniyeti açısından gerekli tedbirlerin alınması durumunda, helikopterin mutlaka bir havaaalanına ya da heliporta inmesi gibi bir zorunluluğu olmadığını biliyoruz elbette. Ancak, ilk başta bir otele misafir getirdiği söylenen helikopterin, sözkonusu otelin varsa heliportuna yoksa da bahçesinde güvenli ve steril bir alana iniş yapması, plaja inmesinden daha doğru bir tutum olabilirdi.

Yine de, helikopterin insanlardan kısmen uzak bir noktada olduğu görüntülerden anlaşılıyor. Tabiki, yerde bulunan ve pilot ile koordinasyonu sağlayan tek bir kişi ile alınan emniyetin, ne kadar sağlıklı olduğu, bu konu özelinde tartışmaya açık görünüyor.

Buradan yola çıkılarak aslında bizlerin başka bir konuyu tartışmamız ve gündemde tutmamız gerekiyor. Türkiye'de helikopter kullanımının yaygın olmamasının nedeni acaba nedir?

Turizm ve ticaret merkezi olarak bölgesinde önemli bir pozisyonda bulunan Türkiye'de neden helikopterler havada vızır vızır uçmuyor.

Yanı başımızdaki Yunanistan'da dahi bizimle kıyaslanamayacak kadar fazla sayıda helikopterler farklı amaçlarla kullanılırken Türkiye'de yaygınlaşmamasının asıl nedeni nedir?

Mevzuat sorunları mı, operasyon maliyetleri mi, yoksa bir tercih mi?

Bu üç soru da bu konuya ilişkin doğru sorular...

Hem mevzuatla ilgili kısıtlamalar hem de gerçekten yüksek operasyon maliyetlerinden dolayı Türkiye'deki iş insanları helikopterle ulaşımı tercih etmek istemiyor.
İstanbul gibi bir metropolde dahi, helikopterlerin kullanabileceği merkezi noktalardaki heliport sayısı bir elin parmakları kadar... Onların ise maliyetleri o kadar yüksek ki...

Örneğin Çırağan Oteli'nin heliportuna bir misafini götürmek için kondunuz, 350 euro... Tekrar yolcuyu alıp kalktınız, bir 350 euro daha...

Birkaç otelde bunun gibi heliportlar var fakat onların fiyatları da el yakıyor. Dolayısıyla pek tercih edilmiyor.
Bunun dışında, güvenlik ile ilgili bazı tedbirler de helikopter operasyonunu zorlaştırıyor. Mesela İstanbul şehir merkezinden bir yolcuyu aldınız. Atatürk Havalimanı'ndaki özel jetine götüreceksiniz. Ama buna da müsaade yok. Çünkü güvenlik sebebiyle o yolcunun helikopterle genel havacılık apronuna inişi yasak! Bir süre önce Nissan CEO'sunun Japonya'dan kaçırılmasından sonra uygulanan güvenlik tedbirlerinden biri bu...

Hem maliyetler yüksek hem de bunun gibi güvenlik mevzuatlarına takılıyorsunuz.

Türkiye gibi, ticaret ve turizm potansiyeli yüksek bir ülkede helikopter sahiplerinin sayısı bir elin parmakları kadar neredeyse...

Yunanistan'da ise onlarca helikopter farklı amaçlarla kullanılıyor. Biz maalesef havacılığın tek bir alanına, 200-300 yolcu kapasiteli uçaklarla taşımacılığına tüm enerjimizi verdiğimiz için, hem genel havacılığı, hem sportif havacılığı hem de amatör havacılığı hep geri plana atıyoruz, oradaki sorunları çözmek bir yana görmezden geliyoruz.

Marmaris'teki helikopter özelinde eleştiriler kısmen haklı olabilir ancak biraz da bu tür görüntülere alışık olmadığımız için tepkilerimiz ağır oluyor sanki... Belki o helikopter Sao Paolo'da plaja inse bu kadar sansasyon olmazdı... Çünkü her an her yerde bir helikopter görmek, onlar sıradan bir hadise, bizim için ise olağanüstü bir skandal...

Plaja inen helikopter!

Facebook Yorum

Yorumlar

gorgusuze ~ 4 ay önce
bos yapiyorsun, miami beach te her otelde nerdeyse helikopter pisti var, git gez bakalim south beach te otelleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isin asli; ~ 4 ay önce
Adamin arkasi saglammis o yuzden Sivil Havacilik Genel Mudirlugu cezai yaptirim uygulayamadi, kilifina uydurmaya calisiyoruz biz de deseniz daha dogru olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Insana deger ~ 4 ay önce
Yazar tam anlamiyla sacmalamis.Havaciligin gelismesi,plaja helikopter inmesiylemi olculuyor,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 4 ay önce
İniş yapılacak yerlerin heliport olması lazım. Aksi halde; ne kaçakçılık önlenebilir, ne insan kaçakçılığı, tellere ağaçlara takılmalar, genç Vecihi’lerin eve balkondan girmeleri, kaçak avlanma vb. Elinde taşla uzaylı inmesini bekleyen bir de halkımız olunca...Heliporta inen helikopter daha özendirici olur, görmemiş veya sonradan görmüş kültürüne karşı duralım lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
plt ~ 4 ay önce
birde cpt olacaksin, bu geri kafaciligi birakalim artik, yazar ne güzel anlatmis ama biz anlamak istemiyoruz ,mesele bu , bu kafalar oldukca ülkemizde havacilik gelismiyor. kacakcilik yapmak istiyen adam zaten yapabilir, heliport olsada olmasada
İlkhan ~ 4 ay önce
"Honda CEO'sunun" Nissan olmasın ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 4 ay önce
Ben karadenizliyim bizim bölgede helikopterin inmesi gereken alanlar çok kısıtlı sahil boyu limanlar havalimanları yazın yayla düzlükleri birde iç kesimdeki ilçelerdeki meydanlar . Tirebolu Özlü köyü sahiline arıza nedeni ile Azerbeycan helikopteri acil iniş yaptı önceki yıllarda Tirebolu limanına yine askeri helikopter arıza nedeni ile acil indi . Sahiller kumsallar bazen acil durumlar için helkopter için inmeye müsait alanlar oluyor saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gorgusuz ~ 4 ay önce
Sacmasapan yorum yapmayin.o kadar kocaman miami beachte daha bir kere helikopter indigini gormedim.Gelse zaten millet bekliyor bir tazminat davasi acsam da parayi kirsam derdinde.sikiysa insanlarin can guvenliginin tehlikeye atip in amerikada.orada gozleri gormeyen bir vatandasta olabilirdi.olebilirdi.bebekler var helikopterin savurdugu kumlar bebege de insanada zarar verebilir.neyi savunuyorsunuz?bu hukuksuzlugun gorgusuzlugun savunacakneresi var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
allah allahhhh ~ 4 ay önce
miami beach ne marmaristeki koy ne a adam
Kıskanmayalım ~ 4 ay önce
Helikopter alacak paran olsa taksim meydanına inersin boş yapma

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000