08 Şubat 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Astronot olur uzaya gideriz. Resmi olarak büyük bir hamle var. Pilotlar hemen müracaat etmeli. Ayrıca DRONE pilotluğu var Çok iyi çobanlık yapılabilir. Köpek beslemeye gerek yok. Bir avantaj.
  • Hosteslere kadar dusmemisler. Kendinizi Allah falan mı sanıyorsunuz siz arkadaşım hayırdır. Kendini beğenmiş cadeti ayrı yeni yetme f/o su ayrı zaten kaptanlara hiç gelmiyorum onlara laf söyleyen çarpılır.bu tripleriniz yüzünden herkes nefret etti artık sizden hadi kardeşim hadi yaaa
  • Bu haberleri okuyan genç çocuklar zannediyorlar ki pilot egitimi almaya başladıklarında okullar, hocalar, idareciler, işverenler, otoriteler herkes onlara yardımcı olacak, ilgilenecek. Ama işin içine girince anlayacaklar ki hepsinin amacı cebinizdeki 400-500 bini hacılayıp yüzünüze bakmamak :) hele işsiz pilot sayısı 5000 lere dayanmışken cebinizdeki paraya sahip çıkın son pişmanlık fayda etmiyor. Mühendislik yapıyordum, istifa ettim 4 yıl boyunca eğitim iş arama vs. ile 4 koca yılımı ve 500 binden fazla paramı harcadım. Şimdi noldu paşa paşa eski işime döndüm atpl ve cpl lisanslarımı da münasip yerime sokmayi düşünüyorum.
  • Sen ne diyorsun la degisik
  • yığınla işsiz pilot var, yeni başlayacak olanlar sakın girmeyin, cadetler geldi geleli eski tadı yok zaten ama herşey yoluna girse bile şuanki biriken pilotların eritilmesi en az 4-5 yılı bulur. tr lisansı yurtdışında yok hükmünde zaten pandemi var kimse almaz.
  • 2 yıldır hangi arkadaşıma sorsam ne havacılıkta ne dışarı da iş bulabiliyor. Malum e-ticaret sitelerinde motorlu kuryelik yapanlar bile var (bu insanların pilot liansı var, bu insanlar mühendis/avukat, bu insanların belgelerle kanıtlı bir biçimde akıcı yabancı dilleri var!). Evet evet kesin büyük avantaj olur 2 yıl sonra. 500 tanesi 320/737 tipli olmak üzere 3800 işsiz ATPL(A) sahibi ve 1500 Cadetten sıra gelirse. Bıktık artık yalanlarınızdan manipülasyonlarınızdan. Uçuş okulları sponsorluk için ne kadar ücret ödüyorsa aramızda toplayalım birkaç katını verelim yeter ki bizimki ile oynadığımız gibi milletin duyguları, hayalleri ile oynamayı bırakın. Ancak yaşayan bilir bu süreçler. Burda yorumlarda alakasız alakasız boş boş atanlar bunu iyi bilsin.
  • 3 binli rakamlar gerçeği en net yansıtan rakamlar denileblir. Pandemi eskisi geçene kadar mevcut yurtiçi ve yurdışı eğitimdeki pilotların eklenmesi ile birlikte 4250-4500 civarına sabitlenmesi bekleniyor. Yapılan projeksiyonlara göre (mevcut kaptanlarımızın emekliliği, sağlık sebebiyle oluşabilecek olan lisans kayıpları, yurtdışına yapılacak olan transferler ve yurtiçindeki yabancı pilotların görevden el çektirilmeleri gibi etkilerde hesaba katılarak) ise bu yıldan başlayarak önümüzde 4-6 yıl içerisinde yerel piyasada herhangi bir istihdam olanağı beklenmemekte.
  • Şimdikiler nasıl cesaret ediyorlar demişsiniz. Söyeldiklerinizden anlaşılan, bizlerden çok daha geç vakitlerde lisans almışsınız. Biz de zamanında sizin gibi katılanlara diyorduk; yahu bu piyasada neye güvenip giriyorlar diye... Bu bir sarmal sanırım ve böyle gidiyor :) O arkadaşlar da kendilerinden sonrakilere devreder bu sözleri... Biz bir şekilde yolumuzu çizdik... Yeniler hakikaten artık iyi düşünsün.
  • Realist olduğu kadar net ve açıksözlüsün... Sektörün içinde vaktiyle bulunmuş biri olarak söylediklerine katılıyorum. Olmayan deniz bitti! Görün artık ve o paralara 2-3 defa iş kurar hatta yeri gelir başarısız olur ama öğrenir ve yolunuzu çok iyi kurarsınız. Gün günden farklı! geliyor... Paranızı ve hayatınızı çar çur etmeyin bu saatten sonra. Allah herkese kolaylıklar versin. Çarşısını pazar etsin ne denir...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Pilotluk mesleğinin geleceği nasıl olacak?

Küresel havacılık endüstrisi, tüm zamanların en büyük zorluklarından birini yaşıyor: COVID-19.

Ülkeler sınırlarını kapattıkça, seyahat kısıtlamaları ve prosedürler yoğunlaştıkça; birçok havayolu, tam kapasite ile gökyüzüne ne zaman döneceğine dair bir takvim öngöremiyor ve gelecekle ilgili projeksiyon çizmekten uzak duruyorlar.

Bu süreçte benim sıklıkla üzerinde durduğum konulardan biri, sektörün yeniden hızlı toparlanma sürecine girdiğinde, temini güç meslek gruplarından olduğu için, pilot talebinin karşılanıp karşılanamayacağı ve pilot istihdamının hangi koşullarda gerçekleşeceği...

Bu konuda sistemin içerisinde bulunan konuştuğum bazı pilotların, maalesef negatif bir ön yargıları mevcut ve dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing ve Airbus'ın projeksiyonlarının aksine (2039 yılına kadar 760 bin pilota ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor), önümüzdeki yıllarda havayolu endüstrisinin pilot talebi olmayacağı görüşündeler.

Olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir süreçten geçtiğimizin farkındayım. Covid 19 etkisinin başladığı 2020 yılının Mart ayından bugüne, uçaklar yere indi,  havayolları iflas etti, birçok havacılık çalışanı işini kaybetti. Birçok çalışan ise yarı zamanlı ve düşük maaşla işlerine devam etmek durumunda kaldı.

Son bir yıl içerisinde işsiz kalan binlerce pilot için ise, artık piyasada daha az iş mevcut ve bu sebeple havacılıktaki belirsiz geleceklerinden endişe duyuyorlar.
Ancak havacılık sektörü bugüne kadar karamsar düşünenleri her zaman haksız, sektöre umutla bakanları ise haklı çıkarmıştır. Geçmişte bunun birçok örneği mevcut olduğu gibi, gelecekte de örnekleri olacaktır. Her zaman yağmur yağmasını beklemek nasıl ki gerçekçi bir yaklaşım değilse, havacılık sektörünün her zaman yukarı doğru ivmelenmesini beklemek de çok gerçekçi değil. Zaman içerisinde inişler -çıkışlar olmuştur, olacaktır... Ve şu anda iniş sürecindeyiz.

Evet, hepimiz bir noktada fırtınaya yakalandık ve fırtınada savrulmaya devam ediyoruz. Ancak sonsuza kadar devam eden bir fırtına olmadığı gibi, sonsuza kadar devam eden bir kriz  olmayacağını da biliyoruz. Herhangi bir tarihten bağımsız olarak söylüyorum, havacılık endüstrisi mutlaka iyileşecek ve eski günlerine dönecek. Bundan en küçük bir kuşkum yok. Bugün sert düşüşler yaşayan ve belki de ayakta kalmakta zorlanan havayolu şirketlerinin, tünelin ucunda ışığı gördükleri anda (Krizin mali etkileri uzun yıllara yayılabilir) hızlı bir toparlanma sürecine gireceklerini biliyorum.

İşte o gün geldiğinde, buna hazır olmak ve treni kaçırmamak gerekiyor. Havayolu endüstrisi normale döndüğünde, bugün neredeyse durma noktasına gelen işe alım süreçlerinin bir anda hızlanacağına yönelik, geçmişte somut örnekler ve benim de buna yönelik güçlü hislerim var. İşte o zaman geldiğinde, herkesin kendisine şunu sorması gerekiyor: “ Buna hazır mıyım?”
Bu açıdan, sektörün yerle bir olduğu dönemi karamsarlığa kapılarak değil, kendine yatırımla geçirmek ve birçok nitelikli adayın işe girebilmek için sıraya girdiği bir dönemde, onların arasında yer alabilmek için çaba sarfetmek gerektiğini düşünüyorum.
Burada yine en kritik iş alanı, pilotlar olacak. Bir pilotun yetişmesinin iki yıllık bir zaman alacağından yola çıkarsak, kriz sürecinde eğitimden vazgeçenler, tünelin ucundaki ışığın göründüğü anda, treni kaçıracak olanlardır. Krizde eğitim alanlar ise her zaman bir adım önde olmaya devam edecekler...

Havacılık sektörü, anlık krizlerde belki çalışanları üzebilir ancak o krizlerin sonsuza kadar devam edeceğini düşünenlere de ciddi pişmanlıklar yaşatabilir. Örneğin 11 Eylül krizi sırasında, havacılıkta kariyer planlarını öteleyenlerin, aynı krizde kariyer planlarından vazgeçmeyenlerin birkaç yıl gerisinde kaldığını gösteren birçok örnek vardır. Elbette pilot arzı ve havayolu şirketlerinin talebi hassas bir denge olarak gözetilmesi gerektiği için, önümüzdeki bir kaç yılda,   pilotların maaş ve sosyal haklar konusunda, pandemi öncesindeki koşulları sağlaması ilk fırsatta mümkün olmayacaktır. Ancak havayolu sektörünün pilot talebi arttıkça, bahsettiğim maaş ve sosyal haklar meselesinin tekrar pilotlar lehine işleyeceğini de unutmamak gerekir.

Buna ilişkin bazı platformlarda çeşitli öngörüler de var. Pandemi sonrasındaki süreçte havayolu şirketlerinin pilot istihdamı konusunda, alışılagelmiş istihdam yöntemlerinden farklı olarak kısa süreli sözleşmeli istihdam yöntemini seçmesinin olası olduğu görüşü ağır basıyor gibi... Sektörün toparlanması sürecinde, rekabet şartlarını karşılayabilmek için maliyetleri düşürmek isteyen havayollarının, bu amaçla düşük maaşlı istihdam politikası ile birlikte kısa süreli sözleşmelerle tazminat yükü almak istemeyeceğini de öngörebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde Swiss International Airlines'in, pilotların toplu iş sözleşmesini feshetmesi de, gelecekte pilotların sendikal haklarının ellerinden alınması için olumsuz bir örnek teşkil edebilir. Ancak sektör yeniden eski günlerine döndüğünde, bu hakların teker teker geri alınacağını da unutmamak gerekir.

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, maliyetleri düşürmek ve belki önümüzdeki süreçte yeni pilot istihdamının artırılmasını sağlamak için pilotların erken emekli edilmesinin getireceği negatif etkenler... Dünya genelinde normal koşullarda yılda 4 bin civarında pilot, emeklilik dolayısıyla sistemin dışına çıkıyor. Bu dönemde hem yaşı geldiği için hem de yaşı gelmemiş olsa da, mesleğinin son döneminde işi bırakmayı tercih edenler ve bazı şirketlerin emeklilik yaşını öne çekmesinden dolayı bu sayı biraz daha artacaktır. Bu yöntem istihdam piyasası için bir hareketlilik getirecektir ancak sektörde bir deneyim eksikliğini de ortaya çıkarması olasıdır. Bu deneyim eksikliğinin giderilmesi için de mevcut pilotların iyi eğitimlerden geçirilmesi bir önlem olarak değerlendirilmelidir.

Özetle, önümüzdeki süreç hem işi olan pilotlar hem de pilot olmayı hedefleyenler için zor olacak fakat ben inanıyorum ki, orta vadede pilotluk mesleği geçerliliğini sürdürmeye devam edecektir.

Pilotluk mesleğinin geleceği nasıl olacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (141)

Topal Musti ~ 2 ay önce
Astronot olur uzaya gideriz. Resmi olarak büyük bir hamle var. Pilotlar hemen müracaat etmeli. Ayrıca DRONE pilotluğu var Çok iyi çobanlık yapılabilir. Köpek beslemeye gerek yok. Bir avantaj.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahahahahah ~ 2 ay önce
Hosteslere kadar dusmemisler. Kendinizi Allah falan mı sanıyorsunuz siz arkadaşım hayırdır. Kendini beğenmiş cadeti ayrı yeni yetme f/o su ayrı zaten kaptanlara hiç gelmiyorum onlara laf söyleyen çarpılır.bu tripleriniz yüzünden herkes nefret etti artık sizden hadi kardeşim hadi yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşsiz Pilot ~ 2 ay önce
Bu haberleri okuyan genç çocuklar zannediyorlar ki pilot egitimi almaya başladıklarında okullar, hocalar, idareciler, işverenler, otoriteler herkes onlara yardımcı olacak, ilgilenecek. Ama işin içine girince anlayacaklar ki hepsinin amacı cebinizdeki 400-500 bini hacılayıp yüzünüze bakmamak :) hele işsiz pilot sayısı 5000 lere dayanmışken cebinizdeki paraya sahip çıkın son pişmanlık fayda etmiyor. Mühendislik yapıyordum, istifa ettim 4 yıl boyunca eğitim iş arama vs. ile 4 koca yılımı ve 500 binden fazla paramı harcadım. Şimdi noldu paşa paşa eski işime döndüm atpl ve cpl lisanslarımı da münasip yerime sokmayi düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bademcik ~ 2 ay önce
Sen ne diyorsun la degisik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f/o ~ 2 ay önce
yığınla işsiz pilot var, yeni başlayacak olanlar sakın girmeyin, cadetler geldi geleli eski tadı yok zaten ama herşey yoluna girse bile şuanki biriken pilotların eritilmesi en az 4-5 yılı bulur. tr lisansı yurtdışında yok hükmünde zaten pandemi var kimse almaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeterbeee ~ 2 ay önce
2 yıldır hangi arkadaşıma sorsam ne havacılıkta ne dışarı da iş bulabiliyor. Malum e-ticaret sitelerinde motorlu kuryelik yapanlar bile var (bu insanların pilot liansı var, bu insanlar mühendis/avukat, bu insanların belgelerle kanıtlı bir biçimde akıcı yabancı dilleri var!). Evet evet kesin büyük avantaj olur 2 yıl sonra. 500 tanesi 320/737 tipli olmak üzere 3800 işsiz ATPL(A) sahibi ve 1500 Cadetten sıra gelirse. Bıktık artık yalanlarınızdan manipülasyonlarınızdan. Uçuş okulları sponsorluk için ne kadar ücret ödüyorsa aramızda toplayalım birkaç katını verelim yeter ki bizimki ile oynadığımız gibi milletin duyguları, hayalleri ile oynamayı bırakın. Ancak yaşayan bilir bu süreçler. Burda yorumlarda alakasız alakasız boş boş atanlar bunu iyi bilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rakamlarbellizaten ~ 2 ay önce
3 binli rakamlar gerçeği en net yansıtan rakamlar denileblir. Pandemi eskisi geçene kadar mevcut yurtiçi ve yurdışı eğitimdeki pilotların eklenmesi ile birlikte 4250-4500 civarına sabitlenmesi bekleniyor. Yapılan projeksiyonlara göre (mevcut kaptanlarımızın emekliliği, sağlık sebebiyle oluşabilecek olan lisans kayıpları, yurtdışına yapılacak olan transferler ve yurtiçindeki yabancı pilotların görevden el çektirilmeleri gibi etkilerde hesaba katılarak) ise bu yıldan başlayarak önümüzde 4-6 yıl içerisinde yerel piyasada herhangi bir istihdam olanağı beklenmemekte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Malesef'e ~ 2 ay önce
Şimdikiler nasıl cesaret ediyorlar demişsiniz. Söyeldiklerinizden anlaşılan, bizlerden çok daha geç vakitlerde lisans almışsınız. Biz de zamanında sizin gibi katılanlara diyorduk; yahu bu piyasada neye güvenip giriyorlar diye... Bu bir sarmal sanırım ve böyle gidiyor :) O arkadaşlar da kendilerinden sonrakilere devreder bu sözleri... Biz bir şekilde yolumuzu çizdik... Yeniler hakikaten artık iyi düşünsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Malesef ten cevap ~ 2 ay önce
Zamanlama olarak şöyle bi zamanda girdik, pegasus sunex ve tk insan kaynakları sürekli okulumuza gelip insan çekmeye çalışırdı. Mezun olan kör topal herkes işe girerdi. 2018 yılından bahsediyorum yani. Gerçekten gelecek vaadeden dönemdi o zamanlar.
Realist'e ~ 2 ay önce
Realist olduğu kadar net ve açıksözlüsün... Sektörün içinde vaktiyle bulunmuş biri olarak söylediklerine katılıyorum. Olmayan deniz bitti! Görün artık ve o paralara 2-3 defa iş kurar hatta yeri gelir başarısız olur ama öğrenir ve yolunuzu çok iyi kurarsınız. Gün günden farklı! geliyor... Paranızı ve hayatınızı çar çur etmeyin bu saatten sonra. Allah herkese kolaylıklar versin. Çarşısını pazar etsin ne denir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liyakat ~ 2 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000