27 Ağustos 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kabin memurları için uçan garson tuvalet gösteren diye küçümsemek ne kadar ayıp gecesi gündüzü olmayan zor bir meslek, bende onur airde uçan garson olmak istiyorum kısmet☺️
  • Bende pilot olucaktım ama direkten döndüm kabin memuru olmaya karar verdim
  • Dolar bu kadar firlamadan once de yurt dışı ile maaş farkı vardı. Buna rağmen az olsun ama ülkemde olsun diyen insanlar çoktu, tek istedikleri çalışma süreleri normale dönsün yeterdi. Şimdi kur aldı başını gitti, üstüne çalışma saatleri düzelmedi. Daha iyi fırsatlarda işini bulan herkes gitmek istiyor. Bundan daha doğal birşey olamaz. Şirketimizin sırtındaki yük kokpit/kabin vs değil. Asıl yük genel müdürlükte oksijen israf eden binlerce uzman, onlarca müdür vs. Sıfır liyakat, olabildiğince torpil, havaciligin H sinden bihaber yöneticiler. Güzelim şirketimizin yaşadığı tüm sorunların nedeni bu insanlar. Senin benim uçuş duzenimden tut, çalışma saatime, acilacak hatlara, atanacak personele, verilecek zamma kadar herşeye karar veren bu beceriksiz insanlar gittiği gün dünyanın en iyi havayolu olmamız hayal değil.
  • Aidiyet anketler açıklansın :) özellikle kokpit sonuçları
  • Aynı maaşa devam, 6 ay sonra döviz altın sepetine göre fark.
  • Gazeteci ve köşe yazarlarının aldığı para çok yüksek ceo kadar maaş alıyor millet açlıktan kırılıyor. Çekeceksin bunların maaşını asgari ücrete bakın bu iş nasıl oluyor. Dışarda bir sürü işsiz gazeteci var.
  • Airport haber calisanlarinin maaslari cok yuksekmis arkadaslar. Cok para aliyolarmis. Bence dusurulmeli.
  • İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. Diyen Bosch dayının çok güzel 1 sözü daha var. Şimdi kimse kimsenin maaşını kiskanmasin çünkü parayı getirenler parayı kazanır. Ne kadar çok yorulduğunun bir anlamı yoktur. Birde birbirinin maaşının kavgasını yapanlar hepimiz troll olduğunuzu biliyoruz. Çünkü bir zümrenin maaşı çok yüksek diye o zümreye kızmak APTALLIKTIR. Akıllıca olan şeyse kendi maaşının NEDEN düşük olduğunu sorgulamaktır. Daha akıllıca olan ise kendi maaşını yükseltmek için elinden geleni yapmaktır. Şimdi daha da uzatmak istemiyorum şirketin gelirlerinin büyük bir kısmı $ en büyük gideri olan personel gideri ise TL. zaten geliri dolar olduğu için kâr %40 arttı dolar TL olayından dolayı fakat TL olarak ödediği personel gideri de gelirlerinin karşısında %40 azaldı. Yani beyler bayanlar filler tepisiyor siz çim oluyorsunuz. Hala o şu kadar maaş aldı. Yok efendim neymiş .... görünüyormuş.... Alın buda Bosch emminin sözü. “Çok param olduğu için iyi maaş veriyor değilim; aksine iyi maaş verdiğim için çok para kazanıyorum.” Robert Bosch
  • Çünkü pilot olmak için 200bin euro gerekiyor. Herkeste bu para olmadığı için herkes pilot olamiyor. Isyedigin kadar man kafa ol 200bin euron varsa pilotsun. Boşuna artislenmeyin
  • Aidiyet duygum artti.

Pilotları tutmanın tek yolu dövizle maaş! THY’ye bir önerim var

Türk sivil havacılığı hareketli bir bayram dönemini daha geride bıraktı. Havayolları tavan fiyattan bilet satarken buna rağmen uçaklar neredeyse yüzde 100 dolulukla uçtu. Böyle olunca da yüzler güldü, kasalar doldu. Patronlar avucunu ovuşturadursun, bayram yoğunluğunun hemen sonrasında yüzleşilmesi  ve kısa vadede çözüme kavuşturulması gereken iki önemli konu…

Biri, tahmin ettiğiniz gibi yeni havalimanına taşınma süreci...

Diğeri ise görünmeyen, ya da görünse de kulak ardı edilen veya kısa vadede çare bulunamayacağı için sürekli görmezden gelinen “pilot sıkıntısı”

Havayolu şirketlerinin kokpiti fokur fokur kaynıyor dersek abartmış olmayız. Arz talep dengesinin pilotlar lehine bozulmasından dolayı pilotlar, diğer çalışanlara göre daha çok sesini yükseltebiliyor.  Toplu rapor alıp uçuşa gitmeyerek patrona mesaj verenler de var, istifa kozunu masaya koyan da…

Pilot transfer yasağının 1 Eylül itibariyle bitmesi bazı şirketlerde dengeleri alt üst edebilir. Özellikle THY’nin bu süreçte ciddi sıkıntı yaşayacağını öngörüyorum. Çünkü THY’nin ücret politikası konusunda özel havayolları kadar rahat olmadığını biliyoruz. Pilotlara vermek istese de bilinen sebeplerden dolayı veremiyor.  Temmuz ayında diğer personele yüzde 10, pilotlara yüzde 20 zam verilmesinin de yangını söndürmeye yetmediği açıkça ortada. Sadece yerli pilotlar için düşünmeyin. Asıl huzursuzluk lejyoner pilotlarda…  Kokpit üyeleri arasında dilden dile dolaşan bir söylentiye göre, 200 yabancı pilotun istifası cebinde. Eğer bu gerçekleşir ve bunun üzerine transfer yasağından sonra yerli pilotların da ayrılması ihtimalini eklersek, THY için Eylül ayı sancılı bir sürecin  de başlangıcı olabilir. (Bedelli askerlik için ayrılacak olanları da ekleyebiliriz)

THY’nin kulağının üzerine yatmadığını biliyorum. Belirli sınırlar çerçevesinde soruna çözüm arayışı olduğunu da… Ancak çözüm yüzdeli zamlardan başka gibi görünüyor. Artık yabancı pilotları ücretsiz cep telefonu hattı ve pas bilet ile kandırma döneminin de bittiğini düşünüyorum. Çünkü son dönemde döviz kurundaki artışın, yabancı pilotlar tarafında,  ufak tefek pansumanla düzelmeyecek kanamaya neden olduğu aşikar.  Hiçbirimiz lejyoner pilotlardan aidiyet bekleyemeyiz. Böyle bir hakkımızın olduğunu da sanmıyorum. Patronların ve yöneticilerin de olaya, duygusal değil rasyonel baktığını ve böyle bir düşünce içerisinde olmadığını öngörüyorum.

Doğduğu topraklardan binlerce kilometre uzakta, farklı kültürde, farklı bir coğrafyada çalışan bir pilotun, öncelikle kazandığı parayı düşündüğünü söylersek, aksini kim iddia edebilir?

Birkaç yıl önce “Türkiye’yi ve Türk insanını çok seviyorum” diye gazetelere röportajlar veren Hintli kadın pilot bile kur yükselişinden sonra THY’yi terk etti. Kendince haklı sebepleri var mutlaka… Sonuçta bir başka ülkede daha iyi şartlarda iş imkanı bulabiliyorsa, Boğaz’ın güzelliği, Türk insanının naifliği ile onu bu topraklarda tutabilir misiniz?

Şu anda THY’de uçan yabancı bir kaptan pilotun maaşının euro karşılığı 5500-6000euroya denk geliyor. Yani Almanya’da herhangi bir işte orta sınıf çalışan maaşı!  O pilot aynı işi kendi ülkesinde yapan birinden üç dört kat daha az maaş almayı kabul eder mi sanıyorsunuz? Hem de ülkesinden, ailesinden uzakta…

Sadece yabancı pilotlar açısından da bakmamak lazım. Bir başka ülkede ayda 10-12 bin euro kazanma olasılığı olan yerli bir pilotu Türk Hava Yolları’nda 3 bin euro vererek tutabilir misiniz?

Özel şirketler çok hızlı akut çareler bulabilir belki ama THY’nin pilot sorunuyla bir an önce yüzleşmesi gerekiyor.  Hem çok uçsun hem az kazansın olmaz. Sanıyorum bu işin şu aşamadan sonra tek çözümü dövizle maaş uygulamasına geçmek olacak. THY bir an önce dövizle maaş uygulamasına geçmezse, çok yakın süreçte kokpit kaynaklı ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

THY’de uçan pilotların canını en çok yakan bir ayrıntı daha var.   THY’nin iştiraki olan Sunexpress Havayolları’nda bir kaptanın çıplak maaşı 8 bin euro’nun üzerindeyken bayrak taşıyıcı THY’de uçan kaptanı 5 bin euro’ya uçmaya nasıl ikna edersiniz ki? Tutabilir misiniz o pilotu? İlk fırsatta arkasına bakmadan kaçmaz mı?

THY AIR INDIA’NIN 787’LERİNİ KİRALAYABİLİR Mİ?

THY, filosuna ilk Boeing 777 tipi uçakları dünya havacılığının krizle mücadele ettiği dönemde (2008)Hintli Jet Airways’ten wetlease (ekibiyle birlikte) kiralayarak katmıştı. O dönem first class sınıfı olan bu uçaklarla THY, iyi sükse yaptığı gibi Boeing 777 uçaklarının operasyonu için de tecrübe edinmişti. Şimdi THY önümüzdeki yıl yeni bir uçak tipini, Boeing 787 uçağını filosuna katmaya başlayacak. Acaba THY bu uçakları filosuna katmadan önce tıpkı Boeing 777 örneğinde olduğu gibi wetlease operasyon işine girebilir mi? Mesela yine Hintli Air India’nın krizden dolayı yere indirdiği dört adet Boeing 787 tipi uçak ekipleriyle birlikte THY filosuna dahil edilebilir mi? Bence THY için geçmişte başarıyla denenmiş bir formül ikinci kez hayata geçirilebilir. Neden olmasın?

Pilotları tutmanın tek yolu dövizle maaş! THY’ye bir önerim var

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (228)

Zeynep Altan ~ 6 ay önce
Kabin memurları için uçan garson tuvalet gösteren diye küçümsemek ne kadar ayıp gecesi gündüzü olmayan zor bir meslek, bende onur airde uçan garson olmak istiyorum kısmet☺️

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeynep Altan ~ 6 ay önce
Bende pilot olucaktım ama direkten döndüm kabin memuru olmaya karar verdim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST TK ~ 6 ay önce
Dolar bu kadar firlamadan once de yurt dışı ile maaş farkı vardı. Buna rağmen az olsun ama ülkemde olsun diyen insanlar çoktu, tek istedikleri çalışma süreleri normale dönsün yeterdi. Şimdi kur aldı başını gitti, üstüne çalışma saatleri düzelmedi. Daha iyi fırsatlarda işini bulan herkes gitmek istiyor. Bundan daha doğal birşey olamaz. Şirketimizin sırtındaki yük kokpit/kabin vs değil. Asıl yük genel müdürlükte oksijen israf eden binlerce uzman, onlarca müdür vs. Sıfır liyakat, olabildiğince torpil, havaciligin H sinden bihaber yöneticiler. Güzelim şirketimizin yaşadığı tüm sorunların nedeni bu insanlar. Senin benim uçuş duzenimden tut, çalışma saatime, acilacak hatlara, atanacak personele, verilecek zamma kadar herşeye karar veren bu beceriksiz insanlar gittiği gün dünyanın en iyi havayolu olmamız hayal değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aidiyet ~ 6 ay önce
Aidiyet anketler açıklansın :) özellikle kokpit sonuçları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gözüken: ~ 6 ay önce
Aynı maaşa devam, 6 ay sonra döviz altın sepetine göre fark.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaşlar ~ 6 ay önce
Gazeteci ve köşe yazarlarının aldığı para çok yüksek ceo kadar maaş alıyor millet açlıktan kırılıyor. Çekeceksin bunların maaşını asgari ücrete bakın bu iş nasıl oluyor. Dışarda bir sürü işsiz gazeteci var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maas ~ 6 ay önce
Airport haber calisanlarinin maaslari cok yuksekmis arkadaslar. Cok para aliyolarmis. Bence dusurulmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bosch Bosch bakma oku ~ 6 ay önce
İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. Diyen Bosch dayının çok güzel 1 sözü daha var. Şimdi kimse kimsenin maaşını kiskanmasin çünkü parayı getirenler parayı kazanır. Ne kadar çok yorulduğunun bir anlamı yoktur. Birde birbirinin maaşının kavgasını yapanlar hepimiz troll olduğunuzu biliyoruz. Çünkü bir zümrenin maaşı çok yüksek diye o zümreye kızmak APTALLIKTIR. Akıllıca olan şeyse kendi maaşının NEDEN düşük olduğunu sorgulamaktır. Daha akıllıca olan ise kendi maaşını yükseltmek için elinden geleni yapmaktır. Şimdi daha da uzatmak istemiyorum şirketin gelirlerinin büyük bir kısmı $ en büyük gideri olan personel gideri ise TL. zaten geliri dolar olduğu için kâr %40 arttı dolar TL olayından dolayı fakat TL olarak ödediği personel gideri de gelirlerinin karşısında %40 azaldı. Yani beyler bayanlar filler tepisiyor siz çim oluyorsunuz. Hala o şu kadar maaş aldı. Yok efendim neymiş .... görünüyormuş.... Alın buda Bosch emminin sözü. “Çok param olduğu için iyi maaş veriyor değilim; aksine iyi maaş verdiğim için çok para kazanıyorum.” Robert Bosch

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden herkez pilot olamıyor ~ 6 ay önce
Çünkü pilot olmak için 200bin euro gerekiyor. Herkeste bu para olmadığı için herkes pilot olamiyor. Isyedigin kadar man kafa ol 200bin euron varsa pilotsun. Boşuna artislenmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taam mı ~ 6 ay önce
cok da guzel iyi oldu taam mı?!
lebron james ~ 6 ay önce
200 bin euro neden? Rüşvet mi vereceksin yarısını sınavları geçmek için.
Bak arkadaş ~ 6 ay önce
Kağıt üstünde yüzlerce pilot var. Önemli olan bunu meslek edinip para kazanabilecek yeteneğe sahip olmak. Sende bu yoksa bize ne.
Neden herkeZzzzz ~ 6 ay önce
Pilot olamıyor , biliyorum ben .Önce Türkçe konuşmak yazmak lazım
CigdemKaraca ~ 6 ay önce
Pilot olsun camurdan olsun hemen amirligi birakirim valla bir tanesine kapak atabilsemm
:) ~ 6 ay önce
Gel sana 200 000 € vereyim , ama eminim yinede sen pilot olamazsın. Yazık lem o 200000 € ya
Türbülans ~ 6 ay önce
Olduğunda man kafa pilotlara dua etmeyi biliyorsun
Ornek ~ 6 ay önce
Kagan Kucuk.
oh canima degsin ~ 4 ay önce
ahhhah ben oldum oh canima degsin ve catir catir da ucuyorum. ayrica 200 bin euro ya da olmadim. 6 da biri fiyatina oldum simdi arastir bakalim piyasayi. cok daha ucuza yapilabiliyomus demekki ahahahhahhaa
260bin tllik borc 780 bin oldu ~ 6 ay önce
Aidiyet duygum artti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000