08 Ocak 2018, Pazartesi
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com

Pilotajda Yeni Trend: LAPL

Ülkemizde yürürlükte bulunan ve pilot eğitimlerinin de içinde bulunduğu birçok konuda düzenlemeler içeren UÇUŞ EKİBİ LİSANSLANDIRMA TALİMATI güncellendi. Peki revize edilen bu talimat havacılığın amatör ve sportif kısmında yer alan bizleri nasıl etkileyecek?

LAPL sınıfı oluşturuldu. LAPL Nedir?

LAPL, Light Aircraft Pilot Licence, Hafif Hava Aracı Pilot Lisansı. Maksimum kalkış ağırlığı 2000 kg olan, maksimum 4 kişi kapasiteli hava araçlarını kullanma yeterliliğine sahip pilot lisansıdır.

Haziran-2017 Uçuş Ekibi Lisanslandırma Talimatı yayınlanmadan önce halk arasında "tayyare" olarak bilinen tek motorlu uçaklar yalnızca PPL lisansı ile kullanılabiliyordu. PPL'i de henüz havacılığa yeni girmiş okuyucularımız için kısaca açıklamak gerekirse Private Pilot Licence / Hususi Pilot Lisansı yaklaşık 4 hafta teorik ve 45 saat uçuş eğitiminin ardından boeing,airbus dahil tüm uçakları TİCARİ FAALİYETLER DIŞINDA kullanma yeterliliğine sahip pilot lisansıdır. PPL, aynı zamanda ATPL ( Havayolu Pilot Lisansı ) eğitiminin de ilk aşamasıdır.

Hani derler ya bir işe para karıştığı zaman ortalık çok karışır. O misal PPL lisansı ülkemizde son zamanlarda sportif havacılığa hizmet etmekten çıkmış, havayollarında görev yapacak pilotların tamamlaması gereken bir eğitim haline gelmişti. Uçuş okullarında görev yapan öğretmen pilotlar PPL aşamasında kalmak isteyen pilot adaylarını ciddiye almaz olmuştu. Eğitim Fiyatları 16.000 Euro seviyesinde seyrediyordu.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ilgili otoriteler bu duruma tepkisiz kalmadı ve LAPL lisans kategorisini oluşturdu. Artık 4 kişi kapasiteye kadar, tek piston motorlu uçakları kullanma yetkisine sahip olmak için 30 saatlik LAPL eğitimini almanız yeterli.

Camiayı incelediğimizde birşeyleri değiştirmek için uğraşan, hevesli kitleye havacılığı sevdirmek için projeler üreten, mevzuat yazılacağı zaman parasını ve zamanını harcayarak hiçbir menfaat beklemeksizin destek veren bir kesim bulunmakta.Bu kesimin ciddi bir kısmının yıllar önce THK'nın şehir şehir gezerek düzenlediği ÜCRETSİZ PPL kurslarında eğitim alan hocalarımız olduğunu görüyoruz. Sportif Havacılık bir hobi ve tartışmasız ağır bir hobi. Şahsi görüşüm, ortalama gelire sahip her bireyin bir hobiye sahip olması yönünde. 1988-2005 yılları arasında havacılığın ortalama gelire sahip kesimin hobisi olabilmesi yönünde ciddi teşvikler olmuş ama maalesef kötü yönlendirmeler ile devamı gelmemiş. Biraz önce bahsettiğim kesimin ne yazıkki 45 yaş ve üstü olduğunu görüyoruz.

Geçen yılın ocak ayında yürürlülüğe giren yönetmelikle sportif havacılık kategorisindeki uçakların vergilerinin tamamen kaldırılması ve şimdi ise LAPL kategorisinin oluşturulması ile pilotaj eğitimi süresinin ve beraberinde eğitim ücretlerinin düşürülmesi. Bu gelişmeler geçmişte oluşan ruhun tekrar canlanmasını ve şüphesiz havacılık sporunun tekrar orta gelirli kitleye hitap etmesini desteklemektedir.

Ayrıntılı merak edenler için LAPL ve PPL arasındaki tüm farkları aşağıda listeliyorum. An itibariyle sportif havacılık alanında rol alacak pilotların tartışmasız tercihi LAPL olacak gibi gözüküyor. Peki yazıda hiç bahsi geçmeyen UPL (Ultralight Pilot Lisansı) neden değil ? Yukarıda sportif havacılar için PPL'mi LAPL'mı açık bir şekilde inceledik. UPL Lisanslandırma Talimatı'nın yakın zamanda revize edilmesi bekleniyor. Revize edildiğinde artısı ve eksisi ile onuda inceleyeceğiz. Fakat mevcut haliyle PPL-LAPL-UPL üçlüsünden de ücret/fayda açısından tercih yapacak olursak yine LAPL çıkacaktır.

Havacılığa gönül vermiş tüm dostların tez vakitte asuman ile buluşması dileğiyle.

soru ve cevaplarınız için ulukanabaci@gmail.com

PPL ve LAPL arasındaki farklar

LAPL
30 Saat Uçuş Eğitimi - 6 Saat Yalnız Uçuş Eğitimi - 3 Saat Seyrüsefer

PPL
45 Saat Uçuş Eğitimi - 10 Saat Yalnız Uçuş Eğitimi - 5 Saat Seyrüsefer

***

LAPL
Eğitim boyunca 80 NM Seyrüsefer uçuşu gerçekleştiriliyor.

PPL
Eğitim boyunca 150 NM Seyrüsefer uçuşu gerçekleştiriliyor.

***

LAPL
2.000 KG'e kadar Max. 4 Kişi kapasiteli (Pilot dahil) Uçurabilir.

PPL
Tüm uçakları TİCARİ OLMAYAN FAALİYETLER için kullanabilir. 150 saat uçuş ve Uçuş Öğretmenliği kursunun ardından öğretmen pilot olabilir.

Pilotajda Yeni Trend: LAPL

Facebook Yorum

Yorumlar

Latif KORKMAZ ~ 8 ay önce
Konu ile ilgili bilgilerim çok fazla olmasa da, ülkemizde insanları havacılığa yüreklendirmek adına ve konuyu anlaşılır herkesin anlayacağı bir dille ifade etmenizden dolayı teşekkür ederim. Hobi amaçlı dünyada binlercesi yapılan kit uçakların ülkemizde de yapılmasına yapmak isteyenleri cesaretlendirilmesine katkı sunduğu kanaatindeyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emeğe saygı ~ 1 yıl önce
Ülkemizde yok diye adamı gömmeyin, PPL ile herşey uçurabilir. Önemli olan type rating "Mr Travolta does not do that. Any aircraft rating can be added to a PPL and the standard required will be the same - you will be sharing the airways"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Me ~ 1 yıl önce
Multi engine almadan ppl ile airbus nasıl uçurulur kaptan?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TRI ~ 2 yıl önce
İyi yazmışsın ama uygulama örneklerini verseydiniz çok daha güzel olacaktı! Mesela ABD de yaşayan normal bir vatandaş bunu nasıl yapıyor, izin alıyor mu yoksa kendi bildiğini mi okuyor gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boeing Skyhawk vs Airbus Eclipse ~ 2 yıl önce
Yalnızca PPL sahibi bir pilot Boeing ve Airbus tabii ki uçurabilir, ama bunun için öncelikle Boeing ve Airbus’un tek motor piston bir uçak yapmaları gerekir. PPL, tek motorlu (piston motorlu) bir uçak için görerek şartlarda (VFR) uçuş yetkisi verir. Kaldı ki ATPL sahibi olduğunuzu varsayalım, yanına bir de B777/787 IR tip yetkisi işleyelim, bu lisansla bile gidip çok daha küçük olmasına rağmen bir B737 uçuramazsınız. İsterseniz SHGM’ne başvurup PPL lisansınıza B747 işlettirmeyi deneyebilirsiniz, ama yalnız gitmeyin, çünkü o eğlenceli ortamı çok merak ediyorum, çekirdeğimi de alıp gelirim. Size yazmayın demiyorum, hobi olarak yine yazın, ama bari bunları yazmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Napalım ~ 2 yıl önce
Kur olmuş kol fıyat olmuş bacak. Ama ne alaka demi döviz ile türkiyemiz, fıyatlar uçmuş artık farklı faha caZip farklı lisanslar uydurulması lazım 2 kuruş 2 kuruştur,gelen kazalar önemli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Falconeye ~ 2 yıl önce
PPL ile Airbus ve Boeing gibi ticari jetleri kullanamazsınız. Bu uçaklar için en az CPL (ticari pilot lisansı) gereklidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saygıoğlu ~ 2 yıl önce
Tebrikler Ulukan kaptan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000