21 Ocak 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Altına imzamı atarım. Ben de EASA lisansına sahibim. Çok zor geçti inanın. Hala kabuslarımda yaşarım o atlattığım süreci. Kolay yoldan pilot olmak isteyen cebi parayla dolu kazıklanmaktan rahatsız olmayan kişilere tavsiyem şudur; Türkiye nin uçuş okulları sizin için biçilmiş kaftan.
  • EASA lisansım var. İngilizce uçuyorum, Avrupa hava sahasında uçuyorum Avrupa meydanlarına iniyorum. Dolandırımıyorum. Yalansız insanlarla ödeme yaparken içim çok rahat. Kazıklanmıyorum. Türkiye de uçan öğrencinin 3 katı iniş tecrübem var. Eğitim Türkiye okullarından çok daha zor. EASA ATPL sınav soru bankasını yılda %35 oranında değiştiriyor. Türkiye de yıllardır sorular değişmiyor ve soru ezberleyerek SHGM den ATPL alıyorlar. EASA dan lisans almak çok zordur. Buyrun EASA nın ilgili linki. Açın okuyun öğrenin. Bilmeden sallamayın. https://www.easa.europa.eu/easa-and-you/aircrew-and-medical/european-central-question-bank-ecqb
  • Amin Sadr 2 alttaki yorumun üstüne eski topair uçakları ile sanırım öğrencileri ağına düşürmek için kurduğu yeni şirket olan Flyturkey.ist şirketinin ismini de flypic.aero olarak değiştirmiş. İsimleri geçen bu insanların bulunduğu her işten uzak durun.
  • Murat Bey uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum ama ilk defa bu kadar taraflı bir yazı gördüm. Türkiye'deki pilot okulları fahiş fiyatlara neden aynı eğitimi veriyor diye sormak yerine okullardan sipariş edilmiş bir yazıya benziyor. İnsanlar keyfi olarak yurtdışına gitmiyor, aynı eğitimi yarı fiyatına aldığı için, daha iyi bir uçuş tecrübesi yaşayacağını düşündüğü için bu eğitimleri alıyor. Keşke biraz da sermayenin yanında olmak yerine insanların yanında olsanız belki o zaman o 70K Eurolardan ağzını açan okullar kendilerine çeki düzen verir.
  • Bu işi düşünen arkadaslara tek diyeceğim, Turkiyede cok dikkatli olun. Bunu top air ucus okulunun magdur ogrencisi olarak yaziyorum. Bizim gibi perisan , kepaze , hayata küsmüş hale düşmeyin. Okula peşin 55.000 Euro odedik, fakat su an okulda ne ucak, ne hoca, ne de personel var . Ogrenciler olarak dava actik ama , zaten minareyi calan kilifi hazirlar misali, okulun icini bosaltmislar. SHGM ye kac defa sikayetlerımız yazili sekılde cımer ustunden ve yuz yuze ankarada iletildi ama Turkiyedeki her resmi kurum gibi Sivil Havacilik da duzgun denetleme gorevini yapmadı ve zamaninda gerekli onlemleri almadigı ıcın top air ucus okuluna adeta ogrencileri yolabildiginiz kadar yolun diye yol verdi. Actigimiz davalar kimbilir ne zaman sonuclanir. Turkiyedeki adalet mekanizmasinin hizi malum ve genelde magduru degil, dolandirici ve hirsizin hakkini korur. Davayi kazansak bile, alacagimiza karsilik hıc bir sey okulda su an bile yok. Ne bir ucak, ne bir mal mulk para. Zaten okulun yerindeki 3-5 sandalye masa bilgisayar bile hacizli. Baska alacaklılar , vergı borcu vs den dolayı. Ilk zamanlar kullandiklari ucaklar ise kiralikmis zaten. Birde bu adamlarin gidin bakin web sitesine hala 28.01.2019 daki hali ile bile 55.000 Euro ya 16 Ayda Atpl egitimini olmayan filolarindaki ucaklarin resimleri ile , sivil havaciligin iptal ettigi olmayan egitim izin belgesinin resmini koyarak , parasi calacakları dolandiracaklari iyi niyetli ogrenci avi pesindeler. Bir tane devletin kurumu cikipta, buna engel olmuyor. Top Air Ucus Okulu paramizi , hayallerimizi, zamanimizi, mutlulugumuzu caldi. Cem Ozturk, Pelin Temizel, Ali Haydar Ercan, Huseyin Ercan, Amin Sadr, Hamid Hamit Reza, Top Service Havacılık Servis, Albatros Air Havacilik Grup Group. Arkanizda biraktiginiz , borc harc kredi ile parasini bir araya getirmis kac tane ogrenci ve ailesinin ahi ni almaktan hic mi korkmuyorsunuz ? Yarin bir gun bu aldiginiz beddualar malinizdan, sagliginizdan, ailenizden, cocuklarinizdan cikar diye hic mi korkmuyorsunuz ? Geceleyin yastiga basinizi koydugunuzda vicdaniniz hic mi sizlamiyor ?
  • Bir mağduru olarak Türkiye de elbette AYJET ve ERAH iki okul dısında baskaları güven vermiyor, topair'in yetkilileri basta Hamid Reza Shoaee ve Amin Sadr okul battı Flytırkey.ist kurdular kurucu bir tekstilci ama mutfakta cirit atanlar bu iki isim bu nasıl bir adalet sistemidir bu sicileri berbat ötesi ve halen piyasada at kosturuyorlar, bu kadar insanın ahını aldılar, SHGM bunlara bir büyütec altına almalı, Pelin hanım'a gelince allah yardımcısı olsun ve tabii ki bizimde, Iran'dan gelenlerin malum genelemek istemiyorum, lütfen Murat bey yazılarınızda üstü kapalı yazmayın bu tip ciddi sorunlara parmak basın, biz ne sartlarda eğitime basladık..! IFTC'de ve ONUR'da Hamid Reza denilen zat part time olarak çalışıyor, Amin zatı ucaktan korkan biri bu ne kadar güvenli bu kisiden eğitim almak...sorgulayın LÜTFEN ve bu kişileri piyasada at koşturmalarına izin vermeyin.
  • Türkiyeyi ve Türk insanını ayrıca Türk okullarını kötülemekten başka birşey yapmıyorsun. Bu ülke bizim iyi yapacakta kötü yapacakta bizleriz. Lütfen ülkemizi kötülemiyelim. Ben ERAH da çalışıyorum. En iyi eğitimi veriyoruz. Gel senide eğitelim. Pilot yapalım.
  • polonya candır. biliyoruz ki konuşuyoruz. herşey gayet ciddiye alınıyor. vahşi batı değil.
  • Gerçekten cehaletin sınırı yok dostum. Tebrikler. Limitleri öteye taşıdınız.
  • Gerçekten gereksiz bir yazı kaleme alınmış ,Easa ülkelerinden lisans almak için çabalayan arkadaşlar keyiflerinden gitmiyorlar zannediyorum ki, yerli yatırımcılar fahiş fiyatlar uygulamıyor olsa tercihler bu doğrultuda olmazdı.Öte yandan her Easa lisansı alan da havayolları firmalarına giremiyor bu insanlar tekrar mülakatlar ile sınanıyor,deneniyor, bilgi seviyeleri kontrol ediliyor,Easa ülkelerinden lisans alan ve havayolları firmalarına girebilmiş her bir kişinin emeğine haksızlıktan başka birşey değil bu yazı.

Pilotaj eğitiminde çifte standart mı var?

Konunun hassasiyeti dolayısıyla üzerinde durmaya değer gördüğüm bir mevzu hakkında detaylı bir araştırma yapma fırsatı yakaladım.

Konu, ülkemizin son yıllarda dışa olan bağımlılığını minimize edebildiği ölçülerde bir takım tasarrufa gitme zarureti ile alakalı.

Bildiğiniz üzere ülkemiz EASA standartlarına bağlı olarak sivil havacılık regülasyonlarını uygulamakta ve bu konuda çok hassas davranmaktadır, öyle davranmak da zorundadır.  Çünkü havacılık sektörünün gelişmesi,  kalite standartlarının yükselmesi, güvenliğin maksimum şartlarda sağlanması, bu regülasyon ve kuralların itinayla uygulanması temeline bağlıdır.  

Sivil havacılığımız ve EASA arasındaki diplomatik süreç başlı başına bir çalışma konusu.

Benim burada değinmek istediğim konu ise şu:

EASA standartlarına uyum sağlama gayreti içerisindeyken Türk Sivil Havacılığı haksız rekabete sebebiyet verebilecek uygulamalara gidebilmektedir. Zannediyorum ki bu konu hakkında, bir takım sebeplerle konunun üzerine hakkı ile gidilemiyor. Zira yakın zamanda simülatör yetkilendirme ve sertifikalandırma konusuyla ilgili inisiyatif alınıp ülkemiz adına yine sivil havacılığımız menfaatine yönelik adımlar atılmış olup, sertifikalandırma ve yetkilendirmelerin Türk Sivil Havacılığı tarafından verilebilecek kabiliyete getirilmesi sağlanmıştır.  Bu gerçekten çok önemli bir gelişmedir.

Birkaç hafta önceki yazımda pilotaj eğitimlerini günü kurtarmaya yönelik gündelik çözümlerle, sadece ticari kaygılara bağlı olarak uygulandığı hakkında uyarılarda bulunmuştum. Şimdi ise; adının sadece EASA ülkesi olmasından dolayı prim yapan ülkelerin uçuş okulları hakkında ciddi anlamda haksız rekabete sebep olacak eğitim modelini, bilgi ve değerlendirmelerinize sunuyorum.

Eğitim sistemi olarak dünyanın farklı coğrafyalarında havacılık otoritelerine bağlı olarak 3 tip eğitim sistemi uygulanıyor.  Modüler, Entegre ve MPL (Multi Pilot Licence).

Dünya üzerinde en çok uygulanan eğitim sistemi ise; ödeme standartlarının daha uygun olması, eğitim sürecinin kolay takip edilebilmesi ve eğitim oryantasyonunun daha esnek olması itibariyle modüler eğitim sistemidir.

Bu sistem, sadece eğitim alanlar için değil, eğitim veren kurumlar açısından yatırım maliyetinin daha düşük bütçe gerektirmesi sebebiyle de yaygın olarak kullanılan geleneksel eğitim sistemi haline gelmiştir. 

Sizlere eğitim sistemleri ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra burada temel haksız rekabetin ne olduğunu tam olarak ifade edeceğim.

Yukarıda değindiğim farklı havacılık otoritelerinin vermiş olduğu eğitimler, çevirim esasına dayalı olması ile bilinirken, bu çevirim işlemleri öğrencinin bir başka ülkede lisansı almasını sağlayan gereklilik ve şartları eşit koşullara taşır. Örneğin; Amerika’da lisansını almış öğrenci pilot, ATPL teori eğitimlerini almadığı için, ülkemiz sivil havacılığı bünyesinde faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde doğrudan çalışamıyor. Bu durumda öğrenci pilotun 660 saatlik teori eğitimlerini takip etmesi ve 14 teori ders sınavını vermesi şart koşuluyor.

 Öte yandan ICAO olarak adlandırılan uluslararası havacılık otoritesine bağlı ülkeler arasında olan Mısır’dan eğitimini almış öğrenci pilot her ne kadar ATPL teori derslerini almış ve sınavını vermiş dahi olsa ülkemiz sivil havacılığı, pilot adayının teori eğitimini baştan almasını ve 14 teori dersin sınavını tekrar vermesini istiyor.

Burada Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, EASA sivil havacılık otoritesinin kendi üzerinde olduğu gerçeğinden yola çıkarak, EASA ülkelerinden gelen adayların almış olduğu eğitimleri hakkaniyet ve eşitlilik ilkesini önemsemeden kabul ediyor ki, bu da uygulamada ciddi anlamda haksız rekabete yol açıyor.

 Zira yaygın olarak uygulanan modüler eğitim sisteminde, EASA ülkelerinde teori eğitimlerin yerinde alınması şart koşulmadan, uzaktan eğitim imkânı tanınıyor. Yani öğrenci pilotun, EASA tarafından kabul edilen yazılım ve dokümantasyonu kendi başına çalışıp sınavlardan başarılı olarak geçmesini yeterli görüyor. Bahse konu eğitimlerin Türkiye’de yüzde 15 ila yüzde 20 maliyet farkına sebep olmasının sonuçlarının ne olduğunu da tahmin edebiliyorsunuz.

Üstelik, bu tip ülkelerde eğitim gören birçok Türk öğrencinin eğitimlerinin hiçbir suretle sorgulanmıyor olması da ciddi bir handikap yarattığı gibi artan pilot ihtiyacını yerli ve milli imkânlar doğrultusunda karşılamak isteyen yerli yatırımcı ve sektör temsilcilerinin haksız rekabet koşullarında dezavantajlı duruma düşürüyor.

Konuyu modüler tipte eğitim sistemi üzerinden kurgulama nedenim bu eğitim sisteminin çok yaygın bir şekilde kullanılıyor olması ve eğitimleri liyakatli ya da liyakatsiz her kurumun verebiliyor olması gerekçesiyledir. Bu konuda Türk Sivil Havacılığını uyarmayı, yerli ve milli kaynaklarını, milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, diğer havayolu şirketlerimiz ve havacılık sektörü temsilcilerimiz gibi uygulayacağından şüphem yok. Zira, Türkiye’deki sistemin zorluğu ve maliyet farkı yüzünden sözkonusu ülkelerden eğitim almayı tercih edenlerin sayısındaki ciddi artışın milli servete yıllık maliyetinin boyutlarının da her geçen gün biraz daha arttığını rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Aynı kabul edilen eğitimin farklı şartlarda veriliyor olmasının, uluslararası geçerliliği olan bir lisans sözkonusu olduğunda anlamsız bir dayatma olduğu gerçeğinin bir an önce fark edilmesi ve buna ilişkin çözüm yolları üretilmesi zaruridir. Çünkü her yıl milyonlarca euro döviz kaybının yanı sıra yerli yatırımcıları da sisteme küstüren bu sistem, bir süre sonra kontrolü zor bir hale gelebilir. Önlem alınması konusunda bir an önce harekete geçirilmesi ve şartların eşit hale getirilmesi görevi de Türk sivil havacılık otoritesinin öncelikli görevidir. 

Konuyu daha iyi anlayabilmek açısından aynı kabul edilen iki eğitim sistemi arasındaki farkı tabloda ortaya koyuyorum.

Siz aşağıdaki tabloda bir eşitlik görebiliyor musunuz? Ben gerçekten göremiyorum.

TÜRKİYE'DE EĞİTİM (JAA)

EASA EĞİTİM

PPL TEORİ VE UÇUŞ EĞİTİMİ

PPL Teori 155 saat yerinde eğitim verilmektedir.

Uzaktan eğitim olarak, tamamen PDF kitap doğrultusunda öğrenci sorumluluğunda verilmektedir.

PPL Uçuşları 45-50 gün sürmektedir.

25 gün sürmektedir. (Uçaklar eski ve göstergelerin bir kısmı çalışmamakta, bir çoğunda çim pist kullanılmaktadır.)

ATPL TEORİ

660 saat teori eğitimi %90 uzaktan eğitim olarak verilmektedir.

%90 uzaktan eğitim ve % 10 sınıf eğitimi verilmektedir.

% 50 DL (Uzaktan eğitim)

 

% 40 VL (Sanal sınıf interaktif ortamda eğitim)

 

% 10 CL (Sınıf eğitimi)

 

 

Pilotaj eğitiminde çifte standart mı var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Helal olsun ~ 3 ay önce
Altına imzamı atarım. Ben de EASA lisansına sahibim. Çok zor geçti inanın. Hala kabuslarımda yaşarım o atlattığım süreci. Kolay yoldan pilot olmak isteyen cebi parayla dolu kazıklanmaktan rahatsız olmayan kişilere tavsiyem şudur; Türkiye nin uçuş okulları sizin için biçilmiş kaftan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA çok zordur ~ 3 ay önce
EASA lisansım var. İngilizce uçuyorum, Avrupa hava sahasında uçuyorum Avrupa meydanlarına iniyorum. Dolandırımıyorum. Yalansız insanlarla ödeme yaparken içim çok rahat. Kazıklanmıyorum. Türkiye de uçan öğrencinin 3 katı iniş tecrübem var. Eğitim Türkiye okullarından çok daha zor. EASA ATPL sınav soru bankasını yılda %35 oranında değiştiriyor. Türkiye de yıllardır sorular değişmiyor ve soru ezberleyerek SHGM den ATPL alıyorlar. EASA dan lisans almak çok zordur. Buyrun EASA nın ilgili linki. Açın okuyun öğrenin. Bilmeden sallamayın. https://www.easa.europa.eu/easa-and-you/aircrew-and-medical/european-central-question-bank-ecqb

Yanıtla

Kalan karakter 1000
topairzede ~ 4 ay önce
Amin Sadr 2 alttaki yorumun üstüne eski topair uçakları ile sanırım öğrencileri ağına düşürmek için kurduğu yeni şirket olan Flyturkey.ist şirketinin ismini de flypic.aero olarak değiştirmiş. İsimleri geçen bu insanların bulunduğu her işten uzak durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bülent ~ 4 ay önce
Murat Bey uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum ama ilk defa bu kadar taraflı bir yazı gördüm. Türkiye'deki pilot okulları fahiş fiyatlara neden aynı eğitimi veriyor diye sormak yerine okullardan sipariş edilmiş bir yazıya benziyor. İnsanlar keyfi olarak yurtdışına gitmiyor, aynı eğitimi yarı fiyatına aldığı için, daha iyi bir uçuş tecrübesi yaşayacağını düşündüğü için bu eğitimleri alıyor. Keşke biraz da sermayenin yanında olmak yerine insanların yanında olsanız belki o zaman o 70K Eurolardan ağzını açan okullar kendilerine çeki düzen verir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teyit ~ 4 ay önce
Al bak sayfa acıldıgında bile bir turk ucus okulunun reklamı ile acılıyor. Faktorler ve sartlar onemlıdır ama egıtım insanda biter bunun yeri yok
Top Air Magdur Ogrenci ~ 5 ay önce
Bu işi düşünen arkadaslara tek diyeceğim, Turkiyede cok dikkatli olun. Bunu top air ucus okulunun magdur ogrencisi olarak yaziyorum. Bizim gibi perisan , kepaze , hayata küsmüş hale düşmeyin. Okula peşin 55.000 Euro odedik, fakat su an okulda ne ucak, ne hoca, ne de personel var . Ogrenciler olarak dava actik ama , zaten minareyi calan kilifi hazirlar misali, okulun icini bosaltmislar. SHGM ye kac defa sikayetlerımız yazili sekılde cımer ustunden ve yuz yuze ankarada iletildi ama Turkiyedeki her resmi kurum gibi Sivil Havacilik da duzgun denetleme gorevini yapmadı ve zamaninda gerekli onlemleri almadigı ıcın top air ucus okuluna adeta ogrencileri yolabildiginiz kadar yolun diye yol verdi. Actigimiz davalar kimbilir ne zaman sonuclanir. Turkiyedeki adalet mekanizmasinin hizi malum ve genelde magduru degil, dolandirici ve hirsizin hakkini korur. Davayi kazansak bile, alacagimiza karsilik hıc bir sey okulda su an bile yok. Ne bir ucak, ne bir mal mulk para. Zaten okulun yerindeki 3-5 sandalye masa bilgisayar bile hacizli. Baska alacaklılar , vergı borcu vs den dolayı. Ilk zamanlar kullandiklari ucaklar ise kiralikmis zaten. Birde bu adamlarin gidin bakin web sitesine hala 28.01.2019 daki hali ile bile 55.000 Euro ya 16 Ayda Atpl egitimini olmayan filolarindaki ucaklarin resimleri ile , sivil havaciligin iptal ettigi olmayan egitim izin belgesinin resmini koyarak , parasi calacakları dolandiracaklari iyi niyetli ogrenci avi pesindeler. Bir tane devletin kurumu cikipta, buna engel olmuyor. Top Air Ucus Okulu paramizi , hayallerimizi, zamanimizi, mutlulugumuzu caldi. Cem Ozturk, Pelin Temizel, Ali Haydar Ercan, Huseyin Ercan, Amin Sadr, Hamid Hamit Reza, Top Service Havacılık Servis, Albatros Air Havacilik Grup Group. Arkanizda biraktiginiz , borc harc kredi ile parasini bir araya getirmis kac tane ogrenci ve ailesinin ahi ni almaktan hic mi korkmuyorsunuz ? Yarin bir gun bu aldiginiz beddualar malinizdan, sagliginizdan, ailenizden, cocuklarinizdan cikar diye hic mi korkmuyorsunuz ? Geceleyin yastiga basinizi koydugunuzda vicdaniniz hic mi sizlamiyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
topair ~ 5 ay önce
Bir mağduru olarak Türkiye de elbette AYJET ve ERAH iki okul dısında baskaları güven vermiyor, topair'in yetkilileri basta Hamid Reza Shoaee ve Amin Sadr okul battı Flytırkey.ist kurdular kurucu bir tekstilci ama mutfakta cirit atanlar bu iki isim bu nasıl bir adalet sistemidir bu sicileri berbat ötesi ve halen piyasada at kosturuyorlar, bu kadar insanın ahını aldılar, SHGM bunlara bir büyütec altına almalı, Pelin hanım'a gelince allah yardımcısı olsun ve tabii ki bizimde, Iran'dan gelenlerin malum genelemek istemiyorum, lütfen Murat bey yazılarınızda üstü kapalı yazmayın bu tip ciddi sorunlara parmak basın, biz ne sartlarda eğitime basladık..! IFTC'de ve ONUR'da Hamid Reza denilen zat part time olarak çalışıyor, Amin zatı ucaktan korkan biri bu ne kadar güvenli bu kisiden eğitim almak...sorgulayın LÜTFEN ve bu kişileri piyasada at koşturmalarına izin vermeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 5 ay önce
Türkiyeyi ve Türk insanını ayrıca Türk okullarını kötülemekten başka birşey yapmıyorsun. Bu ülke bizim iyi yapacakta kötü yapacakta bizleriz. Lütfen ülkemizi kötülemiyelim. Ben ERAH da çalışıyorum. En iyi eğitimi veriyoruz. Gel senide eğitelim. Pilot yapalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dostum ~ 5 ay önce
Bizde bu ülkede yaşıyoruz. Dünyada belli standartlarda belli ücretlerde ve belli zaman diliminde verilen eğtimi hepimizin çok sevdiği ülkemiz için olabilecek uygun fiyatlara ve ödeme koşullarına çekerseniz ilk önce vatandaş olarak görevimizi karşıdan yapmasını beklediğimiz gibi işletme olarak sizin yapmanız etik olarak daha uygun olucaktır. Artık bırakalım vatandaşın vatandaşlık görevini işk önce kurumlar vatandaşlık hizmetini ce görevini yapsın.
FIrt ~ 5 ay önce
30.000 Euro maliyetiniz var, öğrenci başına 35.000 Euro para kazanıyorsunuz. Size verecek kolay kazanılmış parası olan var ise buyursun gitsin.
ppl ~ 5 ay önce
polonya candır. biliyoruz ki konuşuyoruz. herşey gayet ciddiye alınıyor. vahşi batı değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilotolmakisteyen ~ 5 ay önce
abi polonyada lisans aldıktan sonra tr de tip için cok ugrastıryotlar mı ort.35k euro gdiyo krediyle felan gitsen sonra para kus olmaz degil mi
hahaha ~ 5 ay önce
Gerçekten cehaletin sınırı yok dostum. Tebrikler. Limitleri öteye taşıdınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasus ~ 5 ay önce
Iyiki geldin istanbula git simile nereden geldiysen
Gereksiz! ~ 5 ay önce
Gerçekten gereksiz bir yazı kaleme alınmış ,Easa ülkelerinden lisans almak için çabalayan arkadaşlar keyiflerinden gitmiyorlar zannediyorum ki, yerli yatırımcılar fahiş fiyatlar uygulamıyor olsa tercihler bu doğrultuda olmazdı.Öte yandan her Easa lisansı alan da havayolları firmalarına giremiyor bu insanlar tekrar mülakatlar ile sınanıyor,deneniyor, bilgi seviyeleri kontrol ediliyor,Easa ülkelerinden lisans alan ve havayolları firmalarına girebilmiş her bir kişinin emeğine haksızlıktan başka birşey değil bu yazı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000