17 Haziran 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu piyasada curuk elmalar oldugu sure is zor, sicili bozuk dolandirici olarak adlandirilan Hocalar / Pilotlar ile bu ulkede zor .. Hamid Kaptan IFTC Istanbul Flight Training de Hoca olarak baslamis, IFTC de GM Cengiz Kaptan hk cok ileri geri konusan biri gidip yuzune nasil bakiyor bu bir soru isareti, Cengiz Kaptan hk agir ithamlarda bulunan biri ...yani nedemisler AGALAR birbirini agarlar mi.?..paraniz var ise USA kacin ..bende magduriyeti en agir sekillde yasadim ve odedim niceleri gibi, ailem cok sikinti yasadi ve agir bedeller odedi..Allah bunlari ve yapanlari evlatlari ile sinasin diyorum....
  • Kendinize bir iyilik yapın; asla Türkiye'de pilotaj eğitimi almayın.
  • bizim sorunlarımızdan neden bahsetmiyorsunuz pilotsuz uçaklar yapılırken insansız Arff yapılamıyor bizi görmezden gelmeye devam edemessiniz
  • Taraflı bir yazı, okul zaten hiçbir zaman KKTC de uçmayı planlamadı. Uçuş noktası olarak Çorlu yu seçmişti. 2 uçak değil 4 uçakları var. ATO yetkilerinide bu seneliğine kendileri askıya aldı. Öğrencilerinin mağduriyeti söz konusu değil AFA ile anlaşarak uçuşlarını orada yapıyorlar. İsteyen AFA dan teyit edebilir. Çamur atarak gerçekleri ne kadar çarptırabilinir diye düşünsem ancak bu kadar haber diye bunu yazardım:))))
  • Ah ah, bu yaşananların tek müsebbibi SHGM ve YÖK'tür. Kimlere neler peşkeş çekildi de gerekli izinler verildi kim bilir, yazıktır. Onlarca insanın emeklerini, hayallerini hiçe sayan bir sistem. Öğrencisiyle ilgilenmeyen, öğrencilerine çektirmedikleri sıkıntı bırakmayan, tam burslu öğrencilerinden bile hukuksuz bir şekilde para alan bir ticarethane, evet eğitim kurumu falan değil, koskoca bir ticarethane! Havacılıkla bağdaştırabilenler var ise yazıklar olsun...
  • Türkiye'de uçuş eğitimi zayıftır. Eğitimin ana vatanı USA'dır. Avrupa ucuz ama eğitim koşulları zahmetlidir. Türkiyede eğitim para tuzağıdır. Büyük okullarda baskı ve huzursuz bir eğitim ortamı var. Çok pahalı ve değmez. Üniversiteler paranızı alır sizi bir okula teslim eder. Türkiye bu konularda sorunlu. Burada öğretmen çok önemlidir. Adı kötü çıkmış öğretmenlerle kariyerinize kötü başlayacağınız yada başlayamayacağınız kesindir. Herkes aklını başına alsın. Adres USA'dır. USA'da EASA eğitimi en iyi pilot olma yoludur.
  • Bir kaç uçak alıp pilotaj bölümü kurduk diye ortaya çıkmış okullara sakın güvenmeyin,bir iki uçakla bu iş yürümez, mağdur olabilirsiniz.
  • eskiden üniversite mezunu olmanın bir anlamı vardı. Mevcut üniversitelere bakıyorum 3-5 haricinde lise mezunundan farkı yok
  • cok dogru yazmissin, sadece Jazerra degil Onur'da F/O uctugu donemlerde ve niceleri hangisini saymak gerek, adam o Babay Face ile Insanlari kandiriyor elline gecirsin Zehir saciyor, TopAir'de arastirin 1,5 yil icersisinde 100 kisi isten cikarmis ..daha neleri var burada satirlar yetmez ONU yazmaya ..Allah evlatlari le sinasin.
  • türk hava kurumu üniversitesi öğrencilerinede aynısı oldu zamanında ama kimsenin sesi çıkmadı şimdi de kimsenin sesi çıkmıycak mağdurlar bir olmadıça sömürülmeye devam

Pilotaj eğitiminde aman dikkat!

Türkiye’de havacılık sektörünün son yıllardaki hızlı büyümesine paralel olarak havacılık eğitimi veren kuruluş sayısında da aynı oranda hatta daha hızlı bir büyüme yaşandı.

Havacılık sektörüne, pilot, kabin memuru, teknik ve bakım personeli ile havalimanı işletme personeli yetiştiren lise ve üniversite seviyesindeki eğitim kurumlarının son sayısını duyunca ben de kulaklarıma inanamadım. Bundan 10-15 yıl önce bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki havacılık eğitimi veren üniversite sayısı bugün 70 civarına kadar çıkmış. İnanılır gibi bir rakam değil! Tabi üniversitelerin yanı sıra lise ve özel eğitim kurumlarını bu sayının dışında tutuyorum. Onları da dahil ettiğimizde 100’ün üzerinde eğitim organizasyonu çıkıyor karşımıza. (30’un üzerinde havacılık eğitimi veren lise olduğunun altını çizeyim)

Ancak bu eğitim kurumları ile havacılık sektörü ne denli entegre orada ciddi soru işaretleri var. O konuya daha önceki bazı yazılarımda değinmiştim.

Ben bu hafta başka bir konu özelinde bu üniversite meselesini irdeleyeceğim. Biliyorsunuz bu hafta sonu yüzbinlerce öğrenci üniversite sınavına girdi. Sonuçların açıklanmasından sonra da tercih süreci başlayacak. Dolayısıyla özellikle özel ve vakıf üniversiteleri için kritik bir süreç de başlamış oldu.

İyi bir tanıtım ile öğrencilerin tercih listelerine girmek isteyen üniversiteler arasında kuşkusuz yukarıda bahsettiğim; pilot, kabin, teknik ve havalimanı işletmeciliği konusunda eğitim verenler de var. Onlarda birini mercek altına almak istiyorum.

YÖK’e bağlı KKTC’deki Girne Amerikan Üniversitesi…

GAÜ kısaltma adını kullanan bu üniversitenin son dönemde mali bir kriz içerisinde olduğunu sağır sultan duydu. Beni ilgilendiren kısmı ise havacılık tarafı… Biliyorsunuz pilotaj bölümüne sahip Türkiye’deki birkaç üniversiteden biri GAÜ… O yüzden hem öğrenci yıllık ücretleri yüksek hem de özel ihtisas isteyen bir alan olduğu için yönetmesi de kolay bir bölüm değil.

Zaten iyi şeyler de gelmiyor orası ile ilgili kulağıma… Okulun, pilotaj bölümü öğrencilerini uçurmak için 5-6 yıl önce kurmak için yola çıktığı Uluslararası Havacılık Akademisi(UHA), ancak geçen yıl SHGM’den uçuş eğitim onayını alabildi. Öncesinde okul; bakım ve işletme yetkilerini başka şirketler üzerinden kullanıyor, bir nevi taşeronlar vasıtasıyla işini yürütüyordu. ATO adı verilen eğitim organizasyon yetkisini alan UHA bünyesinde iki adet Diamond 20 tipi uçak vardı.

Okul yetkiyi aldı ancak işler pek de istenildiği gibi gitmedi. Mali açıdan üniversite kötü bir döneme girdi. Uçuş eğitim organizasyonunu yürütmek için oluşturulan yönetici kadrolar, mali kriz sebebiyle iş yapamaz hale geldi. Maaşlar ödenmediği için gelen personel çok kalmadı ve okuldan ayrıldı. SHGM’ye karşı sorumluluğu bulunan Form-4 sahibi yöneticiler, okuldaki aksaklıkların form-4 yetkilerine mal olacağını düşünerek okul ile yollarını ayırdı. Zaten maaşlar ödenmediği için çalışanları tutmak da kolay değildi. Sonunda SHGM, GAÜ’nün İstanbul’da öğrencilerin uçuş eğitimlerini alması için kurduğu Uluslararası Havacılık Akademisi’nin eğitim yetkisini askıya aldı.SHGM’nin mali yapısı bozuk her havacılık şirketinin mali kontrolünü yapma ve gerektiğinde bu sebeple ruhsatlarını askıya alma yetkisi vardı ve SHGM de o yetkisini kullandı.

Nihayetinde ağır aksak ilerleyen uçuş akademisi de yetkiyi kaybedince GAÜ’nün pilotaj eğitimi almayı bekleyen öğrencileri de ortada kalmış oldu. Yüksek yıllık eğitim bedelleri ödeyerek pilotaj eğitimi alan öğrenciler arasında bu durum ciddi şikayet derecesine geldi. Okulun kurucu Rektörü Serhat Akpınar, öğrencilerin eğitim alabilmeleri için elindeki iki uçağı İstanbul’daki bir uçuş okuluna sattı. Onun karşılığında  da öğrencilere eğitimlerinin en azından bir kısmını tamamlatmayı düşündü. Bir kısım öğrenciyi de Isparta’daki bir başka uçuş okuluna gönderdi.

Yani KKTC’de eğitim alarak pilot olma hayali kuran öğrencilerin bir kısmı Isparta’nın, bir kısmı da Çorlu’nun yolunu tutmak zorunda kaldı. Halbuki bu öğrencilerin hiçbiri eğitimlerini yarım yamalak çözümlerle almayı hayal etmemişti. Kendi üniversitelerinin uçakları ile uçacak, orda burada sefillik çekmeden lisanslarını ceplerine koyacaklardı. Ama maalesef yönetim yanlışları bu imkanı onların elinden aldı.

Şimdi yeniden üniversite tercih dönemi geldi. Henüz eğitim alan öğrencilerin sorunları çözülmemişken, alttan yeni öğrenciler sisteme dahil edilecek. Onların nerede ve ne şekilde eğitim alacakları ise şimdiden meçhul.

Diyeceğim o ki, onlarca üniversite arasında tabiî ki iyi eğitim veren, kaliteli üniversiteler var.

İşte bu dönemde hangi bölümü tercih edeceğiniz kadar, hangi üniversiteyi tercih edeceğiniz de önemli…

Karar vermeden önce bu detayları bir gözden geçirmenizde fayda var gençler…

Pilotaj eğitiminde aman dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Ogrenci Pilot ~ 1 yıl önce
Bu piyasada curuk elmalar oldugu sure is zor, sicili bozuk dolandirici olarak adlandirilan Hocalar / Pilotlar ile bu ulkede zor .. Hamid Kaptan IFTC Istanbul Flight Training de Hoca olarak baslamis, IFTC de GM Cengiz Kaptan hk cok ileri geri konusan biri gidip yuzune nasil bakiyor bu bir soru isareti, Cengiz Kaptan hk agir ithamlarda bulunan biri ...yani nedemisler AGALAR birbirini agarlar mi.?..paraniz var ise USA kacin ..bende magduriyeti en agir sekillde yasadim ve odedim niceleri gibi, ailem cok sikinti yasadi ve agir bedeller odedi..Allah bunlari ve yapanlari evlatlari ile sinasin diyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pişmanliktır ~ 1 yıl önce
Kendinize bir iyilik yapın; asla Türkiye'de pilotaj eğitimi almayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 1 yıl önce
bizim sorunlarımızdan neden bahsetmiyorsunuz pilotsuz uçaklar yapılırken insansız Arff yapılamıyor bizi görmezden gelmeye devam edemessiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antin Kuntin İşler ~ 1 yıl önce
Kimsin sen? İnsafsız polemik aracı mısın? Arff adına, arff cileri komik gösteren yazılar yazmak nereden aklına geldi. Seni gülerek takip ediyoruz ama ayıp oluyor, yapma bırak bu işleri.
Yetkili ~ 1 yıl önce
Değerli arrff kardeşim, sorunlarınızı bir yazında bilelim, yetkililer olarak çare bulmaya çalışalım.Derdini söylemeyen derman bulamaz.
arff ye ~ 1 yıl önce
daha problemlerinin cözüm yerini nerde arıyacagını ögrenememişsin. umarım acil durumda uçagın yerini bulabiliyorsunuzdur.
Leo ~ 1 yıl önce
Taraflı bir yazı, okul zaten hiçbir zaman KKTC de uçmayı planlamadı. Uçuş noktası olarak Çorlu yu seçmişti. 2 uçak değil 4 uçakları var. ATO yetkilerinide bu seneliğine kendileri askıya aldı. Öğrencilerinin mağduriyeti söz konusu değil AFA ile anlaşarak uçuşlarını orada yapıyorlar. İsteyen AFA dan teyit edebilir. Çamur atarak gerçekleri ne kadar çarptırabilinir diye düşünsem ancak bu kadar haber diye bunu yazardım:))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oel ~ 1 yıl önce
Haber birebir doğru, seni GAU mu yönetiyor UHA mı
737 Kokpit E. ~ 1 yıl önce
Ah ah, bu yaşananların tek müsebbibi SHGM ve YÖK'tür. Kimlere neler peşkeş çekildi de gerekli izinler verildi kim bilir, yazıktır. Onlarca insanın emeklerini, hayallerini hiçe sayan bir sistem. Öğrencisiyle ilgilenmeyen, öğrencilerine çektirmedikleri sıkıntı bırakmayan, tam burslu öğrencilerinden bile hukuksuz bir şekilde para alan bir ticarethane, evet eğitim kurumu falan değil, koskoca bir ticarethane! Havacılıkla bağdaştırabilenler var ise yazıklar olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dayakçı Raci ~ 1 yıl önce
Türkiye'de uçuş eğitimi zayıftır. Eğitimin ana vatanı USA'dır. Avrupa ucuz ama eğitim koşulları zahmetlidir. Türkiyede eğitim para tuzağıdır. Büyük okullarda baskı ve huzursuz bir eğitim ortamı var. Çok pahalı ve değmez. Üniversiteler paranızı alır sizi bir okula teslim eder. Türkiye bu konularda sorunlu. Burada öğretmen çok önemlidir. Adı kötü çıkmış öğretmenlerle kariyerinize kötü başlayacağınız yada başlayamayacağınız kesindir. Herkes aklını başına alsın. Adres USA'dır. USA'da EASA eğitimi en iyi pilot olma yoludur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flying Gentleman ~ 1 yıl önce
Profesyonel bir havaci olmak isterseniz en iyisi butun bu kepazeliklerden uzak durup Avrupada dogru durust kaliteli bir ucus okuluna gitmek gerekir. Ayrica alacaginiz EASA lisansiyla butun dunya size acik olur.
Aman ha ~ 1 yıl önce
Bir kaç uçak alıp pilotaj bölümü kurduk diye ortaya çıkmış okullara sakın güvenmeyin,bir iki uçakla bu iş yürümez, mağdur olabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
üniversite mezunu ~ 1 yıl önce
eskiden üniversite mezunu olmanın bir anlamı vardı. Mevcut üniversitelere bakıyorum 3-5 haricinde lise mezunundan farkı yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamid Aga...!!! ~ 1 yıl önce
cok dogru yazmissin, sadece Jazerra degil Onur'da F/O uctugu donemlerde ve niceleri hangisini saymak gerek, adam o Babay Face ile Insanlari kandiriyor elline gecirsin Zehir saciyor, TopAir'de arastirin 1,5 yil icersisinde 100 kisi isten cikarmis ..daha neleri var burada satirlar yetmez ONU yazmaya ..Allah evlatlari le sinasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
spl ~ 1 yıl önce
türk hava kurumu üniversitesi öğrencilerinede aynısı oldu zamanında ama kimsenin sesi çıkmadı şimdi de kimsenin sesi çıkmıycak mağdurlar bir olmadıça sömürülmeye devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onlar ~ 1 yıl önce
onlar Atatürkçü bişey diyemez kimse onlara. Çocuklar protesto etti mezuniyet törenini, pilot olmadan mezun etmişler, rektör fırladı sahneye burası Atatürk'ün okulu diyor, böyle terbiyesizlik yapamazlar diyor. Atatürkün okulu olduğu çocuklar protesto edince aklına geldi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000