22 Ekim 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat beyyyyy patlamis misirimi aldim yeni yaziyi bekliyorummm
  • Öncelikle bu sitede en takdir ettiğim yazarın siz olduğunu belirterek esas konuya giriş yapayım.Sonradan eğitim alarak pilot olan çok tanıdığım var.İçlerinde işinin hakkını vererek yapanları tenzih ederek belirtmeliyim ki,sağını solunu karıştıran bir arkadaşım da pilot oldu.Dalga geçerdik soluna soğan,sağına sarmısak as diye.Umarım sonradan öğrenmiştir.Hatta bir tanesi renk körüydü.Yükseklik korkusu olan bile vardı aralarında.Tahmin edileceği gibi havacılık sektöründeyim.İngilizce level konusuna değindiğiniz yazınızı da okudum.Level o kadar da önemli bir şey değil esasen.İngilizce İki lafı bir araya getiremeyenler level 4 çıkarken,çatır çatır konuşanlar level 4 bile çıkamayabiliyor o sınavlarda.Az evvel bahsettiğim hususlar çok daha önemli.Pilotaj çok ciddi iş ve mevcut çıtanın yükseltilmesi gerekiyor.
  • Benim bu dünyada yazılı ve sözel olarak ingilizce dilinde anlaşamayacağım hiç kimse yok!Kim takar sınavı!Formalite işler bunlar..
  • Tk’daki cogu kaidn pilotun ingilizcesi cok zayif tem amaclari instagram fenomenligi. En kucuk bir acil durumda cuvalliyorlar
  • Asker kökenliyim. Sınavlar incelenebilir ama SHGM nin umurunda değil. Bu iş özel kurumlarca para tuzağına çevirilmiş durumda. İnsanlar tabiki ders çalışıyorlar. Çünkü sınavlardaki başarısızlık, uçuşarının durmasına ve maaş alamamalarına sebep oluyor. Bahsettiğiniz konunun tersi de söz konusu. Level-5 seviyesinde konuşurken, yavaş konuşuyor diye (fluency) kısmına çakıyor level-3 ü ana diğer notlar 5-6 istersen 16 al, oluyorsun level-3. Fransada veya rusyada pilotların nasıl konuştukarına ve level kaç olduklarına bir baksalar keşke. Örneğin antalyada bir merkez soruları satıyor. Hem de gayet yüksek fiyatlara. Ancak kurucuları SHGM kökenli olduğu için göz yumuluyor. Neyse sonuç olarak yazınıza aynen katılıyorum. Bencede sınavları SHGM yapsın. Gerçekten insanlara yazık günah. Bildiğiniz meslek hayatları ile oynanıyor. Bu arada gerçekten sınavların içerikleri sorunlu. Lütfen inceleyin konuyu. Ayrıca sizi tebrik ederim bu konuya değindiğiniz için.
  • SİZ NEKADAR İĞRENÇ İNSANLARSINIZ! UÇUŞTA, FWZ’DE BİRBİRİNİZİN YÜZLERİNE GÜLÜP BURADA KİN KUSUYORSUNUZ.
  • E abi sen akademi icin bile adını soyadını soyleyebilecek kadar am is are bil gel diyorsun hadi biraz ustu olsun (toefl 60 ielts gt 6.0) bunun sonu ne olacak ? adam almis guc bela ielts 5.5-6 ee mulakattada da tanıdık bi abi geldi diyor e sonra level 3-4 secme secilme bastan hatalı
  • Yurtdışından alanlarada bakmak lazım..internetten online olup,yanlarına topluyorlar 2-3 tane ingilizce bilen daha...hooooop nurtopu gb icao 4!!!mesleğin cılkı çıktı
  • Maalesef birçok pilot level 4 demişsin de Murat kardeşim level4 geçer bir not ise sana susmak düşer.
  • Murat bey, cok guzel yazmissiniz, ama bu olay sadece Ingilizce Level Testi ile bitmez, adamlar Ingilizce bilmedigi halde JAA ATPL 14 Sinavlarida 100% gecenler var. Simdi sen bana ALLAH askina soyle bu adam gercekten Havaciligi biliyormu yoksa EZBERE uzerine'mi Pilot oldu..?? Simdide THY ucuyorlar.. Isim vermek istemem, butun EZBERE ile gecen arkadaslar kendisini biliyor.. Bunlarinda Amerika'da gibi sozlu Sinavlar'da alinmasi lazim.. Cunku Amerika'da ORAL Sinav derler, Tip Egitimi alincada ORAL Sinavlarina girerler.. Gecemezlerse Tip Egitimi alamiyorlar.. Saygilar..

Pilot level sınavlarında şaibe mi var?

Pilotların dil seviyelerini tespit etme ve lisanslarına işleme görevi, birkaç yıl öncesine kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kontrolündeydi.  Zaman içerisinde sektördeki pilot sayısının artması ve dolayısıyla talebin karşılanabilir olmaktan   çıkması üzerine, SHGM sınav yetkisini bazı eğitim kuruluşlarına devretti.

Şu anda Türkiye’de level (seviye) sınavları için yetkilendirilen 6 kuruluş var. Özyeğin Üniversitesi, Akademi Havacılık, Apron Havacılık (Pilvak), Talpa, THK Üniversitesi ve Girne Üniversitesi, level sınavları için yetkilendirilen kuruluşlar.

Dünya Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun standartlarına uygun (Telaffuz, Gramer,  Kelime bilgisi,  Akıcılık, Anlama,  İnteraksiyon) İngilizce dil bilgisi seviyesinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu sınavlarda, üç seviye lisanslara işleniyor. Level 4, test tarihinden itibaren üç yıl geçerli, Level 5,  altı yıl geçerli ve Level 6 ise sınırsız geçerli sayılıyor. Sınavda bu seviyenin altında sonuç alan pilotların ise seviyeleri lisanslara işlenmiyor.

Yukarıda da söylediğim gibi yabancı dil, pilotlar için hayati öneme sahip bir konu. Yabancı dil eşittir lisans olarak baktığınızda dil seviyesinin önemi daha net şekilde ortaya çıkıyor.  Yabancı dil seviyeniz level 4’ün altına inerse uçamazsınız çünkü o andan sonra lisansınız sadece bir kağıt parçasından ibarettir artık.

Maalesef Türkiye’deki pilotların önemli bir bölümü level 4 seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip. Özellikle Türkiye’den ayrılan bazı yabancı pilotların, pilotlarımızı ‘dil bilgisi’ üzerinden hedef alarak yaptıkları uçuş emniyetine yönelik eleştirilerine o günlerde kızsak da,  itiraf etmemiz gereken en önemli eksikliklerimizden birisidir aslında yabancı dil konusu…

Özellikle TSK kökenli pilotların birçoğunun güç bela level 4 seviyesine çıkabildiklerini  ve her üç yılda bir sınav stresi yaşadıklarını, hatta bazı pilotların seviye sınavlarından başarısız olmamak için uçuş sırasında kokpitte ders çalıştıklarını da biliyorum.

Pilotlar için hayat memat meselesi bu dil olayı... Tek bir sınavla bütün kariyerlerini sıfırlayabildikleri gibi, en üst seviyede not aldıkları zaman da, son uçuşlarına kadar rahat edeceklerini en iyi onlar biliyor.

Böylesine önemli bir konunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gibi bir otoritenin şaibesiz sisteminden çıkmış olması ister istemez ‘acaba istismar edilir mi?’ sorusunu sorduruyor.  Şu anda yetkiyi üstlenen kuruluşlara bir sözüm yok ancak kulağımıza da kötü şeyler fısıldanıyor.

Lisansında level 6 seviyesi işli olan pilotların, level 4 dahi olamayacak kadar kötü yabancı dil bilgisine sahip olduklarına dair hikayeler sektör içerisinde konuşulurken, bu tür örneklerin çokluğu, sistemin sorgulanması gerektiğini  açık açık ortaya koyuyor.

Yetkili kuruluşların hepsini suçlamıyorum ama şu soruların cevabını birileri mutlaka vermelidir:

Pilvak’ın (Apron Havacılık) sınav yapma yetkisi iki kez neden askıya alındı? Bir usulsüzlük mü sözkonusu oldu ya da sınavın fiziki koşullarını yerine getirme konusunda eksiklikler mi tespit edildi?

İkinci kez yetkisi askıya alınan kuruluşa tekrar sınav yapma yetkisi verilecek mi?

En önemlisi, eğer bir kayırma ve usulsüzlük tespit edildiyse Pilvak üzerinden sınav alanların belgeleri geçerli olacak mı yoksa  bir başka kurumda sınav değerlendirmesine mi alınacak?

Tam bize göre, yetkinin kötüye kullanılması vakası...

Bu örnekleri görünce, SHGM bu sınavları tekrar kendi bünyesinde yapsın istiyorum. Aslında yapabilir de… İstanbul’daki yeni eğitim merkezi bu sınavlar için hem fiziki hem de teknik alt yapı açısından uygun.  Üstelik işin içinde SHGM olduğu için şaibeli bir durum da olmaz. 
Tabi şaibe vurgusu yaparken yetkili tüm kuruluşları zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok.  Ama sistem istismara çok açık. 

SHGM’nin her sınava bir adam dikme gücü yok. Olsa zaten bu yetkiyi en başından devretmezdi ancak dedikoduların da önünün  bir şekilde alınması gerekiyor. 

Eğer bir pilot, bir kuruluşta level 4 altında kalıp bir diğerinde üstüne çıkıyor ya da lisansında level 6 işli bir pilot, başlangıç seviyesinde İngilizce bilgisine sahipse, ya oradaki sınav standartlarında ya da sınavı yapan yetkili kuruluşta bir sorun vardır ve mutlaka araştırılmalıdır!

Pilot level sınavlarında şaibe mi var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (68)

ilkel demode ~ 6 ay önce
Murat beyyyyy patlamis misirimi aldim yeni yaziyi bekliyorummm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 6 ay önce
Öncelikle bu sitede en takdir ettiğim yazarın siz olduğunu belirterek esas konuya giriş yapayım.Sonradan eğitim alarak pilot olan çok tanıdığım var.İçlerinde işinin hakkını vererek yapanları tenzih ederek belirtmeliyim ki,sağını solunu karıştıran bir arkadaşım da pilot oldu.Dalga geçerdik soluna soğan,sağına sarmısak as diye.Umarım sonradan öğrenmiştir.Hatta bir tanesi renk körüydü.Yükseklik korkusu olan bile vardı aralarında.Tahmin edileceği gibi havacılık sektöründeyim.İngilizce level konusuna değindiğiniz yazınızı da okudum.Level o kadar da önemli bir şey değil esasen.İngilizce İki lafı bir araya getiremeyenler level 4 çıkarken,çatır çatır konuşanlar level 4 bile çıkamayabiliyor o sınavlarda.Az evvel bahsettiğim hususlar çok daha önemli.Pilotaj çok ciddi iş ve mevcut çıtanın yükseltilmesi gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hüsto ~ 6 ay önce
Bu dediklerini kanıtlamalısın, kim olduğunu da açık açık yazmalısın; neresindesin havacılığın bir bilelim. Ne yani; yükseklik korkusu olan arkadaşın ayda yaklaşık 40 iniş kalkış yapıyor ve daha altına yapmadı mı? Her yıl muayeneye giriyor ve hiç bir doktor daha çakmadı durumu, sağa başınız şu olsun sola başınız bu olsun deniliyor ve hepsini de yapabiliyor öyle mi? Atıp tutmakta üstünüze yok. Yeter artık MESLEĞİMİZİ KARALAMAYIN. Kedi uzanamadıpı ciğere mındar dermiş. Sen pilotsan eğer; bana bunu ispat et yarın bırakırım bu mesleği. Ayıp artık yeter.
Ali ~ 6 ay önce
Benim bu dünyada yazılı ve sözel olarak ingilizce dilinde anlaşamayacağım hiç kimse yok!Kim takar sınavı!Formalite işler bunlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadin pilot ~ 6 ay önce
Tk’daki cogu kaidn pilotun ingilizcesi cok zayif tem amaclari instagram fenomenligi. En kucuk bir acil durumda cuvalliyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ozonyo ~ 6 ay önce
Asker kökenliyim. Sınavlar incelenebilir ama SHGM nin umurunda değil. Bu iş özel kurumlarca para tuzağına çevirilmiş durumda. İnsanlar tabiki ders çalışıyorlar. Çünkü sınavlardaki başarısızlık, uçuşarının durmasına ve maaş alamamalarına sebep oluyor. Bahsettiğiniz konunun tersi de söz konusu. Level-5 seviyesinde konuşurken, yavaş konuşuyor diye (fluency) kısmına çakıyor level-3 ü ana diğer notlar 5-6 istersen 16 al, oluyorsun level-3. Fransada veya rusyada pilotların nasıl konuştukarına ve level kaç olduklarına bir baksalar keşke. Örneğin antalyada bir merkez soruları satıyor. Hem de gayet yüksek fiyatlara. Ancak kurucuları SHGM kökenli olduğu için göz yumuluyor. Neyse sonuç olarak yazınıza aynen katılıyorum. Bencede sınavları SHGM yapsın. Gerçekten insanlara yazık günah. Bildiğiniz meslek hayatları ile oynanıyor. Bu arada gerçekten sınavların içerikleri sorunlu. Lütfen inceleyin konuyu. Ayrıca sizi tebrik ederim bu konuya değindiğiniz için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 6 ay önce
Mesleği yapacak yeterlikte değilseniz elbette yapmayacaksınız. Bunda anlaşılmayacak ne var?
murat cığım ~ 6 ay önce
pilotluk mesleği sadece ingilizce değildir. Gerekliliklerden biri. yukarıdaki meslekdaşımın belirttiği konu uçuş okulları, sağlık muayenesi yapmaya yetkili kuruluşların para için haksız yöntemleri. Sonuçta kişi lisansını kaybetmek istemiyor. kuruluşlarda her üç yılda gelecek parayı.
Cpt Mehmet ~ 6 ay önce
SİZ NEKADAR İĞRENÇ İNSANLARSINIZ! UÇUŞTA, FWZ’DE BİRBİRİNİZİN YÜZLERİNE GÜLÜP BURADA KİN KUSUYORSUNUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayrullah ~ 6 ay önce
E abi sen akademi icin bile adını soyadını soyleyebilecek kadar am is are bil gel diyorsun hadi biraz ustu olsun (toefl 60 ielts gt 6.0) bunun sonu ne olacak ? adam almis guc bela ielts 5.5-6 ee mulakattada da tanıdık bi abi geldi diyor e sonra level 3-4 secme secilme bastan hatalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 6 ay önce
Yurtdışından alanlarada bakmak lazım..internetten online olup,yanlarına topluyorlar 2-3 tane ingilizce bilen daha...hooooop nurtopu gb icao 4!!!mesleğin cılkı çıktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aa ~ 6 ay önce
Maalesef birçok pilot level 4 demişsin de Murat kardeşim level4 geçer bir not ise sana susmak düşer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SMK Pilot ~ 6 ay önce
Murat bey, cok guzel yazmissiniz, ama bu olay sadece Ingilizce Level Testi ile bitmez, adamlar Ingilizce bilmedigi halde JAA ATPL 14 Sinavlarida 100% gecenler var. Simdi sen bana ALLAH askina soyle bu adam gercekten Havaciligi biliyormu yoksa EZBERE uzerine'mi Pilot oldu..?? Simdide THY ucuyorlar.. Isim vermek istemem, butun EZBERE ile gecen arkadaslar kendisini biliyor.. Bunlarinda Amerika'da gibi sozlu Sinavlar'da alinmasi lazim.. Cunku Amerika'da ORAL Sinav derler, Tip Egitimi alincada ORAL Sinavlarina girerler.. Gecemezlerse Tip Egitimi alamiyorlar.. Saygilar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000