14 Mayıs 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kriterler çok daha aşağı çekilecektir. Yeni pilot bulmanın zorluğu bir yana, şirket elindekileri tutamıyor. Aylardır ciddi bir pilot kaybı var. Araştırın ve görün pilot sayısındaki düşüşü.
  • Bu kadar para verip uçak emanet edecek olsam , en iyisini seçerim.Bakmam lisesine , üniversitesine .Mülakat , simülatör kim en iyiyse o alır işi.Tecrübesiz pilotlara gelince onlara hiç bulaşmam bile
  • Hemen savunmaya gecmissiniz.size bakan sanki liseyi yeni bitirmis adama kokpit teslim edilmis sanacak.diger taraftan onlarca basit kazaya neden olan ve liseden cok daha ustun yerlerde okumus sert cocuklari da gordu bu sektor.tahsil degil tecrube ucar.yormayin kendinizi.
  • Eleyip eleyip , eleyecek adam bulamayan şirketlere az bile.İhtiyacı olan, seçerek alsın pilotunu, kendi yetiştirsin.EU 6 TL olduğu yerde, hangi enayi uçuş okuluna para verir göreceğiz.
  • Kaptan ve fo maaşları düşmelidir lise mezunu bi fo ya bukadar para verilmez..
  • Herkes kabin maaşlarına takmış kafayı. Kabin maaşları THY nin sarı öküzü dür. Sarı öküzü vermeyin, arkası gelir.
  • Bu ne seviyesizlik kardeşim,herkes yerini bilsin.Bilgidsayar başında sallaması kolay demi,kedi yürekliler sizi,Allah'tan airporthaber var sallaması kolay tabi burdan....
  • Burda lise li üniversiteli tartışması yapıyorsunuz mümin kardeşlerinizi dışlıyorsunuz munafık ve kafirlere sesleniyorum : ölüm var biliyormusunuz?
  • Kabin memurlari Kabin A.S kurulmasini istiyor, kaptanlarla ayni sendikada olmak istemiyor, dolayisiyla Havasen sadece kaptanlarin sendikasi oldu ve oyle kalacak. Simdi dayayin kabincilere Allah ne ucus verdiyse, hak ettiler. Zaten is birakip gitmezler kim bunlara 9-10000 tl maas verecek? Ruyalarinda gorurler
  • Pilot çok fazla türkiyede ama bu kişilerin parası almaya çalışan çakla daha fazla kanmayın bu yalanlara yazık paranıza emeğinize

Pilot ihtiyacı nasıl çözülecek? IFTE fuarını kimler sabote etmek istedi?

Çok değil bundan 5-6 yıl öncesine kadar Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere kabul ettiği adaylarda mühendislik mezunu olma şartı arardı.

Üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olan adaylar,  İngilizce bilgisine ve genel yeteneklerine bakılmaksızın THY’nin alım kriterlerinin dışında tutulurdu. Ancak filonun büyümesi ve uçuş ağının genişlemesine paralel olarak pilot ihtiyacı mevcut kaynaklarla sağlanamayınca, THY önce mühendislik şartını kaldırdı. Bölüm ayrımı gözetilmeden lisans mezunu tüm adaylar THY’nin alım sürecine dahil edilmeye başlandı. Ama açık öğretim üniversitelerinin lisans bölümleri bu kapsamın dışındaydı.  THY’nin alım kriterlerindeki esneme bir süre sonra açık öğretim mezunlarını da kapsar hale geldi.

Pilot ihtiyacı o kadar fazlaydı ki, birkaç yıl içerisinde THY ‘illa mühendis olacak’ koşulundan açık öğretim mezunlarına kadar kapılarını ardına kadar açmak zorunda kaldı. THY orada kaldı mı, hayır… Bu kez lise mezunlarına kapılarını açtı.

THY’yi mühendislik mezunundan lise mezununa kadar esnemeye götüren sürecin temel sebebi, pilot eğitimi konusundaki alt yapı yetersizliğinden başka bir şey değildi.

Bugün geldiğimiz noktada deneyimli ikinci pilot uçuş saatlerinde alt sınırın 750 saatten 500 saate kadar indirilmiş olması da daha çok pilota ihtiyaç duyulmasından kaynaklanıyor. THY’nin kriterlerindeki aşağı doğru evrilme bir gün tersine döner mi, bana göre mutlaka dönecektir. Bu bir geçiş süreci ve şu an ihtiyaçlar doğrultusunda kriterlerin düşürülmesi önümüzdeki süreçte bunun kalıcı hale geleceği anlamına gelmiyor. Mutlaka bir noktada doyuma ulaşılacak ve kriterler bir kez daha en üst seviyeye çekilecektir. Tabi hep kıyaslanıldığı gibi, pilotaj eğitiminde üniversite olmazsa olmaz mıdır, Avrupalı lise mezunu pilotlar THY’de yıllardır uçarken Türkiye’deki lise mezunlarına kapıların kapatılması doğru mudur, bu tartışmaya açık bir konu. Bana sorarsanız bir kriter varsa eğer genele uygulanmalı, yerlideki koşul, yabancıda da aranmalıdır. Ama uzun yıllar Türk pilotların aleyhine bu şekilde bir uygulama söz konusu oldu. Doğru ya da yanlış bir şekilde bugünlere gelindi ama bundan daha ötesi de yok sanırım. Pilot alımında lise mezunun altına düşülmeyeceğine göre bugün lise mezunu olarak kokpite adım atanları yetersiz olarak düşünmemek, eğitim kalitesini o seviyeden alıp daha yukarılara çıkarmak şarttır.

Dünyada üretilen uçak sayısı ve uçuş ağlarının genişlemesine paralel olarak ihtiyaçtaki artışlar, uçak üreticilerinin raporlarında zaman zaman ortaya konuluyor ve bugünkünden çok daha fazla pilota ihtiyaç duyulacağı da bir gerçek olarak karşımızda duruyor. THY’nin ve diğer havayollarının bugünden sonra yapması gereken, eğitim alt yapılarını güçlendirmek ve özellikle pilotaj eğitimi konusunda daha ciddi adımlar atmak. Fakat gel gelelim Türkiye’de pilot yetiştirme maliyetlerinin çok yüksek olması ve diğer bazı faktörlerin özel girişimlerin önünü tıkaması, önümüzdeki yıllarda da iyi bir eğitim alt yapısı kurulmasının önünde çok büyük bir engel.

THY, Türk sivil havacılığının amiral gemisidir. Birçok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da çok ciddi yatırımlar yapması gerekiyor. Şu anki tabloda pilot eğitimi konusunda THY’nin, bir Lufthansa gibi, iyi bir eğitim alt yapısının olmaması aslında yaşadığımız sıkıntının en büyük sebeplerinden biridir. THY’nin hem kendi eğitim örgütlenmesini güçlü hale getirmesi hem de özel girişimleri kullanması zorunludur. Türkiye’deki uçuş okullarının ayakta kalabilmesi için THY başta olmak üzere Pegasus Havayolları ve diğer şirketlerlerin bu okullarla entegre eğitim konusunda işbirliği yapması şart ötesi şarttır. Bunu başarabildiğimiz gün pilot konusunda hem dışa bağımlılık azalacak hem de şirketler özellikle yaz sezonunda pilot sıkıntısı yaşamayacaktır.

IFTE FUAR ORGANİZASYONUNU SABOTE ETMEK İSTEDİLER

Türkiye’de havacılık eğitim kurumlarını bir araya getiren güzel bir organizasyon var. Havacılık eğitim fuarı IFTE… Bana göre havacılık fuarları arasında fayda olarak en işe yarayan organizasyonlardan biri… Bu organizasyonun bütün kurumlar tarafından desteklenmesi ve geliştirilmesi gerekirken maalesef yeterli özenin ve iyi niyetin gösterildiğini düşünmek zor.

Böyle güzel bir organizasyonun bitmemesi için bu yıl taşın altına ben elimi koydum. Maddi bir kazanç sağlamanın ötesinde  organizasyonun yok olmaması için maddi kayıp riskini de göze alarak sıfırdan bir yola çıktım. Sektörün önemli bir bölümünden de tam destek aldığımı söyleyebilirim. Türkiye’de havacılık eğitim veren 17 üniversite ile birlikte Ayjet hariç tüm uçuş okulları fuara ciddi anlamda destek oldu. Ama havacılık fuarları arasında en önemlisi olarak gördüğüm fuarı sabote etmek için, ellerinden geleni ardına koymayan cibiliyetsizleri gördükçe, ‘Türkiye’de ortaya başarılı işler çıkarmanın’ ne kadar zor olduğunu bir kez daha anladım. Bırakın destek olmayı köstek olmak için, hayal güçlerini kullanarak organizasyonu sabote etmek için her türlü bel altı vuruşlara başvurulduğuna, üzülerek tanık oldum. Sektörün önünü açması gerekenlerin gereksiz kaprislerinin sektöre bir katkısı olmayacağını bilmelerine rağmen, anlamsız şekilde ayak dirediklerini üzülerek izledim. Şahsımı farklı oluşumlar içerisine dahil etme gayreti göstererek yıpratma çabalarının bu kişilere ne kazandırdığını inanın anlamlandıramadım. Amacım sadece havacılık eğitimi veren kuruluşların daha güçlü bir yapıda faaliyetlerini sürdürebilmeleri için bir zemin hazırlamaktı. Her şeye rağmen bunu başardığımı da düşünüyorum ama bu süreçteki bütün negatiflikleri de bir kenara not olarak iliştirdiğimi ve bu organizasyonu daha iyi bir noktaya getirmek için daha fazla gayret göstereceğimi de bilmenizi istiyorum.

Pilot ihtiyacı nasıl çözülecek? IFTE fuarını kimler sabote etmek istedi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (143)

320 Cpt. ~ 9 ay önce
Kriterler çok daha aşağı çekilecektir. Yeni pilot bulmanın zorluğu bir yana, şirket elindekileri tutamıyor. Aylardır ciddi bir pilot kaybı var. Araştırın ve görün pilot sayısındaki düşüşü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Benim şirketim olsa ~ 9 ay önce
Bu kadar para verip uçak emanet edecek olsam , en iyisini seçerim.Bakmam lisesine , üniversitesine .Mülakat , simülatör kim en iyiyse o alır işi.Tecrübesiz pilotlara gelince onlara hiç bulaşmam bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mağdur ~ 9 ay önce
Haklısınız ama yine de sadece torpili olanları alıyorlar...
Liseli ~ 9 ay önce
Hemen savunmaya gecmissiniz.size bakan sanki liseyi yeni bitirmis adama kokpit teslim edilmis sanacak.diger taraftan onlarca basit kazaya neden olan ve liseden cok daha ustun yerlerde okumus sert cocuklari da gordu bu sektor.tahsil degil tecrube ucar.yormayin kendinizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpili Yok ~ 9 ay önce
işe alırken bol bol torpil yaparsın değil mi,tanıdık olsun eş dost yakınları olsun,o kadar para verip uçak emanet edenler öyle yapıyor da...
... ~ 9 ay önce
Eleyip eleyip , eleyecek adam bulamayan şirketlere az bile.İhtiyacı olan, seçerek alsın pilotunu, kendi yetiştirsin.EU 6 TL olduğu yerde, hangi enayi uçuş okuluna para verir göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ths ~ 9 ay önce
Kaptan ve fo maaşları düşmelidir lise mezunu bi fo ya bukadar para verilmez..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Troll ~ 9 ay önce
Zavallı ezik
Cem ~ 9 ay önce
Kabin memurusun sanirim. Cay kahve getir konusma
Bir öngören. ~ 9 ay önce
Herkes kabin maaşlarına takmış kafayı. Kabin maaşları THY nin sarı öküzü dür. Sarı öküzü vermeyin, arkası gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Capt ~ 9 ay önce
Bu ne seviyesizlik kardeşim,herkes yerini bilsin.Bilgidsayar başında sallaması kolay demi,kedi yürekliler sizi,Allah'tan airporthaber var sallaması kolay tabi burdan....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sınıf ~ 9 ay önce
Burda lise li üniversiteli tartışması yapıyorsunuz mümin kardeşlerinizi dışlıyorsunuz munafık ve kafirlere sesleniyorum : ölüm var biliyormusunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herkes tercihini yapti ~ 9 ay önce
Kabin memurlari Kabin A.S kurulmasini istiyor, kaptanlarla ayni sendikada olmak istemiyor, dolayisiyla Havasen sadece kaptanlarin sendikasi oldu ve oyle kalacak. Simdi dayayin kabincilere Allah ne ucus verdiyse, hak ettiler. Zaten is birakip gitmezler kim bunlara 9-10000 tl maas verecek? Ruyalarinda gorurler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekten ~ 9 ay önce
Çok ayıp bu söylenenler. Herkes birbirinin lokmasının derdine düşmüş çok yazık. Kaptan ne kadar gerekliyse kabin memuru da o kadar gereklidir. Kimse kimseden üstün değildir. Herkesin kendi iş tanımı vardır. Allah büyük gün gelir devran döner kabin memurunun gözünün içine bakarsınız.
Pilot açığı yok ayıptır ~ 9 ay önce
Pilot çok fazla türkiyede ama bu kişilerin parası almaya çalışan çakla daha fazla kanmayın bu yalanlara yazık paranıza emeğinize

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000