07 Ocak 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hodri meydan aslanım,çok şey kaybedeceksiniz,yanlışlarını gör ve yüzleş diyordun ne oldu?Sitende managing director,pilot,flight training consultant&career planning coach ünvanlarını birdenbire silip sales agent'a niye geçtin?Üstelik sitendeki birçok şeyi değiştirmişsin.Cesareti kuşanmak böyle oluyormuş demek ki.Senin gibi dünyanın her yerinde çalışma kapasitesi(?) olan bir adam için çok basit şeyler bunlar.Heee bi de unutmadan duruşmalara gelirken siyah takımına kırmızı kravat takmayı unutma ya da dur şu remaxteki meşhur kırmızı kazağını giy gel:)Ne de olsa sektörde herkes seni emlakçı olarak tanıyor.Bekliyoruz mutlaka...
  • Birkaç gün önce, sitesindeki "kariyer planlama koçu" "managing director" "pilot" gibi sözde ünvanları silmiş... Yerine sadece "sales agent" yazmış... Bana salık verdiğin, kuşandığını söylediğin cesaret bu muydu "aslanım" Ş.Y.?... Remax fotoğrafında giydiğin kırmızı kazağı ver de kışın giyeyim... Madem "emekli pilot"sun...Kira komisyonculuğu ile ne işin var; bak, burası bağımsız bir platform...Açıkla da bilelim... Önce 10 Ekim; sonra 31 Ekim'de duruşmalara bekliyoruz...Gelmemezlik etme...
  • En iyisi Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve uçuş akademisi.Bunun üstüne bir pilot geliştirme kurumu tanımam ben.
  • En iyisi Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve uçuş akademisi.Bunun üstüne bir pilot geliştirme kurumu tanımam ben.
  • Konu kapanmıştır...
  • Son cümlemi yazıyorum... Burada bana laf yetiştireceğine; iddia ettiğin gibi coaching yap... Bir zamanlar eleştirip, öğrenciyi mahrum bıraktığın Polonya sınav sistemi, hiçbir bilginin olmadığı simülasyon hazırlık merkezi vb. gibi konularda araştırma yap... Öğrencilere salık verdiğin işleri bir defa da sen dene... Örnek ol; ama nerdeeeeee... Mentorluk yaptığını iddia ediyorsun ama seni daha çok ilgilendiren şey; Macar emlak piyasası... Daha fazla çırpınma ASLANIM; battın batacağın kadar...
  • Bana, "kendini geliştirseydin" diyorsun ama... Acaba sen; bu amaç için bir manager(?) olarak ne yaptın?... Tüm tavsiyelerin copy-paste... Benim arkamdan "çıban başı" diyorsun ya... Unutma; büyük Osmanlı padişahı Yavuz Selim'i öldüren de bir "şark çıbanı" idi... Bu arada, karşına oturtup yemek ısmarladığın adamlardan biri, bir zamanlar senin Budapeşte'deki gece hayatını bile afişe etmişti, hatırladın mı?... Bir diğeri, bir havaalanında seni kovaladıklarını anlatmıştı... Sen bunları karşına alıp hesap soracağın yerde; güle oynaya çay-kahve içtin... Bu da cesaretin kara kuşağı oluyor herhalde...
  • Bizler, kurt ile kuzuya aynı sofrada yemek yedirenlerin torunlarıyız... Sen evvela, binbir yalanlarla kandırdığın öğrenciler ile ailelerine hesap ver... Milletten paraları toplarken, Çin/Katar/Dubai/Wizz Air havada uçuyor; herşeyi bitiren öğrenciye "Evine yakın" diye SAW gösreriliyor... Keşke o kuşandığın cesareti; alenen ailene küfredenlere de gösterebilseydin...Dikkat et, kuşak gevşeyip pantolonun belinden düşmesin... Tabii bu devede kulak; boşuna bekleme, umduğun şey olmayacak... Şu "Plt" rumuzunu da kullanma; çünkü sen pilot değilsin; pardon, yoksa emekli pilot musun?... Uzatma... Cesaretin varsa bin uçağa; gel Istanbul'a...
  • Yan yollara sapıp hile hurda yapanlar olabilir ancak onların durumu daha eğitim tamamlanmadan belli oluyor. Havayolu şirketlerinde mülakatlarda, simulatör testlerinde ve havayolu şirketinin kaptanıyla yaptıkları mülakatta ortaya çıkıyor durum, içiniz rahat olsun. Pilot olma kapasitesi olamayan biri bu aşamaların birinde mutlaka eleniyor. Kötü bir kaç örneğe bakıp insanların gösterdiği emek ve azime haksızlık etmeyin. Bunun hiç kimseye faydası yok. Kurumlara ve havayolu şirketlerinin elemelerine güvenin. Bahsedilen sıkıntılı insanlarla uçmayacaksınız.
  • Macaristan'dan PPL lisansımı aldım, Polonya'dan da kalan eğitimlerimi tamamlıyorum. Türkiye'de eğitim alan birçok öğrenciden daha çok iniş kalkış tecrübem var. Kendi insiyatifim ve hocalarım bilgisinde bir çok değişik asfalt ve çim, uzun ve kısa pistlerde sayısız alıştırmalar yapma fırsatı buldum. Camiada hem hocalar ve hem öğrencilerle tamamen İngilizce konuşuyoruz. Üssümüz uluslararası bir havalimanı. EASA standartlarında, Avrupa'nın en donanımlı simulatörlerinde iyi hocalarla eğitim alıyoruz. Teorik ve pratik tüm sınavlarımız her aşamada Polonya sivil havacılığı ve EASA denetiminde. Avrupa'da eğitim almanın bir çok avantajı var, önemli olan sizin nasıl bir yol tercih ettiğiniz. Bu işin Avrupada maliyeti 50.000 Euro civarı. Yabancı hava sahalarında uçuş tecrübesi, bolca ve mecburi İngilizce pratik, çok daha fazla havalimanı tecrübesi, yabancı pilotlarla tanışıp tecrübe ve bilgi paylaşımı imkanı elde etme ve EASA lisansı sahibi olma gibi ciddi avantajları var.

Pilot eğitiminde merdivenaltı oluşumlara dikkat!

Türkiye’de pilotaj eğitimi konusunda havayolu şirketlerinin aklı başına geç de olsa gelmiş görünüyor. Yakın geçmişe kadar havayolu şirketleri, pilot ihtiyacına yönelik ortaya konulan orta ve uzun vadeli projeksiyonları kulak ardı ettiği için bugün yaşanan pilot karaborsasının da en büyük kaybedeni oldular. Çünkü pilot ihtiyacını gidermek için günü kurtarmaya yönelik formüller bugün artık işlevini yitirdi ve pilot ihtiyacı global bir sorun olduğu için o yöntemler de çözüm yolu  olmaktan çıktı.

Türkiye’de pilot açığının bu boyutlara geleceğini öngörerek tedbir arayışına giren ilk şirket Türk Hava Yolları oldu. Geç de olsa kendi bünyesinde pilot akademisini kurarak ihtiyacını karşılamaya yönelik adım atmaya başlayan THY, akademi ile birlikte Türkiye’deki diğer pilot eğitim merkezlerini de kullanmaya başladı. Ayjet, Afa, Erah gibi uçuş okullarına yetiştirmek üzere pilot adayı yollamaya başlaması THY’nin pilot ihtiyacı konusunda kırmızı çizgilerini ortadan kaldırdığının da bir göstergesiydi. Bugün gelinen noktada elindeki yabancı pilotlar ile birlikte daha iyi koşullar için körfez ülkelerinin yolunu tutan yerli pilotlarını da yitiren THY, bir nevi yerli eğitim kurumlarına sarıldı. Geç de olsa doğruyu bulan bir THY belki birkaç yıl içinde pilot sıkıntısından dolayı uçaklarını yerde bırakma riskini de bertaraf etmiş oldu.

THY’nin hiçbir döneminde, hem uluslararası pilot broker şirketlerinde yayına açık olan hem de kendi İnsan Kaynakları üzerinden yayına aldığı pilot alım ilanlarının bu denli fazla olduğu bir süreç yaşanmamıştı diyebilirim. Bunun sebebi THY’nin yıllardır çözümü için hiçbir çaba sarfetmeden, gelecek yıllarda yaşaması muhtemel pilot ihtiyacını her seferinde kulak ardı yapmasının sonunda acı gerçeklerle yüzleşmesidir.

Önümüzdeki yıl 50 yeni uçağı filosuna katacak olan THY’nin, elindeki pilotları tutmanın yanı sıra yeni pilotları filosuna dahil etmesi gerekiyor. Bunun için de yoğun bir gayret içerisinde çabaladığını, bütün eğitim sınıflarının maksimum düzeyde pilot yetiştirmek üzere doldurulduğunu ve hatta İspanya ve İsveç gibi ülkelere pilot adaylarının bir kısmını göndererek çare arayışında olduğunu biliyorum.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi artık pilot sıkıntısı lokal değil global bir sorun haline geldi. Dünyadaki bütün havayollarının pilot ihtiyacı olduğu için pilot eğitim sisteminin bile değiştirildiğini, daha hızlı ve doğrudan ihtiyaca yönelik eğitim sistemlerinin devreye alındığını izliyoruz. Pilot camiasında, boya küpüne batırılarak pilot yetiştirilmesi olarak nitelendirilen, riskli olduğu tartışılan bir yöntem bile dünya havayolları tarafından kabul görüyor. Bunun riskleri olduğu iddiasının haklı olup olmadığını önümüzdeki yıllarda göreceğiz ancak havayollarının bu yönteme dahi razı olmasındaki en büyük sorumlu havayollarının kendisinden başkası da değil.

THY ve Pegasus Türk sivil havacılığının iki kompetanı ve iki büyüğü olarak pilot yetiştirme programlarına öncülük ediyor. Şimdilerde Pegasus Havayolları da CADET adı verilen pilot yetiştirme programına ağırlık veriyor. Kendi kriterleri doğrultusunda seçtiği adayları farklı eğitim kuruluşlarına yönlendirerek eğitim almalarını sağlayan bu yöntem havayolları için geç kalınmış ama çok doğru bir yaklaşım.  Çünkü artık mızrak çuvala sığmıyor, yıllar önce verilen uçak siparişleri birer ikişer filoya dahil edilmeye başlandığı için yeni pilotların sisteme dahil edilmesi zorunluluğu her geçen gün artıyor. Tabi bu süreçte havayollarının elindeki yetişmiş pilotları kaptırmamak için maaş politikasını da şirket aleyhine yeniden revize ettiklerini görebiliyoruz.

Bakıldığında kriterleri havayolu tarafından belirlenen adayların pilotaj eğitimlerine yönlendirilerek havayollarının eğitim kriterleri dahilinde yetiştirilmesi bu işin en makul çözümü olarak görünüyor. Tabi mevcut kapasitede bu yöntemin de ihtiyacı yüzde 100 karşılama olasılığı yok. THY’de olduğu gibi, bunun için gerekli olan  fiziki kapasite de bir noktada tıkanıyor ve dolayısıyla bunun dışında alternatif kaynaklar devreye giriyor. Ana o noktada da ağır ve aleni riskler sözkonusu.

Hem eğitim alan pilot adayları hem de havayolları için eğitim kalitesinin belirli bir seviyenin altında olması, ileride görmek istemediğimiz manzaralarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Sadece havayolları için değil, sektördeki bu açık fırsatçı olarak nitelendirilebilecek merdivenaltı eğitim veren oluşumların da mağduriyetler yaşatmasına imkan tanıyor. Mantar gibi çoğalan ne olduğu belirsiz, kiralık uçak, kiralık simulatör, bilgisiz öğretmen ve merdivenaltı işletme mantığı ile türeyen, kontrol ve denetimden uzak, ekonomik açıdan uygun olduğu için tercih edilen eğitim modellerinin pilot adayları için hem vakit hem de nakit kaybına neden olabileceği riskini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Bu tip oluşumlar eğitim kalitesizliği ortaya çıkarabildiği gibi, niş bir alan olan havacılık eğitiminin de basite indirmesine yönelik algıya alt yapı sağlıyor.

Öyle sanıyorum ki, piyasada faaliyet gösteren tam denetimli eğitim kuruluşlarına alternatif olarak ortaya çıkan fırsatçıların yaşattığı mağduriyetleri önümüzdeki süreçte sıkça göreceğiz.

Burada pilotaj eğitimi almak isteyen adayların bilinçli davranmasında fayda var. Ucuz ve hızlı eğitim almak adına özellikle yurtdışında birçok pilot adayının ciddi mağduriyetler yaşadığını biliyorum. Pilotaj eğitimi alan veya almak isteyen pilot adaylarının bu tarz fırsatçılardan uzak durması ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onay ve yetkisi dışında eğitim faaliyeti yürüten kişi ve kurumlardan uzak durması gerektiğinin altını çizmekte fayda görüyorum.

Pilotluk mesleği her zaman olduğundan daha cazip bir meslek ve adaylar için kısa yoldan iyi bir kariyer fırsatı sunuyor. Bu açığı fırsata çevirmek isteyenlerden uzak durulması gerektiği konusunda adayları şimdiden uyarıyorum. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın… 

Pilot eğitiminde merdivenaltı oluşumlara dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

Cessna 177 RG ~ 7 gün önce
Hodri meydan aslanım,çok şey kaybedeceksiniz,yanlışlarını gör ve yüzleş diyordun ne oldu?Sitende managing director,pilot,flight training consultant&career planning coach ünvanlarını birdenbire silip sales agent'a niye geçtin?Üstelik sitendeki birçok şeyi değiştirmişsin.Cesareti kuşanmak böyle oluyormuş demek ki.Senin gibi dünyanın her yerinde çalışma kapasitesi(?) olan bir adam için çok basit şeyler bunlar.Heee bi de unutmadan duruşmalara gelirken siyah takımına kırmızı kravat takmayı unutma ya da dur şu remaxteki meşhur kırmızı kazağını giy gel:)Ne de olsa sektörde herkes seni emlakçı olarak tanıyor.Bekliyoruz mutlaka...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-15 Egale... ~ 8 gün önce
Birkaç gün önce, sitesindeki "kariyer planlama koçu" "managing director" "pilot" gibi sözde ünvanları silmiş... Yerine sadece "sales agent" yazmış... Bana salık verdiğin, kuşandığını söylediğin cesaret bu muydu "aslanım" Ş.Y.?... Remax fotoğrafında giydiğin kırmızı kazağı ver de kışın giyeyim... Madem "emekli pilot"sun...Kira komisyonculuğu ile ne işin var; bak, burası bağımsız bir platform...Açıkla da bilelim... Önce 10 Ekim; sonra 31 Ekim'de duruşmalara bekliyoruz...Gelmemezlik etme...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-14 Tomcat... ~ 7 gün önce
Düzeltme: şikayetvar.com/inter pilot academy
En iyisi ~ 6 ay önce
En iyisi Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve uçuş akademisi.Bunun üstüne bir pilot geliştirme kurumu tanımam ben.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En iyisi ~ 6 ay önce
En iyisi Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve uçuş akademisi.Bunun üstüne bir pilot geliştirme kurumu tanımam ben.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aerospatiale Concorde... ~ 6 ay önce
Konu kapanmıştır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-22 Raptor... ~ 8 gün önce
Aşağıda kendini "pilot" rumuzuyla tanıtan; insanlardan binlerce euro "sözde coaching" ücreti alan; hakkında, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından "vergi kaçakçılığı" şüphesiyle devam eden bir soruşturma bulunan; lisansı olup olmadığı bile şüpheli ama buna rağmen kendisini "emekli pilot" olarak tanıtan; 2-3 yıl önce aldığı 7210 €'luk ücrete karşılık bir fatura/makbuz vermeyen ancak öğrencileri teker teker arayıp; "size geçmişe dönük fatura düzenleyeyim; sistemde (?) bir hata olmuş diyen; Macaristan'daki CAVOK okulunun bile tabelasını çöpe attığı ve hakkında Tüketici Mahkemesi'nde dava açılmış olan Ş.Y. adlı sözde "kariyer planlama koçu"... Birkaç
Fokker F-28... ~ 8 gün önce
Sevgili arkadaşlar; havacılık tutkunları... Öğrencilerin bu kişi sebebiyle uğradığı mağduriyetleri okumak isterseniz; şikayetler.com adresinde "Inter Pilot Akademi" araması yapınız... Hürmetler...
Tupolev TU-154... ~ 6 ay önce
Son cümlemi yazıyorum... Burada bana laf yetiştireceğine; iddia ettiğin gibi coaching yap... Bir zamanlar eleştirip, öğrenciyi mahrum bıraktığın Polonya sınav sistemi, hiçbir bilginin olmadığı simülasyon hazırlık merkezi vb. gibi konularda araştırma yap... Öğrencilere salık verdiğin işleri bir defa da sen dene... Örnek ol; ama nerdeeeeee... Mentorluk yaptığını iddia ediyorsun ama seni daha çok ilgilendiren şey; Macar emlak piyasası... Daha fazla çırpınma ASLANIM; battın batacağın kadar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Plt ~ 6 ay önce
Dediğimin arkasındayım:) yüzleş ve yanlışlarını gör, çünki çok şey kaybedeceksiniz!! İyi çalışmalar
F-16C Fighting Falcon... ~ 6 ay önce
Bana, "kendini geliştirseydin" diyorsun ama... Acaba sen; bu amaç için bir manager(?) olarak ne yaptın?... Tüm tavsiyelerin copy-paste... Benim arkamdan "çıban başı" diyorsun ya... Unutma; büyük Osmanlı padişahı Yavuz Selim'i öldüren de bir "şark çıbanı" idi... Bu arada, karşına oturtup yemek ısmarladığın adamlardan biri, bir zamanlar senin Budapeşte'deki gece hayatını bile afişe etmişti, hatırladın mı?... Bir diğeri, bir havaalanında seni kovaladıklarını anlatmıştı... Sen bunları karşına alıp hesap soracağın yerde; güle oynaya çay-kahve içtin... Bu da cesaretin kara kuşağı oluyor herhalde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-4E Phantom... ~ 6 ay önce
Bizler, kurt ile kuzuya aynı sofrada yemek yedirenlerin torunlarıyız... Sen evvela, binbir yalanlarla kandırdığın öğrenciler ile ailelerine hesap ver... Milletten paraları toplarken, Çin/Katar/Dubai/Wizz Air havada uçuyor; herşeyi bitiren öğrenciye "Evine yakın" diye SAW gösreriliyor... Keşke o kuşandığın cesareti; alenen ailene küfredenlere de gösterebilseydin...Dikkat et, kuşak gevşeyip pantolonun belinden düşmesin... Tabii bu devede kulak; boşuna bekleme, umduğun şey olmayacak... Şu "Plt" rumuzunu da kullanma; çünkü sen pilot değilsin; pardon, yoksa emekli pilot musun?... Uzatma... Cesaretin varsa bin uçağa; gel Istanbul'a...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gökbörü ~ 6 ay önce
Yan yollara sapıp hile hurda yapanlar olabilir ancak onların durumu daha eğitim tamamlanmadan belli oluyor. Havayolu şirketlerinde mülakatlarda, simulatör testlerinde ve havayolu şirketinin kaptanıyla yaptıkları mülakatta ortaya çıkıyor durum, içiniz rahat olsun. Pilot olma kapasitesi olamayan biri bu aşamaların birinde mutlaka eleniyor. Kötü bir kaç örneğe bakıp insanların gösterdiği emek ve azime haksızlık etmeyin. Bunun hiç kimseye faydası yok. Kurumlara ve havayolu şirketlerinin elemelerine güvenin. Bahsedilen sıkıntılı insanlarla uçmayacaksınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gökbörü ~ 6 ay önce
Macaristan'dan PPL lisansımı aldım, Polonya'dan da kalan eğitimlerimi tamamlıyorum. Türkiye'de eğitim alan birçok öğrenciden daha çok iniş kalkış tecrübem var. Kendi insiyatifim ve hocalarım bilgisinde bir çok değişik asfalt ve çim, uzun ve kısa pistlerde sayısız alıştırmalar yapma fırsatı buldum. Camiada hem hocalar ve hem öğrencilerle tamamen İngilizce konuşuyoruz. Üssümüz uluslararası bir havalimanı. EASA standartlarında, Avrupa'nın en donanımlı simulatörlerinde iyi hocalarla eğitim alıyoruz. Teorik ve pratik tüm sınavlarımız her aşamada Polonya sivil havacılığı ve EASA denetiminde. Avrupa'da eğitim almanın bir çok avantajı var, önemli olan sizin nasıl bir yol tercih ettiğiniz. Bu işin Avrupada maliyeti 50.000 Euro civarı. Yabancı hava sahalarında uçuş tecrübesi, bolca ve mecburi İngilizce pratik, çok daha fazla havalimanı tecrübesi, yabancı pilotlarla tanışıp tecrübe ve bilgi paylaşımı imkanı elde etme ve EASA lisansı sahibi olma gibi ciddi avantajları var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dogrudur ~ 6 ay önce
Ben de buradan egitim alanlarin kesinlikle Akdemiden kotu olduunu dusunmuyorum tam tersi daha iyiler. ustune bir de EASA li bu cocuklar. Akademililerin iyi oldugu tek sey mukemmel iyi borclanmak : 1milyon TL borc mukellefi hepsi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000