04 Mayıs 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 3000 ytl vereyim o parayla biraz kitap oku sayın kaptan. mümkünse uçağında uç, normal hayatta değil. ayrıca ben bilgisayar mühendisi değilim.
  • Patronlar hep kazanır çok üzülmeyin...hangi yatırım?hani nerede?inanmayın bu masallara...
  • Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler. Açıkçası zaten hali hazırda bir mesleğim vardı ve ona severek devam ediyordum fakat ülkenin içindeki ekonomik kriz son yıllarda devam edince bende daha safety bir plan olan çok sevdiğim pilotluk (hayalimi) planımı uygulamaya koymaya karar verdim fakat maalesef ki, tekrardan eski mesleğime geri dönüyorum.
  • ha ayrıca ben pilot adayı mühendis değilim, yanlıs yere saldırmıssın.
  • mühendis olmadan üretim olmaz, senin kafan algılamayabilir. ha o hayran olduğunuz uçakları da mühendisler yapıyor dizaynını biliyorsun dimi? ama doğru herşeyi bilgisayarlar yapıyor, o bilgisayarları kimler tasarlıyor, birşeyin üretimini saglayan makineleri kimler tasarlıyor? mühendisler. zaten senin zihniyetin olmasa bu ülke bu durumda olmazdı o kesin. biraz bilimi biz de içimize alsaydık herşey daha güzel olurdu.neye alındın pilotluk için mühendis olmak şart değil dememe sanırım, pilotların yüzde kaçı mühendis? demek ki şart değil, olmak isteyen gayet başarılı pilot olur.
  • BENJAMIN DOUGLAS'A SADECE DİĞER GİBİ BAŞARMAK İÇİN BİR ŞANS VERDİM: AMA Beni Sağladı Bana kredi vererek yanlış [e-posta douglasloanfirm2@gmail.com] Gerçekten internette dolandırıcılar ile iç içedir, gerçekten normal değil. Birinde hafta ödemeler için 5.200 dolar kaybettim. Dandy Cash.com'da sorularım vardı ve sadece hayal kırıklığına uğradım. Birkaç kredi şirketinin kurbanı oldum. Sonunda hala dürüst olan Benjamin Douglas'ı bulana kadar beni dolandırdı [douglasloanfirm2@gmail.com] Açıkçası ben de ondan önceki gibi aynı şekilde gideceğini düşündüm, biraz tereddütlü ve şüpheciydi ama azalan durumu göz önüne alarak genel olarak hayatımın dışında, Benjamin ile borç vermesi ve başarısız olmasını beklemesi; bu yüzden riski yine de aldım ve Şaşırtıcı bir şekilde ondan 55.000 dolar borç alabildim. Bu yüzden yalvarıyorum ve muhtemelen size benzer bir şekilde olabilecek Benjamin Douglas ile iş yapmak için finansal karışıklık ya da yırtık riski başka Douglas bana bunu yapmadan önce para. Benjamin Douglas güvendiğim tek kişi çünkü bana borç verdi gerekli olanlar başarısız oldu, Douglas dışında kimseyle temas kurma çünkü kredi verenler gibi davranan dolandırıcılık yapıyor olabilirler ABD Başsavcılığı, zor kazanılan paralarının bu adamlar onları kötü davranışlarından dolayı cezalandırmak için. bu yüzden bu adamlarla iletişim kurma ve böylece toplumumuzdaki hain menfaatlerini teşvik etmek, Bana yaptıkları gibi seni yırt. GÜVENLİĞİNİZ VE İYİ İLETİŞİM BENJAMİN DOUGLAS [douglasloanfirm2@gmail.com adresine e-posta gönder]
  • Bahsedilen Ulukan değil burada.. SHGM taslak metni çıktığında Ulukan efendinin ağzı kulaklarındaydı biz daha nasıl kar ederiz diye. BaşkentPIC var FlyPIC var Vizyon'un PIC var. Varda var..
  • pilot olmak için mühendislik okumak sart değil, ilgisi olan işletmeci, ekonomici, veya baska alandan biri pilot olabilir, hatta lise mezunu bile olabilir. abartmayın isterseniz, ben de mühendisim bu arada iyi bir okuldan.
  • Sanırım Askeri pilot eğitimi platformu üzerine kurulmuş sözde Sivil Havacı yetiştiren, Subay-Şövalye Pilot kültürünün hakim olduğu bir okul. Bir öğretmen hariç tüm öğretmenlerinden nefret edildiyse durum budur. Yerde abi, havada tekme tokatsa, Yaş kütüğüne uçak maketi çakılıyorsa, Üst devreler alt devreler.. Askeri havacılık bitti arkadaşım, kafanız mı güzel? Asker abiler referans verip sektörde elinden tutuyorsa o zaman AYJET derim.. Astsubay kökenlileri kayıt etmezdiniz.. Bir de Kabin geçmişi olanları. Ülkemin haline bak, okullar kafatası derdinde sektör COVID derdinde.
  • hocam ellerinize saglik, guzel bir degerlendirme yazisi olmus, bu yazida yurticindeki okullarin suspansiyonlari dusurup, lisanslari daha ucuza mal edebilmek ve ogrenciyi yurtdisinda lisans almaya iten nedenleri ortadan kaldirmak yerine , SHGMye hazirlattigi EASA ve FAA lisanslarinin kabul edilme sartlarini degistirmeye yonelik cabalarini da yazsaydiniz daha iyi olacakti. bu arakadaslar havaciligimizin gelecegini dusunmek yerine ceplerini doldurma dertlerinin oldugunu dusunuyorum. yurtdisinda 35.000 Euroya lisans alinirkem guzel ulkemde neden 80.000 Euro?

Pilot eğitim sistemi çökerse yine yabancı pilot cenneti oluruz

Bundan iki yıl önce Körfez'in en güçlü havayollarından Emirates ile Avustralyalı Qantas havayolu şirketi, pilot bulamadığı için uçaklarının bir kısmını yere indirmek zorunda kalmıştı. Çinli havayolu şirketleri körfez ülkelerinde, körfezdeki havayolları da Türkiye ile birlikte Avrupa'daki birçok şehirde, Road Show denilen organizasyonlarla, uçakların pilotsuzluktan yerde kalmaması için birer ikişer pilot topluyordu. Pilotlarını kaptırmak istemeyen havayolları da zam üstüne zam yapıyor, ancak o şekilde pilotlarını elinde tutabiliyordu. (THY ve Pegasus da benzer politika ile pilotları ellerinde tutmayı başarmıştı)

Yakın geçmişte tablo aynen bu şekildeydi ancak Covid 19 pandemisi sonrasında ortaya çıkan manzaranın; hem içerdeki pilotları hem de pilot adaylarını, kısa vadede iyi günlerin beklemediğini ortaya koyuyor.

Birçok havayolu şirketi işe alım süreçlerini ve eğitim programlarını dondurma kararı alırken mevcut pilotların bir kısmı ile de yolların ayrılması planlanıyor. Havayolu şirketlerinin filo planlarını yeniden revize etmelerini gerektiren olağanüstü bir süreçte, pilotların bundan etkilenmiyor olması elbette düşünülemezdi. Bir zamanlar, havayolu şirketlerinin transfer edebilmek için ekstra bonuslar ödediği pilotlar ise, bugün mevcut işlerini koruma kaygısıyla gelişmeleri takip ediyor.

Ayrı şekilde pilot yetiştiren okulların da sektörün gittiği yeri merakla takip ettiğinin altını çizmekte fayda var. Özellikle son yıllarda, dünya genelinde pilot eğitimi konusunda olağanüstü bir potansiyel ortaya çıkmıştı. Türkiye'de dahi sayısız uçuş eğitim kurumunun yanı sıra birçok üniversitede pilotaj bölümleri açılarak, talebe yetişmenin gayretine girilirken, bu okullar, hatırı sayılır yatırımlar yaparak talebe yetişmeye çalışıyorlardı. Eğitim kadrosu, uçak filosu, derslikler ve simülatör yatırımları için milyonlarca dolar harcayan okullar, bugün bu yatırımların karşılığını nasıl alacaklarını kara kara düşünüyor olmalı.

Bunun en büyük sebebi tabiki ortaya çıkan talep düşüşü ve bunun sonucu olarak da filo sayılarının 2019'a göre kısmen azaltılacak olması...
En başta yakıt ve bakım maliyeti yüksek uçakların  filodan çıkarılması ile havayolu şirketlerinin pandemi sonrası önemli oranda kapasite düşürecekleri açıkça ortada...

Yani bu kriz sonrasında birçok havayolu şirketinde; yakıt ve bakım maliyetleri yüksek olan  Airbus 380, Airbus 340, Boeing 757, Boeing 767, Boeing 747-400 ve McDonnel Douglas serisi uçaklar ile birlikte eski nesil Boeing 737 ve Airbus 320 serisi uçakları önemli bir bölümünü artık gökyüzünde görmeyebiliriz.

Uçakların bir kısmının filodan çıkması ile hem yeni pilot ihtiyacının önemli oranda azalacağı hem de mevcut filolarda görev yapan bazı pilotlara ihtiyaç olmayacağını söyleyebiliriz.

Bütün bunların pilot eğitim sistemini alt üst edecek bir sürecin kapısını araladığının altını bir kez daha çizelim. Özellikle havayolu şirketlerinin Cadet adı verilen pilot yetiştirme programları, iş ortakları olan uçuş eğitim kurumlarının en önemli sigortası konumunda idi. Herhangi bir talep olmasa da, birçok eğitim kurumu bu programlar sayesinde faaliyetine sorunsuz şekilde devam edebiliyordu.

Şu anda Türkiye'de de pandemi sonrasında bütün cadet programlarının askıya alındığını ve belirsiz bir sürecin onlar için de geçerli olduğunu belirtelim.

Öyle sanıyorum ki, havayolu şirketleri Cadet programına devam eden pilot adaylarının eğitimlerini bir şekilde tamamlatacak ancak sonrasında en az bir buçuk iki yıl kadar bu programlara ara vererek elindeki rezervle yollarına devam edecekler.

İşte böyle bir ortamda uçuş eğitim kurumlarının ve hatta kontrolsüz şekilde ortaya çıkan bir takım organizasyonların  geleceği de çok parlak olmayacak.

Sadece havayolları özelinde sektör değerlendirilirken uçuş eğitim kurumlarının da süreçten en ağır hasarı alacaklarını hatırlatalım. Bugünün şartlarında ayakta kalmak onlar için zor olacak ancak gelecekte bir kaç yıl öncesinde olduğu gibi pilot sıkıntısı yaşanmaması için bu kurumların korunması ve ayakta kalması da şart... Yurtdışında bazı havayolları, sistemin korunması için kıdemine göre en yüksek olan pilotların bir kısmı ile yollarını ayırdı. Bazı havayolları da “Last in firs out” sistemi ile sonradan işe aldığı bazı pilotları işten çıkarmayı tercih etti. Türkiye'de ise THY'nin 60 yaş üzerindeki bir kısım pilotu ücretsiz izne çıkarması belki de aşağıdan gelen potansiyelin önünü açmak için alınan bir karardı.

Çeşitli mağduriyetler ortaya çıkarsa da, bu sistemin korunması açısından havayolu şirketlerinin pilotların emeklilik yaşlarını bir miktar aşağı çekmesi doğru karar olacaktır. Bu karar, pilotluk mesleğine adım atan veya atmak üzere olan adayların geleceği dair kaygılarını da kısmen azaltacaktır. Gözümüzü sadece havayollarına çevirirken, uçuş eğitim kurumları başta olmak üzere sektörü destekleyen diğer yüklenicileri de göz ardı etmemek gerekiyor. Eğer bu pandemi sonrası eğitim sistemi çökerse, sektör toparlandığında kapı kapı dolaşıp yine pilot aramaya başlarız ve Türkiye tıpkı 10 yıl öncesinde olduğu gibi yine yabancı pilot cenneti olur. Hem de üstelik eskisinden daha maliyetli olarak...

Pilot eğitim sistemi çökerse yine yabancı pilot cenneti oluruz

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (200)

1500ytl diyene ~ 9 ay önce
3000 ytl vereyim o parayla biraz kitap oku sayın kaptan. mümkünse uçağında uç, normal hayatta değil. ayrıca ben bilgisayar mühendisi değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğrenci ~ 9 ay önce
Patronlar hep kazanır çok üzülmeyin...hangi yatırım?hani nerede?inanmayın bu masallara...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xuzu ~ 9 ay önce
dünyanın neresinde tk’nın özellikle geniş gövdeye verdiği parayı alıyor kokpit? gideriz, gideriz... vueling’de 3000-5000€ alıyor F/O lar haberiniz var mı? iki kelime sohbet edemiyor çoğu yabancı pilotlarla, emirates, qatar niye alsın?? insanların 1 senede ! aldığı maaşı ikramiyeli ayda alıyorlar. el insaf! kabin maaşına göz dikenlerin çoğu gene kokpit, arkadaşım kabin maaşı artık ortalama bir maaş oldu zaten, aranızda uçurum var, uçurum!! yeni başlayan %55’lik adamın nesinden kısılsın istiyorsun? zaten ikramiyesiz, mesaisiz, yol harcırahı düştü, bu insanlar kaç paraya çalışacak?? madem azdan az, çoktan çok, iki ayda bir 70bin lira almayıverin.
Ziyaretçi ~ 9 ay önce
Öncelikle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler. Açıkçası zaten hali hazırda bir mesleğim vardı ve ona severek devam ediyordum fakat ülkenin içindeki ekonomik kriz son yıllarda devam edince bende daha safety bir plan olan çok sevdiğim pilotluk (hayalimi) planımı uygulamaya koymaya karar verdim fakat maalesef ki, tekrardan eski mesleğime geri dönüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevap ~ 9 ay önce
ha ayrıca ben pilot adayı mühendis değilim, yanlıs yere saldırmıssın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevap ~ 9 ay önce
mühendis olmadan üretim olmaz, senin kafan algılamayabilir. ha o hayran olduğunuz uçakları da mühendisler yapıyor dizaynını biliyorsun dimi? ama doğru herşeyi bilgisayarlar yapıyor, o bilgisayarları kimler tasarlıyor, birşeyin üretimini saglayan makineleri kimler tasarlıyor? mühendisler. zaten senin zihniyetin olmasa bu ülke bu durumda olmazdı o kesin. biraz bilimi biz de içimize alsaydık herşey daha güzel olurdu.neye alındın pilotluk için mühendis olmak şart değil dememe sanırım, pilotların yüzde kaçı mühendis? demek ki şart değil, olmak isteyen gayet başarılı pilot olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1500YTL ~ 9 ay önce
Yarın gel başla arada format atarsın bilgisayarıma. Kpt.
Linda ~ 9 ay önce
BENJAMIN DOUGLAS'A SADECE DİĞER GİBİ BAŞARMAK İÇİN BİR ŞANS VERDİM: AMA Beni Sağladı Bana kredi vererek yanlış [e-posta douglasloanfirm2@gmail.com] Gerçekten internette dolandırıcılar ile iç içedir, gerçekten normal değil. Birinde hafta ödemeler için 5.200 dolar kaybettim. Dandy Cash.com'da sorularım vardı ve sadece hayal kırıklığına uğradım. Birkaç kredi şirketinin kurbanı oldum. Sonunda hala dürüst olan Benjamin Douglas'ı bulana kadar beni dolandırdı [douglasloanfirm2@gmail.com] Açıkçası ben de ondan önceki gibi aynı şekilde gideceğini düşündüm, biraz tereddütlü ve şüpheciydi ama azalan durumu göz önüne alarak genel olarak hayatımın dışında, Benjamin ile borç vermesi ve başarısız olmasını beklemesi; bu yüzden riski yine de aldım ve Şaşırtıcı bir şekilde ondan 55.000 dolar borç alabildim. Bu yüzden yalvarıyorum ve muhtemelen size benzer bir şekilde olabilecek Benjamin Douglas ile iş yapmak için finansal karışıklık ya da yırtık riski başka Douglas bana bunu yapmadan önce para. Benjamin Douglas güvendiğim tek kişi çünkü bana borç verdi gerekli olanlar başarısız oldu, Douglas dışında kimseyle temas kurma çünkü kredi verenler gibi davranan dolandırıcılık yapıyor olabilirler ABD Başsavcılığı, zor kazanılan paralarının bu adamlar onları kötü davranışlarından dolayı cezalandırmak için. bu yüzden bu adamlarla iletişim kurma ve böylece toplumumuzdaki hain menfaatlerini teşvik etmek, Bana yaptıkları gibi seni yırt. GÜVENLİĞİNİZ VE İYİ İLETİŞİM BENJAMİN DOUGLAS [douglasloanfirm2@gmail.com adresine e-posta gönder]

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek ~ 9 ay önce
Patronlar dünyası kaybetmez.paralari kurslarda peşin alırlar.yatirim dediğinde doğru değildir zaten.yani patronlar için bu kadar üzülmeyin sayın yazar...
Ulukan değil ~ 9 ay önce
Bahsedilen Ulukan değil burada.. SHGM taslak metni çıktığında Ulukan efendinin ağzı kulaklarındaydı biz daha nasıl kar ederiz diye. BaşkentPIC var FlyPIC var Vizyon'un PIC var. Varda var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
su işi buyutmeseniz ~ 9 ay önce
pilot olmak için mühendislik okumak sart değil, ilgisi olan işletmeci, ekonomici, veya baska alandan biri pilot olabilir, hatta lise mezunu bile olabilir. abartmayın isterseniz, ben de mühendisim bu arada iyi bir okuldan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MÜHENDİS NEDİRKİ ~ 9 ay önce
ARTIK SENİN YAPTIĞINI BİLGİSAYAR YAPIYOR,BOŞUNA OKUMUŞSUN.ZOR İŞ BULURSUN
iste ~ 9 ay önce
herkes pilot olursa, pilot adayligi secilme kriterleri ile oynayip, herkes pilot olabilir derseniz...iste boyle ilk krizde elde patlar altyapisiz buyume sonucu...zaten yakinda bu gidisle teknik-muhendislik bakim personeli olarak beden egitimi ogretmenligi mezunu, dizayn yapisal muhendislik birimleri icinde maliye mezunu alacaklar....
Pilot ~ 9 ay önce
Gel sana 1500TL maaş. Bilgisayarıma format atarsın her ay.
Ayjet e ~ 9 ay önce
Sanırım Askeri pilot eğitimi platformu üzerine kurulmuş sözde Sivil Havacı yetiştiren, Subay-Şövalye Pilot kültürünün hakim olduğu bir okul. Bir öğretmen hariç tüm öğretmenlerinden nefret edildiyse durum budur. Yerde abi, havada tekme tokatsa, Yaş kütüğüne uçak maketi çakılıyorsa, Üst devreler alt devreler.. Askeri havacılık bitti arkadaşım, kafanız mı güzel? Asker abiler referans verip sektörde elinden tutuyorsa o zaman AYJET derim.. Astsubay kökenlileri kayıt etmezdiniz.. Bir de Kabin geçmişi olanları. Ülkemin haline bak, okullar kafatası derdinde sektör COVID derdinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 9 ay önce
Askeriye esintileri olduğu doğrudur ancak referans veren asker abim olmadan %100 sivil (askerliğim bile bedelli, militarizmle alakam yok) bir kişi olarak Ayjet'ten yüksek başarıyla mezun oldum, okulun vermek istediği havacılık kültürünü aldım ve hayalimdeki havayoluna girdim. Yerde abi çektiğim hocam olmadı, havada tekme tokat olan uçuşlar olduğu doğrudur ancak Zalim hocamın bile bende yeri ayrıdır, bir hoca hariç herkesten nefret olayı da kafanda kurduğun bir olay galiba, daha iyi olman için sana yüklenen herkesten nefret edeceksen hayatta kendini zor geliştirirsin bu da şahsi görüşüm. Ayjet öğrenci kıyımı yapmaz tabii ki ancak pilot ışığı görmediği öğrencisini "seninle çalışamayacağız" diyerek ücretini geri verip okuldan ayıran ve gerçekten belirli standartlara sahip pilotlar yetiştirmeyi kendisine misyon edinmiş olan bu ülke dahilindeki yegane kurumdur (TK grupları hariç, onları "olmasa da oldurmak" için özel bir gayret var, TK'nın talebi bu yöndeyse okul ne yapsın).
Yav ~ 9 ay önce
He he...
pilot ~ 9 ay önce
hocam ellerinize saglik, guzel bir degerlendirme yazisi olmus, bu yazida yurticindeki okullarin suspansiyonlari dusurup, lisanslari daha ucuza mal edebilmek ve ogrenciyi yurtdisinda lisans almaya iten nedenleri ortadan kaldirmak yerine , SHGMye hazirlattigi EASA ve FAA lisanslarinin kabul edilme sartlarini degistirmeye yonelik cabalarini da yazsaydiniz daha iyi olacakti. bu arakadaslar havaciligimizin gelecegini dusunmek yerine ceplerini doldurma dertlerinin oldugunu dusunuyorum. yurtdisinda 35.000 Euroya lisans alinirkem guzel ulkemde neden 80.000 Euro?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000