01 Ocak 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hem ülkemizi hem yurtdışını tecrübe ettim. Maddi yönden hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen ülkemiz okullarına MALESEF gitmem, ki zaten Türkiye yi yarım bırakıp Polonya ya gittim. Paramı Avrupa ya harcamak tabi ki bana da acı veriyor.Türkiye de İngilizce eğitim veren okul yok. Türkiye de adam gibi teori dersi verilmiyor, hocalar iyi İngilizce bilmiyorlar. Avrupa da Genel Havacılık gelişmiştir. Yoğun trafikte eğitim alırsın, radio telephony ve navigation konusundaki tecrübeyi iyi kazanırsın. Öğretmenler çok kalitelidir, havacılık kültürleri eğitim altyapıları yüksektir, sistem öğretmeye odaklıdır, buradaki gibi bağıra çağıra fırça çekip askercilik oynamaya değil.Avrupa uçuş okulları para kazanmaya bizimkiler kadar odaklı değildir,yeteneksiz ve İngilizcesi vasat öğenciyi parasını iade ederek geri yollar. EASA ATPL sınav sorularını sürekli günceller, değiştirir (Yılda iki kez 4000 soru).Türkiye de ATPL soruları değişmez. Eğitim Türkiye den çok daha zordur. Orada bilgisi iyi olan Pilot olur.
  • yurtdışında ki pilotaj okullarında mezun olup iş bulamayan pilat arkadaşlar varmı? ve mezun olduktan sonra işe başvurma surecinde ne gibi sınavlar oluyor bilenler varmı
  • Elbette Pilotları asgari ücrete çalıştırmak için yada eğitim sonunda işsiz bırakıp eğitim parası almak için böyle bir yola başvurdu. Kanlarını emmek, mağdur etmek için öptü. Kılıfına uydurup herşeyi vergiden kaçırıyor. Bunları her ne kadar kılıfına uydursa da bir gün çıkar bir yerlerden.
  • 20 sinde ucmaya baslayip 24 unde kaptan oluyor bizimkiler hala universite sarti kosuyor sacmaliktan öte birsey deyil
  • murat bey haberleri güzel yazıyorsunuz ama haber niteliğini kaybedince gündemden düşünce tekrar haber yapmıyorsunuz. yani takip i yapılmıyor diye düşünüyoruz. bazen kimsenin yazamadıklarını cesaretle kaleme alıyorsunuz lütfen borajet mağdurlarınıda hatırlayın hatırlatın . sevgiler..
  • Opecekle hic merak etmis murat efendi hemde aheste aheste
  • Bir anımı paylaşayım. Pist değişiyor ve kule bir uçağı yeni değişen pistin esas bacağına gönderiyor ve Adama esas bacakta bekle diyor. Bir başka uçakta pist değişirken finalda olduğu için ona iniş izni veriyor. Ancak base'e giden akıllı kuleyi dinlemediği için piste inmeye yani karşına gelen uçağın üstüne inmeye kalkıyor ve kule bas bas bağırmasına rağmen cevap yok. Diğer uçağın öğrencisinin daha finalda bu işi görüp kuleye ben goaround yapıp sağa geçeyim mi demesiyle diğer akıllı olayı anlıyor ve kendisi go around yapıyor ve işi kurtarıyor. Bizlerde yerde bu şaka gibi olayı izliyoruz. Şimdi size bir soru bunlardan hangisi gerçek pilot? Hangisi işe girmeli?
  • O degilde benim dikkatimi ceken bir konu var. Farkinda misiniz arkadaslar okullardan mezun olan bayan (kadin) pilotlarin hepsi mutlaka is buluyor. Issiz kalanini gormedim hic. Aralarindan 1 tane bu ise uygun olmayan yok mu hic ? Hepsi mi astranot yoksa.... ?
  • Bir gün Ali, öğretmeni Ayşe Hanım’a giderek dersten sonra kendisiyle görüşmek istediğini söyledi. Öğretmen kabul etti ve sordu: – Sorun nedir Ali? – Ben bu sınıfın düzeyine göre fazla zekiyim. Bir üst sınıfa geçmek istiyorum. İstek konusunda bilgi verilen müdür, Ali’ye bunun için bir testten geçmeyi isteyip istemediğini sordu. Ali tereddütsüz kabul etti ve test başladı. – Söyle bakalım Ali: 3×4? – On iki. – Peki 6×6? – Otuz altı müdür bey! – Japonya’nın başkenti? – Tokyo. Ve test bir saat sürdü, Ali hiç hata yapmadı. Test sonunda Ali’nin öğretmeni de soru sormak istedi. Ali ve müdür bu isteği kabul ettiler. Öğretmen sorulara başladı: – İneklerde dört tane, bende iki tane olan nedir? – Bacaklar öğretmenim! – Doğru! peki; senin pantolonunun içinde olup, benim pantolonumun içinde olmayan nedir? Müdür bu soruya çok şaşırdı. – Cepler öğretmenim. – Kadınların tüylerinin en kıvırcık olduğu yer neresidir? Velet tereddütsüz yanıt verdi: – Afrika’dır öğretmenim. – Yumuşak olup, kadınların ellerinde sertleşen nedir? Müdür gözleri fal taşı gibi açılmış tam konuşacakken ali yanıtladı: – Tırnak cilası. – Peki. Bekâr bir kadına göre evli kadında daha geniş olan nedir? Müdür kulaklarına inanamıyordu. – Yatak öğretmenim. – Kadın vücudunda en nemli organ hangisidir? – Dil öğretmenim. Nefes nefese kalan müdür, testi bitirmeye karar verdi ve şöyle dedi: “Değil bir üst sınıfa, ben bunu doğrudan üniversiteye göndereceğim. Çünkü ben bütün sorulara yanlış cevap verdim!”
  • Arz ve talep.. A. Sabancı, 2 dil bilen, iyi üniversite mezunu ve yurt dışı deneyimi olan genç orta yöneticileri 4 ila 6 bin TL ye çalıştırıyor. A. Sabancı, Pilot olarak çalışan ya da başvuruda bulunanların ortalama eğitim kalitesini de biliyor. Evet; havacılık uluslararasıdır, ücretler de öyle ama bu denge, "geçirgenliğe" dayanır; pilot iç piyasaya mahkumsa, denge ortadan kalkar. Yıllar önce bir dedikodu vardı: Sabancı: "5000 TL maaaşla pilot uçtuğunu göreceksiniz!" KESİNLİKLE KİMSEYİ HOR GÖRMÜYORUM AMA UZMAN DR. UN 6 İLA 7000 TL MAAŞ ALDIĞI BİR ÜLKEDEYİZ. NİTELİKLİ ÜNİVERSİTE MEZUNU, 2 YABANCI DİL BİLEN GENÇLER İŞ BULAMIYOR VE YURT DIŞINI ZORLUYOR. GERÇEKLERE BİR DE BURADAN BAKIN.

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Geçen hafta Pegasus Havayolları, bir ilan yayınladı. Daha önce pilot adayından 38-40 bin euro peşin alarak verdiği tip eğitiminin hem fiyatını 29 bin 500 euro'ya düşürdü hem de tıpkı THY gibi pilotlardan bu parayı işe başladıktan sonra maaşlarından keseceğini duyurdu.

İlk bakışta pilot adayları için oldukça cazip bir ilan gibi görünüyor ancak işin içinde Pegasus olunca, " Suyu bile parayla satan bir şirket neden benden eğitim parasını peşin peşin almıyor" diye ister istemez derin düşüncelere dalıyorsunuz!

Tam olarak, aklımda deli sorular türünden bir durum...

Acaba işin içinde başka bir iş mi var? Tip eğitimi verdiği pilottan 40 bin euro'ya yakın parayı kasasına indiren Pegasus neden bu sistemden vazgeçti?

Yoksa pilotlar uzun vadeli borçlandırılarak düşük ücretle çalışmak zorunda mı kalacak?

Hadi bakalım çıkın işin içinden...

Bayram değil seyran değil Pegasus pilotları neden öptü?

Bu arada tavsiyem, ileride pişman olacağınız sözleşmeyi imzalamayın ve sözleşmeyi mutlaka bir hukukçu ile birlikte okuduktan sonra imzalayın...

PİLOT ADAYLARI NEDEN YURTDIŞINA GİDİYOR?

Özellikle dünyanın iki büyük uçak üreticisi Airbus ve Boeing’in pazar araştırmalarında sık sık “Bilmem ne kadar uçağa, bu uçaklar için bilmem ne kadar pilota ihtiyaç var” türünden sonuçları okuyoruz. Bu araştırmalar elbette nedensiz yapılmıyor. Şahsi kanaatime göre,  bu tarz araştırmaların önemli iki sebebi var:

"Havacılığın popülaritesini canlı tutmak ve müşterilerin iştahını artırmak…"

Araştırma sonuçlarının doğru olduğunu varsayarak ister istemez şunu düşünüyoruz:

“Üretilen uçaklardan ne kadarı Türkiye’ye satılacak, ihtiyaç olan pilot ve teknisyenlerin kaçı Türkiye’de yetiştirilecek?”

Bu soruların cevaplarını bugünden kestirmemiz çok zor ancak Türk sivil havacılığının son iki yıldaki aşağı evrilen grafiğinin yeniden çıkışa geçmeye başlamasıyla, önümüzdeki yıllarda hem uçak hem de iş gücü yetiştirme anlamında payına düşeni alacağını umuyorum.

Ama…

Lafla peynir gemisinin yürütülemeyeceğini de biliyorum.

Yeterli alt yapı oluşturulmadan hızlı büyüme sürecine giren havacılığımızın daha sistematik hamlelere ihtiyacı olduğu ve özellikle eğitim konusunda özenli bir yol haritası çizilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Şu an görünen tabloda özellikle pilotaj eğitimi konusunda ağır aksak bir sistemin var olduğunu ve bu sistemin bu şekilde devam etmesi halinde, uzun vadede sorunlara çözüm olmayacağı açıkça ortada duruyor. Havayolu şirketlerinin kendi eğitim sistemlerini oturtamamakla birlikte, hali hazırda uçuş eğitimi veren organizasyonlarla yeteri kadar dirsek teması kuramaması da sorunların ana nedeni olarak görünüyor. Bir tarafta havayolu şirketleri pilot sıkıntısı yaşarken diğer tarafta uçuş eğitimi veren eğitim kuruluşlarının (FTO) öğrenci bulabilmek için adeta iğneyle kuyu kazması, ortada tezat bir durumun varlığını kendi başına ispatlıyor aslında.

İçeride desteklenmesi gereken eğitim kuruluşlarının bırakın içeride desteklenmesini dış tehditler altında ayakta kalma savaşı vermesine de seyirci kalınıyor. Çünkü, ağır rekabet koşullarının yanı sıra yüksek maliyetli bir alanda var olmaya çalışan FTO'ların, şimdilerde en büyük kaybı yurtdışını tercih eden pilot öğrencilerin sayısında yaşanan ciddi artış!

Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde ve ABD'de maliyetler düşük olduğu için, hem ucuza hem de daha kısa sürede lisans verilmesinden dolayı son dönemde Türk öğrencilerin önemli bir kısmının yurtdışını tercih ettiğini ve hatırı sayılır dövizin bu yolla dışarı çıktığını üzülerek duyuyorum. Burada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne büyük iş düşüyor. Nasıl bir formül bulunur bilmiyorum ancak Türkiye'de eğitime başlayacak bir öğrencinin, kayıt, evrak ve sağlık raporu gibi bir takım  işlemlerinin yapıldığı sürede (yaklaşık bir ay)yurtdışında PPL lisansı alınabiliyorsa, burada bürokratik yumuşama yapılmasının şart olduğu söylemek için alim olmaya gerek yok. Bu şartlarda Türkiye'deki eğitim kuruluşlarının yurtdışındaki muadilleriyle rekabet edebilme şansları olabilir mi? Yurtdışında 3-4 bin Euro'ya ve bir ay içerisinde PPL lisansı alabilen bir öğrenci neden Türkiye'de 13-14 bin euro ödesin ve neden bu lisansı alabilmek için altı ay beklesin? Yurtdışında 6-7 ayda 35-40 bin euro'ya ATPL frozen lisansını almak varken neden Türkiye'de iki katı para vererek iki katı zamanda o lisansı alsın?

Zaman zaman bürokratların sarfettiği "Türkiye uçuş eğitim üssü olacak" sözlerinin bir inandırıcılığının olabilmesi için yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikli olarak maliyetlerin düşürülmesi, bürokratik işlemlerin hafifletilmesi ve en önemlisi Türkiye'deki havayolları ile uçuş eğitim organizasyonlarının sistematik ve koordineli şekilde çalışması gerekiyor.  Bunu sağlayacak olan da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'dür.

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Yurtdışı Pilotaj ~ 4 ay önce
Hem ülkemizi hem yurtdışını tecrübe ettim. Maddi yönden hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen ülkemiz okullarına MALESEF gitmem, ki zaten Türkiye yi yarım bırakıp Polonya ya gittim. Paramı Avrupa ya harcamak tabi ki bana da acı veriyor.Türkiye de İngilizce eğitim veren okul yok. Türkiye de adam gibi teori dersi verilmiyor, hocalar iyi İngilizce bilmiyorlar. Avrupa da Genel Havacılık gelişmiştir. Yoğun trafikte eğitim alırsın, radio telephony ve navigation konusundaki tecrübeyi iyi kazanırsın. Öğretmenler çok kalitelidir, havacılık kültürleri eğitim altyapıları yüksektir, sistem öğretmeye odaklıdır, buradaki gibi bağıra çağıra fırça çekip askercilik oynamaya değil.Avrupa uçuş okulları para kazanmaya bizimkiler kadar odaklı değildir,yeteneksiz ve İngilizcesi vasat öğenciyi parasını iade ederek geri yollar. EASA ATPL sınav sorularını sürekli günceller, değiştirir (Yılda iki kez 4000 soru).Türkiye de ATPL soruları değişmez. Eğitim Türkiye den çok daha zordur. Orada bilgisi iyi olan Pilot olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
burcu ~ 5 ay önce
yurtdışında ki pilotaj okullarında mezun olup iş bulamayan pilat arkadaşlar varmı? ve mezun olduktan sonra işe başvurma surecinde ne gibi sınavlar oluyor bilenler varmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soyguncu Pgs ~ 6 ay önce
Elbette Pilotları asgari ücrete çalıştırmak için yada eğitim sonunda işsiz bırakıp eğitim parası almak için böyle bir yola başvurdu. Kanlarını emmek, mağdur etmek için öptü. Kılıfına uydurup herşeyi vergiden kaçırıyor. Bunları her ne kadar kılıfına uydursa da bir gün çıkar bir yerlerden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elin gavuru ~ 1 yıl önce
20 sinde ucmaya baslayip 24 unde kaptan oluyor bizimkiler hala universite sarti kosuyor sacmaliktan öte birsey deyil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
size güvenmiştik ~ 1 yıl önce
murat bey haberleri güzel yazıyorsunuz ama haber niteliğini kaybedince gündemden düşünce tekrar haber yapmıyorsunuz. yani takip i yapılmıyor diye düşünüyoruz. bazen kimsenin yazamadıklarını cesaretle kaleme alıyorsunuz lütfen borajet mağdurlarınıda hatırlayın hatırlatın . sevgiler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seni de ~ 1 yıl önce
Opecekle hic merak etmis murat efendi hemde aheste aheste

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot olana iş var ~ 1 yıl önce
Bir anımı paylaşayım. Pist değişiyor ve kule bir uçağı yeni değişen pistin esas bacağına gönderiyor ve Adama esas bacakta bekle diyor. Bir başka uçakta pist değişirken finalda olduğu için ona iniş izni veriyor. Ancak base'e giden akıllı kuleyi dinlemediği için piste inmeye yani karşına gelen uçağın üstüne inmeye kalkıyor ve kule bas bas bağırmasına rağmen cevap yok. Diğer uçağın öğrencisinin daha finalda bu işi görüp kuleye ben goaround yapıp sağa geçeyim mi demesiyle diğer akıllı olayı anlıyor ve kendisi go around yapıyor ve işi kurtarıyor. Bizlerde yerde bu şaka gibi olayı izliyoruz. Şimdi size bir soru bunlardan hangisi gerçek pilot? Hangisi işe girmeli?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maalesef ~ 1 yıl önce
Maalesef bu olay bire bir yaşandı ve sonuçta kuleciye baskıyla, uçuş emniyet müdürünün korumasıyla ve türlü türlü devrcilikle örtbas edildi. Üzücü ve endişe verici!
Normal ~ 1 yıl önce
Bu anlattıklarınız aslında normal şeyler. Normal olmayan şu, o kuleye onca yetki verilmesi. O iki küçük uçak çarpışsa kule sorumluluğu alacak mı? Almaz. Tereyağından kıl çeker gibi sıyrılır işin içinden. Kerameti kendinden ve adam gibi radarı olmayan kule aslında tek kelime talimat veremez, vermemeli. Bilgi verebilir. Rüzgarı söyler, pistin durumunu söyler diğer trafiklerle ilgili malumat verebilir. Bundan ötesine maydonoz olmaya hakkı yoktur. Eğer adam gibi radarı varsa ve sorumluluğu alabilecek yüreği varsa ondan sonra gelsin versin talimatı. Sonra kaza olunca kaçmamak şartıyla tabi. Pilot öğrenci dahi olsa pilottur ve o uçağı indirir kuleye ihtiyaç duymadan indirir. Sonuçta vfr uçuyor bu pilotlar. Kule neymiş? kimmiş?
Normal e ~ 1 yıl önce
Kule kendi yetki alanında bu da genelde 5000 5nm trafikten sorumlu tek yetkilidir. Radarı olmasa da motor çalıştırms, rule, İniş kalkış izni olmadan yapılmaz, yapılamaz. Sorumluluk alanında otoritedir ve kontrol sahasında vfr trafiği yönetme için tek otoritedir.
Bir Pilot ~ 1 yıl önce
O degilde benim dikkatimi ceken bir konu var. Farkinda misiniz arkadaslar okullardan mezun olan bayan (kadin) pilotlarin hepsi mutlaka is buluyor. Issiz kalanini gormedim hic. Aralarindan 1 tane bu ise uygun olmayan yok mu hic ? Hepsi mi astranot yoksa.... ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pozitif ~ 1 yıl önce
Pozitif ayrımcılık yapılıyor bacılarımıza
Bayan pilot ~ 1 yıl önce
Dlr1 geçemeyen bayan pilotlar var
Solo ~ 1 yıl önce
Soloya kalamıyorlar ama airlineda hemen sağ koltuğa oturuyorlar. Allahın hikmeti işte =)
Gercek / CPT ~ 1 yıl önce
Onlar anda afrika’da cocuk evlat edinip gazeteleri ararlar, kanatlari demirden melek diye gazetelere roportaj verirler filan. Kokpite go pro’lar duzenler filan. Bir emergency durumunda goruruz hallerini. Yetkin degiller, uctuklarim oyleydi. Ozellikle A320 filosu tamamen boyle instagram saklabanlarindan olusuyor ucus emniyeti sifir
Bayan Pilot ~ 1 yıl önce
Bayanlar 40 yaşından sonra pilot olmaya kalkmıyor. Bayanların hissi ileri görüşü planlaması erkeklerden daha iyi ,şimdiye kadar eyitigim pilotlarda tespitim.
Yaş ~ 1 yıl önce
Senin gibi cahiller anca yaşa kıla tüye bakar. Belli nasıl bir eğitim aldığın. Mayan bozuk kızım senin.
ÖĞRETMEN PİLOT ~ 1 yıl önce
Bir gün Ali, öğretmeni Ayşe Hanım’a giderek dersten sonra kendisiyle görüşmek istediğini söyledi. Öğretmen kabul etti ve sordu: – Sorun nedir Ali? – Ben bu sınıfın düzeyine göre fazla zekiyim. Bir üst sınıfa geçmek istiyorum. İstek konusunda bilgi verilen müdür, Ali’ye bunun için bir testten geçmeyi isteyip istemediğini sordu. Ali tereddütsüz kabul etti ve test başladı. – Söyle bakalım Ali: 3×4? – On iki. – Peki 6×6? – Otuz altı müdür bey! – Japonya’nın başkenti? – Tokyo. Ve test bir saat sürdü, Ali hiç hata yapmadı. Test sonunda Ali’nin öğretmeni de soru sormak istedi. Ali ve müdür bu isteği kabul ettiler. Öğretmen sorulara başladı: – İneklerde dört tane, bende iki tane olan nedir? – Bacaklar öğretmenim! – Doğru! peki; senin pantolonunun içinde olup, benim pantolonumun içinde olmayan nedir? Müdür bu soruya çok şaşırdı. – Cepler öğretmenim. – Kadınların tüylerinin en kıvırcık olduğu yer neresidir? Velet tereddütsüz yanıt verdi: – Afrika’dır öğretmenim. – Yumuşak olup, kadınların ellerinde sertleşen nedir? Müdür gözleri fal taşı gibi açılmış tam konuşacakken ali yanıtladı: – Tırnak cilası. – Peki. Bekâr bir kadına göre evli kadında daha geniş olan nedir? Müdür kulaklarına inanamıyordu. – Yatak öğretmenim. – Kadın vücudunda en nemli organ hangisidir? – Dil öğretmenim. Nefes nefese kalan müdür, testi bitirmeye karar verdi ve şöyle dedi: “Değil bir üst sınıfa, ben bunu doğrudan üniversiteye göndereceğim. Çünkü ben bütün sorulara yanlış cevap verdim!”

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 yıl önce
Arz ve talep.. A. Sabancı, 2 dil bilen, iyi üniversite mezunu ve yurt dışı deneyimi olan genç orta yöneticileri 4 ila 6 bin TL ye çalıştırıyor. A. Sabancı, Pilot olarak çalışan ya da başvuruda bulunanların ortalama eğitim kalitesini de biliyor. Evet; havacılık uluslararasıdır, ücretler de öyle ama bu denge, "geçirgenliğe" dayanır; pilot iç piyasaya mahkumsa, denge ortadan kalkar. Yıllar önce bir dedikodu vardı: Sabancı: "5000 TL maaaşla pilot uçtuğunu göreceksiniz!" KESİNLİKLE KİMSEYİ HOR GÖRMÜYORUM AMA UZMAN DR. UN 6 İLA 7000 TL MAAŞ ALDIĞI BİR ÜLKEDEYİZ. NİTELİKLİ ÜNİVERSİTE MEZUNU, 2 YABANCI DİL BİLEN GENÇLER İŞ BULAMIYOR VE YURT DIŞINI ZORLUYOR. GERÇEKLERE BİR DE BURADAN BAKIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arz Talep ~ 1 yıl önce
Peki sayin yorumcu size bir soru.. Elma’da agacta yetisir Avokado’da ama elmanin kilosu 2 TL’ye satilirken Avokadonun tanesi 11 TL’dir. Neden..?
Sayın yorumcu ~ 1 yıl önce
Pilotluk mesleğinin gereklerini lütfen tam olarak öğrenin ve sonra yorum yapın. Eğer pilotluğu sadece yabancı dil ile (gerekli bir unsurdur) kısıtlamaya kalkarsanız hata yaparsınız. Örneğin çoğunluğunun ingilizce konuştuğu ülkelerde herkes pilot o zaman. Hintli ve pakistanlı pilot kaynıyor olmalıydı ortalık. Bir de acaba ülkemizde uzman bir doktorun (kadın doğum, beyin cerrahı, çocuk doktoru vb) muayene dahil aylık gerçek gelirini de yazabilir misiniz?
Hatırlatma ~ 1 yıl önce
Sayın arkadaşım bu hafta içinde iki kere arkamda 200 can ve 100 milyon dolarlık uçakla (sigorta değeri 750 milyon dolar)senin sokakta yürümekte zorlanacağın havada kar yağışı ve hamleli rüzgarlarda iniş kalkış yaptım.750 milyon doları bana emanet eden firma da bana ayda tonla para veriyor.Bir mail ile yaptığın hatayı düzeltebileceğin işlerle pilotluğu kıyaslıyorsan sana laf anlatmak hata da işte bi hatırlatma yapmadan duramadım!
.. ~ 1 yıl önce
1. Havayolları pilot alımında en az yüksekokul, tercihan üniversite mezunlarını tercih eder. Konu sadece lisan değil, eğitimin kalitesi yani donanım. 2. Hekimler için hem hastahane hem muayenehane dönemi biteli çok oldu. Döner sermayeden katkı söz konusu. Uzman hekim derken, 6+ 4 yılık eğitim söz konusu. Dediğim gibi, amacım "hor görmek" değil, konu ülke gerçekleri.. Konu ve yorumlar genelde "para ya da kazanç odaklı" olduğu için, "beklentilere" bir başka pencereden bakış açısı getirmek istedim. Siz: "pilotaj eğitimi alan her kes çok ayrı yeteneklere sahip, özel kişilerdir, öyle her kes parayı bastırıp pilot olamıyor!" derseniz, o ayrı! O zaman konudan ben de nasiplenirim.. Yine hatırlatmak isterim: 2005 yılına dek ortalama F/O maaşı 3200, kaptan maaşı 4500 USD idi. Arada sular yükseldi, şimdi galiba çekiliyor.
Yaw hehe ~ 1 yıl önce
Ben de iyi derecede iki dil biliyorum. Sayılı üniversitelerin birinden birincilikle mezun oldum. Pek çok başarım ve sertifikam var. 8 bin tl maaşım var. Ama işimde hak ettiğim saygıyı görmüyorum ve hak ettiğim ücreti alamıyorum. Ben ne mi yaptım borç harç atpl eğitimi aldım. O arkadaşlara söyle sıkıyorsa onlarda pilot olsunlar. Ben iki yıl içinde saat yapınca dünyanın her kıtasında iyi kötü bir şirkette pilot olarak iş bulabilirim. Birşeylerin ardına saklanmıyorum, kendimi biliyorum. O sancılı süreci yaşayıp gerçekten başarılı olan biri için 15-20 bin tl bile az. O nedenle insanlar körfez ülkelerine gidiyorlar. Sen buraya yazmışsın ama boş yazmışsın. Çalış senin de olur.
New pilot ~ 1 yıl önce
Uçak düştüğü zaman uzman dr. Gelip kurtarsın o zaman
.. ~ 1 yıl önce
1. Havayolları genelde üniversite mezunu pilotları istihdam eder. Konu sadece yabancı dil, spesifik olarak İngilizce bilmek değil; alınan eğitimin kalitesi yani "donanım"! Siz, eğer: "Öyle, her parayı bastıran pilot olamaz, pilot olmak için özel yetenekleriniz olması gerekir!" diyorsanız, o ayrı! KONU BENİM DE İŞİME GELİR! TR de epey Pakistanlı pilot uçtu, ben Onur ve ULS, MNG, ACT vs. yi biliyorum. 2013 yılından itibaren JAA lisans zorunluluğu nedeniyle piyasadan çekildiler. Düzgün, kaliteli insanlardı. Hekimler, uzun süredir "Ya hastahane, ya muayenehane" koşulu ile çalışıyor. Genelde artık sadece hastahanede çalışıyor ve döner sermayeden belli bir katkı alıyorlar: bizim sektördeki bacak, block veya iniş parası gibi. Çıplak maaşlar düşük. 2. Elmanın kilosu 4 ila 5 TL, Avokadonun tanesi 5 ila 7 TL. Sizin market kazıklıyor! Elma asla gidip, mesela Aselsan'ın yazılımcı ya da mühendislik kadrosunda iş başvurusunda bulunmuyor! Bu ülkede, elma da avokado da iş bulma sıkıntısı yaşıyor. İkisi de bir uçuş okuluna baş vuruyor, eğitim alıyor. Elma, "genelde" ATPL sınavlarında 031, 032, 050, 061 ve en çok 080 kodlu sınavlarda ecel terleri döküyor; avokado donanımı nedeniyle daha rahat ediyor. Uçuşlarda, alet eğitimi hariç, eşit şartlardalar; avokado, instrument rating teoride daha rahat kavrıyor. Sonuçta, elma da avokado da tezgahta yerini alıp, seçilmeyi bekliyor. Keşke her kes "iradesi ile seçtiği konuda eğitim alıp, o yönde iş bulabilse!" Ben, asla SADECE AVOKADOLAR PİLOT OLUR, PİLOTLUK ELMAYA MI KALMIŞ! demedim. Olaya "yönetici gözü" ile bakmanızı, beklentinizi o yönde oluşturmanızı, hayal kırıklığı yaşamanızı bir anlamda yumuşatmak istedim. 2005 yılına dek ülkemizde ORTALAMA F/O maaşı 3200, Kaptan maaşı 4500 USD idi. Arada sular yükseldi, şimdi sanırım çekiliyor. Başlık ve yorumlar, "para ya da gelir odaklı" olduğu için yazdım. Çok acı ama Hindistan da, bazı konularda Pakistan da eğitimde bizden oldukça ileride ama ücretler çok düşük. Bu nedenle, gelişmiş ülkelerde, Hindistan ve Pakistan' dan göç etmiş çok Dr. ve bilişimci var. Konuyu dağıtıyorum, özür. Arz, talebe bağlıdır; arz, kendi bedelini biçemez.
Arz Talep2 ~ 1 yıl önce
Avokadonun fiyatinda yanilmisin evet haklisiniz fiyati dusmus. Ancak starking elma migrosta 1.96 avokado 6.95 hala avokada elmaya ciddi fark atiyor ki olmasi gerekende o. Bence elmanin avokadodan fazla satildigini dusunursek elmaya sizin soylediginiz rakami veren kazik yiyordur. Ama avokado hakketiginden daha azina arz ediliyor o ayri konu... anlayana.... :)))))

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000