03 Ocak 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Pilot alımlarında Toefl'ı bi 85 ve üstüne çıkartında kaç kişi girebiliyor bir görelim :) Türkiyedeki pilotların çoğunu toefl a soksanız 65 zor alırlar :) , aa ama doğru thy en son 60 ile alıyordu ..:/ Bir de burslu bir kişinin boşta kalması bu şekilde çok yazık.. Bir pilotun 5 senede ulaşacaüı tecrübeye bu kişiler 1 yılda ulaşır :/ ama bu ülkede kim bunu farkeder ki :)
  • ben bir tane işin ne oldugunu bile kabin hizm mezunu görmedim. 15 20 sene önce yani bizim zamanlarda gönül işi idi bu zevk işi idi. insanı sevmeyen burnu havada artistlerin işi değil. şimdiki nesil sanki astronot. canım sen bi çöpe çık. tuvaletleri temizle dezenfekte et yerleri sil. yok ama havaya iki fısfıs tamam. ben 38 yaşındayım işimin gereği olan wc temizliği dahil herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorum. o gün hj uzmanı isem benim dezenfekte işleminden sonra wcyi annem ablam çocugum kullanacak gibi düşünüyorum. böyle düşünmeyi öğretemezsin birine üniversitede. bi de çoluk çocuk işi değil walla hi de billahi de lütfen 27 yaş altındakileri almayın. alacaksanız da iyice analiz edin. kabadayıları artistleri podyumda değerlendirin. uçakta değil. herkes km pilot olamaz. olması da gerekmez.
  • Muhendis adamin garsonluk yapmasini normal karsiliyorsunuz yani? Memlekette yuzlerce firma var,gerekirse oralara en alt pozisyonda baslar yine garsonluk yapmazsin.o yuzden bos yapmayin.he oralarda da is bulamiyorsa,bireyin kendi yetkinliklerini sorgulamasi gerek.Yani hicbiryerde ise giremeyip garsonluk yapan adamin pilot olmasina sasirirdim ben acikcasi.bu meslek bir cok yetkinlik ve kabiliyet ister.isler ters giderse bilegine,bilgine,tecrubene bakar olayi manage etmek.bana sorarsan bir cok bu isi hakketmeyen adam airline da ucuyor suan.
  • Burada yabancılara atıp tutuyorsunuz iyi hoş ta, ülke havacılığının o yabancılara ihtiyacı olmasaydı siz o paraları Türkiye'de rüyanızda görürdünüz. Para kazanmak isteyen herkes körfezin yolunu tutmak zorunda kalırdı. Ha yine yabancılar şu anda istifa etmeseydi (Türklerden istifa o kadar abartı değil) bu maaş düzenlemesi de siz istifa edip ihtiyaç doğurana kadar beklerdiniz artış olsun diye. Dışarıda bekleyen çocuklar için ilan açılacak ve bu çocuklara iş imkanı sağlanacaksa yine yabancının istifa etmesiyle sağlanacak. Emin olun bu şirketin tamamı yerli pilot olsaydı, (zaten Easa lisansı ve Avrupa'da oturumu olan küçük bir azınlık, Körfeze gidiş te öyle 800ü bulmaz 2018 gibi, Çin, Arabistan Türk kabul etmiyor) şirketler bu maaşlara 2 sene daha idare ederdi. Lisanslı tecrübesiz çocuklar da Havayolunu anca yolcu olarak görürdü
  • Her ilin bir üniversitesi olması bence önemli ve güzel bir yatırım ancak meslek liselerini kapatmak büyük bir hata idi. Tıpkı Hıfsı Sıhha'nın kapatılması gibi ... Yine doğru bir tesbitte bulunmuşsunuz.
  • Ee senin icin iyi iste korfeze gidenlerin yerine hadi egitimi al sen de pilot ol bosluklarini doldur.
  • Bir pilot olarak 250 000 000 dolarik (bakiniz TL bile degil) ucagin sorumlulugunu almaktan baska firin egitimim de var yemeginizi isitirim slides armed and crosscheck egitimim de var. bazi ucaklarda hic km ya da loadmaster olmadan sadece yanimdaki pilotla 2 kisi ucuyoruz. Ama amirle purser’la ayni maasi aliyorum. Dunyada bunun ornegi var mi?
  • BEYLER AZ BIR BAKIN!!! BENDEN SIZE TAVSIYE BU DURUMLARI MALESEF BIZDE YASADIK, AMA SUNU KENDINIZE ILKE EDININ : HER NE IS YAPARSANIZ YAPIN (ILLA PILOTLAR ICIN DEMIYORUM) MESLEGINIZE VE PARA KAZANMAYA TAM BASLAMADAN KIZ ARKADAS ILISKI VS KAPALI OLUN MESLEGINIZI MAASINIZI DUZENINIZI OTURTMADAN BU ISLERE KALKISMAYIN HEM DUYGUSAL OLARAK HEMDE MADDI YONDEN COK YIPRANIRSINIZ HAYATINIZ ALT UST OLUR, MALSEF IKI CILVEYE TESLIM OLMAYIN KADINLAR COK KURNAZ KENDINIZI KAPTIRMAYIN, BU ISLER COCUK OYUNCAGI DEGIL , BUNA DIKKAT EDERSENIZ RUHSAL OLARAK DAHA AZ YIPRANIRSINIZ ISINIZE OLAN KONSANTRENIZDE KAT KAT ARTAR. ALLAHIM ESIDE ISIDE HERSEYI HAYIRLISIYLA KOLAYLIKLARLA NASIB ETSIN AMIN.
  • Biz üniversite okurken staj yapacak yer zor bulurken, staj zorunluluğu olan açıköğretim havacılık yönetimi bölümü açtılar..Ne yaptıklarını bildiklerini sanmıyorum.
  • Belki bu ülkede popüler olamadı ama havacılığın en sağlam ve saygın mesleği hava trafik kontrolörlüğüdür. para verip olunabilecek bir meslek değildir giriş şartları gerçekten zordur her şeyden önce yaş sınırı vardır. havacılık isteyenler bu mesleğe yönelsin hem devlet garantisi var hem de maaşları çok iyi düzeye geldi

Patates...

Türkiye'nin tarımsal politikası ile eğitim politikası arasında ironik bir bağ söz konusu... Patatesin para ettiğini gören çiftçi, ertesi yıl çok para kazanacağını umarak varını yoğunu, bütün emeğini patatese yatırır. Bütün çiftçiler aynı şekilde düşündüğü için de o yıl patates para etmez, soğan iyi para eder. Bu kez çiftçiler, bir yıl sonraki hasatta soğandan voleyi vurma planı yapar... Bütün çiftçiler aynı planı yaptığı için bu kez soğan para etmez, domates para eder...

Sonuçta maliyetini dahi kurtarmayan patatesler, soğanlar ya ederinin çok altında elden çıkarılır ya da depolarda veya tarlalarda çürür... Tarım arazilerinin ekilmesine yönelik sistemli bir politika olmadığı için aynı döngü yıllardır süregelir... Benzer görüntü eğitimde de geçerli... Bir zamanlar özel televizyon kanalları açıldığında, ülkenin dört bir köşesinde üniversitelerde iletişim fakülteleri açılmaya başladı. Ben dahil hepimizin hayali  o günün ünlü gazetecileri gibi olmaktı ve bunun için de iletişim fakültelerini tercih ettik. Yüksek puanlarla yerleştiğimiz bölümün, önce yavaş yavaş puanları düştü, popülaritesi azaldı ve bir süre sonra da sıradan bölümler haline geldi... Her biri, gazeteci veya televizyoncu değil işsizler ordusuna nefer yetiştirmeye başladı. Şu anda da sanıyorum ancak çok şanslılar, üç otuz paraya sektörde iş bulabiliyor. 

Aynı şeyi bugünün havacılık eğitimi veren üniversitelerinde de görüyorum. Dünyanın hiçbir ülkesinde “havalimanı açılıyor” denilerek üniversitelerdeki bölümler pazarlanmamıştır. Maalesef biz öyle yaptık. THY'nin verdiği her uçak siparişinde birkaç bölüm birden açıldı. Pegasus büyüdükçe, yeni uçaklar alıp yeni hatlar açtıkça, zaten sektörün ihtiyacının çok üzerinde kapasite sunan o bölümlere yenileri eklendi. Bir şirket pilot alımı yaptığında, onu referans göstererek pilot yetiştirmek için yeni yeni organizasyonlar türedi. Aynı şekilde, bir iki derken,  kabin memuru yetiştiren 51 üniversitede, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü açıldı ve sadece bu yıl 2 bin 900 öğrenci, kabin memuru olma hayali ile bu okullara kayıt yaptırdı. Üstelik havayolu şirketleri kabin memuru alımı yaparken bu bölümlerden mezun olanlara bir avantaj sunmamasına rağmen... Birkaç gün önce, şahsıma ait sosyal medya hesabından bir araştırma yapmak istedim. İbretlik geri dönüşler oldu. Son 15 yılda boyacı küpüne batırarak havacılık bölümlerinden mezun ettiğimiz üniversite öğrencilerinin bugün hangi işleri yapmak zorunda kaldığına inanamadım. Birkaçını paylaşayım...

“Uçak Motor Gövde mezunuyum, çiftçilik yapıyorum” “ Kabin hizmetleri mezunuyum, home office çağrı merkezinde çalışıyorum” “Pilotaj mezunuyum, bir mağazada tezgahtarım” “Kabin hizmetleri mezunuyum, bir otelde resepsiyon memuruyum” “Havacılık yönetimi mezunuyum, Mediamrkt'ta satış danışmanıyım” “Dispeçerlik bitirdim, yakın korumayım” “Uçak gövde motor mezunuyum, işsizim” “Pilotum çağrı merkezinde çalışıyorum” “Kabin hizmetleri mezunuyum, oto döşemeciyim” “Pilotaj bitirdim, işsizim” “Sivil havacılık Ulaştırma İşletmeciliği bitirdim, kasiyerim” “Uçak elektrik elektronik mezunuyum, ayakkabı mağazasında tezgahtarım” “Uçak gövde motor mezunuyum, garsonum” “Pilotum, bir inşaat firmasında forklift operatörüyüm” “Havacılık yönetimi mezunuyum, el emeği ürünler satıyorum” “Havacılık yönetimi mezunuyum, meyve fabrikasında çalışıyorum” “Havacılık üzerine iki bölüm bitirdim, havalimanında restoranda çalışıyorum” “Kabin hizmetlerini birincilikle bitirdim, satış personeliyim” “Pilotum, resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorum” “Havacılık yönetimi mezunuyum, işsizim” “Pilotum, moto kuryelik yapıyorum” “2019'da pilotaj bitirdim, ABD'de uber şoförlüğü yapıyorum” “Uçak gövde motor mezunuyum, elektrikli scooter tamiri yapıyorum” “Kabin hizmetleri mezunuyum, yarım gün 50 TL'ye çalışıyorum” “Havacılık yönetimi mezunuyum, LCWaikiki'de kasa personeliyim”

Bunun gibi daha onlarcasından geri dönüş aldım.  Birçoğu işsiz... Biraz şanslı olanlar, alanları ile ilgisi olmayan işlerde çalışıyor. Daha şanslı olanlar sektörde iş bulabiliyor. Ama kendi alanında iş bulanların sayısı özellikle pandemi sürecinde oldukça az... Sadece son iki yıl içerisinde binlercesi mezun oldu ve umutsuzca iş arıyor. Binlercesi de, bir diploma sahibi olabilmek için eğitimine devam ediyor. Mezun olunca ne iş yapacaklarını kendileri de bilmiyor. Sanıyorum onları mezun eden hocaları da, üniversite statüsünden çıkıp ticarethaneye dönüşmüş okulları da,  YÖK de bilmiyor...

Bir çoğu umutsuz ve karamsar... Hedefledikleri kariyerin çok uzağındalar... Ve giderek daha da uzaklaşıyorlar, inançlarını yitiriyorlar. Onları o halde gördükçe kendime soruyorum... Elbette üniversiteler açılsın, üniversiteli havacılar yetişsin. Ama belirli bir kontenjan çerçevesinde, planlı ve programlı olsun bu... Şimdi binlerce işsiz genç mezun ettik bu okullardan... Ne olacak bu gençlerin istikballeri?

Patates değil ki çöpe dökesin, soğan değil ki tarlada bırakasın...

Patates...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (80)

Toefl ~ 4 ay önce
Pilot alımlarında Toefl'ı bi 85 ve üstüne çıkartında kaç kişi girebiliyor bir görelim :) Türkiyedeki pilotların çoğunu toefl a soksanız 65 zor alırlar :) , aa ama doğru thy en son 60 ile alıyordu ..:/ Bir de burslu bir kişinin boşta kalması bu şekilde çok yazık.. Bir pilotun 5 senede ulaşacaüı tecrübeye bu kişiler 1 yılda ulaşır :/ ama bu ülkede kim bunu farkeder ki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mike ~ 5 ay önce
ben bir tane işin ne oldugunu bile kabin hizm mezunu görmedim. 15 20 sene önce yani bizim zamanlarda gönül işi idi bu zevk işi idi. insanı sevmeyen burnu havada artistlerin işi değil. şimdiki nesil sanki astronot. canım sen bi çöpe çık. tuvaletleri temizle dezenfekte et yerleri sil. yok ama havaya iki fısfıs tamam. ben 38 yaşındayım işimin gereği olan wc temizliği dahil herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorum. o gün hj uzmanı isem benim dezenfekte işleminden sonra wcyi annem ablam çocugum kullanacak gibi düşünüyorum. böyle düşünmeyi öğretemezsin birine üniversitede. bi de çoluk çocuk işi değil walla hi de billahi de lütfen 27 yaş altındakileri almayın. alacaksanız da iyice analiz edin. kabadayıları artistleri podyumda değerlendirin. uçakta değil. herkes km pilot olamaz. olması da gerekmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abarti ~ 5 ay önce
Muhendis adamin garsonluk yapmasini normal karsiliyorsunuz yani? Memlekette yuzlerce firma var,gerekirse oralara en alt pozisyonda baslar yine garsonluk yapmazsin.o yuzden bos yapmayin.he oralarda da is bulamiyorsa,bireyin kendi yetkinliklerini sorgulamasi gerek.Yani hicbiryerde ise giremeyip garsonluk yapan adamin pilot olmasina sasirirdim ben acikcasi.bu meslek bir cok yetkinlik ve kabiliyet ister.isler ters giderse bilegine,bilgine,tecrubene bakar olayi manage etmek.bana sorarsan bir cok bu isi hakketmeyen adam airline da ucuyor suan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancılar ~ 5 ay önce
Burada yabancılara atıp tutuyorsunuz iyi hoş ta, ülke havacılığının o yabancılara ihtiyacı olmasaydı siz o paraları Türkiye'de rüyanızda görürdünüz. Para kazanmak isteyen herkes körfezin yolunu tutmak zorunda kalırdı. Ha yine yabancılar şu anda istifa etmeseydi (Türklerden istifa o kadar abartı değil) bu maaş düzenlemesi de siz istifa edip ihtiyaç doğurana kadar beklerdiniz artış olsun diye. Dışarıda bekleyen çocuklar için ilan açılacak ve bu çocuklara iş imkanı sağlanacaksa yine yabancının istifa etmesiyle sağlanacak. Emin olun bu şirketin tamamı yerli pilot olsaydı, (zaten Easa lisansı ve Avrupa'da oturumu olan küçük bir azınlık, Körfeze gidiş te öyle 800ü bulmaz 2018 gibi, Çin, Arabistan Türk kabul etmiyor) şirketler bu maaşlara 2 sene daha idare ederdi. Lisanslı tecrübesiz çocuklar da Havayolunu anca yolcu olarak görürdü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MESLEK LİSELERİ ~ 5 ay önce
Her ilin bir üniversitesi olması bence önemli ve güzel bir yatırım ancak meslek liselerini kapatmak büyük bir hata idi. Tıpkı Hıfsı Sıhha'nın kapatılması gibi ... Yine doğru bir tesbitte bulunmuşsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tehdit’e ~ 5 ay önce
Ee senin icin iyi iste korfeze gidenlerin yerine hadi egitimi al sen de pilot ol bosluklarini doldur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 5 ay önce
Bir pilot olarak 250 000 000 dolarik (bakiniz TL bile degil) ucagin sorumlulugunu almaktan baska firin egitimim de var yemeginizi isitirim slides armed and crosscheck egitimim de var. bazi ucaklarda hic km ya da loadmaster olmadan sadece yanimdaki pilotla 2 kisi ucuyoruz. Ama amirle purser’la ayni maasi aliyorum. Dunyada bunun ornegi var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KIZ ARKADASI TERKETTI DIYENLER ~ 5 ay önce
BEYLER AZ BIR BAKIN!!! BENDEN SIZE TAVSIYE BU DURUMLARI MALESEF BIZDE YASADIK, AMA SUNU KENDINIZE ILKE EDININ : HER NE IS YAPARSANIZ YAPIN (ILLA PILOTLAR ICIN DEMIYORUM) MESLEGINIZE VE PARA KAZANMAYA TAM BASLAMADAN KIZ ARKADAS ILISKI VS KAPALI OLUN MESLEGINIZI MAASINIZI DUZENINIZI OTURTMADAN BU ISLERE KALKISMAYIN HEM DUYGUSAL OLARAK HEMDE MADDI YONDEN COK YIPRANIRSINIZ HAYATINIZ ALT UST OLUR, MALSEF IKI CILVEYE TESLIM OLMAYIN KADINLAR COK KURNAZ KENDINIZI KAPTIRMAYIN, BU ISLER COCUK OYUNCAGI DEGIL , BUNA DIKKAT EDERSENIZ RUHSAL OLARAK DAHA AZ YIPRANIRSINIZ ISINIZE OLAN KONSANTRENIZDE KAT KAT ARTAR. ALLAHIM ESIDE ISIDE HERSEYI HAYIRLISIYLA KOLAYLIKLARLA NASIB ETSIN AMIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Terkedilen ~ 5 ay önce
Bende en başında hayallerine sözde tam destek verilen fakat 3 yıldır iş bulamadığı, yığınla borç yüzünden karşı tarafa hayalini kurduğu hayatı yaşatamadığı için nişanlısı tarafından terkedilen başka bir işsiz pilotum. Toplam 4 yıllık ilişki anlamsız bahaneler öne sürülerek 6 ay önce bitirildi. Yukarıdaki arkadaşa ek olarak iyi kazanıp, hayatınızın düzenini oturttuktan sonra da zaten bir kadın geliyor diğeri gidiyor. Neden ciddi bir ilişki kurma ihtiyacı hissedesiniz? Sözüm herkesi hedef almamaktadır fakat düzeninizi kurduktan sonra da asla kadınlarla ciddi düşünmeyin. Bu durumdaki 30-35-40 yaş üstü tüm erkekler uyandı artık böyle davranıyorlar. Arkadaşlarımın yabancı sevgilileri konu hakkında ağızlarını bile açmazken, Türk olanlar sırayla terkettiler ve söylemedikleri söz kalmadı. Elbet gün gelir devran döner ve bu günlerde geçer. Hepinizle hayatın bir noktasında karşı karşıya geleceğiz ve yaptığınız davranışlar için pişman olup geri dönmek isteyeceksiniz fakat çok geç olacak. Benzer süreçlerden geçmeyenler bu iletinin altına bir şey yazmasın çünkü bilmiyorsunuz.
Pilot ~ 5 ay önce
Meslege girince de dikkatli olunmali, kendini akilli sanan bazi avcilar var bu meslekte. Ama kendileri av oluyorlar haberlerinde degil ;)
Havacılık yönetimi mezunu ~ 5 ay önce
Biz üniversite okurken staj yapacak yer zor bulurken, staj zorunluluğu olan açıköğretim havacılık yönetimi bölümü açtılar..Ne yaptıklarını bildiklerini sanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dost tavsiyesi ~ 5 ay önce
Belki bu ülkede popüler olamadı ama havacılığın en sağlam ve saygın mesleği hava trafik kontrolörlüğüdür. para verip olunabilecek bir meslek değildir giriş şartları gerçekten zordur her şeyden önce yaş sınırı vardır. havacılık isteyenler bu mesleğe yönelsin hem devlet garantisi var hem de maaşları çok iyi düzeye geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadece bilgi olarak veriyorum.. ~ 5 ay önce
Bazı özel üniversiteler paranın kokusunu alıp bu bölüme de el attılar.. malum bir özel üniversite shgm den yetki almadan öğrenci alıp mezun etti, zar zor sonunda yetki aldı, mezun olanlar da tamamlama eğitimi almak zorunda kaldılar dhmi den..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000