25 Şubat 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ne alaka!
  • Şu dinle dalga geçmeye çalışan trolü ciddiye alıp eksi oy vererek kendi içindeki din düşmanlığını dışa vuran tiplere söyleyecek şey bulamıyorum.
  • tgs ye alım var mı
  • Şu dinle dalga geçmeye çalışan trolü ciddiye alıp eksi oy vererek kendi içindeki din düşmanlığını dışa vuran tiplere söyleyecek şey bulamıyorum.
  • Can Erel'i tanimam. 15 yillik havacilik hayatimda sadece bir kez gordum ve ayak ustu konustum o kadar. adimi sorsaniz bilir mi emin degilim. benim sormak istedigim su. madem bu adamin bu kadar elestirilecek politikalari vardi, bunlari haberlestirmek icin gorevden alinmasini neden beklediniz? gazetecilik sadece dusenleri elestirmek midir? ayrica elestirdiginiz konulardan biri olan Eurasia fuari ile alakali olarak benim hatirladigim bu fuarin cumhurbaskanligi himayesinde oldugu ve SHGM, DHMI, SSM, Antalya valiligi vs vs devletin ne kadar kurumu varsa bu fuar icin seferber oldugu. boyle bir durumda SHGM'nin genel mudur yardimcisini elestirmek biraz art niyetli geliyor. can erel yerine baska biri GMY olsaydi o ilgilenmeyecek miydi bu fuar ile? geri kalan konulari bilmedigim icin bir yorum yapmiyorum.
  • Bu zat'ın şirketi olması etik mi diye sorguluyorsunuz iyi de şimdinin ibb adayı geçmişin ido genel müdürü,ulaştırma bakanı vs olan kişinin çocukları babaları ido genel müdürüyken şirket kurup ido'nun biletlerini satması,20 yaşındaki oğlunun devlet bankasından kefilsiz,ipoteksiz 450 bin euro kredi alması,çocuklarının genç yaşta Hollanda'lılar ile ortak olarak gemicikler sahibi olmaları,yetişemediği thy Paris uçağının pistten geri döndürülmesi,güya oğlunun muhafazakar olup da Singapur'da kumar oynarken yakalanması vs etik mi?
  • TSK'dan emekli olmadan öncede egolarının tesiri altındaydı. Üstlerine yaranıp ABD de F-16 askeri irtibat subayı olarak görev yapmıştı. Tabii sivil hayat farklı en fazla 14 ayda kişiliği ortaya çıkıyor.
  • Yakında "Can'cağızımdan Sivil Havacılık Faaliyetleri ve sektörde gözlemlediğim cinsiyetçilik" konulu kitabını piyasaya sürer :))) ya da "Can'ca insan kullanma sanatı" ;)
  • Ali İsmetten ne kadar aldın kızının reklamını yapmak için? Parası çok olanın herşeyi yapabildiği bir sistemde parası olduğu için böyle bir duruma erişmiş bir kişinin reklamını bu akdar yapmayın. Yurtdışında olağan birşeyi burada şişirip şirip durmaktan başka yaptığınız birşey yok. he belki air showun da VIP olursunuz :)
  • Kendisini pek sevmem ama yazı habis bir ruhla kaleme alınmış. Bilgilerin çoğu yanlış ve yalan içeriyor. Doğru peşinde olmadığınız için yazmayacağım burada, yayınlamazsınız da zeten... hak yiyor günah işliyorsunuz

Papyonlu bürokratın özel İlişkileri! - Can Erel...

Kalabalık bir CV’nin arkasında ego yüklü bir karakter!

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelişi ile gidişi bir oldu. Aslına bakarsanız son 10 yıllık çalışma hayatında en uzun süre görevde kalabildiği yer SHGM idi. Özel sektörde de SHGM’de de tutunamadı.

Duayen havacı Yavuz Çizmeci’nin My Teknik’te işe aldığı Can Erel’i kovması birkaç ay sürmüştü. Sınıf arkadaşı SSM eski Müsteşarı İsmail Demir’in yardımıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndaki görevinin de çok kısa sürdüğünü ve müsteşar referansına rağmen katlanılamayarak orada da kapı önüne konulduğunu biliyoruz.

Emeklilik sonrası başarısız bir kariyer çizgisi ve akabinde SHGM’ye atanması  ancak çok güçlü bir el ile olabilirdi. Ancak o el her kimin ise arkasında daha fazla duramamış olacak ki, 14 ay sonra SHGM’den de kovuldu.

CV’si ne kadar kalabalık olsa da, oradaki tecrübelerinin hiçbirinin reel sektörün bir işine yaramadığını hem özel sektör tarafında hem de otorite tarafında yaptığı, ( ya da yapmadığı) icraatlarından anlamış olduk. Kısa süren SHGM tecrübesinde şunu net olarak gördük ki, masanın diğer tarafında da çalışmış olmasına rağmen, “Ben otoriteyim” egosuna yenilmesi çok fazla sürmemişti.  Bir zamanlar aynı sektörde omuz omuza çalıştığı sektör temsilcilerine bile yerli yersiz otorite ağırlığını hissettirme gayreti,  daha SHGM’nin kapı eşiğinden itibaren hissediliyordu. Devlet memuru olmasına rağmen bir şirketi de olan Can Erel’in o şirketi üzerinden hangi faaliyetlerde bulunduğunu bilemiyoruz ancak bir Sivil Havacılık Genel Müdür yardımcısının aleni olarak bir danışmanlık şirketinin olmasının sektörde epey homurtulara neden olduğunu ve kafalarda soru işaretleri oluşturduğunu da belirtmekte fayda var.

Tabi sektördeki birçok kişiye karşı ‘papyonlu bürokrat’ imajı çizerek mesafe koyan ve tepeden bakan Can Erel’in, bazı kişiler ile yakından ilgilendiğini de söylemek gerek.  Mesela Antalya’da düzenlenen Eurasia Havacılık Fuarı ile pek bir içli dışlı olduğu, hem kendi kurumundakiler hem de sektördekiler tarafından biliniyor. Özel bir girişimci tarafından düzenlenen bir fuara 150 ülkenin Sivil Havacılık otoritelerini bizzat SHGM üzerinden resmi olarak davet etmesinin karşılığında ne aldı ne verdi bilmek zor ancak bunun bir hatır işi olduğunu düşünürsek, fuar organizasyonunu yapan kişilerin, Erel’in nazarında epey hatırlı olduğunu söyleyebilirim. Kaldı ki, bu organizasyon için SHGM’nin kasasından 600 küsür bin TL’nin neden harcandığının cevabını da kendisinin bizzat vermesi gerekiyor sanırım. Öyle ya, bugüne kadar SHGM’nin fuar organizasyonlarına bu kadar masraf yapmışlığı vuku bulmuş bir hadise değilken Eurasia için 600 küsür bin TL neden boca edildi? Can Erel’in şahsını saymazsak, bu fuar, bu para karşılığında SHGM’ye ne kazandırdı?

Yukarıda da söylediğim gibi, sektörü sinek gibi gören bir anlayış uzun ömürlü olamazdı, olmadı da… Eskişehir’de havacılığa elinden geldiğince hizmet etmek için çaba gösteren Ali İsmet Öztürk’e, “ İstersem bir telefonla hava parkını kapattırırım” tehdidi sallayacak kadar cüretkar ve sektörle hesaplaşma derdinde olan birisinin de o koltukta uzun süre kalmamış olması, sektörün bence en büyük şanslarından biri olabilir.

Sırf kişisel hırsları ve husumeti için Türkiye’nin ilk kadın havacılarını tescil ettirerek güya Ali İsmet Öztürk’ün kızını ‘ikinci’ durumuna düşürme gayreti de hem bürokrat ağırlığına hem de otoritenin duruşuna yakışır davranış değildi.

Bu arada unutmadan Can Erel’in ipinin çekilmesine neden olan tali konular var elbet ancak asıl mesele Esenboğa Havalimanı’na yakın bölgedeki bir inşaat projesi için uydurma mania raporu düzenleterek projenin inşa edilmesini sağlamaya çalışması olarak konuşuluyor. İddiaya göre, mania raporu da inşaat firmasının ortağının da olduğu bir çalışma grubu tarafından hazırlanıyor. Yani mania teşkil etmesi muhtemel projeyi yapan firma ile mania durumunu ölçümlemesi gereken firma aynı!

Neyse ki, alel acele Esenboğa’nın yanında gökdelen dikme projesi bakanlk tarafından tespit ediliyor da ileride emsal gösterilerek Esenboğa Havalimanı’nın çevresinde gökdelenler yükselmesinin önüne geçiliyor. Bu çalışmayı yapan Havaalanları Daire Başkanlığı’nın Can Erel’e bağlı olması ve kendisinin de proje ile yakından ilgilenmesi sonunu da getiriyor. O firma ile ne bağlantısı var açıkçası orasını da bilemiyorum.

Neyse ki, papyonlu bürokrasi çok uzun sürmedi…

2016 ve 2017 yıllarını güç bela atlatan, hali hazırda ayakta kalmaya çalışan bir sürü havayolu, açılamayan büyük bir havalimanı ve genel havacılıkla ilgili bir sürü sorun varken,  başka bir uğraşı yokmuş gibi, tüm sivil havacılık vizyonunu hatırlı dostlarına SHGM imkanlarını kullandırtmak ve “Havacılıkta cinsiyetsizlik ve kadın” üzerine oturtmaya çalışan bir genel müdür yardımcısının sektöre verebileceği çok bir şey de yoktu zaten…

İyi ki de gitti…

Papyonlu bürokratın özel İlişkileri! - Can Erel...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Elma ile Armut ~ 1 yıl önce
Ne alaka!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
troll ~ 1 yıl önce
Şu dinle dalga geçmeye çalışan trolü ciddiye alıp eksi oy vererek kendi içindeki din düşmanlığını dışa vuran tiplere söyleyecek şey bulamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tegese ~ 1 yıl önce
tgs ye alım var mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
troll ~ 1 yıl önce
Şu dinle dalga geçmeye çalışan trolü ciddiye alıp eksi oy vererek kendi içindeki din düşmanlığını dışa vuran tiplere söyleyecek şey bulamıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peki ~ 1 yıl önce
Can Erel'i tanimam. 15 yillik havacilik hayatimda sadece bir kez gordum ve ayak ustu konustum o kadar. adimi sorsaniz bilir mi emin degilim. benim sormak istedigim su. madem bu adamin bu kadar elestirilecek politikalari vardi, bunlari haberlestirmek icin gorevden alinmasini neden beklediniz? gazetecilik sadece dusenleri elestirmek midir? ayrica elestirdiginiz konulardan biri olan Eurasia fuari ile alakali olarak benim hatirladigim bu fuarin cumhurbaskanligi himayesinde oldugu ve SHGM, DHMI, SSM, Antalya valiligi vs vs devletin ne kadar kurumu varsa bu fuar icin seferber oldugu. boyle bir durumda SHGM'nin genel mudur yardimcisini elestirmek biraz art niyetli geliyor. can erel yerine baska biri GMY olsaydi o ilgilenmeyecek miydi bu fuar ile? geri kalan konulari bilmedigim icin bir yorum yapmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sn yazar ~ 1 yıl önce
Bu zat'ın şirketi olması etik mi diye sorguluyorsunuz iyi de şimdinin ibb adayı geçmişin ido genel müdürü,ulaştırma bakanı vs olan kişinin çocukları babaları ido genel müdürüyken şirket kurup ido'nun biletlerini satması,20 yaşındaki oğlunun devlet bankasından kefilsiz,ipoteksiz 450 bin euro kredi alması,çocuklarının genç yaşta Hollanda'lılar ile ortak olarak gemicikler sahibi olmaları,yetişemediği thy Paris uçağının pistten geri döndürülmesi,güya oğlunun muhafazakar olup da Singapur'da kumar oynarken yakalanması vs etik mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn Yazar'a ~ 1 yıl önce
Katılıyorum. Etiklik tartışmasından da öte yasada yeri var. Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesine göre; ‘‘Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak ya da komandit şirketlerde, komandite ortak olamazlar.’’
Asker ~ 1 yıl önce
TSK'dan emekli olmadan öncede egolarının tesiri altındaydı. Üstlerine yaranıp ABD de F-16 askeri irtibat subayı olarak görev yapmıştı. Tabii sivil hayat farklı en fazla 14 ayda kişiliği ortaya çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
can'ca ~ 1 yıl önce
Yakında "Can'cağızımdan Sivil Havacılık Faaliyetleri ve sektörde gözlemlediğim cinsiyetçilik" konulu kitabını piyasaya sürer :))) ya da "Can'ca insan kullanma sanatı" ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 1 yıl önce
Ali İsmetten ne kadar aldın kızının reklamını yapmak için? Parası çok olanın herşeyi yapabildiği bir sistemde parası olduğu için böyle bir duruma erişmiş bir kişinin reklamını bu akdar yapmayın. Yurtdışında olağan birşeyi burada şişirip şirip durmaktan başka yaptığınız birşey yok. he belki air showun da VIP olursunuz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne içtin sen ? ~ 1 yıl önce
Pilot ne içtin sen ?
günah ~ 1 yıl önce
Kendisini pek sevmem ama yazı habis bir ruhla kaleme alınmış. Bilgilerin çoğu yanlış ve yalan içeriyor. Doğru peşinde olmadığınız için yazmayacağım burada, yayınlamazsınız da zeten... hak yiyor günah işliyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O zaman ~ 1 yıl önce
Aydınlat bizi azizim
Away ~ 1 yıl önce
Kalemi guclu biri yazmis bu yorumu :)))

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000