10 Aralık 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kavga,gurultu,karmasa ile reyting arasinda net bir baglanti vardir.Ne kadar kavga o kadar tiklanma! ...bu mecrada sahte rumuzlarin arkasina saklanan kisilere ise lafim;Kabin-Kokpit kimsenin birbiriyle didisecek vakti yok o ucakta inanin bana!
  • Fikir özgürlüğü deniliyor buna. Uçan garsona uçan garson denir ve uçucu ekip değildir kabin ekibidir. Yaptıkları iş de servistir. Bumu kendileri de biliyor. Bir emergency durumunda ağlaşıp makyajlarını akıtıyorlar başka bir şey değil. O maaşı da haketmiyorlar bu bir gerçek. Pilot da hemfikir yolcu da tgs de
  • Tekrarliyorum arkadaslar, kabin memuru maaslari 2999 tl olmadan ne TIS cozulur ne baska bir sey. Tk kaynaklari kabin memurlarina peskes cekilmemelidir. Bakin diger havayolu sirketlerimize
  • Yorumlar ozgurluktur. Yorumlar icin bu siteyi takip ediyorum ve sikayetci degilim. Elestiri bir demokratik haktir.
  • Bana bütün havacılık dernekleri ve sendikalari para için kurulmuş hissiyati veriyor ! Yanlışsam düzeltin çünkü aksini ben görmedim henüz.
  • Cidden çok taraflı yayınlar yapılıyor
  • Yorum için üyelik sistemi getirilmeli. İsteyen rumuz kullanabilir ama sisteme gerçek kimliğiyle kabul edilmeli.
  • Sandıkları patlatacak Talpa tarihinin katılım rekoru kırılacak
  • Murat Kaptan gelişimini tamamlayamamış diyenler (Belki yarın Talpa Başkanı çok ayıp) Murat Ersoy göreve geldikten sonra kazanılacak haklardan donra acaba yazdıklarından utanacakmı,o kadar dağda solda atıp tuttuk hrlal olsun fiyecekmi acaba.
  • Burada yorum yapan 3-5 kompleksli şahıs, Kabin ile Kokpiti düşman edemez.Kabin ekibi arkadaşlar bizim kader arkadaşlarımız ve onlara çok değer veriyoruz.Burada F/O ,Kaptan rumuzuyla yazan ne iş yaptığı belli olmayan kişiler uçucu ekiplerin arasını açamaz,açamadığını uçtuğunuzda görüyorsunuzdur.Nokta.

Otoparkçı TALPA! Pilotlar ve kabin memurlarının yorum şikayeti

Tuna Gürel

Ali Ziya Yılmaz

Muzaffer Özaçar

Gürcan Mantı

Ve Ayhan Günal …

İsmini saydıklarım, Türk sivil havacılık sektörünün en çok fokurdayan derneğine, yani TALPA’ya son 20 yılda başkanlık edenler…

Açıkçası Talpa’yı, havacılık sektöründeki diğer sivil toplum örgütlerinden ayrı değerlendirmekte fayda var çünkü Talpa’nın başkanlık koltuğuna geçmek demek; şiddetli türbülansa giren bir uçakta saatlerce yolculuk etmek demek. Memnuniyet eşiği bir hayli yüksek olan meslek grubunun talep ve isteklerini eksiksiz yerine getirmek olanaksız olduğu için, bugüne kadar o koltukta uzun yıllar oturma şansını hiçbir başkan bulamadı. Galiba saydığım isimlerden en uzun süre başkanlık yapan Tuna Gürel idi.

Tabi o koltukta oturmanın zor ve stresli olduğunu söylerken bir noktanın da altını çizmek gerekiyor. Tezat bu ya, yukarıda adını zikrettiğim başkanlardan Ali Ziya Yılmaz hariç başkanlığı kendi isteği ile bırakan da olmadı. (Yanlış hatırlamıyorsam, Ali Ziya Yılmaz da başkanlığı sağlık sorunları sebebiyle bırakmıştı.)

Diğer tüm isimler başkanlık süresi sonunda yeniden aday olup kazanamayınca görevi bırakmak zorunda kalan isimler.

Bunca memnuniyetsizlik, eleştiri, sitem, hakaret ve tepkinin arasında, o koltuklara oturmanın ateşten gömlek giymekle eşdeğer olmasına rağmen kimsenin bırakıp gitmek istememesi de ayrıca ironik bir durum!

Şöyle bakıyorum önceki yıllardaki genel kurullara...

Bir tek Muzaffer Özaçar’ın ilk seçildiği dönemde tek listeli genel kurul yapılmış. Geri kalan tüm genel kurullarda en az iki ya da üç ayrı listenin başkanlık için yarıştığını görüyorum.

Üstelik yarışa dahil olanların neredeyse tamamının mevcut yönetimden kopanların oluşturduğu muhalif liste olması da Talpa yönetimlerinin sadece üyeleri ile değil kendi ekip arkadaşları ile de sık sık ters düştüğünü ortaya koyuyor. Her seferinde matruşka gibi kendi içinden muhalif çıkarabilen bir örgütü yönetmek kolay olmasa gerek!

Kendi içinde çarpışan, üyeleri ile kavgalı bir dernek kime ne verebilir diye düşünüyorsunuz öyle değil mi?

Zaten çok bir şey vermediğini ya da veremediğini, isimlerden bağımsız olarak söyleyebilirim. Ancak biraz da Talpa yönetimlerini eleştirirken üyelerin kendi özeleştirisini de yapması gerekiyor. Aidat vermek dışında siz üyeler olarak, derneğe destek olmak için ne yaptınız?

Talpa yönetimini değnekçi, otoparkçı, kıraathane gibi tanımlarla aşağılayanlar o derneğin hem üyeleri hem de eleştirdikleri kişilerin meslektaşları değil mi? Talpa’yı otopark ticareti yapmakla suçlayan herhangi bir pilot, “otopark işi olmasa bir dakika bile durmam” derken ayda 100 TL az ödemek için istemediği bir dernekte olmayı nasıl kabullenebiliyor? Böyle düşünmek yerine “otoparkını da seni de istemiyorum” demek ve üyelikten ayrılmak daha erdemli bir davranış olsa gerek. Sivil toplum örgütü üyeliğinin, yüksek kazançlı bir meslekte 100 TL indirimli otopark kullanmak için devam ettirilmesi, değnekçilikten de otoparkçılıktan da çirkin!

25’indeki genel kurulu merakla bekliyorum. Sanıyorum üç listenin yarıştığı seçimde bir sürpriz daha olacak. Önceki yıllarda 2-3 bin üyeli derneğin genel kuruluna birkaç yüz kişi katılırken sanıyorum bu genel kurulda rekor bir katılım sağlanacak. Bunun da sonucunu hep birlikte göreceğiz. Sürpriz diyoruz belki ama Talpa’da bu genel kuruldan sonra yeni bir sayfa açılacak gibi görünüyor.  Ne demek istediğimi 25 Aralık akşamı göreceksiniz!

AIRPORTHABER YORUMLARI!

Airporthaber’de yayınlanan yorumlarla ilgili zaman zaman şikayetler alıyoruz. Geçen hafta pilot bir arkadaşım, özellikle kokpit ve kabin ekiplerinin yorumlardan dolayı şikayetlerini iletti. İki meslek grubunun birbirini aşağılayan yorumlar yapmasına çok bozuluyorlarmış! Tamam o yorumlar Airporthaber’de yayınlanıyor ama o yorumları biz atmıyoruz. Belki yayınlıyoruz ama yorum atanlar kim biliyor musun? Aynı kokpiti paylaştığın  sağındaki, solundaki pilot, arkanda uçan kabin memuru,  birlikte trolley çektiğin meslektaşın, aynı uçağın uçuş emniyeti için çaba harcadığın, yatılarda dertlerini paylaştığın ekip arkadaşların! Airporthaber’i suçlamadan önce, aynı uçakta kader birliği yapan iki meslek grubu temsilcileri birbirinden neden bu kadar nefret ediyor önce bunu bir düşünün!

Otoparkçı TALPA! Pilotlar ve kabin memurlarının yorum şikayeti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

Su ~ 3 ay önce
Kavga,gurultu,karmasa ile reyting arasinda net bir baglanti vardir.Ne kadar kavga o kadar tiklanma! ...bu mecrada sahte rumuzlarin arkasina saklanan kisilere ise lafim;Kabin-Kokpit kimsenin birbiriyle didisecek vakti yok o ucakta inanin bana!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şehir ~ 3 ay önce
Fikir özgürlüğü deniliyor buna. Uçan garsona uçan garson denir ve uçucu ekip değildir kabin ekibidir. Yaptıkları iş de servistir. Bumu kendileri de biliyor. Bir emergency durumunda ağlaşıp makyajlarını akıtıyorlar başka bir şey değil. O maaşı da haketmiyorlar bu bir gerçek. Pilot da hemfikir yolcu da tgs de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PurserYücel ~ 3 ay önce
Allah n ezik telsizci f/o su seni gidi seni. Tekmil vermeden müsaade isteyemeden wc ye bile gidemiyorsun sag tarafta sıkışıp kalıyorsun. Önce solundaki yemegini secicekte sen oyle yiyeceksin. kalkıp kabin e laf atma, divert etmeyelim diye dört bucuk atıyorsun birisi hasta olunca, yine moral veren doktor arayan derdine tasasına koşan kabin ekibi oluyor kapalı kapılar ardında sallamak kolayına geliyor. Ya baba parasıyla geldin oraya ya da saglam torpillerle bunu da hepimiz biliyoruz. kaptan olana dekte işi öğrenirim diyorsun idare ediyorsun.
Çarkçı ~ 3 ay önce
Çok hatalı bir yorum.. kabin memuru arkadaşların işi sadece servis yapmak değil, uçuş esnasında yolcuların emniyetli bir şekilde uçuşunu gerçekleştirmektir. Çok çirkin bir yorum hava garsonu nedir ya? Yakışır mı bu yorum size
Fikirsiz ~ 3 ay önce
Senin gibi davarlar fikir birliğine varsa ne olur? Hepiniz davarsınız.
Tk ~ 3 ay önce
Tekrarliyorum arkadaslar, kabin memuru maaslari 2999 tl olmadan ne TIS cozulur ne baska bir sey. Tk kaynaklari kabin memurlarina peskes cekilmemelidir. Bakin diger havayolu sirketlerimize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumlar ~ 3 ay önce
Yorumlar ozgurluktur. Yorumlar icin bu siteyi takip ediyorum ve sikayetci degilim. Elestiri bir demokratik haktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bana..! ~ 3 ay önce
Bana bütün havacılık dernekleri ve sendikalari para için kurulmuş hissiyati veriyor ! Yanlışsam düzeltin çünkü aksini ben görmedim henüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taraflı ~ 3 ay önce
Cidden çok taraflı yayınlar yapılıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üyelik ~ 3 ay önce
Yorum için üyelik sistemi getirilmeli. İsteyen rumuz kullanabilir ama sisteme gerçek kimliğiyle kabul edilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ama o zaman ~ 3 ay önce
Hic eglencesi kalmaz ki... Ben Survivor Nagi olup "Kiskaniyosun kiziiiim" diyebilmek istiyorum :)) Goy Goy hakki kutsaldir. Lutfen mani olmayin :)
Beyaz liste ~ 3 ay önce
Sandıkları patlatacak Talpa tarihinin katılım rekoru kırılacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa ~ 3 ay önce
Murat Kaptan gelişimini tamamlayamamış diyenler (Belki yarın Talpa Başkanı çok ayıp) Murat Ersoy göreve geldikten sonra kazanılacak haklardan donra acaba yazdıklarından utanacakmı,o kadar dağda solda atıp tuttuk hrlal olsun fiyecekmi acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa ~ 3 ay önce
Sitres yapma arkadaşım imladan kaybediyorsun.
Arkadaşlar ~ 3 ay önce
Burada yorum yapan 3-5 kompleksli şahıs, Kabin ile Kokpiti düşman edemez.Kabin ekibi arkadaşlar bizim kader arkadaşlarımız ve onlara çok değer veriyoruz.Burada F/O ,Kaptan rumuzuyla yazan ne iş yaptığı belli olmayan kişiler uçucu ekiplerin arasını açamaz,açamadığını uçtuğunuzda görüyorsunuzdur.Nokta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pardon da ~ 3 ay önce
Siz yanlış anlamışsınız konuyu.Arada üç beş tane pilot olmadığı halde fo veya cpt diye yazan oluyor da çoğu gerçek pilot ve gerçek hostesler o yorumları yazanların.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000