07 Haziran 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Atlasglobal bilet sattı sonra iflas sonra bilet paralarına ÇÖKTÜ!! Malum memlekette çöken çökene...Murat bey sizce bu haramiler bilet paralarını öderler mi? Bu haramilerde 1 kuruş paramın kalması istemem...bilet iadesi alan varsa yol yordam yazarsa sevinirim.
  • Heyyy gidi günler heyyy. Herşey İstanbul Havayolları ile başlamıştı. Düsseldorf'a bir tramvay şöförünü istasyon müdürü yapmıştılar. Uçaklar sürekli overload :))) Millet parasına değil Kerosin kokusunu alma pahına can yürek çalışıyordu. Şu gelinen hale bak.
  • Atlasjet çalışanları 3,5 ay maaş alamadan çalışıp, sonra iflas ve pandemy ile karşılaştılar. 20 aydır maaş alamadılar. Sadece Onurair vardı o sıralar alım yapan, onlar da başlayamadan bitirdiler. Çok zor günler yaşıyoruz, kefen paramızı dahi kullandık. Hakkımızı helal etmeyeceğiz.
  • Pgs nedense hep dört ayak üstüne düştü. Filosu tamamen Boeing 737 uçaklarından oluşan şirket bir anda Airbus 320 ye döndü. Hiç bir şekilde max uçağı almadı. O kadar yoğun sezonda max uçakları ground olduğunda Pgs hiç bir uçağını yere indirmek zorunda kalmadı. THY nin Airbus 321 neo uçakları motor sorunu yaşarken Pgs nin neolarinda böyle bir sorun olmadı. Çünkü motorların üreticileri farklıydi. İstanbul yeni havalimani açıldığında taşınma gibi bir derdi olmadı. Oradan zaten günde bir iki sefer İzmir e düzenliyordu. Sabiha Gökçen e metro olmasa bile yıllardır oturmuş bir ulaşım sisteminin olması özellikle ic hat yolcusunu tamamen Sabiha Gökçen e kaydırdı. Havaist şikayetlerini okuyanlar zaten beylikduzunde olsa bile Sabiha ya gitti.
  • o hisseleri aybars balabaner almis.
  • Yok canim kardesim,Almanyada Aybarsdan yardim isteyin.KASA o.Siz 3 kurusu beklerken o arkadas yatlarda katlarda geziyormus. son iki yilda götürdügü para ile kendine ayri,esine ayri ev tutmus.Cocuk özel okulda,holiday europe cepte keklik.
  • Yeter artik, sabir et, dua et, iyi niyetli ol. Olmuyor arkadasim böyle borclarim bitmiyor ve karnim doymuyor. Batarsa batsin artik. Iyice SIKILDIM. En azindan umutda biter sözde biter.
  • Onur Air var ya kurtulmasın bırakın artık kurtulmasın yeter. Kendilerinden başka kimselere faydası yok çünkü. Senelerdir sektörde olanlar bilirki çalışanın hakkına çöker asla zamanında maaş vermezler verdikleri maaş piyasaya göre çok düşük hatta komik rakamlardır. Herhangi sebeple şirkete yolunuz düşerse egoist yöneticilerinizin kaprisiyle egosuyla karşılaşırsınız bağırıp çağırma hakaret hakkını kendilerinde görürler. Böyle olacağına bırakın Onur Air ve onun gibi emek düşmanı firmalar olmasın batsın artık.
  • inş batar diyen havacılıkdan anlamayan insan sıfatı taşıyan birileri var daha ülkeni düşün senin ülkende batan firma var sen inşallah diyosun yazık sana.
  • Bursa Havayollari ve Istanbul Havayollari...

Onur Air kurtulacak mı?

Tarhan Tower Airlines

Fly Havayolları

Best Air

Saga Airlines

Sky Airlines

Turkuaz Airlines

İnter

World Focus Airlines

Golden Air

Borajet Airlines

Bosphorus Airlines

Ve Atlasglobal...

İsimlerini saydığım havayollarının tamamı son yirmi yıl içerisinde kurulan ve aynı zamanda son yirmi yıl içerisinde batan havayolları...

Bunlara bir de 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin simgesi olarak kurulan ve sıradan bir havayolu olmanın ötesinde sembolik olarak farklı konumlandırılan Kıbrıs Türk Hava Yolları eklenebilir...

Biliyorsunuz 2010 yılında Kıbrıs Türk Hava Yolları da, içerisine girdiği mali darboğazdan çıkamadı ve iflas etti.

Bütün bu iflaslar ve yok oluşlar, aynı zamanda Türk sivil havacılığının şaha kalktığı son yirmi yılda yaşandı...

Öteden beridir, Türk sivil havacılığında tekelleşmenin ve adeta tek ayak üzerinde büyümenin sakıncalarına dikkat çekerken, özel havayolları hem uçuş izinlerinde yok sayılırken hem de kamu bankaları özel şirketlere sırtını dönerken özel şirketlerin sonunun hazırlandığını farketmediler... Çünkü diğer tarafta, kopup giden bir Türk Hava Yolları ve onunla birlikte rekorları alt üst eden Atatürk Havalimanı, ışık hızıyla bitirilmesi gereken İstanbul Havalimanı vardı... O yüzden Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 7 yıldır bitirilemeyen pisti de görmediler, görmek istemediler...

Bugün belki de Pegasus Havayolları can havliyle kendisini Sabiha Gökçen Havalimanı'na atıp kendi öyküsünü yazmamış olsa, listeye bir havayolu daha ekleyebilirdik. En iyimser haliyle, iflas etmemiş olsa bile, bugünkü Onur Havayolları'nın düştüğü durumdan farklı bir fotoğraf olmazdı ortada...

Hatırlarsanız bir zamanlar Türkiye'nin en büyük özel havayolları olmakla övünürdü Onur Air...

2003 yılındaki serbestleşme ile birlikte ciddi bir büyüme ivmesi yakalanmış, birçok noktaya tarifeli seferlere başlamakla birlikte bir taraftan da filosunu 30 uçağın üzerine kadar çıkarmıştı. Ancak o zamanlar şans olarak görülen Atatürk Havalimanı'ndan uçabilme imkanının, aslında şirketler için görünmez bir tehlike ve büyümelerinin önündeki en büyük engel olduğu hiçbir zaman farkedilmedi. Az önce de dediğim gibi, belki dahiyane bir öngörü ile belki de büyük bir tesadüf eseri Pegasus Havayolları, o dönem sürgün yeri olarak görülen Sabiha Gökçen Havalimanı'na giderek, aslında kendini buldu ve hem gözden hem rekabetten uzakta destansı bir büyüme hızına erişti.

Bu süreçte, kendisine en yakın ölçekteki iki büyük özel havayolu Atlasglobal (eski adıyla Atlasjet) ve Onur Air ise THY ile rekabet edemediği gibi, giderek güçlerini kaybettiler. Önce network'leri küçüldü, sonra filoları... Ve sonunda Atlasglobal, ilk pes eden oldu, havacılık sahnesinden çekilmek zorunda kaldı.

Onur Havayolları ise, pandemide en ciddi sıkıntı yaşayan şirketlerimizden biriydi. Pandemiye sorunsuz girdi diyemeyiz elbette... Belki de bu sebeple pandeminin etkisini en ağır hissedenlerden oldu. Pandeminin ilk aylarında birkaç sefer planlayabildiler. Sonrasında hem geçmişten gelen borçlar hem de üzerine eklenen giderler... Kırılma noktası ise, Suudi Arabistan'la yaşanan politik sorunlar dolayısıyla orada kiralık olarak uçan 11 geniş gövdeli uçağın iadesi...

Bütün bunlar Onur Havayolları'nı girdabın içerisine çekti. Çalışanlar pandeminin başından bu yana kısa çalışma ödeneği kapsamında... Her geçen gün de umutları biraz daha azalıyor. Geleceğe umutla bakmak istiyorlar ama bekledikleri güzel haberler de bir türlü gelmiyor. Şirketin sahibi Cankut Bagana, şirketi ayakta tutabilmek için devlete hisse vermeyi bile teklif etti. Yurtdışındaki havayollarına verilen kredi ve nakit desteği bizde olmadığı için, kendi başına kredi bulmak için Bagana, babadan kalma tüm tapularını ipotek olarak ortaya koymayı bile göze aldı. Buna rağmen, kamu bankalarından talep edilen miktarda kredi verilmedi. Uygun görülen kredi miktarı da şirketi ayağa kaldırmak için maalesef yeterli olmuyor. Görünen durumda Onur Air diğer şirketlerin hepsinden daha zor ve kritik bir süreç yaşıyor. Bugün talep olsa, uçaklarını kaldıracak operasyon gücü yok...

Nasıl düze çıkacak, nasıl ayağa kalkacak?

Hem patron için hem çalışanlar için acımasız bir süreç işliyor.

Pandeminin alıp götürdüğü canlara, yok olup giden binlerce işletmeye, restorana, otele, fabrikaya, atölyeye bir de havayolu eklememek için, Onur Air bir mucize bekliyor...

Onur Air kurtulacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

atlasgloballl ~ 8 gün önce
Atlasglobal bilet sattı sonra iflas sonra bilet paralarına ÇÖKTÜ!! Malum memlekette çöken çökene...Murat bey sizce bu haramiler bilet paralarını öderler mi? Bu haramilerde 1 kuruş paramın kalması istemem...bilet iadesi alan varsa yol yordam yazarsa sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 9 gün önce
Heyyy gidi günler heyyy. Herşey İstanbul Havayolları ile başlamıştı. Düsseldorf'a bir tramvay şöförünü istasyon müdürü yapmıştılar. Uçaklar sürekli overload :))) Millet parasına değil Kerosin kokusunu alma pahına can yürek çalışıyordu. Şu gelinen hale bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turizmci ~ 4 gün önce
Evet hatırlıyorum. Caravelle ile gurbetci kardeşlerimizi taşıyorlardı. Bir tekstilci tarafından kurulmuştu sanırım. Bileti alman yeterli değildi. Birde counter'da pul yapıştırılacaktı. Yoksa uçamıyordun. Herşey manuel tabi:))) üçkağıt hatsafa:))) tek bir yolcunun 232 kilo fazlası vardı. Kopmuştuk gülmekten. Uçaklar kalabilmek için pistin sonuna kadar koşuyordular. Offfff ne günlerdi ama :))
Kpt ~ 9 gün önce
Atlasjet çalışanları 3,5 ay maaş alamadan çalışıp, sonra iflas ve pandemy ile karşılaştılar. 20 aydır maaş alamadılar. Sadece Onurair vardı o sıralar alım yapan, onlar da başlayamadan bitirdiler. Çok zor günler yaşıyoruz, kefen paramızı dahi kullandık. Hakkımızı helal etmeyeceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dört ayak ~ 9 gün önce
Pgs nedense hep dört ayak üstüne düştü. Filosu tamamen Boeing 737 uçaklarından oluşan şirket bir anda Airbus 320 ye döndü. Hiç bir şekilde max uçağı almadı. O kadar yoğun sezonda max uçakları ground olduğunda Pgs hiç bir uçağını yere indirmek zorunda kalmadı. THY nin Airbus 321 neo uçakları motor sorunu yaşarken Pgs nin neolarinda böyle bir sorun olmadı. Çünkü motorların üreticileri farklıydi. İstanbul yeni havalimani açıldığında taşınma gibi bir derdi olmadı. Oradan zaten günde bir iki sefer İzmir e düzenliyordu. Sabiha Gökçen e metro olmasa bile yıllardır oturmuş bir ulaşım sisteminin olması özellikle ic hat yolcusunu tamamen Sabiha Gökçen e kaydırdı. Havaist şikayetlerini okuyanlar zaten beylikduzunde olsa bile Sabiha ya gitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alman ~ 9 gün önce
o hisseleri aybars balabaner almis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aybars ~ 9 gün önce
Yok canim kardesim,Almanyada Aybarsdan yardim isteyin.KASA o.Siz 3 kurusu beklerken o arkadas yatlarda katlarda geziyormus. son iki yilda götürdügü para ile kendine ayri,esine ayri ev tutmus.Cocuk özel okulda,holiday europe cepte keklik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hvc ~ 4 gün önce
Umarım saçmaladığının farkındasın. Kıskandığın her haliyle belli. Havacılık camiası yemez bu tür çamurları. Herkes kimin ne olduğunu gayet iyi biliyor gariban kardeşim.
Fo ~ 9 gün önce
Yeter artik, sabir et, dua et, iyi niyetli ol. Olmuyor arkadasim böyle borclarim bitmiyor ve karnim doymuyor. Batarsa batsin artik. Iyice SIKILDIM. En azindan umutda biter sözde biter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herzaman ~ 8 gün önce
Herzaman boyle bu sirket, hersene korku yayarlar calisana, fedekarlik isterler ama sonunda hep sahibi kazanir, sirket yonetiminde klasik hikayedir bu
Onur Airci ~ 10 gün önce
Onur Air var ya kurtulmasın bırakın artık kurtulmasın yeter. Kendilerinden başka kimselere faydası yok çünkü. Senelerdir sektörde olanlar bilirki çalışanın hakkına çöker asla zamanında maaş vermezler verdikleri maaş piyasaya göre çok düşük hatta komik rakamlardır. Herhangi sebeple şirkete yolunuz düşerse egoist yöneticilerinizin kaprisiyle egosuyla karşılaşırsınız bağırıp çağırma hakaret hakkını kendilerinde görürler. Böyle olacağına bırakın Onur Air ve onun gibi emek düşmanı firmalar olmasın batsın artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 9 gün önce
Sizde bir zahmet başka yerde çalışsaydınız. Kimse sizi Onur'da çalışmaya zorlanmadı. Madem beğenmiyorsunuz ne işiniz var bu şirkette? Haaa çalıştınız ve şirketten alacağınız varsa elbette ona laf yok. 100% haklısınız.
cpt ~ 10 gün önce
inş batar diyen havacılıkdan anlamayan insan sıfatı taşıyan birileri var daha ülkeni düşün senin ülkende batan firma var sen inşallah diyosun yazık sana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eksik Isimler ~ 10 gün önce
Bursa Havayollari ve Istanbul Havayollari...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Co ~ 9 gün önce
Holiday,aktif,green,birgen bunlar yazilmamis

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000