23 Mart 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tgs olarak Pazartesi güzel bir yazı bekliyoruz murat bey sizden.iş kanuna göre işçi hakları nelerdir? İşçinin ücretsiz izni kabul etmeme hakkı varmı ?Kabul etmezse tazminat alma hakkı varmı ? Tgs ye docodaki 700 kişi gibimi yapılacak ya ücretsiz izin yada tazminatmı denecek yoksa thy gibi kısa çalışma ödenegimi verilecek.şirketten bir açıklama yok şuana kadar ,siz bilgi verin bari
  • Yaw ne anlatiyiruz ya biz guvenilmez bir topluluk olduk Allah askina yoneticiler ciksa maaslarinda indirim yapsa daha sonra misliyle almayacaklarini biliyormusuniz. Bu sirkette kimler neler yapiyor kimler hangi iftiralarla kovuldu iftiracilar nasil yukseldi yaw nerden tutsan thy elinde kalir zulum haksizlik dedikodu iftira hersey var. Allah affetsin beterinden korusun ne diyelim ulkemizin cok onemli sirketini bu hale soktular Allah korusun bunlara ragmen
  • Onca insanı haksız yere sırf sizin partinize biat etmedi diye ekmeğinden ettiniz. Allah elbet cezanızı verecekti. İşte çok uzun sürmedi. 10 yılda 10 yuzlerce imam hatipli müdür ordusu yarattınız her tarikatten...aldığınız ballı maaşlar bogazinizda kalacak...yakında 3-5 er yol verecekler size...
  • 25 milyon bonus bravo thy yönetimine calistilar hakettiler canim .Tasarruf yapilacaksa tabiki personel yapacak.Bunun birde ahireti var agalar
  • Ücret müdürlüğü uçuş ekiplerinin ücretleri ile ilgili bir çalışmamı yapıyor.
  • İlker aycı borsadaki thy hisselerini satım aldığı ve kapa bildirdiği söyleniyor? Personel maaşlarını ödemek yerine hisse senedi almak ne kadar doğru ? Ya borsa yarın 60 bine düşerde para ziyan olursa ne olacak ? Bizde işi bırakıp borsada brokırlıga başlayalım o zaman !
  • İlker aycı borsadaki thy hisselerini satım aldığı ve kapa bildirdiği söyleniyor? Personel maaşlarını ödemek yerine hisse senedi almak ne kadar doğru ? Ya borsa yarın 60 bine düşerde para ziyan olursa ne olacak ? Bizde işi bırakıp borsada brokırlıga başlayalım o zaman !
  • 1000 tane torpilli vasıfsız müdür var yüksek yüksek maaşlar alan. Bunları yolla evlerine al sana kaynak. Zaten sirkete en ufak bir faydaları yok. Siyasilerin zoruyla şirkete girip yönetici! Olmuş vasifsizlar.
  • Bu süreçte çalışan, yönetici, devlet, sendika herkes taşın altına elini sokmalidir. Mesela sendika 8 Nisan maaşı dahil derhal aidat kesmeye son vermelidir.
  • Ülke son 10 yılda öyle şeyler yaşadıki insanlar bunalmış artık,yoksulluga yokluğa isyan etmiş ,virüs mirüs kimsenin umrunda degil o yüzden, millet haklı

Önce siz taşın altına elinizi koyun!

Coronavirüs'ün havacılık sektörüne şu ana kadarki etkisi, buzdağının ucu olarak yorumlanıyor. Bir de buzdağının görünmeyen kısmı var ki, işte orası asıl felaket senaryosu...

Nerede duracağı belli olmayan bir kriz için havayolu şirketleri, 3-6 ve 12'şer aylık planlar hazırlıyorlar. Lufthansa, Qantas, Delta, Air France gibi havayolu şirketleri, filonun yüzde 70- 90'lık kısmını yere indirdi...Dünyanın en güçlü iki havayolu bile; ABD'li Delta 900 uçağından 600'ünü, Lufthansa  ise grup olarak (Swiss, Brussels ve Austurian Airlines) 793 uçağın 700'ünü parka çekti.

Bunların dışında bütün operasyonlarını durduran havayollarının sayısı da çok fazla... En son Emirates, önce bütün uluslar arası uçuşlarını durdurmuştu, 25 Mart itibariyle bütün uçuşları askıya alma kararı aldığını açıkladı.

11 Eylül, Sars, 2008 krizi, Mers, Ebola... Hepsinin yaptığı etkiden daha yıkıcı bir etkiye sahip bir kriz bu... Üstelik, iki ay içerisinde havacılık sektörünü temelden sarsan bu krizin, henüz ilk evresindeyiz.

Bütün dünyada coronavirüs vakaları önlenemeyecek şekilde artarken havayolu şirketlerinin ayakta kalma dirençleri geçen her gün biraz daha kırılıyor.

Böyle bir krizde havayollarının ilk aklına gelen, uçakları yere indirdikten sonra ortaya çıkan fazla personeli azaltmak ya da  maliyetleri düşürmek için farklı tedbirler almak oluyor.

Şu anda krizin ilk evresinde olunduğu için, çalışanlara yönelik ücretli izinlerin yoğun olarak kullanıldırıldığını görüyoruz. Eğer kriz devam ederse, ki edecek gibi görünüyor, bir sonraki adımlar; ücret kesintisi, maliyet oluşturan bazı hakların geri alınması ve yine başa çıkılmazsa da, iş akdi fesihleri olacaktır.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, haftasonunda katıldığı bir televizyon programında, ikramiye, prim ve ücret kesintisi olasılığından söz etti. Kimsenin işinden olmasını istemediklerini ancak maliyetleri düşürmek için bazı kararları almak zorunda olacaklarını söyledi.

Bu öyle bir kriz ki, karar alma noktasında geçirdiğiniz bir dakikanın bile maliyeti milyonlarca dolar olabilir. THY'nin de uçakların yere indirilmesi ve maliyet düşürücü kararları alması için oyalanacak durumda olmadığı açık. Zaten, 27 Mart itibariyle Hong Kong, Addis Ababa, Moskova, New York ve Washington haricinde tüm dış hat uçuşlarının noktalandığını açıkladı. Kalan noktaların da Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyesi ile kapatılması belki de an meselesi...

Operasyonun yüzde 90 oranında azaltıldığı bir süreçte bütün sektör çalışanlarının güvercin tedirginliğinde bekleyişte olduğunu tahmin etmek güç değil. “Acaba işten çıkarılacak mıyız, ücret kesintisi mi olacak yoksa ücretsiz izne mi çıkarılacağız” diye sayısız soru işaretleri dolaşıyor herkesin zihninde... Böyle bir ortamda elbetteki, geçmişte olduğu gibi bugün de çalışanlar elinden gelen özveriyi göstermeye hazırdır. 2016 krizinde THY çalışanlarının maaş kesintisini kendi iradesiyle onayladığını unutmayalım. O günler geride kalırken, THY yönetiminin de bu ahde vefaya kulak tıkayacağını sanmıyorum. Eğer taşın altına konulacak bir el varsa, şirket ayırmaksızın herkesin kendine göre fedakarlık yapmaktan geri durmayacağını önceki tecrübelerden çıkarımsayabiliriz.

Ama burada bir noktanın altını kalın çizgi ile çizmek gerekir. Krizin ilk döneminden itibaren çok sayıda yabancı havayolu ve havalimanı işletmesi CEO'ları ve üst yönetimleri, ilk fedakarlığı kendilerinin yapacağını açıkladılar.

Mesela, Londra'daki Heathrow Havalimanı'nın bir numarası John Holland-Kaye ve üst düzey yöneticiler, Haziran ayına kadar kendi ücretlerinden kesinti yapacağını açıkladılar.

Qantas Başkanı Richard Goyder ve yönetici ekibi de, ücretlerinden yüzde 30 kesinti yapacağını duyurdu.

Aynı şekilde ABD'li United Airways CEO'su CEO Oscar Munoz ve Başkan Scott Kirby, 30 Haziran’a kadar maaşlarından feragat ettiler.

Singapur Airlines'in CEO'su ve üst yönetim 1 Mart itibariyle kendilerinden yüzde 15 kesinti yapılacağını açıkladılar.

JetBlue Airways'in CEO'su Robin Hayes,  maaşının yüzde 20'sinden vazgeçerken Delta Airlines'in CEO'su Ed Bastian da 6 ay boyunca bir dolar bile maaş almayacağını söyledi.

Air Indio CEO'su Ronojoy Dutta, 1 Nisan'dan itibaren yönetici düzeyinde yüzde 20 ile 25'lik ücret kesintisi olacağını açıklarken aynı şekilde British Airways CEO'su Willie Walsh da yüzde 20, Southwest Aerlines CEO'su Gary Kelli yüzde 10, Lufthansa grubu yöneticileri ise yüzde 15'lik ücretlerini altı ay kadar almayacaklarını açıkladılar.

Dünyadaki tüm havacılık şirketlerinin yönetiminden, el alt kademe çalışanına kadar iyi bir dayanışma içerisinde olduğunu yukarıdaki örneklerden anlayabiliyoruz. Ancak bizde henüz herhangi bir havayolu ya da havalimanı işletmesi CEO'su ya da üst düzey yönetiminden böyle bir açıklama gelmedi.

Önümüzdeki günlerde böyle bir açıklamanın gelmesi, şu günlerde motivasyonun düşük olduğu sektörde dayanışmanın topyekün olduğunu göstermesi açısından önemli olabilir. Mesela, 2019 yılı için, THY'nin 9 yönetim kurulu üyesi, 1 genel müdür ve 8 genel müdür yardımcısına ödenen 25 milyon TL'lik bonusun iadesi ile güzel bir dayanışmada ilk adımı atılabilir. Hadi, siz yöneticiler ilk olarak elinizi taşın altına koyun, çalışanlar zaten gerektiğinde  taşın altına gövdesini bile koymaya hazır.... Bunu sadece THY için söylemiyorum, sözüm bütün sektördeki şirketlerin üst yönetimlerine... Hadi bu jesti yapın, göreceksiniz çalışanların şirkete aidiyeti ve özverisi çok daha artacak, kendilerini daha sorumlu hissedeceklerdir.

Önce siz taşın altına elinizi koyun!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (86)

İşçi hakları ~ 5 ay önce
Tgs olarak Pazartesi güzel bir yazı bekliyoruz murat bey sizden.iş kanuna göre işçi hakları nelerdir? İşçinin ücretsiz izni kabul etmeme hakkı varmı ?Kabul etmezse tazminat alma hakkı varmı ? Tgs ye docodaki 700 kişi gibimi yapılacak ya ücretsiz izin yada tazminatmı denecek yoksa thy gibi kısa çalışma ödenegimi verilecek.şirketten bir açıklama yok şuana kadar ,siz bilgi verin bari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi tabi ~ 5 ay önce
Yaw ne anlatiyiruz ya biz guvenilmez bir topluluk olduk Allah askina yoneticiler ciksa maaslarinda indirim yapsa daha sonra misliyle almayacaklarini biliyormusuniz. Bu sirkette kimler neler yapiyor kimler hangi iftiralarla kovuldu iftiracilar nasil yukseldi yaw nerden tutsan thy elinde kalir zulum haksizlik dedikodu iftira hersey var. Allah affetsin beterinden korusun ne diyelim ulkemizin cok onemli sirketini bu hale soktular Allah korusun bunlara ragmen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
211 ~ 5 ay önce
Onca insanı haksız yere sırf sizin partinize biat etmedi diye ekmeğinden ettiniz. Allah elbet cezanızı verecekti. İşte çok uzun sürmedi. 10 yılda 10 yuzlerce imam hatipli müdür ordusu yarattınız her tarikatten...aldığınız ballı maaşlar bogazinizda kalacak...yakında 3-5 er yol verecekler size...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bonus ne guzel ~ 5 ay önce
25 milyon bonus bravo thy yönetimine calistilar hakettiler canim .Tasarruf yapilacaksa tabiki personel yapacak.Bunun birde ahireti var agalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sergül ~ 5 ay önce
Ücret müdürlüğü uçuş ekiplerinin ücretleri ile ilgili bir çalışmamı yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgin ~ 5 ay önce
Yüzde elli düşürülüyormuş ücretler.
Evet ~ 5 ay önce
Yes
İlker aycı ~ 5 ay önce
İlker aycı borsadaki thy hisselerini satım aldığı ve kapa bildirdiği söyleniyor? Personel maaşlarını ödemek yerine hisse senedi almak ne kadar doğru ? Ya borsa yarın 60 bine düşerde para ziyan olursa ne olacak ? Bizde işi bırakıp borsada brokırlıga başlayalım o zaman !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlker aycı ~ 5 ay önce
İlker aycı borsadaki thy hisselerini satım aldığı ve kapa bildirdiği söyleniyor? Personel maaşlarını ödemek yerine hisse senedi almak ne kadar doğru ? Ya borsa yarın 60 bine düşerde para ziyan olursa ne olacak ? Bizde işi bırakıp borsada brokırlıga başlayalım o zaman !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdür ~ 5 ay önce
1000 tane torpilli vasıfsız müdür var yüksek yüksek maaşlar alan. Bunları yolla evlerine al sana kaynak. Zaten sirkete en ufak bir faydaları yok. Siyasilerin zoruyla şirkete girip yönetici! Olmuş vasifsizlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdürler ~ 5 ay önce
İki çalışana bir müdür yurtdışında bir dünya lüks içinde müdür, hiçbir işe yaramayan başkanlar ,dünya maaşlar dağıtılan hem başkanına hem yöneticilerine kambur olan ajet bir dünya lüzumsuz şeflik aynı şekilde sendika kamburu ...Personel çalışsın bunlar lüks içinde yaşasın nasıl ölecek hesap vereceksiniz???
Sendika Temsilcisi ~ 5 ay önce
Bu süreçte çalışan, yönetici, devlet, sendika herkes taşın altına elini sokmalidir. Mesela sendika 8 Nisan maaşı dahil derhal aidat kesmeye son vermelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millet bunalmış artık ~ 5 ay önce
Ülke son 10 yılda öyle şeyler yaşadıki insanlar bunalmış artık,yoksulluga yokluğa isyan etmiş ,virüs mirüs kimsenin umrunda degil o yüzden, millet haklı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000