17 Aralık 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • tanzimde ucuz maliyetine pilot satışı başlar zorun çözülür.
  • Pilot olmak hayali ile bizim alın teri ile kazanarak biriktirdiğimiz parayla, emekli anne babamızın evine koyulan ipotek le alınan krediyle, eşden dosttan alınan borç ile ödedigimiz 55.000 Euro’nun hesabını verin bana ? Eğitimini tamamlayamayan diğer öğrencileride işin içine katarsak toplamda 5.000.000 Euro dan fazla para nerde ? 14 ayda bitirmeyi taahhüt ettiğiniz fast track adı altında ki ATPL eğitimi sözleşmesi imzaladık. Ama 36 aydır bitmeyen ve 5 aydır tek bir uçuş bile yapamayan aşagıdaki okulun sahipleri ve yöneticilerine , bizim kaybolan hayallerimiz, zamanımız ve maddi manevi zararımız adına soruyorum ? - Top Air Ucus Okulu - Top Service - Albatros Group Havacılık - Air Albatros Group - Cem Öztürk - Pelin Öztürk Temizel - Ali Ercan - Hüseyin Ercan - Hamid Reza Shoaee - Amin Sadr Keywords : Top Air Ucus Okulu Akademisi Mağdur Ögrenci Şikayet Yorum Dolandırılma İflas Kapandı Konkortado Mahkeme Dava Sivil Havacılık
  • Murat Bey süpersiniz. Harika tespitleriniz var. Öğretmen kaçıyor uygula faşizmi kaçmasın. Pilot daha iyi yerde çalışmak istiyor uygula faşizmi kaçmasın. Pilotun hakları kanunda tanınmış tanınmamış sizi ilgilendirdiğini görmedim. Çünkü size bu yazıyı yazdıranları da ilgilendirmiyor. İnsanlar sağlıklarını kaybediyor lisans kaybı için sivil havacılıkta bekleyen karar gelmeden önce işten atılan ve lisans kaybı tazminatı ödenmek istenmeyen pilotları da yazdırmaz size bu yazıyı yazdıranlar. Pilot sıkıntısı mı var pardon köle sıkıntısı mı var uygula kölelik kanunlarını kıpırdayamasınlar. Zorla çalışmaya devam etsinler. Köleler ya, ha bir de çok para alıyorlar ya başka neye gerek var ki. Yarın bu pilot ihtiyacı bittiğinde, işten çıkartılan, emekleri sömürülen, hakları gasp edilen insanlar için de, size bu yazıları yazmanız için emir verenler bakalım yazdıracaklar mı? Ya da siz yazabilecek misiniz?Beslendiğiniz kaynaktan gelecek talimata göre yazı yazmanız normal bence de...siz de haklısınız?
  • Peki bu kadar pilot sıkıntısı pilot ihtiyacı varsa Onurair neye güvenerek hala asgari ücretle pilot calıstırıyor ? Her gün biri istifa edip TK ya da diger havayollarına kaçıyor ve Onurair hala asgari ücret e devam 2 3 ay sonra nerden pilot bulacak bunlar ? Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba ??
  • thk yılda kaç pilot yetiştiiryor
  • O doktorlar maalesef öyle. Hipokrata el basarım ki işi bilmiyorlar.
  • Sana bu yazıyı yazdırana söylesene hacı bi zahmet , bizim kalan ödenekler vardı hala ödemedi
  • Top Air öğrencilerini mağdur ettiği gibi hocalarına da maaşlarını vermedi.3 yıldır böyle,Bi kere olsun haber yapmadınız.Tek taraflı yandaş medya misali emir üzerine yazılar yazılıp çiziliyor.Yok kalite düşmüş yok instructor gidişini zorlastiralim.Bi kere olsun ciddi ciddi şirket eleştirisi yok.Kibar kibar mesajlardan başka. TOP AIR'in ne zaman haber değeri olacak.Bu da yetmezmiş gibi uçuş okullarına despotca hak vermekten bahsediyorsunuz.Serbest piyasa... napsın hocalar yarı fiyatına ve yahut sonunun ne olacağını bilmeden devam mı etsin isine.Tek taraflı bakış acısıyla nereye kadar... Kalite düşmüş...napalım çözüm bu mu kisitlama ve baskı ile değil teşvik ile olur.Hala okula takmışsınız...pilot olmak için lise mezunu olmak yeterli...kimse sahte lisansla pilot olmuyor.Herkes çabalıyor.Yabanci lise mezunu alınırken neredeydiniz. Bircok açıköğretim mezunu olup yıllarca havacılık ve uçuş tecrübesi olan birçok pilot adayı var. Konuyu çarpıtmayın.Bu acikogretimli deyip hor gördükleriniz genelde kamuda çalışıp iki kişi birden yapıp bi de üstüne başarılı olmuş kişiler.Torpille,anasının sıcak kucağından çıkıp gelmiyorlar.Her acikogretimli olmasada içlerinde birçok hem ingilizcesi hem havacılık tecrübesi hem iş disiplini ile öne çıkıyorlar.Konuyu saptırıp yine etiketi öne çıkartıp emektar insanları harcıyorsunuz. Daha yazılacak cok şey var ama mürekkebim bitti.
  • Muray bey ve diğer yazarların yazılarına çoğu zaman kızıyor herkes burada ama şunuda unutmayın kendileri her zaman aynı görüşte olmasalar da bu problemleri başka dile getiren çogunluğa ulaştıran başka kimse yok. Hatta sizin sayenizde havacılık camiasında çalışanlar birbirlerini ile ne kadar iyi(!) anlaşıyor ve birbirlerini ne kadar çok(!) seviyor sayıyor hepsini görüyoruz. Teşekkür ederim
  • Piyasada havayolu tecrübesi olmayan fakat jet, turborop vb uçaklarla 1000'lerce saat uçmuş kişiler var. Emirates dahil olmak üzere pek çok havayolu firması geçmişteki uçuşları belirli katsayı ile çarparak şirketlerine alımı yapıyor. Fakat THY'de böyle bir sistem yok. Örnek olarak 6000 saat businessjet uçuşu olan kişiler THY'ye başvurduklarında uçuş okulundan yeni çıkmış pilot gözüyle değerlendirildiğinden pilotlar çeşitli havayollarına gitmek zorunda kalıyor.

Öğretmen pilotlar bir bir kaçıyor!

Havayolu sektörünün o kadar çok pilota ihtiyacı var ki, havayolu şirketlerinin işe alım kriterleri esnetildikçe esnetiliyor. Daha önce defalarca yazdım. Biliyorsunuz bundan birkaç yıl öncesine kadar TürkHava Yolları, mühendisten başka yetiştirilmek üzere pilot aday adayı kabul etmiyordu. Sonrasında herhangi bir üniversiteden mezun olma, o da yetmedi açıköğretim, o da yetmedi iki yıllık örgün, o da yetmedi iki yıllık açıköğretimmezununu dahi akademiye kabul etmeye başladı. 

Önceleri çok iyi derecede İngilizce bilenlerin seçildiği akademiye girmek için bugün artık orta-alt düzey dil bilgisine sahip olmak yeterli olur hale geldi. Akademi dışında yeni mezun ATPL lisansı olanlar için ise, ne lisans mezuniyeti ne TOEFL ne IELTS ne DLR… Hiçbirine gerek duymadan alım sürecini tıkır tıkır geçenlerin olduğunu biliyorum.

Burada THY’yi ‘neden böyle yapıyorsunuz?’ diye eleştirecek değilim ancak bir gerçeği de göz önünde tutmamız gerekiyor. Bugün THY ve diğer havayollarının yaşadığı pilot sıkıntısının en önemli sebebi, iyi bir eğitim alt yapısı oluşturulmaması ve pilot yetiştirme konusunda havayollarının işi fazlasıyla ağırdan almasıdır.

Geçenlerde THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, önümüzdeki yıl filoya 50 uçak dahil edileceğini açıkladı. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? 

Sadece bu uçaklar için, 500 uçak x 12 pilot hesabı üzerinden 600 yeni pilot ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Başka şirketlere geçenleri, emekli olanları, lisans kayıplarını vs. eklersek önümüzdeki yıl  sadece THY’nin en az 600-900 arası pilota  ihtiyacı olduğunu anlıyoruz. Peki THY şu an kendi akademisinde yılda kaç pilot yetiştiriyor?

Maksimum yıllık 150 pilot...

Yani ihtiyacın büyük bölümünü başka kaynaklardan bulmak zorunda kalacak olan bir THY var.

Nereden bulacak peki?

Hava Kuvvetleri’nden önceki yıllarda olduğu gibi sivil havayolu sektörüne pilot geçişi çok değil. Hem oradaki şartlar iyileştirildi hem de zorunlu görev süresi uzatıldığı için özellikle yüzbaşı rütbesinde ordudan ayrılarak sivile geçen pilot sayısında ciddi azalma meydana geldi.

Bir diğer kaynak ise yabancı pilotlardı ancak kurdaki yükseliş ve THY’nin TL üzerinden maaş vermesi sebebiyle yabancı pilotlar için Türkiye artık cazip bir ülke değil. Daha iyi maaşlarda körfez ülkelerinde görev yapmak, yabancı pilotlar için ekonomik olarak daha mantıklı geliyor. Sadece yabancılar için değil Türkler için de öyle…

THY’den yola çıktık ancak diğer havayolu şirketlerinin de pilot ihtiyaçları olduğunu ve bu sayıya onların da eklenmesi gerektiğini unutmayalım. Sabiha Gökçen’de günden güne bir deve dönüşen Pegasus Havayolları’nın da en büyük sorununun pilot bulmak olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Hepsinin sisteme pilot sokmak için artık ellerini taşın altına koymalarının vakti geldi de geçiyor…

Bundan birkaç yıl öncesine kadar THY, özel uçuş okullarına pilot yetiştirmesi için fırsat vermiyordu. O kaynağı da şu anda etkili kullanma gayretinde ancak orada da ciddi sorunlar var. Uçuş okulları kapasitelerinin son noktasına kadar THY’nin ihtiyacına cevap vermek istiyor. Ancak, birçoğu kaynak kısıtları konusunda sıkıntılı… Çünkü piyasada öğretmen pilot sayısı ihtayacın altında, eğitmen pilot olarak kalan pilotların birçoğunun havayoluna gidemediğinden öğretmenlik yapmış olduğu da bilinen acı bir gerçek.

Özellikle son bir yıl içerisinde uçuş eğitimi veren okullar elindeki yetişmiş, kaliteli öğretmen pilotları havayollarına kaptırdı. Daha cazip maddi imkanlar sunulduğu ve öncesinde kriterleri yerine getiremedikleri için başvuramadıkları havayolu şirketlerine şimdi kriterler de esnetilince güle oynaya geçiş yaptı birçoğu…  Profesyonel olarak bakıldığında, daha fazla maaş ve iyi imkanlar sunulduğu için öğretmen pilotların havayollarını tercih etmesine kimsenin itirazı olamaz. Sadece havayolu pilotluğuna geçenleri söylüyoruz da,  THY’nin uçuş akademisi için de sektördeki birçok öğretmen pilotu transfer ettiğini de unutmayalım.

Yani bu durumda ortaya şöyle garip bir durum çıkıyor.

THY’nin çok pilota ihtiyacı var ve bunu yetiştirmesi için uçuş okullarına pilot adayı yolluyor ama onları yetiştirmekle görevli öğretmen pilotları da bünyesine katarak uçuş okullarını zor durumda bırakıyor.

Bu durumda uçuş okullarının elinden ne gelir? Öğretmen pilotları elinde tutamıyor, ama bir taraftan da talebi karşılamak için yeni pilotlar yetiştirmesi lazım ve bunun içinde daha çok öğretmene ihtiyacı var!

İlginç ve uçuş okulları için zor bir durum değil mi?

Burada uçuş okullarının yapması gereken iki şey var. Deneyimli öğretmenlerini kaptırsa da, ya enerjisinin bir kısmını yeni öğretmen yetiştirmek için kullanacak ve yeni öğretmenler yetiştirerek ayakta kalmaya çalışacak ya da yurtdışından yabancı öğretmen pilot getirecek!

Uçuş okullarının ilk seçenekten dolayı ciddi maddi manevi kaybı olduğunu biliyorum. Düşünün öğretmen pilotları yetiştiriyor, zaman ve para harcıyor, tecrübe kazandırıyor ve o öğretmen pilot, ilk fırsatta havayolunun yolunu tutuyor. Öncelikle bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Ya sektörde öğretmen pilot transferinin önüne geçecek bir centilmenlik anlaşması yapılmalı ya da o öğretmen pilotların havayoluna geçişinin bir şekilde önlenmesi gerekiyor. Şu an için bu yapılamadığına göre uçuş okulları kaybedeceği öğretmen pilota yatırım yapmaktan imtina ediyor!

Ya da ikinci bir alternatif olan dönemsel yabancı öğretmen pilot çalıştırılmasının önü açılacak… Şu anda yabancı bir öğretmen pilotun Türkiye’de çalışabilmesi için Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni alması şart. SHGM bu durumda pilotun çalışmasına itiraz etmiyor ancak Çalışma Bakanlığı’nın dönemsel öğretmen pilot çalıştırılmasının önünü açmak için kolaylık sağlaması gerekiyor. Ancak bunun için de SHGM’nin ön ayak olması şart çünkü sektör ciddi anlamda öğretmen pilot sancısı çekiyor.

Öğretmen pilotlar bir bir kaçıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (76)

tanzim ~ 1 ay önce
tanzimde ucuz maliyetine pilot satışı başlar zorun çözülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Top Air Zede ~ 3 ay önce
Pilot olmak hayali ile bizim alın teri ile kazanarak biriktirdiğimiz parayla, emekli anne babamızın evine koyulan ipotek le alınan krediyle, eşden dosttan alınan borç ile ödedigimiz 55.000 Euro’nun hesabını verin bana ? Eğitimini tamamlayamayan diğer öğrencileride işin içine katarsak toplamda 5.000.000 Euro dan fazla para nerde ? 14 ayda bitirmeyi taahhüt ettiğiniz fast track adı altında ki ATPL eğitimi sözleşmesi imzaladık. Ama 36 aydır bitmeyen ve 5 aydır tek bir uçuş bile yapamayan aşagıdaki okulun sahipleri ve yöneticilerine , bizim kaybolan hayallerimiz, zamanımız ve maddi manevi zararımız adına soruyorum ? - Top Air Ucus Okulu - Top Service - Albatros Group Havacılık - Air Albatros Group - Cem Öztürk - Pelin Öztürk Temizel - Ali Ercan - Hüseyin Ercan - Hamid Reza Shoaee - Amin Sadr Keywords : Top Air Ucus Okulu Akademisi Mağdur Ögrenci Şikayet Yorum Dolandırılma İflas Kapandı Konkortado Mahkeme Dava Sivil Havacılık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belaltı çalışan avcısı ~ 3 ay önce
Murat Bey süpersiniz. Harika tespitleriniz var. Öğretmen kaçıyor uygula faşizmi kaçmasın. Pilot daha iyi yerde çalışmak istiyor uygula faşizmi kaçmasın. Pilotun hakları kanunda tanınmış tanınmamış sizi ilgilendirdiğini görmedim. Çünkü size bu yazıyı yazdıranları da ilgilendirmiyor. İnsanlar sağlıklarını kaybediyor lisans kaybı için sivil havacılıkta bekleyen karar gelmeden önce işten atılan ve lisans kaybı tazminatı ödenmek istenmeyen pilotları da yazdırmaz size bu yazıyı yazdıranlar. Pilot sıkıntısı mı var pardon köle sıkıntısı mı var uygula kölelik kanunlarını kıpırdayamasınlar. Zorla çalışmaya devam etsinler. Köleler ya, ha bir de çok para alıyorlar ya başka neye gerek var ki. Yarın bu pilot ihtiyacı bittiğinde, işten çıkartılan, emekleri sömürülen, hakları gasp edilen insanlar için de, size bu yazıları yazmanız için emir verenler bakalım yazdıracaklar mı? Ya da siz yazabilecek misiniz?Beslendiğiniz kaynaktan gelecek talimata göre yazı yazmanız normal bence de...siz de haklısınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap hakkı ~ 3 ay önce
Eğer ben bu yazıyı talimatla yazdıysam ben, yazmadıysam da sen şerefsiz haysiyetsizsin kabul mü? Murat HERDEM
Pilot Job ~ 3 ay önce
Peki bu kadar pilot sıkıntısı pilot ihtiyacı varsa Onurair neye güvenerek hala asgari ücretle pilot calıstırıyor ? Her gün biri istifa edip TK ya da diger havayollarına kaçıyor ve Onurair hala asgari ücret e devam 2 3 ay sonra nerden pilot bulacak bunlar ? Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thk ~ 3 ay önce
thk yılda kaç pilot yetiştiiryor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 3 ay önce
O doktorlar maalesef öyle. Hipokrata el basarım ki işi bilmiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim ~ 3 ay önce
Sana bu yazıyı yazdırana söylesene hacı bi zahmet , bizim kalan ödenekler vardı hala ödemedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Top Air gibi olunca... ~ 3 ay önce
Top Air öğrencilerini mağdur ettiği gibi hocalarına da maaşlarını vermedi.3 yıldır böyle,Bi kere olsun haber yapmadınız.Tek taraflı yandaş medya misali emir üzerine yazılar yazılıp çiziliyor.Yok kalite düşmüş yok instructor gidişini zorlastiralim.Bi kere olsun ciddi ciddi şirket eleştirisi yok.Kibar kibar mesajlardan başka. TOP AIR'in ne zaman haber değeri olacak.Bu da yetmezmiş gibi uçuş okullarına despotca hak vermekten bahsediyorsunuz.Serbest piyasa... napsın hocalar yarı fiyatına ve yahut sonunun ne olacağını bilmeden devam mı etsin isine.Tek taraflı bakış acısıyla nereye kadar... Kalite düşmüş...napalım çözüm bu mu kisitlama ve baskı ile değil teşvik ile olur.Hala okula takmışsınız...pilot olmak için lise mezunu olmak yeterli...kimse sahte lisansla pilot olmuyor.Herkes çabalıyor.Yabanci lise mezunu alınırken neredeydiniz. Bircok açıköğretim mezunu olup yıllarca havacılık ve uçuş tecrübesi olan birçok pilot adayı var. Konuyu çarpıtmayın.Bu acikogretimli deyip hor gördükleriniz genelde kamuda çalışıp iki kişi birden yapıp bi de üstüne başarılı olmuş kişiler.Torpille,anasının sıcak kucağından çıkıp gelmiyorlar.Her acikogretimli olmasada içlerinde birçok hem ingilizcesi hem havacılık tecrübesi hem iş disiplini ile öne çıkıyorlar.Konuyu saptırıp yine etiketi öne çıkartıp emektar insanları harcıyorsunuz. Daha yazılacak cok şey var ama mürekkebim bitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru ~ 3 ay önce
Şapka çıkartırım bu yoruma
Doğruya doğru ~ 3 ay önce
Muray bey ve diğer yazarların yazılarına çoğu zaman kızıyor herkes burada ama şunuda unutmayın kendileri her zaman aynı görüşte olmasalar da bu problemleri başka dile getiren çogunluğa ulaştıran başka kimse yok. Hatta sizin sayenizde havacılık camiasında çalışanlar birbirlerini ile ne kadar iyi(!) anlaşıyor ve birbirlerini ne kadar çok(!) seviyor sayıyor hepsini görüyoruz. Teşekkür ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 3 ay önce
Piyasada havayolu tecrübesi olmayan fakat jet, turborop vb uçaklarla 1000'lerce saat uçmuş kişiler var. Emirates dahil olmak üzere pek çok havayolu firması geçmişteki uçuşları belirli katsayı ile çarparak şirketlerine alımı yapıyor. Fakat THY'de böyle bir sistem yok. Örnek olarak 6000 saat businessjet uçuşu olan kişiler THY'ye başvurduklarında uçuş okulundan yeni çıkmış pilot gözüyle değerlendirildiğinden pilotlar çeşitli havayollarına gitmek zorunda kalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000