14 Ocak 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 25 senedir özel havaaracı alım satım sektörünün içindeyim , belli dönemlerde özel jet iç pazarının dinamizmi değişebiliyor ve kendini yeniliyor , giden uçakların yerine daha yenileri geliyor ve gelecektir . Türkiye coğrafik konumuna göre özel jet ve helikopter pazarında ciddi bir potansiyel dir ve hacim ve araç adeti olarak da mutlaka büyütecektir . Bunu hep beraber göreceğiz .
  • ah işte şimdi fetöcü pilotlar işsiz kalacak. yazık!
  • Kocum Ethem, iktidar gucu arkanda. Meydan sana kaldi. Alemin krali sen oldun. Ama her yukselisin bir dususu olur. Zaman varken tadini cikar.
  • Burayı aldıktan sonra Bursa-İstanbul arasında dolmuş tarzı, kolay inilip binilen hava köprüsü kurulsa acaip olur. Özel izinle, bence olmayacak şey değil. Kimse itiraz etmez. Her yarım saatte 15 dk da bir, 50-60 kişilik uçaklar. 100 TL. Cayır cayır çalışır. Mısır'da Dash 8'ler bile hala 50 yaşında uçaklar ( PAS - Petroleum Air Services ), turistik bölgeler arasında iş yapıyor.
  • Murat Bey haberiniz gerçekten güzel olmuş ama satışta olupda listenizde olmayanları da ben ekliyeyim listenize: 1- Hawker 840XP, TC-SBL 2- Hawker 4000, TC-NRN 3- Global 5000, TC-KRM 4- Global Express XRS, TC-YYA 5- Gulfstream G450, TC-IPK 6- Cessna Sovereign, TC-OYD 7- King Air 250, TC-OZK
  • Eksik ve yanlis bilgi ucaklar yenilenmek icin satiliyor 2 yada 3 tanesi haric
  • ST havacılık legacy sattı global aldı, Demirören Hawker sattı gulfstream aldı. Bunlar gibi Daha iyileri almak için satanlar da var. Bunları da yazalım.
  • Daha iyi jetler alacaklar da ondan hepsi satıyor. Durum bundan ibaret, yersen.
  • Dövizin yükselmesiyle bakım uçuş planlamalar üst tavan yaptı. Sırf pilot hostes maaşı bile bel büküyor
  • Sevgili Murat kalemine sağlık http://www.turkiyeturizm.com/jetini-satan-satana-zapsu-demiroren-polat-57567h.htm

Ne oluyor? Türkiye’deki her üç jetten biri satılık!

Türkiye’de iş jeti pazarı 2001 krizinden sonra belki de en zor dönemlerinden birini yaşıyor. 2016 yılına kadar altın çağını yaşayan iş jeti pazarında bugünlerde herkes dertli mi dertli… Hava taksi ruhsatı olan firmalar birer ikişer uçaklarını satıp ruhsatlarını iptal ederken özellikle inşaat sektöründe yaşanan  kriz, iş jeti pazarına da doğrudan yansıyor. Şu anda Türkiye’de havacılık, sadece yeni havalimanı ve Türk Hava Yolları özelinde değerlendirildiği için sektörün diğer oyuncularının ne durumda olduğunu ya görmüyoruz ya da görmek istemiyoruz.

Mesela iş jeti pazarı resmen yangın yeri…

Satılan özel jetler, kapatılan genel havacılık işletmeleri, işsiz kalan havacılık çalışanları...

Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösterip iş jeti olan şirketlerin ilk başvurdukları yöntem, ellerindeki milyon dolarlık uçaklarını satışa çıkarmak.

Şu anda 29 iş jetinin satışa çıkarıldığını, bir kısmının satıldığını ve bir kısmının da satılmak için görüşmelerin sürdüğünü biliyorum.

Yakın geçmişte Sabancı ailesine ait Döysa Havacılık’ın, filosundaki son uçak olan Challenger 605’i satarak iş jeti pazarından çekildiğini, aynı şekilde Ülker grubunun da iki uçağını sattığını hatırlatalım.

Türkiye’deki iş jeti pazarında şu anda öylesine derin bir kriz var ki, neredeyse mevcut üç uçaktan biri satılık veya satılmış…

Küçük bir araştırma ile iş jeti pazarında satılık olan uçakları derledim.  İsterseniz bir göz atalım.

Simit Sarayı’nın sahibi Abdullah Kavukçu,  Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’den satın aldığı TC-SPL tescilli Challenger 300 tipi uçağını satıyor.

Galatasaray Kulübü eski Asbaşkanı işadamı Adnan Polat, TC-KHA kuyruk tescilli  Hawker 800XP tipi uçağını satıyor.

Borusan Holding, TC-MLA kuyruk tescilli Embraer Legacy 500 ve TC-DLZ kuyruk tescilli Cessna Citation XLS tipi uçağını satıyor.

ICK Yapı, TC-ICK kuyruk tescilli Challenger 604 tipi uçağını satıyor.

Ankara merkezli Söğüt inşaat, TC-RED ve TC-ICT tescilli Cessna Sovereign tipi iki uçağını satıyor.

Arkas Holding, TC-ARD kuyruk tescilli Challenger 604 tipi uçağını satıyor.

Nurol Holding, TC-SGO kuyruk tescilli Falcon 2000 LX tipi uçağını satıyor.

Skyline Havacılık, Hawker 400XP tipi ve TC-MSK tescilli Sağlık Bakanlığı’na kiraladığı Legacy 600 tipi iki uçağını satıyor.

Ziver Havacılık, TC-NEO kuyruk tescilli Hawker 400 ile birlikte Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nden satın aldığı TC-LAA ve TC-LAB tescilli Citation 5 tiplerindeüç uçağını da satıyor.

Genç İnşaat, TC-GNC kuyruk tescilli Falcon 2000 tipi uçağını satıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi,  TC-DOU tescilli Citation Mustang tipi uçağını satıyor.

Doğuş Grubu’na ait Körfez Havacılık, TC-KHB tescilli Gulfstream 450 modeli iş jetini satıyor.

ST Havacılık'ın sahibi Tarkan Ser, TC-VSR tescilli Embraer Legacy uçağını bir süre önce Rusya’ya sattı.

Demirören Holding, TC-DMR tescilli  Hawker 850XP tipi uçağını iki hafta önce ABD’ye sattı.

Rönesans İnşaat  bünyesindeki Rec havacılık, Gulfstream G450 tipi iki uçağından TC-REC  tescilli olanı sattı ancak uçak bir ay sonra iade edildi. Yeniden müşteri aranmaya başlandı.

Gördüğünüz gibi iş jeti pazarında çok ciddi bir yangın sözkonusu. 100 civarında uçağın olduğu sektörde 30’a yakın uçağın satış listesinde olduğunu düşünürsek, her üç uçaktan birinin satılmak istendiği bir tablo çıkıyor karşımıza.

Tabi yukarıda saydıklarım arasında elindeki uçağını satıp bir başka uçak almak isteyenler de olabilir ancak sektörün içinden deneyimli isimlerden aldığım bilgilerden yola çıkarak, birçok işadamının maddi zorluklar yaşadığı için ya da ekonomik belirsizlik ortamında bir süre risk almamak adına havacılıktan çekilme kararı aldıklarını da unutmayalım.

ETHEM SANCAK’IN GÖZÜ JET TERMİNALİNDE!

Bu arada İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecinde özellikle Atatürk Havalimanı’nda konuşlanan özel jet işletmeci ve sahiplerinin, o bölgedeki hangarların akibetinin belirsiz olmasından dolayı kafalarının karışık olduğunu ve bunun da satış kararlarında etkili olduğunu ifade etmeliyim.

Hazır yeri gelmişken,  sektörde konuşulan bir kulis bilgisini de aktarayım. İddiaya göre, Atatürk Havalimanı’ndaki havayolu şirketleri İstanbul Havalimanı’na taşındıktan sonra işletmeci firma TAV’ın da işletme sözleşmesi fesh edilecek. Genel havacılık terminalini de işleten TAV’ın sözleşmesinin feshedilmesinden sonra, buradaki işletmeyi devralmak için işadamı Ethem Sancak ve Bonair’in ortak bir çalışma yürüttüğünü ve fesih sonrasında genel havacılık terminalinin işletmesini alabilmek için şimdiden sıkı bir çalışma içerisine girdiğini de dipnot olarak aktarayım.

Ne oluyor? Türkiye’deki her üç jetten biri satılık!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Tako65 ~ 7 ay önce
25 senedir özel havaaracı alım satım sektörünün içindeyim , belli dönemlerde özel jet iç pazarının dinamizmi değişebiliyor ve kendini yeniliyor , giden uçakların yerine daha yenileri geliyor ve gelecektir . Türkiye coğrafik konumuna göre özel jet ve helikopter pazarında ciddi bir potansiyel dir ve hacim ve araç adeti olarak da mutlaka büyütecektir . Bunu hep beraber göreceğiz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok canim ~ 7 ay önce
Ondan değil. Batıyoruz. Ondan.
kerocan ~ 7 ay önce
ah işte şimdi fetöcü pilotlar işsiz kalacak. yazık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuru be ~ 7 ay önce
Kocum Ethem, iktidar gucu arkanda. Meydan sana kaldi. Alemin krali sen oldun. Ama her yukselisin bir dususu olur. Zaman varken tadini cikar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin Yılmaz ~ 7 ay önce
Burayı aldıktan sonra Bursa-İstanbul arasında dolmuş tarzı, kolay inilip binilen hava köprüsü kurulsa acaip olur. Özel izinle, bence olmayacak şey değil. Kimse itiraz etmez. Her yarım saatte 15 dk da bir, 50-60 kişilik uçaklar. 100 TL. Cayır cayır çalışır. Mısır'da Dash 8'ler bile hala 50 yaşında uçaklar ( PAS - Petroleum Air Services ), turistik bölgeler arasında iş yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liste eksik olmuş ~ 7 ay önce
Murat Bey haberiniz gerçekten güzel olmuş ama satışta olupda listenizde olmayanları da ben ekliyeyim listenize: 1- Hawker 840XP, TC-SBL 2- Hawker 4000, TC-NRN 3- Global 5000, TC-KRM 4- Global Express XRS, TC-YYA 5- Gulfstream G450, TC-IPK 6- Cessna Sovereign, TC-OYD 7- King Air 250, TC-OZK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laz ~ 7 ay önce
Eksik ve yanlis bilgi ucaklar yenilenmek icin satiliyor 2 yada 3 tanesi haric

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum nasıl siliniyor baskan ~ 7 ay önce
Aiport haberaltına yorum yaptım silemiyorum yardımcı olur musun
Haber eksik ~ 7 ay önce
ST havacılık legacy sattı global aldı, Demirören Hawker sattı gulfstream aldı. Bunlar gibi Daha iyileri almak için satanlar da var. Bunları da yazalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 7 ay önce
Dostum ST Havacılık demişssin ama gerçek sahibinin Tarkan Bey değil Yunanlı bir işadamı olduğunu da keşke soyleseydin. E Demirören grubunun ne olduğunu bugün 2 yaşında ki çocuk dahi biliyor. Haber tam doğruları yazmış haber için de sadece Demirören grubunu referans gösterip mevcut ortam da iyiler gibi çıkarım yapmak gerçekten büyük haksızlık olur. İnsanlar bir bir işsiz kalıyorlar ki bunlar bilinenler henüz off market uçaklar da var ekibini çıkaran ama markete çıkmayan.
Panik yok ~ 7 ay önce
Daha iyi jetler alacaklar da ondan hepsi satıyor. Durum bundan ibaret, yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Panik yok derken!! ~ 7 ay önce
Bir çok insanın işsiz kaldığı bir ortam da hala panik yok demek. Senin tuzun kuru olabilir ama şu anda havataksi tarafında tüm personel kan ağlıyor geceleri uykuları kaçıyor.
boş yapmayın! ~ 7 ay önce
Dövizin yükselmesiyle bakım uçuş planlamalar üst tavan yaptı. Sırf pilot hostes maaşı bile bel büküyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özkan Altıntaş ~ 7 ay önce
Sevgili Murat kalemine sağlık http://www.turkiyeturizm.com/jetini-satan-satana-zapsu-demiroren-polat-57567h.htm

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000