25 Nisan 2011, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • kendi ülkesinin insanını nı eğitmeyen eğitene de karşı çıkan bir milletiz,biz Hazarfen i sürgüne gönderen Osmanlı torunuyuz.gelişime kapalı ,başkasının öğrenmesine engeliz.teknikerlere laf atan arkadaş (denizin 10 metre üstünde giderken değil şimdi düşün)kaç tane türk malı uçak war? kaç tane uçak motoru war ? kendin bişe yapamıyo san başkasının güvenini sarsma M.Kemal bile gitmemiş diğer ülkelere beni türk doktorlarına emanet edin demiş benden de sana tavsiye Türk uçaklarına binme o zaman hangi millete güveniosan oraya git .git de bizde yolumuza bakalım ülke olarak...
  • BOŞUNA OYA BEY DEMEMİŞLER. OYA BEY EĞİTİMLE MOTİVASYONU HEP BİRLİKTE DÜŞÜNDÜ. ÇALIŞANLARA ARKADAŞLARIM DEDİ. BURADADA AYNI ŞEYE İŞARET EDİYOR. ÖĞRENMEDEN BİRŞEY OLMAZ DİYOR.
  • Sivil Havacılık, isteme. Çünkü yok! Ticari Havacılık de. Kaç bin tane 4 ila 8 kişilk uçağımız var ki, SİVİL HAVACILIK olsun? 88 yılda "DENİZ UÇAKLARI YÖNETMELİĞİNİ" çıkaramamışız, hangi "SİVİL HAVACILIK"?
  • bu gün kolayca karar verenler, kolayca yetiştirdikleri teknisyenlerin, gelecekte bir gün hiç zorlanmadan onların yada sevdiklerinin bindikleri uçak hakkında kolayca karar vereceği gün . geç kalmış olacaklar, çünkü çoktan koltuğa oturmuş kahvelerini yudumlamış ve okyanus üzerinde yerden 10 km yukarda başlarına geleceği beklemeye başlamış olacaklardır.Hakkımızda ve Türk sivil havacılığı hakkında hayırlısı diyelim.
  • BİLGİ; GÜÇTÜR, GÜVENDİR, KALİTEDİR...BİLGİ; TECRÜBEDİR, MÜKEMMELİKTİR.BİLGİ; KALİTELİ BİR HAYATIN YAŞANMASIDIR...BİLGİNİN ''DEĞERLİ'' OLDUĞU BİR SİVİL HAVACILIK İSTİYORUM.
  • Olayın başlangıç noktası otellerdir.Bugün Ege ve Akdeniz yöresinde otel çalışanların %80 i yabancı ülke vatanadaşıdır ve polis ve jandarma baskınında hepsi bornoz giydirilip otelde kalıyor gibi gösterilmektedir.Ee havacılık sektörünün başı kel mi?Olaya yabancı pilotla giriş yaptılar , baktılar koyun milletten ses yok eh durmak yok yola devam dediler ve teknisyenlere geldiler.Yazıldığı gibi sırada ATC , uçuş harekat uzmanı velasıl Türkiye'de havalimanında çalışan olmak için EU pasaportu istenmeye başladığı gün bu işlem tamamlanmış olacak.Artık o noktadan sonra yerli damacana bulabilirseniz soğuk su içersiniz.
  • EGER BANA DOKUNMAYAN YILAN BIN YASASIN MANTIGIYLA ISLERI YURUTMEYI DEVAM ETTIRIRSEK O YILANIN BASI EZILMESSE BIRLIK OLUNUP O YILANIN BIR GUN HERKEZI SOKACAGI KESIN SIRA TEKNIK EKIPTE. DEDIGIM GIBI SIRADA ATC LER VAR. YAPILAN UYGULAMALARIN HEPSI GIREMIYECEGIMIZ BIR ORGINAZYONUN BIZE DAYATMALARI. BIZDE HERSEYE OK. DIYORUZ. AMA SU BILINMELI BU ORGANIZASYON KENDI INSANLARINA IS IMKANI SAGLAYABILMEK AMACLI KURULMUS BIR DUZEN BIZDE BU DUZENE UYUYORUZ. KENDI VATANDASIMIZA IS VERECEGIMIZE YABANCIYA EN IYI SARTLARDA IS ORTAMI HAZIRLAYIP HADI GEL CALIS DIYORUZ.
  • SADECE TEKNISYENLERMI BURADA BU KONUYLA ILGILI YAZI YAZAN KOSE YAZARLARI NEDEN YAZILAR YAZMADILAR. BOYLE IS OLURMU DIYE. CUNKU RAHATTILAR ONLARA BIR DAYATMA YOKTU CUNKU. AMA NE OLDU SIRA TEKNISYENLERE GELDI SIRADA KIMLER VAR ATC DE GOREVLI ARKADASLAR VAR. SIRADA DAHA KIMLER VAR BILINMEZ. AMA SUNU UNUTMAYALIM HEPIMIZ ARKADASLAR AYNI GEMIDEYIZ.
  • EVET SIRA TEKNISYENLERE GELDI. SIRADA YABANCI UYRUKLU TEKNISYEN ITHAL EDECEGIZ. NE DIYE YETKILI LISANSI TEKNISYENIMIZ YOK DIYEE. SIMDI IGNE TEKNISYEN ARKADASLARA BATMAYA BASLAYINCA BAGIRMAYA BASLADILAR OLURMU BOYLE SEY DIYE. HAVAYOLLARINDA UCAN BIR KAPTAN OLARAK NEDEN ACABA BIZ PLOTLARA YAPILAN DAYATILAN SINAVLAR ICIN SESLERINI BIRAN OLSUN CIKARMADILAR.
  • BU İŞE YİRMİBEŞ YILINI VERMİŞ BİRİSİ OLARAK BU İŞLERİ ANLAYAMAYACAĞINIZ KADAR APTALCA BULUYORUM. E.A

Modül Sınavlarına Nasıl Hazırlansınlar?

Teknisyenlik; sürekli öğrenmek, anlamak, bilmek, uygulamak, yapmak ve öğretmek işidir. İyi teknisyen olmak kolay değildir. 

Hizmette “motivasyon” çok ciddi bir önem taşımasına rağmen, özellikle teknik hizmetlerde ıskalanmaktadır. Oysa, teknik hizmette; motivasyon ve başarı ayrılmaz ikilidir. Bu ikiliyi bireysel gelişim, öğrenmek, belirlenen hedeflere ulaşmak besler. Birey yaptığı işi öğrendikçe kendini rahat hisseder, geliştikçe sorun çözmeye başlar, ustalaşır ve ardından öğrendiklerini aktarma dönemi başlar.

Yönetimler sahne arkasını, başka bir deyişle işin mutfağı göremeyebilirler, ya da gördüklerini hissettirmeyebilirler. Oysa uçak bakım hizmeti tam anlamıyla takım olmayı gerektirir. Takımda sahne arkası/mutfak ve diğer tüm roller birbirini tamamlar. Takım üyeleri rollerini benimseyip, geliştikçe, koydukları hedeflere ulaştıkça, takımın başarısı artar. Bunları dile getirme nedenim genç teknisyen arkadaşlarımın motivasyonuna destek olmak. Biliyorsunuz motivasyon “isteklendirme, hareketlendirme” anlamına geliyor.

Ulaştırma Bakanlığımızın 2000’li yıllarda izlediği havacılığı teşvik politikaları uçak teknisyeni yetiştirilmesini de hızlandırmıştır. Teknisyen eğitimini hızlandırmak, beklenen eğitim kalitesini yakalamak için bilgi teknolojilerinin gelişim programlarına yerleştirilmesinde yarar vardır. Bir süredir modül sınavlarına giren teknisyen arkadaşların sorunlarını dinliyorum. Özellikle 3’lü vardiyalı teknisyenler ciddi sorunlar yaşıyorlar. Yoğun çalışma tempoları kurslara katılma olanaklarını sınırlıyor. 15 yıl önce aynı sorunları yaşıyorduk, bunca değişime rağmen aynı sorunlar şimdi de devam ediyor.

Bu sorunları aşmak, öğrenmeyi yaygınlaştırmak, motivasyonu artırmak için 2000’li yılların başında CBT’leri (Computer Based Training) devreye almış ve uçak teknisyeni arkadaşların kullanımına açmıştık. Elimizdeki az sayıda aptal (dummy) terminalleri sadece uçak teknisyenlerine değil tüm THY çalışanlarına sunmuştuk. Rezervasyonla tahsis yapıyorduk. CBT programlarını Meslek Liselerine de taşımıştık. Onbeş yıl öncesinin olanakları sınırlıydı, program lisanslarını yenilemek, programları kopyalamak zordu. Katılımcıları kontrol etme, izleme, başarıyı değerlendirme tam anlamıyla gerçekleştirilemiyordu. Kullanıcılar yabancılık çekiyordu. Sistem basit değildi. Basitleştirmek için kullanma kılavuzları hazırlamıştık. Teknisyen arkadaşlara bulundukları her konumdan -atölyeden, ofisten, evden- sisteme erişe imkanı veremiyorduk. Bırakın interneti intranete bile erişim yaygın değildi. Çıtayı yükseğe yerleştirmiştik.

Hatta bizim iddiamız bütün kurumdaşlarımızın uçağın nasıl uçtuğunu anlamasıydı. Bir havayolu şirketinin ana fonksiyonlarının tüm çalışanlar tarafından anlaşılmasını önemsiyorduk.

Başladığımız projenin bir kısmı bizden sonra gerçekleştirildi, bazı konular e-öğrenme ile web ortamına taşındı. Ancak, ne kadar başarılı olduğu konusunda endişeler var. Diğer taraftan 01 Kasım 2010 tarihinden itibaren Uçuş Eğitim Başkanlığı tarafından e-Learning sisteminin kullanıma açıldığını öğrendik.
Bugünün web teknolojilerine baktığımızda “uzaktan öğrenme metodolojilerinin” havacılığın tüm fonksiyonları için bir yardım menüsü olarak değerlendirilmesi her açıdan yararlı olacaktır. Özellikle, kendini geliştirmek isteyen, ileri hedefler koyan genç teknisyenlere yol göstererek destekleyecektir. Bu bağlamda uzaktan öğrenme yapılarının:

*“ATA Chapter” konularını öğrenme
*Modülleri öğrenme
*Modül sınavlarına hazırlananlara çalışma imkânı sağlayacak şekilde düzenlenmesi gündeme gelmektedir.
 
Uzaktan öğrenme metodolojilerinin en bilineni kitap ya da ders notlarıdır. Ancak “uçak bakımında” bilgilerin güncel olmasının hayati önemi vardır. Kişilerin güncel bilgiye erişmesi açısından da internet önem taşımaktadır. İhtiyaç duyulan teknisyen sayısı arttıkça yüzyüze eğitimle bu ihtiyacı karşılamak güçleşmektedir. Bizim önerdiğimiz uzaktan öğrenme teknolojisi, yüz yüze eğitime bir alternatif değil geleneksel yöntemlerle çözülemeyen öğrenme sorunlarına çare ve destek niteliğini taşımaktadır. 

Uzaktan eğitim kavramı yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzaktan eğitim, fiziksel olarak ayrı ortamlarda yer alan öğretme ve öğrenme süreçlerini tanımlar. Hatırlarsanız uzaktan eğitim önceleri “mektupla öğretim” ile eş anlamlı olarak kullanılırken daha sonra televizyon ile birlikte kullanılmıştır. Ardından video, telekonferans, görüntülü konferans sistemleri, e-mail ve interneti de içeren iletişim teknolojileri ve farklı yazılımlar yardımıyla geliştirilmiştir. Uzaktan öğrenmenin etkileşimli tasarlanmasında deneyimli teknisyenlerden (eski/emekli baş teknisyenler) yararlanılmalıdır. Sektörün eğitim ve gelişim öncüsü olan Türk Hava Yolları Eğitim Akademisinin -Eğitim Başkanlığının- UTED ile işbirliği yapmasında sayılamayacak kadar fayda vardır. Katılımcı anlamadığını sorabileceği, tartışabileceği, başvurabileceği bir “bileni” karşısında bulabilmelidir.

Internet ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler uzaktan eğitimde maliyetin düşürülmesinin yanı sıra, zengin görsel materyal kullanımı ve eşzamanlı-farklı zamanlı uygulama olanakları da sağlamıştır. Eğitim ve gelişimde en gerekli parametre etkileşim ve iletişimdir. Genel olarak bakıldığında basılı materyaller, işitsel araçlar, televizyon ve web teknolojileri ile bilişim teknolojileri, uzaktan eğitimde iletişim ortamları olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzaktan eğitim programını tasarlarken hangi teknolojilerin ve ne tür etkileşim unsurlarının kullanılacağına doğru karar verilmeli, aktarılmak istenen bilginin kurgusu ihtiyaca uygun olarak yapılandırılmalıdır.

En iyi öğrenme araçlarından biri sınavdır. Nasıl çalışmalı, nasıl öğrenmelinin cevabını sınavlar gösterir. Örneğin, ben, her dersimin sonunda, derste öğrenmelerini amaçladığım temalarla ilgili sınav sorularını öğrencilerimle birlikte oluştururdum. Yılsonu sınavında da birlikte hazırladığımız sorulardan sorardım.

Bu konuyu ele almama neden olan, modül sınavlarını başaramayan teknisyenlerin bu darboğazını sizinle paylaşmak istiyorum. EASA dönüşümü ile ortaya çıkan yeni yapılanma; modül veya kısıtlama kaldırma sistemini getirdi. Pek çok teknisyenin tip kursları ve teknik temel eğitimleri bulunmasına, bilfiil işi yapıyor olmalarına rağmen sınav engelini aşamıyorlar. Motivasyonları düşüyor. Hedeflerini kaybetmeye başlıyorlar… Söz konusu teknisyen arkadaşların yaşadıkları güçlüklerini aşağıda sıralıyorum:

*3’lü vardiyada çalıştıkları için eğitim olanaklarından faydalanamıyorlar
*Sorumlu oldukları modüllerin eğitimini alamıyorlar
*Hazırlanmak için ellerinde güncel dokümanlar bulunmuyor, güncel dokümanlara erişemiyorlar
*Bilgilerini tazeleyemiyorlar
*Başarı barajı 75 olmasına rağmen bir türlü 65-70’i aşamıyorlar
*Bir sonraki sınav 3 ay sonra açıldığından kısır döngü başlıyor
*Sınavda hangi yanlışları yaptıklarını bilemiyorlar

Bu konuda öneriler ise şöyle:

*Sınav saatleri vardiya saatleri dikkate alınarak planlanabilir mi?
*Modüllerin en güncel haline internet üzerinden hazırlanılabilir mi?
*İnternet üzerinden alınacak modüllere çalışırken, testlerle öğrenme kolaylaştırılıp, içselleştirilebilir mi?
*Tamamlanan modüllerden sonra “Soru Havuzundan” sınava ön hazırlık testi yapılabilir mi?
*Soru havuzu, çalışabilmeleri için teknisyenlere belli sürelerde açılabilir mi?
*Sınav ücretleri bir kere daha gözden geçirilebilir mi?
*Sınavda hangi soruları yapamadıklarını, nerede yanlış, nerede doğru yaptıklarının kendilerine açıklanması mümkün olabilir mi?

"Kişinin zayıf yönleriyle uğraşacağınıza o kişideki cevherleri keşfetmeye zaman harcayın. Böylece onlardaki gizli kalmış potansiyeli ortaya çıkartır ve onlardan daha çok yararlanırsınız." (Peter Drucker)

Modül Sınavlarına Nasıl Hazırlansınlar?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

Misafir ~ 8 yıl önce
kendi ülkesinin insanını nı eğitmeyen eğitene de karşı çıkan bir milletiz,biz Hazarfen i sürgüne gönderen Osmanlı torunuyuz.gelişime kapalı ,başkasının öğrenmesine engeliz.teknikerlere laf atan arkadaş (denizin 10 metre üstünde giderken değil şimdi düşün)kaç tane türk malı uçak war? kaç tane uçak motoru war ? kendin bişe yapamıyo san başkasının güvenini sarsma M.Kemal bile gitmemiş diğer ülkelere beni türk doktorlarına emanet edin demiş benden de sana tavsiye Türk uçaklarına binme o zaman hangi millete güveniosan oraya git .git de bizde yolumuza bakalım ülke olarak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BOŞUNA OYA BEY DEMEMİŞLER. OYA BEY EĞİTİMLE MOTİVASYONU HEP BİRLİKTE DÜŞÜNDÜ. ÇALIŞANLARA ARKADAŞLARIM DEDİ. BURADADA AYNI ŞEYE İŞARET EDİYOR. ÖĞRENMEDEN BİRŞEY OLMAZ DİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sivil Havacılık, isteme. Çünkü yok! Ticari Havacılık de. Kaç bin tane 4 ila 8 kişilk uçağımız var ki, SİVİL HAVACILIK olsun? 88 yılda "DENİZ UÇAKLARI YÖNETMELİĞİNİ" çıkaramamışız, hangi "SİVİL HAVACILIK"?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu gün kolayca karar verenler, kolayca yetiştirdikleri teknisyenlerin, gelecekte bir gün hiç zorlanmadan onların yada sevdiklerinin bindikleri uçak hakkında kolayca karar vereceği gün . geç kalmış olacaklar, çünkü çoktan koltuğa oturmuş kahvelerini yudumlamış ve okyanus üzerinde yerden 10 km yukarda başlarına geleceği beklemeye başlamış olacaklardır.Hakkımızda ve Türk sivil havacılığı hakkında hayırlısı diyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BİLGİ; GÜÇTÜR, GÜVENDİR, KALİTEDİR...BİLGİ; TECRÜBEDİR, MÜKEMMELİKTİR.BİLGİ; KALİTELİ BİR HAYATIN YAŞANMASIDIR...BİLGİNİN ''DEĞERLİ'' OLDUĞU BİR SİVİL HAVACILIK İSTİYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Olayın başlangıç noktası otellerdir.Bugün Ege ve Akdeniz yöresinde otel çalışanların %80 i yabancı ülke vatanadaşıdır ve polis ve jandarma baskınında hepsi bornoz giydirilip otelde kalıyor gibi gösterilmektedir.Ee havacılık sektörünün başı kel mi?Olaya yabancı pilotla giriş yaptılar , baktılar koyun milletten ses yok eh durmak yok yola devam dediler ve teknisyenlere geldiler.Yazıldığı gibi sırada ATC , uçuş harekat uzmanı velasıl Türkiye'de havalimanında çalışan olmak için EU pasaportu istenmeye başladığı gün bu işlem tamamlanmış olacak.Artık o noktadan sonra yerli damacana bulabilirseniz soğuk su içersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
EGER BANA DOKUNMAYAN YILAN BIN YASASIN MANTIGIYLA ISLERI YURUTMEYI DEVAM ETTIRIRSEK O YILANIN BASI EZILMESSE BIRLIK OLUNUP O YILANIN BIR GUN HERKEZI SOKACAGI KESIN SIRA TEKNIK EKIPTE. DEDIGIM GIBI SIRADA ATC LER VAR. YAPILAN UYGULAMALARIN HEPSI GIREMIYECEGIMIZ BIR ORGINAZYONUN BIZE DAYATMALARI. BIZDE HERSEYE OK. DIYORUZ. AMA SU BILINMELI BU ORGANIZASYON KENDI INSANLARINA IS IMKANI SAGLAYABILMEK AMACLI KURULMUS BIR DUZEN BIZDE BU DUZENE UYUYORUZ. KENDI VATANDASIMIZA IS VERECEGIMIZE YABANCIYA EN IYI SARTLARDA IS ORTAMI HAZIRLAYIP HADI GEL CALIS DIYORUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SADECE TEKNISYENLERMI BURADA BU KONUYLA ILGILI YAZI YAZAN KOSE YAZARLARI NEDEN YAZILAR YAZMADILAR. BOYLE IS OLURMU DIYE. CUNKU RAHATTILAR ONLARA BIR DAYATMA YOKTU CUNKU. AMA NE OLDU SIRA TEKNISYENLERE GELDI SIRADA KIMLER VAR ATC DE GOREVLI ARKADASLAR VAR. SIRADA DAHA KIMLER VAR BILINMEZ. AMA SUNU UNUTMAYALIM HEPIMIZ ARKADASLAR AYNI GEMIDEYIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
EVET SIRA TEKNISYENLERE GELDI. SIRADA YABANCI UYRUKLU TEKNISYEN ITHAL EDECEGIZ. NE DIYE YETKILI LISANSI TEKNISYENIMIZ YOK DIYEE. SIMDI IGNE TEKNISYEN ARKADASLARA BATMAYA BASLAYINCA BAGIRMAYA BASLADILAR OLURMU BOYLE SEY DIYE. HAVAYOLLARINDA UCAN BIR KAPTAN OLARAK NEDEN ACABA BIZ PLOTLARA YAPILAN DAYATILAN SINAVLAR ICIN SESLERINI BIRAN OLSUN CIKARMADILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BU İŞE YİRMİBEŞ YILINI VERMİŞ BİRİSİ OLARAK BU İŞLERİ ANLAYAMAYACAĞINIZ KADAR APTALCA BULUYORUM. E.A

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000