28 Kasım 2016, Pazartesi
Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com
  • Oğuz bey öncelikle hayırlı olsun,yazılarınızı ilgiyle takip edeceğim,ilk yazınızın konusunu da anlamlı buldum, son zamanlarda biz eskilerin hep konuştuğumuz bir konuyu seçmişsiniz, başarılar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.
  • Hayırlı olsun.Zaman içinde kalemini birilerine esir etmezsin inşallah.
  • Abim , duydum uzuldum ama gordum simdi mutluyum . Kose yazini zevkle okudum . Ilk yillarimda hatta ilk gunlerimde bana uniformani vermistin Ucus a gidebileyim diye . Sen ve senin gibiler bize gercekten lazim . Yeni yazini sabirsizlikla bekleyecegim.
  • Harika sizi burda görmek çok güzel..büyük büyük başarılar diliyoruz..
  • Hayırlı olsun başarılar dilerim.Sektörün içinden gelmek budur tespitler nokta atışı kimseyi kırmadan yapıcı teşekkürler
  • Hocam sayenizde tekrar airporthaber.com müdavimi olacağım. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.
  • Duruşunuz gibi kaleminizde kaliteli , yeni köşeniz hayırlı olsun Hocam
  • Atatürk havalimanındaki terör saldırında yaralanan personellerin Hakkı'nı kim arayacak neden Thy yaralıları teselli edip bünyesine almıyor bırakınki gazilik ünvanı bile vermiyorlar.
  • Şirket çalışanlardan ibarettir. Çalışanlarının mutluluğunu sağlayamayan bir işin başarılı olması mümkün değildir. Ekibinizi övün, çok fazla eleştirmeyin. Her sabah tutkuyla işe gelmelerini sağlayın. [Richard yönetici işe alırken CV’den çok, çalışanlarını ne kadar motive edebileceğine öncelik veriyor.] – Çalışanlarınız [kendisine inanan ve donanımlı kişiler] sahip olduğunuz markaların ve misyonun bir parçası olmalılar. Büyürken onlara adil davranmak çok önemli. Bu, onların daha sonra da yanınızda olmalarını sağlar. Başarısızlığının nedenini lider kendisinde aramalı. Liderler başarılıysa herkes başarılı olacaktır. [Richard zengin olmadan önce, herkesin aksine kendine başarısız olmuş bir işadamını örnek almış: iç hatlara girerek bir ilki deneyen Sir Freddy Locker. Onun kurduğu Locker havayolları British Airways ile rekabet edemeyip kapatırken Locker’ın yaptığı hatalardan çok sayıda ders çıkarmış.] Sir Richard Charles Nicholas Branson/virgin Grup Kurucusu
  • oğuz abi senin gibi bir beyefendiden eğitim alarak yola çıktığımız için çok şanslıydık. başarılar dilerim

Kurumsal Bağlılık ve Kurumsal Karlılık

Sevgili Airporthaber Okurları,

Bundan böyle bu köşede, belirli periyotlarla sizlerle buluşacak olmanın keyfini ve haklı gururunu yaşıyorum. Köşemde sizlerle yapacağım paylaşımlarda naçizane amacım, bir yandan sizleri sivil havacılıkla ilgili güncel gelişmelerden haberdar etmek, diğer yandan sektörün mevcut sorunlarına ve ihtiyaçlarına farklı açılardan bakmaya çalışarak çözüm üretimine katkıda bulunmak olacaktır. Bu doğrultuda, sizlerin de görüş ve önerileriniz elbette ki, yeni fikirler üretmek adına bizlere yol gösterici olacaktır. Katkınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir kurumun kültürü değiştirilebilir mi? Değiştirmek karlılık getirir mi?

Elbette ki, bir kurumun bünyesinde oluşabilecek kültürel bir değişim aylardan ziyade yıllar içinde ölçülebilecek bir süreçtir. Öte yandan, bir kurumun kültürünü değiştirmek son derece zordur, ama imkansız değildir. Bilim insanları, bu konudaki gereklilikleri şu şekilde sıralamışlar:

Kurum içinde yeni ritüeller başlatmak, yeni değerleri destekleyici ödül sistemleri oluşturmak, yeni değerleri benimseyen çalışanları göreve seçmek ve teşvik etmek, iş rotasyonları yapmak ve çalışanlarına yönelik oluşturduğu sınırlamalarla mevcut alt kültürleri zayıflatmak.

Oysa ki, kurum kültürü ancak yüksek etik standartları ile destekleniyorsa güçlenir ve çalışanların davranışları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olur. Hata yapana toleransın olduğu, saldırgan yapıdaki stratejik kararların minimum düzeyde uygulandığı, maddi varlıklar kadar kurum içindeki çalışanların da önemli olduğu bir kurum kültürüdür etik olan.

Geçmişten günümüze, çalışanının ihtiyaçlarını ve sorunlarını görmezden gelerek, yalnızca kazançlarını hızlı bir şekilde arttırmak için yöneticilerine baskı yapan firmaların saldırgan kültürlerinin, bünyelerinde etik dışı davranışlara neden olduğu ve bu firmaların çöküşüne etki ettiği görülmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğum riskler ne yazık ki, havacılık sektörü için de geçerli bir durumdur. Bu sebeple, sektörün içinde yer alan profesyonel yöneticilerin bulundukları işletmelerde, özellikle işe uygun personelin istihdamı, ücretlendirme, çalışanın performansının değerlendirilmesi, ödül-ceza uygulamaları gibi çalışanı doğrudan ilgilendiren konularda, ilk başta karlılıkmış gibi görünen, ancak orta ve uzun vadede kuruma çok daha büyük zararlar getirebilecek agresif yapıdaki stratejik yaklaşımlardan sakınması gereklidir.

Kurum kültürünün çalışanın kurumsal bağlılık düzeyi, performansı ve memnuniyeti üzerinde çok büyük etkisi vardır ve çalışanın da müşteri yani yolcu üzerinde… Ve “mutlu yolcu” demek, kazanç demektir, bu da bir havayolunun varlığını idame ettirmesi için gerekli olandır.

Temennim, havayolu işletmelerinde ve bağlı kurumlarda görev yapan tüm yöneticilerimizin bu perspektiften bakarak, her şeyden önce çalışanına sahip çıkması yönündedir.

En derin saygılarımla,

Oğuz Sönmezoğlu

Kurumsal Bağlılık ve Kurumsal Karlılık

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Gönül Sönmez ~ 3 yıl önce
Oğuz bey öncelikle hayırlı olsun,yazılarınızı ilgiyle takip edeceğim,ilk yazınızın konusunu da anlamlı buldum, son zamanlarda biz eskilerin hep konuştuğumuz bir konuyu seçmişsiniz, başarılar dilerim. Sevgi ve saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kalem ~ 3 yıl önce
Hayırlı olsun.Zaman içinde kalemini birilerine esir etmezsin inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YILDIRAY ~ 3 yıl önce
Abim , duydum uzuldum ama gordum simdi mutluyum . Kose yazini zevkle okudum . Ilk yillarimda hatta ilk gunlerimde bana uniformani vermistin Ucus a gidebileyim diye . Sen ve senin gibiler bize gercekten lazim . Yeni yazini sabirsizlikla bekleyecegim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail uguz ~ 3 yıl önce
Harika sizi burda görmek çok güzel..büyük büyük başarılar diliyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A A ~ 3 yıl önce
Hayırlı olsun başarılar dilerim.Sektörün içinden gelmek budur tespitler nokta atışı kimseyi kırmadan yapıcı teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kursiyer ~ 3 yıl önce
Hocam sayenizde tekrar airporthaber.com müdavimi olacağım. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uğur ~ 3 yıl önce
Duruşunuz gibi kaleminizde kaliteli , yeni köşeniz hayırlı olsun Hocam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaralı ~ 3 yıl önce
Atatürk havalimanındaki terör saldırında yaralanan personellerin Hakkı'nı kim arayacak neden Thy yaralıları teselli edip bünyesine almıyor bırakınki gazilik ünvanı bile vermiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rx/98 Mustafa ~ 3 yıl önce
Şirket çalışanlardan ibarettir. Çalışanlarının mutluluğunu sağlayamayan bir işin başarılı olması mümkün değildir. Ekibinizi övün, çok fazla eleştirmeyin. Her sabah tutkuyla işe gelmelerini sağlayın. [Richard yönetici işe alırken CV’den çok, çalışanlarını ne kadar motive edebileceğine öncelik veriyor.] – Çalışanlarınız [kendisine inanan ve donanımlı kişiler] sahip olduğunuz markaların ve misyonun bir parçası olmalılar. Büyürken onlara adil davranmak çok önemli. Bu, onların daha sonra da yanınızda olmalarını sağlar. Başarısızlığının nedenini lider kendisinde aramalı. Liderler başarılıysa herkes başarılı olacaktır. [Richard zengin olmadan önce, herkesin aksine kendine başarısız olmuş bir işadamını örnek almış: iç hatlara girerek bir ilki deneyen Sir Freddy Locker. Onun kurduğu Locker havayolları British Airways ile rekabet edemeyip kapatırken Locker’ın yaptığı hatalardan çok sayıda ders çıkarmış.] Sir Richard Charles Nicholas Branson/virgin Grup Kurucusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
125 ~ 3 yıl önce
oğuz abi senin gibi bir beyefendiden eğitim alarak yola çıktığımız için çok şanslıydık. başarılar dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000