07 Eylül 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • SunExpress, her ne kadar bu iki dev şirketin ortaklığı olsa da karıyla ve zararıyla kendisi yüzleşen, ticari açıdan bağımsız bir şirkettir. AnadoluJet için hizmet veren uçak sayısının dahi gerçeği yansıtmadığı bir yazının yayınlanmasına müsade edilmesi AirportHaber'e, bu yazıyı dikkate alarak eleştirel yorumlar yapmak da sektör içinden arkadaşlara pek yakışmamış.
  • Pandemi başlangıcında ve sonrasında tamamen dışlanmış, işten atılmakla tehdit edilmiş, süreçle ilgili hiç bilgilendirilmemiş , hor görülmüş , neredeyse tamamen parasız bırakılmış, alacaklı bankalarla ve haciz memurlarıyla baş başa bırakılmış, birkaç saat uçuş için evlerinde ay boyunca boşu boşuna bekletilmiş , adeta yevmiyelik işçi durumuna düşürülmüş ,sonrasında maaşları yarı yarıya indirilmiş, motivasyonlarını ve aidiyet duygularını tamamen yitirmiş bu çalışan grubuyla bu Thy nereye kadar gidebilir, ne yapabilir!?
  • SXS'in Almanya'dan ve Almanya'ya taşıdığı yolcu ya tatile gelen Almandır ya da memlekete ziyarete gelen Almanya vatandaşı Türklerdir. Senin söylediğin LH hub'ını besleyecek yolcu SXS iş modelinde yok. bilmeden işkembeden sallamayın.
  • Bu krizin diyetini Eurowings, SXD'yi kapatarak ve 1500 kisiyi kapının önüne koyarak ödedi.THY'deki meslektaşlarımız ise "hem ...im .mda , hem canım cennette olsun" modundalar.Bu krizde size seçenek sunuldu beyler: Ya maaş indirimi ya da aynı maaş ile devam edildiğinde çalışanların işine son verilmesi , çalışan sayısının azaltılması. Farklı bir durum var ise bunun hesabını SXS çalışanlarından ziyade Türkiye'de tek sendikalı havacılık çalışanları olarak hesabını sarı sendikaya sormalısınız.Soramayıp dün her gün çalışma arkadaşlarınızın arkasından burada atıp tuttuğunuz gibi ( bkz.Kabin AŞ) gelip burada SXS çalışanlarının alınterlerine dil UZATAMAZSINIZ.Çalışın, kar edin , liyakata önem verin, sizin de olsun.Bunları yapamıyorsanız bir zahmet aranızdaki torpilliler Merkez Bankası'na rica ediversin de maaşlarınız için matbaayı çalıştırsınlar , dünyada dolar endeksi düşerken TL dolar karşısında değer kaybetsin.Belki bu açlığınıza derman olur.
  • Kabin personeli arasinda daglar kadar fark var. thy’yi gozden dusuren kabin personelidir
  • Sxs türkiye de koltuk başına en düşük maliyetle uçan şirket, pgs dan bile daha düşük. Bunun olması için şirketin iyi yönetilmesi gerkeiyor ve sxs sürekli ceo değiştirse de büyümeye ve gelişmeye devam etti, kurumsallın üst düzeyde. Ayt dal bjv ve birçok anadolu meydanından ab destinasyonlarına yüksek dolulukta uçuşlar yapıyor, stratejik anlamda başarı sağladı. Kimse işler iyiken sxs de çalışanların maaşını konuşmazken kötüyken dillere dolanması acizliktir. Thy fo sunun 40 k kazandığı dönemlerde atlasta 12 k alan sxs de 18k alan fo yu kimse konuşmadı. Yıllr yılı edindiği mali gücü covid sürecinde çalışanlarının en az etkileneceği şekilde kullanan sxs yönetimi suç mu işledi? Thy rekor üstüne rekor kırarken, devlet gücü arkasında iken çalışanlrına 3-5 kuruşu çok görüyorsa sxs ne yapsın? Biz kötüyüz sizde kötü olun zihniyeti çok üzücü. Sxs bizileri part time geçirirken dahi şu dönemde sesimiz çıkmıyor, yapacak bir şey yok durum bunu gerektiriyor. Kimse zorla biryerlerde çalıştırılmıyor, istemeyen beğenmediği yerde kalmasın arkadaşlar. Ayrıca kimse kendini dev aynasında görmesin, kalite vs dediğiniz şey 1 olayla yerle bir olur. Herkes emeğinin karşılığını almak için çalışıyor, emeğinin karşılığını alamayanlr haklarını başka şirketlerde değil kendi yönetimlerinde arasınlar. Merak etmesinler yakın gelecekte tk ekipleri yine çok kazanır, o zaman sxs niye az kazanıyor demelerini beklemiyoruz.
  • TGS ile ilgili haber yapılacak mı
  • Kabotaj diye hassasiyet gösterip atıp tutanlar önce"kabotaj hakkı" nedir onu bir öğrenin.Ekseriyeti bedelli olan ergen güruh TL değer kaybedince xq üzerinden duyar kasıyor.Para pul konuşmadan önce kendinizi yetiştirin. Sabahları ekip kapısında "günaydın" demekle başlayabilirsiniz mesela. Mutsuzluğunuzla etrafınızı boğmaya çalıştıkça dibe batıyorsunuz canlar.
  • Bu arff'çıların maaşı bir öğretmenin maaşının 2 katından yüksek, yaptıkları iş bir öğretmenden daha mı önemli?Bütün gün boş oturup çay, kahve ve internet keyfi yapıyorlar, maaşları derhal indirilmeli !
  • SunExpress te 6 yıl çalışıp kovulmuş biri olarak yazıyorum.SunExpress Türk sivil havacılıK camiasının en güzel en kaliteli ve çalışanına en çok değer veren şirketidir.Çalışanından en ufak bir şeyi esirgemez ve kovarken dahi onun hakkını hukukunu gözardı etmez zor duruma düşmesine müsade etmez.Tüm şirketlerimizin de bu harkia organizasyondan örnek almaları gereken çok şey var.

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor

Türk Hava Yolları, 2012 yılında kokpit ve kabin maliyetlerini düşürmek amacıyla yüzde 50'sine ortak olduğu Sunexpress Havayolları'na ait uçakları, ekipleriyle birlikte alt marka Anadolujet'e kiralamaya başladı.

Bu iş modeli ile AnadoluJet’e kiralanan uçakların operasyonel yönetimini Sunexpress, ticari yönetimini de Türk Hava Yolları üstlenmiş oldu.

Geride kalan zaman zarfında bu projenin her iki şirket tarafından da başarılı şekilde hayata geçirildiğini söylemek mümkün... Karşılıklı kazan/kazan projesi gereğince, Türk Hava Yolları operasyon maliyetini düşürüyor, Sunexpress tarafı da  hem mali riskini azaltıyor hem de ticari açıdan ciddi kâr elde ediyordu.

Ancak bugün geldiğimiz noktada gerek pandemiden dolayı gerekse  de döviz kurundaki artış kaynaklı, 8 yıl önceki bu anlaşma THY tarafından pek de cazip olmayan bir hal almaya başladı.

Neden mi?

Şöyle izah edeyim...

Lufthansa; THY'nin Avrupa'daki en büyük rakibi ve aynı zamanda Sunexpress'teki yüzde 50 ortağı... Yakın geçmişteki mil krizinde de tanık olduğumuz gibi, aslında hem ortaklar hem de kıyasıya rakipler... Hatırlayacağımız gibi, pandemi başlar başlamaz ticari açıdan yerinde bir hamle yapılarak Sunexpress Germany şirketinin faaliyetlerini durduruldu. Bu şirket üzerindeki uçak yükü de, uçakların lessörlere iade edilmesi yerine Sunexpress Türkiye'ye devredildi. Kısa süre içerisinde 12 uçak SunExpress Almanya’nın filosundan çıkarak Sunexpress Türkiye AOC'sine (İşletme Ruhsatı) geçmiş oldu. Devir sonrasında şirketten yapılan açıklamada, “ Türkiye merkezli uçuşlarda Sunexpress'in konumunu sağlamlaştırmak” denilse de, aslında bu hamle için, pandemi döneminde Sunexpress'in Alman ortağının yani Lufthansa'nın Türk Hava Yolları tarafına attığı ilk goldü diyebiliriz.

Şimdi tekrar yazının başına, Sunexpress'ten Anadolujet'e wetlease (ekibiyle birlikte) kiralanan uçak konusuna dönelim...

Eğer pandemi sırasında sözleşmelerde iptal yaşanmadıysa Türk Hava Yolları'nın alt markası Anadolujet'te, Sunexpress filosundan kiralanan 20 uçak uçuyor. Bu uçakların kokpit ve kabin ekipleri de Sunexpress tarafından sağlanıyor. Aslında başlangıçta personel maliyetinin düşük olması için ( O dönem döviz kuru düşüktü) yola çıkılan projede, bugün baktığınızda Sunexpress pilotları da kabin memurları da euro üzerinden maaş aldığı için özellikle kesinti sonrasında Türk lirası ile maaş alan THY uçuş ekiplerinden daha fazla maaş alıyor. Üstelik THY'nin binlerce pilotu ve kabin memuru ile onlarca uçağı kapasite düşüklüğü sebebiyle yerde iken bu imkanlar kullanılmıyor ve fazladan 20 uçak için Sunexpress'e para ödenmeye devam ediyor.

İşin ilginç tarafı, yüzde 50'si Alman ortaklığında olsa da Sunexpress'in de THY'nin de yönetim kurulu başkanı aynı isim... Yani İlker Aycı...
İlker Aycı, THY'nin parasını bir cebinden çıkarıyor, yarısını yine kendi cebine, diğer yarısını da Alman Lufthansa'nın cebine koyuyor!

Ekonomik krizin derinleştiği, Lufthansa'nın 9 milyar euro'luk devlet yardımı ile ayakta kalabildiği bir ortamda bu babayiğitliğin nasıl bir izahı olabilir açıkçası merak etmiyor değilim!

Öğrendiğim kadarıyla THY, Sunexpress'ten kiralanan her bir uçak için saatlik ücret olarak 2 bin 600 dolar ödüyor. Uçakların günlük ütilizasyonunu 10 saat olarak kabul etsek günlük uçak başına 26 bin dolar yapıyor ve 20 uçak için bu rakam günlük 520 bin dolara karşılık geliyor. Yuvarlak hesap ayda 15 milyon dolar THY'nin kasasından çıkıyor, 7 buçuk milyon doları tekrar THY'nin kasasına giriyor, kalan 7 buçuk milyon dolar da Lufthansa'ya gidiyor.

Ne güzel ticaret!

Almanlar bizi kıskanmasın da ne yapsın?

Böylesine bir ticari başarı kıskanılmayı haketmiyor mu sizce de?

Krizde bile THY'nin parası Lufthansa'nın kasasına gidiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (270)

descartes ~ 3 ay önce
SunExpress, her ne kadar bu iki dev şirketin ortaklığı olsa da karıyla ve zararıyla kendisi yüzleşen, ticari açıdan bağımsız bir şirkettir. AnadoluJet için hizmet veren uçak sayısının dahi gerçeği yansıtmadığı bir yazının yayınlanmasına müsade edilmesi AirportHaber'e, bu yazıyı dikkate alarak eleştirel yorumlar yapmak da sektör içinden arkadaşlara pek yakışmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NEREYE KADAR ~ 3 ay önce
Pandemi başlangıcında ve sonrasında tamamen dışlanmış, işten atılmakla tehdit edilmiş, süreçle ilgili hiç bilgilendirilmemiş , hor görülmüş , neredeyse tamamen parasız bırakılmış, alacaklı bankalarla ve haciz memurlarıyla baş başa bırakılmış, birkaç saat uçuş için evlerinde ay boyunca boşu boşuna bekletilmiş , adeta yevmiyelik işçi durumuna düşürülmüş ,sonrasında maaşları yarı yarıya indirilmiş, motivasyonlarını ve aidiyet duygularını tamamen yitirmiş bu çalışan grubuyla bu Thy nereye kadar gidebilir, ne yapabilir!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atma ~ 3 ay önce
SXS'in Almanya'dan ve Almanya'ya taşıdığı yolcu ya tatile gelen Almandır ya da memlekete ziyarete gelen Almanya vatandaşı Türklerdir. Senin söylediğin LH hub'ını besleyecek yolcu SXS iş modelinde yok. bilmeden işkembeden sallamayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sxs ~ 3 ay önce
Bu krizin diyetini Eurowings, SXD'yi kapatarak ve 1500 kisiyi kapının önüne koyarak ödedi.THY'deki meslektaşlarımız ise "hem ...im .mda , hem canım cennette olsun" modundalar.Bu krizde size seçenek sunuldu beyler: Ya maaş indirimi ya da aynı maaş ile devam edildiğinde çalışanların işine son verilmesi , çalışan sayısının azaltılması. Farklı bir durum var ise bunun hesabını SXS çalışanlarından ziyade Türkiye'de tek sendikalı havacılık çalışanları olarak hesabını sarı sendikaya sormalısınız.Soramayıp dün her gün çalışma arkadaşlarınızın arkasından burada atıp tuttuğunuz gibi ( bkz.Kabin AŞ) gelip burada SXS çalışanlarının alınterlerine dil UZATAMAZSINIZ.Çalışın, kar edin , liyakata önem verin, sizin de olsun.Bunları yapamıyorsanız bir zahmet aranızdaki torpilliler Merkez Bankası'na rica ediversin de maaşlarınız için matbaayı çalıştırsınlar , dünyada dolar endeksi düşerken TL dolar karşısında değer kaybetsin.Belki bu açlığınıza derman olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 ay önce
"Selam ve dua ile"
Sunex ve thy ~ 3 ay önce
Kabin personeli arasinda daglar kadar fark var. thy’yi gozden dusuren kabin personelidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nat. ~ 3 ay önce
Kabin maks. 4-5 bin tl maaş almalıdır. Amca öyle sadece işine odaklı kişiler başvurur. Artistliğiine foto. atma meraklı tipler değil.
Leylek ~ 3 ay önce
Sxs türkiye de koltuk başına en düşük maliyetle uçan şirket, pgs dan bile daha düşük. Bunun olması için şirketin iyi yönetilmesi gerkeiyor ve sxs sürekli ceo değiştirse de büyümeye ve gelişmeye devam etti, kurumsallın üst düzeyde. Ayt dal bjv ve birçok anadolu meydanından ab destinasyonlarına yüksek dolulukta uçuşlar yapıyor, stratejik anlamda başarı sağladı. Kimse işler iyiken sxs de çalışanların maaşını konuşmazken kötüyken dillere dolanması acizliktir. Thy fo sunun 40 k kazandığı dönemlerde atlasta 12 k alan sxs de 18k alan fo yu kimse konuşmadı. Yıllr yılı edindiği mali gücü covid sürecinde çalışanlarının en az etkileneceği şekilde kullanan sxs yönetimi suç mu işledi? Thy rekor üstüne rekor kırarken, devlet gücü arkasında iken çalışanlrına 3-5 kuruşu çok görüyorsa sxs ne yapsın? Biz kötüyüz sizde kötü olun zihniyeti çok üzücü. Sxs bizileri part time geçirirken dahi şu dönemde sesimiz çıkmıyor, yapacak bir şey yok durum bunu gerektiriyor. Kimse zorla biryerlerde çalıştırılmıyor, istemeyen beğenmediği yerde kalmasın arkadaşlar. Ayrıca kimse kendini dev aynasında görmesin, kalite vs dediğiniz şey 1 olayla yerle bir olur. Herkes emeğinin karşılığını almak için çalışıyor, emeğinin karşılığını alamayanlr haklarını başka şirketlerde değil kendi yönetimlerinde arasınlar. Merak etmesinler yakın gelecekte tk ekipleri yine çok kazanır, o zaman sxs niye az kazanıyor demelerini beklemiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 3 ay önce
TGS ile ilgili haber yapılacak mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Moby ~ 3 ay önce
Kabotaj diye hassasiyet gösterip atıp tutanlar önce"kabotaj hakkı" nedir onu bir öğrenin.Ekseriyeti bedelli olan ergen güruh TL değer kaybedince xq üzerinden duyar kasıyor.Para pul konuşmadan önce kendinizi yetiştirin. Sabahları ekip kapısında "günaydın" demekle başlayabilirsiniz mesela. Mutsuzluğunuzla etrafınızı boğmaya çalıştıkça dibe batıyorsunuz canlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğretmen ve arff ~ 3 ay önce
Bu arff'çıların maaşı bir öğretmenin maaşının 2 katından yüksek, yaptıkları iş bir öğretmenden daha mı önemli?Bütün gün boş oturup çay, kahve ve internet keyfi yapıyorlar, maaşları derhal indirilmeli !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eski çalışan ~ 3 ay önce
SunExpress te 6 yıl çalışıp kovulmuş biri olarak yazıyorum.SunExpress Türk sivil havacılıK camiasının en güzel en kaliteli ve çalışanına en çok değer veren şirketidir.Çalışanından en ufak bir şeyi esirgemez ve kovarken dahi onun hakkını hukukunu gözardı etmez zor duruma düşmesine müsade etmez.Tüm şirketlerimizin de bu harkia organizasyondan örnek almaları gereken çok şey var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avukat antalya ~ 3 ay önce
Sayın eski çalışan.Yazdığın yorumda şaibe var ve kurgucusun anlaşılıyor. Hem kovuluyorsun hemde şirketi savunuyorsun.Sen Sunexpress havayolu nun dürüst ve çalışanlarının hakkını yemeyen şirket olduğunu söylüyorsun.Peki kaç tane çalışanla mahkemelik biliyormusun. Dava dosya numaraları da mevcut .Çalışanın tazminatlarına yatan, hiçbir alacağını vermeyen şirket.Davalarla boğuşup duruyor.Şimdi sen sözde eski çalışan diye çakma isimle burada sunexpress yıkama yağlama yapıp iki gram aklınla alhı yaratıyorsun. Şu da var tabiki şirket içinde çalışan sözde yönetici tayfası ve diğerleri haklarını alıyordur.Herkesin birbirine açığı var onun için alacaklar tahsil ediliyor. Hak yiyen insanların emeklerini sömüren haramzade bir şirket SUNEXPRESS.Sende kimin adamıysan burada bol keseden atma.Sahibine söyle kendilerini aklama olaylarına girmesinler.Denetlemeye gelenlere avanta yedirip enaz şikayet alan şirket görüntüsü vermesinler.Sen sen ol tetikçilik yapma.Herşeyden önce insan ol vicdanlı ol dürüst ol.Hak yemeyin.Beddua alıyorsunuz ve giden gidiyor.Enson motor kazasında araba altında kaldı birisi. Herkes cezasını bu dünyada görecek.
Avukat Antalya'ya ~ 2 ay önce
Her ne yaşamış olursanız olun, ölmüş biri için bu şekilde konuşmanız insaniyetten çok uzak. Sizin yarınınızın bir garantisi var mi ya baska biri de size bunu derse nasılsa uydurma bir isimle atış serbest. SunExpress, uzun yıllardır çalıştığım ve çok sevdiğim şirketim. Evet eleştirilecek çok şeyi olabilir ama sizin düşüncenizdeki insanlarla yolunu ayırması çok isabetli olmuş çünkü can taşıyoruz ve sizin bir çalışma arkadaşınız için bile yorumunuz ortada.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000