11 Ekim 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ya bırakın yahu… Pilot lazım olacakmış da şuymuş da buymuş. 3 yıldır sadece benim etrafımda 200 tane işsiz pilot var (330, 380 type’lı olanlar var aralarında). Başka insanlar ise toplamda 2500-4000 arası rakamlar telaffuz ediyorlar (inanılmaz bir sayı). FlyDubai ilanına tüm Dünya’dan 20 binin üzerinde pilot başvurdu. Ne ihtiyacı, neden bahsediyorsunuz??? Yüksek tecrübeli pilot ihtiyacıdır o. Aşağılarda bir de hala cadet ilanı bekleyenler var. Kuzum siz 140.000 Euro borca imza atıp 2000-2500 Euro maaş ile (kesinti sonrası çok daha düşük) 20 sene o borcu ödeyecek kadar öngörü ve matematikten uzak mısınız? Dışarıda işini bir tık iyi yapan beyaz yaka 3-4 yıl tecrübeyle 15 bin kazanıyor zaten. Komaya girecek kadar yorulup aynı parayı kazanmak istiyorsanız durmayın cadet olmaya çalışmaya devam edin. Fakat şunu bilin ki artık dışarıda bahsettiğim rakamları alamayacak kalitedeyseniz cadet programlarına da (açılırsa tabi) giremezsiniz. 2018’deki gibi önlerine geleni almayacaklar çünkü.
  • Bana bi zAmcık lazım
  • SEVGİ var mı? Yok… SAYGI? Yok… BİRLİK BERABERLİK DOSTLUK? Yok… UMUT var mı? Yok… pekiyi böyle HAVACILIK olur mu? Ben rastlamadım. Ne bekleniyor o zaman ? Gelmekte olan.
  • Pilot değil tüm personel çıkış yapacak! Kimse enayi değil motor kurye bizden fazla kazanıyorsa kim neden bunca agız kokusunu çeksin? Çoğu insan göreceksiniz ki ayrılacak. İşte o zmn göreceğiz! Bir de bu sendikanın hislerimizi yansıtan ama boş aslında hiçbişi yapmayacak olduğu sadece güzel bir yazı ile personelin gazını aldığı yazı da keşke gerçekten bu kdr yürekli olsanız dedirtti hepimize. Keşke
  • Su anda en buyuk mesele dolarin 9 olmasindan kaynakli kur zararinin acilen karsilanmask aksi takdirde ucuracak FO ve Kaptan bulamayacaklar.Fo lar 6000 dolar , kaptanlarda 10bin dolar bandina çekilmez ise yakinda yerde yatan ucaklar goruruz , kokpit motivasyonu ve planlama icin sart , saygilar.
  • Çok yakın zamanda pilotsuzluktan THY’de sefer iptalleri ve rötarlar görmeye başlayacağız. Diğer şirketlere iş başvurusu yapmayan pilot yok.
  • 4km lik piste max flap neyse onunla iniyorum. Onu düşün bunu düşün. Banane 1.5 yıldır cebimden çalınan yüzlerce milyar liraya rağmen bide fuel save düşünemicem bebiş
  • Maaş konusu bir yana, şirket Uçucu Personel ile gönül bağını koparmış, sınıfta kalmıştır. Bunun etkileri orta vadede ortaya çıkacaktır.
  • he heee sen rüyanda görürsün bu yazdıklarını...sanki bulunmaz hint kumaşısınız...hava civacılar sizi gidi :)) :))
  • Bu şirketi cehenneme çevirenler kimler???? hepsi tespit edilmelidir!!

Kriz bitince batıdan doğuya pilot hareketi başlar

2020 yılı Mart ayında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, “pandemi” ilan edildiğinde havacılık sektörü genel olarak iyi bir performans ortaya koyuyordu. Pandemiden bir yıl önce, yine bir Mart ayında Boeing 737 MAX uçaklarının yaşadıkları iki ölümlü kazadan sonra, dünya genelinde bu tipdeki uçakların yere indirilmesi, filosunda MAX bulunan havayollarının kapasitelerini düşürmüş, bu sebeple 2019 yılında bekledikleri performansın gerisinde kalmışlardı. Bu süreçte filosundaki 12 adet Boeing 737 MAX uçağını yere indiren ve 12’sini de teslim alamayan THY de, hedeflenen yolcu rakamlarına ulaşamamıştı.

Boeing 737 MAX krizinin kısmi bir kriz olması dolayısıyla, bu uçak tipini filosunda bulundurmayan havayolu şirketleri 2019 yılını iyi bir grafikle kapattılar.

Dünya genelinde yolcu talebi artarken havayolu şirketleri, uçak ve bu uçaklarda görevlendirmek için pilot bulmakta bile zorlanır hale gelmişlerdi.

Sonrasında ise malum pandemi ile karşı karşıya kalındı. 2019 yılındaki rüya gibi performansın aksine son iki yıla yakındır devam eden COVİD-19 krizi sürecinde, tablo tamamen tersine dönmüş oldu. Havayolu şirketleri işletme giderlerini kısmak için başta operasyon giderleri yüksek ve eski uçaklar olmak üzere birçok uçağını yere indirmek zorunda kalmış, bazı şirketler de maaş kesintisinin yanı sıra bir kısım çalışanla yollarını ayırmışlardı.

Bugüne geldiğimizde, uzak Asya bölgesi dışında, iyi bir toparlanma sürecinden söz etmek mümkün… Birçok havayolu şirketi, pandeminin başında yüzde 10’lara kadar düşen operasyon kapasitelerini yüzde 70’lerin üzerine kadar çıkarırken (düşük doluluk oranı ve düşük bilet ücretleri dolayısıyla gelirler henüz yüzde 40-50 civarında) pandeminin başında “Maliyetleri yüksek, artık kullanılmaz” denilerek yere indirilen ve çöllere park ettirilen Airbus 380 uçakları dahi birer ikişer servise verilmeye başlandı.

Hem Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği IATA’ya hem de lokal olarak havayollarının kendi hesaplamalarına göre, bu toparlanma süreci 2022 yılında da devam edecek. 2020  ve 2021 yıllarında toplamda 190 milyar dolar civarında kayıp yaşayan havayolu şirketlerinin, 2022 yılını sadece 12 milyar dolar kayıpla kapatacağı öngörüsünden yola çıkacak olunursa, toparlanma hızı da net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Tabiki bu toparlanma sürecinin ve kâr/zarar hesaplarının, her havayolu için farklı şekilde değerlendirilmesi gerekir. Pandemi, her havayolu için farklı etkilere neden olurken, toparlanma aşamasında da bu farklılık ortaya çıkacaktır. Bazı havayolu şirketleri bu süreci daha hızlı toparlanarak geçirecek, bazıları ise orta ve uzun vadede yaralarını sarma fırsatı bulacaktır.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki, 2019 yılı rakamlarına çok uzak değiliz. Geçtiğimiz günlerde Singapur’un; ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelere seyahat kısıtlamalarını hafifletmesinden sonra Singapur Havayolları’na ait internet sitesinin saatler içerisinde aşırı yoğunluktan dolayı devre dışı kalması, insanların seyahat etme arzusunun bir işaretiydi. Özellikle yazının başında da belirttiğim uzak Asya ülkelerinin seyahat kısıtlamalarına devam etmesi, toparlanma sürecinin yavaşlamasında en önemli etkenlerden biriydi. Avustralya, Maldivler, Endonezya, Malezya, Kore, Çin, Tayland, Singapur gibi ülkelerin katı seyahat yasaklarını çözmesi ile birlikte havacılığın geri dönüşü için umut ışığı da artacaktır.

Havacılıktaki hızlı toparlanma sürecinin en önemli işaretlerinden biri elbette uçuş ve yolcu sayılarının artması ancak, buna paralel olarak uçak siparişleri ve istihdam ihtiyacının ortaya çıkması da, işlerin yoluna girmeye başladığının önemli bir işareti…

Geçtiğimiz günlerde Flydubai ve Air Astana gibi şirketlerin pilot alım ilan açmaları yeniden istihdam ihtiyacının ortaya çıkmaya başlaması açısından önemli… Doğrudan istihdam odaklı olmasa da, özellikle körfez menşeili birçok havayolu şirketinin şimdiden havuza CV toplaması da, toparlanma hızına tek ayak üzerinde yakalanma kaygısından ileri geliyor.

2019 yılında, Emirates başta olmak üzere, ABD’de ve birçok ülkede bazı havayolu şirketlerinin uçuş ekibi bulamadığı için filosundaki uçakların bir kısmını kullanamadıklarını hatırlarsınız. Bugün yolcu ve uçuş sayısı olarak 2019 yılına dönüldüğünde, eldeki uçuş ekibi sayısının ihtiyaca cevap vermeyeceği ortada… 

Krizin içerisinde krizi yönetmek kadar, kriz sonrasını öngörmek ve buna göre aksiyon almak, şirketlerin gelecekteki operasyon gücünde, belirleyici güç olacaktır.

Çok uzak değil, yakın gelecekte 2019 yılındaki günlere dönüldüğünde, taşlar yerinden oynayacak ve çoktan anlamını yitiren aidiyet duygusunun yerini hayatın gerçekleri alacaktır.

Tıpkı kriz öncesinde olduğu gibi, batıdaki pilotların körfeze, körfezdeki pilotların uzak Asya’ya  göçü artarak devam edecektir.

Henüz 2019 yılındaki karlılık rakamları yakalanmamış olsa da ücret politikası konusunda havayolu şirketlerinin şimdiden oturup bir planlama yapmaları gerekiyor.

Kriz bitince batıdan doğuya pilot hareketi başlar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (175)

Şakacı ~ 12 gün önce
Ya bırakın yahu… Pilot lazım olacakmış da şuymuş da buymuş. 3 yıldır sadece benim etrafımda 200 tane işsiz pilot var (330, 380 type’lı olanlar var aralarında). Başka insanlar ise toplamda 2500-4000 arası rakamlar telaffuz ediyorlar (inanılmaz bir sayı). FlyDubai ilanına tüm Dünya’dan 20 binin üzerinde pilot başvurdu. Ne ihtiyacı, neden bahsediyorsunuz??? Yüksek tecrübeli pilot ihtiyacıdır o. Aşağılarda bir de hala cadet ilanı bekleyenler var. Kuzum siz 140.000 Euro borca imza atıp 2000-2500 Euro maaş ile (kesinti sonrası çok daha düşük) 20 sene o borcu ödeyecek kadar öngörü ve matematikten uzak mısınız? Dışarıda işini bir tık iyi yapan beyaz yaka 3-4 yıl tecrübeyle 15 bin kazanıyor zaten. Komaya girecek kadar yorulup aynı parayı kazanmak istiyorsanız durmayın cadet olmaya çalışmaya devam edin. Fakat şunu bilin ki artık dışarıda bahsettiğim rakamları alamayacak kalitedeyseniz cadet programlarına da (açılırsa tabi) giremezsiniz. 2018’deki gibi önlerine geleni almayacaklar çünkü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meseleye senin gibi bakmıyorsak Peki? ~ 11 gün önce
Ben işin maddi boyutunda değilsem ne olacak hocam ? Yani mesele 3-4 sene tecrübe ile 15bin almak değil de gerçekten havacılığı sevdiğim ve gerçekten ülkemin bayrak taşıyıcı firmasında çalışmak istiyorsam o zaman ne olacak ? Ben bu şartların ağırlığını bile bile , komaya gireceğimi de bile bile istiyorsan , maaş kesintisi ve kur farkını da göze alıyorsam ? Yani siz doymuş olabilirsiniz. Ama insanları bu şekilde hem küçümseme hem de moral bozacak şekilde davranmanıza gerek yok açıkcası.
Km ~ 12 gün önce
Bana bi zAmcık lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selam veren kalmadı ~ 12 gün önce
SEVGİ var mı? Yok… SAYGI? Yok… BİRLİK BERABERLİK DOSTLUK? Yok… UMUT var mı? Yok… pekiyi böyle HAVACILIK olur mu? Ben rastlamadım. Ne bekleniyor o zaman ? Gelmekte olan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sadece ~ 12 gün önce
Pilot değil tüm personel çıkış yapacak! Kimse enayi değil motor kurye bizden fazla kazanıyorsa kim neden bunca agız kokusunu çeksin? Çoğu insan göreceksiniz ki ayrılacak. İşte o zmn göreceğiz! Bir de bu sendikanın hislerimizi yansıtan ama boş aslında hiçbişi yapmayacak olduğu sadece güzel bir yazı ile personelin gazını aldığı yazı da keşke gerçekten bu kdr yürekli olsanız dedirtti hepimize. Keşke

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kur Farki Kokpit - Kaptan ~ 12 gün önce
Su anda en buyuk mesele dolarin 9 olmasindan kaynakli kur zararinin acilen karsilanmask aksi takdirde ucuracak FO ve Kaptan bulamayacaklar.Fo lar 6000 dolar , kaptanlarda 10bin dolar bandina çekilmez ise yakinda yerde yatan ucaklar goruruz , kokpit motivasyonu ve planlama icin sart , saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SEFER İPTALLERİ ~ 12 gün önce
Çok yakın zamanda pilotsuzluktan THY’de sefer iptalleri ve rötarlar görmeye başlayacağız. Diğer şirketlere iş başvurusu yapmayan pilot yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Transfer ~ 12 gün önce
Yahu yapmayın sizi okuyanda TK nın hepsi gitti. Adamların alacağı 40-50 pilot önünde hepsi TC den değil. Oturun oturduğunuz yerde yada 2 yıl sonra dönmene sözü verin gidin nereye gideceksiniz. Bu memleket sizlere kaldıysa vah ki vah .
Kabinciler ~ 12 gün önce
Çapsız kabinciler çıldırıyor kendileri gidemiyor diye
Ahahha ~ 11 gün önce
40-50 mi? Sadece FlyDubai’nin max siparişleri için 2000 pilota ihtiyacı var. 2 yılda emekli olan yerleri doldurulması gereken pilotlar hariç. Bak daha diğer firmaları saymadım. THY’den yarın 800 pilot ayrılsa operasyon çöker.
Kabinciler diyen ~ 11 gün önce
Esas çapsız senin gibi durduk yerde kabin personeline laf söyleme gereği duyan ezikler. Kabin senden daha donanımlı diye seviyeni , aile terbiyeni ortalığa saçma. Senin gibi kalitesizler hangi işi yaparsa yapsın istihdam israfıdır.
Şimal ~ 12 gün önce
4km lik piste max flap neyse onunla iniyorum. Onu düşün bunu düşün. Banane 1.5 yıldır cebimden çalınan yüzlerce milyar liraya rağmen bide fuel save düşünemicem bebiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shortcut ~ 12 gün önce
Shortcut veren atc’ye “no need for direct” duydu bu kulaklar… hiç bir tk uçağı shortcut istemiyor.
Cihangir Mersinli ~ 12 gün önce
Maaş konusu bir yana, şirket Uçucu Personel ile gönül bağını koparmış, sınıfta kalmıştır. Bunun etkileri orta vadede ortaya çıkacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi inş. ~ 12 gün önce
.inş Hadi
sallamacı pilotçuk ~ 13 gün önce
he heee sen rüyanda görürsün bu yazdıklarını...sanki bulunmaz hint kumaşısınız...hava civacılar sizi gidi :)) :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gel uçurayım seni ~ 12 gün önce
Bu konunun altında yorumun ne geziyor senin , hadi işine
HY; cehennem ve kibir havayolu(Türk değil) ~ 13 gün önce
Bu şirketi cehenneme çevirenler kimler???? hepsi tespit edilmelidir!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000