22 Mart 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kço bitsin nereye kadar devlete yaslanacaksınız evde yatmakla maaş aldınız gelip çalışın!biz full gelişip hasta olurken siz sıcak yataklarınızda yattınız! Gerçi TGS de de ayrıcalıklar var bazı birimler yatışda, bazıları çalışıyor! Ve bu çalıştırılanların yöneticileri, yeğenleri evde yata yata paralarını alıyorlar!THY de ve TGS de yönetici tayfası el ense yatıyor olan işçilere oluyor memurların bazısına oluyor devlet çok oy kaybeder muhtemelen yine kaybedecek,
  • Kabinci maaşları 3999 TL olmalıdır.
  • Evet olacak bütün şirketlerde şuan personel fazlası var ve uçuşlar az. Bu yazda düzelmeyecek düzelecek diyenlere inanmayın. Almanya şuan vatandaşlarına tatil yasağı nasıl getiririz onu düşünüyor. Pegasusta kabinde personel fazlası var Thy aynı şekilde. İşten çıkarma yasağı bitsin ne olaylar dönecek görün. Aklı olan şuanki işine güvenmez iş aramaya başlar. Yok bana birşey olmaz demeyin ortada kalmak kadar kötü bir şey yok.
  • Kabinciler 1-2 ucus yapip %35 kesintili maas alirken 70 saat ucandan %50 kesinti yapiliyor. Bu sirket anlasilan pilotlari sevmiyor....
  • Şirket burnunun ucundaki tasarruf kalemini nasıl görmez anlamıyorum. CİMER e de yazdım aynı mevzuyu. En az 1 sene tüm pilotlar işten çıkarılmalı ve sözleşmeleri iptal edilmeli. 1 sene sonunda nasıl düzelme olduğunu görürürz.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Şirketler bu gibi kriz anlarında tasarruf etmeye çalışırlar. Havacılıkta da malum giderler çok ve yüksek. THY yeni hava limanına geçiş sırasında borc yükü tabiki arttı. Taşınma kaynaklı çekilen krediler, kiralar, personel giderleri vs.. üzerine işlerin genel olarak bir anda düşmesi; THY gibi büyük bir aile için bile taşıması çok zor bir yuk. Ne oldu iştiraklerde kco uygulaması, ortaklıkta maaşlarda düşüş yapılarak bu zorlu süreç atlatilmaya çalışılıyor. Devlette bu süreçte işsizlik fonunu hem işçi hemde işveren tarafına destek olmaya çalısti. 2 ay sonra ne olur, bilemem. Şirketler yetişmiş personellerinden olmaz istemez, zorunlu kalmadıkça. Diğer taraftan Şirket üzerindeki yükü hafifletmek açısından personele ikale anlaşması için duyuru yapılması gerektiğini düşünüyorum. En azından gönüllü olarak ayrılmak isteyenler için. Herkes için hayırlısı olsun diyelim. En kotu sendika sendikasizliktan iyidir diyeceğim, ama sözümü geri alıyorum. Biz bunu THY 'li abilerimizden çok duyduk ancak nedense Türkiye'de işler tersine işliyor.Herkese selam saygılarla...
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Mecbur devlet desteğini verecek,kisa calisma biterse,hükumette gider,kimse oy falan vermez,ne kadar ekmek o kadar köfte,kendileri bilir
  • Kçö devletin kasasından ödenmiyor ki... işsizlik fonundan ödeniyor. Bu fon çalışanın parası. Benim paramı bana vermiyorlar. Şimdi vermeyeceksiniz de ne Zaman vereceksiniz?

KÇÖ'den sonra işten çıkarmalar olacak mı?

Geçtiğimiz yıl Mart ayında dünya genelinde havayolu trafiğinin büyük ölçüde durması ile birlikte, havayolu şirketleri kasalarındaki nakit parayı yakmaya başladı. Havayolu şirketlerinin bu süreçteki zararları ölçeklerine göre değişmekle birlikte,  Lufthansa CEO'su Carsten Spohr'un, “Her saat için bir milyon euro kaybediyoruz” sözü, pandeminin yıkıcı etkisinin en belirgin, en somut ve en acı verici itiraf idi.(Aldıkları önlemlerle bu kaybı yarı yarıya düşürdüler)

Geride bıraktığımız bir yıllık pandemi sürecinde, -istisnalar hariç- havayolu şirketleri elbette uçuşlarını tamamen durdurmadı. Bu süre içerisinde mümkün olduğunca operasyona devam edilerek, hem filoların tamamının uzun süreli storage (depolama) yapılmasına gerek kalmadı hem de personelin mesleğinden tamamen uzak kalmasının önüne geçildi. Tabiki, operasyon maliyetlerine bir miktar nakit katkısı sağlanması da, havayolu şirketleri için artı bir değerdi.
Ancak buna rağmen, havayolu şirketleri önceki yılki performanslarının çok uzağında bir yılı geride bıraktılar. Hemen hemen her şirket, bir yıl boyunca, kasalardaki nakiti yakmaya devam etti. Zira, 2020 bilançolarında havayolu şirketlerinin nasıl bir yılı geride bıraktığını net olarak görebilmek mümkündü...

Pandemi döneminde uçmayı başarabilen şirketler, ellerindeki personeli de mümkün olduğu kadar, ihtiyacı ölçüsünde kullanmayı tercih etti. Birçok şirket işten çıkarma yolunu tercih ederken, Türkiye'deki havayollarının birçoğu, kısa çalışma ödeneğinden faydalanıldığı için, işten çıkarma seçeneğini kullanmadı. Kısa çalışma ödeneği sayesinde, çalışanlar işlerine devam edebilirken, şirketler de kısmen daha az nakit yakmış oldu. Çalışanlar bu sayede, çalıştıkları günlerin parasını şirketlerden, çalışmadıkları günlerin parasını da devletten aldı.

Ancak bugün geldiğimiz noktada, kısa çalışma ödeneği desteği bu ay sonu itibariyle bitiyor. İşten çıkarma yasağı iki ay daha devam edecek olsa bile, KÇÖ desteğinin sona ermesi, havacılık sektöründeki şirketleri, insan kaynakları politikası açısından, alternatif çözüm arayışına itecektir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, bundan birkaç ay önce,  aşılamanın Mayıs ayına kadar biteceğini, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un ise 15 Nisan'da turizm sezonunu açacaklarını söylemesi şirketleri ve en başta havacılık sektörü çalışanlarını bir hayli umutlandırmıştı. Fakat, içinde bulunduğumuz durumda, aşılamalar planlanan tarihte tamamlanamayacağı gibi, maalesef büyük beklentilerin olduğu 2021 yılı yaz sezonu da, tıpkı bir önceki yıl yaz sezonu gibi, kayıp sezon olacak. 

Eğer daha önce söylendiği gibi, Mayıs ayında aşılamalar tamamlanmış olsa idi, 2021 yılı yaz ayları için havacılık sektörü adına, 2019'dan kötü ama 2020'den daha iyi beklentilere sahip olabilirdik. Ancak gelinen noktada, bu yaz sezonunun da pandeminin etkisinde geçmesi olası...Şu bir gerçek ki, iki yıl üst üste yaz sezonunun değerlendirilememesi, havacılık endüstrisinde tedavisi zor hasarlar bırakacaktır.

Havacılık sektörü için aşılamanın önemi çok büyük ve bütün sektörün gözü kulağı aşı takviminde...Böyle olunca, eldeki çalışanların akıbetini de aşı takviminin yolunda uygulanabilmesi belirleyecek. Havayolu şirketleri, birçoğu temini güç meslek grubunda olduğu için, mümkün olabildiği kadar çalışanları elde tutmak isteyecek. Fakat, sektör tam bir yıldır para yakıyor ve ciddi paralar kaybediyorlar. Üstelik havalimanı işletmecilerine ciddi anlamda destek verilmesine rağmen, havayolu şirketlerine, doğrudan destek verildi diyebileceğimiz bir adım da henüz gelmedi.
Sadece THY'nin, geçtiğimiz yıl içerisinde iki 2 milyar doları kamu bankasından toplamda 5.5 milyar dolar kredi kullandığını bilançoda gördük. THY, kredi de olsa, elindeki sıcak paranın verdiği güvenle, krize karşı daha dirençli ve moralli görünüyor. Ama gelin görün ki, diğer havayolu şirketleri için henüz kamu bankalarından verilen bir kredi desteği olmadı... Hatta kredi başvurusu yapan bazı şirketlere ise olumsuz dönüş yapıldığını biliyoruz.

Bütün bu koşullarda, havayolu şirketlerinin en büyük desteği kısa çalışma ödeneği idi. Onun da bu ay itibariyle sona erecek olmasıyla, sektörün insan kaynakları tarafında çok ciddi sonuçlar ortaya çıkması olası gibi duruyor. Bazı şirketlerimizin, kısa çalışma ödeneğinin üç ay daha uzatılmasına yönelik başvuruda bulunduğunu biliyorum. “En azından biraz daha hareketli geçmesi beklenen yaz sezonuna kadar üç aylık sürede kısa çalışma ödeneği devam ederse, şirketler daha az nakit yakar ve toparlanma süreci de hızlı olabilir” düşüncesindeler. Ancak bugüne kadar bu başvuruya ilişkin bir pozitif dönüş olmadı. Burada havayolu şirketlerinin en büyük dezavantajı, Türk Hava Yolları'nın geçtiğimiz yıl sonbaharda kısa çalışma ödeneğinden ayrılarak, ücret kesintisiyle yoluna devam etmesi olabilir. Eğer KÇÖ'nün uzatılması konusunda talep edenler arasında THY olsa idi, belki de umutlar biraz daha artabilirdi.

1 Nisan'dan itibaren havacılık sektörü çalışanları için kritik bir süreç başlıyor. Nakit pozisyonu güçlü olan şirketler bu süreci çalışanları ile birlikte zararı paylaşarak geçirecekler ama kasasında tek kuruş dahi olmayan ve üstüne pandemi sürecinde borçları katlanarak artan şirketler ve onların çalışanları için kritik bir sürece giriliyor.

Umarız bu süreci en az hasar ile atlatırız. Ama şu bir gerçek ki, bu pandemi herkese çok ağır hasarlar verdi. Havayolu şirketlerine de çalışanlara da... Bu sürecin sonrasında birçok şirket ayakta kalsa bile, filo planları eskisi gibi büyüme odaklı olmayacak, çalışanların ise alım güçleri uzun süre eski seviyelerine çıkmayacak. 

KÇÖ'den sonra işten çıkarmalar olacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (92)

Etobur ~ 3 ay önce
Kço bitsin nereye kadar devlete yaslanacaksınız evde yatmakla maaş aldınız gelip çalışın!biz full gelişip hasta olurken siz sıcak yataklarınızda yattınız! Gerçi TGS de de ayrıcalıklar var bazı birimler yatışda, bazıları çalışıyor! Ve bu çalıştırılanların yöneticileri, yeğenleri evde yata yata paralarını alıyorlar!THY de ve TGS de yönetici tayfası el ense yatıyor olan işçilere oluyor memurların bazısına oluyor devlet çok oy kaybeder muhtemelen yine kaybedecek,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tazminat ~ 3 ay önce
Kabinci maaşları 3999 TL olmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Malesef ~ 3 ay önce
Evet olacak bütün şirketlerde şuan personel fazlası var ve uçuşlar az. Bu yazda düzelmeyecek düzelecek diyenlere inanmayın. Almanya şuan vatandaşlarına tatil yasağı nasıl getiririz onu düşünüyor. Pegasusta kabinde personel fazlası var Thy aynı şekilde. İşten çıkarma yasağı bitsin ne olaylar dönecek görün. Aklı olan şuanki işine güvenmez iş aramaya başlar. Yok bana birşey olmaz demeyin ortada kalmak kadar kötü bir şey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 ay önce
Kabinciler 1-2 ucus yapip %35 kesintili maas alirken 70 saat ucandan %50 kesinti yapiliyor. Bu sirket anlasilan pilotlari sevmiyor....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EN DOĞRU ÇÖZÜM ~ 3 ay önce
Şirket burnunun ucundaki tasarruf kalemini nasıl görmez anlamıyorum. CİMER e de yazdım aynı mevzuyu. En az 1 sene tüm pilotlar işten çıkarılmalı ve sözleşmeleri iptal edilmeli. 1 sene sonunda nasıl düzelme olduğunu görürürz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
merak ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denizhan yagci ~ 3 ay önce
Şirketler bu gibi kriz anlarında tasarruf etmeye çalışırlar. Havacılıkta da malum giderler çok ve yüksek. THY yeni hava limanına geçiş sırasında borc yükü tabiki arttı. Taşınma kaynaklı çekilen krediler, kiralar, personel giderleri vs.. üzerine işlerin genel olarak bir anda düşmesi; THY gibi büyük bir aile için bile taşıması çok zor bir yuk. Ne oldu iştiraklerde kco uygulaması, ortaklıkta maaşlarda düşüş yapılarak bu zorlu süreç atlatilmaya çalışılıyor. Devlette bu süreçte işsizlik fonunu hem işçi hemde işveren tarafına destek olmaya çalısti. 2 ay sonra ne olur, bilemem. Şirketler yetişmiş personellerinden olmaz istemez, zorunlu kalmadıkça. Diğer taraftan Şirket üzerindeki yükü hafifletmek açısından personele ikale anlaşması için duyuru yapılması gerektiğini düşünüyorum. En azından gönüllü olarak ayrılmak isteyenler için. Herkes için hayırlısı olsun diyelim. En kotu sendika sendikasizliktan iyidir diyeceğim, ama sözümü geri alıyorum. Biz bunu THY 'li abilerimizden çok duyduk ancak nedense Türkiye'de işler tersine işliyor.Herkese selam saygılarla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thykabinmemururezaleti Adlı instagtam hesabında herşey var ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devlet desteğini verecek ~ 3 ay önce
Mecbur devlet desteğini verecek,kisa calisma biterse,hükumette gider,kimse oy falan vermez,ne kadar ekmek o kadar köfte,kendileri bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel diyorsun ~ 3 ay önce
Devlet desteği verir mesele o değil ki. Basar parayı verir sana bu kolay. Ama sonrası önemli. O bastığı para 3 ay sonra enflasyon olarak geri döner sana. Mesele bu. Yoksa baş parayı dağıt millete.
Ziya ~ 3 ay önce
E parayı basıp yandaş müteahhitlere ziyadesiyle yedirdiği için zaten enflasyon olcak, hiç olmazsa vatandaş da yesin accuk.
Neden uzatılmıyor ki ~ 3 ay önce
Kçö devletin kasasından ödenmiyor ki... işsizlik fonundan ödeniyor. Bu fon çalışanın parası. Benim paramı bana vermiyorlar. Şimdi vermeyeceksiniz de ne Zaman vereceksiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000