16 Şubat 2015, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Sefa hocam, bir hafta da kar- kış vs. nedeniyle iptaller ve dünyada benzer durumlardaki vaziyetleri içeren bir yazı kaleminizden çıkarsa memnuniyetle okuruz. Sevgi ve selamlarla,
  • Alkışlama alışkalığı ve geleneşini yolcu kendi başlatmıştır. Burada alkışlanandan ne isteniyor. Bu seviyede başta yazar ve pilot aleyhtarı yorumcular mantıkları konusunda çok şaşırtıyorlar beni.. Çocuk tartışması gibi
  • Yolcuların inişten sonra alkışlaması yazdığınız sebeptendir "DOĞRU" Ama bütün dünya da. ve her millette yerleşmiş gelenek haline gelmiş bir davranış. Bu niye yapılıyor diye de eleştirilmez ki. Bana göre boş bir yazı olmuş. Konuyu ele alan yazarın burada okuyucuya kattığı ne var? Anlayamadım
  • Ya arkadaşlar niye anlamıyorsunuz yoksa anlamakmı istemiyorsunuz,bu işin tek piri oda; Yavuz Güver. Gidersiniz sorunuzu sorarsınız gerçek ve en güvenilir bilgiyi bir uçakçılık uzmanı olarak kendisinden öğrenirsiniz,bu kadar basit :)
  • Ben konudan saptığımızı düşünüyorum. Ne söylemek istediğimi çok iyi anladığınız halde (veya ben anladığınızı düşünüyorum) en son cevabı ben veririm gibi bir laf kalabalığı içerisine girdik. Buradaki konu oldu olmadı bence yine olmadı ve yanına gülücük koymalar vb. gibi ifadeler değil her türlü şart ve koşula karşı kalifiye hazırlanan bir personelin yapması gerekeni gerçekleştirirken alkışın bu kadar önemsenmemesi gerektiğidir. Benim fikrime göre ki 2 defa açıkladım fakat tam anlaşılamamış, ulaşım sektöründe konu olan meslek gibi birçok meslek yer almaktadır. Fakat konusu geçen meslekteki bireyler yapılan işi abartmakta olup, ulaşım sektöründe yer alan daha zor şartlarda çalışılan diğer meslekler de hakettiği değeri bulamamaktadır. Umarım şu anda konu anlaşılmıştır.
  • Etops işi karışık iştir. Her tip ayrı diversion time vardır. Bu sürenin maksimum degeri FAA/EASA tarafından belirlenirken yerel otoritede şirketin Etops tecrübesine göre bunu değerlendirir ve şirkete verdiği AOC de bunları her tip için ayrı ayri belirtir. (farklı motorluları ayrı ayrı değerlendirir) Apu inop B777 yi ve A330 u Etops olarak sefere verirken B737 yi veremezsin çünkü MMEL öyle der.
  • İşte bende tam burda birşey eklemek istiyorum, bu güzel bilgilendirme yazınızı yazdıktan sonra bile okurlarınızdan "teşekkürlerinizi" alıyorsunuz. Yazınızı okuyan insanların teşekkürleri bir bakıma sizin o gereksiz dediğiniz alkışın klavye çeşidi. Aslında sizde sadece görevinizi yapıyorsunuz, bizde beğendiğimizi belirtiyoruz. Bu size veya buradaki insanlara ne kadar normal geliyor ise, uçak içerisindeki alkışlama (kendi söyleminizle; sizin hala anlamadığınız veya anlamak istemediğiniz) avam diye nitelendirdiğiniz insanların normal teşekkür etme şeklidir. Benim asıl merak ettiğim, siz neden böyle bir sevgi göstergesinden muzdaripsiniz? Ben sizi tanımadan, belli belirsiz yorumlar yapmak istemiyorum; ama yanlı ve yaralı havası yaratıyorsunuz, bununda zaman zaman yazılarını beğendiğim bir yazara yakışmayacağını düşünüyorum. Yorumlardan çok beğendiğim akıllıca yazılmış biri.Cevap vermeyi düşünür müsünüz Sefa Bey
  • Sefa Bey, ETOPS gereklilikleri icerisinde APU faal olmasi gerekmiyor ancak APU gayrifaal ise ETOPS 180 dk.'ya limitleniyor.Azor adalarina inen A330'da kaptan sag tarafdaki yakit kacagindan dolayi sag motorun duracagini dusunup soldan yaga Xfeed yaparak tum yakiti bitirip iki motorun da yakitsiz kalmasina neden oluyor ancak 30 dk. icerisinde guzel bir planor ucusu yaparak inisi gerceklestirerek kahraman !! oluyor,keza kokpitte atik sigortayi goremedigi icin LOT Polish'in 767'sini govde uzeri indiren pilot da kahraman oldu!!Bizde de en son FMS'e ucus bilgilerini yanlis girip havada kaybolan ama Afrika kitasinin haritasini bildigi !!! icin denizi takip ile ucagi sag saglim idiren A310 kaptanimiz var.Benim bildigim tek kahraman pilot iki motoruna da kus giren ve ucagi sagsaglim Hudson nehrine indiren US Airways kaptanidir.Pilot kurallari eksiksiz uygularsa kahramanlik !!! yapmasina gerek yoktur.Goruldugu uzere her kahraman pilot payesi aslinda pilotun kendi hatasinin sonucudur.Saygilar
  • Konuyla pek yakından ilgisi yok ama; sayın KADİR DOKUYUCU ( THY uçş işl bşk) 15 gün önce yayınlanan kıdem listesinde kendini 10. Sıraya koymuştu. Sonra ne olduysa oldu, liste değişti ve kendileri hak ettiği normal yerine geri döndü!!!! Ne oldu bilen varmı? Çok utandıda mı? Yoksa birisi dur mu dedi???
  • Yavuz Güver de anlar bu işlerden ya onunda engin tecrübelerinden faydalanmak gerek,gerçi o teknisyen alın teri yemekte ustadır ama olsun sonuçta teknisyen vede kocaaa başkan!

KAHRAMAN PİLOT(!) CUMHURBAŞKANLIĞI UÇAĞI VE ETOPS UYGULAMALARI

Bu hafta sizlere UTED genel kurullarında ilk defa rastladığım son derece saygısız bir durumu kısaca anlatıp sonra konuma girmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere UTED olağan genel kurulu 14 Şubat günü yapıldı. İki grubun yarıştığı bu mücadelenin mutlaka bir kazananı olacaktı ve oldu da. Sonuçta, üyelerin özgür iradeleri ile seçtiği yönetim kim olursa olsun desteklemek durumundayız. Stresli bir ortam içinde cereyan edeceğini düşünülen genel kurul son derece saygılı ve dostça sona erdi ve farklı projelerle yarışan iki gruptan ipi göğüsleyen Necdet Aksaç’ın ekibi oldu. 

Bu tür olağan veya olağanüstü genel kurullarda havayolu şirketlerine ve sivil toplum örgütleri olan dernek ve sendikalara davetiye yollamak esastandır. Davetiyeyi alan kurum, kuruluş veya kişiler, davete katılamaz veya katılmak istemezlerse, yapılan davete karşın sessiz kalınmayarak telgraf çekilerek veya çiçek yollanarak başarılar dilenir. Bu işin aslı bu iken UTED’in 370 oy kullanıldığı ve bunun yanı sıra onlarca fahri üye ve konuğun yer aldığı genel kurula gelen çiçek sayısı 2 (iki) olup, bunlardan biri hava trafik kontrolörlerinden diğeri ise TASSA (Kabin memurları derneği) den gelmişti. (Bu arada, THY ve Hava-İş in çiçeklerini göremediğimde, genel kurul divan başkanı olarak yaptığım sert kınamadan sonra geç de olsa Hava-İş in çiçek yolladığını söylemeden geçmeyeyim)

Öncelikle çiçek göndererek kutlayan bu iki derneğe teşekkür ederken diğerlerine ve davetiye yollanan şirket yönetimlerine bir atasözümüzle gönderme yapmak istiyorum. “ Çağırıldığın yere gitmeyip AR eyleme, çağırılmadığın yere gidip yerini DAR eyleme” Bu AR ve DAR ifadelerinin neyi kastettiğini davet yollanan kurum, kuruluş veya kişiler öğrendiklerinde yaptıkları yanlışı umarım anlarlar.

Sevgili THY/Teknik A.Ş yöneticileri; Sizler orada bulunan %95 i THY teknisyenlerini çalıştırarak para kazanıyorsunuz. Onlar olmasa bir tek uçağı bile sefere verebilecek yetkiniz yok. Her şeyden önce onlar sizin çalışanlarınız. Yönetici olabilmenin olmazsa olmazı insan ilişkileri iken, sizler neden bu tür vasıflardan noksansınız? Sizler bu kafayla iş barışı sağlayıp verimi yükseltebilmenin mümkün olabileceğini mi sanıyorsunuz? Mümkün mü bu! Topluluktan korkulur mu? Aksine oraya gelip üyelerin nelerden rahatsız olduklarını gözlemleyebilirdiniz. Personelinin davet edildiği genel kuruluna gelmeyen, bir çiçek, bir başarı dilek mesajı göndermeyerek, onlara saygısı olmadığını açıkca gösteren siz THY Teknik A.Ş yönetimi, hakikaten bu pazartesi hangi yüzle onlardan saygı bekleyecek, hangarda dolaşacak veya iklimlendirilmiş odalarınızdaki masalarınızda oturabileceksiniz? Gerçekten merak ediyorum.

                                                                                     ***

Değerli okurlarım; Kusura bakmayın bu haftaki konum bu değildi ama inanın içime dert oldu. Genel kurulda da konuştum ama yetmedi burada yazarak bir nebze rahatladım. Bizler yan apartmanın müstahdeminin çocuğunun evlilik davetiyesini alıp, davete katılamadığımızda en azından bir çiçekle mukabele eden gelenek, görenekleri olan bir nesilden geliyoruz. Bu robotlaşmış insancıklara bu nedenle kırılıyorum işte.

Bu haftaki konumuz Kahramanlık ve şehitlik mertebelerinin yanı sıra ETOPS uygulamaları üzerine olacak.

Bizim halkımız her nedense kahraman ve şehit kavramlarını karıştırıyor. Bir uçak düşmeye görsün, hemen medyamızın desteği ile neredeyse kahramanlık türküleri yakacak hale geliyoruz. Bu şehitlerimizde de aynı. Tabii ki gerçek şehitlerimize laf söylemek bizlere yakışmaz ve haddimize de değil ama bakın şimdi sizlere medyamızda yer alan birçok kahramanlık ve şehitlik örnekleri verdiğimde bakalım ne gibi görüşler sunacaksınız?   

Tarih; 2001 yılı. Uçak tipi A330. Şirket ismi Air Transat Kazanın oluşumu; A330 uçağı havada iki motoru yakıtsız kalıp durunca Azor adalarına iniş yapıyor ve kaptan kahraman ilan ediliyor. İşin aslı sonra anlaşılıyor: Uçağın ikinci pilotu, kaptana sağ motorda yakıt kacağı var demesine rağmen kaptan ilgili motoru durdurmayarak iki motoru da kaybedip Azor adalarına motorsuz iniş yapmak zorunda kalıyor. Kaptan önce Kahraman ilan edilip sonra olayın gerçek nedeni öğrenilince işten atılıyor.

En son olayda bildiğiniz üzere Trans Asia havayolunda yaşanmış ve uçağın kaptanı kahraman ilan edilmişti. Hâlbuki kaptanın arızalanan motor yerine çalışan motoru kapattığı ve uçak stall e girerek düştüğü tespit edildi. Konuya vakıf olmayan ve sansasyonel başlık arayan medyamızın dolduruşuna uğrayan halkımızda bu akıma uyuyor ve olay araştırılmadan kahramanlık payesini veriyor. 

Bu kahramanlık olayının biri de ülkemizde yaşanmıştı. Amsterdam da düşen uçağımızla ilgili Airport TV deki yayınımıza katılan TALPA eski başkanı Necmi Ekici kaptan, Amsterdam’a düşen uçağın stall e uğramadığını ve pilotların piste yetişemeyeceğini düşünüp gövde üstüne indiğini iddia ederek kahramanlık methiyeleri düzerken program da karşılıklı bu yanlış görüşü tartışmıştık.

Bu tür gereksiz ve hakikatten uzak methiyelere benim hatıriayabildiğim örnekler şimdilik bunlar. Medya her kazada “Kahraman pilot, uçağı ve yolcuları ölümden kurtardı!” gibi bir manşet arayışında.

Şimdi buradaki söyleme baktığınızda; aklınıza çok değişik düşünceler gelebilir. Neden kahraman?-Uçaklarımızda kahramanlık yapacak durumlar mı oluşuyor?- ya da;  “kahraman pilotumuz yolcuları ölümden kurtardı” söylemi ile, pilotumuz kendi hayatını bırakmış ve yolcuların hayatına odaklanmış olarak da algılanabilir. Hâlbuki böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Çünkü biliyoruz ki, pilot ve yolcu aynı kabindedir.

Sivil havacılığımızda şahsen kahraman görmeyi hiçbir zaman arzu etmem. En iyi pilot hata yapmamaya özen gösteren ve kuralları harfiyen uygulayan eğitimli pilottur. Bunun yanın da birde alkış meraklısı yolcularımız var. Her inişte bir alkış tufanı koptuğunu sizlerde benim gibi birçok kere gözlemlemişsinizdir. Yolcular bu uygulamayı neden yaparlar acaba, nihayet sağ salim inebildik diye mi? Yoksa pilotun uçağı indirebilmeyi başarabildiğine mi anlayabilmek çok güç. Alkışlanacak ne vardır. Anlayan beri gele…

Pilot tabii ki o uçağı indirecektir. Çünkü uçağı yerden kesmek de, indirmek de onun mesleğinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Pilot uçağı emergency bir durumdan da kurtarmak zorundadır. Bu onun mesleği olup tüm eğitim bunun için vardır.

Şimdi de gelelim Şehitlik payesinin sulandırılmasına:

Siyasetçilerimizin bazıları ve onun uzantısı medyamız bu konuyu da saptırıp olur olmaz yerlerde kullanmaya başladı. Benim anlayamadığım konu şehitlik gibi yüce bir mertebenin siyaseten kullanılarak sulandırılıp, olur olmaz yerde milletin tabiri caizse gazını almak şeklinde kullanılıyor olmasıdır.  

Değerli okurlarım; Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen stadının arazine kondurulan binanın inşaatında çalışırken, bindikleri asansörün yere çakılmasıyla hayatını kaybedenler sizce şehit mi yoksa kuralsızlık ve kontrolsüzlük nedenli cinayet gibi bir hatadan mı kaynaklanmıştır. Bu kaza sonrasında hayatını kaybedenlerin ailelerine hayatını kaybedenler için şehit denilerek nereye varılmaya çalışılmaktadır. Bu tür boş beyanlara gerçekten inanan bir halk kitlesi var mıdır?

Bunun yanı sıra madenlerimizde yine kuralsızlık ve kontrolsüzlük nedeniyle hayatını kaybeden işçilerimiz şehit mi olmuşlardır? Bu konuda o kadar çok örnek var ki say say bitmez. Kısaca biz millet olarak kahramanlık ve şehitlik payelerini olur olmaz yerlerde dağıtarak, vatanı için hayatını veren gerçek kahraman ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıyor muyuz? Ne dersiniz?

Birazda Teknik diyelim:

Bu hafta sizlere ETOPS ((Extended-range Twin-engine Operation Performance Standards) kısaca   Extended-range Twin Operations da denebiliyor. ICAO tarafından belirlenmiş çift motorlu uçakları kapsayan bir standart lardan bahsetmek istiyorum.

  ETOPS şartları:

Herhangi bir 2 motorluuçak tipi belli bir ETOPS iznine sahip olsa da, o ETOPS limitlerini kullanabilmesi için birçok şarttın yerine gelmesi gerekiyor.

1-uçağı işleten Havayolu şirketinin söz konusu uçağı uçuracak olan pilotları ek bir eğitim almak zorundalar.2- Havayolu şirketinin ETOPS Manueli olmalı ve bu manuel SHGM ce onaylanmış olmalıdır. 3-Teknisyenler, ETOPS için ek bir eğitim ve almış ve yetkilendirilmiş olmalı ve özel bakım prosedürlerini uygulayıp uçağın defterine Etops servicing uygulandığını yazmalılar.4-Uçakta ek yangın söndürücüler ve defibrilatör olmalı. 5-Uçuş rotasını planlayan Dispatcher lerinde ayrı bir eğitime ihtiyacı var. 6-Söz konusu uçak - motor kombinasyonunda, belli bir sayıda uçuş saati içinde en fazla belirlenen sayıda motor arızası kabul ediliyor.

Örneğin, herhangi bir uçak modeli için ETOPS 180 dakika izni olan bir havayolu şirketinin işlettiği filoda, o uçak tipi 100 bin uçuş saatinde 2 kereden fazla motor arızası çıkarırsa, izin ETOPS 120 ' ye düşürülüyor.7-ETOPS izinleri için, oksijen sistemi rezervleri ve maskeleri de önemli.8-Uçakta birbirinden bağımsız en az iki komünikasyon sistemi olmalı. 9-APU kesin faal olmalı ve havada start edilebilmelidir.

Uçak tiplerine göre ETOPS:
Örneğin; A330 lar piyasaya çıktığında önce ETOPS 90, 1998 yılında ise ETOPS 180 alınmış ve 2009 yılından sonra tüm yeni A330'lara ETOPS 240 dakika izni verilmiş.

A330 un yanı sıra diğerlerine bir bakalım. B737NG: 180 dk- A320 serisi: 180 dk-B777-200ER: 207 dk (GE motorlarla donatılmışı, 330 dk)- B777-200LR: 330 dk-B777-300ER: 330 dk-B787 serileri: 330 dk-A350 serileri: 370 dk (Airbus A350 için 420 dk. lık ETOPS almaya çalışıyor) Bu isteği şaşkınlıkla okudum. Çok ilginç geldi. 420 dakika yani 7 saatlik bir mesafede havaalanı bulunamayacak yer mi var diye düşündüm. Örneğin;  Sydney-San Francisco hattını direk okyanus üstünden uçarak mı geçmek istiyorlar diye düşündüm.

Aslına bakacak olursak ben ETOPS şartlarının her ne kadar uzun araştırmalar ve istatistikler neticesinde bu rakamlara ulaşıldığını bilsem de yine de 2 motorlu bir uçakla Sydney-San Francisco hattı gibi uzun bir mesafede uçmaya cesaret edemem. Çünkü iki motorlu bir uçağın tek motora düştüğünde her ne kadar o tek motorun 3 saat 5 saat veya 7 saat uçabilirliği yazıyor olduğunu bilsem de, tek motora kalmış uçağın değil 7 saat, iki dakika sonra bile arıza yapacağının garantisini kimse veremeyeceğinden huzursuz olurum.

Şimdi bazılarınız 4 motorda olsa 6 motorda olsa bu risk her zaman vardır diyerek savunmaya geçecektir. Tabi ki risk her zaman vardır ama 2 motorlu bir uçağa nazaran 4 motorlu bir uçağın risk faktörü yarı yarıya azdır.

Bakalım devlet büyükleri bu konuda ne düşünmüşler; Benim gibi korkmuşlar mı?

 Almanya başbakanı Merkel'in 2011 yılından bu yana hizmetinde olan uçağı; Lufthansa tarafından yaklaşık 10 yıl boyunca kullanıldıktan sonra, Lufthansa Technik tarafından 21 ay boyunca elden geçirilip başbakanlık uçağına dönüştürülen bir A340-300. (Hımmm 4 motor

Japonya Devlet büyüklerinin hizmetinde şuan iki adet B747-400 var. (Hımmm 4 motor)

ABD başkanının hizmetinde iki adet B747-200B (askeri versiyon olarak VC-25A olarak adlandırılıyor) model uçağı var. Bu uçakların ilki 1990 yılında, ikincisi de 1991 yılında hizmete girmiş. Gerek yükselen yaşları gerekse yeni savunma ve komünikasyon sistemlerini verimli olarak taşımada zorlanmaları sebebiyle büyük bir ihtimalle 2018 yılından itibaren bu uçaklar B747-8 ler ile yenilenecek. Airbus'un A380 modelini de inceleyen Obama'nın kararını ABD ürünü olduğu için B747-8 lerde vereceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Cezayir A340- Rusya IL96 4 MOTOR  - Mısır A340-Almanya A340 Yunanistan A340 – Hindistan B747- Çin halk cumhuriyeti B747. Suudi Arabistan 747 400- Cezayir 340-500 (görüldüğü üzere hepsi 4 motor)

Sanırım bunlar da benim gibi ETOPS’tan falan anlamıyor… Bu devlerin yanı sıra Fransa ve Türkiye 330 kullanıyor.  

 Başbakan veya Cumhurbaşkanının bu konularda danıştığı bir danışmanı olsam illa ki 4 motorda ısrarcı olurdum. Bir ülkenin en büyük makamlarının 2 motorlu bir uçakla ETOPS şartları eşliğinde uçmasını pek kafam almıyor. Şimdi THY’nin bilirkişileri(!) kalkıp bana B747 yi aldığımızda onun yedek parça ihtiyaçlarını, pilot ve teknisyen eğitimlerini, uçağın barınacak yerini düşünüp düşünmediğimi ve bu uçağın A330 kadar efektif olup olmadığını soracak olursa cevabım da hazır.

Alın B747 yi sokun HABOM hangarına yedek parça da alın pilot da teknisyende eğitin. Maliyetten size ne? Merak etmeyin Aksaray’ın dörtte biri kadar maliyet getirmez.

Bence A330 yanlış tercihtir. Okyanus üstünde uçacak olan makam uçağı ETOPS uygulamalarına gerek olmadan uçabilmelidir.

 A340-500 veya B747-400 çok mu paramı idi ki düşünülmedi?

NOT/ Bu arada THY iki adet A380 i wet lease sistemi ile ( tüm ekip ve teknik bakımı uçağı kiralayan firmaya ait olmak kaydı ile) kiralamak istiyor. Tabii ki bu anlaşmada A380 lerden biri arıza yaptığında oluşacak sorun, 10 saat içinde aynı havayolundan başka bir A380 daha yollanabilecek şekilde anlaşma isteniyormuş. Kokpit ve teknik ekiplerin ilgili kiralayıcı firmadan kabin ekibinin ise yarısının THY’den karşılanması gibi isteklerde kulağıma gelen yeni bir duyum. Bakalım hangi şirket bu işe yanaşacak. 

KAHRAMAN PİLOT(!) CUMHURBAŞKANLIĞI UÇAĞI VE ETOPS UYGULAMALARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

Sefa Bey'e ~ 8 yıl önce
Sefa hocam, bir hafta da kar- kış vs. nedeniyle iptaller ve dünyada benzer durumlardaki vaziyetleri içeren bir yazı kaleminizden çıkarsa memnuniyetle okuruz. Sevgi ve selamlarla,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Alkışlama alışkalığı ve geleneşini yolcu kendi başlatmıştır. Burada alkışlanandan ne isteniyor. Bu seviyede başta yazar ve pilot aleyhtarı yorumcular mantıkları konusunda çok şaşırtıyorlar beni.. Çocuk tartışması gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Yolcuların inişten sonra alkışlaması yazdığınız sebeptendir "DOĞRU" Ama bütün dünya da. ve her millette yerleşmiş gelenek haline gelmiş bir davranış. Bu niye yapılıyor diye de eleştirilmez ki. Bana göre boş bir yazı olmuş. Konuyu ele alan yazarın burada okuyucuya kattığı ne var? Anlayamadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ya arkadaşlar niye anlamıyorsunuz yoksa anlamakmı istemiyorsunuz,bu işin tek piri oda; Yavuz Güver. Gidersiniz sorunuzu sorarsınız gerçek ve en güvenilir bilgiyi bir uçakçılık uzmanı olarak kendisinden öğrenirsiniz,bu kadar basit :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yinemi?olur bu sefer ~ 8 yıl önce
Ben konudan saptığımızı düşünüyorum. Ne söylemek istediğimi çok iyi anladığınız halde (veya ben anladığınızı düşünüyorum) en son cevabı ben veririm gibi bir laf kalabalığı içerisine girdik. Buradaki konu oldu olmadı bence yine olmadı ve yanına gülücük koymalar vb. gibi ifadeler değil her türlü şart ve koşula karşı kalifiye hazırlanan bir personelin yapması gerekeni gerçekleştirirken alkışın bu kadar önemsenmemesi gerektiğidir. Benim fikrime göre ki 2 defa açıkladım fakat tam anlaşılamamış, ulaşım sektöründe konu olan meslek gibi birçok meslek yer almaktadır. Fakat konusu geçen meslekteki bireyler yapılan işi abartmakta olup, ulaşım sektöründe yer alan daha zor şartlarda çalışılan diğer meslekler de hakettiği değeri bulamamaktadır. Umarım şu anda konu anlaşılmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sakin olun ~ 8 yıl önce
Bence de konudan saptık hatta siz biraz yükesk tondan konuşmaya başladınız.Evet alkış önemsenmemeli olması yada olmaması (hala bunun işini yapan birisine elinize sağlık demenin bir yolu olduğunu düşünüyorum)Ben insanların hiç yapmadıkları işlerin kolaylığı yada zorluğu hakkında fikir beyan etmelerinin doğru olmadığını düşünüyorum.(Sizin yaptığınız gibi yada sefa beyin yaptığı gibi.)Bu sebepledir ki simit aldığım insana bile teşekkür ediyorum (soğukta karda orada beklediği için.)Bu işten önce başka toplumda" önemsenen" işlerde yaptım size göre karşılaştırma şansım daha fazla.Burada empatiden yoksun, sizin bu mesleği yapanlardan hoşlanmamanıza sebep olan insanlar olduğunun da farkındayım.(hepimiz öyle değiliz)Ama bir mesleğe madden ve manen toplumda ki yerini o mesleği yapanların bunu dışarıya göre verdikleri izlenimlerinin yanında ,bu işi yapanların eğitim,yetişti.rilme maliyeti,bulunma kolaylığı gibi bir çok etken belirler.Buyrun bir deneyin adı geçen mesleği .Sonra konuşalım
boşveeer ~ 8 yıl önce
Dostum boşver anlamıyor işte.Bak konuyu ben nasıl bağlayacağım.Pilotluk zor meslektir öyle herkes yapamaz.Zeka ,bilek ve çelik gibi sinir ister, her baba yiğidin harcı değildir. Bu durumu içine sindiremeyenler biraz kötü hissederlersede bize ne
2kişi konuşurken.. ~ 8 yıl önce
2 kişi konuşurken 3'üncünün pek karışmaması gerekir.Bununla ilgili güzel bir sözümüz var ki söylemeden de anlayacağınızı düşünüyorum. Pilotluk zor meslek yıllar doğru fakat pilotluk gibi başka zor meslekler de var ki ben pilotluk kolay gibi bir ifadede de bulunmadım.Ayrıca sakin olun yorumunda bulunan kişiyi okumaya dahi gerek duymadım. Çünkü insanlar kabullenemedikleri durumlarda sakin ol gibi ifadelerle zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışırlar bundan dolayı da 3 defa anlattığım bir konuyu tekrar anlatma zahmetinde bulunmayacağım çünkü 3 defa anlamayan 10 defa anlatsam da zaten anlamaz demektir.
etops ~ 8 yıl önce
Etops işi karışık iştir. Her tip ayrı diversion time vardır. Bu sürenin maksimum degeri FAA/EASA tarafından belirlenirken yerel otoritede şirketin Etops tecrübesine göre bunu değerlendirir ve şirkete verdiği AOC de bunları her tip için ayrı ayri belirtir. (farklı motorluları ayrı ayrı değerlendirir) Apu inop B777 yi ve A330 u Etops olarak sefere verirken B737 yi veremezsin çünkü MMEL öyle der.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
İşte bende tam burda birşey eklemek istiyorum, bu güzel bilgilendirme yazınızı yazdıktan sonra bile okurlarınızdan "teşekkürlerinizi" alıyorsunuz. Yazınızı okuyan insanların teşekkürleri bir bakıma sizin o gereksiz dediğiniz alkışın klavye çeşidi. Aslında sizde sadece görevinizi yapıyorsunuz, bizde beğendiğimizi belirtiyoruz. Bu size veya buradaki insanlara ne kadar normal geliyor ise, uçak içerisindeki alkışlama (kendi söyleminizle; sizin hala anlamadığınız veya anlamak istemediğiniz) avam diye nitelendirdiğiniz insanların normal teşekkür etme şeklidir. Benim asıl merak ettiğim, siz neden böyle bir sevgi göstergesinden muzdaripsiniz? Ben sizi tanımadan, belli belirsiz yorumlar yapmak istemiyorum; ama yanlı ve yaralı havası yaratıyorsunuz, bununda zaman zaman yazılarını beğendiğim bir yazara yakışmayacağını düşünüyorum. Yorumlardan çok beğendiğim akıllıca yazılmış biri.Cevap vermeyi düşünür müsünüz Sefa Bey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulamasına ~ 8 yıl önce
Yazıyı okuyan biri olarak anladığım bir kişinin hangi meslekten olursa olsun görevini yapmak durumunda olduğu algısıdır. Pilot zor hava şartlarının olduğu bir uçuşta başarılı olmuş olabilir. Fakat tüm pilotlar her ne şartta olursa olsun gerekli emniyet tedbirlerini alarak uçağı başarılı bir şekilde indirmek zorundadırlar. Aynı uygulama gemiye bindiğim zamanda olmuştu, hava dalgalıydı ve kaptan bu denizde gemiyi batırmadan limana yanaştırdı :) Birçok insan da alkışladı, ki bu insanların yarısından çoğu da kusmuştu:) gerçi dalgalı denizde bu gayet normal aynı türbülansa giren uçak gibi, fakat gemi kaptanının yolculuk kararının verilmesine istinaden, gemiyi limana batırmadan yanaştırması yapmak zorunda olduğu bir görevken, pilotun da aynı şekilde uçma kararı verilmiş ise o uçağı havalimanına indirmesi alkışlanacak bir durum değil, olması gereken bir durumdur. O zaman sizin mantığınızla her uçağı indiren pilotu alkışlayalım hatta futbolcu misali oley oley de çektirelim ne dersiniz :)
olmadı ~ 8 yıl önce
sefa bey adına verdiğiniz cevap (o olmadığınızı düşünüyorum) soruya tam bir yanıt olmadı.Soruyu daha açık yazarsak.Bir insan yapmak zorunda olduğu işi (bunda bir şüphe yok pilot o uçağı indirir bu konuda şüphesi olanlar yolculardır :))iyi yaptığı için alkışlanırsa, bunu işini iyi yapan bir memura teşekkür etmekten ne farkı vardır.Sizin mantıkla futbolcuda gol atmak ,kaleci kurtarmak,şarkıcı iyi söylemek zorundadır alkışa gerek yoktur.))))
olmadı'ya itafen ~ 8 yıl önce
Alkışa gerek yoktur algınız futbolcu misali oley oley çektirelim ile bağdaşmamaktadır. Ben futbolcu gibi oley oley çektirelim derken alkışlamayalım değil bir de söz konusu kişiyi omuzlara alıp havaya fırlatalım misali bir örnek verdim. İkincisi gece 12'den sabah 8'e kadar şehirlerarası yolda otobüs kullanan, metrobüsün içinde aynı yolda saatlerce aynı mekanik sesleri duyarak üstüne üstlük yolcuların bağırış çağırışları duymak zorunda kalarak işini yapan şöför o zaman hepsini alkışlayalım bence bu iki örnek çok daha fazla alkışı hak ediyor. Fakat toplumumuzda bazı meslekler kendilerine verilen ihtimam nedeniyle öyle bir kefeye konmaktadır ki aynı şekilde zorlu işleri yapanlar değer bile görmemektedir. Ben şu ana kadar bir otobüs veya metrobüs şöförünün alkışlandığı görmedim, tam tersine zor bir durumda kalındığı zaman doğru bir hareket yapıldığında dahi rahatı bozulan insanların mızmızlandığını duydum. Ayrıca yorumumum sonuna kadar arkasındayım siz her ne kadar olmadı şeklinde düşünseniz de.
bence yine olmadı ~ 8 yıl önce
Bence içinizden o insanları alkışlamak geliyorsa alkışlayın.Bu uçağını zor şartlarda indiren ve alkışlanan bir pilotun sorunu değildir..Bencede o arkadaşlarda alkışı hakediyorlar tamamen sizle bu konuda hem fikirim.Kimin kimden daha fazla alkışı hakettiğine siz kendi adınıza bu yönde karar vermişsiniz, olabilir. Geride kalan çoğunluğun kararı da sizin tarafınızdan normal karşılanmalı :))))
Aviator ~ 8 yıl önce
Sefa Bey, ETOPS gereklilikleri icerisinde APU faal olmasi gerekmiyor ancak APU gayrifaal ise ETOPS 180 dk.'ya limitleniyor.Azor adalarina inen A330'da kaptan sag tarafdaki yakit kacagindan dolayi sag motorun duracagini dusunup soldan yaga Xfeed yaparak tum yakiti bitirip iki motorun da yakitsiz kalmasina neden oluyor ancak 30 dk. icerisinde guzel bir planor ucusu yaparak inisi gerceklestirerek kahraman !! oluyor,keza kokpitte atik sigortayi goremedigi icin LOT Polish'in 767'sini govde uzeri indiren pilot da kahraman oldu!!Bizde de en son FMS'e ucus bilgilerini yanlis girip havada kaybolan ama Afrika kitasinin haritasini bildigi !!! icin denizi takip ile ucagi sag saglim idiren A310 kaptanimiz var.Benim bildigim tek kahraman pilot iki motoruna da kus giren ve ucagi sagsaglim Hudson nehrine indiren US Airways kaptanidir.Pilot kurallari eksiksiz uygularsa kahramanlik !!! yapmasina gerek yoktur.Goruldugu uzere her kahraman pilot payesi aslinda pilotun kendi hatasinin sonucudur.Saygilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sayin aviator. ~ 8 yıl önce
1)en kahraman pilot,yas haddi gelip emekli olan pilottur. 2)degerli yazari her zaman elestirmisimdir,kokpite girmekle.ancak busefer APU konusunda elestirmedim,malum uretici MMEL i FAA/ICAO/EASA kurallari geregi belirler. ancak sirketler MEL hazirlarken daha konservatif olabililer. ornegin bazi sirketler APU inop ETOPS musade etmeyebilir. 3) LOT hadisesinden bahsetmiyorum,ancak sigorta atmissa bir pilotun AFM geregi sigortayi re-set etmesi cok uzak ihtimal.maalesef bizde ilk bakilan panel sigorta panelidir ve ilk is,atan sigortayi reset etmek.saygilar
Aviator'den ~ 8 yıl önce
Sayin yorumcu,dediginiz gibi bazi firmalar kisitlayabilir ancak APU faal olmazsa ETOPS yapilamaz degildir.Size gore ucak emergency'e dusmus ve Teknik size yol gosterdigi halde bile atan bir C/B'ye basilamaz diyorsaniz zaten kahramanligi hak etmissinizdir demek ki.Saygilar
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Konuyla pek yakından ilgisi yok ama; sayın KADİR DOKUYUCU ( THY uçş işl bşk) 15 gün önce yayınlanan kıdem listesinde kendini 10. Sıraya koymuştu. Sonra ne olduysa oldu, liste değişti ve kendileri hak ettiği normal yerine geri döndü!!!! Ne oldu bilen varmı? Çok utandıda mı? Yoksa birisi dur mu dedi???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Yavuz Güver de anlar bu işlerden ya onunda engin tecrübelerinden faydalanmak gerek,gerçi o teknisyen alın teri yemekte ustadır ama olsun sonuçta teknisyen vede kocaaa başkan!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000