03 Ocak 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]

İYİ SENELER...

Yazıma 2011 yılının; öncelikle ülkemize, sektörümüze ve çalışanlarına kutlu olmasını dileyerek girmek istiyorum. 
 
Her zaman olduğu gibi; 2010 yılında da sektördeki otoritelere ve şirketlerimize yönelik sert eleştirilerim oldu. Bu hafta, yine gündemimde çok önemli konular olmasına karşın, yeni yılın ilk yazısında bunları yazmaya pek elim varmadı diyebilirim. 
 
Sektörde 1991 yılından bu yana köşe yazıları yazan (600 ü aşkın makale) biri olarak, yazılarıma genelde bir göz atıldığında; sadece eleştiri yaptığım gözlemlenebilir. Ancak, bu eleştri yazılarını yazarken, konuları kişisel değil, kurumsal düzeyde irdelemeye çaba gösterdim. Yazılarımda; hakaret içeren  anlatımlar ve sokak jargonu kullanmamaya son derece özen gösterdiğimi söyleyebilirim. 
 
Bu nedenle, yazılarım hakkında şimdiye dek kişisel ya da kurumsal yalanlama (tekzip)  ile karşılaşmadım. Yine de istemeksizin satır aralarında yatan kişileri kırıcı, incitici anlatımlarım olduysa affola...
 
 Bir yazıyı 3-4 günde ancak yazabiliyorum. Yazacağım konuya odaklandığımda; önce günlerce araştırır, olanaklı ise belgeler ve sonra sizlerin gözüyle okumaya çalışarak, ne şekilde yorumlayabileceğinizi düşünürüm. Okurlarıma ve kendime saygım gereği, yazılarımda yazım hatası ve cümle düşüklüğü olmaması için editoryal destek almaktayım. Bu nedenle; siz yazdığım yazıları beğendiğinizde, editoryal destek aldığım kişileri de mutlu ediyorsunuz. Kısaca; fikirler benim, yazı akışı ve yazım kalitesi ortak ürünümüzdür.
 
Yazılarımda sürekli eleştiri yaptığımı ve ara sıra güzel gelişmeleri de yazmam gerektiğini söyleyen bir çok okurum olmasına karşın, ben onlarla her nedense aynı fikirde olamıyorum. 
 
Benim düşüncelerime göre; köşe yazarının görevi, gelişmelerdeki iyi yanı değil, eksik ve hatalı yerleri bulup okurlarıyla paylaşmak olmalıdır. Otoritelerin, bir patron ya da genel müdürün yaptığı güzel faaliyetler, zaten onların görevleridir. Bir insan görevini doğru yaptığında, benim tarafımdan değil, bir üst merci veya kamuoyu tarafından elbette ödüllendirilmelidir. Benim buradaki görevim, şirketin veya otoritenin reklamını yaparak onu sektörün ve kamu oyunun gözünde motive etmek değildir. Bence bir köşe yazarı; bardağın diğer tarafından bakarak, görünmeyenleri göstermeye çalışmalıdır. Sistem doğru çalışıyor ve herşey güllük gülistanlık ise, konu bulamaz ve bu kez de sizlere, geçmiş çalışma yaşamımdan renkli anılarımı yazarak, dudaklarınızda tatlı bir gülümseme yaratmaya çalışırım.  
 
Burada bulunmamın nedeni; sektöre daha yararlı olabilmek ve genç havacılara yardımcı olabilmektir. Ve sizlerin de izlediği gibi, gerek pilot olsun, gerekse teknisyen ya da bir başka görevde çalışan biri, kim olursa olsun, yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü, benim için önemli olan insandır. Gücüm oranında, çalışanlara yönelik maddi manevi bir katkımın olması ve internet ortamında bana e-posta ile iletilen teşekkürler, telefon sohbetlerimiz, benim için çok önemlidir. 
 
Sizler sayesinde, her hafta kimsenin duymadığı onlarca haber alıyor ve bunların önemli olanlarını AirportHaber’de ya da kendi kişisel blog’umda yazıyor ve sektörün bilgi sahibi olmasına yardımcı oluyorum. 
 
Bu amatör merakım nedeniyle, sektörün her kesiminde çalışan yüzlerce yardımcımın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  
 
Şimdi de gelelim, zaman zaman sektöre ve çalışanlarına yönelik kişisel bakışım ile, AirportHaber’in yayın politikası arasında bağlantı kuran okurlara yönelik yanıtıma. AirportHaber’deki tüm köşe yazarları amatör olup, yazılarına karşın bir ücret almazlar. Amatör olarak yazı yazdığınız bir sitede profesyonel sitenin yayın politikasına karışamazsınız. Ayrıca bir haber portalındaki yazarların farklı görüşlerde olması, o siteye renk verir. Bunun yanı sıra AirportHaber’in yönetimi hiç bir zaman yazarlara karşı sansür uygulamasında bulunmadı ve bulunmaz da. 
 
Ancak, tarafımıza e-posta ve telefonla iletilen özel haberler, sektörü ilgilendirdiğinde toplumun genelinin bilgilenmesi için site yönetimine haber iletildiği de gerçektir. İletilen haberin yayına girmesi veya girmemesi, sitenin yayın politikası gereği kendi inisiyatiflerindedir.
 
Gelelim; www.sefainan.com isimli kişisel blog’uma neden gerek duyduğuma. Bu blog, adı üstünde kişisel olup, profesyonellikten uzaktır. AirportHaber’e sektörün önde gelen bir haber portalı olması nedeniyle günde onlarca haber girilmektedir. Bir haber sitesi bu kadar yoğun haberlerin yanı sıra bir de onları yorumlamaya gidemez. Ancak, sadece haberle yetinmek okurlara doyurucu gelmediğinden,  konuya ilişkin,isimli/ isimsiz sayfalarca biri birinden farklı, hatta konuyu saptıran  yorumlar atılmakta.  Okuyucuların kafalarının bu farklı bilgi çeşitliğinden iyice bulanmasını önlemek için kişisel blogumda,haber portallarında yayınlanan bir çok habere yorum bulabilmeniz için blog’umu açmaya karar verdim. 
 
Bunun yanı sıra; kısa yazı yazmayı bir türlü beceremediğimden (!) haklı olarak bir çok okuyucudan eleştiriler alıyorum. Uzun yazı yazmak zorunda kalmamın nedeni; bir veya bir kaç konuyu birden gündemden düşmesine müsade etmeden, köşemde tam anlaşılır olmasına özen göstererek yorumlayabilme isteğimden kaynaklanmaktadır. Bu kişisel blog’la bunu çözmüş ve gerekirse Airporthaber’deki köşem dışında, kendi blog’umda da bir diğer konuyu irdeleyebilme şansı yakalamış oluyorum.
 
THY kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklik gibi kendime özgün haberlerin tüm ulusal medyada isimsiz alıntı yapılarak servis edilmesini emeğe saygısızlık ve hırsızlık olarak görmekteyim. Ben, Airporthaber deki bir habere yönelik teknik yorum yayınladığımda önce Airporthaberin yazısını aynen kişisel bloguma kopyalayıp daha sonra konuya ilişkin yorumumu yapmaya özen gösterirken, birilerinin haberi veya yorumu kendi haberi veya yorumu gibi sunma hırsızlığına karşı her türlü yasal işlemi yapacağımıda buradan bir kez daha bildirmek isterim.
 
Bu blogdan, facebook ortamında, tüm arkadaşlarımla ve havacılık grupları ile iletişim sağlamayı amaçlamışken, birilerinin bu haberi anında yakalayarak tüm medyaya haberin alındığı yer, belirtilmeden servis edilmesini etik değerlerlerden yoksun bulmaktayım.
 
Bunun yanı sıra, kişisel blogda sadece benim köşe yazılarıma değil, konuk yazarların bilgi ve deneyimleri doğrultusunda yazdıkları sektörel yazılara da erişebilmeniz olanaklı olacak. 
 
Şimdilik, London City University öğretim üyesi ve IOSA denetcisi; Cengiz Türkoğlu’nun yanı sıra İsviçre’de pilot olarak görev yapan; Engin Aksüt ve THY’de uzun süre görev yaparak emekliye ayrılan Servis & Menü Planlama Şefi, eski Başhosteslerimizden Meral Döşemeciler’in köşe yazılarına erişebilirsiniz. Bu konuk yazarlarımıza bu hafta SHGM eski genel müdür yardımcısı uçak mühendisi Ümit Cendek ve diğerleri de katılacaktır. 
 
NOT/ Cengiz Türkoğlu nun;  Teşekkürler SHGM- Engin Aksüt’ün De-Icing/Anti Icing  Meral Döşemeciler’in Uçaklardaki ikram konulu yazısı     http://www.sefainan.com/s,1/konuk-yazarlar  Bölümünde okumanızı tavsiye ederim.
İYİ SENELER...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Hocam bu konuyu ancak siz dile getirirseniz bir anlamı olur sizin bu camiada ağırlığınız çok fazla şu anda thy de görev yapan yabancı pilotlar tümü ile bizlerin önünü tıkamış durumda normal şartlarda şu anda 60 civarı kaptanlık kriterlerini sağlamış hatta geçmiş pilot var Ama yabancı kaptanlardan dolayı bizi eğitime başlatmıyorlar. Sn.Bakan YILDIRIM a yanlış bilgi veriyorlar. Bakanımızın açıklamasında aşağıdan pilot yetiştikçe yabancı pilotlar gidecek diyordu.Ama maalesf durum böyle değil şimdiden teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
selamlar; Sefa bey bora jet ulkemızın bı cok ılıne sefer yapıyordu. ama ucaklarını Anadolujet kıraladıktan sonra zonguldak seferını kaldırdıklarını gordum.bununla ılgılı haberde gormedım sızın sıtenızde.bu tur olaylarıda haber nıtelıgıyle yayınlarmısınız.neden kaldırılmıs. yolcu yetersızlıgı mı yoksa baska sebeplerı varmı.eger yolcu az derlerse tokat yolcusu zonguldak yolcusundan daha az.ılgılenırsenız tum zonguldak memnun olacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sefa bey, Airport Tv yayına başlamayacak mı? Bulunduğu kanalı hala boş tutuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
büyüksün Sefa İnan:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
2011 Yılının Tüm Dünya ve Yurdumuza Barış Kardeşlik ve Umutlarımızın Yeşerdiği Sağlık ve Mutluluk dolu Günler Getirmesini Dileriz /// EMEKLERİMİZ ve ÇALIŞAN TÜM İNSANLARIN SAYGI GÖRDÜĞÜ.EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARIMIZIN TESLİM EDİLDİĞİ-EDİLECEĞİ GÜZEL BİR YIL UMUDUMUZDUR... HAVA İŞ SENDİKASINDA ÖRGÜTLÜ THY TEKNİK İSG TEC ÇALIŞANLARI...EMEK EN YÜCE DEĞERDİR...Saygı ve Sevgilerimizle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Gökkuşağı hareketi'nin bazen 3 bazende 4 sözcüsünden B.Altan da Gökkuşağı hareketi sitesini seçimden sonra kaldıracağız diyerek(yazısı hala duruyor malum sitede)kurulmuştu.Hala kaldırmadı.Güya ekonomik destek falan da yok site yi yapan arkadaşlarına.Ama bir tek şey değişti sanırım o sitede o da okuyuculardan mesaj gelmediği için MESAJLAR bölümü...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000