06 Ocak 2022, Perşembe
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]
  • Bir pilot olarak 250 000 000 dolarik (bakiniz TL bile degil) ucagin sorumlulugunu almaktan baska firin egitimim de var yemeginizi isitirim slides armed and crosscheck egitimim de var. bazi ucaklarda hic km ya da loadmaster olmadan sadece yanimdaki pilotla 2 kisi ucuyoruz. Ama amirle purser’la ayni maasi aliyorum. Dunyada bunun ornegi var mi?
  • Bu ülke zenginine mecbur değilken euro’yla dolar’la garantili ödeme yapıyorsa, çalışanın gelirini de Avrupa ile karşılaştırmaktan doğal birşey olamaz. Zengine verecek bol keseden parası olan ülkenin çalışanına da insanca maaş sağlayacak ya gücü vardır, ya da olmalıdır. Adalet sadece bir şeyin kanuna uydurulmuş olması değildir.
  • KURTARDI KAZAKİSTANDAN..HAKKINI GASP ETTİĞİ PİLOTLAR..ADAM UTANMADAN PİLOTLARA YÜZDE 60 ZAM YAPTIK DEDİ.PİLOTLARDAN KESTİĞİNİZ MAAŞIN İADESİYDİ O YÜZDE 60..HERKESE ZAM YAPTINIZ BİTEK PİLOTLARA YAPMADINIZ..İLKER KENDİNE GEL ARTIK..PİLOTLARIN HAKKINI VER..MAAŞINA ÇÖKTÜĞÜN PİLOTLAR BAK SENİ VE AİLENİ KURTARDI..PANDEMİDEDE BÖYLE GECE GÜNDÜZ VATANDAŞLARIMIZI MEMLEKETE GETİRMİŞLERDİ..
  • Tek care pilotlarin sendikaya aidati KESMESIDIR. Pilotlar anca bu sekilde sendikadan ve thy’den saygi gorecektir.
  • Paranın yarısı vergiye gitmiş haram zıkkım olsun
  • Avusturya,İşviçre v.s komuşun olsaydı;Türkiyede Asgari ücret 4000 dolar olurdu.Devletimiz herseye rağmen birseyler yapmaya çalışıyor.Bırakalım bu avrupa kompleksini..
  • Evet ancak üretimle kalkınacağız, heykelle değil ihalarla, ibrikle değil togg’la, temel atmama töreni ile değil yerli ve milli üretimi devamla. Anlayana…
  • Geçinemiyoruz
  • kendi ülkesinde kaç tane iç hat bileti alıyor. yada ka. EVRO kira ödüyor. Sigaraya kaç EVRO veriyor.. Benzine kaç EVRO veriyor. market sepetini kaç 100 EVROya dolduruyor. almanya kadar büyük ekonomimiz var sanki de kıyas yapılıyor. iyi kötü bir araba yapıyoruz onuda ellerinden gelse Gemlik limanına gömecek güruh var. Almanlar sanayi ile gelişti arpa buğdayla değil.
  • Eline, kalemine, yüregine saglik

İSTİKAMET

Benzine zam, elektriğe zam, doğalgaza zam, kağıda zam, köprüye zam, otoyola zam, MTV’ye zam, pasaporta zam, uçak biletine zam... 2022’nin ilk dakikalarından itibaren resmen şoka girdik. Zam haberi gelmeyen kalem kalmadı. Hayatımız zam ve vergi üzerine. En trajikomik vergilerin başında da hayvan mamalarından alınan geliyor. İnsanın zaruri ihtiyacı olan pedden, tuvalet kağıdından, ilacından da alıyorsunuz da bari hayvanın boğazından geçenden almayın.

KİMİ ÜLKEDE KAŞIKLA KİMİSİNDE KEPÇEYLE…

Yeni asgari ücret de belirlendi. Tam 4.253.40 TL. Say say bitmez. Bizi kıskanan Almanya’da asgari ücret olan 1585 Euro ile yurt içi 14 bilet alınabiliyor (Lufthansa). Hatta vatandaş başka bir ülkeye bile low cost bir şirket ile 36 kez gidebiliyor. (Air Europe) Aktarmalı uçuşlarla sayı 70’lere kadar çıkıyor. Aynı kişi gelip Türkiye’de THY’den 61 yurt içi uçak bileti alabiliyor. Bizde ise şubatta alınacak asgari ücret ile yalnızca 10 bilet, tabi o vakte kadar biletlere zam gelmezse. Almanya’da bilet alınmaya kalkılırsa 2,5 bilet. Şaka gibi ama Almanya bizi kesinlikle kıskanıyordur.

Yurt dışından gelen yolcu sayısı arttı gibi. En azından sirkülasyon var değil mi? Gelenimiz gidenimiz çok. Alışveriş cenneti olduk yabancıların, kendi vatandaşımız kan ağlasa da! Turisti böyle mi çekeceğiz ülkeye? Millette markete gidecek hal kalmadı, siz uzaya gidin, sert iniş yapın.

Sendika, şirket, TİS derken hemen hemen her birimin maaş skalası da belli oldu. Türk Hava Yolları ve bağlı şirketlerde bazı kesimlerin yüzü gülse de çoğunluğun yüzü haklı olarak asık. Pilotlardan kimle konuşsam biz maaş almadık, iadelerimizi aldık diyorlar. Pek tabiki haklılar. Hesaplar ortada ancak algı metodları ile rakamların gerçekliği örtülüyor. Herkesin bir yaşam standardı, her mesleğin bir karşılığı var. Ve çalışanların bu karşılığa göre belirlenmiş bir yaşam çizgisi var. Bu çizgiden ne yazık ki saptırıldılar. Umuyorum milli bayrak taşıyıcı şirketimiz Türk Hava Yolları durumun ehemmiyetini geç olmadan anlar.

Geçtiğimiz haftaki yazıma gelen eleştirilerde Sayın Tatlıbal hakkında yazdıklarım farklı yerlere çekilmiş. Üzgünüm. Benim ne Sayın İlker Aycı’yla, ne Sayın Bilal Ekşi’yle ne de Sayın Ali Kemal Tatlıbal ile kişisel bir meselem olamaz. Kamu görevi icra ettiğimiz bu mecrada yalnızca yapılanları eleştiririz. Kişiler gelip geçer, bunun önünede geçilmez. Örneğin İlker Aycı için bir çok yerden duyumlar alıyorum. Bu konuların da takipçisiyim. Eğer duyduklarım doğruysa bakın kendisiyle uğraşanları nasıl eleştiririm. Çünkü her işin bir yolu yordamı olmalı. Çelmeler takarak, dedikodular çıkartılarak birilerinin koltuğu ele geçirilmez. Çalışkanlığınla, başarınla ve azminle gelirsen ne alaaaa…

Kestane balının diyarı Sinop’ta bu bal için acıbal ifadesi de kullanılır. Çok yararlı olmasının yanında fazla yenmesi de zararlıdır. Baş dönmesi, ani tansiyon değişiklikleri, kusma, halsizlik ve ishal gibi yan etkileri saptanmıştır. Bu bağlamda geçen haftaki  yazımda kullandığım “Acıbal” ifadesi yanlış yerlere çekilmemelidir.

* * *

Sağa baksak zam sola baksak zam. Elimize aldığımız her şey zamlı. Ve üzülerek ifade etmeliyim ki henüz yolun başında olduğumuza inanıyorum. Çünkü yem, akaryakıt, enerji, gübre ve ilaç fiyatlarındaki artış sebebiyle çevremde ki faaliyet oranı %70 düştü. Pek tabiki yurdun her köşesi için bu oran değişiklik gösterebilir. Ancak inekler kesime, tarlalar boşta bırakıldığı sürece yiyecek bir şey bulamayacağımız aşikar. O yüzden ilgililerin istikametini biran önce değiştirmesinde yarar var.

Unutmayın her şey üretmekle başlar…

Saygılarımla.

Serdar BAŞAĞAOĞLU
[email protected]

İSTİKAMET

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Pilot ~ 5 ay önce
Bir pilot olarak 250 000 000 dolarik (bakiniz TL bile degil) ucagin sorumlulugunu almaktan baska firin egitimim de var yemeginizi isitirim slides armed and crosscheck egitimim de var. bazi ucaklarda hic km ya da loadmaster olmadan sadece yanimdaki pilotla 2 kisi ucuyoruz. Ama amirle purser’la ayni maasi aliyorum. Dunyada bunun ornegi var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 Kpt Plt ~ 5 ay önce
Yok sevgili meslekdaşım yok böyle bir örnek. Düştüğümüz duruma bakın. Ama herşey çok güzel olucak inş.
Baydınız ~ 5 ay önce
Eh be baydınız artık! Daha fazlasını almayı hakeden bir beynin olsa kendi değerini başkalarıyla kıyas yaparak bulmaya çalışmazsın. İşine gelmiyorsa git dava aç. Sizi mi okuyacağız sürekli, varsa hakkın git talep et, aciz aciz kabin ekiplerine dil uzatma. Gık diyemiyor gelip burdan boş boş atar yaptığını sanıyor, size kim niye saygı duysun tesadüfen pilot olmuşsun bu yorumdan belli olduğu üzere. Ben hakkım olanı alamazsam konuşurum, kendi hakkım için konuşurum. Senin haddin değil başka birimin alması gereken maaşı hesaplamak, haddini bil ya kapa çeneni ya da istifa et!
Aglamayin ~ 5 ay önce
Artık, ya sizi doyurmak mümkün değil, lafa gelince çoğunuz para için yapmaz, isinze gelince bu iş parası için yapılmaz dersiniz, düştüğünüz duruma bakın, millet sizinle alay ediyor artık, bukadar açgözlü olunmaz su şartlarda 60 bin alicak fo, doyumsuzlar sürüşü, beğenmeyen gitsin, bir yığın ıssız pilot var, su anda istese besyuz tane mühendis pilot bulur, hem de full donanım, lise mezunu falan değil. Kandırmayın kendinizi sizden çok var, çok değersiz hissediyorsan git arkadasim, körfez seni bekliyor. Daha fazla kendinizi küçük düşürmeyin, rızkı veren Allah'tır. Şükür etmeyi bilin, lüks hayatinizindan vazgeçin biraz. Herkesin alım gucu düştü tek sizin değil. Bu kafayla hiçbir yerde mutlu olamazsiniz
Cunku ~ 4 ay önce
Amir purser senden daha değerli. Malesef sirketin bakışı bu. Onlar uzun uzun yıllık izin yapar sen yapamazsın, onlar temaslı olur 20 gün yatar tam maaş alır seni temaslı bile saymazlar çünkü ayrı otobüse bindin. Moralsiz ve yorgun bi şekilde uçmaya devam.
Övücülere ~ 5 ay önce
Bu ülke zenginine mecbur değilken euro’yla dolar’la garantili ödeme yapıyorsa, çalışanın gelirini de Avrupa ile karşılaştırmaktan doğal birşey olamaz. Zengine verecek bol keseden parası olan ülkenin çalışanına da insanca maaş sağlayacak ya gücü vardır, ya da olmalıdır. Adalet sadece bir şeyin kanuna uydurulmuş olması değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İLKERİ YİNE PİLOTLAR ~ 5 ay önce
KURTARDI KAZAKİSTANDAN..HAKKINI GASP ETTİĞİ PİLOTLAR..ADAM UTANMADAN PİLOTLARA YÜZDE 60 ZAM YAPTIK DEDİ.PİLOTLARDAN KESTİĞİNİZ MAAŞIN İADESİYDİ O YÜZDE 60..HERKESE ZAM YAPTINIZ BİTEK PİLOTLARA YAPMADINIZ..İLKER KENDİNE GEL ARTIK..PİLOTLARIN HAKKINI VER..MAAŞINA ÇÖKTÜĞÜN PİLOTLAR BAK SENİ VE AİLENİ KURTARDI..PANDEMİDEDE BÖYLE GECE GÜNDÜZ VATANDAŞLARIMIZI MEMLEKETE GETİRMİŞLERDİ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 5 ay önce
Guzel yazmissiniz. Ekip planlama ya da kabinciler kurtarmadi.
Nasıl ~ 5 ay önce
Bir hesap anlayışım var, kesinti öncesi maaşın 30-40 bindi, su anda 50-60bin oldu, nasıl kesinti iade etmiş oluyor, aldıginiz zamla ne purser ne km sizinle yarışır, saçma sapan algı yaratmayı, biraz ahlak sahibi olun, bukadar sukursuzluk fazla, beğenmeyen gitsin kapı orda. İşsizlik tavan yapmis, ha km icin maaş çok mu çok, bu para verilmemeli ama şirket km şirketi, ama sizinde hakkiniz bu kusura bakmayın. Daha ağlamayın yeter, alay konusu oldunuz iyice, azıcık kalan saygınlığınız da gitmesin
Aidat ~ 5 ay önce
Tek care pilotlarin sendikaya aidati KESMESIDIR. Pilotlar anca bu sekilde sendikadan ve thy’den saygi gorecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY CPT 777 ~ 5 ay önce
Maaşı Keserken %50 iade ederken %35.Hava iş bir pilot sendikası değildir ve düşmanıdır.Ben de aidat ödemeyi durduracağım .Yete.Bir Purser FO’dan fazla alıyor ayıp ayıp
Tek ~ 5 ay önce
Çare pilotlarin gitmesidir. Bekliyoruz dört gözle. Hadi gidin burda birbirinizi gaza getrip zam peşinde koşmayın, hadi delikanlı görsün ortalık, alayiniz korkak gerçi bir yere gidemez.
77 ci ~ 5 ay önce
ısın kötüsü hava is havacılık sendikası bile değildir. kişisel yorumum degil, hava is ulaştırma sendikasıdır maalesef. yanı dolmuşçu kamyoncu taksici icin neyse odur, sadece adında hava var maalesef. bu ulke bunlari hak etmiyor..
Fff ~ 5 ay önce
Paranın yarısı vergiye gitmiş haram zıkkım olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 5 ay önce
Aldığımızdan birşey anlamadık. Resmen vergide para erimesin diye takviye yapmışlar.
diyarbakırlı ~ 5 ay önce
Avusturya,İşviçre v.s komuşun olsaydı;Türkiyede Asgari ücret 4000 dolar olurdu.Devletimiz herseye rağmen birseyler yapmaya çalışıyor.Bırakalım bu avrupa kompleksini..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üretim şart ~ 5 ay önce
Evet ancak üretimle kalkınacağız, heykelle değil ihalarla, ibrikle değil togg’la, temel atmama töreni ile değil yerli ve milli üretimi devamla. Anlayana…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kp ~ 5 ay önce
Sen aç karnını doyur. Togg para etmez. Togg açın halinden anlamaz koyunlar
Yakinda ~ 5 ay önce
Ekmek bulamayin duble yollari kemirirsin.
?? ~ 5 ay önce
Üretimle kalkinacagimizi bir de bizi yönetenlere anlat. Çünkü şeker fabrikalarını kapattılar, kağıt fabrikalarını kapattılar, tütün fabrikalarını kapattılar, limanları sattılar. Yaptıkları yolları köprüleri maliyetinin 20 kat garanti ile dolar garantisi verip birde İngiliz mahkemesini yetkili kıldılar. Bilmem anlatabildim mi?
Tgs işçi ~ 5 ay önce
Geçinemiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rıfkı ~ 5 ay önce
kendi ülkesinde kaç tane iç hat bileti alıyor. yada ka. EVRO kira ödüyor. Sigaraya kaç EVRO veriyor.. Benzine kaç EVRO veriyor. market sepetini kaç 100 EVROya dolduruyor. almanya kadar büyük ekonomimiz var sanki de kıyas yapılıyor. iyi kötü bir araba yapıyoruz onuda ellerinden gelse Gemlik limanına gömecek güruh var. Almanlar sanayi ile gelişti arpa buğdayla değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli ~ 5 ay önce
2 haber sonrasını oku.yerli helikopteremiz atak ile alakalı.motor üreticisi abd izin vermemiş.sen hangi dünyada yaşıyorsun acaba? Bütün herşey euroya endeksli bu haberde ki olayı anlayamayacak kadar cahil ve körsün.cahil olmak ne güzel ya herşeyi biliyorsun.
Rifkii ~ 5 ay önce
Almanya bizi kiskandigindan oyroyu yukseltiyor,ama yikamazlar.Dik dur kardesim, gerekirse yarim simit yiycez.
rıfkı'ya ~ 5 ay önce
Adam euro kazanıyor ve asgari ücretle istediğini yiyip,içiyor,alıyor,geziyor,bir haftalık geliriyle buraya gelip bir hafta uçak dahil tatil yapabiliyor. Ya biz? Üretim dediğin kaliteli ve doğru eğitimle,insana değerle,bütçeyle,yetişmiş insanla,adaletle olur torpille, hemşehricilikle,adaletsizlikle, haksızlıkla,yolsuzlukla olmaz. Yaptıkları araba İtalyan çizimi,bataryalar da Alman,teknoloji,ham madde vs de ithal. O şekilde bu ülkede 50 yıldır araba üretiliyor fark ne? Ayrıca ülkede tarım ve hayvancılığı bitiren,samandan,nohuta,iplikten ete kadar herşeyi ithal eden,dışa bağımlılıkta rekor kırdıran,milleti 40 sene ağır borca sokan,ekonomiyi mahveden,yandaşları döviz kuru üzerinden garantilerle fahiş şekilde ihya eden iktidara laf söyle başkasına değil.
MUC ~ 5 ay önce
Eline, kalemine, yüregine saglik

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000