31 Ekim 2022, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY [email protected]
  • Cetinbey bir kerede hırsız alinterinin akıttığı onurairin hırsız Teoman ve onursuz Cankut denilen varlığın yaptıklarını yazın .bunların selasini bekliyoruz azraillede anlaşma yapmışlar galiba
  • ilker aycının tüm ekibi tasfiye edildi.gökhan taşar ve eşi neden hala görevde?
  • ÇETİN BEY MERHABA YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM...AMA DİKKATİMİ ÇEKEN BİR ŞEY VAR PEGASUS İLE HABER YAPMIYORSUNUZ PERSONEL PRİM BANKA PROMOSYONU BEKLİYOR AMA SİZ DEVAMLI THY PEŞİNDEN GİDİYORSUNUZ NE VAR BU THY DE
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Ahmet beyle ilgili konulara neden son veriyorsunuz. Yoksa tehdit falan m aldınız.
  • Hafızamızı yoklsyalım isterseniz. THY görev bitimi havacılık haberlerinde en çok beddua alan yönetici kimdi? 1.İlker Aycı 2.Temel Kotil 3.Selman Nas
  • 211 in uğradığı kalleşçe haksızlık sonrası çektikleri bitmedi. kapıları yüzlerine çarpan sorumlular, 3 maymunu oynayanlar, umut tacirliği yapanlar... hepsi aynı maddeydi sadece lacivertin farklı tonlari
  • Her cümlesinin altına imzamı atmak istedim. gerçekleri görüp de sürüye uyup susmayı reddeden yüreğinize , kaleminize , emeğinize sağlık Çetin Bey...
  • Akıl me kadar üstün ise, kendini ifade etmek için kullanacağı söz o kadar azdır.. Bilmem, anlatabildik mi?

İSTER MİSİN BİRİSİ ÇIKIP: KİMSEYİ APTAL YERİNE KOYMADIM. HERKES GEÇİP OTURDU KENDİ YERİNE DESİNİster misin birisi çıkıp: kimseyi aptal yerine koymadım. Herkes geçip kendi yerine oturdu desin? Der mi der. Al başına bir bela. Ama söz yanlış değil. Hepimiz oturacağımız yeri kendimiz seçtik. Adaleti dürüstlüğü ve tarafsızlığı özlemiştik. Öyle zannettik.

Herkes biliyordur ama önce Melatonin nedir? Ona bakalım. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan ve uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Beynin hemen altında bulunan pineal bez ya da diğer adıyla epifiz bezi tarafından salınır. Beynimizdeki en önemli hormonlardan biri olan melatonin insanları mışıl mışıl uyutur. Bizde sanki melatonin kullanmış gibi, derin bir uykuya daldık. Arada bir uyandık. Baktık ki Bay Bolat da uyuyor. Meğerse onu da uyutmuş birileri. Ve de halen uyuyor. 2023 ’un belli bir ayına kadar da uyuyacağı mutlak. THY’ nin Genel Kurul toplantısında uyanır ancak. Olsun yine de THY’ ye gelmiş olan en iyilerin başında geliyor ya (?) Ama uyanınca o da anlar. Menfaatçi zihniyet kuş gibi. Elinizden beslenir ancak uçunca üstünüze pisler. Ne nankör bunlar der kendi kendine.Gelen bir yorum ne diyor? “Bahçeşehir Üniversitesi Akademik yıl açılış töreninde ilk dersi veren THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat kendisinin Türk Hava Yollarına Temel Kotil tarafından alındığını (veya THY' ye girmesine neden olduğunu) söyledi. İyi. Bu 211 çalışan atıldığı zaman Temel Kotil neredeydi? THY' de. Her şey onun zamanında tezgahlandı desek doğru mu? Çetin Bey yazısı için hazırladığı bir görselde " bunları geri alırsanız eskilere ayıp olur" derken bunu mu düşünmüştü acaba? Evet Bolat Bey nasıl geri alsın ki bu insanları. Allah bilir o iki torpilli için bile Kotil’den ve onun THY' deki uzantıları olanlardan izin almıştır. Bunu düşünebilseydik, hiç ümitlenmezdik. Ahmet Bolat Bey bayağı delikanlıymış.”  (Aslı yorumlarda kayıtlı olup imla hataları düzeltilmiştir)

Arkadaşımız o haberi bir daha okumalı. Bolat bey THY macerasının Kotil Bey döneminde başladığını söylemiş. Tesadüf bu ya. Bolat Bey Türk Hava Yollarını aydınlatmaya başladığı zaman başta Kotil soyadlı biri varmış. Bundan onu işe şu aldı, bu aldı’ yı çıkartmak kötü niyetten öte değil. Seneler sonra ise TUSAŞ çatısı altında da beraber olmuşlar. Ta Bolat Bey THY’ nin tepesine oturana kadar. Şu tesadüfe bakın. İnsanın inanası gelmiyor?

Evet Bay Bolat Sanki bir Moso ağacı. O ağaç 5 sene toprağın altında uyuyor ya. Bizim Başkan biraz fazla uyumuş THY toprağının altında. 15 -17 sene sonra aniden başlamış serpilmeğe, fışkırmış adeta. Şimdi maşallah.

Geçtiğimiz gün Yeşilköy’de bir kafede İki THY mensubu ile oturuyorduk. Söz Yönetim Kurulu Başkanından açıldı. Biri THY iştiraklerinden birinde çalışıyormuş. Ve de uzun uzun Bay Bolat’ı anlattı. “Hiç gizlisi saklısı yokmuş, THY’ ye ilk kez çalışanları da düşünen biri gelmiş. Tarafsızmış. Vb. Söze hiç girmedim. Yalnız dinledim. İçimden ne mi geçirdim? Ey para sen nelere kadirsin dedim kendi kendime. Bazı insanların böyle düşüneceklerini biliyordum. Hatta bu prim, kâr payı konusu ilk çıktığı zaman bazı çalışanlar tarafından Bolat Beyin gelmiş geçmiş en iyi Başkan olarak anılacağını yazmıştım. Bir örneğini görmüş oldum. Bana bir sual yöneltti Bay Bolat hayranı çalışan. “Bu 140 M. dolar olarak ifade edilen kâr payı dağıtımına Yönetim Kurulu Başkanı karar verebilir mi? O kadar yetkili mi? Bu yetkiyi ona verdiklerine göre vb. Çok güzel cevapladım bu suali. Ortama yakışan, kendime yakışmayan bir şekilde. Tek kelimeyle. Bilmiyorum.

Evet Sn. Bolat’ı anlatma, tanıtma görevimi sonlandırıyorum. Tanıyan tanıdı, anlayan anladı artık. Tanımak ve anlamak istemeyenler için yapılabileceğim hiçbir şey yok. Ancak, çok önemli bir  konu zuhur ederse  yeniden aynı konuya dönebiliriz.

BİLİŞSEL ÇELİŞKİ

İnsanlar temel inançları ile çelişen bir durumla karşılaşırlarsa, aşırı bir rahatsızlık ve zihinsel stres yaşarlar. Buna bilişsel çelişki (cognitive dissonance) denir. Leon Festinger’in bilişsel çelişki kuramı, insanların iç çelişkilerini çözme biçimine odaklanmıştır. Festinger hipotezini iki temel üzerine oturtmuştur. Birincisi, çelişki sonucunda psikolojik olarak rahatsızlık duyan kişi çelişkiyi azaltmak ve kendi içinde uyum sağlamak arayışına girer. İkincisi, çelişki aşikâr olarak ortadaysa bunu azaltma çabalarının yanı sıra kişi aynı zamanda bu çelişkiyi ortaya koyan bilgi ve durumlardan aktif olarak kaçınma yolunu seçer. Böyle bir durumda imkân varsa dış gerekçelere sığınır, eğer buna imkân yoksa kendisi gerekçe üretir.

Kehanet Boşa Çıktığında

Bilişsel çelişki kavramını ortaya koyan Leon Festinger, 1956 yılında yayınladığı Kehanet Boşa çıktığında (When Propechy Fails) kitabında dünyanın UFO’lar tarafından işgal edilip kıyametin kopacağı ve sadece kendilerinin hayatta kalacaklarına inanan bir tarikatı anlatmıştır. Tarikat üyeleri, liderlerinin kendilerini topladığı yer ve saatte UFO işgalinin gerçekleşmeyip kıyametin de kopmadığını, dünyanın da yerli yerinde durduğunu görünce kuvvetli bir zihinsel çelişki yaşamışlardır. Bu durumda, enayi yerine konduklarını, servetlerini boşa harcadıklarını ve aldatıldıklarını kabul etmeleri gerekir. Ancak tarikat üyelerinin çok büyük çoğunluğu, bu fiyaskoyu liderlerinin de yardımıyla farklı bir şekilde çözmüştür. Onlara göre uzaylılar, tarikatlarını ödüllendirmek ve onları güçlendirmek için ikinci bir şans vermiştir ve daha çok insanı ikna ederek kurtarmaları için kıyameti ertelemiştir. Böylece grup kendini toplamış ve daha fazla taraftar edinmek için harekete geçmiş, bunun sonucunda da gücünü daha çok artırmıştır.

Neden böyle olur? Aptal mıdır bu insanlar? Bu sorunun cevabını psikolog Leon Festinger, ‘When Prophecy Fails’ (Kehanet Boşa Çıktığında) adlı kitabında veriyor. Temel inançlarımızla çelişen bir durum yaşadığımızda, aşırı bir rahatsızlık ve zihinsel stres yaşarız. Leon Festinger bu durumu ‘bilişsel çelişki’ (‘cognitive dissonance’) olarak adlandırıyor ve sözünü ettiğim kitabında bu kavramı anlatıyor.

Kendine yalan söylemek

Zihinsel çelişki kuramı, insanların kendi beklenti ve tutumlarıyla gerçek dünya arasında sürekli olarak uyum aradıkları esasına dayanır. Bu nedenle insanlar bir çelişkiye düştüklerinde kabullerini ve davranışlarını uyumlu hale getirerek bu çelişkiyi azaltmaya çalışırlar. Böylece sağlanan uyumla psikolojik gerginlik azalır. Örneğin tatlıyı seven ve diyet yapmaya karar veren bir insan, Festinger’e göre kendisine tatlı ikram edildiğinde yaşadığı çelişkiyi üç yolla azaltabilir. Birincisi, kavrama yüklediği anlamı, dolayısıyla davranışını değiştirebilir. “Tatlı bana zararlı” der ve tatlı yemekten bütünüyle vazgeçer. İkincisi, karşılaştığı duruma yüklediği anlamı değiştirebilir. “Arada sırada kaçamak yapmanın bir zararı yoktur” der. Üçüncüsü, tutumunu veya aldığı kararı yeni kavramlarla yorumlayarak davranışını meşrulaştıracak koşullar oluşturur. “Günde yarım saat egzersiz yaparım ve tatlı yeme hakkımı kullanırım” der ve tatlıyı yer. Zihinsel çelişkiyi önlemek ve gerginliği azaltmak için en sık ikinci yöntem kullanılır. Bu durumda kişi durumu yeniden ve farklı bir şekilde yorumlar. Örneğin, sigaranın zararlı olduğu gerçeğini reddedemeyen bir annenin şöyle dediğini duydum: “Hayatım o kadar düzenli ve iyi anne olmak için o kadar çok çaba harcıyorum ki, bu kadarcık yanlış yapma hakkını kendime veriyorum.”

İnançlarımız, sorgulamadığımız temel kabullerimizdir. Bunlar en derindeki değerlerimiz aracılığıyla davranışa yansır. Dünyayı ve olayları inanç ve değerlerimize göre algılar ve yorumlarız. Bu nedenle insan temel inançlarıyla çelişen yeni bir durumla karşılaştığında gerginlik yaşar. Bu inancın bedeli ne kadar ağırsa, kişinin inançlarını değiştirerek bu çelişkiyi çözmesi o kadar zorlaşır. Dolayısıyla, kişi ortaya çıkan durum veya olguyu reddetme, yalanlama ve değiştirme yoluna gider. Bu arada kendi inancında olan insanların desteğini arayarak başkalarını ikna etmeye ve taraftar toplamaya çalışır.

Günümüzde bir taraftan kuvvetle ve yüksek sesle ileri sürülen yolsuzluk söylentileri, diğer taraftan ise bunun komplo olduğu iddiaları aynı güç ve yüksek tonda dile getirilmektedir. Yapılan kamuoyu araştırmaları ise iktidar partisinin yolsuzluk söylentilerinden, “yelin kayada yaptığı aşındırma” ölçüsünde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Yakın zamanda yapılmış bir araştırma, iktidar partisi seçmeninin sadece yarısının rüşveti kabul ettiğini, ancak yine de bu durumun oy tercihlerini değiştiremeyeceğini ortaya koymuştur. Bu gelişmeler psikoloji disiplinin ortaya koyduğu önemli bir kavram konusunda sistemli bilgiye sahip olmayanları şaşırtmakta ve “halkın zekâsı” konusunda tartışmalara neden olmaktadır.

Taraftar olmak

Gerek siyasi gerekse spor alanında yaşanan her iki durumda, olayların alevlenmesinden bir süre sonra ortaya çıkan gerçekler ne olursa olsun, taraflar fikirlerini değiştirmezler, tam tersine ortaya çıkan her yeni bilgiyi kendi görüşlerini güçlendirecek bir kanıt olarak değerlendirmişlerdir. Bunun nedeni insanların önemli konularda karar verirken kendilerine sordukları üç soruyla ilgilidir:

1)Ben kimim? 2) Bu nasıl bir durum? 3) Benim gibi biri bu durumda ne yapar?

Gönül verdiği bir siyasi parti taraftarı olmak akıl ve mantıkla ilgili değil, duygularla ilgili bir seçimdir. Bu nedenle partinin taraftarı olan bir kişinin “benim partim hile yaptı” ve “haksız bir kazanç elde etti” demesi imkânsıza yakın biçimde zordur. Bunun yerine “hayır yapmadı”, “başkaları da yapmıştı”, “Türkiye’de herkes yapıyor”, “biz böyle yaptığımız için değil birileri bize düşman olduğu için bize karşılar” diyerek zihinsel çelişkiyi ortadan kaldırır. Bu gerekçeleri ne kadar yüksek sesle ve sık tekrar ederse, kendisi de o kadar çok inanır.

Yukarıda anlatılan Festinger deneyinde tarikat üyeleri, liderlerinin UFO’ların geleceğini ve işgalin başlayacağını söylediğinin gerçekleşmemesi durumunda kendilerine sunulan gerekçeye sarılmışlardır. Şu sırada Netflix’te gösterilen “İtaatkâr Çocuklar” (Keep Sweet, Pray and Obey) belgeseli insanların iradelerini gönüllü olarak başkalarına terk etmelerinin çok etkili bir örneğidir.

Sonuç

İnsanlar önemli bir konuda karar verirken mantıki gerekçelerle değil, temelini yukarıda sıraladığımız üç sorudan alan kimlikleriyle ilgili karar verirler. Bu süreçte mantıklı bir akış, fayda ve maliyet hesabı yoktur. Kimlik sadece sanıldığı gibi ırk, milliyet, din ile sınırlı değildir. İyi anne-baba kimliği, iyi taraftarlık kimliği, iyi Müslümanlık kimliği, iyi Atatürkçülük kimliği, çağdaş insan olma kimliği gibi farklı alanlarda da karar süreçlerinde belirleyicidir. Bu nedenle bir insanın kimliğini ihlal eden değişim çabaları başarısız olur.

Türkiye’de yaşanan politik gerilim bu bilgiler çerçevesinde incelendiğinde, sağırlar diyaloğunun nedeninin anlaşılması daha kolay olacaktır. Böylece, oluşturulacak stratejilerin ve gelecekle ilgili beklentilerin daha gerçekçi temellere dayanması mümkün kılınacaktır

İSTER MİSİN BİRİSİ ÇIKIP: KİMSEYİ APTAL YERİNE KOYMADIM. HERKES GEÇİP OTURDU KENDİ YERİNE DESİN

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Cpt ~ 3 ay önce
Cetinbey bir kerede hırsız alinterinin akıttığı onurairin hırsız Teoman ve onursuz Cankut denilen varlığın yaptıklarını yazın .bunların selasini bekliyoruz azraillede anlaşma yapmışlar galiba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cvp cptt. ~ 3 ay önce
maalesef konudan uzağım ve bir noktadan sonra takip etmedim mailimi herkes biliyor. bilgi verilirse ve de doğruluğunun teyidini alırsam neden yazmayayım ki?
mert ~ 3 ay önce
ilker aycının tüm ekibi tasfiye edildi.gökhan taşar ve eşi neden hala görevde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pegasus'a ~ 3 ay önce
sizi cevaplamayacağım. Nasıl isterseniz öyle bilin.
SAW PEGASUS ~ 3 ay önce
ÇETİN BEY MERHABA YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM...AMA DİKKATİMİ ÇEKEN BİR ŞEY VAR PEGASUS İLE HABER YAPMIYORSUNUZ PERSONEL PRİM BANKA PROMOSYONU BEKLİYOR AMA SİZ DEVAMLI THY PEŞİNDEN GİDİYORSUNUZ NE VAR BU THY DE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAW PEGASSUS ~ 3 ay önce
GENEL MÜDÜR THY' DE ESKİ ARKADAŞI YA. ONDAN YAZMIYORDUR.
SAW PEGASUS'A ~ 3 ay önce
1. GENEL MÜDÜRÜNÜZ ARKADAŞIM FALAN DEĞİL. TESADÜFEN AYNI ÇATI ALTINDA ÇALIŞTIK. Thy’ DEN AYRILDIĞIM TARİHTEN (2002) BERİ NE GÖRDÜM NE ARADIM NE DE ARANDIM. (BELKİ BİR ŞEY SORMAK İÇİN- BİR TELEFON NUMARASI- 1 KEZ ARAMIŞ OLABİLİRİM. ONU DA TAM HATIRLAMIYORUM). YANILMIYORSAM THY’ DEKİ SON DÖNEMİM DE BAŞKAN YARDIMCISIYDI TİCARİ ÜNİTEDE. SERTAÇ BEYİN VE BİR BAŞKA ETKİLİ (?) ÜST YÖNETİCİNİN PARLATTIĞI BİRİDİR. ŞU ANDA PGS’ DE NE YAPTIĞINI TAKİP BİLE ETMİYORUM. PEGASUS’ DA PATRONUNUZA ETLİYE SÜTLÜYE KARIŞMAYACAK BİR GEREKİYORMUŞ Kİ, ŞİMDİ GENEL MÜDÜRÜNÜZ OLDU. ANLAŞTIĞIM BİRİ DE DEĞİLDİ. DOLAYISI İLE YAZI KONUSU SEÇMEMDE KESİNLİKLE ETKİN OLACAK BİRİ, BİR KARAKTER DEĞİL. HEPSİ BU. THY’ DE NE VAR DİYE SORUYORSUNUZ. ORADA ÇOK UZUN SENELERİM VAR. GENÇLİĞİM VAR. NEDENİNİ BİLMİYORUM AMA PGS’ DE ÇALIŞAN ESKİ ARKADAŞLARIMLA GÖRÜŞEMEZ OLDUM. BİR ŞEY YAZMAK İÇİN OLANI BİTENİ BİLMEK GEREK. SİZİN İKİ SATIRLIK YORUMUNUZDA İFADE ETTİĞİNİZ 6 KELİMELİK “PERSONEL PRİM VE BANKA PROMOSYONU BEKLİYOR” SÖZÜNÜZ ÜZERİNE YAZI BİNA EDİLMEZ.
pegassus ~ 3 ay önce
kocasının ağabeyi de iyi arkadaşıdır
Gökhan Taşar ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOŞ ~ 3 ay önce
HASTA RUHUN HER ZAMANKİ PAYLAŞIMLARINDAN BİRİ. BUNDAN SONRA YAZILARIMA AİT YORUM KÖŞESİNDEN UZAK KALACAK.
Çetin Bey ~ 3 ay önce
Ahmet beyle ilgili konulara neden son veriyorsunuz. Yoksa tehdit falan m aldınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ÇETİN BEY ~ 3 ay önce
BOLAT BEY O TÜR BİR ADAM DEĞİL. NE KENDİSİ NE DE BİR YAKINI BENİ ARADI.
Temel Kotil ~ 3 ay önce
Hafızamızı yoklsyalım isterseniz. THY görev bitimi havacılık haberlerinde en çok beddua alan yönetici kimdi? 1.İlker Aycı 2.Temel Kotil 3.Selman Nas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hep aynı lacivert ~ 3 ay önce
211 in uğradığı kalleşçe haksızlık sonrası çektikleri bitmedi. kapıları yüzlerine çarpan sorumlular, 3 maymunu oynayanlar, umut tacirliği yapanlar... hepsi aynı maddeydi sadece lacivertin farklı tonlari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nahoş gerçekler... ~ 3 ay önce
Her cümlesinin altına imzamı atmak istedim. gerçekleri görüp de sürüye uyup susmayı reddeden yüreğinize , kaleminize , emeğinize sağlık Çetin Bey...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meşhur bir söz ~ 3 ay önce
Akıl me kadar üstün ise, kendini ifade etmek için kullanacağı söz o kadar azdır.. Bilmem, anlatabildik mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000