15 Nisan 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Pistlerin birbirine simetrik yapılması taksi süresini uzatıyor. Ortadaki pist grubunda pist başı 500 metre kuzeye taşınsa, ilk pist grubuna gidip gelen uçaklar taksi süresini güneyden 2.5 km dolaşarak uzatmaz, yokuş inme ve çıkma sorunu olmadığından frenlemeden oluşan problemler azalır diye düşünüyorum. Ortadaki pist grubu 4500 metre, 500 metre hatta 1000 metre kısalması sorun olmaması lazım.
  • Bir daha brifinglerde yangin olursa soldan ruzgar alti yapariz diyen ogretmenlerine de soyle bu dedigini de ok.
  • Gecen Gun saat tuttum Dusseldorftan inisim 15:12 koruge varis 15:48 benim yolcuyu bitirmem ekip otoparkina ulasmam 16:40 eve varisim 18:50 el insaf !!!! Genel mudurlukte torpille calismaya benzemiyor hic !!!
  • Zam almayı hak edecek ne yaptınız?
  • bu şuanki konumda gözlemlediğim yurtiçi uçuşlarda SAW a çok yönelme olur THY de de çok düşüşler göreceğimizi şimdiden söylüyorum. Bunu hep beraber göreceğiz. Bir sürü sorunlar var hangi birini yazayım. Belki raylı sistem ve olumsuzluklar vede 3. pist biterse belkiiii...?
  • Düz Kafa mantık konuşuyorum herşey açık ve net Tgs çalışanları olarak extra zam istiyoruz
  • Allah insana akıl vermiştir kullansın diye. Sırf isminde Atatürk var diye koskoca havalimanı kapatıldı. Rant alanına taşınıldı. Türk milleti ne yazık ki tüm bunları tercih etti.
  • yakupp arslan
  • personeller için yol süresi 3 saattem fazla sürüyor. İş mesafeyi gitmekle bitmiyorki. Personellerin toplanması-servislerin kalkması nerdeyse 40-50 dakikakyı buluyor. Acilen ve acilen TGS için konuşuyorum. İYİLEŞTİRME yapılması lazım. İnsanları motive eden şey PARADIR.
  • PAT sahasinda asil sikinti teknik anlamda yasanacaktir diye dusunuyorum. Insaat suresince cok hizli bir sekilde cok yuksek dolgular yapildi. Normal sartlar altinda bu dolgulari belli surede yapmak gerekir. Zeminin kusursuz sekilde oturmasi cok ama cok onemlidir. Bu kadar hizli yapilan bir projede tabiki bu oturmalari bizim Turk muteahhitlerinin bekleme olasiligi yoktu. Doldur git yani. Yakin zamanda pist veya apronda cokmeler olursa hic ama hic sasirmam. Umarim yaniliyorumdur.

İstanbul Havalimanı’nda PAT sahası sorunları - Rüzgar gülleri kaldırılacak mı?

1953 yılından beri uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı, 6 Nisan günü İstanbul-Singapur uçuşu sonrası yolcu trafiğine kapandı. O tarihten itibaren uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı ve İSL - İST kodları da yer değiştirerek İstanbul Havalimanı İST üçlü kodunu almış oldu.

İstanbul Havalimanı’na hem taşınma sürecinde hem de kapasitenin kademeli olarak artırılması sırasında olağanüstü bir olumsuzluk yaşanmaması, taşınmaya ilişkin tüm planların doğru yapıldığını gösteriyordu. Belki de yeni havalimanına büyük taşınmanın üç kez  ertelenmesi, bu süreçte hazırlanan taşınma senaryolarının daha doğru ve akılcı yapılmasına da vesile olmuştu. Ve belki de 29 Ekim’deki açılış sonrası topyekün taşınmanın yapılmamış olması ve kış operasyonunun Atatürk Havalimanı’ndan yapılması, bu projenin en büyük şansı idi.

Taşınma sonrası İstanbul Havalimanı’na gitme fırsatım oldu. Son derece büyük,   ferah, modern ve bir o kadar da işlevsel bir terminal binası ile karşılaştım. Terminalin büyük olmasından kaynaklı, içeride aşırı bir yoğunluk hissedilmiyor. Yolcular geniş alana dağıldığı için bazı kontuar önlerindeki kısmi yoğunluklar dışında Atatürk Havalimanı’ndaki gibi karmaşıklıktan eser yok. THY’nin tam kapasite ile operasyona başladığı geçen Cuma günü, açıkçası bir kaos ortamı yaşanması olasılık dahilindeydi.  Ancak bu süreçte hem Türk Hava Yolları’nın hem de İGA’nın üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini söyleyebilirim.

Uyarıları dikkate alan yolcular erkenden havalimanına geldikleri için terminalde geçirilen süreyi uzamıştı belki ama yiyecek içecek ve alışveriş noktalarına rağbet yüksek etiket fiyatlarından dolayı beklenen seviyede değildi.  İşyeri sahipleri yüksek kira bedellerini karşılayabilmek için fiyat tarifelerini yüksek tutmuş ama yolcuların buna kolay alışabileceğini sanmıyorum. Sırf bu sebeple terminal ortasında azık çantasını açıp yemek yiyenleri görürsek şaşmamak gerekir.

Otoparktan terminale geçişte açık alanın kullanılacak olmasının, özellikle yağışlı ve kötü havalarda hem ekipler hem de yolcular için sıkıntıya neden olabileceğini de belirtmeliyim.   Bu geçiş alanı Atatürk Havalimanı’ndakine benzer bir tüplü geçişle kapatılırsa bu sorun da aşılabilir.

Yolcuların otoparktan ya da toplu taşıma alanından terminale ulaşması, sonrasında bilet işlemlerini yaptırarak uçağa gitmeleri yine Atatürk Havalimanı’ndan biraz daha uzun sürecek gibi görünüyor. Bu durum ilk başta homurtulara sebep olsa da zamanla alışılacağını düşünüyorum.

Asıl önemli sorunlar bana göre PAT (Pist,apron, taksi) sahasında yaşanacak çünkü o bölüm Atatürk Havalimanı’na göre çok daha büyük ve karmaşık. Uçakların pistten terminale, terminalden piste ulaşma süreleri çok ciddi bir sorun yaratacak gibi duruyor. Özellikle ilk yapılan pist terminale çok uzak noktada. Boşken bile terminalden birinci piste gidiş 30 dakika, ikinci piste 20 dakika sürüyor. Özellikle Airbus 330 tipi uçaklarda, taksi süresinin uzun sürmesi ve eğimli noktalarda fren sistemlerinin aktif hale getirilmesinden dolayı ısınma yaşandığı ve kalkış için 15 ile 30 dakika arası fren sistemlerinin soğumasının beklendiğini duydum. Bu operasyonun akışı açısından negatif bir durum ortaya çıkarabilir.

30 dakikayı bulan ve zaman zaman onun da üzerine çıkan taksi süreleri özellikle yaz döneminde daha da artacaktır ki, bu da operasyonu domino etkisiyle aksamaya uğratacaktır. Şöyle ki, yolcu ve ekiplerin uçaklara ulaşması sırasında yer hizmetleri şirketlerinin gidiş ve dönüş süreleri Atatürk Havalimanı’ndan çok daha uzun sürüyor. Örneğin iç hatlara gidecek yolcuların dış hatlardaki köprülerden alınarak iç hat körüklerine ulaştırılma süreleri bir hayli uzuyor. Böyle olunca, bir vardiyada Atatürk Havalimanı’nda 24-25 uçağa  hizmet veren bir yer hizmetleri çalışanı yeni havalimanında 7-8 uçağa hizmet verebiliyor. Bu da daha fazla araca ve personele ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Uçak piste teker koyduktan sonra yolcu ve ekiplerin terminale ulaşma süreleri ortalama bir saati buluyor. Bu süre dış hat yolcularının İstanbul Havalimanı’nı tercih etmesinde sorun yaratmasa da özellikle iç hat uçacak yolcuların tercihlerini Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kullanmasında etkili olacaktır. Açıkçası, Aralık ayından bu yana düşüş eğiliminde olan iç hat yolcu trafiğinin İstanbul Havalimanı’nda çok daha fazla hissedileceğini düşünüyorum.

Uçakların yolcu indirmek için yanaştığı köprülerde yer alan otomatik parklama sistemlerinin (docking guidance system) bir çoğunun da arızalı olmasından dolayı, ek bir operasyon yükü ortaya çıktığını da eklemekte fayda var.

Ayrıca havalimanında çalışanların birçoğunun çok uzak lokasyonlardan servislerle havalimanına ulaşması ve işe gidiş dönüş sürelerinin günlük 3 saati bulmasının, uzun vadede memnuniyetsizlik ve bıkkınlık yaratacağını, ekonomik koşulların iyileştirilmemesi halinde istifaları da beraberinde getireceğini tahmin ediyorum.

Her şeye rağmen günlük bin 500- bin 600 seferin yapılacağı günler için biraz daha vakit var ama şu bir gerçek ki, paralel iniş kalkışlar İstanbul Havalimanı için olmazsa olmazlardan biri ve mutlaka o sistemin etkin olarak kullanılması gerekiyor. (Geçen Cumartesi tehlikeli diye paralel iniş en çok ihtiyaç duyulan zamanda kullanılamadı ve uçaklar dakikalarca havada tur attı) Üçüncü pistin de bir an önce devreye alınarak ilk pistin yükünün buraya kaydırılması şart. Aksi takdirde, trafik yoğun günlerde, rüzgarlı, sisli ve yağışlı havalarda yerde kalkmayı, havada da inmeyi bekleyen onlarca uçak ve sayısız divert (yönlendirme) kaçınılmaz olur.

RÜZGAR GÜLLERİ KALDIRILACAK MI?

İstanbul Havalimanı’nın bulunduğu bölgede CED raporuna göre yılın 107 günü şiddetli rüzgar ölçüldüğünü biliyoruz. Bu bölgedeki rüzgarın şiddetli olmasından ötürü havalimanından önce havalimanının batısına kurulan 12 adet 119 metre yüksekliğindeki rüzgar güllerinin bugün hava trafiği yönetiminde normal trafikte değil ancak olağanüstü haller için, özellikle 16 ve 35 pistlerinden pas geçme durumlarında, bir miktar mania teşkil ettiğini görüyoruz. Devlet Hava Meydanları’nın 2016 yılında hazırladığı raporda rüzgar güllerinin bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizdiğini ancak İGA tarafından satın alınan rüzgar güllerinin 2019 yılı başında söküleceği açıklanmasına rağmen henüz söküm işlemlerinin yapılmadığını hatırlatalım. 

Şimdilik kanıtlanmış olumsuz bir etkisi olmasa da rüzgar gülleri ile ilgili kamuoyunda homurtuların yavaş yavaş artığını  İGA yönetimine hatırlatalım ve gereğinin bir an önce yapılması konusunda acele etmeleri için uyaralım.

İstanbul Havalimanı’nda PAT sahası sorunları - Rüzgar gülleri kaldırılacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Gözlemci ~ 1 yıl önce
Pistlerin birbirine simetrik yapılması taksi süresini uzatıyor. Ortadaki pist grubunda pist başı 500 metre kuzeye taşınsa, ilk pist grubuna gidip gelen uçaklar taksi süresini güneyden 2.5 km dolaşarak uzatmaz, yokuş inme ve çıkma sorunu olmadığından frenlemeden oluşan problemler azalır diye düşünüyorum. Ortadaki pist grubu 4500 metre, 500 metre hatta 1000 metre kısalması sorun olmaması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaç defa yaptin’a ~ 1 yıl önce
Bir daha brifinglerde yangin olursa soldan ruzgar alti yapariz diyen ogretmenlerine de soyle bu dedigini de ok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GUVEN ~ 1 yıl önce
Gecen Gun saat tuttum Dusseldorftan inisim 15:12 koruge varis 15:48 benim yolcuyu bitirmem ekip otoparkina ulasmam 16:40 eve varisim 18:50 el insaf !!!! Genel mudurlukte torpille calismaya benzemiyor hic !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hmmm ~ 1 yıl önce
Zam almayı hak edecek ne yaptınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
efsun ~ 1 yıl önce
bu şuanki konumda gözlemlediğim yurtiçi uçuşlarda SAW a çok yönelme olur THY de de çok düşüşler göreceğimizi şimdiden söylüyorum. Bunu hep beraber göreceğiz. Bir sürü sorunlar var hangi birini yazayım. Belki raylı sistem ve olumsuzluklar vede 3. pist biterse belkiiii...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Düz Kafa ~ 1 yıl önce
Düz Kafa mantık konuşuyorum herşey açık ve net Tgs çalışanları olarak extra zam istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARGO ACENTALARI ~ 1 yıl önce
BAZI KARGO ACENTALARI PERSONELİNE YENİ HAVALİMANI İÇİN ZAM YAPTI 500-800 ARASI RAKAM AZDA OLSA İŞE YARADI.KİM 12 SAATİNİ VERECEK
fizibilite ~ 1 yıl önce
Allah insana akıl vermiştir kullansın diye. Sırf isminde Atatürk var diye koskoca havalimanı kapatıldı. Rant alanına taşınıldı. Türk milleti ne yazık ki tüm bunları tercih etti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben thy teknik ten ~ 1 yıl önce
yakupp arslan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aliveli ~ 1 yıl önce
personeller için yol süresi 3 saattem fazla sürüyor. İş mesafeyi gitmekle bitmiyorki. Personellerin toplanması-servislerin kalkması nerdeyse 40-50 dakikakyı buluyor. Acilen ve acilen TGS için konuşuyorum. İYİLEŞTİRME yapılması lazım. İnsanları motive eden şey PARADIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
millete ~ 1 yıl önce
millete kole olmaya geldik cok konusma calis..
49 elli ye ~ 1 yıl önce
Ali bey çok çözüm odaklı geldiniz bana ve bir o kadarda açık sözlü. Yalnız servislere konacak topkek ve su işi çözecektir diye umuyorum. Herkes uzaktan geliyor. Biz senelerce anadolu yakasından geldik bu normal birşey.:)Zaman ve sabır diliyorum sizlere. İçinde vakit geçirdiğinizde servis hatırlatırım kendi taksiniz gibi yolda geçen zamana para istemekte be bileyim.:)
harekat ~ 1 yıl önce
kardeş paradır diyosunda burda dediğin gibi acaba yöneticilerine aynı şeyi dedin mi
kargo ~ 1 yıl önce
Yeni havalimaındaki kargo çölde kamp gibi toz toprak elemanlar zorunlu gidiyor ama acentalardan istifa eden edene .Millet haklı en kötü yol dahil 10 saat 2 ambar arası araba lazım...ağaçlandırılmanın yapılamsı gerekiyor kel düz alan ...
Muhendis cocuk ~ 1 yıl önce
PAT sahasinda asil sikinti teknik anlamda yasanacaktir diye dusunuyorum. Insaat suresince cok hizli bir sekilde cok yuksek dolgular yapildi. Normal sartlar altinda bu dolgulari belli surede yapmak gerekir. Zeminin kusursuz sekilde oturmasi cok ama cok onemlidir. Bu kadar hizli yapilan bir projede tabiki bu oturmalari bizim Turk muteahhitlerinin bekleme olasiligi yoktu. Doldur git yani. Yakin zamanda pist veya apronda cokmeler olursa hic ama hic sasirmam. Umarim yaniliyorumdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000