27 Mayıs 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sizin,Çetin ve Murat beylerin köşe yazılarına ve çoğu haberdeki tüm yorumlar'a tıkladığımızda boş sayfa çıkıyor,teknik bir sorun mu var?
  • Herkesin bir işi ve alanı vardır kimisi yazarak kimisi çalışarak yazmanın da bir otoritesi olur çalışmanın da özverisini kimsenin özverisini kırmaya hakkınız yok yazılar ve ifadeler yazılmak için yazılmasın bu ülkenin milli bir Servet-i olan İstanbul havalimanı böyle şeylerle kararlanamaz arff herkesin yapacağı iş değildir o yüzden saniyeler içinde orda her zaman kameralar bunun için var her yerde
  • Baş yapıt diyorsun da neye,hangi kriterlere göre? En büyük dediler yurtdışında terminaller arası trenle gidilen limanlar var onlar küçük mü oluyor? İga'da terminaller arası tren var mı? Gidiş katından alt katlara iniş sorunlu,geliş katından otobüs katına asansör harici inecek yer yok,varsa da soruyoruz kimse bilmiyor,gidiş katında yolcuların beklemesi için konulan koltuklar yetersiz,kafelerde vs fiyatlar gelire göre anormal pahalı,ulaşım zaten başlı başına sorun,iett otobüs tarifesinde 15 dk da bir diyor otobüs 50 dk sonra geliyor şöföre tarifeyi gösteriyoruz benim tarifeden haberim yok diyor,çalışanlar bilhassa güvenlik personelleri akıllara zarar derecede saygısız ve kendilerini ali kıran sanıyorlar,insanla uğraşmak zor ama saygısızlık,abuk sabuk tavırlar ne oluyor,yollar gece çok tehlikeli,yol kenarında yolcu bekleyen araçlar kazaya sebebiyet verebilirler,gaspçılar ve fuhuş yapanların varlığını da duyduk. Borcu daha da katlayarak yapılan yere başyapıt demek biraz abartı değil mi?
  • Ne olur bunlara bir ofis verin beleşe de bunlar da artık rvr kalkıyor, pcn pcr oluyor, 3 dakika müdahale tüm manevra sahasına olacak, 777x şöyle işleyecek, windshear nefir gibi havacılık haberleri yapmak zorunda kalsın. Havacılık için lütfen.
  • Bu igayı görmeye gelen yabancılar gidip daha çoklarını gönderiyormuş ki Türklerin uygulamalarını herkesleri görsün. Icao aci gelmiş emsal almış. Milyar euro sigorta uzmanları gezmiş pek beğenmiş, havayolları gezmiş mutlu gitmiş. Bilenler tatmin olmuş... Sen bilmeden yazıp tatmin olamıyorsun haftalık tuhaf palavralar ile geri geliyorsun ama oluyor mu? Yok. Zorlama, git sen de gez dinle anla...vatan evladı gibi hak için doğruyu bul
  • Hak için, iga size bedava ofis verirse, bedava lounge verirse, apron kartı ikram ederse özetle sizi satın alırsa, siz yalan yazmaya son verecek misiniz? Sizi bugün satın almış olanların yağını sürmek uğrunu içine düştüğünüz bu acınası durumdayken nasıl olup da bu vatanda soluyorsunuz? Yazdıklarının hangisi doğru ki karşı yorum ile düzeltmeye çalışılsın. Bu insanlar bu şirket bu sektör bu vatanın malı evladı değeri. Sen bunu yalan ile batırmaya çalışınca biz senin hakkında iyi adam diyebilir miyiz? Allah var, ölüm var. Umrundaysa.
  • Bu yazanları acaba çalışan personellermi yazıyor yoksa dışardan kulaktan dolma vatandaşlarmı çok merak ediyorum uçak direğe çarpmıs vay efendim nasıl çarparmıs siz max spam 36m lik yere geniş gövde sokarsanız değil direk binayada çarpar hadi kule ne notamı ne spam ı biliyor pilotta kullandıgı ucagın tipini bilmiyormu yerde kocaman yazıyor 36 mt diye ? Arff cilere laf söyleyen arkadaşlar yok 4 dakikada geldi yok 6 dakikada koltukta oturarak bu mesleğin ne oldugunu bilmeden bilgisayar başında yazması kolaydır o insanlar sabahtan akşama kadar durmadan eğitim yapıyor o güneşin altında peki neden ? Daha atik daha dinç kalabilmek insanların hayatlarını kurtarabilmek için gerçekten yorumları okudukça üzülüyorum yazık
  • Alf'mi Arff'mı neyse bu adamlar neden her haber altına bir şeyler yazıyor. Sürekli kahramanlık destanları anlatıyorlar. Abicim işini yaptıysan zaten ay başında paran yatıyor. Yapmadıysan cezasını çekeceksin. Artı olarak neden kahraman olmaya çalışılıyor bir yolcu olarak merak ederim. Her haberde aynı şeyler. Ucundan kıyısından arff'a dokunmasın yani. Boş kahramanlık yorumları. Pegasus uçağının Trabzon'da pistten çıktığı gün adamlar geçmiş olsun yazacağına kahraman arff ekibi hemen müdahale etti falan yazmıştı. Hatta 2 gün sonra bu olayla ilgili başka haber altına arff Pegasus'a o kadar yardım etti, Ali Sabancı'dan bedava bilet istendi, o da vermedi yazmıştı. Çingene yazmaz bunu vallahi.
  • ne kadar yanlı, ne kadar bilinçsiz, araştırmadan yapılan yorumlar. "hiç bir işlevi olmayan direk" nereden biliyorsun? üzerinde ki kameraları napacaksınız? yenisinin dikilmediğini nerden biliyorsun? kuşlarına sorsaydın orda ki çalışma ne için? yeniden yapım çalışması ne zaman bitecek? o kamera direği yeniden dikilyor ama ceza değil o biraz daha araştır. kulaktan duyma ile bu kadar haber
  • Itfaiye neden suçlanıyor herkes istediği taraftan bakıyor olaya ben bu meslegin içindeyim ihbar ve varış sürelerimiz var ve burada bahsettiğiniz 13 dk diye bir süre yok bilgilerinize.

İstanbul Havalimanı'nda itfaiye yok mu? O direğin orada ne işi var?

İstanbul Havalimanı'nda kısa süre içerisinde iki uçağın iniş takımlarında ısınma ve alev alma olayı yaşandı. İlk olayda, iniş takımlarına alev almadan soğutularak müdahale edildi, diğerinde ise, müdahale sırasındaki görüntülerde izlediğimiz gibi, alevler söz konusu idi.

Yangın riski oluşan iki uçak tipi de Boeing 737-800 olunca ve üst üste benzer olay yaşanınca ister istemez zihnimizdeki soru işareti sayısı da artıyor.


Daha önce, henüz kimsenin dikkat çekmediği dönemde özellikle Airbus 330 tipi uçakların fren sisteminde sıcaklık sorunu olduğunu ve bu yüzden uçakların pist başında 10-15 dakika bekletilerek limit içi sıcaklık seviyesine düşülmesinin beklendiğini ve bunun da domino etkisiyle rötarlara sebep olduğunu yazmıştım.

Üst üste iki uçakta yaşanan yangın riski, bu ısınma sorununun bir şekilde devamı niteliğinde aslında. Airbus uçaklarında sıcaklık göstergesi olduğu için soğuması bekleniyor ancak Boeing uçaklarında gösterge olmadığı için farkedilmiyor ve yangın riski Airbus'a göre daha yüksek oluyor. Uçakların ikisinin de iniş sonrası bu olaya maruz kalması da pilotların taksi süresinin uzamaması için erken taksi çıkışından pisti terketme çabasından kaynaklanabilir. Oradaki kaynaklarımdan bu tezi destekler nitelikte geri dönüşler de aldım. Ancak, pilot kararlarının dışında, özellikle denize doğru taksi ve inişlerde, eğimden dolayı uçakların fren sistemine daha çok görev düştüğü için bu yönlü iniş ve taksilerde benzer hadiseleri sıkça duyabileceğimizi de unutmayalım.

Burada asıl önemli bir başka noktaya dikkat çekmek istiyorum. Dramatik sonuçlar doğurabilecek, böylesine tehlikeli bir riskin herkesçe bilinmesine rağmen, iniş takımı fazla ısınan ve alev alan her iki uçağa da, müdahale edenlerin, itfaiye ekipleri yerine yer hizmetleri çalışanları olması, asıl önemli noktadır bana göre. Yangın tüpleri ile dört Çelebi ve iki TGS çalışanının canlarını hiçe sayarak yangının büyümesini önlemeye çalıştıkları görüntüler onların fedakarlığı açısından takdire şayan olsa da olay yerine 13 dakika sonra ulaşan itfaiye ekiplerinin neden iki olayda da müdahalede geciktiği uzun uzun tartışılmalıdır.

Daha birkaç hafta önce, Rusya'da inişten sonra 40 saniyede alev topuna dönen uçağa da Rus itfaiyesinin geç müdahalesinin 41 kişinin canına mal olduğunu unutmayalım.

Uluslararası kurallar gereği, bir uçağın 90 saniyede terkedilmesi ve bu sürede terkedilmemesi halinde can kaybı riskinin bulunduğu gerçeğini İstanbul Havalimanı'nda bu işin sorumlularına altını çizerek hatırlatmakta fayda var. İki kez aynı olay yaşanıyorsa ve ikisinde de ortada itfaiye diye bir unsur yoksa, ya onların olay yerine daha hızlı ulaşmalarını sağlayın ya da havayolu şirketlerine başınızın çaresine bakın deyin, vebal altında kalmayın!

DİREK Mİ SUÇLU?
İstanbul Havalimanı'nın Türkiye'nin en önemli ve en çok değer verilmesi gereken projelerinden biri olduğu gerçeğine kimse itiraz edemez. Havalimanının yeri, meteorolojik koşulları, ihale ve işletme şartları vs tartışılabilir ama kimse "ne gerek vardı" diyemez.

Bir baş yapıt olarak gördüğümüz İstanbul Havalimanı yatırımı ne kadar doğru ise işletme anlamında yetersizlik olduğu da bir gerçektir. Muazzam bir proje var ortada ama işletilemiyor!

Son örnek taksi yolundaki  kaza...
Havalimanı'nın en işlek kullanılan noktalarından birinde notamlı bir taksi yolu var ama bundan ne pilot ne kontrolör haberdar!

Üstelik Mart ayında notamlanıyor, yeni de değil. Notamın gerekçesi ise taksi yolu genişliğinin dar gövde uçaklar dışında kullanıma uygun olmaması. Ama gel gör ki, herkes biraz hata yapıyor ve uçağın kanadı direği biçiyor.

İşin ilginç yanı o direk ne için orada?
Aydınlatma için desen değil, elektrik desen o da değil. Üzerinde hiçbir donanım olmayan boş bir direk. Zaten kazadan sonra yerine yenisi de dikilmiyor. İhtiyaç için olsa anında yenisi dikilmez mi?

Demekki başka bir iş için o direk orada. Ama ne?
Öğrendiğim kadarıyla o direğin dikilme sebebi kamera sistemi kurmak içindi. Havalimanında hemen hemen her noktayı kamera sistemi ile donatan ve kamera görüntüleri üzerinden hem güvenliği sağlayan hem de kural ihlallerine bu kameraları izleyerek ceza yağdıran İGA yönetimi, bu direği de sanıyorum taksi yolundaki aksaklıkları tespit etmek üzere konuşlandırmak istedi ama olmadı. Kaş yapayım derken göz çıkardılar yani!

İstanbul Havalimanı'nda itfaiye yok mu? O direğin orada ne işi var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Ali Kıdık bey ~ 5 ay önce
Sizin,Çetin ve Murat beylerin köşe yazılarına ve çoğu haberdeki tüm yorumlar'a tıkladığımızda boş sayfa çıkıyor,teknik bir sorun mu var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 5 ay önce
Herkesin bir işi ve alanı vardır kimisi yazarak kimisi çalışarak yazmanın da bir otoritesi olur çalışmanın da özverisini kimsenin özverisini kırmaya hakkınız yok yazılar ve ifadeler yazılmak için yazılmasın bu ülkenin milli bir Servet-i olan İstanbul havalimanı böyle şeylerle kararlanamaz arff herkesin yapacağı iş değildir o yüzden saniyeler içinde orda her zaman kameralar bunun için var her yerde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arrf ~ 5 ay önce
Madem herkes yapamıyorsa neden lise ve ya ortaokul mezunları sahte üniversite diploması ile arffci olup şikayet edilinceye kadar rahat rahat çalıştı. Demekki o kadar da kalifiye olmaya gerek yok imiş.
Murat bey ~ 5 ay önce
Baş yapıt diyorsun da neye,hangi kriterlere göre? En büyük dediler yurtdışında terminaller arası trenle gidilen limanlar var onlar küçük mü oluyor? İga'da terminaller arası tren var mı? Gidiş katından alt katlara iniş sorunlu,geliş katından otobüs katına asansör harici inecek yer yok,varsa da soruyoruz kimse bilmiyor,gidiş katında yolcuların beklemesi için konulan koltuklar yetersiz,kafelerde vs fiyatlar gelire göre anormal pahalı,ulaşım zaten başlı başına sorun,iett otobüs tarifesinde 15 dk da bir diyor otobüs 50 dk sonra geliyor şöföre tarifeyi gösteriyoruz benim tarifeden haberim yok diyor,çalışanlar bilhassa güvenlik personelleri akıllara zarar derecede saygısız ve kendilerini ali kıran sanıyorlar,insanla uğraşmak zor ama saygısızlık,abuk sabuk tavırlar ne oluyor,yollar gece çok tehlikeli,yol kenarında yolcu bekleyen araçlar kazaya sebebiyet verebilirler,gaspçılar ve fuhuş yapanların varlığını da duyduk. Borcu daha da katlayarak yapılan yere başyapıt demek biraz abartı değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İgaya ~ 5 ay önce
Ne olur bunlara bir ofis verin beleşe de bunlar da artık rvr kalkıyor, pcn pcr oluyor, 3 dakika müdahale tüm manevra sahasına olacak, 777x şöyle işleyecek, windshear nefir gibi havacılık haberleri yapmak zorunda kalsın. Havacılık için lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 5 ay önce
Bu igayı görmeye gelen yabancılar gidip daha çoklarını gönderiyormuş ki Türklerin uygulamalarını herkesleri görsün. Icao aci gelmiş emsal almış. Milyar euro sigorta uzmanları gezmiş pek beğenmiş, havayolları gezmiş mutlu gitmiş. Bilenler tatmin olmuş... Sen bilmeden yazıp tatmin olamıyorsun haftalık tuhaf palavralar ile geri geliyorsun ama oluyor mu? Yok. Zorlama, git sen de gez dinle anla...vatan evladı gibi hak için doğruyu bul

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hak için ~ 5 ay önce
Hak için, iga size bedava ofis verirse, bedava lounge verirse, apron kartı ikram ederse özetle sizi satın alırsa, siz yalan yazmaya son verecek misiniz? Sizi bugün satın almış olanların yağını sürmek uğrunu içine düştüğünüz bu acınası durumdayken nasıl olup da bu vatanda soluyorsunuz? Yazdıklarının hangisi doğru ki karşı yorum ile düzeltmeye çalışılsın. Bu insanlar bu şirket bu sektör bu vatanın malı evladı değeri. Sen bunu yalan ile batırmaya çalışınca biz senin hakkında iyi adam diyebilir miyiz? Allah var, ölüm var. Umrundaysa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık gerçekten ~ 5 ay önce
Bu yazanları acaba çalışan personellermi yazıyor yoksa dışardan kulaktan dolma vatandaşlarmı çok merak ediyorum uçak direğe çarpmıs vay efendim nasıl çarparmıs siz max spam 36m lik yere geniş gövde sokarsanız değil direk binayada çarpar hadi kule ne notamı ne spam ı biliyor pilotta kullandıgı ucagın tipini bilmiyormu yerde kocaman yazıyor 36 mt diye ? Arff cilere laf söyleyen arkadaşlar yok 4 dakikada geldi yok 6 dakikada koltukta oturarak bu mesleğin ne oldugunu bilmeden bilgisayar başında yazması kolaydır o insanlar sabahtan akşama kadar durmadan eğitim yapıyor o güneşin altında peki neden ? Daha atik daha dinç kalabilmek insanların hayatlarını kurtarabilmek için gerçekten yorumları okudukça üzülüyorum yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Afk ~ 5 ay önce
Merak ediyorum siz nerde gördünüz güneşin altında akşama kadar eğitim gören ben Atatürk'te çok şahit oldum L orda uyuyan veya uçağa yakıt alırken itfaiye geldiğinde içinde sigara içen ha diyorlar ya ihbar işlerine gelen ihbar saatini baz almışlar gözümüzün önünde aradılar geldiği saat belli
Arfffff ~ 5 ay önce
Alf'mi Arff'mı neyse bu adamlar neden her haber altına bir şeyler yazıyor. Sürekli kahramanlık destanları anlatıyorlar. Abicim işini yaptıysan zaten ay başında paran yatıyor. Yapmadıysan cezasını çekeceksin. Artı olarak neden kahraman olmaya çalışılıyor bir yolcu olarak merak ederim. Her haberde aynı şeyler. Ucundan kıyısından arff'a dokunmasın yani. Boş kahramanlık yorumları. Pegasus uçağının Trabzon'da pistten çıktığı gün adamlar geçmiş olsun yazacağına kahraman arff ekibi hemen müdahale etti falan yazmıştı. Hatta 2 gün sonra bu olayla ilgili başka haber altına arff Pegasus'a o kadar yardım etti, Ali Sabancı'dan bedava bilet istendi, o da vermedi yazmıştı. Çingene yazmaz bunu vallahi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ıga_ ~ 5 ay önce
ne kadar yanlı, ne kadar bilinçsiz, araştırmadan yapılan yorumlar. "hiç bir işlevi olmayan direk" nereden biliyorsun? üzerinde ki kameraları napacaksınız? yenisinin dikilmediğini nerden biliyorsun? kuşlarına sorsaydın orda ki çalışma ne için? yeniden yapım çalışması ne zaman bitecek? o kamera direği yeniden dikilyor ama ceza değil o biraz daha araştır. kulaktan duyma ile bu kadar haber

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur ~ 5 ay önce
Itfaiye neden suçlanıyor herkes istediği taraftan bakıyor olaya ben bu meslegin içindeyim ihbar ve varış sürelerimiz var ve burada bahsettiğiniz 13 dk diye bir süre yok bilgilerinize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000