16 Eylül 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sahane olur, Istabul Havalimani Cami ve ibadet yeri olsun, gostereleim nasil musluman oldugumuzu, en buyuk ibadet yeri olur, diger binalari kulliye yapariz, zaten Arnavutkoy komple Islam Kulliyesi olmus onla da birlestirir sahane bir eser ortaya koyariz, ortasina Kabe maketi, koridorlarda Safa ve Merve ve haci adayi yetistirme yeri, tadindan yenmez
  • kapatılsın,baştan ihale yapılsın.
  • onu bilmem de cadet fo ucretleri çok düşük geçinemiyoruz Istanbulda git gel kolay degil çorlu k afa k afa ya denk geliyor masraf
  • Ihl Cami olsun
  • İHL nin yapım nedeni yolun uzak olmasından dolayı thy yolcusunun ağırlıklı bölümünü SAW a kanalize etmekti ve proje son derece başarılı oldu.itiraz eden varsa maltalı mösyö pagasusun bist 100 hisse değerine bir de thy hisse değerine baksın ayrıca kim karda kim zarada iyice araştırsın saygılar
  • Hı hıı tamam oldu. Şöyle olursa böyle olur. Ben bakanın sözlerini böyle yorumluyorum. Yahu gazeteci değil misin? Yorumlayacağına gidip sorsana. Hata yaptıysa düzeltsin ve de sende bize doğrusunu ilet. Temennilerinizi yazıya dökmekten başka bi işiniz yok.
  • Diliyorum ki her fazda ödenen garanti yolcu ücreti farklıdır. Dolayısıyla tüm fazlar bitirilmez ise, o fazlara ait inşaat ve işletme maliyeti ve getirisi olmayacağından , bitirilen kısmın garantisi ile devam edilir. Tabii sözleşmeyi akıl edip böyle yaptılarsa.. 2006 da ilk Marmaray projesinde 800 milyon euro'ya 15 sayfa sözleşme yaptıklarını bilirim. 3 sene sonra müteahhit işi bıraktı tabi. 10 sene sonra anca bitti iş.
  • Gecmesinde sevinin, haber malzemesi olur.
  • 110 milyona ulasilamassa o yatirimlara gerek de yok demektir. O senaryoda zaten igaya kredi verenlerin kredisi de batar iga da batar. Yapilmayacak yatirimlar dusunelecek en son sey olur cunku yatirim icin alinan kredi devletin kucaginda kalir. bu havalimani 20 yilda trafik 150 milyon ustune cikacak diye yapildi. krediler ona gore alindi. 110 milyonun altinda kalindigi durumda cok buyuk problemler olusur.
  • tüm bunları ortalama beyni olan ortalama bir havacı en başından biliyordu. bunun haber değeri bile yok. buna gerçekler diyoruz. birilerini ihya etmek için oluşturulan bir proje. 2 pist ile kalacaksanız AHL yi niye kapattınız diyor tüm yabancı meslektaşlarım sen anlamazsın diyorum onlara göklerden gelen bir karar vardır.

İstanbul Havalimanı'nda, El Maktum riski!

İstanbul Havalimanı’nda tüm etapların tamamlanarak projenin son haline gelmesi için verilen tarih 2028…

4 faz halinde tamamlanacak İstanbul Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde açılan kısmı, faz 1A olarak geçiyor. Yani terminal, otopark ve terminalin batısında iki pist, taksi yolları vs. Bu fazın B kısmında ise buna ek olarak terminalin doğusuna yeni bir pistin ekleneceği planlanmıştı ki, o pistin de inşaatı devam ediyor. Önümüzdeki yılın  ilk yarısı bitmeden bu pistin de işletmeye alınması hesap ediliyor. Bu haliyle İstanbul Havalimanı’nın kapasitesi yaklaşık 90 milyon yolcu… İkinci fazda ise bu üç piste ek olarak 3 bin 500 metre uzunluğunda doğu batı uzantılı pist yapılması ön görülüyor. Aslında bu yöndeki pistin yapımının en sona bırakılacağı söyleniyordu. Onun da sebebi, güneyli rüzgar ölçümlerinin bu bölgede rahatsız edici seviyede olmaması olarak açıklanıyordu. Şu anda baktığımızda, projenin ikinci etabında üç paralel piste ek olarak bir doğu-batı yönlü pist yapılacağını görüyoruz. O pistin bitirilme tarihi ise 2022. Bütün kamuoyu, doğu-batı uzantılı pistin tüm pistlerin tamamlanmasından sonra altıncı pist olarak yapılacağı şeklinde bilgilendirilmişti. Ya bu fikir süreç içerisinde değişti ya da  o zamanlar biz yanlış bilgilendirildik. Her neyse, bu yönlü pistin ikinci faz içerisine dahil edilmesi yine de en önemli adımlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Bu iki faz tamamlandığında İstanbul Havalimanı’nın gerçek kapasitesi sanırım 90 milyonun üzerine çıkacak. Sonrasında ise üç ve dördüncü faz’lar var ki, onların da yapım aralığı için planlanan tarihler ‪2023-2027‬ görünüyor. Bu üç ve dördüncü faz’da, ikinci bir terminal ile birlikte, iki paralel pist daha aktif hale getirilecek ve böylece 2028 yılına gelindiğinde, altı pist ve iki terminalle hedeflenen 200 milyon yolcu kapasitesine erişilmiş olacak.

Kağıt üzerinde hesaplanan yol haritası bu şekilde… Peki ama gerçekte bu fazlar çatır çatır bitirilerek hayata geçirilebilecek mi?

Birkaç gün öncesine kadar ben “hiçbir koşul” beklermeden faz’ların art arda yapımlarının tamamlanacağını düşünüyordum açıkçası. Ancak; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Cavit Turhan’ın açıklamasından sonra aslında olayın bambaşka bir boyutu olduğunu fark ettim.

Bakanın açıklamasını hatırlayalım:

“İstanbul Havalimanı Projesi’nde herhangi bir süre uzatımı söz konusu olmamakla birlikte, toplam dört etapta tamamlanacak havalimanının birinci etap ikinci faz çalışmaları devam etmektedir. Görevli şirket ile akdedilen uygulama sözleşmesine göre havalimanının son etap çalışmaları 110 milyon yolcu sayısına ulaşmasından itibaren hayata geçirilecektir. İstanbul Havalimanı’nın tüm etaplarının artan yolcu sayısına bağlı olarak 2028 yılında tamamlanmasını öngörülmekte olup, projenin toplam bedeli 10 milyar 247 milyon avrodur.”


Açıklamadan da anlaşılacağı gibi, ikinci fazdan üçüncü faza geçilmeme gibi gizli bir risk bulunuyor. Eğer bakan beyin açıklamalarını yanlış yorumlamıyorsam, 110 milyon yolcu kapasitesine ulaşılmadan üçüncü faz çalışmalarına geçilmeyeceğini söylüyor. Yani ikisi paralel üç pist ve bir terminal ile 2023 yılında 110 milyon yolcu sayısı yakalanmamış olursa üçüncü faz’a gerek duyulmayacak.

Umarız o tarihlerde 110 milyon yolcu sayısı aşılır ve diğer etaplar da yapılmaya başlanır ancak velevki o rakama ulaşılamadı ve  üçüncü etaba geçilemedi, o zaman ne olacak? O rakama çıkılamadığı için en başta, ilk 12 yıl için yolcu garantisi verilen İstanbul Havalimanı şartname gereği yolcu garantisinin altında kalındığı için eksik miktarı devletin kasasından alacak. Ayrıca, işletme süresi ile ilgili çok ciddi tartışmalar ortaya çıkacak. 27 yıl boyunca İstanbul Havalimanı’nı tüm fazları ile işletme hakkını elinde bulunduran İGA, eğer ikinci fazdan ileriye geçilemezse işletme süresini neye göre kısaltacak ya da uzatacak? Tüm fazları ile birlikte faaliyete geçilmemesi ile ortaya çıkacak mali yük, İGA’nın mı devletin mi sırtına fatura edilecek?

Yolcu sayısı ile ilgili şimdiden bir öngörüde bulunmak çok yanlış olur ancak 2023 yılında 110 milyon yolcu sayısına ulaşılamazsa çok ciddi bir kriz kapıda bekliyor demektir. “İnşallah hedeflenen yolcu sayısı tutturulur da bunları konuşmaya da gerek kalmaz” diyeceğim ancak sanırım bu hedefler THY’nin ‪450-500‬ uçaklık filoyu yakalaması sonrasında ulaşılabilecek rakamlar…  Eğer ki, en başta THY hedefinden sapar ve bu rakamlara ulaşamazsa, Dubai'deki El Maktum Havalimanı genişleme çalışmasının ertelemesi gibi bir durum ortaya çıkabilir. Açıkçası bunun çok uzak bir senaryo olmadığını düşünüyorum. 

İstanbul Havalimanı'nda, El Maktum riski!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Dosta Dusmana ~ 12 gün önce
Sahane olur, Istabul Havalimani Cami ve ibadet yeri olsun, gostereleim nasil musluman oldugumuzu, en buyuk ibadet yeri olur, diger binalari kulliye yapariz, zaten Arnavutkoy komple Islam Kulliyesi olmus onla da birlestirir sahane bir eser ortaya koyariz, ortasina Kabe maketi, koridorlarda Safa ve Merve ve haci adayi yetistirme yeri, tadindan yenmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İGA ~ 29 gün önce
kapatılsın,baştan ihale yapılsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PapaJo ~ 1 ay önce
onu bilmem de cadet fo ucretleri çok düşük geçinemiyoruz Istanbulda git gel kolay degil çorlu k afa k afa ya denk geliyor masraf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iyide ~ 1 ay önce
Kardesim sizler bunu bilerek bu ise girmediniz mi? Hani ucmak hayalinizdi? Bu isi cok isteyip olamayan bir suru insan var onlari da dusunup halinize sukredin bence. Gecici sikintilar sizinki. Simdiden boyle derseniz sirketlerde nasil yapacaksiniz
Orhan ~ 1 ay önce
Yorum HaklI bende Cadetim ama Sukredelim Bu Kadar Referans! Sukru Gerektirir
İyideye ~ 27 gün önce
Biz işe girdikten sonra Kokpit ekiplerinin kesintilerinin yüzde 15 artıldığı konusunda bilgin vardır herhalde
Ihl ~ 1 ay önce
Ihl Cami olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alt gecid ~ 12 gün önce
Bir altgecit ve metroyla Camlicaya ve Fatih camine birlestirilirse tam olur
osman sarıgöl ~ 1 ay önce
İHL nin yapım nedeni yolun uzak olmasından dolayı thy yolcusunun ağırlıklı bölümünü SAW a kanalize etmekti ve proje son derece başarılı oldu.itiraz eden varsa maltalı mösyö pagasusun bist 100 hisse değerine bir de thy hisse değerine baksın ayrıca kim karda kim zarada iyice araştırsın saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 1 ay önce
Bu mantıksız bir iddia olmuş. IST'dan SAW'a olsa olsa bir miktar iç hat yolcusu kaçmıştır; onların bir bölümü AnadoluJet ile (ki THY sayılır), daha çoğunluğu Pegasus ile uçmuştur. SAW'dan Amerikalar'a sefer var mı ki oraların TK yolcusu SAW'dan uçmayı tercih etsin? Keza Asya'ya doğru THY seferleri var mı ki yolcu SAW'i tercih etsin. Ha, SAW'dan günde 3 frekans uçan QR ve 77W ile uçan EK zaten TK'dan daha ucuz aktarmalı fiyatlarıyla zaten IST'dan (zamanında AHL'dan) TK'nın o yöne gidecek, seyahat süresi konusunda problemi olmayan yolcusunu çalabildiklerince çaldılar.
tamam ~ 1 ay önce
Hı hıı tamam oldu. Şöyle olursa böyle olur. Ben bakanın sözlerini böyle yorumluyorum. Yahu gazeteci değil misin? Yorumlayacağına gidip sorsana. Hata yaptıysa düzeltsin ve de sende bize doğrusunu ilet. Temennilerinizi yazıya dökmekten başka bi işiniz yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 1 ay önce
Sanki Bakan'a ulaşmak, komşunun beyine ulaşmak kadar kolay!!! Umarım ki, Bakan değilse bile Bakan'lıktan birileri bu haber ve yorumları takip ediyordur ve Bakan en kısa zamanda ortaya çıkıp, özellikle bu 110 milyon konusunu açığa kavuşturur. Bana göre bilerek ya da bilmeyerek gaf yapmıştır (eğer sözleri aynen yazıdaki gibiyse...) ve acilen düzeltilmesi zorunludur! Benim kişisel tahminim: Bakan'ın, "110 milyon yolcuya ulaşıldığında 3. Faz da tamamlanmış olarak hizmete açılmış olacaktır!..." demesi şeklindedir.
misafir ~ 1 ay önce
Diliyorum ki her fazda ödenen garanti yolcu ücreti farklıdır. Dolayısıyla tüm fazlar bitirilmez ise, o fazlara ait inşaat ve işletme maliyeti ve getirisi olmayacağından , bitirilen kısmın garantisi ile devam edilir. Tabii sözleşmeyi akıl edip böyle yaptılarsa.. 2006 da ilk Marmaray projesinde 800 milyon euro'ya 15 sayfa sözleşme yaptıklarını bilirim. 3 sene sonra müteahhit işi bıraktı tabi. 10 sene sonra anca bitti iş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 1 ay önce
IGA ile Devlet (DHMİ) arasında yapılmış YİD Sözleşmesi "Devlet sırrı" gibi saklanıyor; kamuoyuna şimdiye kadar asla açıklanmadı. Ancak verilen yolcu garantisi, 12 yıl için verildi ve her yıl için ayrı ayrı "hesap kesilecek". Hesapta zaten projebnin bu 12 yıl içinde dört fazla tamamlanması gerekiyor; ancak bakalım bu gerçekleşecek mi? Yani 12 yılın bitimi beklenmeyecek. Her yıl için verilmiş yolcu garantisi aynı değil ve bizim düz mantığımıza uymayan inişli-çıkışlı tarafları da var... Verilen bu yolcu garantisinin de inşaat fazları ile bağlantılı olabileceğini düşünmüyorum. Dileğiniz güzel ama korkarım gerçekleşmeyecektir! Eğer belli bir yıl için IGA garantide verilen barajı aşarsa, fazlalık tamamen Devlet'e kalacak diye biliyorum. Benim endişem, burada da "istim arkadan gelsin", "ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir" ilkelerinin uygulanması! -:(((
Merak etmeyin gecer ~ 1 ay önce
Gecmesinde sevinin, haber malzemesi olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olay daha kompleks ~ 1 ay önce
110 milyona ulasilamassa o yatirimlara gerek de yok demektir. O senaryoda zaten igaya kredi verenlerin kredisi de batar iga da batar. Yapilmayacak yatirimlar dusunelecek en son sey olur cunku yatirim icin alinan kredi devletin kucaginda kalir. bu havalimani 20 yilda trafik 150 milyon ustune cikacak diye yapildi. krediler ona gore alindi. 110 milyonun altinda kalindigi durumda cok buyuk problemler olusur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yavaş ~ 1 ay önce
tüm bunları ortalama beyni olan ortalama bir havacı en başından biliyordu. bunun haber değeri bile yok. buna gerçekler diyoruz. birilerini ihya etmek için oluşturulan bir proje. 2 pist ile kalacaksanız AHL yi niye kapattınız diyor tüm yabancı meslektaşlarım sen anlamazsın diyorum onlara göklerden gelen bir karar vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000