26 Kasım 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hala asgari ücretliye zam yok
  • Kendi parasini kullanmaktan imtina eden devlet kurumu... Derhal dhmi yoneticileri gorevden alinmali.
  • CENGİZ in cebi dolsun diye
  • Bu havalimanı topyekün zarardır. Yabancı şirketleri kaçıracağı gibi THY’nin çok büyük zararlar etmesine neden olacaktır. Peki amaç neydi? Bir grup yandaş iş adamı zengin olsun.
  • Yanlışsam doğrulayınız: İstanbul (Yeni) Havalimanı için DHMİ'de yer alan tarifelerin tahsilatını da aslında DHMİ değil IGA yapacak. Yani AHL'da TAV sadece Terminal ve Otopark işletmeciliği yapıyordu ama diğer hizmetlerin bedelini DHMİ tahsil etmekteydi. Bu durum ISL'de farklı, artık herşeyi IGA gelir kaydedecek, bütün gelirlerine karşın Devlet'e 25 yılda peyderpey 22 küsur milyar Euro + KDV ödeyecek.
  • Bir tek kölelerin maaşlarına zam yok. Ama köleler memnunlar hayatlarindan. Durmak yok zam a devam.. pardon yola devam diyecektim.
  • 3cü havalimanı açılmasıyla ,Sabiha gökçen 3 kat daha büyüyecek,özellikle Anadolu jet ve pegasusun rekabetçi fiyatları ile thy özellikle iç hatta geride bırakır.Billal ekşi bey Sabiha Gökçe’’nin işletmesini alıp orayı kontrol altında tutmak istiyordu fakat başarılı olamadılar.3cü havalimanında dükkan kiraları dahil herşey çok pahalı,korkarımki su 50 tl selam vermek dahi parayla olacak.59 tl ye bilet satmakta yanlış bir strateji bizce,baştan kötü bir algı yaratıldı. 31 aralıkta taşınma olmazsa bu kötü algı çığ gibi büyür.
  • MÜSTEHAK...
  • Yer hizmetleri Çalışma ruhsatları ve temdit ücretleride hala EURO... Türk vatandaşı, Devletine EURO ile ödeme yapıyor - ruhsat alıyor. Atatürk Havalimanı uçuşları neredeyse %80-90 düşecek. Ruhsat tarifeleri de aynı mı kalacak acaba Atatürk havalimanı için. Hakkaniyet çerçevesinde ciddi oranda düşürülmeli, ayrıca diğer limanların EURO ücretlerine de düzenleme gelmeli diye düşünüyorum. Sayın DHMI Genel Müdürümüz bunlar için düzenleme getirir umarım.
  • Hadi yolcular transitte ,otomobillerdemi transit ! Otaparkın 24 saatliği 60 lira çok pahalı degil mi ? Hadi uçak transitte, otomobil transit degil yurdum insanı yani !

İstanbul Havalimanı ücret tarifesi kime yarar kime kaybettirir?

Türkiye’deki havalimanlarında ücret tarifelerini belirleyen kurum Devlet Hava Meydanları İşletmeleri… Her yılın sonuna doğru, bir sonraki yılın tarifeleri güncellenir ve yeni liste son haliyle kuruma ait internet sitesinde paylaşılır. Havacılık işletmeleri de hangi hizmeti ne kadar ücrete satın alacaklarını bu listeden takip eder ve hesabını kitabını ona göre yapar.

Biliyorsunuz 2016 krizi sonrası, DHMİ her yıl zam yaptığı tarife ücretlerine  2017 yılında zam yapmadı. Üstüne üstlük, 2015 yılındaki tarifeyi uygulayarak zor durumdaki havayolu şirketlerine destek de oldu.

O günün koşullarında DHMİ’nin yapması gereken en doğru hareket belki de buydu. Kriz ortamında, başta THY olmak üzere diğer havayolu şirketlerine milyonlarca dolarlık tasarruf anlamına gelen can suyunu ilk DHMİ’nin vermesi kadar doğal bir şey yoktu belki ama yine de kurumun elini taşın altına koyması tarihe not olarak düşülebilecek bir jestti.

DHMİ o jestini 2018 yılı tarifesinde de sürdürdü, birkaç kalem dışında yine zam yapmadı. Yani dolayısıyla 2015 yılındaki tarife üç yıl boyunca büyük oranda aynı şekilde uygulandı.

Tabi 29 Ekim 2018’de yayınlanan  İstanbul Yeni Havalimanı ücret tarifesi ile bu jest son bulmuş oldu. Çünkü DHMİ tarafından yayınlanan yeni tarife birçok kalemde en az yüzde 30 civarında artış öngörüyor. Örneğin, 500 konma sayısına kadar konma ücreti, birinci gruptaki İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, Antalya, İzmir Adnan Menderes, Muğla Dalaman, Muğla Milas Bodrum, Adana, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep havalimanlarında  ton başına 5.82 iken, yeni havalimanı tarifesinde ton başına ücret 7.14 euro'ya yükseltildi. Yani ton başına bir buçuk euro kadar zam geldi.

Konaklama ücretleri de dış hatlarda ton başına 2.20 eurodan 2.86 euroya, yaklaşma 40 eurodan 52 euroya, aydınlatma 44 eurodan 57.2 euroya; iç hatlarda ise konma için ton başına 1.27 TL olan ücret 1.65 TL’ye, aydınlatma ücreti 53 TL’den 68,90 TL’ye, yaklaşma 11 TL’den 14.30 TL’ye, yolcu başına servis ücreti dış hatlarda 15 euro’dan 20 euroya, itfaiye ücreti 75 euro’dan 97 buçuk euroya, yolcu köprüsünün 30 dakikası 50-75 tonluk uçaklar için iç hatlarda 94 TL’den 29.25 euroya, dış hatlarda aynı tonajlı uçaklar için  44 euro’dan 56 euroya çıktı.

Apronda görev yapacak, bagaj traktörü, akaryakıt tankı, yönlendirme aracı (follow me), minibüs, VIP-CIP otobüsü,  bagaj arabası,  çekici, jeneratör, yolcu otobüsü, forklift, air starter, yükleme temizleme aracı, buz temizleme araçlarına alınacak plakalar için ödenecek ücret de 143 eurodan başlıyor 18 bin 473 euroya kadar çıkıyor. Bir önceki tarifede bu araçlar için plaka ücret aralığı 110 euro ile 14 bin 210 euro arasında değişiyordu.

Havalimanında görev yapacak personel için çıkarılak apron kart ücretleri de 77 TL’den 100 TL’ye, gümrüklü sahaya açık kartların ücreti ise 117 TL’den 152 TL’ye çıktı. 

Bilet işlemlerinin yapıldığı check in kontuarlarında da saatlik ücreti 12 TL’den iç hat dış hat ayrımı yapılmaksızın 9.66 euroya çıkarıldı. Eskiden aylık tahsis yapılarak ücret kısmen daha aşağı düşürülürken yeni havalimanında aylık tahsis uygulaması kaldırıldı. 

Yolcu boarding  işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan kioskların aylık ücreti de dış hatlarda 458 TL’den 223 euro’ya, iç hatlarda ise  347 TL’den 137 euro’ya yükseltildi.

Eski tarifede karşılama bankosu iç hat dış hat ayrımı yapılmaksızın yıllık 11 bin 660 TL ile ücretlendiriliyordu ancak yeni havalimanında bu ücret dış hatlar için 4 bin 232 euroya, iç hatlarda ise 15 bin 156 TL’ye çıkarıldı.

Tarifede onlarca kalemde yeni fiyatlandırmalar mevcut. Tarifenin tamamını buradan yayınlamak mümkün olmadığı için birkaç kalem ile örneklendirdim. Sizin de gördüğünüz gibi, bir yıl öncesine göre tarifede yüzde 30’a kadar oranda bir fiyat artışı dikkat çekiyor.

Neden yazdım bunları?

Geçen hafta Hintli havayolu şirketi Air Indigo’nun yüksek maliyet sebebiyle teknik iniş rotasına İstanbul Yeni Havalimanı yerine bir başka ülkeyi eklemek üzere olduğunu görünce, tarifeyi merak ettim. DHMİ sitesinde yeni tarife önce konuldu, sonra her nedense kaldırıldı. Ama tarifenin tamamı bende mevcut olduğu için bilgilere de ulaşabildim. Tarife gösteriyor ki, İstanbul Havalimanı hem yerli taşıyıcılar hem de yabancı taşıyıcılar için pahalı bir havalimanı olacak. Air Indigo ile birlikte birkaç yabancı havayolu şirketinin (Transavia, TUİfly) daha benzer gerekçelerle rotayı değiştirdiğini  öğrendim.

Bu tarife içerde, alternatif havalimanı konumundaki Sabiha Gökçen’e, THY-Pegasus rekabetinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanan Pegasus’a ve Türkiye çevresindeki ülkelerde (Gürcistan, Bulgaristan gibi...) yer alan ucuz havalimanlarına yarar.

Kime kaybettirir?

Pahalı tarifelerle, İstanbul Havalimanı’na gitmek zorunda olan yerli taşıyıcılara (en büyük taşıyıcı THY’ye), ucuz bilet hayali kuran yolculara, pahalı olduğu için yabancı havayollarının İstanbul’dan çekilmesi halinde ise yeni havalimanı işletmecilerine kaybettirir.

İstanbul Havalimanı ücret tarifesi kime yarar kime kaybettirir?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Bekleyen ~ 3 ay önce
Hala asgari ücretliye zam yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Euro mu dedin? ~ 3 ay önce
Kendi parasini kullanmaktan imtina eden devlet kurumu... Derhal dhmi yoneticileri gorevden alinmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YANDAŞ MÜTAHİT ~ 3 ay önce
CENGİZ in cebi dolsun diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazı için teşekkürler ~ 3 ay önce
Bu havalimanı topyekün zarardır. Yabancı şirketleri kaçıracağı gibi THY’nin çok büyük zararlar etmesine neden olacaktır. Peki amaç neydi? Bir grup yandaş iş adamı zengin olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 ay önce
Yanlışsam doğrulayınız: İstanbul (Yeni) Havalimanı için DHMİ'de yer alan tarifelerin tahsilatını da aslında DHMİ değil IGA yapacak. Yani AHL'da TAV sadece Terminal ve Otopark işletmeciliği yapıyordu ama diğer hizmetlerin bedelini DHMİ tahsil etmekteydi. Bu durum ISL'de farklı, artık herşeyi IGA gelir kaydedecek, bütün gelirlerine karşın Devlet'e 25 yılda peyderpey 22 küsur milyar Euro + KDV ödeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay bee ~ 3 ay önce
Bir tek kölelerin maaşlarına zam yok. Ama köleler memnunlar hayatlarindan. Durmak yok zam a devam.. pardon yola devam diyecektim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabiha gökçen ! ~ 3 ay önce
3cü havalimanı açılmasıyla ,Sabiha gökçen 3 kat daha büyüyecek,özellikle Anadolu jet ve pegasusun rekabetçi fiyatları ile thy özellikle iç hatta geride bırakır.Billal ekşi bey Sabiha Gökçe’’nin işletmesini alıp orayı kontrol altında tutmak istiyordu fakat başarılı olamadılar.3cü havalimanında dükkan kiraları dahil herşey çok pahalı,korkarımki su 50 tl selam vermek dahi parayla olacak.59 tl ye bilet satmakta yanlış bir strateji bizce,baştan kötü bir algı yaratıldı. 31 aralıkta taşınma olmazsa bu kötü algı çığ gibi büyür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw ~ 3 ay önce
Nereden biliyorsun Sabiha yı almadıklarını
Saw a ~ 3 ay önce
Resmi bi açıklama yok oyüzden halen malezyalaların sabiha gökçen... Sabiha gökçen istanbul için hatta türkiye için veli nimet ama elin yabancıları bildi o değeri işte herzaman olduğu gibi şimdi yansın devlet... Pegasusta ilk uçan şirkettir sabihadan pegasus sayesinde sabiha var oldu bunuda artık herkes kabullensin.
gokcen ~ 3 ay önce
Malezyalılar, Sabiha GÖKÇEN'in terminal işletmecisidir, sahibi ve meydan otoritesi ise HEAŞ'dır. Cümleler o kadar enteresan ki!!!
Saw bursa ~ 3 ay önce
Sabiha gökçen sadece istanbul değil bursa havalimanı işlevi görüyor. Bursa belediyesi her yarim saatte bir buraya yolcu taşıyor. Bursa gibi fiat ve renault gibi otomotiv devlerine ev sahipliği yapan bir şehire büyük bir havalimanı şart. Hem bursalılar 1 saatlik yola 30-40 lira vermekten kurtulsun hem de saw in üzerindeki yük biraz hafiflesin. Bursaya havalimanı şart
Kemal ~ 3 ay önce
MÜSTEHAK...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışma Ruhsat ve Temdit Ücretleri - DHMI. ~ 3 ay önce
Yer hizmetleri Çalışma ruhsatları ve temdit ücretleride hala EURO... Türk vatandaşı, Devletine EURO ile ödeme yapıyor - ruhsat alıyor. Atatürk Havalimanı uçuşları neredeyse %80-90 düşecek. Ruhsat tarifeleri de aynı mı kalacak acaba Atatürk havalimanı için. Hakkaniyet çerçevesinde ciddi oranda düşürülmeli, ayrıca diğer limanların EURO ücretlerine de düzenleme gelmeli diye düşünüyorum. Sayın DHMI Genel Müdürümüz bunlar için düzenleme getirir umarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Transit yolcu ! ~ 3 ay önce
Hadi yolcular transitte ,otomobillerdemi transit ! Otaparkın 24 saatliği 60 lira çok pahalı degil mi ? Hadi uçak transitte, otomobil transit degil yurdum insanı yani !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000