09 Eylül 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İyi de kardeşim ne tutturdunuz Halkalı Halkalı Bu halkalı İlçe mi ? K.Çekmece ye bağlı bir yer.E5 Üstü Sefaköy de bulunan E5 Metro dan ne haber.??? E5/Sefaköy-Cennet Mahallesi-Florya Şirinevler-Yenibosna-İnönü Mahallesi-Avcılar-Ambarlı- K.Çekmece Merkez. HEPSİ BİRBİRİNE YAKIN SEMTLER iLÇELER. neden E5 Sefaköy de başlatılması planlanan METRO girişinden haber verilmiyor.Tüm gün oarada 2 Vinç dönüp duruyor.Ne yapıyorlar. orada.metro için herhangi bir kazı işlemi göremiyoruz.Duymadık ,duyan gören var mı aloooooooooooo ???
  • RTE yapılacak dedi kimse gıkını çıkaramadı. Şimdi Akp güç kaybetmeye başlayınca eleştiriler duyulur oldu. Atı alan üsküdarı çoktan geçti bu arada .
  • 1- şehirden daxinge gitmek reelde karayoluyla 90-120 dakikayı buluyor 2- bahsettiğiniz banliyö ve hızlı tren projeleri tamamlanmadı. ilkinin 2020 sonunda tamamlanması planlanıyor. 3-belirtilen trenle seyahat süresi her ne kadar 19 dakika olarak belirtilmişse de bunun minimum 35-40 dakika olacağını öngörebiliriz 4-daxing açıldıktan sonra Nanyuang havalimanı kapatılacaktır.
  • "Tamamı ile sona erdiğinde bu kapasite 200 milyona çıkacak." Ne zaman sonlandirilacak, hangi yil? Sik sik kullanilan bu cumlede bir belirsizlik var. Daxing icin 2025 yili hedefi var. Siz ve ben hic bir zaman 200 milyonluk havaalani goremeyecegiz. O ic tuketim malzemesi olarak uretilmistir.
  • Bide şöyle düşünmek lazım : Çin’de nüfus çok ve tabi ona göre Havalimanı ve uçak sayısı olur. Bence bu çok normal. Diğer sefer çok yönlü düşünülelim
  • Yukarıdaki mesajımda bazı düzeltmeler yapmak gerekti: ilk başta Pekin'in 2 havalimanı arasındaki bölünme mesajımda dediğim gibi olacaktı. Ancak bu konu esnekleştirilmiş. İki önemli Çin'li havayoluna her iki havalimanınını da kullanabilme izni verilmiş. Yabancı havayollarının bazılarına (Taiwan, Hong Kong ve Makau kayıtlı olanlar hariç olabilir...) da (bazı kısıtlamalarla) aynı esneklik tanınmış. Ancak isteyen Daxing'e toptan gidip orada kalıcı olma serbestisine sahip. Anladığıma göre sadece orta/küçük çaplı ve çoğu sadece iç hat uçan Çin'li havayolları iki meydandan sadece birisini kullanabilecek. Hele bir açılsın ve aradan 3-4 ay geçsin, durumlar daha somut şekilde ortaya çıkacaktır.
  • Istanbul Havalimaninda UCUS EKIPLERINE ZORLUK CIKARMAK ICIN OZEL BIR DEPARTMAN VAR . Ucus ekiplerinin girdigi binanin etrafinda 3 tane ACIK OTOPARK VAR . Binanin karsisindaki ACIK OTOPARKDA “UCUS EKIPLERI OTOPARKI” yazmasina ragmen 3-5 tane Altur binek araci var , geri kalan otopark bombos ama ucus ekiplerinin girmesi YASSAK. Yine USTU ACIK B VE D OTOPARKLARI, girisleri ve cikislari kapatilarak (tek giris) , ortalarina metal çitler cekilerek otopark kullanimi yariya dusuruldu. Otopark cilesine ilaveten, AVM GUVENLIKCILERI , hergun keyiflerince , ipad cikarma , kalem cikarma , kemer cikarma gibi gunluk uygulamalarla egolarini tatmin ediyorlar. “KAPTANIN KEMERINI CIKARTTIRDIM, BEN YAPTIM BURANIN AGASI BENIM” modundaki AVM guvenlikcileri CIN’DE varmi acaba . CIN’DEKI HAVALIMANINDA UCUS EKIPLERI ICIN EMINIM KAPALI OTOPARK , YEMEK YEME ALANI (TOST VE CORBA YEMEK DEGILDIR) , UCUS EKIPLERININ ONCELIGINI VE KIYMETINI BILEN GUVENLIKCILER VARDIR EMINIM.
  • Bütün uçaklar şehrin üstünden geçiyor. Geceler kabus oldu.
  • Yazınızı okuduğumda çok mantıklı geliyor ama kıyas çok yanlış. Çünkü Çin nüfusu ile Türkiye arasındaki fark kabataslak yazıyorum Çin’de 1,5 milyon insan var ortalama 2000 uçak kişi başı 750 kişiye bir uçak düşe Türkiye 82 milyon kişi başı 230 uçak düşer. Coğrafi büyüklük ekonomik büyüklük üretim ihracat vs vs vs..... kusura bakmayında sadece birşeylere muhalefet etmek için ideolojik saplantılarla lütfen bu kadar acımasız olmayın. Ayrıca Çin havacılıkta bizden çok çok önde. Biz çok zor imkanlarla birşeyleri yapmaya çalışıyoruz. Neyi havalanı aç doldurmak İçin uçak sayısını sefer sayısını aktarma merkezini .... çoğaltmaya çalışki pilot sayısı hostes sayısı yer Hizmetleri Personeli uçak bakım tekniksiyeni azda olsa parça İmalatı derken bir havacılık ve çok büyük bir teknoloji hamlesini yap. Bu yıllar alır. Ama ben ümitsiz değilim
  • Başkaca farklar da var: 1) Çinliler, beraberce çalışacak Pekin Capitol ve Daxing Havalimanlarındaki havayolu konusunu oldukça diplomatik ve adilane çözdüler. Belli bir birliğe bağlı havayolları (Star Alliance) Capitol'de kalırken rakip OneWorld Birliği havayolları Daxing'e taşınmış olacak... 2) Çok emin değilim ama Daxing 4 bağımsız pist ile açılıyor (ya da fazla uzak olmayan bir gelecekte 4 bağımsız pistli olacak). Genişleme etabında ilave terminal ve pistler de planlanmış! Terminal, pistler arasında kalıyor. İstanbul Havalimanında olduğu gibi yolcuyu (ve kokpit ekibini) bezdiren, uçakların fren sistemini ısıtan, gereksiz yakıt harcamasına neden olan, toplam uçuş süresini özellikle kısa iç hatlarda uzatan o saçma sapan uzun taksi süreleri de olmayacak! 3) Terminal içi yolcu yürüme mesafeleri İstanbul'dakine göre daha makul olacak!

İstanbul Havalimanı ile Daxing Havalimanı arasındaki farklar!

Yapım dönemi hemen hemen aynı tarihlere denk geldiği için İstanbul Havalimanı ile sık sık maliyet kıyasına sokulan Çin’in yeni havalimanı Daxing Airport, bu ay içerisinde açılacak. Uzun süre önce planlanan açılış tarihi 20 Eylül’dü ancak o tarihin 10 gün kadar daha geriye çekilme ihtimali var. Yani her şey eksiksiz tastamam ve havalimanı bugün yarın açılışa hazır vaziyette.

Aslında30 Haziran’da inşaat işleri bitti ama test süreçleri devam ediyor.

Lafı uzatmadan hemen kıyasa dalalım…

Biliyorsunuz, İstanbul Havalimanı’nda henüz inşaat süreci devam ederken ilk uçak 29 Ekim 2018 tarihinde törenle indi, sonrasında göstermelik birkaç uçuş planlanarak eksik kısımların tamamlanması beklendi.

Yani Çin’in yaptığının tam tersi… Onlar önce bitirdi sonra açıyor, biz önce açtık sonra bitiriyoruz!

Bugüne kadar özellikle muhalif kesimde Daxing Havalimanı ile İstanbul Havalimanı’nın maliyetleri, hiç de doğru olmayan şekilde kıyaslandı. İstanbul Havalimanı’nın 30 milyar euro’nun üzerinde paraya mal edildiği ancak Çin’in yeni havalimanının bunun üç katı daha az paraya daha büyük kapasiteye sahip olduğu yazıldı, çizildi ama tabiî ki gerçekler bu şekilde değildi.

Aynı ölçüde de olsa maliyetlerin birebir aynı olmasını beklemek başlı başına yanlış olsa da zaten iki havalimanı boyut itibariyle birbirlerinden çok çok farklı. Çin’in yeni inşa ettiği havalimanı bugün 45 milyon yolcu kapasitesi ile açılacakken İstanbul Havalimanı’nın açıldığı günkü kapasitesi 90 milyon… Tamamı ile sona erdiğinde bu kapasite 200 milyona çıkacak. Daxing’in ise 2025 yılında tüm etaplar tamamlandığında kapasitesi ancak ve ancak 72 milyon yolcu olacak. Dolayısıyla, ölçeklerden yola çıkarak yapılan bu kıyas yersiz ve saçma bir karşılaştırma olur. O yüzden biz maliyet ve büyüklüğü kıyaslamak yerine havalimanlarının doğrularını ve yanlışlarını kıyaslasak daha iyi olacağı kanaatindeyim.

İki havalimanının da ortaya çıkış sebebi kapasite sorunu… Birinde Atatürk Havalimanı’nın kapasite üst sınırına dayanması, diğerinde Pekin Başkent Havalimanı’nın… Hatta Pekin’de kapasite sınırları da aşarak, bu projenin yapılmasına kesin karar verildiği yıl, 75 milyonluk havalimanında 82 milyon yolcu ağırlanmış.

Atatürk Havalimanı’nda ufak tefek iyileştirmelerle kapasitenin kısmen rahatlatıldığını ve hatta hiç adım atılmadan terk edilen 150 milyon euroluk yeni bir terminal binasının bile inşa edildiğini düşünürsek Çinliler’de bıçağın daha çok kemiğe dayandığını söyleyebiliriz.

İki havalimanı konum itibariyle de birbirlerine benziyor. Daxing şehrin güneyinde, İstanbul Havalimanı şehrin kuzeyinde… Daxing meşhur Tiananmen meydanına 46 kilometre mesafede, bizim İstanbul Havalimanı da Taksim meydanına hemen hemen aynı uzaklıkta…

Ancak mesafeler aynı olmasına rağmen ulaşım imkanları konusunda Daxing lehine önemli artılar var. Örneğin, İstanbul Havalimanı’na, resmi açılış üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, raylı sistem ile ulaşım henüz mümkün değil. Metro ile ulaşım için en iyimser tarih olarak 2020 yılının başı gösteriliyor. O zamana kadar otobüsler, taksiler ve kişisel imkanlarla ulaşım sağlanmak zorunda. Bu haliyle de Taksim’den yeni havalimanına ulaşım süresi trafiksiz bir saatte 40-45 dakikayı buluyor.

Peki Daxing’de durum nasıl? Pekin’in güneyinde banliyöler bölgesi olarak bilinen yene inşa edilen havalimanının en önemli avantajlarından biri raylı sistem ile ulaşım konusunda alt yapının açılıştan önce yani Haziran ayında tamamlanmış olması… İki normal tren hattı ile birlikte bir de hızlı tren hattının Haziran ayında testleri tamamlandı, kullanıma hazır durumda…

Şehir hatlarındaki trenler saatte 80 km hıza sahipken havalimanı ile şehir arasında sefer düzenleyecek olan hızlı tren saatte 160 km hıza ulaşacak. Sürücüsüz olarak tasarlanan bu trenlerle, şehir merkezi ile havalimanı arasındaki 40 kilometrelik yol 19 dakikada katedilebilecek.

Esasında ulaşım konusuna çok takılmıyorum. Kısa ve orta vadede mutlaka bir çözüm bulunur, o zamana kadar da yolcu alışkanlık kazanır. Ancak iki havalimanı arasında bizim aleyhimize en önemli fark ne biliyor musunuz?

Havayollarının güçlü ve güçsüz olması…

Havalimanlarını ayakta tutacak olan havayollarıdır ama bakıyorsunuz Çin’deki ve Türkiye’deki fotoğrafa… Uçurum var.

Çin’deki tek bir havayolu şirketindeki uçak sayısı bizim toplam uçak sayımızın neredeyse iki katı kadar…  Sadece China Southern’in uçak sayısı 840! Dünyanın en büyük üçüncü havayolu şirketi…

THY’nin uçak sayısı 338…

2018’de taşıdığı yolcu sayısı 140 milyon!

THY’nin 72 milyon…

Bir diğer dev China Easthern’in uçak sayısı 550 civarında… China Airlines’in 90, Hainan’ın 238, Sichuan’ın 154 uçağı var.

İrili ufaklı başka şirketler de var tabiî ki ama sadece bunlar bile bir havalimanını ayakta tutmaya yeter.

Aynı fotoğrafa bizim tarafımızdan bakalım…

İstanbul Havalimanı’ndan tarifeli sefer yapan THY dışında iki özel havayolunun toplam uçak sayısı 50’yi bulmuyor!

Bir diğer nokta şu…

Daxing Havalimanı ile Pekin Başkent Havalimanı arasındaki mesafe 67 km… Ama yeni havalimanını öyle bir yere konumlandırıyorlar ki, ortak hava sahası kullanımından dolayı diğerinin kapatılması gerekmiyor. Üstüne bir de Pekin’de Fengtai bölgesinde  Nanyuan Havaalanı da var.  Bir şehirde üç havalimanı hava sahası kısıtına takılmadan çatır çatır işleyecek.

Terminalin iki tarafına ikişer tane olmak üzere konumlanan Daxing Havalimanı pistleri de  üçü kuzey güney yönünde paralel ve biri de doğu batı yönünde olmak üzere rüzgar yönüne göre daha rahat operasyon imkanı sunmaya imkan tanıyor. Ancak İstanbul Havalimanı’nda en son yapılacak altıncı pistin doğu batı yönünde olacak olması, o güne kadar rüzgar kaynaklı aksaklıkların yaşanması olasılığını gündeme getirebilir. Her ne kadar rüzgar ölçümleri sonrası güneyli rüzgarların sıkıntı yaratmayacağını söyleseler de, iklimlerin hızla değiştiğini göz önüne almak gerektiğini düşünüyorum.

Gördüğünüz gibi, sadece maliyet açısından yanlış bir şekilde kıyaslanan Daxing Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasında ve Çin sivil havacılık endüstrisi ile Türk sivil havacılık endüstrisi arasında dağlar kadar fark var. Demografik özellikleri göz önüne aldığımızda iki ülkeyi kıyaslamak çok doğru gelmeyebilir ancak en azından şunu anlamamız şart: Sadece THY’ye endekslenerek büyüyen havacılık THY’yi de, diğer havayollarını da, havalimanlarını da karanlığa sürükler…

İstanbul Havalimanı ile Daxing Havalimanı arasındaki farklar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

E5 SEFAKÖY METRO ? ~ 10 ay önce
İyi de kardeşim ne tutturdunuz Halkalı Halkalı Bu halkalı İlçe mi ? K.Çekmece ye bağlı bir yer.E5 Üstü Sefaköy de bulunan E5 Metro dan ne haber.??? E5/Sefaköy-Cennet Mahallesi-Florya Şirinevler-Yenibosna-İnönü Mahallesi-Avcılar-Ambarlı- K.Çekmece Merkez. HEPSİ BİRBİRİNE YAKIN SEMTLER iLÇELER. neden E5 Sefaköy de başlatılması planlanan METRO girişinden haber verilmiyor.Tüm gün oarada 2 Vinç dönüp duruyor.Ne yapıyorlar. orada.metro için herhangi bir kazı işlemi göremiyoruz.Duymadık ,duyan gören var mı aloooooooooooo ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adanalı ~ 10 ay önce
RTE yapılacak dedi kimse gıkını çıkaramadı. Şimdi Akp güç kaybetmeye başlayınca eleştiriler duyulur oldu. Atı alan üsküdarı çoktan geçti bu arada .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
daxing ~ 10 ay önce
1- şehirden daxinge gitmek reelde karayoluyla 90-120 dakikayı buluyor 2- bahsettiğiniz banliyö ve hızlı tren projeleri tamamlanmadı. ilkinin 2020 sonunda tamamlanması planlanıyor. 3-belirtilen trenle seyahat süresi her ne kadar 19 dakika olarak belirtilmişse de bunun minimum 35-40 dakika olacağını öngörebiliriz 4-daxing açıldıktan sonra Nanyuang havalimanı kapatılacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Can yup ~ 10 ay önce
Merhaba hep bitti açıyorlar diyorsunuz hemde etap diyorsunuz onlarınki etap bizimki kitapmı Daha metroları bitmedi 19 dk değil 36 dk aman salla nasıl olsa kimse bişey bilmiyor goduuum
Balon ~ 10 ay önce
"Tamamı ile sona erdiğinde bu kapasite 200 milyona çıkacak." Ne zaman sonlandirilacak, hangi yil? Sik sik kullanilan bu cumlede bir belirsizlik var. Daxing icin 2025 yili hedefi var. Siz ve ben hic bir zaman 200 milyonluk havaalani goremeyecegiz. O ic tuketim malzemesi olarak uretilmistir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 10 ay önce
Bide şöyle düşünmek lazım : Çin’de nüfus çok ve tabi ona göre Havalimanı ve uçak sayısı olur. Bence bu çok normal. Diğer sefer çok yönlü düşünülelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 10 ay önce
Tipik yandas yorumu, neymis ”cok yönlu” konusalim, biz öyle dusunmeyiz, biz Ataturk gibi direk dusunuruz. Cin’in ataturk gibi bi lider varmiymis, bak bakalim. Yok tabi. Sana bi tavsiye comarligi birak ve kendine ataturk heykeli al!...
Avrasya ~ 10 ay önce
Şimdi daha iyi anlıyorum ki mühim olan havalimanının dünyanın en büyüğü olması değil. Mühim olan bulunduğu konum. ISTANBUL bu bakımdan çok şanslı, dünyaya köprü vazifesi gören doğal HUB konumunda. Hiçbir havayolu durup dururken 'dünyanın en büyük havalimanı Çin de, hadi bütün uçaklarımızin rotasını oradan geçirelim' demez. Rantabl da olmaz zaten. Yani mühim olan büyüklüğü değil işlevi...
Hadi Ordan a ~ 10 ay önce
Heykel alsin ne yapsin :D ne komiksiniz hic bu derece cahil olani gormemistim :) iyi guldum ilk hedefimiz akdeniz !!!
mafaky ~ 10 ay önce
Yukarıdaki mesajımda bazı düzeltmeler yapmak gerekti: ilk başta Pekin'in 2 havalimanı arasındaki bölünme mesajımda dediğim gibi olacaktı. Ancak bu konu esnekleştirilmiş. İki önemli Çin'li havayoluna her iki havalimanınını da kullanabilme izni verilmiş. Yabancı havayollarının bazılarına (Taiwan, Hong Kong ve Makau kayıtlı olanlar hariç olabilir...) da (bazı kısıtlamalarla) aynı esneklik tanınmış. Ancak isteyen Daxing'e toptan gidip orada kalıcı olma serbestisine sahip. Anladığıma göre sadece orta/küçük çaplı ve çoğu sadece iç hat uçan Çin'li havayolları iki meydandan sadece birisini kullanabilecek. Hele bir açılsın ve aradan 3-4 ay geçsin, durumlar daha somut şekilde ortaya çıkacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zorluk Cikarma Departmani ~ 10 ay önce
Istanbul Havalimaninda UCUS EKIPLERINE ZORLUK CIKARMAK ICIN OZEL BIR DEPARTMAN VAR . Ucus ekiplerinin girdigi binanin etrafinda 3 tane ACIK OTOPARK VAR . Binanin karsisindaki ACIK OTOPARKDA “UCUS EKIPLERI OTOPARKI” yazmasina ragmen 3-5 tane Altur binek araci var , geri kalan otopark bombos ama ucus ekiplerinin girmesi YASSAK. Yine USTU ACIK B VE D OTOPARKLARI, girisleri ve cikislari kapatilarak (tek giris) , ortalarina metal çitler cekilerek otopark kullanimi yariya dusuruldu. Otopark cilesine ilaveten, AVM GUVENLIKCILERI , hergun keyiflerince , ipad cikarma , kalem cikarma , kemer cikarma gibi gunluk uygulamalarla egolarini tatmin ediyorlar. “KAPTANIN KEMERINI CIKARTTIRDIM, BEN YAPTIM BURANIN AGASI BENIM” modundaki AVM guvenlikcileri CIN’DE varmi acaba . CIN’DEKI HAVALIMANINDA UCUS EKIPLERI ICIN EMINIM KAPALI OTOPARK , YEMEK YEME ALANI (TOST VE CORBA YEMEK DEGILDIR) , UCUS EKIPLERININ ONCELIGINI VE KIYMETINI BILEN GUVENLIKCILER VARDIR EMINIM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kazim kpt. ~ 10 ay önce
Tr’de cok meshurdur bu zihniyet. Meslegine göre muamele isteyen, yani ben kaptanim sen kimsin ki beni kontrol ediyorsun. Bi gun normal olmayi da deneyin, siradan bi insan, mesleginiz ne olursa olsun
Kazim Kpt ~ 10 ay önce
Ayni gun icerisinde 4 bacak uc , 2 kere minimum ucak degistir , her seferinde X-Ray’lerden gec , ve butun bunlari 11-12 saatlik mesai limitlerin icinde yetistirmeye calis , ondan sonra konusalim. Amac “sen kim oluyorsun beni kontrol ediyorsun” degil , ucaklarin gecikmeden ucmasi , ekiplerin limitleri dolmadan gorev yapmasi , yeri geliyor 1 dakika ile ucus ekiplerinin gorevleri doluyor ve asiyor , her seferinde ucak degistirmek , x rayden gecmek , kemer ayakkabi cikarmak ne kadar suruyor biliyormusun . Biz normal bir is yapmiyoruz , karada sizin gibi ofiste , sabah 9 aksam 5 .
Sht ~ 10 ay önce
Kazim Kpt Yazdıklarına ne güldüm be sabah 9 akşam 5 sen x ray de kemer çıkarmak istemezken uçak altındaki adam 8 saat mola vermeden bagaj atıyor özellikle bugün yaşanan operasyonda yemeğe çıkamadı kimse terminalde Yolcu koşturan personel günde 30 40 defa geçiyor o 4 defa geçtiğin yerden whr yolcu taşıyan personel 20 25 defa geçiyor ama kimse senin kadar ağlamıyor uçaktan çıkarken bile ego tatmin ediyorsunuz uçakta Yolcu varken yolcuyu durdurup kaptanım çıkacak diyen kabin amiri var yazık size
Taşıt sürücüsü sün ~ 10 ay önce
"AVM güvenlikcisi" bu ne adice bir laf o kişi orada sizin guvenliginiz için kemar kalem çıkartiyor astronot bey aşıp ego yapan sensin sende sıradan insanlar gibi çıkartacan bir ozelin yok .kurallara uy .o güvenlikçi aklından geçmiyor pilotun kemerini çıkartıyorum diye sen içinden geçiriyon kendini fazla onemisoyn
Gürültü ~ 10 ay önce
Bütün uçaklar şehrin üstünden geçiyor. Geceler kabus oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST ~ 10 ay önce
semt neresi
Sürücü ~ 10 ay önce
Sonunda benimle aynı düşüncede biri daha çıktı. Küçükyalı'da oturuyorum. Gece 3 ten sonra uzakdoğu uçakları gelmeye başlıyor ve tam üzerimizden geçiyor. 5-6000 feet'ten 300 - 320 knot ile gidiyorlar. Hani 10,000 feet altı 250 knottu.! En azından ATC lerin şehir üzerinde flaplar açılmadan gidilebilecek minimum sürate düşürtmeleri gerek.
Atc ~ 10 ay önce
Yerden 3000 ft in üzerindeki oluşan gürültü, gürültü olarak kabul edilmiyor. Ama 10000 ft altı 250 kt ve altı uçmak konusunda çok haklısınız.
Kenan aydın ~ 10 ay önce
Yazınızı okuduğumda çok mantıklı geliyor ama kıyas çok yanlış. Çünkü Çin nüfusu ile Türkiye arasındaki fark kabataslak yazıyorum Çin’de 1,5 milyon insan var ortalama 2000 uçak kişi başı 750 kişiye bir uçak düşe Türkiye 82 milyon kişi başı 230 uçak düşer. Coğrafi büyüklük ekonomik büyüklük üretim ihracat vs vs vs..... kusura bakmayında sadece birşeylere muhalefet etmek için ideolojik saplantılarla lütfen bu kadar acımasız olmayın. Ayrıca Çin havacılıkta bizden çok çok önde. Biz çok zor imkanlarla birşeyleri yapmaya çalışıyoruz. Neyi havalanı aç doldurmak İçin uçak sayısını sefer sayısını aktarma merkezini .... çoğaltmaya çalışki pilot sayısı hostes sayısı yer Hizmetleri Personeli uçak bakım tekniksiyeni azda olsa parça İmalatı derken bir havacılık ve çok büyük bir teknoloji hamlesini yap. Bu yıllar alır. Ama ben ümitsiz değilim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 10 ay önce
Başkaca farklar da var: 1) Çinliler, beraberce çalışacak Pekin Capitol ve Daxing Havalimanlarındaki havayolu konusunu oldukça diplomatik ve adilane çözdüler. Belli bir birliğe bağlı havayolları (Star Alliance) Capitol'de kalırken rakip OneWorld Birliği havayolları Daxing'e taşınmış olacak... 2) Çok emin değilim ama Daxing 4 bağımsız pist ile açılıyor (ya da fazla uzak olmayan bir gelecekte 4 bağımsız pistli olacak). Genişleme etabında ilave terminal ve pistler de planlanmış! Terminal, pistler arasında kalıyor. İstanbul Havalimanında olduğu gibi yolcuyu (ve kokpit ekibini) bezdiren, uçakların fren sistemini ısıtan, gereksiz yakıt harcamasına neden olan, toplam uçuş süresini özellikle kısa iç hatlarda uzatan o saçma sapan uzun taksi süreleri de olmayacak! 3) Terminal içi yolcu yürüme mesafeleri İstanbul'dakine göre daha makul olacak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000